Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
Б. А. Страшун. Конституційне (державне) право зарубіжних країн Том 3 Особлива частина. Країни Європи, 1997 - перейти до змісту підручника

Розділ XI. НАДЗВИЧАЙНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. В особливо загрозливих ситуаціях, якщо звичайні конституційні засоби недостатні, може бути введено відповідне надзвичайний стан: військовий стан, виняткове становище або положення стихійного лиха.
2. Надзвичайний стан може бути введено тільки на підставі закону за допомогою розпорядження, яке додатково підлягає доведенню до загального відома.
3. Принципи діяльності органів публічної влади, а також обсяг, в якому можуть бути обмежені свободи і права людини і громадянина під час окремих надзвичайних положень, визначаються законом.
4. Закон може визначити підстави, обсяг і порядок компенсації майнових втрат, що випливають з обмеження під час надзвичайного стану свобод і прав людини і громадянина.
5. Дії, вжиті внаслідок введення надзвичайного стану, повинні відповідати ступеня загрози і бути спрямовані до можливо більш швидкому поверненню до нормального функціонування держави.
6. Під час надзвичайного стану не можуть змінюватися: Конституція, положення про вибори до
Сейм, Сенат і органи територіального самоврядування, закон про вибори Президента Республіки, а також закони про надзвичайні положеннях.
7. Під час надзвичайного стану, а також протягом 90 днів після його закінчення не може бути скорочений термін повноважень Сейму, проведений загальнопольський референдум, не можуть бути проведені вибори в Сейм, Сенат, органи територіального самоврядування, а також вибори Президента Республіки, а терміни повноважень цих органів підлягають відповідному продовженню. Вибори до органів територіального самоврядування можливі тільки там, де надзвичайний стан не вводилося.
Стаття У разі зовнішньої загрози державі, збройного нападу на територію Республіки Польща або коли з міжнародного договору випливає зобов'язання по спільній обороні проти агресії, Президент Республіки за пропозицією Ради Міністрів може ввести військовий стан на частині або на всій території держави.
Стаття 1. У разі загрози конституційному ладу держави, безпеки громадян або публічному порядку Президент Республіки за пропозицією Ради Міністрів може ввести на певний час, що не перевищує 90 днів, виняткове становище на частині або на всій території держави.
2. Продовження виняткового положення може мати місце тільки один раз за згодою Сейму і на період не більше 60 днів.
Стаття Розпорядження про введення воєнного чи надзвичайного стану Президент Республіки представляє Сейму протягом 48 годин по підписанні розпорядження. Сейм негайно розглядає розпорядження Президента Республіки. Сейм може скасувати його абсолютною більшістю голосів у присутності не менше половини законного числа депутатів.
Стаття З метою запобігання наслідків природних катастроф або технічних аварій, що носять ознаки стихійного лиха, а також з метою їх ліквідації Рада Міністрів може ввести на певний час, що не перевищує 30 днів, положення стихійного лиха на частини або на всій території держави. Продовження цього положення може мати місце за згодою Сейму.
Стаття 1. Закон, що визначає об'єм обмежень свобод і прав людини і громадянина під час військового і надзвичайного стану, не може обмежувати свободи і права, визначені у ст. 30 (гідність людини) ст. 34 і ст. 36 (громадянство), ст. 38 (охорона життя), ст. 39, ст. 40 і ч. 4 ст. 41 (гуманне поводження), ст. 42 (несення кримінальної відповідальності), ст. 45 (доступ до суду), ст. 47 (особисті блага), ст. 53 (совість і релігія), ст. 63 (петиції), а також ст. 48 і ст. 72 (сім'я і дитина);
2. Не допускається обмеження свобод і прав людини і громадянина виключно з приводу раси, статі, мови, віросповідання чи його відсутності, соціального походження. народження, а також майна.
3. Закон, що визначає об'єм обмежень свобод і прав людини і громадянина при положенні стихійного лиха, може обмежувати свободи і права, визначені у ст. 22 (свобода господарської діяльності), ч. 1, 3 і 5 ст. 41 (особиста свобода), ст. 50 (недоторканність житла), ч. 1 ст. 52 (свобода пересування та перебування на території Республіки Польща), ч. 3 ст. 59 (право на страйк), ст. 64 (право власності), ч. 1 ст. 65 (свобода праці), ч. 1 ст. 66 (право на безпечні та гігієнічні умови праці), а також ч. 2 ст. 66 (право на відпочинок).
Стаття 1. Якщо під час воєнного стану Сейм не може зібратися на засідання, Президент Республіки за пропозицією Ради Міністрів видає розпорядження з силою закону в обсязі та в межах, визначених у ч. 3 - 5 ст. 228. Ці розпорядження підлягають затвердженню Сеймом на найближчому засіданні.
