Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 17. Формування та ведення банків даних про громадян


Коментар до статті 17
1. Коментована стаття передбачає та регламентує формування та ведення поліцією банків даних про громадян. Частина 1 даної статті встановлює власне право поліції обробляти дані про громадян, необхідні для виконання покладених на неї обов'язків, з наступним внесенням отриманої інформації в банки даних про громадян (при цьому в юридико-технічних цілях введено скорочене позначення "банки даних").
Закон 1991 про міліції подібного регулювання не передбачав. Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту коментованого Закону, повноваження поліції щодо збору та обробки даних про громадян встановлені в цілях реалізації Конвенції Ради Європи про захист фізичних осіб при автоматизованій обробці персональних даних і відповідно до вимог Федерального закону від 27 липня 2006 р. N 152 -ФЗ "Про персональних даних" (1). Названа Конвенція, укладена в м. Страсбурзі 28 січня 1981, підписана від імені Росії в м. Страсбурзі 7 листопада 2001 і ратифікована Федеральним законом від 19 грудня 2005 р. N 160-ФЗ (2) з низкою заяв. Згідно з визначенням, даним у п. 1 ст. 3 Федерального закону "Про персональні дані", персональні дані - це будь-яка інформація, що відноситься до певного або визначається на підставі такої інформації фізичній особі (суб'єкту персональних даних), у тому числі його прізвище, ім'я, по батькові, рік, місяць, дата і місце народження, адреса, сімейний, соціальне, майнове становище, освіта, професія, доходи, інша інформація.
---
(1) СЗ РФ. 2006. N 31. Ч. I. Ст. 3451.
(2) СЗ РФ. 2005. N 52. Ч. I. Ст. 5573.
2. У частині 2 коментованої статті зазначено, що формування і ведення банків даних здійснюються відповідно до вимог, встановлених законодавством РФ. Йдеться, насамперед, про законодавство РФ про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації, системоутворюючим актом якого є Федеральний закон "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації". Як говорилося вище (див. коментар до ст. 13 Закону), у Федеральному законі "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" використовується поняття "інформаційна система", визначене в п. 3 його ст. 2 як сукупність міститься в базах даних інформації та забезпечують її обробку інформаційних технологій і технічних засобів.
Виданим відповідно до ст. 14 Федерального закону "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" Постановою Уряду РФ від 10 вересня 2009 р. N 723 "Про порядок введення в експлуатацію окремих державних інформаційних систем" (1) встановлено, що до введення в експлуатацію федеральної державної інформаційної системи , яка призначена для використання при здійсненні державних функцій і (або) надання державних послуг, федеральний орган виконавчої влади зобов'язаний: прийняти правовий акт про порядок і терміни введення в експлуатацію федеральної державної інформаційної системи; зареєструвати федеральну державну інформаційну систему у реєстрі федеральних державних інформаційних систем. Цією ж Постановою затверджено Положення про реєстрацію федеральних державних інформаційних систем.
---
(1) СЗ РФ. 2009. N 37. Ст. 4416.
3. Частина 3 коментованої статті визначає перелік осіб, інформація про яких підлягає внесенню в банки даних, які формує та веде поліція. Зокрема, це:
1) особи, підозрювані або обвинувачені у вчиненні злочину;
2) особи, засуджені за вчинення злочину;
3) особи, які вчинили злочин або суспільно небезпечне діяння і щодо яких судом застосовані примусові заходи медичного характеру;
4) особи, щодо яких винесено постанову про припинення кримінального переслідування за закінченням терміну давності , у зв'язку з примиренням сторін, внаслідок акта про амністію, у зв'язку з дійовим каяттям;
5) неповнолітні, звільнені від кримінальної відповідальності чи звільнені судом від покарання з застосуванням примусових заходів виховного впливу; неповнолітні, які вчинили правопорушення і (або) антигромадські дії, їх батьки або інші законні представники, які не виконують своїх обов'язків по вихованню, навчанню і (або) утримання дітей та (або) негативно впливають на їхнє поводження або жорстоко звертаються з ними;
6) особи, щодо яких до вступу вироку в законну силу було застосовано акт помилування або акт про амністію, що звільняють від покарання;
7) особи, щодо яких вчинено злочин;
8) особи, які вчинили адміністративне правопорушення;
9) особи, оголошені в розшук;
10) особи, зниклі без вісті;
11) особи, які перебувають у безпорадному стані і нездатні станом здоров'я або віком повідомити відомості про себе;
12) власники транспортних засобів;
13) особи, які отримали водійське посвідчення;
14) особи, які отримали посвідчення приватного охоронця;
15) особи, які отримали ліцензію на здійснення приватної детективної (розшукової) діяльності;
16) особи, які перебувають на профілактичному обліку;
17) особи, щодо яких заведені справи оперативного обліку;
18) особи, які пройшли державну дактилоскопічну реєстрацію;
19) особи, які пройшли державну геномну реєстрацію;
20) особи, які підлягають державному захисту;
21) особи, які володіють зброєю;
22) особи, реабілітовані відповідно до законодавства РФ;
23) іноземні громадяни та особи без громадянства, щодо яких прийнято рішення про депортацію або про адміністративне видворення.
