Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
В.Л. Гейхман, Е.Н. Сидоренко. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 422. Визнання такими, що втратили чинність окремих законодавчих актів

1. У ч. 1 коментованої статті перераховані закони, інші нормативні правові акти або окремі їх положення, що не застосовуються на території РФ, втратили силу.
2. Частина 2 даної статті встановлює, що після вступу в силу ТК з 1 лютого 2002 інші закони, інші нормативні правові акти, що містять норми трудового права, повинні бути приведені у відповідність з ТК. Зазначені закони та акти не можуть суперечити або відповідати ТК в силу ст. 5 ТК (див. коментар. До неї). Якщо які-небудь з них не відповідають цим вимогам, але формально не скасовані, то підлягають приведенню у відповідність з ТК. До цього вони можуть застосовуватися з дотриманням правил, встановлених у ст. 423 ТК (див. зазначену статтю).
Значні за обсягом та змістом зміни були внесені в ТК Федеральним законом від 30.06.2006 N 90-ФЗ (в ред. Від 17.07.2009) * (597). У зв'язку з цим ряд законодавчих нормативних правових актів втратили силу або перестали діяти (див. ст. 2 зазначеного Закону).
Згідно з розпорядженням Уряду РФ від 17.04.2002 N 516-р (в ред. Від 21.01.2003) * (598) затверджено План підготовки проектів нормативних правових актів Уряду РФ, необхідних для реалізації ТК. Даним розпорядженням на певні федеральні органи покладено як внесення у встановлені терміни пропозицій щодо приведення нормативних правових актів Президента РФ і Уряду РФ у відповідність з ТК, так і приведення у відповідність з ТК своїх нормативних правових актів. Зазначений перелік проектів нормативних правових актів встановлений для реалізації наступних статей ТК: 59, 94, 96, 113, 119, 57 і 143, 147, 153, 161, 168, 211, 213, 221, 225, 226, 229, 257, 268 , 302, 334, 340, 350, 354, 66, 92, 100, 144, 145, 222, 244, 282, 332, 370, 412, 117, 118, 139, 169, 253, 265, 314, 329, 331 , 333, 341, 350, 293, 213 та ін
3. Указом Президента РФ від 05.10.2002 N 1129 "Про приведення актів Президента РРФСР і Президента Російської Федерації у відповідність з Трудовим кодексом Російської Федерації" (в ред. Від 19.11.2009) * (599) були визнані такими, що втратили чинність, такі акти:
1) п. 5 Указу Президента РРФСР від 11.07.1991 N 1 "Про першочергові заходи з розвитку освіти в УРСР" * (600);
2) Указ Президента РФ від 15.11.1991 N 210 "Про скасування обмежень на заробітну плату і на приріст коштів, що спрямовуються на споживання" * (601);
3) Указ Президента РФ від 05.06.1992 N 554 "Про обов'язкове працевлаштуванні окремих категорій працівників при ліквідації підприємства, установи, організації "* (602);
4) Указ Президента РФ від 05.12.1993 N 2115" Про підвищення мінімального розміру оплати праці "* (603);
5) Указ Президента РФ від 19.02.1996 N 209 "Про перевірки дотримання законодавства про оплату праці" * (604);
6) абз. 2 п. 1 Указу Президента РФ від 27.04.2000 N 758 "Про внесення змін до деяких указів Президента Російської Федерації" * (605).
Тим же Указом Президента РФ від 05.10.2002 N 1129 внесено зміни до актів Президента РФ (перераховані у переліку згідно з додатком N 1), які в основному приводять у відповідність з ТК ряд понять (термінів), не використовуваних нині в ТК. Так, в ТК немає більш терміну "контракт", а є поняття "трудовий договір" і відповідно з Указу Президента РФ від 21.04.1993 N 471 "Про додаткові заходи щодо захисту трудових прав громадян Російської Федерації" * (606), нині втратив силу , виключено слово "контракт", а словосполучення "учнівські контракти" замінено словами "учнівські договори".
В інших указах Президента РФ, перерахованих у названому додатку N 1, слово "контракт" виключається або замінюється словом "трудовий договір". У такому ж порядку виключені слова "підприємства, установи, організації" і замінені єдиним поняттям (терміном) "організація".
