« Попередня
|
|
Наступна » |
|
|
3. ЗМІ І ДЕРЖАВА
|
Один з напрямків законодавчого регулювання ЗМІ - це державний контроль за їх діяльністю. Тут можна виділити три варіанти: пряме державне управління, непряме управління і контроль через спеціальні державні органи *. * Детальніше див: Ентін В.Л. Засоби масової інформації в політичній системі сучасного капіталізму. М.: МО, 1988. Ряд наведених нижче даних узятий з цієї книги. Пряме державне управління має місце у випадках, коли ЗМІ представляють собою об'єкт державної власності, не мають прав юридичної особи та фінансуються з державного бюджету. Наприклад, згідно з ч. 2 ст. 15 Конституції Греції держава здійснює безпосередній контроль над радіомовленням і телебаченням. Частина 3 ст. 20 іспанської Конституції передбачає регулювання законом організації ЗМІ, що належать державі чи публічним корпораціям, і парламентського контролю у відношенні їх. Французький Закон про свободу комунікації передбачає, що державне керівництво радіомовленням і телебаченням здійснюється Національною комісією з комунікації та свободам, яка представляє собою незалежний адміністративний орган з 13 членів, призначених декретом. Фінансується вона з державного бюджету. Голова комісії має право звертатися до суду від імені держави. Комісія, зокрема, видає дозволи на експлуатацію мереж кабельного радіомовлення та телебачення на території комун або їх спілок. Непряме державне управління здійснюється звичайно через публічні корпорації, що мають відповідний контракт з державою або отримали від нього ліцензію. Маючи певні важелі впливу на ці корпорації, держава, однак, не відповідально за їхні політичні орієнтації. Корпорації автономні у фінансовій сфері та є юридичними особами. Держава не втручається в їх поточну діяльність, а власники ліцензій знаходяться під опікою спеціалізованих органів. Французький Закон про свободу комунікації встановлює, що державі належить весь капітал національних товариств програм телерадіомовлення, здійснюють функції публічної служби на території країни. Статути їх затверджуються декретом. Уряд може в будь-який час запропонувати національним товариствам включити в програму і поширити будь-яка заява або повідомлення. Державний контроль за діяльністю ЗМІ через спеціально створюються органи поширюється в основному на приватні аудіовізуальні засоби. Контроль за друком здійснюється, як правило, загальними адміністративними та судовими органами. Згаданий вище Всепольський рада радіомовлення і телебачення має своїм завданням стояти на сторожі свободи слова, реалізації права громадян на інформацію, а також громадського інтересу в радіомовленні й телебаченні. Члени цієї Ради призначаються Сеймом, Сенатом та Президентом, він може видавати розпорядження і постанови, що мають підзаконний характер. Економічним засобом впливу на ЗМІ з боку держави служить регулювання публікації реклами приватних підприємств *. У Франції державні телерадіостанції можуть зараховувати до свого бюджету не більше 25% доходів від реклами. У Великобританії реклама не може займати більше 6 хвилин за годину ефірного часу. У США правом регулювати публікацію рекламних передач наділені такі державні органи, як Міністерство енергетики, Федеральна торгова комісія, Федеральне управління внутрішніх доходів. * Детальніше див: Власов Ю.М. Засоби масової інформації та сучасне буржуазне держава. М.: Изд-во МГУ, 1985. Ряд наведених нижче даних узятий з цієї книги. У періоди виборчих кампаній у Великобританії забороняється купувати ефірний час для рекламування кандидатів, в США встановлені обмеження рекламних витрат на ці цілі, іноді політичним партіям обмежується доступ до ефіру і т.д. Діяльність ЗМІ під час агітаційних передвиборних кампаній часто регулюється виборчим законодавством (див. п. 8 § 3 гл. VII). Держава впливає на ЗМІ, також надаючи певні пільги або позбавляючи їх. Такі пільги полягають, наприклад, у звільненні від прибуткового податку надходжень від продажу політичних газет і журналів, в зниженні або звільнення від податку на рахунки друкарень за верстку та тиражування політичних, освітніх та профспілкових газет (Італія), встановлення пільгових тарифів видавцям при перевезенні паперу і друкованої продукції, при використанні поштового, телеграфного і телефонного зв'язку (США, Великобританія). У ряді країн на ЗМІ покладається обов'язок подавати інформацію про свої фінанси, причому обов'язок ця часом зводиться на конституційний рівень. Так, ч. 9 ст. 14 Конституції Греції свідчить, що закон може передбачити опублікування джерел фінансування газет і періодичних видань. Подібне положення містить ч. 5 ст. 30 Конституції Румунії, згідно з якою закон може зобов'язати ЗМІ публічно повідомляти про джерела своїх коштів. Державний контроль над ЗМІ проявляється і у вигляді обмежень діяльності ЗМІ за надзвичайних умов. Французький Закон про надзвичайний стан 1955 наділив адміністративні влади правом здійснювати у відповідному випадку контроль за пресою. Згідно ч. 1 ст. 55 Конституції Іспанії, в умовах виняткового або стану облоги дію права на інформацію може бути призупинено.
