Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону від 7 серпня 2001 р. N 115-ФЗ "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 13. Відповідальність за порушення цього Закону

1. У коментованій статті йдеться про відповідальність за порушення коментованого Закону. Відкриває дану статтю норма ч. 1, яка передбачає порушення організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном і діють на підставі ліцензії, вимог, передбачених статтями 6 і 7 (за винятком п. 3 ст. 7) даного Закону, в якості можливої підстави для відкликання (анулювання) ліцензії. Відносно порядку відкликання (анулювання) ліцензія відсилає до законодавства РФ.
Відповідно нормі ч. 1 коментованої статті Федеральним законом від 7 серпня 2001 р. N 121-ФЗ, прийнятим у зв'язку з прийняттям коментованого Закону:
в частину 1 ст . 20 Федерального закону "Про банки і банківську діяльність" (викладено повністю в новій редакції Федеральним законом від 3 лютого 1996 р. N 17-ФЗ), яка визначатиме перелік випадків, в яких Банк Росії може відкликати у кредитної організації ліцензію на здійснення банківських операцій, у п. 6 включено вказівку на випадки неодноразового порушення протягом одного року вимог, передбачених статтями 6 і 7 (за винятком п. 3 ст. 7) коментованого Закону;
до статті 44 Федерального закону "Про ринок цінних паперів ", яка визначатиме перелік прав федерального органу виконавчої влади по ринку цінних паперів, в п. 4 включено положення про те, що даний орган у разі неодноразового порушення протягом одного року професійними учасниками ринку цінних паперів вимог, передбачених статтями 6 і 7 (за винятком п. 3 ст. 7) коментованого Закону, має право приймати рішення про анулювання ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Як зазначено в листі Мінфіну Росії від 23 жовтня 2007 р. N 07-02-06/59 "Про повноваження Банку Росії щодо застосування заходів протидії легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом" * (249), право Банку Росії на відгук у кредитних організацій ліцензії на проведення банківських операцій за невиконання законодавства РФ у сфері ПІД / ФТ відповідає Рекомендаціям 17, 23 і 29 Сорока Рекомендацій ФАТФ; названі Рекомендації країни-члени ФАТФ застосовувати до фінансових установ адекватні заходи регулювання та нагляду, наділяти відповідні національні органи повноваженнями для моніторингу та забезпечення дотримання фінансовими установами вимог законодавства в галузі ПІД / ФТ, а також забезпечити можливість застосування ефективних, пропорційних та профілактичних санкцій щодо осіб, які порушують вимоги законодавства в галузі ПІД / ФТ; крім того, наділення наглядових органів повноваженнями щодо застосування адекватних заходів регулювання і нагляду щодо банків, включаючи можливість відкликання банківської ліцензії, в цілях запобігання залучення банків у злочинну діяльність передбачено 18 і 23 Принципами ефективного банківського нагляду Базельського комітету банківського нагляду. У названому листі також зазначено, що прийняття Банком Росії рішення про відкликання у кредитної організації ліцензії на здійснення банківських операцій з підстав, встановлених частиною 1 ст. 20 Федерального закону "Про банки і банківську діяльність", супроводжується проведенням всебічного аналізу діяльності такої кредитної організації не тільки на предмет наявності фактів невиконання федеральних законів, а й на предмет обсягу (кількості) проводяться кредитною організацією операцій, наявності (відсутності) фактів, що загрожують законним інтересам кредиторів і вкладників, і стабільності банківської системи в цілому.
Слід також зазначити, що до теперішнього часу діє Інструкція N 59 "Про застосування до кредитним організаціям заходів впливу за порушення пруденційних норм діяльності", затв. наказом Банку Росії від 31 березня 1997 р. N 02-139 * (250). Листом Банку Росії від 13 липня 2005 р. N 98-Т прямували методичні рекомендації щодо застосування Інструкції Банку Росії від 31.03.1997 N 59 "Про застосування до кредитним організаціям заходів впливу" при порушеннях кредитними організаціями нормативних правових актів у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (251).