4. Уряд РФ 31.10.2002 прийняв постанову N 787 "Про порядок затвердження Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт і професій робітників, Єдиного кваліфікаційного довідника посад керівників, фахівців і службовців" (в ред. Від 20.12.2003) * (607). Даною постановою на виконання ст. 57 і 143 ТК передбачено, що у вказаних довідниках повинні міститися кваліфікаційні характеристики основних видів робіт залежно від їх складності, а також вимоги, пропоновані до професійних знань і навичок працівників.
На Мінпраці Росії спільно з відповідними федеральними органами виконавчої влади покладено організацію розробки, а також затвердження зазначених довідників і порядку їх застосування.
Чинний і нині ЕТКС, затверджений Держкомпраці СРСР і ВЦСПС в 1984-1986 рр.., Містить більше 70 випусків, які в даний час переглядаються. З 1999 по 2002 рр.. були розроблені і затверджені постановами Мінпраці Росії 20 нових випусків ЄТКД, в яких виключені застарілі найменування професій або уніфіковані найменування за аналогічним чи близьким за змістом робіт, введені нові найменування професій робітників, а також уточнені тарифно-кваліфікаційні характеристики професій робітників. Тепер, як випливає з зазначеної постанови Уряду РФ, підготовка випусків ЄТКД повинна бути завершена.
В даний час діє Кваліфікаційний довідник посад керівників, спеціалістів та інших службовців, затверджений постановою Мінпраці Росії від 21.08.1998 N 37 (в ред. Від 14.03.2011) * (608), що охоплює більшу частину міжгалузевих посад. Разом з тим діють і галузеві кваліфікаційні довідники, що стосуються посад, притаманних окремим галузям. Зазначені кваліфікаційні довідники хоча і не об'єднані, можуть розглядатися як Єдиний кваліфікаційний довідник посад керівників, фахівців і службовців.
5. Постановою Уряду РФ від 11.11.2002 N 804 було затверджено Правила розробки і затвердження типових норм праці * (609) відповідно до ст. 161 ТК, що передбачає, що типові норми праці розробляються і затверджуються в порядку, встановленому Урядом РФ (див. ст. 161 ТК). Цей порядок, відповідно до зазначених Правил, охоплює типові норми праці для однорідних робіт. Типові норми розробляються федеральним органом виконавчої влади, на який покладено управління, регулювання і координація діяльності галузі (підгалузі) економіки.
За сферою застосування типові норми праці поділяються на міжгалузеві, професійні, галузеві та інші. Типові міжгалузеві норми праці затверджуються Мінпраці Росії. Типові професійні, галузеві та інші норми праці затверджуються федеральним органом виконавчої влади за погодженням з Мінпраці Росії. При цьому зазначені типові норми праці затверджуються відповідно до правил підготовки нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади (див. коментар. До п. 5 ст. 5 ТК).
Перегляд типових норм праці, як випливає з зазначених Правил, у випадках, передбачених законодавством РФ, здійснюється в порядку, встановленому для їх розробки і затвердження. Так, ТК встановлено, що норми праці можуть бути переглянуті у міру вдосконалення або впровадження нової техніки, технології та проведення організаційних чи інших заходів, які забезпечують зростання продуктивності праці (див. ч. 2 ст. 160 ТК).
6. Постанова Уряду РФ від 16.09.2002 N 676 "Про внесення зміни до Положення про Міністерство праці та соціального розвитку Російської Федерації" * (610), нині втратило силу, було прийнято відповідно до ст. 221 ТК (див. ст. 221 ТК). Цією постановою змінено редакцію подп. 12 п. 8 Положення про Мінпраці Росії, згідно з яким на Мінпраці Росії покладено: затверджувати норми безплатної видачі працівникам сертифікованих засобів індивідуального захисту та вносити в ці норми в установленому порядку зміни та доповнення, а також затверджувати за погодженням з Міністерством охорони здоров'я Росії норми безплатної видачі працівникам змиваючих і знешкоджувальних засобів, порядок та умови їх видачі.