У первинному варіанті проекту коментованого Закону встановлювалося, що обліку в банках даних підлягають відомості:
1) про осіб, підозрюваних або обвинувачених у вчиненні злочину;
2) про осіб, засуджених за вчинення злочину;
3) про осіб, які вчинили злочин або суспільно небезпечне діяння, щодо яких судом застосовані примусові заходи медичного характеру;
4) про осіб, щодо яких винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи з нереабілітуючих підстав;
5) про неповнолітніх, звільнених від кримінальної відповідальності або звільнених судом від покарання з застосуванням примусових заходів виховного характеру;
6) про осіб, щодо яких до вступу вироку в законну силу було застосовано акт помилування або акт про амністію, який звільняє від покарання;
7) про іноземних громадян, осіб без громадянства, стосовно яких вчинено злочин;
8) про осіб, які вчинили адміністративне правопорушення;
9) про осіб, підданих адміністративному покаранню у вигляді адміністративного арешту;
10) про осіб, позбавлених права керування транспортними засобами;
11) про осіб, оголошених у розшук;
12) про осіб, зниклих без вести, а також про осіб, які втратили зв'язок з родичами;
13) про осіб, які перебувають у безпорадному стані і нездатних за станом здоров'я або віком повідомити дані про собі;
14) про осіб, що підлягають державній дактилоскопічної реєстрації;
15) про осіб, що підлягають державній геномної реєстрації;
16) про осіб, щодо яких заведені справи оперативного обліку;
17) про інших осіб відповідно до законодавства РФ.
У частині 13 ст. 14 коментованого Закону передбачено ведення реєстру осіб, підданих затриманню. Правове управління Апарату Державної Думи цілком обгрунтовано пропонувало узгодити цю норму з ч. 3 коментованої статті (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410). Проте вказівка на осіб, підданих затриманню, в ч. 3 коментованої статті не включено.
4. Відповідно до ч. 4 коментованої статті на поліцію покладається обов'язок забезпечувати захист інформації, що міститься в банках даних, від неправомірного і випадкового доступу, знищення, копіювання, розповсюдження та інших неправомірних дій. Дане положення грунтується на загальній нормі ч. 1 ст. 19 Федерального закону "Про персональні дані" (в ред. Федерального закону від 27 грудня 2009 р. N 363-ФЗ (1)), відповідно до якої оператор при обробці персональних даних зобов'язаний приймати необхідні організаційні та технічні заходи для захисту персональних даних від неправомірного або випадкового доступу до них, знищення, зміни, блокування, копіювання, поширення персональних даних, а також від інших неправомірних дій (див. також нижче). Постановою Уряду РФ від 17 листопада 2007 р. N 781 затверджено Положення про забезпечення безпеки персональних даних при їх обробці в інформаційних системах персональних даних (2).
---
(1) СЗ РФ. 2009. N 52. Ч. I. Ст. 6439.
(2) СЗ РФ. 2007. N 48. Ч. II. Ст. 6001.
Як визначено у ч. 1 ст. 16 Федерального закону "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації", захист інформації являє собою прийняття правових, організаційних і технічних заходів, спрямованих на: 1) забезпечення захисту інформації від неправомірного доступу, знищення, модифікування, блокування, копіювання, надання, розповсюдження , а також від інших неправомірних дій відносно такої інформації; 2) дотримання конфіденційності інформації обмеженого доступу; 3) реалізацію права на доступ до інформації.
