Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 216. Державне управління охороною праці

Коментар до статті 1. Державне управління охороною праці є одним з основних напрямів державної політики в галузі охорони праці (ст. 210 ТК), сутність якої полягає у створенні умов, що забезпечують гідне життя і вільний розвиток людини, охорону праці та здоров'я людей (ст. 7 Конституції РФ).
Державне управління охороною праці здійснюється на федеральному рівні, на рівні суб'єктів РФ у межах їх повноважень та органами місцевого самоврядування в порядку і на умовах, визначених федеральними законами суб'єктів РФ.
2. Уряд РФ, будучи органом державної влади, здійснює виконавчу владу Російської Федерації, регулює відносини в соціально-економічній сфері, а значить, і в галузі охорони праці; вживає заходів щодо забезпечення умов для реалізації трудових прав громадян; керує роботою федеральних органів виконавчої влади та контролює їх діяльність; затверджує положення про федеральних органах виконавчої влади та ін (ст. ст. 12, 13, 16 Закону про Уряд РФ).
3. Федеральним органом виконавчої влади, який за завданням Уряду РФ здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері умов і охорони праці, є Мінздоровсоцрозвитку Росії.
Здійснюючи зазначені функції, Мінздоровсоцрозвитку Росії стверджує: міжгалузеві правила та типові інструкції з охорони праці; перелік документації і матеріалів, наданих на державну експертизу умов праці (залежно від об'єкта експертизи); порядок навчання з охорони праці та перевірки знання вимог охорони праці працівників організацій, в т.ч. керівників організації, а також роботодавців - індивідуальних підприємців; норми і умови безкоштовної видачі працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, молока або інших рівноцінних харчових продуктів, а також порядок здійснення компенсаційної виплати у розмірі, еквівалентному вартості молока або інших рівноцінних харчових продуктів; перелік виробництв, професій і посад, робота в яких дає право на безкоштовне отримання лікувально-профілактичного харчування у зв'язку з особливо шкідливими умовами праці; перелік запобіжних заходів зі скорочення виробничого травматизму та професійних захворювань працівників, проведення яких частково фінансується за рахунок страхових внесків на обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; критерії визначення ступеня втрати професійної працездатності в результаті нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, форма програми реабілітації потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання; методичні рекомендації з розробки державних нормативних вимог охорони праці та ін (п. п. 5.2.65 - 5.2.83 Положення про Міністерство охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 30 червня 2004 р. N 321 / / СЗ РФ. 2004. N 28. Ст. 2898).
4. Інші федеральні органи виконавчої влади вирішують питання управління охороною праці відповідно до їх компетенції, закріпленої в положеннях про ці органи або в інших нормативних правових актах.
Так, виходячи зі змісту ч. 2 ст. 100 ТК, особливості робочого часу і часу відпочинку працівників транспорту, зв'язку та ін, мають особливий характер роботи, у порядку, визначеному Урядом РФ, встановлюються відповідними федеральними органами виконавчої влади за погодженням з Мінздоровсоцрозвитку Росії (див. Постанова Уряду РФ від 10 грудня 2002 р. N 877 / / СЗ РФ. 2002. N 50. Ст. 4952).
5. Значна роль у механізмі державного управління охороною праці належить федеральним органам виконавчої влади, що виконує функції нагляду та контролю за дотриманням роботодавцями державних нормативних вимог охорони праці. При цьому зазначені органи не тільки виявляють випадки порушення вимог охорони праці і причини їх виникнення, а й припиняють факти подібних порушень, а також застосовують заходи обмежувального, попереджувального і профілактичного характеру, спрямовані на недопущення та (або) ліквідацію наслідків порушень юридичними особами та громадянами державних вимог охорони праці.
Здійснюючи окремі функції нормативного правового регулювання, спеціальні дозвільні, наглядові та контрольні функції в галузі охорони праці, зазначені органи зобов'язані погоджувати й координувати свою діяльність з федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з нормативно-правового регулювання у сфері праці (ч. 3 ст. 216).
