Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
В.Л. Гейхман, Е.Н. Сидоренко. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 47. Порядок розробки проекту угоди та укладення угоди

1. У ч. 3 коментованої статті поряд з галузевими зазначені і міжгалузеві угоди, що укладаються на рівні двох і більше суб'єктів РФ (ст. 45 ТК).
2. Згідно ч. 5 коментованої статті терміни розробки проекту угоди та укладення угоди визначаються комісією з регулювання соціально-трудових відносин. Види комісій та їх функції визначені ст. 35 ТК. В даний час її функції доповнені також організацією контролю за виконанням колективних договорів і угод.
Всі основні організаційні питання, пов'язані з розробкою угод, включаються до положення про відповідної комісії, яке розробляється сторонами та учасниками комісії незабаром після її створення. Комісія визначає термін розробки проекту, необхідність участі в обговоренні проекту представників органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, порядок його підписання представниками сторін.
3. Проект угоди розробляється в ході колективних переговорів.
Відносно угод, що вимагають бюджетного фінансування, з метою забезпечення реального виконання включаються в них зобов'язань, а також узгодження державних інтересів з інтересами соціальних партнерів, коментована стаття встановила, що укладення та зміну угод, що вимагають бюджетного фінансування , за загальним правилом здійснюються сторонами до підготовки проекту відповідного бюджету на фінансовий рік, що відноситься до терміну дії угоди. Такі угоди укладаються між працівниками та роботодавцями у сфері охорони здоров'я, освіти, культури, науки, транспорту, зв'язку, енергетики та інших галузей.
У генеральних, галузевих (міжгалузевих), регіональних та територіальних угодах відображена специфіка термінів їх укладення, пов'язана з періодом внесення проектів відповідних бюджетів на черговий фінансовий рік до Державної Думи або в представницькі органи суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування.
4. В даний час розширено повноваження комісії у сфері ведення колективних переговорів з укладення угоди. Згідно ч. 5 комісія має право повідомити роботодавців, які не є членами об'єднання роботодавців, провідних колективні переговори з розробки проекту угоди та укладення угоди, про початок колективних переговорів, а також запропонувати їм форми можливої участі в колективних переговорах. Роботодавці, які отримали зазначене повідомлення, зобов'язані проінформувати про це виборний орган первинної профспілкової організації, що об'єднує працівників даного роботодавця.
Видається, що така новела носить не тільки інформаційний характер для роботодавців. Її практичне значення полягає в тому, що вона дозволяє своєчасно включити роботодавців, які не є членами об'єднання, в колективні переговори з розробки проекту та укладення угоди на запропонованих ним формам участі. Роботодавці, які отримали таке повідомлення, зобов'язані ознайомити виборний орган первинної профспілкової організації, а через них і працівників даного роботодавця. Такий порядок сприятиме розширенню сфери колективно-договірного регулювання умов праці, більш однаковому їх регулювання в організаціях з подібними умовами організації праці та підвищення рівня правової захищеності найманих працівників, які перебувають у трудових правовідносинах.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 47. Порядок розробки проекту угоди та укладання угоди "
  1. Стаття 47. Порядок розробки проекту угоди та укладення угоди
    порядок обговорення та прийняття рішення (регламент комісії з регулювання соціально-трудових відносин затверджується заздалегідь - відразу ж після створення відповідної комісії). 3. Комісія визначає також термін розробки проекту угоди та порядок його підписання представниками сторін, ступінь участі в обговоренні проекту представників органів виконавчої влади та органів місцевого
  2. Стаття 42. Порядок розробки проекту колективного договору та укладення колективного договору
    порядок обговорення та прийняття рішення. За погодженням сторін вирішується питання про необхідність обговорювати проект колективного договору в структурних підрозділах, виносити його на обговорення і затвердження загальних зборів (конференції) працівників і т.п. 3. Угода про порядок розробки та укладення колективного договору, досягнуте в рамках комісії з ведення колективних переговорів,
  3. Стаття 101. Порядок укладання, виконання, зміни, розірвання та визнання недійсною угоди про сплату аліментів
    угоди про сплату аліментів застосовуються норми Цивільного кодексу Російської Федерації, що регулюють укладення, виконання, розірвання і визнання недійсними цивільно-правових угод. 2. Угода про сплату аліментів може бути змінено або розірвано в будь-який час за взаємною згодою сторін. Зміна або розірвання угоди про сплату аліментів має бути вироблено в
  4. Стаття 155. Форма мирової угоди
    угода укладається у письмовій формі. 2. З боку боржника мирову угоду підписується особою, яка прийняла відповідно до цього Федеральним законом рішення про укладення мирової угоди. Від імені конкурсних кредиторів та уповноважених органів мирову угоду підписується представником зборів кредиторів або уповноваженим зборами кредиторів на вчинення даного
  5. Стаття 154. Особливості укладення мирової угоди в ході конкурсного виробництва
    угоди з боку боржника приймається конкурсним керуючим. 2. У разі, якщо мирова угода є для боржника угодою, яка відповідно до федеральних законів і (або) установчими документами боржника відбувається на підставі рішення органів управління боржника або підлягає узгодженню з органами управління боржника (схваленню цими органами), рішення про укладення