|
« Попередня |
|
Наступна » |
= Перейти до змісту підручника = |
|
Інформація, релевантна " 3. ЗМІ І ДЕРЖАВА " |
- Контрольні питання
держави. 2. Основні ознаки держави. 3. Сутність і соціальне призначення держави. 4. Розкрийте зміст основних функцій держави. 5. Дайте загальну характеристику основних теорій, які розкривають природу і сутність держави. 6. Природно-правова теорія походження держави і права. 7. Сутність договірної теорії походження
- Принцип суверенної рівності держав
держави користуються суверенною рівністю. Вони мають однакові права і обов'язки і є рівноправними членами міжнародного співтовариства, незалежно від відмінностей економічного, соціального, політичного або іншого характеру. Зокрема, поняття суверенної рівності включає такі елементи: a) держави юридично рівні; b) кожна держава користується правами, властивими
- Контрольні питання
держави і права? 2. Назвіть методи вивчення теорії держави і права. 3. Теорія держави і права в системі соціально-гуманітарних наук. 4. Місце теорії держави і права в системі юридичних наук. 5. Які правові традиції існують в історії правової думки? 6. Структура загальної теорії держави і
- Стаття 408. Визнання документів, виданих, складених або засвідчених компетентними органами іноземних держав
держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, приймаються на території інших держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав без будь-якого спеціального посвідчення. Документи, що на території однієї з держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав розглядаються як офіційні документи, користуються на території інших держав - учасниць
- Правове становище держави в міжнародне право
держави в приватноправових відносинах прямо передбачена ст. 124 ГК РФ, відповідно до якої держава виступає в них на рівних засадах з громадянами та юридичними особами, причому до держави застосовуються норми, що визначають участь юридичних осіб у даних відносинах. Виходячи з того що всі держави суверенні й рівні, одна держава не підпорядковане праву іншої держави
- Контрольні запитання до розділу 1
держави. 2. Ознаки та функції держави. 3. Ознаки правової держави. 4. Визначення поняття права і його історична еволюція. 5. Взаємозв'язок права і держави. 6. Поняття джерел права. 7. Закони та їх види. Підзаконні акти. 8. Право і мораль. 9. Структура правової норми. 10. Дія норм права у часі, просторі і по колу осіб. 11. Правомірне
- Стаття 25
держава вважає, що досягнута в рамках цієї Конвенції уніфікація зачіпає укладення угод, які не підпадають під п. 1 статті 24, така держава може просити Генерального секретаря Європейських Співтовариств про проведення консультацій між державами, які підписали справжню
- Список літератури
держава / / Кентавр. 1992. Вересень-жовтень. 3. Бланкенагель А.О. Про поняття правової держави / / Суспільні науки. 1990. N 2. 4. Боботов С.В., Васильєв Д.І. Французька модель правової держави / / Радянська держава і право. 1990. N 1. 5. Гаджієв К.С. Громадянське суспільство і правова держава / / Світова економіка і міжнародні відносини. 1991. N 9. 6. Цивільне
- Контрольні питання
держави в цивільно-правових угодах міжнародного характеру? 2. У чому полягає юридичний зміст поняття імунітету? 3. Які види імунітетів? 4. Які існують основні доктрини імунітету держави та їх зміст? 5. Якими правовими засобами здійснюється в сучасній практиці регулювання імунітету держав? 6. Які перспективи і тенденції розвитку
- Контрольні питання до розділу 9
держави. 2. Основні функції і повноваження глави держави. 3. Взаємовідносини глави держави із законодавчою і виконавчою владою. 4. Як обираються Президенти США, Франції, Індії? 5. Види права вето. 6. Інститут контрасігнатури. 7. Характерні риси та особливості статусу монарха. 8. Способи
- Стаття 25
державами - членами Організації Американських
- ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА
держави за зобов'язаннями під внутрішньому цивільному обороті / / Журнал російського права. 2001. N 1. Брагінський М.І. Участь радянської держави в цивільних правовідносинах. М., 1981. Маковський А.Л. Цивільна відповідальність держави за акти влади / / Цивільний кодекс Росії. Проблеми. Теорія. Практика. М., 1998. Радянське цивільне право. Суб'єкти цивільного права. М.,
- Контрольні питання
держави і права Білорусі ». 2. Яким чином «Історія держави і права Білорусі» взаємодіє з іншими науками і навчальними дисциплінами? 3. Що вивчають соціальні, гуманітарні, природничі науки? Класифікація наук. 4. Назвати основні закономірності у вивченні держави і
- Стаття 19
державі Конвенція застосовується щодо контрактів, укладених після набуття нею чинності для цього
- Стаття 25
держава має систему правління, за якою виконавча, судова і законодавчі влади розділені між центральними органами та іншими органами цієї держави, підписання, ратифікація, прийняття або схвалення Конвенції або приєднання до неї, заяву, зроблена відповідно до статті 24, не матиме жодних наслідків у тому, що стосується поділу влади в даному
- Стаття 24
державі щодо договорів купівлі-продажу, укладених після вступу її в силу для цього
- Міжамериканську конвенцію про право, застосовне до міжнародного контракту (Мехіко, 17 березня 1994 р.)
державами - членами Організації Американських Держав; підтверджуючи доцільність гармонізації питань міжнародної торгівлі; враховуючи, що економічна незалежність держав сприяє регіональної інтеграції і що для стимулювання даного процесу необхідно полегшення міжнародних контрактів шляхом усунення відмінностей в їх правовому оформленні, домовилися вжити
- Стаття 23
держави цієї Конвенції така держава забажає взяти інші правила про вибір права відносно якої-небудь категорії договорів, що підпадають під цю Конвенцію, воно через Генерального секретаря Ради Європейських Співтовариств сповіщає про свій намір інші Договірні держави. 2. Будь-яка Договірна держава може протягом шести місяців з дати повідомлення,
- Стаття 29
держава може денонсувати її. Документ про денонсацію підлягає здачі на зберігання Генеральному секретарю Організації Американських Держав. Після закінчення одного року з дати здачі на зберігання документа про денонсацію Конвенція втрачає чинність щодо денонсувати її
|