Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
В.Л. Гейхман, Е.Н. Сидоренко. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 132. Оплата по праці

1. Стаття, що закріплює принципи інституту заробітної плати, які засновані на гарантованому ст. 37 Конституції право на винагороду за працю без будь-якої дискримінації і не нижче встановленого федеральним законом МРОТ, на право кожного на винагороду, яка забезпечує, як мінімум, усім трудящим справедливу зарплату і рівну винагороду за працю рівної цінності без якого б то не було різниці; задовільне існування для них самих та їхніх сімей (ст. 7 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права (1966 р.), який набрав чинності для СРСР 3 січня 1976 та обов'язкового для Росії в порядку правонаступництва за міжнародними договорами колишнього СРСР) , на основних принципах трудового права про заборону дискримінації у сфері праці і про забезпечення права кожного працівника на своєчасну та в повному розмірі виплату справедливої заробітної плати, що забезпечує гідне існування для нього самого і його сім'ї, у розмірі не нижче встановленого федеральним законом МРОТ.
2. Частина 1 коментованої статті, розкриваючи зміст принципу оплати по праці, вказує, що заробітна плата залежить від кількості витраченого працівником праці (особистий трудовий внесок), його якості, обумовленого кваліфікацією працівника, а також складністю виконуваної ним роботи. Зазначені фактори необхідно враховувати при розробці колективних договорів та інших локальних нормативних актів при визначенні умов диференціації оплати праці, що не завжди робиться на практиці. Кількість праці, яке працівник повинен надати роботодавцю, визначається нормами праці (див. ст. 159-162 ТК і коммент. До них). Оплата праці відповідно з її кількістю означає, що працівнику має бути сплачено весь наданий їм працю, включаючи час, відпрацьований понад встановлений робочий час. Якщо ж працівник відпрацював менше встановленої робочого часу, то оплата проводиться за фактично відпрацьований час. Якість праці характеризує його складність, відповідальність напруженість, важкість, самостійність.
3. Частина 2 коментованої статті закріплює принцип заборони дискримінації у сфері оплати праці, грунтуючись на положеннях ст. 1 Конвенції МОП N 111 "Щодо дискримінації в галузі праці і занять» (1958 р.), яка встановлює, що під дискримінацією розуміється "будь-яке розрізнення, виняток або перевагу, засновані на ознаках раси, кольору шкіри, статі, релігії, політичних переконань, національної належності або соціального походження і мають своїм результатом ліквідацію або порушення рівності можливостей чи поводження в галузі праці та занять ".
Суперечка про те, є те чи інше відмінність в оплаті праці дискримінацією, вирішується у кожному конкретному випадку судом з урахуванням положень Конституції, коментованої статті та зазначених міжнародних договорів. Наприклад, Судова колегія ЗС РФ в Визначенні від 08.12.1992 визнала дискримінацією залишення на колишньому рівні розміру окладу інженера-дослідника, що підлягав вивільненню за скороченням штату, в той час як іншим працівникам, які виконували аналогічну роботу, оклади були підвищені майже в 2 рази * (186).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 132. Оплата по праці "
  1. Стаття 354. Федеральна інспекція праці
    праці та зайнятості, що знаходиться у віданні Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку РФ. Зазначена служба здійснює надані їй повноваження відповідно до Положення про Федеральної службі з праці та зайнятості, затвердженим Постановою Уряду РФ від 30 червня 2004 р. N 324 (СЗ РФ. 2004. N 28. Ст. 2901). 2. Федеральна служба з праці та зайнятості здійснює свою
  2. Стаття 164. Праця засуджених військовослужбовців
    оплаті. При цьому вартість виконаних засудженими військовослужбовцями робіт визначається за розцінками, встановленими в організаціях, в яких працюють засуджені військовослужбовці. Ніякі понижуючі вартість робіт коефіцієнти застосовуватися не можуть. Гроші, зароблені засудженими військовослужбовцями, підлягають зарахуванню на їх особовий рахунок, але не в повному розмірі, а в розмірі 50% від нарахованої суми.
