Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 409. Право на страйк

Коментар до статті 1. Основним способом вирішення колективного трудового спору законодавець визнає примирні процедури. Страйк як засіб вирішення колективного трудового спору допускається лише в разі незадовільного результату примирних процедур, ухилення роботодавця від участі в них або невиконання їм угод, досягнутих в примирної комісії або при здійсненні посередництва, а також невиконання рішення трудового арбітражу.
Право на страйк може бути використано в ході вирішення колективного трудового спору з метою змусити роботодавця укласти угоду, що задовольняє вимоги працівників. На практиці саме такі страйки складають більшість. Страйк може служити і засобом примусу роботодавця до участі в примирних процедурах (якщо він ухиляється від їх проведення), і засобом забезпечення виконання досягнутих угод. Однак, незважаючи на пряму вказівку ТК, подібні страйки практично не проводяться.
2. Право працівників на страйк як спосіб вирішення колективного трудового спору проголошено ст. 37 Конституції РФ, яка говорить: "Визнається право на індивідуальні та колективні трудові суперечки з допомогою встановлених федеральним законом способів їх дозволу, включаючи право на страйк".
Конституційна формула права на страйк заснована на положеннях актів міжнародного права і включає в себе:
визнання страйку як законного дії працівників;
забезпечення реалізації права на страйк шляхом створення системи державних гарантій;
визнання страйку одним із засобів вирішення колективних трудових спорів;
віднесення встановлення правового режиму страйку до компетенції федерального законодавця.
Характеризуючи право на страйк, необхідно підкреслити зв'язок колективних дій працівників на захист своїх прав і охоронюваних законом інтересів з реалізацією інших колективних трудових прав.
Право на страйк Міжнародна організація праці (МОП) пов'язує з одним з фундаментальних прав трудящих - правом на об'єднання, а також правом на ведення колективних переговорів і укладення угод про умови праці.
Європейська соціальна хартія (в ред. 1996 р.) прямо вказує на зв'язок права на страйк з колективно-договірним процесом. Пункт 4 ст. 6 Хартії передбачає право трудящих (працівників) і роботодавців на колективні дії у випадку конфлікту інтересів, включаючи право на страйк. Виникнення конфлікту інтересів зазвичай пов'язане з проведенням колективних переговорів про укладення колективного договору або угоди.
Стаття 37 Конституції РФ, закріплюючи право на індивідуальні та колективні трудові спори, встановлює, що вони вирішуються з використанням способів, передбачених федеральним законодавством. Чинне федеральне законодавство відповідно до вимог міжнародних трудових стандартів передбачає можливість використання страйку лише при вирішенні колективного трудового спору. Процедура розгляду індивідуальних трудових спорів, встановлена гол. 60 ТК, що не передбачає проведення страйкових дій.
Важливо підкреслити, що в основі своїй право на страйк - це колективне право, надане профспілці (об'єднанню профспілок) і колективу працівників організації (філії, представництва, іншого відокремленого структурного підрозділу). Колектив працівників організації (відокремленого структурного підрозділу) наділений правом прийняти рішення про оголошення страйку, строки та формі її проведення, тривалості і т.д. (Ст. 410 ТК). У іншому порядку та іншими суб'єктами страйк не може бути оголошена.
Страйк історично виникла і отримала визнання в якості легального способу вирішення трудових конфліктів саме як колективна акція. Колективний характер припинення (призупинення) виконання трудових обов'язків змушує роботодавця продовжити примирні процедури, вжити заходів щодо врегулювання існуючих розбіжностей.
3. Можливість використання права на страйк законодавець пов'язує з наявністю певних обставин і умов, що свідчать про неможливість вирішення спору іншими методами.
Право на страйк реалізується у встановленому законом порядку (ст. ст. 410 - 412 ТК) з дотриманням певних умов, найважливішим з яких треба визнати попереднє проведення примирних процедур.
Позиція російського законодавця, розпорядчого до оголошення страйку створити органи добровільного примирення, прийняти колегіальне рішення про оголошення страйку, дотримуватися громадського порядку і забезпечити збереження майна роботодавця, повною мірою відповідає сформованим у Міжнародній організації праці уявленням про належної реалізації права на страйк. Зокрема, комітет зі свободи об'єднання вважає обгрунтованими такі умови організації та проведення страйку:
встановлення обов'язку попереднього попередження про проведення страйку;
обов'язок попереднього проведення примирних процедур;
наявність кворуму та прийняття рішення про оголошення страйку кваліфікованою більшістю;
обов'язок прийняти рішення про проведення страйку таємним голосуванням;
прийняття заходів, що забезпечують безпеку і попередження нещасних випадків;
забезпечення виконання мінімуму необхідних робіт (послуг) у випадках проведення страйку в життєво важливих галузях (службах);
забезпечення свободи вибору для працівників, які не бажаючих брати участь у страйку (Freedom of association: Digest of decisions and principles of the Freedom of Association Committee of the Governing Body of the ILO. Fourth (revised) edition. Geneva, 1996. Paras. 500 - 504, 506 - 513, 554 - 558, 586).
