Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Глава 7. РРФСР - союзна республіка в складі СРСР |
||
Російська Федерація - суверенна держава Стаття 68. Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка - суверенна радянська соціалістична держава. З метою успішного будівництва комуністичного суспільства, зміцнення економічної і політичної єдності, забезпечення безпеки і оборони країни Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка в результаті вільного самовизначення націй, на основі добровільності та рівноправності разом з радянських соціалістичних республік: Українською Радянською Соціалістичною Республікою, Білоруською Радянською Соціалістичною Республікою, Узбецької Радянської Соціалістичної Республікою, Казахської Радянської Соціалістичної Республікою, Грузинською Радянською Соціалістичною Республікою, Азербайджанською Радянською Соціалістичною Республікою, Литовською Радянською Соціалістичною Республікою, Молдавською Радянською Соціалістичною Республікою, Латвійською Радянською Соціалістичною Республікою, Киргизькою Радянською Соціалістичною Республікою, Таджицької Радянської Соціалістичної Республікою, Вірменською Радянською Соціалістичною Республікою, Туркменської Радянської Соціалістичної Республікою, Естонською Радянською Соціалістичною Республікою об'єдналася в Союз Радянських Соціалістичних Республік - єдину союзну багатонаціональну державу. Виходячи з цього, РРФСР забезпечує за Союзом РСР в особі його найвищих органів державної влади і управління права, визначені статтею 73 Конституції СРСР. Поза межами, зазначеними у статті 73 Конституції СРСР, РРФСР самостійно здійснює державну владу на своїй території. Редакція статті 68 від 21.04.1992 р.: Російська Федерація суверенна. Вона самостійно здійснює всю повноту влади на своїй території. Носієм суверенітету і джерелом влади в Російській Федерації є її багатонаціональний народ. Російська Федерація має право вступати в союз з іншими державами і передавати органам союзу здійснення частини своїх повноважень. Стаття 69. РРФСР зберігає за собою право вільного виходу з СРСР. Примітка: стаття 69 виключена 21.04.1992 р. Стаття 70. Територія РРФСР не може бути змінена без її згоди. Межі між РРФСР та іншими союзними республіками можуть змінюватися за взаємною угодою з відповідними республіками, яка підлягає затвердженню Союзом РСР. Редакція статті 70 від 21.04.1992 р.: Територія Російської Федерації є цілісною і невідчужуваними. Території республік у складі Російської Федерації, країв, областей, міст Москви і Санкт-Петербурга (Примітка: виділені слова додані 09.12.1992 р.), автономної області, автономних округів утворюють єдину територію Російської Федерації. Зміна конституційно-правового статусу республік, країв, областей, міст Москви і Санкт-Петербурга (Примітка: виділені слова додані 09.12.1992 р.), автономної області, автономних округів, а також їх поділ і об'єднання можуть бути здійснені тільки на основі волевиявлення більшості виборців у них із затвердженням З'їздом народних депутатів Російської Федерації. Стаття 71. У Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки входять автономні (Примітка: виділене слово виключено 24.05.1991 р.) радянські соціалістичні республіки: Башкирська, Бурятська, Дагестанська, Кабардино-Балкарська, Калмицька, Карельська, Комі, Марійська, Мордовська, Північно-Осетинська, Татарська, Тувинская, Удмуртська, Чечено-Інгушська, Чуваська, Якутська. Редакція частини першої статті 71 від 21.04.1992 р.: У Російській Федерації складаються: Республіка Адигея (Адигея), Республіка Башкортостан, Республіка Бурятія, Республіка Гірський Алтай , Дагестанська Радянська Соціалістична Республіка - Республіка Дагестан, Кабардино-Балкарська Республіка, Республіка Калмикія - Хальмг Тангч, Карачаєво-Черкеська Радянська Соціалістична Республіка, Республіка Карелія, Комі Радянська Соціалістична Республіка, Марійська Радянська Соціалістична Республіка - Республіка Марій Ел, Мордовська Радянська Соціалістична Республіка, Республіка Саха (Якутія), Північно-Осетинська Радянська Соціалістична Республіка, Республіка Татарстан (Татарстан), Республіка Тува, Удмуртія, Республіка Хакасія, Чечено-Інгушська Республіка, Чуваська Республіка - Чаваш республіки. Із Закону про зміни і доповнення Конституції від 09.12.1992 р.: 14. У статті 71: у частині першій слова "Карачаєво-Черкеська Радянська Соціалістична Республіка", "Комі Радянська Соціалістична Республіка", "Марійська Радянська Соціалістична Республіка - Республіка Марій Ел" замінити відповідно словами "Карачаєво-Черкеська Республіка "," Республіка Комі "," Республіка Марій Ел ", розташувавши їх в алфавітному порядку. Із Закону про внесення змін до статті 71 Конституції від 10.12.1992 р.: 1. Перетворити Чечено-Інгушської Республіки в Інгуську Республіку в складі Російської Федерації та Чеченську Республіку в складі Російської Федерації. 