  3. Стаття 70. Залучення до праці засуджених до арешту
    оплати тривалістю не більше чотирьох годин на тиждень. Такий підхід до вирішення питання про працевикористання засуджених до арешту зумовлений низкою причин. По-перше, непритягнення засуджених до праці пов'язано з необхідністю забезпечення досить суворих умов відбування покарання, оскільки праця означає зміну умов, спілкування з іншими засудженими, більшу різноманітність діяльності при
  4. Стаття 51. Контроль за виконанням колективного договору, угоди
    праці (територіальні органи Роструда). Вони проводять планові перевірки і виявляють випадки невиконання (порушення) умов колективних договорів, угод. Однак правові наслідки такого роду перевірок законодавцем не встановлені. Очевидно, відповідний орган з праці може сповістити представників сторін про допущені порушення. Можливість будь-яких інших дій органу з праці в
  5. Стаття 500. Ціна та оплата товару
    стаття 487), несплата покупцем товару у встановлений договором строк визнається відмовою покупця від виконання договору, якщо інше не передбачено угодою сторін. 3. До договорів роздрібної купівлі-продажу товарів у кредит, в тому числі з умовою оплати покупцем товарів у розстрочку, не підлягають застосуванню правила, передбачені абзацом першим пункту 4 статті 488 цього Кодексу.
  6. Стаття 50. Реєстрація колективного договору, угоди
    праці. Угоди, укладені на федеральному рівні, спрямовуються на реєстрацію в Роструд, інші угоди та колективні договори - до територіальних органів з праці (територіальні органи Роструда). Порядок реєстрації галузевих угод, укладених на федеральному рівні, встановлений Наказом Роструда від 15 квітня 2005 р. N 240 "Про організацію повідомної реєстрації галузевих
  7. Стаття 879. Оплата чека
    оплаті платником за умови пред'явлення його до оплати у строк, встановлений законом. 3. Платник за чеком зобов'язаний упевнитися всіма доступними йому способами у справжності чека, а також у тому, що пред'явник чека є уповноваженим з нього обличчям. При оплаті индоссированного чека платник зобов'язаний перевірити правильність індосаментів, але не підписи індосантів. 4. Збитки,
  8. Стаття 746. Оплата робіт
    оплата робіт проводиться відповідно до статті 711 цього Кодексу. 2. Договором будівельного підряду може бути передбачена оплата робіт одноразово і в повному обсязі після прийняття об'єкта
  9. Стаття 8.31. Порушення вимог до охорони лісів
    оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати праці. 2. Забруднення лісів стічними водами, хімічними, радіоактивними чи іншими шкідливими речовинами або промисловими або побутовими відходами або викидами - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до
  10. Безпосередня оплата
    оплата повинна була відбутися безпосередньо як до, так і після передачі товару (див. п. 1 ст. 486 ЦК), наслідки несплати залежать від факту прийняття товару покупцем. Від покупця, що прийняв товар, але не оплатив його своєчасно, продавець має право вимагати оплати та процентів річних (див. п. 3 ст. 486 ЦК), а від покупця, яка відмовилася прийняти товар і оплатити його, продавець може
  11. Стаття 285. Оплата праці осіб, які працюють за сумісництвом
    оплати праці. При цьому умови оплати праці сумісників, які встановлюються залежно від відпрацьованого часу або виробітку, не можуть бути погіршені в порівнянні з встановленими ТК, законами, іншими нормативними правовими актами, колективним договором, угодою (див. коментар. до ст. ст. 135, 152). Обумовлені сторонами умови оплати роботи, що виконується в порядку сумісництва, повинні
  12. Стаття 636. Обов'язок орендаря по оплаті витрат, пов'язаних з комерційною експлуатацією транспортного засобу
    оплату палива та інших витрачаються в процесі експлуатації матеріалів і на оплату
  13. Стаття 10.11. Порушення норм і правил ведення племінного тваринництва
    оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від двохсот до трьохсот мінімальних розмірів оплати праці. 2. Порушення правил державної реєстрації племінних тварин і племінних стад - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від
  14. Стаття 8.25. Порушення правил лісокористування
    оплати праці; на посадових осіб - від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від тридцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Здійснення лісокористування не у відповідності з передбаченими в лісорубного квитка (ордері) або лісовому квитку, в договорі оренди, безоплатного користування чи концесії лісового фонду цілями або вимогами - тягне
© 2014-2022  yport.inf.ua