На випадок надзвичайних ситуацій та порушення нормального функціонування держави Конституція передбачила два особливих режиму, які врегульовані першими трьома главами розд. V Конституції "Оборона держави і демократичні установи" (ст. 136-141). Це стан захисту та військовий стан. Президент республіки може, заслухавши Рада республіки і Рада національної оборони, оголосити декретом стан захисту (про estado de defesa) з метою збереження чи швидкого відновлення в певній обмеженій місцевості громадського порядку або соціального світу, яким загрожує серйозна і неминуча інституційна нестабільність або які порушені стихійним лихом великого масштабу. У декреті визначаються тривалість режиму, територія його дії та вводяться відповідно до закону примусові заходи, якими можуть бути: - обмеження права зібрань, навіть проведених асоціаціями, таємниці кореспонденції, таємниці телеграфного і телефонного зв'язку; - тимчасове взяття під контроль і використання майна та публічних служб у разі стихійного лиха, причому відповідальність за шкоду і які з цього витрати несе Союз. Тривалість режиму не може перевищувати 30 днів, але у разі необхідності він може бути продовжений на такий же термін. Декрет про оголошення стану захисту або про його продовження протягом 24 годин представляється Національному конгресу, який приймає по ньому рішення абсолютною більшістю. Якщо Національний конгрес в цей час не засідає, то скликається протягом п'яти днів. У разі відхилення декрету стан захисту припиняється негайно. Під час дії стану захисту повідомлення про арешт особи за злочин проти держави негайно направляється компетентному судді, який звільняє особу в разі незаконності арешту, причому особа може вимагати, щоб поліцейський орган перевірив наявність складу злочину. Арешт або затримання будь-якої особи без дозволу судової влади не може тривати довше 10 днів. Забороняється позбавляти таке особа зв'язків із зовнішнім світом. У разі потрясінь національного масштабу або виявлення фактів, що свідчать про неефективність заходів стану захисту, а також у разі оголошення стану війни або відбиття збройної агресії ззовні Президент республіки може, заслухавши Рада республіки і Рада національної оборони, клопотати перед Національним конгресом про дозвіл оголосити декретом військовий стан (про estado de sftio). Національний конгрес приймає рішення абсолютною більшістю. Якщо дозвіл запитується під час парламентських канікул, голова Федерального сенату негайно скликає Національний конгрес, який збирається протягом п'яти днів. Він продовжує діяти протягом усього періоду застосування примусових заходів. Відповідний декрет визначає тривалість режиму, норми, необхідні для його виконання, і конституційні гарантії, які припиняються. Тривалість режиму в мирний час складає 30 днів з можливістю продовження його в кожному випадку в тому ж порядку на такий же термін, а в разі війни він діє протягом усього її періоду. Після опублікування декрету Президент призначає виконавця спеціальних заходів і визначає які поставлені ними території. Під час воєнного стану (крім випадків війни чи зовнішньої агресії) до приватних осіб можуть застосовуватися такі заходи: - обов'язок залишатися в певній місцевості; - затримання в будівлі , не призначеному для обвинувачених або засуджених за кримінальні діяння; - обмеження недоторканності кореспонденції, таємниці комунікацій, надання інформації та свободи друку, радіомовлення і телебачення згідно із законом; це не відноситься до поширення виступів парламентаріїв у палатах з дозволу відповідного бюро; - призупинення свободи зібрань; - обшук і арешт в місці проживання; - втручання в роботу підприємств, публічних служб; - реквізиція майна. У разі оголошення будь-якого із зазначених режимів бюро Національного конгресу, заслухавши партійних лідерів, призначає комісію з п'яти парламентаріїв для спостереження та нагляду в щодо відповідних заходів. За припинення режимів припиняються і їх наслідки, за винятком відповідальності за допущені посадовими особами правопорушення. Президент у посланні Національному конгресу повідомляє про прийняті заходи і особах, до яких вони були застосовані.
|
- Глава 8. Особливі форми державного управління
надзвичайний стан - особливий правовий режим тимчасового характеру, що встановлюється в цілях забезпечення життя, здоров'я і безпеки населення Російської Федерації, захисту основ конституційного ладу Російської Федерації від насильницьких посягань або усунення серйозних перешкод для нормального функціонування державних інститутів Російської Федерації, якщо неможливо рішення
- 32. Обмеження прав і свобод особистості
надзвичайного стану для забезпечення безпеки громадян і захисту конституційного ладу відповідно до федеральним конституційним законом встановлення окремих обмежень прав і свобод громадян із зазначенням меж і терміну їх дії. Мета обмеження прав і свобод: захист основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони
- Глава 5. Про зупинення дії ПРАВ І СВОБОД
надзвичайного або стану облоги відповідно до умов, що передбачені Конституцією. Введення надзвичайного стану не поширюється на дію статті 17, пункт 3. 2. Органічний закон може визначати форму і випадки, коли в індивідуальному порядку і при необхідному судовому втручанні і відповідному парламентському контролі встановлені в статті 17, пункт 2, і статті 18,
- Стаття 49. Обчислення строку обмеження свободи
обмеження свободи, призначеного як основного виду покарання, обчислюється з дня взяття засудженого на облік кримінально-виконавчою інспекцією. 2. В термін обмеження свободи, призначеного як основного виду покарання, зараховується час утримання засудженого під вартою як запобіжного заходу з розрахунку один день перебування під вартою за два дні обмеження волі.
- КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
обмеження прав і свобод? Чи не можна ці обмеження записати тільки в поточному законодавстві? Як вони формулюються в конституціях? 6. Що являють собою конституційні гарантії прав і свобод? Яка різниця в цьому відношенні між демократичними і соціалістичними конституціями? 7. Яке значення громадянства для прав і свобод? Що значить право. на громадянство ? 8. Що таке філіація,
- Розділ третій Забезпечення прав і свобод громадянина
надзвичайного стану обмеження можуть стосуватися лише прав, зазначених під літерами (5), (6) , (7), (8), (9), (10), (12), (13), (14), (15) пункту 1 статті 3 Конституції, і лише в тому випадку, коли актом Федерального законодавчих зборів, що вводить надзвичайний стан або підтверджуючим акт Президента Російської Федерації про введення надзвичайного стану, приписані такого роду
- Розділ XI. НАДЗВИЧАЙНІ ПОЛОЖЕННЯ
надзвичайний стан: військовий стан, виняткове становище або положення стихійного лиха. 2. Надзвичайний стан може бути введено тільки на підставі закону за допомогою розпорядження, яке додатково підлягає доведенню до загального відома. 3. Принципи діяльності органів публічної влади, а також обсяг, в якому можуть бути обмежені свободи і права людини і
- Глава XXII Надзвичайний і військовий стан
надзвичайна і неминуча і усунення її неможливо без застосування надзвичайних заходів. (2) Підставами введення надзвичайного стану можуть бути: а) спроба насильницької зміни або насильницького усунення конституційного ладу РФ; масові безлади і міжнаціональні конфлікти, що супроводжуються насильством; блокада окремих місцевостей, що загрожує життєво важливим інтересам РФ, безпеки
- 4. Рада оборони
надзвичайного стану питання про використання Збройних сил всередині країни і про застосування певних особливим законом надзвичайних заходів вирішується Радою оборони. Цей орган не є постійним і створюється, як зазначалося, Державним зборами тільки на час надзвичайного стану. Його очолює Президент республіки. До складу Ради оборони входять голова Державного
- Глава I Загальні положення
обмежені інакше як Конституцією РФ і законом з метою захисту конституційного ладу РФ, суспільної моралі, прав і свобод інших осіб. Такі обмеження не повинні призводити до фактичного заперечення прав і свобод. (4) Чоловіки і жінки рівноправні. Стаття (1) Здійснення прав і свобод людини і громадянина не повинно порушувати права і свободи інших осіб. (2) Використання прав і свобод для
- Стаття 29
обмеженням, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі , громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві. 3. Здійснення цих прав і свобод ні в якому разі не повинно суперечити цілям і принципам Організації Об'єднаних
- Стаття 49. Обчислення строку обмеження волі
обмеження свободи обчислюється в місяцях і роках. 2. Законом визначені різні позиції обчислення початку строку відбування обмеження волі. Якщо цей вид покарання призначається судом як основне покарання, то початком відбування покарання є день постановки засудженого на облік кримінально-виконавчою інспекцією. При цьому в термін обмеження свободи, призначеного як
- Стаття 898. Надзвичайні витрати на зберігання
надзвичайні витрати), відшкодовуються зберігачу, якщо поклажодавець дав згоду на ці витрати або схвалив їх згодом, а також в інших випадках, передбачених законом, іншими правовими актами або договором. 2. При необхідності провести надзвичайні витрати зберігач зобов'язаний запитати поклажодавця про згоду на ці витрати. Якщо поклажодавець не заявить про свою незгоду в строк,
- 8. ОБМЕЖЕННЯ ПРАВ І СВОБОД
надзвичайно вузьким можливостям для людини, ставлячи його під вельми суворий контроль держави за принципом: «Маю право? - Маєш. - Значить, можу? - Ні, не можеш ». * Маркс К., Енгельс Ф. Соч. 2-е вид. Т. 8. С. 132. Тому останнім часом окреслилася тенденція при формулюванні в конституціях застережень до прав і свобод, які відсилають до закону, чітко встановлювати для законодавця завдання і
- Контрольні питання
прав Дж. Локка . 2. Коли отримала законодавче закріплення ідея прав і свобод особистості? 3. Ідея політичної свободи особистості в теорії поділу влади Ш.-Л. Монтеск'є. 4. Концепція прав і свобод особистості у філософії права І. Канта. 5. Міжнародно-правові акти про права і свободи людини і громадянина. 6. Конституція Російської Федерації і права людини. 7. Правовий статус
- Стаття 20.6. Невиконання вимог норм і правил з попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій
надзвичайних ситуацій природного або техногенного характеру, а так само невиконання вимог норм і правил з попередження аварій і катастроф на об'єктах виробничого або соціального призначення - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від чотирьохсот до п'ятисот мінімальних
|