2. Частину першу статті 71 Конституції (Основного Закону) Російської Федерації - Росії після слів "Дагестанська Радянська Соціалістична Республіка - Республіка Дагестан" доповнити словами "Ингушская Республіка", а після слів 'Республіка Хакасія "- словами" Чеченська Республіка ". Слова" Чечено-Інгушська Республіка "виключити. У РРФСР маються краю: Алтайський, Краснодарський, Красноярський, Приморський, Ставропольський, Хабаровський; області: Амурська, Архангельська, Астраханська, Білгородська, Брянська, Володимирська, Волгоградська, Вологодська, Воронезька, Горьковская, Іванівська, Іркутська, Калінінградська, Калінінська, Калузька, Камчатська, Кемеровська, Кіровська, Костромська, Куйбишевська, Курганська, Курська, Ленінградська, Липецька, Магаданська, Московська, Мурманська, Новгородська, Новосибірська, Омська, Оренбурзька, Орловська, Пензенська, Пермська, Псковська, Ростовська, Рязанська, Саратовська, Сахалінська, Свердловська, Смоленська, Тамбовська, Томська, Тульська, Тюменська, Ульяновська, Челябінська, Читинська, Ярославська; Із Закону про зміни і доповнення Конституції від 21.04.1991 р.: 14. У статті 71: у частині другій слова " Горьковская "," Калінінська "," Куйбишевська "замінити відповідно словами" Нижегородська "," Тверская "," Самарська "і розмістити їх у статті в алфавітному порядку, а слово" Ленінград "замінити на слово" Санкт-Петербург "; міста республіканського підпорядкування: Москва, Ленінград; Примітка: як зазначено вище, 21.04.1992 р. "Ленінград" замінюється на "Санкт-Петербург"; 09.12.1992 р. слова "республіканського підпорядкування" замінюються словами "федерального значення". автономні області, що знаходяться в складі країв: Адигейська, Горно-Алтайська, Єврейська, Карачаєво-Черкеська, Хакаська; Примітка: 15.12.1990 р. з цього (п'ятого) абзацу статті виключаються слова "знаходяться в складі країв"; 21.04.1992 р. п'ятий абзац отримує редакцію: "автономна область - Єврейська" (всі інші автономні області Законом РРФСР від 3 Липень 1991 перетворені в республіки у складі РРФСР. - С.А.). автономні округи, що знаходяться в складі країв і областей: Агінський Бурятський, Комі-Пермяцкий, Коряцький, Ненецький, Таймирський (Долгано-Ненецький.), Усть-Ординський Бурятський, Ханти-Мансійський, Чукотський, Евенкійський, Ямало-Ненецький. Примітка: 15.12.1990 р. з цього абзацу виключаються слова "знаходяться в складі країв і областей ". Стаття 72. Віданню Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки в особі її найвищих органів державної влади і управління підлягають: 1) прийняття Конституції РРФСР і внесення до неї змін ; 2) контроль за додержанням Конституції РРФСР і забезпечення відповідності конституцій автономних республік (Примітка: виділені слова замінені на "республік у складі РРФСР" 24.05.1991 р.) Конституції РРФСР; 3) подання на затвердження Верховної Ради СРСР утворення нових автономних республік (Примітка: виділені слова замінені на "республік у складі РРФСР" 24.05.1991 р.) і автономних областей у складі РРФСР; 4) законодавство РРФСР; 5) охорона державного порядку, прав і свобод громадян; 6) встановлення порядку організації та діяльності республіканських і місцевих органів державної влади і управління ; 7) проведення єдиної соціально-економічної політики, керівництво економікою РРФСР; забезпечення науково-технічного прогресу і здійснення заходів щодо раціонального використання та охорони природних ресурсів; 8) розробка і затвердження державних планів економічного і соціального розвитку РРФСР, державного бюджету РРФСР і затвердження звітів про їх виконання; керівництво здійсненням державних бюджетів автономних республік (Примітка: виділені слова замінені на "республік у складі РРФСР" 24.05.1991 р.), бюджетів країв, областей і міст республіканського підпорядкування; Примітка: 24.05.1991 р. було прийнято два Закони - "Про зміни і доповнення Конституції (Основного Закону) РРФСР" і "Про зміни і доповнення Конституції (Основного Закону) РРФСР у зв'язку з реформою місцевого самоврядування ". Перший вніс уточнення в п. 8 статті 72, пов'язане з введенням поняття" республіка у складі РРФСР "(див. вище). Другий Закон говорить: З п. 8 статті 72 виключити слова "керівництво здійсненням державних бюджетів автономних республік, бюджетів країв, областей і міст республіканського підпорядкування". (Таким чином, можна говорити про непогодження двох Законів. - С.А.) . 