Крім того, визнано таким, що втратив чинність, постанову Ради Міністрів РРФСР від 13.09.1988 N 379 "Про розширення прав підприємств і організацій у справі поліпшення забезпечення трудящих спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту" * (611).
7. Постанова Уряду РФ від 13.03.2008 N 168 "Про порядок визначення норм і умов безкоштовної видачі лікувально-профілактичного харчування, молока або інших рівноцінних харчових продуктів та здійснення компенсаційної виплати у розмірі, еквівалентному вартості молока або інших рівноцінних харчових продуктів" прийнято відповідно до ст . 222 ТК (див. зазначену статтю). У даній постанові встановлено, що:
- працівникам, зайнятим на роботах з особливо шкідливими умовами праці, безкоштовна видача лікувально-профілактичного харчування здійснюється згідно з переліком виробництв, професій і посад, робота в яких дає право на безкоштовне отримання лікувально-профілактичного харчування у зв'язку з особливо шкідливими умовами праці, раціонами лікувально-профілактичного харчування, правилами безкоштовної видачі лікувально-профілактичного харчування і нормами безплатної видачі вітамінних препаратів;
- працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, безкоштовна видача молока або інших рівноцінних харчових продуктів здійснюється відповідно до переліку шкідливих виробничих факторів, при впливі яких в профілактичних цілях рекомендується вживання молока або інших рівноцінних харчових продуктів, нормами та умовами безкоштовної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів.
Норми і умови безкоштовної видачі працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, молока або інших рівноцінних харчових продуктів, які можуть видаватися працівникам замість молока, затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 16.02.2009 N 45н (в ред. від 19.04.2010) * (612). Перелік шкідливих виробничих факторів, при впливі яких в профілактичних цілях рекомендується вживання молока або інших рівноцінних харчових продуктів, затверджений тим же наказом Мінздоровсоцрозвитку Росії.
Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 16.02.2009 N 46н * (613) затверджено Перелік виробництв, професій і посад, робота в яких дає право на безкоштовне отримання лікувально-профілактичного харчування у зв'язку з особливо шкідливими умовами праці.
8. Постановою Уряду РФ від 04.10.2002 N 738 "Про внесення змін і доповнення до постанови Уряду РФ від 16 березня 2000 р. N 234" * (614) у зв'язку з прийняттям ТК у назві та тексті зазначеної постанови Уряду РФ від 16.03.2000 слово (термін) "контракт" у відповідному відмінку замінено словами "трудовий договір" у відповідному відмінку, а подп. "В" п. 2 визнаний таким, що втратив силу.
У п. 4 Положення про проведення атестації керівників федеральних державних унітарних підприємств, затвердженого постановою Уряду РФ від 16.03.2000 N 234, внесено доповнення про включення до складу атестаційної комісії в якості її члена представника від відповідного виборного профспілкового органу, якщо результати атестації можуть послужити підставою для звільнення керівника відповідно до п. 3 ст. 81 ТК.
Слід мати на увазі, що пізніше розглянутого постанови Уряду РФ від 04.10.2002 N 738 було прийнято Федеральний закон від 14.11.2002 N 161-ФЗ "Про державні та муніципальних підприємствах" (в ред. Від 02.07.2010) * (615), який зачіпає порядок призначення керівника унітарного підприємства, його правове становище, в тому числі проведення атестації та ін (див. також п. 4 коммент. до ст. 19, п. 4, 5 коммент. до ст. 20 ТК).
9. Урядом РФ прийнято постанову від 17.12.2002 N 901 "Про порядок розробки та затвердження переліку мінімуму необхідних робіт (послуг) в галузі (підгалузі) економіки, забезпечуваних в період проведення страйків в організаціях, філіях, представництвах". Даною постановою на виконання ст. 412 ТК (див. ст. 412 ТК) затверджено Правила розробки і затвердження мінімуму необхідних робіт (послуг) в галузі (підгалузі) економіки, забезпечуваних в період проведення страйків в організаціях, філіях та представництвах, діяльність яких пов'язана з безпекою людей, забезпеченням їх здоров'я і життєво важливих інтересів суспільства.
