Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
А.П. Галоганов. Науково-практичний коментар до Федерального закону від 31 травня 2002 р. N 63-ФЗ "Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації" (постатейний), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 44. Забезпечення надання громадянам Російської Федерації юридичної допомоги безкоштовно, а також юридичної допомоги за призначенням

1. Стаття 48 Конституції РФ надає кожному право на одержання кваліфікованої юридичної допомоги; у випадках, передбачених законом, юридична допомога надається безкоштовно. Кожний затриманий, укладений під варту, обвинувачуваний у скоєнні злочину має право користуватися допомогою адвоката (захисника) з моменту затримання, взяття під варту або пред'явлення звинувачення. Регулювання права на кваліфіковану юридичну допомогу в Конституції РФ свідчить про загальнодержавне значенні зазначеного права і створює правову основу для забезпечення єдиного федерального стандарту надання юридичної допомоги.
Конституція РФ 1993 р. (розділ "Права і свободи людини і громадянина") і новий КПК РФ зміцнили позиції адвоката (захисника) у кримінальному судочинстві. Крім того, з прийняттям Конституції РФ 1993 р. адвокат став активним учасником нових видів судочинства - конституційного та адміністративного, а також учасником провадження з економічних спорів в арбітражному суді.
Згідно з Конституцією РФ окремі конституційні права і обов'язки стосуються тільки громадян Росії (виборче право, обов'язки військової служби). У статті 48 Конституції РФ використовується поняття "кожен", тому право на кваліфіковану юридичну допомогу поширюється на всіх без винятку осіб - громадян РФ, осіб без громадянства (апатридів), іноземних громадян. Відповідно до Конституції РФ (ст. 55) право на кваліфіковану юридичну допомогу не підлягає обмеженню ні за яких умов, включаючи і надзвичайний стан.
Населення Росії відчуває гостру потребу в юридичних знаннях (частково цією обставиною пояснюється бум, який нині переживає юридичну освіту). Шахрайські піраміди, масовий обман і порушення прав громадян при купівлі-продажу квартир в середині 1990-х рр.. мали спільну причину - юридичну непідготовленість населення і відсутність гарантій отримання висококваліфікованої юридичної допомоги. Однак сучасна правова система настільки ускладнилася, що навіть наявність юридичної освіти недостатньо для захисту своїх прав, і в кваліфікованої спеціалізованої юридичної допомоги потребують всі громадяни, в тому числі що мають дипломи юридичних вузів. Очевидно, без забезпечення права на кваліфіковану юридичну допомогу в умовах безперервного реформування законодавства навряд чи можлива ефективна захист всіх інших цивільних прав і свобод. Тому, можливо, не випадково в конституційному регулюванні права на юридичну допомогу (ст. 48) та інших прав людини виявляються відмінності. Наприклад, відповідно до ст. 41 Конституції РФ кожен має право на охорону здоров'я та медичну допомогу, але вказівка на її якість відсутня.
Відповідно до частини 1 ст. 48 Конституції РФ у випадках, передбачених законом, юридична допомога має надаватися безкоштовно, що слід розглядати як виняток із правила.
До 1988 р. державні розцінки на послуги адвокатів були настільки малі, що адвокати відмовлялися вести справи без укладення угоди з клієнтом, бо така угода відповідно до Положення про адвокатуру 1980 дозволяло їм отримувати "додаткову "оплату (так званий" мікс "- максимальне використання клієнта). На думку керівника міжнародної служби міжтериторіального колегії "Гільдія російських адвокатів", завідувача адвокатським бюро "Міжнародне" В.Б. Зімоненко, недосконалість цього Положення ускладнювалося тим, що крім нього діяло ще близько 100 підзаконних актів, включаючи нормативи, роз'яснення тощо, не завжди і не в усьому відповідали закону * (457). Так, до 1988 р. спеціальними нормативами максимально можливий заробіток адвоката встановлювався в 400 руб., Що пояснювалося ідеологічними мотивами - 500 руб. на місяць отримував перший секретар райкому партії, і, звичайно ж, адвокат не повинен був заробляти більше свого партійного керівника. Після 1988 адвокатам було дозволено встановлювати самостійні розцінки, але це відразу ж обмежило доступність юридичної допомоги.