6. Державне управління охороною праці на територіях суб'єктів РФ федеральними органами виконавчої влади полягає в тому, що ці органи відповідно до їх компетенції видають обов'язкові для виконання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами та громадянами обов'язкові правила поведінки в галузі охорони праці або здійснюють контроль і нагляд за виконанням ними державних вимог охорони праці, а також здійснюють координаційно-рекомендаційну діяльність з охорони праці.
Повноваження органів виконавчої влади суб'єктів РФ у сфері управління охороною праці встановлюються нормативними правовими актами регіонального рівня. (Див., наприклад, Закон м. Москви від 12 березня 2008 р. N 11 "Про охорону праці в місті Москві" (Вісник Мера і Уряду Москви. 2008. N 18.)
Взаємодія федеральних органів виконавчої влади з регіональними органами виконавчої влади з питань управління охороною праці має, як правило, координаційно-рекомендаційний характер.
7. Згідно ст. 132 (ч. 2) Конституції РФ органи місцевого самоврядування можуть наділятися законом окремими державними повноваженнями з передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів.
Виходячи з цього загального правила, Федеральний закон від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ доповнив ч. 4 ст. 216 становищем про те, що окремі повноваження з державного управління охороною праці можуть бути передані органам місцевого самоврядування в порядку і на умовах, що визначаються федеральними законами і законами суб'єктів РФ.
На практиці такі питання зазвичай вирішуються законодавством суб'єктів РФ . Наприклад, відповідно до ст. 9 Закону Московської області від 17 жовтня 2001 р. N 20/48 "Про охорону праці в Московській області" (Вісник Московської обласної Думи. 2001. N 11) органи місцевого самоврядування Московської області забезпечують реалізацію основних напрямків державної політики у сфері охорони праці на території муніципальних утворень Московської області в межах своїх повноважень, а також повноважень, переданих їм органами державної влади Московської області, і мають право:
створювати і організовувати роботу координаційних рад муніципальних утворень по охорони праці;
розробляти і здійснювати заходи, що сприяють економічній зацікавленості роботодавців у забезпеченні безпечних умов праці;
координувати роботу служб охорони праці організацій;
брати участь у проведенні моніторингу дотримання вимог охорони праці в організаціях, причин нещасних випадків на виробництві та випадків професійних захворювань;
брати участь у розслідуванні групових нещасних випадків на виробництві, важких нещасних випадків на виробництві, нещасних випадків на виробництві зі смертельним результатом;
доводити інформацію про затвердження нормативних правових актів, що містять вимоги охорони праці, що діють на території Московської області, до організацій;
брати участь у проведенні моніторингу обов'язкових попередніх і періодичних медичних оглядів, атестації робочих місць за умовами праці та сертифікації робіт з охорони праці в організаціях;
розглядати звернення, в т.ч. звернення роботодавців та працівників організацій з питань умов праці;
представляти інформацію з питань забезпечення умов і охорони праці на території муніципального освіти в центральний виконавчий орган державної влади Московської області в галузі охорони праці;
забезпечувати при видачі дозволів і ліцензій на окремі види діяльності дотримання вимог, визначених нормативними правовими актами, що містять вимоги з охорони праці;
здійснювати в установленому порядку перевірки з дотримання вимог охорони праці;
запитувати документи та інформацію, необхідні для виконання покладених на них завдань;
запитувати пояснення від осіб, які допустили порушення нормативних правових актів з охорони праці;
видавати керівникам організацій пропозиції щодо усунення виявлених порушень вимог охорони праці, що діють на території Московської області, за формою, встановленою центральним виконавчим органом державної влади Московської області в галузі охорони праці.
Контроль за реалізацією переданих органам місцевого самоврядування повноважень з управління охороною праці здійснюється органами державної влади, що передали їм ці повноваження.
