Головна
ГоловнаПриродоресурсове, аграрне, екологічне правоПриродоресурсове право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Водний кодекс Російської Федерації з виправленнями та доповненнями на 07.05.2013 року, 2013 - перейти до змісту підручника

Стаття 53. Використання водних об'єктів для забезпечення пожежної безпеки

1. Забір (вилучення) водних ресурсів для гасіння пожеж допускається з будь-яких водних об'єктів без будь-якого дозволу, безкоштовно і в необхідній для ліквідації пожеж кількості.
2. Використання водних об'єктів, призначених для забезпечення пожежної безпеки, для інших цілей забороняється.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 53. Використання водних об'єктів для забезпечення пожежної безпеки "
  1. Стаття 38. Види водокористування
    використання водних об'єктів або їх частин іншими фізичними особами, юридичними особами, а також для здійснення товарного рибництва. (В ред. Федерального закону від 28.12.2010 N 420-ФЗ) 3. За способом використання водних об'єктів водокористування поділяється на: 1) водокористування із забором (вилученням) водних ресурсів з водних об'єктів за умови повернення води у водні об'єкти; 2)
  2. Стаття 23.23. Органи, що здійснюють федеральний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів
    статтями 8.12 - 8.15 (щодо водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду), статтею 8.42 (щодо водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду) цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор
  3. Стаття 48. Використання водних об'єктів для сплаву деревини
    водних об'єктів від затонулої деревини. (В ред. Федерального закону від 04.12.2006 N 201-ФЗ) 2. Сплав деревини без суднової тяги на водних об'єктах, що використовуються для судноплавства, і молевой сплав деревини на водних об'єктах забороняються. (В ред. Федерального закону від 04.12.2006 N
  4. Стаття 23.23.1. Органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, що здійснюють регіональний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів
    статтями 8.12 - 8.15 (за винятком водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду), статтею 8.42 (за винятком водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду) цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право керівники органів
  5. Стаття 59. Охорона підземних водних об'єктів
    використані для цілей питво-вого та господарсько-побутового водопостачання, не допускається розміщувати місця поховань відходів виробництва та споживання, скарб-бища, скотомогильники та інші об'єкти, що роблять негативний вплив на стан підземних вод. 3. Використання стічних вод для зрошення і добрива земель може здійснюватися відповідно до санітарним законодавством. 4. В
  6. Стаття 23.23. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною водних об'єктів
    статтями 7.6 - 7.8, статтею 7.10 (в частині самовільної переуступки права користування водним об'єктом), статтею 7.20, статтею 8.5 (у частині приховування або спотворення екологічної інформації про стан водних об'єктів), статтями 8.12 - 8.16, статтею 8.19 (в частині захоронення відходів та інших матеріалів у внутрішніх морських водах і в територіальному морі Російської Федерації), статтею 9.2 цього
  7. Стаття 219. Порушення правил пожежної безпеки Коментар до статті 219
    об'єктом злочину виступають суспільні відносини, що забезпечують пожежну безпеку. Додатковим безпосереднім об'єктом є життя або здоров'я людини. Пожежна безпека - це стан захищеності особистості, майна, суспільства і держави від пожеж (ст. 1 Федерального закону від 21 грудня 1994 р. N 69-ФЗ "Про пожежну безпеку" (в редакції від 18 грудня 2006
  8. Стаття 29. Басейнові поради
    використання і охорони водних об'єктів створюються басейнові ради, здійснюють розробку рекомендацій у галузі використання і охорони водних об'єктів у межах басейнового округу. 2. Рекомендації басейнових рад враховуються при розробці схем комплексного використання і охорони водних об'єктах- тов. 3. До складу басейнових рад входять представники уповноважених Урядом
  9. Порушення правил пожежної безпеки (ст. 219 КК).
    об'єктом виступає пожежна безпека. Допол-Передачі об'єктом є життя і здоров'я людини. Об'єктивну сторону утворюють три обов'язкові ознаки: діяння, суспільно небезпечні наслідки і причинний зв'язок. Пра-вила пожежної безпеки1 можуть бути порушені як дія-ем (зберігання каністр з бензином на балконах житлових будинків), так і бездіяльністю (незабезпечення робочих місць
  10. Стаття 35. Розробка і встановлення нормативів допустимого впливу на водні об'єкти та цільових показ-ників якості води у водних об'єктах
    використання водних об'єктів, розташованих у межах річкового басейну. 6. Цільові показники якості води у водних об'єктах затверджуються в порядку, встановленому Урядом Російської
  11. Коментар до статті 23.34
    статтями). Державні інспектори суб'єктів РФ з пожежного нагляду , а також державні інспектори міст (районів) суб'єктів РФ з пожежного нагляду не вправі розглядати справи про адміністративні правопорушення, вчинені юридичними особами. Розгляд зазначених справ віднесено до відання посадових осіб, перелічених у п. 1 - 4 ч. 2 коментарів
  12. Стаття 42. Обов'язки власників земельних ділянок та осіб, які не є власниками земельних ділянок, щодо використання земельних ділянок
    використанням способами, які не повинні завдавати шкоди навколишньому середовищу, в тому числі землі як природного об'єкту; зберігати межові, геодезичні та інші спеціальні знаки, встановлені на земельних ділянках відповідно до законодавства; здійснювати заходи з охорони земель, лісів, водних об'єктів та інших природних ресурсів, у тому числі заходи пожежної безпеки; (в ред.
  13. Коментар до статті 23.23
    використанням та охороною водного фонду, а також федеральним органом виконавчої влади, спеціально уповноваженим на здійснення державного регулювання в галузі охорони озера Байкал. Згідно подп. 9 п. 7 Положення МПР Росії розглядає справи про адміністративні правопорушення і призначає адміністративні покарання, а також має право пред'являти до суду та арбітражного суду позови про
  14. Стаття 1. Основні поняття, що використовуються в цьому Кодексі
    використання, охорони водних об'єктів, а також запобігання та ліквідує-ції негативного впливу вод; 3) водні ресурси - поверхневі і підземні води, які знаходяться у водних об'єктах і використовуються або можуть бути ис-користані; 4) водний об'єкт - природний або штучна водойма, водотік або інший об'єкт, постійне або тимчасове зосередження вод в якому має характерні форми
© 2014-2022  yport.inf.ua