4. Право на страйк передбачає наявність можливості (права):
вільно прийняти рішення про оголошення страйку;
вільно вирішити питання про форму та тривалості страйку, висунутих роботодавцю вимогах;
безперешкодно провести страйк (забезпечуючи при цьому громадський порядок і не порушуючи прав третіх осіб);
призупинити або припинити страйк за рішенням органу, який очолює її;
користуватися передбаченими законодавством гарантіями (збереження робочих місць за страйкуючими працівниками, заборона локауту, заборона залучати до дисциплінарної відповідальності працівників, які беруть участь у страйку).
5. Право на оголошення страйку належить колективу працівників, проте існує і індивідуальний аспект - право кожного працівника добровільно прийняти рішення про участь або неучасть у страйку.
Примушування до участі або до відмови від участі у страйку не допускається. Відповідно до ст. 5.40 КоАП такі дії, вироблені шляхом насильства або погроз застосування насильства або з використанням залежного становища примушуємо, тягнуть за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від 500 до 1000 руб.; На посадових осіб - від 1000 до 2 тис. руб.
6. Закон не передбачає форми і процедури проведення страйку. Чи повинні страйкуючі працівники знаходитися на своїх робочих місцях, вдома або збиратися в будівлі (на території) організації, чи повинен орган, який очолює страйк, постійно перебувати в організації ці та інші питання, що стосуються порядку реалізації права на страйк, не вирішено законодавчо. Це означає, що працівникам надано певна свобода вибору - залежно від конкретних обставин і умов вони мають право самостійно визначити характер страйкових дій та порядок їх здійснення.
На практиці склалися дві основні форми страйки: виробнича (коли страйкуючі проводять основну частину часу у виробничих і адміністративних приміщеннях організації) і домашня (коли страйкуючі зустрічаються вранці кожен день, отримують необхідну інформацію від органу, який очолює страйк , обговорюють необхідні питання і розходяться по домівках).
7. Закон не визначає кола суб'єктів, що володіють правом на страйк. Очевидно тільки, що це право належить колективу (працівників, членів профспілки). У зв'язку з цим постає питання про характеристику колективів, які можуть прийняти рішення про оголошення страйку. Можливо оголошення страйку працівниками певної галузі, професії, регіону. Згадані колективи виступають стороною на колективних переговорах і можуть вступити у колективний трудовий спір. Однак прийняте на цьому рівні рішення професійної спілки (об'єднання професійних спілок) про проведення страйку формально не може служити підставою для припинення роботи. Рішення про участь працівників кожної організації у страйку, оголошеною профспілкою, приймається загальними зборами (конференцією).
8. Представники роботодавців (керівники організацій, інші посадові особи, уповноважені відповідно до статуту, іншими правовими актами) не мають права брати участь в організації та проведенні страйку.
Це вимога була введена у зв'язку з отримали поширення "директорськими" страйками. Зазначені страйки фактично організовувалися керівником підприємства або за його прямою вказівкою для вирішення проблем, зазвичай пов'язаних з взаємодією даного підприємства з державними органами управління.
"Директорська" страйк, формально проводиться на захист трудових прав чи інтересів працівників, по суті, була адресована органам виконавчої влади, які призивалися погасити заборгованість по державних замовленнях, надати фінансову допомогу підприємству, сприяти вирішенню соціальних проблем працівників і т.п. Це свого роду непрямий спосіб тиску на державу в інтересах сторін трудових відносин, які в цій ситуації об'єднуються.