9) встановлення відповідно до законодавства Союзу РСР доходів, що надходять на утворення державного бюджету УРСР; 10) керівництво галузями народного господарства союзно-республіканського і республіканського підпорядкування, об'єднаннями та підприємствами республіканського підпорядкування; 11) встановлення порядку користування землею, надрами, лісами і водами; охорона навколишнього середовища; 12) керівництво житловим і комунальним господарством, торгівлею та громадським харчуванням, побутовим обслуговуванням населення, житловим будівництвом і благоустроєм міст та інших населених пунктів, дорожнім строітельском і транспортом; 13) керівництво народною освітою, культурними і науковими організаціями та установами РРФСР, охороною здоров'я, фізичною культурою і спортом, соціальним забезпеченням; охорона пам'яток історії та культури; 14) амністія і помилування громадян, засуджених судами РРФСР; 15) представництво РРФСР в міжнародних відносинах; 16) вирішення інших питань республіканського значення. Редакція статті 72 від 21.04.1992 р.: До відання федеральних органів державної влади Російської Федерації ставляться: а) прийняття та зміна Конституції Російської Федерації і федеральних законів, контроль за їх дотриманням; б) федеративний устрій, склад, територія Російської Федерації і її цілісність; затвердження утворення нових країв, областей, автономних областей, автономних округів; затвердження змін кордонів країв, областей, автономних областей, автономних округів, міст Москви і Санкт-Петербурга; в) регулювання і захист прав і свобод людини і громадянина, громадянства Російської Федерації; регулювання і захист прав національних меншин; г) встановлення системи федеральних органів законодавчої, виконавчої та судової влади, порядку їх організації та діяльності; формування федеральних державних органів ; встановлення загальних принципів організації системи органів представницької і виконавчої влади країв, областей, автономної області, автономних округів, міст Москви і Санкт-Петербурга; д) встановлення основ федеральної політики і федеральні програми в галузі державного, економічного, екологічного, соціального, культурного і національного розвитку в Російській Федерації; е) федеральна державна власність і управління нею; ж) встановлення правових основ єдиного ринку, фінансове , валютне, кредитне, митне регулювання, грошова емісія, основи цінової політики; федеральні економічні служби, включаючи федеральні банки; з) федеральний бюджет; федеральні податки і збори; федеральні фонди регіонального розвитку; і) федеральні енергетичні системи, ядерна енергетика, що розщеплюються матеріали; федеральні транспорт, шляхи сполучення, інформація і зв'язок; діяльність у космосі; к) зовнішня політика та міжнародні відносини Російської Федерації , міжнародні договори Російської Федерації, питання війни і миру; л) зовнішньоекономічні відносини Російської Федерації; м) оборона і безпека; оборонне виробництво; визначення порядку продажу і покупки зброї, боєприпасів, військової техніки та іншого військового майна; виробництво матеріалів, що розщеплюються, отруйних речовин, наркотичних засобів та порядок їх використання; н) статус, режим і захист державного кордону, територіальних вод, повітряного простору, економічної зони і континентального шельфу Російської Федерації; о) судоустрій; прокуратура, кримінальна, кримінально-процесуальне та кримінально-виконавче законодавство; амністія і помилування; цивільне, цивільно-процесуальне та арбітражно-процесуальне законодавство; адміністративно -процесуальне, трудове, сімейне законодавство і правове регулювання інтелектуальної власності в краях, областях, автономної області, автономних округах, містах Москві та Санкт-Петербурзі; п) федеральний колізійне право; р) метеорологічна служба, стандарти, еталони, метрична система і літочислення часу, геодезія і картографія, офіційний статистичний і бухгалтерський облік; с) федеральна державна служба; т) державні нагороди та почесні звання Російської Федерації, спеціальні звання. Органи влади республік у складі Російської Федерації, країв, областей, автономної області, автономних округів, міст Москви і Санкт-Петербурга беруть участь у здійсненні федеральних повноважень у межах і формах, встановлених Конституцією Російської Федерації і федеральними законами. Республікам у складі Російської Федерації, краях, областях, автономної області, автономним округам, містах Москві і Санкт-Петербургу гарантується представництво у федеральних органах державної влади Російської Федерації. Стаття 73. РРФСР визначає своє крайовий, обласний, окружне, районне (Примітка: слово "районне" виключено 24.05.1991 р.) поділ і вирішує інші питання адміністративно-територіального устрою. Примітка: стаття 73 виключена 21.04.1992 р. Стаття 74. РРФСР бере участь у вирішенні питань, віднесених до відання Союзу РСР, на З'їзді народних депутатів СРСР (Примітка: виділені слова додані 27.10.1989 р.), у Верховній Раді СРСР, Президії Верховної Ради СРСР, Уряді СРСР