Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоСімейне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації Б. ЄЛЬЦИН. Сімейний кодекс Російської Федерації (зі змінами від 21.04.2012г.), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 168. Порядок введення в дію цього Кодексу


1. Ввести в дію цей Кодекс з 1 березня 1996 року, за винятком положень, для яких цим Кодексом встановлені інші строки введення в дію.
2. Визнати такими, що втратили силу з 1 березня 1996:
Кодекс про шлюб та сім'ю РРФСР (Відомості Верховної Ради УРСР, 1969, N 32, ст. 1086), за винятком розділу IV "Акти громадянського стану", який діє в частині, що не суперечить цьому Кодексу, надалі до прийняття федерального закону про акти цивільного стану;
Указ Президії Верховної Ради РРФСР від 17 жовтня 1969 року "Про порядок введення в дію Кодексу про шлюб та сім'ю РСР "(Відомості Верховної Ради РРФСР, 1969, N 43, ст. 1290).
3. З дня введення в дію цього Кодексу визнати нечинними на території Російської Федерації:
Основи законодавства Союзу РСР і союзних республік про шлюб та сім'ю, затверджених Законом СРСР від 27 червня 1968 (Відомості Верховної Ради СРСР, 1968, N 27, ст. 241);
Указ Президії Верховної Ради СРСР від 20 вересня 1968 "Про порядок введення в дію Основ законодавства Союзу РСР і союзних республік про шлюб та сім'ю" (Відомості Верховної Ради СРСР, 1968, N 39, ст. 353);
Указ Президії Верховної Ради СРСР від 21 липня 1967 року "Про поліпшення порядку сплати та стягнення аліментів на утримання дітей" (Відомості Верховної Ради СРСР, 1967, N 30, ст. 418);
Указ Президії Верховної Ради СРСР від 1 лютого 1985 "Про деяку зміну порядку стягнення аліментів на неповнолітніх дітей" (Відомості Верховної Ради СРСР, 1985, N 6 , ст. 101).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 168. Порядок введення в дію цього Кодексу "
  1. Стаття 168. Порядок введення в дію цього Кодексу
    1. Серйозні зміни в текст СК внесені Законом про опіку та піклування. Одночасно був прийнятий Федеральний закон від 24.04.2008 N 49-ФЗ "Про внесення змін в окремі законодавчі акти Російської Федерації у зв'язку з прийняттям Федерального закону" Про опіки і піклування "", який набув чинності 1 вересня 2008 * (178) Имеющие місце зміни знайшли своє відображення в СК. 2. СК вже давав
  2. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    Гарантії здійснення місцевого самоврядування в Російській Федерації визначаються і забезпечуються державою в особі федеральних і регіональних органів державної влади. Вони мають різноманітний характер і можуть бути об'єднані в дві основні групи: загальні гарантії місцевого самоврядування та спеціальні (юридичні) гарантії місцевого самоврядування. У статті 12 Конституції Російської
  3. § 4. Страхування
    Поняття, порядок і форма укладення договору страхування. Страхування являє собою систему відносин щодо захисту майнових інтересів громадян, підприємств, установ та організацій шляхом формування за рахунок сплачуваних ними внесків страхових фондів, призначених для відшкодування збитків і Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький
  4. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    Система і функції арбітражних судів. У судову систему Російської Федерації входять згідно Закону «Про судову систему Російської Федерації» спеціалізовані судові установи - Федеральні арбітражні суди. [1] У п. 2 ст. 118 Конституції Російської Федерації не виділено як самостійного виду судового процесу арбітражне судочинство. Отже, з точки зору
  5. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
    Законодавство про оподаткування підприємців. Правове регулювання податкового статусу підприємця в сучасній Росії являє собою складну систему правових актів федерального, регіонального та муніципального рівнів законодавства, далеко не вільну від недоліків. Такі явища, як прогалини і суперечливість притаманні не тільки всій системі податкового регулювання, а й
  6. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    Права та обов'язки платників податків. Права платників податків передбачені в ст. 12 Закону «Про основи податкової системи в РФ». Серед них присутні права як процесуального (право знайомитися з актами податкових перевірок, робити пояснення щодо обчислення та сплати податків і за актами проведених перевірок), так і матеріального характеру (право на судову і адміністративну захист
  7. § 1 . Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    Поняття місцевого самоврядування відносно недавно стало загальновживаним в російському праві. В якості юридичного терміну воно було закріплено в Законі СРСР від 9 квітня 1990 N 1418-1 "Про загальні засади місцевого самоврядування і місцевого господарства в СРСР". --- Відомості З'їзду народних депутатів СРСР і Верховної Ради СРСР. 1990. N 16. Ст. 267.
  8. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    У російській правовій науці загальнотеоретичні аспекти проблеми компетенції досить детально розглянуті. І хоча в наукових роботах, присвячених цим питанням, мова йде, як правило, про компетенції державного органу, видається, що містяться в них положення і висновки про поняття, структуру компетенції цілком застосовні і до органів місцевого самоврядування, оскільки , незважаючи на те що
  9. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    На думку О.М. Костюкова, публічна влада на місцевому рівні проявляється в двох аспектах. По-перше, влада, що виникає у зв'язку з безпосереднім здійсненням повноважень, що належать самому муніципальному освіті, його населенню та органам місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування - це насамперед владне управління, вплив, що має в основі правову обумовленість
  10. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    Оскільки місцеве самоврядування самостійно, адміністративний контроль, що означає перевірку не тільки законності, а й доцільності дій (рішень) підконтрольних суб'єктів, за його діяльністю неможливий , так як він означав би пряме адміністративне підпорядкування органів місцевого самоврядування органам державної влади. Існує єдиний виняток з цього правила -