Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 98. Відповідальність у сфері охорони здоров'я

Коментар до статті 98
Як випливає з ч. 1 коментованої статті, до осіб, зобов'язаним нести відповідальність за забезпечення реалізації гарантій і дотримання прав і свобод у сфері охорони здоров'я, встановлених законодавством РФ, віднесено органи державної влади та органи місцевого самоврядування, посадові особи організацій.
Шкода, заподіяна громадянину або юридичній особі в результаті незаконних дій (бездіяльності) державних органів, органів місцевого самоврядування або посадових осіб цих органів, у тому числі в результаті видання не відповідному закону чи іншому правовому акту акта державного органу або органу місцевого самоврядування, підлягає відшкодуванню. Шкода відшкодовується за рахунок відповідно скарбниці РФ, скарбниці суб'єкта РФ чи скарбниці муніципального освіти (ст. 1069 ЦК РФ).
Посадова особа - особа, постійно, тимчасово або за спеціальним повноваженням здійснює функції представника влади або виконує організаційно-розпорядчі, адміністративно-господарські функції в державному органі або органі місцевого самоврядування.
Медичні організації, медичні працівники та фармацевтичні працівники несуть відповідальність відповідно до законодавства РФ за порушення прав у сфері охорони здоров'я, заподіяння шкоди життю та (або) здоров'ю при наданні громадянам медичної допомоги.
Можливими правовими наслідками за порушення законодавства у цій сфері виступають такі види юридичної відповідальності:
1) дисциплінарна;
2) адміністративна;
3) кримінальна;
4) цивільно-правова.
Дисциплінарна відповідальність передбачає накладення заходів за дисциплінарні проступки на робітників і службовців адміністрацією підприємств, установ, організацій. Залучення до дисциплінарної відповідальності має здійснюватися роботодавцем згідно з правилами внутрішнього трудового розпорядку. Процедура застосування дисциплінарних стягнень визначається в правилах внутрішнього трудового розпорядку відповідно до Трудовим кодексом РФ 2001 (1).
---
(1) СЗ РФ. 2002. N 1 (ч. I). Ст. 3.
Відповідно до ст. 192 ТК РФ за вчинення дисциплінарного проступку, тобто за невиконання або неналежне виконання працівником з його вини покладених на нього трудових обов'язків, роботодавець має право застосувати такі дисциплінарні стягнення:
1) зауваження;
2) догану;
3) звільнення з відповідних підстав.
Конкретні заходи дисциплінарних стягнень визначає керівник медичного закладу, виходячи зі ступеня тяжкості допущеного співробітником дисциплінарного проступку. У облік оцінки провини працівника входять обставини, при яких допущено невиконання (неналежне) виконання покладених на нього службових обов'язків, попереднє ставлення до виконання роботи, наявність дисциплінарних стягнень за попередній період роботи чи застосування заходів заохочень і т.п.
Адміністративна відповідальність застосовується за адміністративні проступки органами внутрішніх справ, адміністративними комісіями при районній, міській адміністрації, різними інспекціями, в тому числі і санітарними, а в окремих випадках також і судом. Така відповідальність може наступити у вигляді попередження, штрафу, тимчасового позбавлення певного права та ін
Загальнодержавні інтереси, охорона яких передбачена в охоронних інститутах адміністративного права, захищаються незалежно від захисту інтересів приватних осіб.
Адміністративна відповідальність полягає у застосуванні до особи (суб'єкту), яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачених законом заходів державного примусу у встановленому для цього процесуальному порядку.
Кодекс РФ про адміністративні правопорушення 2001 (1) містить різні склади правопорушень у сфері забезпечення здоров'я громадян.
---
(1) СЗ РФ. 2002. N 1 (ч. I). Ст. 1.
Стосовно до розглянутого питання підставою для настання відповідальності можуть бути порушення конституційних положень, що мають, як відомо, пряму дію. Так, Конституція РФ (ч. 3 ст. 41) передбачає відповідальність за приховування посадовими особами фактів та обставин, що створюють загрозу для життя і здоров'я людей, у відповідності з федеральним законом. Під приховуванням фактів і обставин розуміється не тільки приховування певної інформації, а й поширення завідомо недостовірної інформації про стан довкілля, санітарно-епідеміологічну обстановку та інших фактах і подіях (катастрофах, аваріях тощо). За порушення даного припису встановлена адміністративна відповідальність за ст. 8.5 "Приховування або перекручення екологічної інформації" КоАП РФ.
Варто відзначити, що наслідки вчинення даного діяння можуть мати не тільки адміністративно-правової, а й кримінально-правовий характер.