5. У частині 5 коментованої статті регламентовано надання поліцією інформації, що міститься в банках даних, іншим суб'єктам, ніж громадяни, інформація про які міститься в банках даних. Так, передбачена можливість надання інформації державним органам та їх посадовим особам, а також правоохоронним органам іноземних держав та міжнародним поліцейським організаціям. При цьому встановлено, що державним органам та їх посадовим особам інформація надається лише у випадках, передбачених федеральним законом, а правоохоронним органам іноземних держав та міжнародним поліцейським організаціям - відповідно до міжнародних договорів РФ (про взаємодію поліції з правоохоронними органами іноземних держав та міжнародними поліцейськими організаціями див. ст. 10 Закону та коментар до неї).
Розглянута норма і попередня норма засновані на загальному положенні ч. 9 ст. 14 Федерального закону "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" (в ред. Федерального закону від 27 липня 2010 р. N 227-ФЗ), згідно з яким державні органи, визначені відповідно до нормативним правовим актом, що регламентує функціонування державної інформаційної системи , зобов'язані забезпечити достовірність та актуальність інформації, що міститься в даній інформаційній системі, доступ до зазначеної інформації у випадках і в порядку, які передбачені законодавством, а також захист зазначеної інформації від неправомірних доступу, знищення, модифікування, блокування, копіювання, надання, розповсюдження та інших неправомірних дій.
6. Частина 6 коментованої статті у розвиток взаємопов'язаних положень ч. 7 ст. 5 та ч. 2 ст. 8 коментованого Закону закріплює обов'язок поліції забезпечити громадянину можливість ознайомлення в порядку, встановленому законодавством РФ, з міститься в банках даних інформацією, безпосередньо зачіпає його права і свободи. Як говорилося вище (див. коментар до ст. 5 Закону), регулювання засноване на нормі ч. 2 ст. 24 Конституції РФ, встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані забезпечити кожному можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права та свободи, якщо інше не передбачено законом; деталізація даної конституційної норми міститься в ч. ч . 2 і 3 ст. 8 Федерального закону "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації".
7. Відповідно до частини 7 коментованої статті обробка поліцією персональних даних повинна здійснюватися відповідно до вимог, встановлених законодавством РФ. Причому після уточнення, зробленого після громадського обговорення законопроекту, прямо вказано, що мова йде про законодавство РФ в області персональних даних.
Законодавство РФ в області персональних даних відповідно до ч. 1 ст. 4 Федерального закону "Про персональні дані" складається з названого Закону та інших визначальних випадки і особливості обробки персональних даних федеральних законів.
У частині 2 зазначеної статті передбачено, що на підставі та на виконання федеральних законів державні органи в межах своїх повноважень можуть приймати нормативні правові акти з питань, що стосуються обробки персональних даних; нормативні правові акти з окремих питань , що стосуються обробки персональних даних, не можуть містити положення, що обмежують права суб'єктів персональних даних; зазначені нормативні правові акти підлягають офіційному опублікуванню, за винятком нормативних правових актів або окремих положень таких нормативних правових актів, що містять відомості, доступ до яких обмежений федеральними законами.
  Як зазначено в ч. 3 цієї статті, особливості обробки персональних даних, яка здійснюється без використання засобів автоматизації, можуть бути встановлені федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ з урахуванням положень названого Закону. На підставі даної норми Постановою Уряду РФ від 15 вересня 2008 р. N 687 затверджено Положення про особливості обробки персональних даних, яка здійснюється без використання засобів автоматизації (1).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2008. N 38. Ст. 4320.
  Необхідно також відзначити наступний момент, на який звертало увагу Правове управління Апарату Державної Думи (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410) і що не врахований при прийнятті коментованого Закону. Відповідно до загального правила ч. 1 ст. 6 Федерального закону "Про персональні дані" обробка персональних даних може здійснюватися оператором за згодою суб'єктів персональних даних. У пункті 1 ч. 2 зазначеної статті передбачено, що згоди суб'єкта персональних даних на обробку персональних даних не потрібно у випадку, якщо обробка персональних даних здійснюється на підставі федерального закону, що встановлює її мета, умови отримання персональних даних і коло суб'єктів, персональні дані яких підлягають обробці, а також визначального повноваження оператора. Однак умови отримання поліцією персональних даних в коментованій статті не визначені.