2. Розпорядження, про які йдеться в ч. 1, мають характер джерел загальнообов'язкового права.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Розділ XI. НАДЗВИЧАЙНІ ПОЛОЖЕННЯ "
  1. Відповіді до контрольних тестів
    положення теорії податкового права 1-в 18-а 35-в 2-в 19-а 36-в 3-б 20-б 37-в 4-б 21-б 38-б 5-а 22-в 39-а 6-б 23-б 40-б 7-а 24-а 41-а 8-б 25 - в 42-а 9-а 26-а 43-б 10-а 27-а 44-б 11-в 28-а 45-6 12-в. 29-6 46-6 13-б 30-б 47-а 14-а 31-б 48-а 15-б 32-в 49-б 16-а 33-б 50-а 17-в 34-а Розділ II . Податкові правовідносини 1-а 11-б 21-б 2-б
  2. 4. Рада оборони
    надзвичайного стану питання про використання Збройних сил всередині країни і про застосування певних особливим законом надзвичайних заходів вирішується Радою оборони. Цей орган не є постійним і створюється, як зазначалося, Державним зборами тільки на час надзвичайного стану. Його очолює Президент республіки. До складу Ради оборони входять голова Державного
  3. Стаття 898. Надзвичайні витрати на зберігання
    надзвичайні витрати), відшкодовуються зберігачу, якщо поклажодавець дав згоду на ці витрати або схвалив їх згодом, а також в інших випадках, передбачених законом, іншими правовими актами або договором. 2. При необхідності провести надзвичайні витрати зберігач зобов'язаний запитати поклажодавця про згоду на ці витрати. Якщо поклажодавець не заявить про свою незгоду в строк,
  4. Стаття 20.6. Невиконання вимог норм і правил з попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій
    надзвичайних ситуацій природного або техногенного характеру, а так само невиконання вимог норм і правил з попередження аварій і катастроф на об'єктах виробничого або соціального призначення - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від чотирьохсот до п'ятисот мінімальних
  5. Права неповнолітніх, недієздатних і обмежено дієздатних спадкоємців при розділі спадкового майна
    розділі спадкового майна, спадкоємці також повинні дотримуватися інтереси неповнолітніх, недієздатних і обмежено дієздатних спадкоємців. Дане положення включає обов'язок опікуна чи піклувальника при участі в угоді про розділ майна обов'язково випросити згоду органу опіки та піклування на вчинення правочинів щодо відчуження майна підопічного, угод, що тягнуть
  6. Стаття 20.5. Порушення вимог режиму надзвичайного стану
    надзвичайного стану (за винятком порушення правил комендантської години) - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів або адміністративний арешт на строк до тридцяти діб; на посадових осіб - від однієї тисячі до двох тисяч рублів або адміністративний арешт на строк до тридцяти діб. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  7. Стаття 20.6. Невиконання вимог норм і правил з попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій
    надзвичайних ситуацій природного або техногенного характеру, а так само невиконання вимог норм і правил з попередження аварій і катастроф на об'єктах виробничого або соціального призначення - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти тисяч до двадцяти тисяч рублів; на юридичних осіб - від ста тисяч до двохсот тисяч рублів. (в ред. Федеральних
  8. 7. Наступ надзвичайних обставин, що перешкоджають продовженню трудових відносин (військові дії, катастрофа, стихійне лихо, велика аварія, епідемія та інші надзвичайні обставини), якщо ця обставина визнано рішенням Уряду РФ або органу державної влади відповідного суб'єкта РФ
    надзвичайний обставина. Зауважимо, що в п. 7 ч. 1 ст. 83 Трудового кодексу РФ дано відкритий перелік обставин, які можуть бути визнані надзвичайними. Але законодавець підкреслив, що для можливості припинення трудових відносин з працівником повинні бути виконані наступні умови: - визнання Урядом РФ або органом державної влади суб'єкта РФ наступили обставин
  9. Стаття 20.5. Порушення вимог режиму надзвичайного стану
    надзвичайного стану (за винятком порушення правил комендантської години) - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці або адміністративний арешт на строк до тридцяти діб; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці або адміністративний арешт на строк до тридцяти
  10. Стаття 1129. Заповіт в надзвичайних обставинах
    надзвичайних обставин позбавлений можливості зробити заповіт відповідно до правил статей 1124 - 1128 цього Кодексу, може викласти останню волю щодо свого майна в простій письмовій формі. Виклад громадянином останньої волі в простій письмовій формі визнається його заповітом, якщо заповідач у присутності двох свідків власноруч написав і підписав
  11. Заповіту, вчинені в надзвичайних обставинах
    надзвичайних обставинах, - це заповіт громадянина, який знаходиться в положенні, явно загрозливому його життя, і в силу сформованих надзвичайних обставин позбавлений можливості зробити заповіт відповідно до загальних правил, встановлених ЦК. Вчинення заповіту в надзвичайних обставинах - виняток із загального правила, оскільки заповідач може викласти свою останню волю в
  12. 48. Що таке "Статут Суду"?
    розділів: - розділ I "Статус суддів і генеральних адвокатів "(ст. 2-8) * (101); - розділ II" Організація "(ст. 9-18); - розділ III" Процедура "(ст. 19-46); - розділ IV" Трибунал першої інстанції Європейських співтовариств "(ст. 47-62 ter); - розділ IV bis" Судові палати "(ст. 62 quater); - розділ V" Прикінцеві положення "(ст. 63-64). У додатку до Статуту зафіксовані склад,
  13. Стаття 1165. Розділ спадщини за згодою між спадкоємцями
    розділене за угодою між ними. До угоди про розділ спадщини застосовуються правила цього Кодексу про форму угод і формі договорів. 2. Угода про розділ спадщини, до складу якого входить нерухоме майно, у тому числі угоду про виділення з спадщини частки одного або декількох спадкоємців, може бути укладена спадкоємцями після видачі їм свідоцтва про право на
  14. Стаття 1167. Охорона законних інтересів неповнолітніх, недієздатних і обмежено дієздатних громадян при розділі спадщини
    розділ спадщини здійснюється з додержанням правил статті 37 цього Кодекса. З метою охорони законних інтересів зазначених спадкоємців про складання угоди про розділ спадщини (стаття 1165) і про розгляд в суді справи про розділ спадщини повинен бути повідомлений орган опіки та