  6. Коментар до статті 5.30
    угоди слід розуміти відмову з причин, не зазначених у Законі РФ від 11 березня 1992 р. N 2490-1 "Про колективні договори і угоди" (в ред. Федеральних законів від 24 листопада 1995 р. N 176-ФЗ і від 1 травня 1999 р. N 93-ФЗ). В якості можливих причин правомірного відмови від укладення колективного договору, угоди слід розглядати розголошення одним з учасників відповідних
  7. Стаття 49. Зміна і доповнення угоди
    порядок внесення змін і доповнень до укладену ними угоду. Наприклад, передбачити, що зміни вносяться за погодженням сторін після проведення консультацій або за рішенням галузевої комісії з ведення колективних
  8. Задаткоподобние угоди
    угоди, подібні по своїй дії з угодами про завдаток, але не відповідають зазначеним ознакам завдатку. До таких задаткоподобним угодами відносяться: 1) укладається за участю в торгах угода про завдаток (пп. 4 і 5 ст. 448 ЦК), який видається в забезпечення виконання обов'язку укласти договір, а також, якщо це обумовлено сторонами, в забезпечення зобов'язань, що виникли з цього
  9. 2. Права та обов'язки членів об'єднання роботодавців
    розробки локальних нормативних актів, що містять норми трудового права, укладення колективних договорів, угод, вирішення індивідуальних і колективних трудових спорів. Члени об'єднання можуть вільно виходити з його складу. Члени об'єднання роботодавців зобов'язані дотримуватися його статут, виконувати умови угод, укладених об'єднанням, і зобов'язання, передбачені цими
  10. Стаття 104. Способи та порядок сплати аліментів за угодою про сплату аліментів
    порядок сплати аліментів за угодою про сплату аліментів визначаються цією угодою. 2. Аліменти можуть сплачуватися в частках до заробітку і (або) іншому прибутку особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти; в твердій грошовій сумі, що сплачується періодично; в твердій грошовій сумі, що сплачується одноразово; шляхом надання майна, а також іншими способами, щодо яких досягнуто
  11. Стаття 161. Наслідки відмови в затвердженні мирової угоди
    угоди мирова угода вважається неукладеним. 2. Винесення арбітражним судом ухвали про відмову в затвердженні мирової угоди не перешкоджає укладенню нової мирової
  12. Стаття 153. Особливості укладення мирової угоди в ході зовнішнього управління
    угоди з боку боржника приймається зовнішнім керуючим. 2. У разі, якщо мирова угода є для боржника угодою, яка відповідно до федеральних законів і (або) установчими документами боржника відбувається на підставі рішення органів управління боржника або підлягає узгодженню з органами управління боржника (схваленню цими органами), рішення про укладення
  13. Стаття 1264. Проекти офіційних документів, символів і знаків
    розробки символу або знака без згоди розробника, якщо проект оприлюднений розробником для використання цими органом або організацією чи спрямований розробником до відповідного органу або організацію. При підготовці офіційного документа, розробці офіційного символу чи знака на основі відповідного проекту в нього можуть вноситися доповнення і зміни на розсуд
  14. Стаття 160. Відмова у затвердження мирової угоди арбітражним судом
    угоди. 2. Підставою для відмови арбітражним судом в затвердженні мирової угоди є: порушення встановленого цим Законом порядку укладення мирової угоди; недотримання форми мирової угоди; порушення прав третіх осіб; протиріччя умов мирової угоди справжньому Федеральним законом, іншим федеральним законам і іншим нормативним правовим
  15. Стаття 5.28. Ухилення від участі в переговорах про укладення колективного договору, угоди або порушення встановленого терміну їхнього ув'язнення
    угоди або порушення встановленого законом строку проведення переговорів, а одно незабезпечення роботи комісії з укладання колективного договору, угоди у визначені сторонами терміни - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати
  16. Стаття 152. Особливості укладення мирової угоди в ході фінансового оздоровлення
    угоди з боку боржника приймається керівником боржника - юридичної особи або особою, яка виконує обов'язки зазначеного керівника. 2. У разі, якщо мирова угода є для боржника угодою, яка відповідно до федеральних законів і (або) установчими документами боржника відбувається на підставі рішення органів управління боржника або підлягає узгодженню з
  17. Стаття 162. Оскарження та перегляд ухвали про затвердження мирової угоди
    угоді, а також інших осіб, права і законні інтереси яких порушені або можуть бути порушені мировою угодою, ухвалу про затвердження мирової угоди може бути оскаржене в порядку, встановленому Арбітражним процесуальним кодексом Російської Федерації. 2. Визначення про затвердження мирової угоди може бути переглянуто за нововиявленими обставинами у разі, якщо:
  18. Стаття 151. Особливості укладення мирової угоди в ході спостереження
    угоди з боку боржника приймається громадянином - боржником, керівником боржника - юридичної особи або виконуючим обов'язки зазначеного керівника особою. 2. У разі, якщо мирова угода є для боржника угодою, яка відповідно до федеральних законів і (або) установчими документами боржника відбувається на підставі рішення органів управління боржника або
  19. Стаття 167. Наслідки невиконання мирової угоди
    угоди боржником кредитори вправі без розірвання мирової угоди пред'явити свої вимоги в розмірі, передбаченому мировою угодою, в загальному порядку, встановленому процесуальним законодавством. 2. У разі порушення провадження у новій справі про банкрутство боржника обсяг вимог кредиторів, щодо яких укладено мирову угоду, визначається умовами,
© 2014-2022  yport.inf.ua