  8. У частині 8 коментованої статті встановлено, що персональні дані, що містяться в банках даних, підлягають знищенню після досягнення цілей обробки або в разі втрати необхідності в досягненні цих цілей. В основі даного регулювання лежить загальна норма ч. 2 ст. 5 Федерального закону "Про персональні дані", згідно з якою зберігання персональних даних має здійснюватися у формі, що дозволяє визначити суб'єкта персональних даних не довше, ніж цього вимагають цілі їх обробки, і вони підлягають знищенню після досягнення цілей обробки або в разі втрати необхідності в їх досягненні. Як визначено в п. 7 ст. 3 названого Закону, знищення персональних даних - це дії, в результаті яких неможливо відновити зміст персональних даних в інформаційній системі персональних даних або в результаті яких знищуються матеріальні носії персональних даних.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 17. Формування та ведення банків даних про громадян"
  1. Стаття 17. Формування та ведення банків даних про громадян
      статтях КПК. 6. Помилування здійснюється Президентом РФ стосовно індивідуально визначеної особи. Помилування підлягають вже засуджені за вчинення злочину особи. Вони звільняються від подальшого відбування покарання, або призначене їм покарання скорочується або замінюється більш м'яким видом покарання, або з них знімається судимість (ст. 85 КК РФ). 7. Згідно ст. 84 КК РФ
  2. § 1. Загальні положення
      формування й користування державним банком даних про дітей, які залишилися без піклування батьків, визначається Федеральним законом від 16 квітня 2001 р. "Про державний банк даних про дітей, які залишилися без піклування батьків" * (394), в частині, що не суперечить положенням ст. 122 СК * (395). Органи опіки та піклування, отримали відомості про дітей, які залишилися без піклування батьків,
  3. 2. Форми договірної відповідальності
      статтях Принципів ми знову зустрічаємося з терміном "збитки". Наприклад, відповідно до ст. 7.4.11 збитки мають бути виплачені одноразово у повній сумі (damages are to be paid in a lump sum); в ст. 7.4.12 говориться про валюті обчислення збитків (currency in which to assess damages) і т.д. --- Принципи міжнародних комерційних договорів / Пер. з англ. А.С.
  4. 4. Зміст і виконання договору банківського вкладу
      стаття знову ж, як звичайно в таких ситуаціях, виявилася "притягнутою за вуха", але ця обставина аніскільки не бентежило ні банкірів, ні їх численних впливових союзників в органах виконавчої та законодавчої влади, яким була потрібна лише видимість "легітимності" незаконної банківської практики. Розробники проекту ГК на спроби ввести в "правове поле" незаконну банківську
  5. 23.2. Види адміністративного нагляду
      стаття 35 Закону України «Про пожежну безпеку») особи. Щодо останніх необхідно відзначити, що фактичними підставами для залучення підприємств, установ та організацій до адміністративної відповідальності є: порушення встановлених вимог пожежної безпеки, невиконання приписів посадових осіб органів державного пожежного нагляду. Порядок накладення штрафів
  6. 36.3. Організація управління музеями і музейною справою, архівами та архівними установами, бібліотеками та бібліотечною справою
      формуванню сучасної інфраструктури музейної справи; - підтримка та розвиток мережі музеїв; 1 Відомості Верховної Ради України. - 1995. - № 25. - Ст. 191; 1999. - № 28. - Ст. 230. - Забезпечення підготовки та підвищення фахової кваліфікації музейних кадрів, їх правовий і соціальний захист; - бюджетне фінансування (у тому числі на пайових засадах) і пріоритетне
  7. Стаття 14. Затримання
      формування та ведення банків даних про громадян. Закон 1991 про міліції не містив подібних самостійних статей, але самі заходи державного примусу передбачав (за винятком ведення банків даних про громадян) з менш детальним регулюванням у його ст. 11, присвяченій правам міліції. Як говорилося вище (див. коментар до ст. 13 Закону), права поліції помітно розширені, а частина
  8. Стаття 13. Права поліції
      стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  9. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
      статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  10. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
      формування кожного наступного вищого ланки представницьких органів відбувається шляхом делегування до них депутатів нижчестоящих представницьких органів. По-друге, це непрямі вибори, коли виборці безпосередньо формують колегію (колегії) вибірників, а ті вже безпосередньо обирають депутатів та посадових осіб. Вище вказувалося, що в даний час передбачена можливість
© 2014-2022  yport.inf.ua