У зв'язку з необхідністю забезпечення конституційного права на захист Положенням 1980 р. у ст. 22 передбачалося надання безкоштовної юридичної допомоги кільком категоріям громадян:
- позивачам у судах першої інстанції при веденні справ про стягнення аліментів і трудових справ; за позовами колгоспників до колгоспів про оплату праці; про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з роботою; про відшкодування шкоди, завданої смертю годувальника, яка настала у зв'язку з роботою, а також громадянам при складанні заяв про призначення пенсій та допомог;
- громадянам по скаргах на неправильності в списках виборців;
- депутатам Рад народних депутатів при дачі консультацій з питань законодавства, пов'язаних із здійсненням ними депутатських повноважень;
- членам товариських судів і добровільних народних дружин по охороні громадського порядку при дачі консультацій за законодавством у зв'язку з їх громадською діяльністю.
І таку юридичну допомогу колегії адвокатів надавали впродовж 22 років (з 1980 р. до 1 липня 2002 р.) безкоштовно. Крім того, завідувач юридичною консультацією, президія колегії адвокатів, орган попереднього слідства, прокурор і суд (у виробництві яких перебуває справа) був вправі, з майнового стану громадянина, звільнити його повністю або частково від оплати юридичної допомоги. При звільненні громадянина від оплати праця адвоката повинен був оплачуватися з коштів колегії, а якщо громадянин звільнявся від оплати юридичної допомоги органом попереднього слідства, прокурором або судом витрати з оплати праці адвоката ставилися в установленому порядку на рахунок держави.
Стаття 26 Закону про адвокатуру - до внесення до неї зміни Федеральним законом від 28 жовтня 2003 р. N 134-ФЗ * (458) - встановлювала два імперативних умови, за яких громадянам надавалася безкоштовна юридична допомога. По-перше, така допомога надавалася громадянам Російської Федерації, середньодушовий дохід яких нижче величини прожиткового мінімуму, встановленого законом відповідного суб'єкта Росії (поправки стосувалися цієї умови). По-друге, до таких громадян відносяться:
- позивачі - по розглянутих судами першої інстанції справах про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої смертю годувальника, каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з трудовою діяльністю;
- ветерани Великої Вітчизняної війни - з питань, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю;
- громадяни, постраждалі від політичних репресій - з питань, пов'язаних з реабілітацією;
- громадяни, яким потрібна складання заяв про призначення пенсій та допомог.
При порівнянні ст. 22 Положення і ст. 26 Закону можна зробити, принаймні, два висновки. Перший: у новому законі залишилася норма, що стосується таких категорій спорів у судах першої інстанції, як стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої смертю годувальника, каліцтвом. Як і колись, адвокати зобов'язані безкоштовно складати заяви про призначення пенсій та допомог (презюміруется, що ця категорія громадян є малозабезпеченої і не в змозі платити за надану юридичну допомогу). Однак якщо в Положенні про адвокатуру 1980 категорії громадян, що претендують на безкоштовну юридичну допомогу, просто перераховувалися, то Закон про адвокатуру додав обов'язкова умова: середньодушовий дохід цих громадян повинен бути нижче величини прожиткового мінімуму, встановленого законом суб'єкта Федерації * (459).
Другий висновок стосується появи нових категорій громадян, які мають право претендувати на допомогу в порядку ст. 26 Закону про адвокатуру: ветерани ВВВ та репресовані громадяни, але залишилося в минулому надання юридичної допомоги (хоча б консультування з питань законодавства) депутатам місцевих законодавчих органів, членам товариських судів і добровільних народних дружин. Це вельми розумний крок хоча б тому, що за логікою безкоштовна юридична допомога має відноситися тільки до малозабезпеченим громадянам. Зараз неможливо уявити використання, наприклад, депутатами (особами, наділеними владними повноваженнями) безкоштовної допомоги адвоката, оскільки Закон про адвокатуру (ст. 3) чітко розмежував систему органів державної влади та адвокатуру як інститут громадянського суспільства.