та інших органах Союзу РСР. РРФСР забезпечує комплексний економічний і соціальний розвиток на своїй території, сприяє здійсненню на цій території повноважень Союзу РСР, проводить у життя рішення найвищих органів державної влади і управління СРСР. З питань, що належать до її відання, РРФСР координує і контролює діяльність підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування. Стаття 75. РРФСР має право вступати у відносини з іноземними державами, укладати з ними договори і обмінюватися дипломатичними і консульськими представниками, брати участь у діяльності міжнародних організацій. Стаття 76. Закони СРСР обов'язкові на території РРФСР. Редакція статті 76 від 15.12.1990 р.: Закони та інші акти Союзу РСР, укази та інші акти Президента СРСР, прийняті в межах повноважень, переданих Союзу РСР, РРФСР, діють на території РРФСР безпосередньо. Дія актів Союзу РСР на території РРФСР, ущемляють суверенні права РРФСР, призупиняється РРФСР. Стаття 77. Суверенні права РРФСР відповідно до Конституції СРСР охороняються Союзом РСР. Глава 8. Автономна Радянська Соціалістична Республіка Редакція найменування глави 8 від 24.05.1991 р.: Республіка у складі РРФСР Стаття 78. Автономна республіка (Примітка: 24.05.1991 р. слова "автономна республіка" замінені в тексті глави 8 на "республіка у складі РРФСР" у відповідному відмінку) є радянська соціалістична держава, що знаходиться у складі Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки. Автономна республіка поза межами прав Союзу РСР і РРФСР самостійно вирішує питання, що відносяться до її відання. Автономна республіка має свою Конституцію, яка відповідає Конституції СРСР і Конституції РРФСР і враховує особливості автономної республіки. Редакція статті 78 від 21.04.1992 р.: Республіка у складі Російської Федерації - держава, що володіє на своїй території всю повноту державної влади, крім тих повноважень, які віднесені до відання Російської Федерації. Республіка має свою Конституцію, яка відповідає Конституції Російської Федерації і враховує особливості даної республіки. Стаття 79. Автономна республіка бере участь у вирішенні питань, віднесених до відання РРФСР і Союзу РСР, через вищі органи державної влади і управління відповідно РРФСР і Союзу РСР. Автономна республіка забезпечує комплексний економічний і соціальний розвиток на своїй території, сприяє здійсненню на цій території повноважень Союзу РСР і РРФСР, проводить у життя рішення найвищих органів державної влади і управління СРСР і РРФСР. З питань, що належать до її відання, автономна республіка координує і контролює діяльність підприємств, установ та організацій союзного і республіканського (РРФСР) підпорядкування. Редакція ст. 79 від 21.04.1992 р.: Вищі органи державної влади і управління республіки беруть участь у здійсненні федеральних повноважень у межах і формах, встановлених Конституцією Російської Федерації і федеральними законами. Республіці гарантується представництво у федеральних органах державної влади Російської Федерації. Республіка забезпечує комплексний економічний і соціальний розвиток на своїй території, сприяє здійсненню на цій території повноважень Російської Федерації і проводить у життя рішення найвищих органів державної влади та управління Російської Федерації. З питань, що належать до її відання, республіка координує і контролює діяльність підприємств, установ і організацій, підпорядкованих Федерації. Стаття 80. Територія автономної республіки не може бути змінена без її згоди. Стаття 81. Закони РРФСР обов'язкові і мають однакову силу на території всіх автономних республік. У разі розбіжності закону автономної республіки з законом РРФСР діє закон РРФСР. Примітка: такі далі статті 81.1-81.5 включені до Конституції 21.04.1992 р. Стаття 81.1. До спільного ведення федеральних органів державної влади Російської Федерації органів державної влади республік у складі Російської Федерації ставляться: а) забезпечення відповідності Конституцій і законів республік у складі Російської Федерації Конституції і законам Російської Федерації; б) захист прав і свобод людини і громадянина, прав національних меншин, забезпечення законності, правопорядку, громадської безпеки, режим прикордонних зон; в) розмежування державної власності; г) природокористування, охорона навколишнього середовища та забезпечення екологічної безпеки; особливо охоронювані природні території; охорона пам'яток історії та культури; д) загальні питання виховання, освіти, науки, культури, фізичної культури і спорту; е) координація питань охорони здоров'я, захист сім'ї, материнства, батьківства та дитинства; соціальний захист, включаючи соціальне забезпечення; ж) проведення заходів боротьби з катастрофами, стихійними лихами, епідеміями, ліквідація їх наслідків; з) встановлення