У пункті 2 названих методичних рекомендацій зазначено, що територіальне установа Банку Росії визначає міру впливу відповідно до ст. 74 Федерального закону" Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії) ", і в порядку, передбаченому названої Інструкції Банку Росії від 31 березня 1997 р. N 59. При цьому за порушення в сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму територіальній установі Банку Росії рекомендується застосовувати:
вимогу про усунення виявленого порушення;
штраф у розмірах, визначених Федеральним законом "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії)";
обмеження проведення кредитної організацією окремих операцій на строк до шести місяців;
вимогу про заміну керівників кредитної організації, перелік посад яких зазначений у ст. 60 Федерального закону "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії) ";
заборона на здійснення кредитною організацією окремих банківських операцій, передбачених виданої їй ліцензією на здійснення банківських операцій, на термін до одного року;
заборона на відкриття кредитної організацією філій на строк до одного року.
За наявності підстав, зазначених у п. 6 ч. 1 ст. 20 Федерального закону "Про банки і банківську діяльність", територіальне установа Банку Росії може ініціювати відкликання у кредитної організації ліцензії на здійснення банківських операцій.
Вибір заходів зазначених впливу рекомендується здійснювати з урахуванням додатка 2 до названого листа Банку Росії від 13 липня 2005 р. N 98-Т. У листі Банку Росії від 23 грудня 2005 р. N 157-Т "Про порядок застосування Листи Банку Росії від 13.07.2005 N 98-Т" * (252) зазначено, що вказаний додаток не повинно застосовуватися механічно, без аналізу та обліку всієї наявної у територіальних установ Банку Росії інформації та відомостей про характер, ступеня небезпеки і причини допущених порушень, загальної оцінки роботи кредитних організацій по виконанню вимог законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму.
2 . У частині 2 коментованої статті перераховані традиційно виділяються види правової відповідальності - адміністративна відповідальність, цивільна відповідальність (зазвичай федеральний законодавець використовує поняття цивільно-правової відповідальності) і кримінальна відповідальність. Чи не названий лише ще один вид правової відповідальності - дисциплінарна відповідальність.
Про цивільно-правової відповідальності за порушення коментованого Закону говорити не доводиться, оскільки така відповідальність настає за порушення цивільно-правових зобов'язань і за заподіяння шкоди. Єдине, що слід згадати, - це норма ч. 5 ст. 8 коментованого Закону, згідно з якою шкода, заподіяна фізичним та юридичним особам незаконними діями уповноваженого органу або його працівниками у зв'язку з виконанням уповноваженим органом своїх функцій, підлягає відшкодуванню за рахунок коштів федерального бюджету відповідно до законодавства РФ (див. коментар. до зазначеної статті).
Відносно ж адміністративної та кримінальної відповідальності необхідно зазначити наступне.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 13. Відповідальність за порушення цього Закону "
  1. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії , закріплені у законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  2. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    відповідальності суб'єктів виборного процесу; використання ними цивільно-правових способів захисту честі, гідності, ділової репутації, тощо). Виборче ж законодавство, в тому числі муніципальне, інституту, аналогічного цивільно-правовому інституту емансипації, не передбачає. 3. постійного або переважного проживання на певній території (для активного
  3. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  4. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
    відповідальності за невиконання або неналежне її виконання [6]. На федеральному рівні правове регулювання податкового статусу підприємця здійснюється а) федеральними законами; б) указами Президента РФ, в) постановами Уряду РФ; г) відомчими нормативними актами [7]. Серед федеральних законів особливе місце належить Закону РФ «Про основи податкової системи в РФ»,
  5. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    відповідальності у разі самостійного виявлення помилки і її виправлення платником податків [3]. Право на виправлення допущеної помилки має бути закріплено законом, а не підзаконним актом. Права, якими в даний час мають платники податків, носять скоріше декларативний, ніж реальний характер. Причиною цьому є відсутність процесуального забезпечення їх реалізації [4].
  6. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  7. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  8. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    відповідальності органів місцевого самоврядування та посадових осіб місцевого самоврядування за порушення законів. Спеціальні глави Федерального закону про загальні принципи організації місцевого самоврядування (і колишнього, і нового) регулюють питання відповідальності органів і посадових осіб місцевого самоврядування. Відповідальність органів місцевого самоврядування встановлено в муніципальному та
  9. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    відповідально кримінальної справи або провадження про адміністративне правопорушення. Відповідно до Закону "Про прокуратуру Російської Федерації" альтернативою принесення протесту для прокурора є звернення до суду з вимогою про визнання незаконним правового акта місцевого самоврядування. Закон надає можливість прокурору на свій розсуд обирати процедуру, в рамках якої повинна бути
  10. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
© 2014-2022  yport.inf.ua