Отже, Федеральним законом від 28 жовтня 2003 р. N 134-ФЗ "Про внесення зміни до статті 26 Федерального закону" Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації ", який набрав чинності з 31 жовтня 2003 м., пункт 1 ч. 1 ст. 26 викладено в новій редакції: "Юридична допомога громадянам Російської Федерації, середньодушовий дохід сімей яких нижче величини прожиткового мінімуму, встановленого в суб'єкт Російської Федерації у відповідності з федеральним законодавством, а також самотньо проживають громадянам Російської Федерації , доходи яких нижче зазначеної величини, виявляється безкоштовно в наступних випадках ... "
Доцільність прийняття цієї поправки обговорювалася на засіданні Федеральної палати адвокатів Російської Федерації 17 вересня 2003, на якому була присутня автор. Тоді представник Мін'юсту С.А. Самойлов висловив думку, що сама спроба фразу "середньодушовий дохід" доповнити словом "сім'ї", а слово "законом" замінити словами "органом виконавчої влади" спрямована на "зменшення кола" бесплатніков ", оскільки сімей з середнім прибутком нижче прожиткового рівня набагато менше, ніж осіб з середнім прибутком нижче прожиткового мінімуму * (460).
Дійсно, таку думку цілком логічно й обгрунтовано. Безумовно, подібне "звуження" кола осіб, яким надається безкоштовна юридична допомога, є негативним. Однак воно з формальної точки зору не суперечить загальній конструкції норми: "У випадках, передбачених законом, юридична допомога надається безкоштовно".
Інше питання. Згаданим раніше спільним наказом Мін'юсту та Мінфіну Росії був затверджений порядок розрахунку оплати праці адвоката, що бере участь в якості захисника в кримінальному судочинстві за призначенням органів дізнання, органів попереднього слідства, прокурора або суду, в залежності від складності кримінальної справи. Це - найважливіший крок у врегулюванні адвокатської діяльності, оскільки вводить в дію механізм компенсаційних виплат. Відсутність таких виплат адвокатам, безумовно, порушувало б ст. 130 Трудового кодексу РФ, згідно з якою держава гарантує працівникові мінімальний розмір місячної оплати праці (таким чином, презюміруется, що за малозабезпечених громадян адвокатам за їх працю має платити держава). Однак, хоча це питання чітко врегульоване законодавчо, на практиці робота механізму компенсації адвокатам за їх безкоштовну працю залишає бажати кращого.
2. У частині 2 коментованої статті встановлено відповідальність колегій адвокатів, які були утворені до набрання чинності Закону, за надання громадянам Російської Федерації юридичної допомоги безкоштовно, а також за участь адвокатів в якості захисників у кримінальному судочинстві за призначенням органів, що здійснюють попереднє розслідування, прокурора і суду . Ця відповідальність поширюється на весь час аж до моменту прийняття рішень, про які йде мова в ч. 1 коментованої статті, тобто до моменту розробки порядку надання відповідних видів допомоги.
Слід визнати, адвокати і раніше стороняться безкоштовної допомоги, намагаються уникнути спілкування з громадянами, що добиваються призначення їм "безкоштовного" адвоката. Цілком зрозумілий з логічної точки зору той факт, що якість юридичної допомоги, наданої за угодою, і безкоштовної допомоги буде істотно відрізнятися.
Крім адвокатів юридичну допомогу у цивільних справах можуть здійснювати й інші особи. Згідно ст. 49 ЦПК РФ представниками в суді можуть бути дієздатні особи, які мають належним чином оформлені повноваження на ведення справи (доручення). Таким чином, адвокат - не єдиний представник громадянина в рамках цивільного судочинства.
Питання про надання безкоштовної юридичної допомоги не варто замикати тільки на адвокатів. За останні кілька років у Росії отримали розвиток громадські неурядові організації з захисту прав людини, як правило, спеціалізуються на певних справах і допомагають малозабезпеченим громадянам безкоштовно. Державі слід було б забезпечити сприятливий режим (у тому числі податковий) для роботи цих громадських (благодійних) організацій. Разом з тим необхідно створити державні юридичні приймальні, які могли б надавати громадянам безоплатну юридичну допомогу і стати альтернативою безкоштовної адвокатської допомоги.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 44. Забезпечення надання громадянам Російської Федерації юридичної допомоги безкоштовно, а також юридичної допомоги за призначенням "
  1. § 8.2. Надання юридичної допомоги громадянам Росії безкоштовно
    Згідно ч. 1 ст. 26 Закону про адвокатуру юридична допомога громадянам Російської Федерації, середньодушовий дохід сімей яких нижче величини прожиткового мінімуму, встановленого в суб'єкт Російської Федерації у відповідності з федеральним законодавством, а також самотньо проживають громадянам Російської Федерації, доходи яких нижче зазначеної величини, виявляється безкоштовно в наступних
  2. Стаття 48. Ведення справ у суді через представників
      Коментар до статті Коментар до частини 1. Надання юридичної допомоги громадянам Російської Федерації безкоштовно. § 1. Юридична допомога громадянам Російської Федерації, середньодушовий дохід сімей яких нижче величини прожиткового мінімуму, встановленого в суб'єкт Російської Федерації у відповідності з федеральним законодавством, а також самотньо проживають громадянам Російської Федерації,
  3. 5.6. Пільги, передбачені в сфері охорони здоров'я
      При укладанні договорів обов'язкового медичного страхування непрацюючого населення передбачається оплата з коштів обов'язкового медичного страхування медичної допомоги (в обсязі та на умовах діючої на даній території територіальної програми обов'язкового медичного страхування), а також додаткової безкоштовної медичної допомоги окремим категоріям громадян у
  4. § 5.1. Поняття і принципи організації адвокатських палат
      Адвокатська палата створюється з метою забезпечення надання кваліфікованої юридичної допомоги, її доступності для населення на всій території даного суб'єкта Російської Федерації, організації юридичної допомоги, що надається громадянам Російської Федерації безкоштовно, представництва та захисту інтересів адвокатів в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, громадських
  5. 2. Соціальне забезпечення населення.
