Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
С.А. Авакьян. Конституція Росії - природа, еволюція, сучасність, 2000 - перейти до змісту підручника

Глава 8. Особливі форми державного управління

Стаття 1. У виняткових випадках на всій території Російської Федерації або на частині її території може вводитися надзвичайний стан - особливий правовий режим тимчасового характеру, що встановлюється в цілях забезпечення життя, здоров'я і безпеки населення Російської Федерації, захисту основ конституційного ладу Російської Федерації від насильницьких посягань або усунення серйозних перешкод для нормального функціонування державних інститутів Російської Федерації, якщо неможливо вирішення цих завдань звичайними засобами, наявними в розпорядженні органів державної влади.
2. У період надзвичайного стану можуть запроваджуватися обмеження прав і свобод громадян. Не підлягають обмеженню права і свободи, закріплені в частині 4 статті 5, частини 3 статті 6, частини 1 статті 7, статті 11, частини 2 статті 12, статті 22 цієї Конституції.
3. Порядок запровадження і режим надзвичайного стану встановлюються федеральним законом.
Стаття 1. При наявності збройного нападу, реальної можливості такого нападу або необхідності виконання міжнародних договорів про спільну оборону від агресії, а також інших зовнішніх впливів, серйозно загрожують суверенітету Російської Федерації, цілісності її території, конституційному ладу Російської Федерації, громадської безпеки та інтересам населення, може бути оголошено стан війни.
2. Порядок оголошення стану війни, а також обсяг і межі обмеження компетенції органів державної влади, прав і свобод громадян встановлюються федеральним законом.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Глава 8. Особливі форми державного управління "
  1. 12.1. Поняття, загальні риси, види і класифікація форм державного управління
    форми управлінської діяльності бувають правові (тягнуть певні юридичні наслідки) і неправові (спричиняють настання наслідків неюридичного характеру). За змістом виділяють правотворческие, правозастосовні, договірні та інші юридично значимі форми управлінської діяльності. За цілеспрямованості форми діляться на зовнішні (форми реалізації повноважень органів
  2. 11.1. Поняття і сутність адміністративно-правових форм державного управління
    форми управління показують, якими шляхами здійснюється цілеспрямований вплив і як практично здійснюється управлінська діяльність Форма - це об'єктивувати вираження сутності діяльності органів і посадових осіб, які здійснюють управління Так як за допомогою форм практично реалізуються завдання та функції управління, то від використання тих чи інших форм залежить
  3. Контрольні питання
    форми держави. 2. Які форми правління існують в сучасному світі? 3. Загальна характеристика президентської та парламентської республік. 4. Назвіть ознаки федерації як складної форми організації державного устрою. 5. За яким принципом утворена Российская Федерація? 6. Чи є конфедерація державним утворенням? 7. Вкажіть форми здійснення
  4. Тема 12. ФОРМИ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ. АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ
    Тема 12. ФОРМИ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ . АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВІ
  5. Контрольні питання і завдання
    форми державних і муніципальних дол гових зобов'язань? 5. Назвіть види державних позик. 6. Які особливості державних зовнішніх запозичень? 7 . Що включається в зовнішні боргові вимоги Російської Фе дерации? 8. У чому полягає управління державним боргом Російської. Федерації? 9. Назвіть основні методи управління державним
  6. Стаття 1017. Форма договору довірчого управління майном
    форми договору довірчого управління майном або вимоги про реєстрацію передачі нерухомого майна в довірче управління тягне недійсність
  7. 14.1. Поняття, основні риси та види методів державного управління
    державного управління способи, прийоми впливу суб'єкта управління на об'єкт управління в рамках управлінських відносин, які використовуються для досягнення цілей і завдань управління, реалізації функцій управління. Основні риси методів державного управління: 1) реалізуються в процесі управлінської діяльності; 2) органічно пов'язані з цільовим призначенням
  8. 32. Форми управління у сфері організації ефективного використання природних ресурсів.
    Управління: загальне, спеціальне і галузеве. Загальне управління здійснюється Президентом України, КМУ, Урядом АР Крим, місцевими органами державної виконавчої влади, місцевими органами самоврядування. Спеціальне управління покладається на уповноважені органи - Міністерство охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, Міністерство лісового господарства, Державний комітет
  9. Глава 18. ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ З ОРГАНАМИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ТА ІНШИМИ СУБ'ЄКТАМИ УПРАВЛІННЯ
    Глава 18. ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ З ОРГАНАМИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ТА ІНШИМИ СУБ'ЄКТАМИ
  10. Глава 4. ТИПИ І ФОРМИ ДЕРЖАВИ
    Глава 4. ТИПИ І ФОРМИ
  11. Глава 12. ФОРМИ ПРАВА І ПРАВОТВОРЧЕСТВО
    Глава 12. ФОРМИ ПРАВА І
  12. Глава XVIII. ФОРМИ БЕЗГОТІВКОВИХ РОЗРАХУНКІВ
    Глава XVIII. ФОРМИ БЕЗГОТІВКОВИХ
  13. 12.4. Неправові форми державного управління
    управління ставляться організаційні дії і матеріально-технічні операції. Організаційні дії - сукупність дій, виконуваних суб'єктами державного управління з організаційного забезпечення власної діяльності. До них відносять проведення нарад, семінарів, круглих столів, поширення передового досвіду, розробку прогнозів, програм,