Головна |
« Попередня | Наступна » | |
1. Конституційне регулювання економічних відносин |
||
Розділ VII Конституції, присвячений економічному і фінансовому пристрою, починається з гл. I, регулюючої загальні принципи господарської діяльності. Її, в свою чергу, відкриває ст. 170, згідно з якою економічний устрій грунтується на оцінці праці людини і вільної ініціативи і має на меті забезпечити всім гідне існування відповідно до вимог соціальної справедливості. В економічному устрої повинні дотримуватися такі 9 принципів: - національний суверенітет; - приватна власність; - соціальна функція власності; - вільна конкуренція; - захист споживача; - захист навколишнього середовища; - зменшення регіонального та соціальної нерівності; - прагнення досягти повної зайнятості; - сприяння малим підприємствам, які засновані відповідно з бразильськими законами і мають своє місцеперебування і адміністрацію в країні (останній принцип в редакції Конституційної поправки № 6 1995 р.). Усім гарантується вільне здійснення будь-якої господарської діяльності без дозволу публічних органів, крім випадків, передбачених законом. Що стосується іноземних інвестицій і статусу іноземного капіталу, то ці питання ст. 172 передає для регулювання законодавцю, зобов'язуючи його стимулюватиме реінвестування прибутків і визначити можливості їх переведення за кордон у відповідності з національними інтересами. Можливість ж безпосереднього державного господарювання допускається ст. 173 як виняток, коли це диктується вимогами національної безпеки і відповідними колективними інтересами, які повинні визначатися в законі. Законодавчому регулюванню підлягає у цій зв'язку правовий статус публічного підприємства, змішаного господарського товариства та їх допоміжних структур, які займаються господарською діяльністю з виробництва товарів або торгівлі ними або надання послуг. Ці господарські організації не можуть мати більш широких привілеїв, ніж ті, які є у приватного сектора. Закон забороняє зловживання економічною владою, провідне до панування на ринках, виключенню конкуренції і безпідставного підвищення прибутків, так само як передбачає поряд з індивідуальною відповідальністю керівників також відповідальність юридичних осіб, сумісну з їх природою. При нормативному регулюванні господарської діяльності, держава, як зазначено в ст. 174, за допомогою законів здійснює такі функції, як контроль, стимулювання і планування, яке для публічного сектора носить зобов'язуючий характер, а для приватного - індикативний (тобто встановлюються лише бажані показники). Родовища мінеральних ресурсів, запаси водної енергії можуть використовуватися тільки за прямим призначенням і належать Союзу, який може здавати їх в концесію з тією умовою, що за концесіонером визнається право власності лише на продукцію від переробки або використання (ст. 176). Відповідно до ст. 177 монополію Союзу складають розвідка і розробка родовищ нафти і природного газу та інших рідких вуглеводневих сполук, виробництво відповідних продуктів, їх морська транспортування, виробництво ядерних матеріалів та їх похідних і торгівля ними. Конституція зобов'язує Союз, штати і муніципії забезпечувати законом різний правовий статус мікропідприємств та малих підприємств, стимулюючи спрощення, скорочення або виключення їх адміністративних, податкових, соціально-страхових та кредитних зобов'язань (ст. 179). Задоволення запитів іноземних адміністративних або судових властей про вилучення документів або інформації комерційного характеру у фізичних чи юридичних осіб, які проживають або доміцільовані в країні, може мати місце лише з дозволу компетентної бразильської влади (ст. 181). Одна з особливостей діючої бразильської Конституції - наявність особливої глави про містобудівну політику. Тут встановлено ряд прав муніципальних властей, якими, виходячи із соціальної функції власності, можуть обмежуватися права власників нерухомості. Ще одна з особливостей - наявність особливої глави про сільськогосподарської та земельної політики і аграрної реформи. Це результат довгої боротьби з Латифундизм - великим землеволодінням напівфеодального характеру. Примітно, що глава починається з проголошення права Союзу конфісковувати в громадських інтересах з метою аграрної реформи сільську нерухомість, не виконує своєї соціальної функції, з попереднім і справедливим відшкодуванням на підставі аграрного боргу із застереженням про збереження реальної вартості; викуп у цьому випадку проводиться у термін до 20 років, починаючи з другого року його виплати. Цією мірою не підлягають дрібна і середня сільська власність, якщо у власника немає іншої, а також власність продуктивна (ст. 184, 185). Тут же врегульовано статус публічних земель, а також земель, отриманих в результаті аграрної реформи. Придбання або оренда землі іноземцями обмежуються і вимагають дозволу Національного конгресу (ст. 190). Тут же вміщено глава про національну фінансовій системі, в якій міститься ряд принципів, звернених до законодавця, з тим щоб вони отримали втілення в доповнюючому законі. Крім того, у Конституції є розд. VI "Про оподаткування і бюджет", який досить детально врегулював відповідні інститути і містить ряд вказівок законодавцю, підлягають реалізації в доповнюючих і звичайних законах. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " 1. Конституційне регулювання економічних відносин " |
||
|