      Відповідно до п. 1 ст. 74.1 БК РФ до бюджетних асигнувань на соціальне забезпечення населення відносяться бюджетні асигнування на: а) надання соціальних виплат громадянам, наприклад: допомоги по безробіттю, стипендії в період професійної підготовки, підвищення кваліфікації, перепідготовки за направленням органів служби зайнятості, в тому числі, в період тимчасової непрацездатності
  6. § 8.1. Угода про надання юридичної допомоги
      Відповідно до частини 1 ст. 25 Закону про адвокатуру адвокатська діяльність здійснюється на основі угоди між адвокатом і довірителем. Угода являє собою цивільно-правовий договір, що укладається в простій письмовій формі між довірителем і адвокатом (адвокатами), на надання юридичної допомоги самому довірителю або призначеній ним особі. Питання розірвання угоди про надання
  7. 9.1. Відповідальність суб'єктів медичного страхування
      Медичні працівники або ЛПЗ можуть залучатися до різних видів відповідальності: адміністративної, дисциплінарної, кримінальної, цивільної (майнової). Медичні установи несуть відповідальність за обсяг і якість наданих медичних послуг, а також за відмову в наданні медичної допомоги застрахованою стороні. У разі порушення медичним закладом умов договору
  8. 8.4. Види платної медичної допомоги
      Медичні установи державної та муніципальної систем охорони здоров'я можуть надавати тільки певні види платної медичної допомоги: 1. Види медичної допомоги, які не є обов'язковими для надання на безкоштовній для населення основі: види медичної допомоги, які відсутні в територіальній програмі ОМС і не відносяться до швидкої медичної допомоги, до лікування
  9. Стаття 19. Муніципальна власність на землю
      1. У муніципальній власності перебувають земельні ділянки: які визнані такими федеральними законами та прийнятими відповідно до них законами суб'єктів Російської Федерації; право муніципальної власності на які виникло при розмежуванні державної власності на землю; які придбані за підставами, встановленими цивільним законодавством. 1.1. Якщо інше
  10. Стаття 28. Придбання прав на земельні ділянки, що перебувають у державній або муніципальній власності
      1. Земельні ділянки із земель, що перебувають у державній або муніципальній власності, надаються громадянам та юридичним особам у власність або в оренду, а також надаються юридичним особам у постійне (безстрокове) користування у випадках, передбачених пунктом 1 статті 20 цього Кодексу, і громадянам та юридичним особам у безоплатне термінове користування у випадках,
  11. Стаття 33. Норми надання земельних ділянок
      1. Граничні (максимальні і мінімальні) розміри земельних ділянок, наданих громадянам у власність із перебувають у державній або муніципальній власності земель для ведення селянського (фермерського) господарства, садівництва, городництва, тваринництва, дачного будівництва, встановлюються законами суб'єктів Російської Федерації, для ведення особистого підсобного
  12. Стаття 29.1.1. Направлення запиту про правову допомогу
      1. При необхідності виробництва на території іноземної держави процесуальних дій, передбачених цим Кодексом, посадова особа, яка здійснює провадження у справі про адміністративне правопорушення, направляє запит про правову допомогу відповідній посадовій особі або в орган іноземної держави відповідно до міжнародного договору Російської Федерації або
© 2014-2022  yport.inf.ua