загальних принципів оподаткування і зборів; і) адміністративне, адміністративно-процесуальне, трудове, сімейне, земельне, житлове, водне, лісове законодавство, законодавство про надра, про охорону навколишнього середовища; правове регулювання інтелектуальної власності; до) судоустрій, адвокатура, нотаріат, кадри правоохоронних органів; л) захист споконвічній довкілля і традиційного способу життя нечисленних етнічних спільнот; м) встановлення загальних принципів організації місцевого самоврядування. З питань, зазначених у частині першій цієї статті, федеральні органи державної влади Російської Федерації видають основи законодавства, відповідно до яких органи влади республік у складі Російської Федерації здійснюють власне правове регулювання, включаючи прийняття законів та інших правових актів. Законопроекти з предметів спільного ведення, зазначеним у частині першій цієї статті, направляються республікам у складі Російської Федерації, відповідні пропозиції яких розглядаються у Верховній Раді Російської Федерації. Стаття 81.2. Республіки в складі Російської Федерації є самостійними учасниками міжнародних та зовнішньоекономічних зв'язків, угод з іншими республіками, краями, областями, автономними областями, автономними округами Російської Федерації, якщо це не суперечить Конституції і законам Російської Федерації. Координація міжнародних та зовнішньоекономічних відносин республік у складі Російської Федерації здійснюється федеральними органами державної влади Російської Федерації спільно з республіками у складі Російської Федерації. Питання володіння, користування і розпорядження землею, надрами, водними та іншими природними ресурсами регулюються Основами законодавства Російської Федерації і законодавством республік у складі Російської Федерації. За взаємною домовленістю федеральних органів державної влади Російської Федерації органів державної влади республік у складі Російської Федерації визначається статус федеральних природних ресурсів. У разі, якщо надзвичайний стан вводиться федеральними органами державної влади Російської Федерації на території республіки у складі Російської Федерації, потрібна попередня згода органів державної влади цієї республіки. Якщо обставини, що служать підставою для введення надзвичайного стану, зачіпають територію тільки однієї республіки в складі Російської Федерації, то надзвичайний стан у цій республіці може бути введено органами державної влади цієї республіки з повідомленням Президента Російської Федерації і Верховної Ради Російської Федерації і здійснюється у відповідності з федеральним законом. Стаття 81.3. Федеральні органи державної влади Російської Федерації за згодою з органами влади республіки в складі Російської Федерації можуть передавати цим органам здійснення частини своїх повноважень, якщо це не суперечить Конституції і законам Російської Федерації. Органи влади республік у складі Російської Федерації за згодою з федеральними органами державної влади Російської Федерації можуть передавати їм здійснення частини своїх повноважень. Стаття 81.4. Федеральні органи державної влади Російської Федерації і органи влади республіки в складі Російської Федерації виконують федеральні закони та інші правові акти Російської Федерації в республіці у складі Російської Федерації у порядку, встановленому законодавством Російської Федерації. Юридичні документи, видані органами влади Російської Федерації, республіки в складі Російської Федерації в межах повноважень цих органів, установ та посадових осіб, визнаються на всій території Російської Федерації. Стаття 81.5. Федеральні органи державної влади Російської Федерації не можуть видавати правові акти з питань, віднесених до відання органів державної влади республіки в складі Російської Федерації. У разі видання органами влади республіки в складі Російської Федерації законів, інших правових актів з питань, віднесених до виключного відання федеральних органів державної влади Російської Федерації, застосовуються федеральні закони. Спори з питань, зазначених у частині 1 цієї статті, та з питань, віднесених до предметів спільного ведення відповідно до статті 81.1 Конституції Російської Федерації, вирішуються Конституційним Судом Російської Федерації. Відносини між федеральними органами державної влади Російської Федерації і органами державної влади республік у складі Російської Федерації будуються на основі Конституції Російської Федерації, Конституцій республік, взаємоповаги та взаємної відповідальності. Спори вирішуються з обов'язковим використанням погоджувальних процедур у порядку, встановленому Конституцією та законами Російської Федерації. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Глава 7. РРФСР - союзна республіка в складі СРСР" |
||
|