8. З метою державного управління охороною праці Федеральним законом від 22 липня 2008 р. N 157-ФЗ додатково передбачено, що Уряд РФ, уповноважені федеральні органи виконавчої влади виконують такі функції:
забезпечують розробку нормативних правових актів, що визначають основи державного управління охороною праці;
розробляють федеральні цільові програми поліпшення умов і охорони праці і забезпечують контроль за їх виконанням;
встановлюють порядок організації та проведення навчання з охорони праці працівників, в т.ч. керівників організацій, а також роботодавців - індивідуальних підприємців, перевірки знання ними вимог охорони праці, а також порядок організації та проведення навчання наданню першої допомоги потерпілим на виробництві, інструктажу з охорони праці, стажування на робочому місці;
встановлюють порядок здійснення державної експертизи умов праці, порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядок підтвердження відповідності організації робіт з охорони праці державним нормативним вимогам охорони праці та здійснюють інші повноваження. Крім цього названі органи виконують інші повноваження у сфері державного управління охороною праці відповідно до федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації (ч. 5 ст. 216 ТК).
Названим Законом передбачено також, що органи виконавчої влади суб'єктів РФ в області охорони праці:
забезпечують реалізацію на території суб'єкта РФ державної політики в галузі охорони праці і федеральних цільових програм поліпшення умов і охорони праці;
розробляють і затверджують територіальні цільові програми поліпшення умов і охорони праці і забезпечують контроль за їх виконанням;
здійснюють на території суб'єкта РФ в установленому порядку державну експертизу умов праці, організовують проведення атестації робочих місць за умовами праці та проведення підтвердження відповідності організації робіт з охорони праці державним нормативним вимогам охорони праці та ін;
виконують інші повноваження у сфері державного управління охороною праці, не віднесені до повноважень федеральних органів виконавчої влади , відповідно до законів і іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ (ч. 6 ст. 216 ТК).
9. Під уповноваженими федеральними органами виконавчої влади можуть розумітися федеральні органи виконавчої влади, за якими законодавчими та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації закріплюються різні функції щодо здійснення окремих повноважень (п. 4 ст. 133 Федерального закону від 23 липня 2008 р. N 160-ФЗ / / СЗ РФ. 2008. N 30 (ч. II). Ст. 3616).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 216. Державне управління охороною праці"
  1. Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
    1. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 5.27, статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці
  2. Контрольні питання до § 7.7
    1. Що розуміється під охороною праці по Російському трудовому праву? 2. Як організовується робота з охорони праці та техніки безпеки на підприємствах? 3. Розкажіть про порядок розслідування нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом. 4. Які особливі правила встановлені для охорони праці молоді та осіб із зниженою працездатністю? 5. У чому полягають особливості охорони праці жінок,
  3. Стаття 5.27. Порушення законодавства про працю та про охорону праці
    1. Порушення законодавства про працю та про охорону праці - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від п'яти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Порушення законодавства про працю та про охорону праці особою, раніше підданим адміністративному покаранню за аналогічне адміністративне правопорушення, - тягне дискваліфікацію на строк від одного року
  4. Коментар до статті 23.12
      1. Статус федеральної інспекції праці визначено Положенням про зазначену інспекції, затвердженим Постановою Уряду РФ від 28 січня 2000 р. N 78. Згідно з Положенням федеральна інспекція праці - єдина федеральна централізована система державних органів, які здійснюють державний нагляд і контроль за дотриманням законодавства Російської Федерації про працю та охорону праці
  5. Стаття 23.12. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
      (В ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ) КонсультантПлюс: примітка. Відповідно до Федерального закону від 24.07.2009 N 213-ФЗ стаття 5.44 визнана такою, що втратила силу з 1 січня 2010 року. Питання адміністративної відповідальності за приховування страхового випадку регламентуються статтею 15.34 даного документа. 1. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює
  6. Розмір державного мита за прийняття заходів по охороні спадщини
      За прийняття нотаріусом заходів щодо охорони спадкового майна з спадкоємців, які прийняли спадщину, до 1 січня 2005 стягується державне мито в розмірі однократного мінімального розміру оплати праці (в даний час вона становить 100 руб.). З 1 січня 2005 р. з урахуванням змін, внесених до НК, державне мито за прийняття заходів по охороні спадщини становить 600