Федеральні органи виконавчої влади, на які покладено управління, координація і регулювання діяльності у відповідних галузях (підгалузях) економіки, мають розробити та затвердити зазначені переліки мінімуму необхідних робіт (послуг) за участю всіх діючих у відповідній галузі (підгалузі) економіки загальноросійських професійних спілок та об'єднань роботодавців.
Федеральним органом зазначений перелік робіт надсилається на узгодження в профспілки, керівники яких або уповноважені ними заступники зобов'язані в 10-денний термін погодити (завізувати) цей перелік або погодити його із зауваженнями (мотивованими запереченнями) і направити в федеральний орган. Якщо профспілки не направили до федерального орган зазначений перелік у встановлений термін, то він вважається узгодженим. При наявності розбіжностей за переліком робіт федеральний орган повинен забезпечити його обговорення з профспілками для прийняття взаємоприйнятного рішення, в тому числі використовуючи створювані погоджувальні комісії за участю посередника. Перелік робіт, погоджений з профспілками, затверджується федеральним органом виконавчої влади.
10. Постановою Уряду РФ від 10.12.2002 N 877 "Про особливості режиму робочого часу і часу відпочинку окремих категорій працівників, які мають особливий характер роботи" (в ред. Від 01.02.2005) встановлено, що особливості режиму робочого часу і часу відпочинку окремих категорій працівників, мають особливий характер роботи, визначаються відповідними федеральними органами виконавчої влади за погодженням з Мінздоровсоцрозвитку Росії.
  Зазначені федеральні органи повинні затвердити відповідні нормативні правові акти, що визначають особливості режиму робочого часу і часу відпочинку таких працівників (див. коментар. До ст. 106).
  11. З метою впорядкування виплат, пов'язаних зі службовими відрядженнями на території РФ (див. коментар. До ст. 168 ТК), Урядом РФ було прийнято постанову від 02.10.2002 N 729 "Про розміри відшкодування витрат, пов'язаних зі службовими відрядженнями на території Російської Федерації, працівникам організацій, що фінансуються за рахунок коштів федерального бюджету "* (616).
  З прийняттям даної постанови визнані такими, що втратили чинність, такі акти:
  1) постанова Уряду РФ від 26.02.1992 N 122 "Про норми відшкодування витрат на відрядження" * (617);
  2) постанова Ради Міністрів - Уряду РФ від 22.02.1993 N 148 "Про розміри та порядок виплати добових при короткочасних відрядженнях на території держав - республік колишнього СРСР" * (618).
  Постанова Уряду РФ від 02.10.2002 N 729 набула чинності з 1 січня 2003
  12. Уряд РФ своїм розпорядженням від 21.11.2002 N 1639-р з Плану підготовки проектів нормативних правових актів, раніше затвердженого розпорядженням Уряду РФ від 17.04.2002 N 516-р, виключило п. 40 і 41. Зазначені пункти охоплюють розробку Переліку робіт, на яких обмежується застосування праці жінок та Переліку робіт, на яких забороняється застосування праці працівників у віці до вісімнадцяти років.