У зв'язку з тим, що законодавство визнає право на страйк лише в разі виникнення колективного трудового спору між працівниками і роботодавцем (роботодавцями), була введена спеціальна обмовка, яка забороняє несумлінне використання цього способу колективного захисту.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 409. Право на страйк "
  1. Коментар до статті 5.40
    409 Трудового кодексу РФ страйк являє собою спосіб вирішення колективного трудового спору. Згідно ст. 13 Федерального закону від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ "Про порядок вирішення колективних трудових спорів", якщо примирні процедури не привели до розв'язання колективного трудового спору або роботодавець ухиляється від примирних процедур, не виконує угоду,
  2. Стаття 5.34. Звільнення працівників у зв'язку з колективним трудовим спором і оголошенням страйку
    страйку - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  3. Стаття 5.34. Звільнення працівників у зв'язку з колективним трудовим спором і оголошенням страйку
    страйку - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати
  4. Стаття 5.40. Примушування до участі або до відмови від участі у страйку
    страйку шляхом насильства чи погроз застосування насильства або з використанням залежного положення примушуємо - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на посадових осіб - від однієї тисячі до двох тисяч рублів. (в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  5. Стаття 5.40. Примушування до участі або до відмови від участі у страйку
    страйку шляхом насильства чи погроз застосування насильства або з використанням залежного становища примушуємо - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати
  6. Коментар до статті 5.34
    409 - 410 Трудового кодексу РФ якщо примирні процедури не привели до розв'язання колективного трудового спору або роботодавець ухиляється від примирних процедур, не виконує угоду, досягнуту в ході вирішення колективного трудового спору, то працівники або їх представники мають право приступити до організації страйку. Рішення про оголошення страйку приймається зборами
  7. Стаття 408. Угоду в ході вирішення колективного трудового спору
    правовими наслідками має бути прирівняна до недосягнення згоди в примирної комісії, оскільки після однієї примирної процедури оголошення страйку неможливо (ст. 401 ТК встановлює певну послідовність розгляду колективного трудового спору; це як мінімум 2 етапу). Працівники можуть звернутися до роботодавця з вимогою продовжити переговори і в
  8. Коментар до статті 20.26
    правопорушення, передбачені статтею коментарів, розглядаються світовими суддями (ср . ч. 1 ст. 23.1 КоАП і абз. 4 ч. 3 даної
  9. Стаття 406. Ухилення від участі в примирних процедурах
    право перейти до страйковим дій. Це правило також представляє свого роду гарантію реалізації конституційного права на колективні трудові спори та страйк як один із способів їх дозволу. За змістом закону не має значення, в якій ситуації роботодавець ухиляється від створення або участі в роботі трудового арбітражу. Це може статися після розгляду спору в
  10. Стаття 410. Оголошення страйку
      стаття встановлює спеціальний режим попереджувального страйку, треба думати, що для її оголошення не треба скликати загальні збори (конференцію); достатньо рішення представницького органу працівників. 10. Частина 8 коментованої статті передбачає письмове попередження роботодавця про майбутній страйк. Це необхідно для того, щоб зменшити несприятливі (економічні,
  11. Стаття 379. Форми самозахисту
      правопорушення заходи його припинення (ст. 14 ЦК), ТК передбачає лише одну форму самозахисту працівників - відмова від виконання трудових обов'язків. 4. Самозахист трудових прав необхідно відрізняти від страйку. Самозахист - це відмова від виконання роботи з метою захисту індивідуальних трудових прав працівника (права на визначеність трудової функції, закріпленої трудовим договором, права на
  12. Стаття 26. Рівні соціального партнерства
      стаття визначає мету колективного договору як встановлення зобов'язань працівників і роботодавців, треба мати на увазі, що економічне і правове становище соціальних партнерів різна. У зв'язку з цим ніяких додаткових (порівняно з трудовими договорами, правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими інструкціями) зобов'язань на працівників покласти не можна. Вони можуть лише
  13. Стаття 165. Випадки надання гарантій і компенсацій
      право на відпустку, інші права та пільги, встановлені за місцем постійної роботи. При скороченні чисельності або штату працівників організації винахідники мають переважне право бути залишеними на роботі. Якщо в результаті використання винаходу в організації вводяться більш низькі розцінки, праця автора, а також працівників, які брали участь у підготовці до використання цього винаходу,
  14. Стаття 407. Участь державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів у вирішенні колективних трудових спорів
      право: давати юридичним і фізичним особам роз'яснення з питань, віднесених до компетенції Служби; запитувати і одержувати відомості, необхідні для прийняття рішень з питань, віднесених до компетенції Служби; залучати в установленому порядку для опрацювання питань встановленої сфери діяльності наукові та інші організації, вчених і фахівців; застосовувати передбачені
  15. Стаття 41. Зміст і структура колективного договору
      стаття присвячена визначенню змісту і структури колективного договору. Важливо відзначити, що зміст колективного договору, як і будь-якого договору, визначається його сторонами при укладенні. Соціальні партнери вправі обирати і структуру колективного договору, тобто включати ті розділи, які вважають необхідними та актуальними. Немає необхідності, наприклад, включати в колективний договір
  16. 2. Накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення
      страйку (за винятком випадків невиконання обов'язків припинити незаконну страйк) (ст. ст. 413, 414 Трудового кодексу РФ). Якщо в організації створена профспілка і за неодноразове невиконання трудових обов'язків звільняється член профспілки, то розірвання трудового договору потрібно узгодити з профспілкою (ст. 82 Трудового кодексу РФ). Звільнення потрібно провести не пізніше одного
  17. Стаття 398. Основні поняття
      409). Оголосити страйк (з дотриманням порядку та умов, передбачених ст. Ст. 409 - 412 ТК) можуть працівники, виступаючі стороною колективного трудового спору. Для них страйк є одним із способів вирішення спору, її проведення вважається правомірним. В інших випадках законодавство не гарантує права на страйкові дії. Тому політичні страйки, або страйки
© 2014-2022  yport.inf.ua