  7. 5. Звільнення за порушення вимог охорони праці
      Ще одна підстава для застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення - це порушення вимог охорони праці. При цьому повинні виконуватися дві умови: - порушення встановлено комісією з охорони праці або уповноваженим з охорони праці; - порушення спричинило тяжкі наслідки (нещасний випадок на виробництві, аварію, катастрофу) або свідомо створювало реальну загрозу
  8. Стаття 8.9. Порушення вимог щодо охорони надр і гідромінеральних ресурсів
      Порушення вимог щодо охорони надр і гідромінеральних ресурсів, яке може викликати забруднення надр і гідромінеральних ресурсів або привести родовище корисних копалин і гідромінеральних ресурсів у стан, непридатний для розробки, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від десяти
  9. Стаття 12.2. Керування транспортним засобом з порушенням правил установки на ньому державних реєстраційних знаків
      1. Управління зареєстрованим транспортним засобом з нечитабельним, нестандартними або встановленими з порушенням вимог державного стандарту державними реєстраційними знаками - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі однієї другої мінімального розміру оплати праці. 2. Керування транспортним засобом без державних реєстраційних
  10. Стаття 5.27. Порушення законодавства про працю та про охорону праці
      1. Порушення законодавства про працю та про охорону праці - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від однієї тисячі до п'яти тисяч рублів; на осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, - від однієї тисячі до п'яти тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на термін до дев'яноста доби; на юридичних осіб -
  11. Охорона спадщини та управління ним
      Нотаріус та виконавець заповіту самостійно або на вимогу одного або декількох спадкоємців зобов'язані приймати всі необхідні заходи з охорони спадщини та управління ім (у тому числі - щодо встановлення складу спадкоємців, встановленню і охорони спадкового майна). Термін відповідної діяльності нотаріуса та виконавця визначається обсягом роботи, іншими факторами, але не більше
  12. Стаття 18.7. Непокора законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця у зв'язку з виконанням ним обов'язків з охорони Державного кордону Російської Федерації
      Непокора законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця у зв'язку з виконанням ним обов'язків з охорони Державного кордону Російської Федерації - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти
  13. Стаття 11.8. Порушення правил експлуатації суден, а також управління судном особою, яка не має права керування
      1. Управління судном (у тому числі маломірних), не зареєстрованим в установленому порядку, або не пройшли технічного огляду (огляду), або не несучим бортових номерів або позначень, або переобладнаним без відповідного дозволу, а так само мають несправності, з якими заборонено його експлуатація, або з порушенням норм пасажиромісткості, обмежень по району та
  14. Стаття 8.31. Порушення вимог до охорони лісів
      1. Порушення вимог санітарних правил в лісах - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати праці. 2. Забруднення лісів стічними водами, хімічними, радіоактивними чи іншими
  15. § 2. Поняття і види функцій управління земельними ресурсами
      Функції управління земельними ресурсами - це основні напрями управлінської діяльності у сфері охорони та використання земельного фонду РФ. Функції управління земельними ресурсами держава визначає і конкретизує у відповідних правових нормах. Для подальшого, більш детального розгляду функцій управління земельними ресурсами доцільно розмежувати їх, виділивши найбільш
  16. Коментар до статті 23.23
      1. Відповідно до Положення про Міністерство природних ресурсів Російської Федерації, затвердженим Постановою Уряду РФ від 25 вересня 2000 р. N 726, МПР Росії є спеціально уповноваженим державним органом управління використанням і охороною водного фонду, а також федеральним органом виконавчої влади, спеціально уповноваженим на здійснення державного
  17. Стаття 15.20. Перешкоджання здійсненню інвестором прав з управління господарським товариством
      Перешкоджання емітентом або реєстратором здійсненню інвестором прав з управління господарським товариством - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від чотирьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів оплати
  18. Стаття 12.35. Незаконне обмеження прав на керування транспортним засобом і його експлуатацію
      Застосування до власників і водіям транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху не передбачених федеральним законом заходів, спрямованих на обмеження прав на управління, користування транспортним засобом або його експлуатацію, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від десяти до
© 2014-2022  yport.inf.ua