  Таким чином, пролонгується термін дії раніше прийнятих Переліків (див. коментар. До ст. 253, 265).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 422. Визнання такими, що втратили чинність окремих законодавчих актів"
  1. Стаття 55. Про визнання такими, що втратили чинність окремих законодавчих актів РРФСР і окремих законодавчих актів (положень законодавчих актів) Російської Федерації
      Коментар до статті 55 1. Втратили чинність визнані закони, якими свого часу були внесені зміни до Закону РФ "Про
  2. Стаття 64. Про визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів у зв'язку з прийняттям цього Закону
      1. Відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 105 Регламенту Державної Думи Федеральних зборів Російської Федерації, затвердженого постановою Державної Думи Федеральних зборів Російської Федерації від 22 січня 1998 р. N 2134-II ГД, при внесенні законопроекту в Державну Думу суб'єктом права законодавчої ініціативи має бути представлений перелік актів федерального
  3. Стаття 422. Визнання такими, що втратили чинність окремих законодавчих актів
      Коментар до статті У даній статті міститься перелік нормативних актів, що втратили силу. Решта закони та нормативні акти, що діють на території Російської Федерації, необхідно привести у відповідність з ТК. Це означає їх повну або часткову відміну, а також внесення необхідних змін. Мабуть, найближчим часом будуть переглянуті федеральні закони та підзаконні нормативні
  4. Стаття 55. Про визнання такими, що втратили чинність окремих законодавчих актів РРФСР і окремих законодавчих актів (положень законодавчих актів) Російської Федерації
      Коментар до статті 55 Цією статтею встановлено, що з дня набрання чинності коментованим Законом, тобто з 1 березня 2011 р. (див. ст. 56 Закону), визнані такими, що втратили чинність: 1) безпосередньо Закон 1991 про міліції (всі його положення без будь-яких вилучень) і акт, яким даний Закон введено в дію, т. е. Постанова Верховної Ради РРФСР від 18 квітня 1991 р. N 1027-1 "Про порядок
  5. Стаття 168. Порядок введення в дію цього Кодексу
      1. Серйозні зміни в текст СК внесені Законом про опіку та піклування. Одночасно був прийнятий Федеральний закон від 24.04.2008 N 49-ФЗ "Про внесення змін в окремі законодавчі акти Російської Федерації у зв'язку з прийняттям Федерального закону" Про опіки і піклування "", який набув чинності 1 вересня 2008 * (178) Имеющие місце зміни знайшли своє відображення в СК. 2. СК вже давав
  6. Стаття 232. Регулювання відносин, пов'язаних з банкрутством
      1. З дня набрання чинності цього Закону визнати такими, що втратили чинність: Федеральний закон від 8 січня 1998 р. N 6 ФЗ "Про неспроможність (банкрутство)" (Відомості Верховної Ради України, 1998, N 2, ст. 222); пункт 30 статті 2 Федерального закону від 21 березня 2002 р. N 31 ФЗ "Про приведення законодавчих актів у відповідність з Федеральним законом" Про державну
  7. Контрольні питання
      1. Сутність законотворчої діяльності держави. 2. У чому відмінність нормативно-правового акта як результату законотворчості від актів застосування права і актів тлумачення права? 3. Від чого залежить юридична сила нормативно-правового акту? 4. Назвіть стадії законотворчого процесу. 5. Основні ознаки і види законів. 6. Який Закон регулює порядок опублікування і набрання
  8. § 1. Поняття і зміст землеустрою
      Землевпорядкування являє собою комплекс заходів щодо вивчення стану земель, планування та організації раціонального використання земель та їх охорони, опису місця розташування і (або) встановленню на місцевості меж об'єктів землеустрою, організації раціонального використання громадянами та юридичними особами земельних ділянок для здійснення сільськогосподарського виробництва, а
  9. Стаття 43. Відмова у прийнятті заяви про визнання боржника банкрутом
      Суддя арбітражного суду відмовляє у прийнятті заяви про визнання боржника банкрутом у разі: порушення умов, передбачених пунктом 2 статті 33 цього Закону; подачі заяви про визнання боржника банкрутом, стосовно якого арбітражним судом порушено провадження у справі про банкрутство і введена одна з процедур, застосовуваних у справі про банкрутство; абзац втратив
  10. § 6. Юридична сила рішення
      Закони, декрети і укази Президента Республіки Білорусь Республіки Білорусь, міжнародні договірні й інші зобов'язання Республіки Білорусь, акти міждержавних утворень, в які входить Республіка Білорусь, постанови Ради Міністрів Республіки Білорусь, акти Верховного Суду Республіки Білорусь, Вищого Господарського Суду Республіки Білорусь, Генерального прокурора Республіки
  11. Стаття 27. Визнання шлюбу недійсним
      1. Шлюб визнається недійсним при порушенні умов, встановлених статтями 12 - 14 та пунктом 3 статті 15 цього Кодексу, а також у разі укладення фіктивного шлюбу, тобто якщо подружжя або один з них зареєстрували шлюб без наміру створити сім'ю. 2. Визнання шлюбу недійсним провадиться судом. 3. Суд зобов'язаний протягом трьох днів з дня набрання законної сили
© 2014-2022  yport.inf.ua