Крім того, в рамках адміністративної юстиції на захист громадян від посягань у сфері забезпечення їх прав у сфері охорони здоров'я спрямовані положення спеціальної гл. 6 "Адміністративні правопорушення, що посягають на здоров'я, санітарно-епідеміологічне благополуччя населення і суспільну моральність" КоАП РФ. До числа адміністративних складів у розглянутій сфері можна віднести такі правопорушення:
приховування джерела зараження ВІЛ-інфекцією, венеричною хворобою і контактів, що створюють небезпеку зараження (ст. 6.1);
незаконне заняття приватною медичною практикою, приватної фармацевтичної діяльністю або народною медициною (цілительством) (ст. 6.2);
порушення законодавства у галузі забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення та законодавства про технічне регулювання (ст. 6.3);
порушення санітарно-епідеміологічних вимог до експлуатації житлових приміщень та громадських приміщень, будівель, споруд та транспорту (ст. 6.4);
порушення санітарно-епідеміологічних вимог до питній воді (ст. 6.5);
порушення санітарно-епідеміологічних вимог до організації харчування населення (ст. 6.6);
порушення санітарно-епідеміологічних вимог до умов виховання та навчання (ст. 6.7);
незаконний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів і незаконні придбання, зберігання, перевезення рослин, що містять наркотичні засоби або психотропні речовини, або їх частин, що містять наркотичні засоби або психотропні речовини (ст. 6.8);
споживання наркотичних засобів або психотропних речовин без призначення лікаря (ст. 6.9);
втягнення неповнолітнього у вживання пива та напоїв, що виготовляються на його основі, спиртних напоїв або одурманюючих речовин (ст. 6.10);
пропаганда наркотичних засобів, психотропних речовин або їх прекурсорів, рослин, що містять наркотичні засоби або психотропні речовини або їх прекурсори, та їх частин, містять наркотичні засоби чи психотропні речовини або їх прекурсори (ст. 6.13);
виробництво або оборот етилового спирту, алкогольної або спиртовмісної продукції, що не відповідають вимогам державних стандартів, санітарним правилам та гігієнічним нормативам (ст. 6.14);
порушення правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, зберігання, обліку, реалізації, перевезення, придбання, використання, ввезення, вивезення або знищення рослин, що містять наркотичні засоби або психотропні речовини або їх прекурсори, та їх частин, що містять наркотичні засоби або психотропні речовини або їх прекурсори (ст. 6.16);
порушення встановлених законодавством про фізичну культуру і спорт вимог про запобігання допінгу в спорті і боротьбі з ним (ст . 6.18).
Кримінальна відповідальність виступає в якості правового наслідки вчиненого злочину і виражається в державному примусі у формі покарання. Для залучення до кримінальної відповідальності необхідно порушення кримінальної справи, подальше розслідування і судовий розгляд.
Відповідно до ст. 14 КК РФ підставою притягнення конкретної особи чи медичного працівника до кримінальної відповідальності є вчинення ним правопорушення - злочину, під яким розуміють винне досконале суспільно небезпечне діяння, заборонене КК РФ під загрозою покарання.
Кримінальна відповідальність застосовується за вчинення злочинів, тобто суспільно небезпечних діянь, заборонених нормами кримінального права, джерелом яких є Кримінальний кодекс РФ. Злочин тягне кримінальне покарання у вигляді штрафу, виправних робіт, позбавлення волі і навіть виняткову міру покарання.
Як зазначено вище, за порушення конституційних положень про забезпечення права кожного на інформацію про стан довкілля (ч. 3 ст. 41 Конституції РФ) передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. Що стосується карному праву за порушення даного припису встановлена кримінальна відповідальність за ст. 237 "Приховування інформації про обставини, що створюють небезпеку для життя чи здоров'я людей" КК РФ. Суб'єкт правопорушення спеціальний - відповідна посадова особа, в службові обов'язки якого входить надання населенню необхідної інформації.
У свою чергу, кримінально-правові діяння у сфері прав громадян на охорону здоров'я, що знаходяться під забороною кримінального права, об'єднані в гол. 25 "Злочини проти здоров'я населення і суспільної моралі" УК РФ. До числа кримінально-правових складів у розглянутій сфері можна віднести такі злочини:
незаконні придбання, зберігання, перевезення, виготовлення, переробка наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 228);
незаконні виробництво, збут або пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 228.1);
порушення правил обігу наркотичних засобів або психотропних речовин (ст. 228.2);
схиляння до вживання наркотичних засобів або психотропних речовин (ст. 230);
організація або утримання місць розпусти для споживання наркотичних засобів або психотропних речовин (ст. 232);
незаконний обіг сильнодіючих або отруйних речовин з метою збуту (ст. 234);
незаконне заняття приватною медичною практикою або приватної фармацевтичною діяльністю (ст. 235);
порушення санітарно-епідеміологічних правил (ст. 236);
виробництво, зберігання, перевезення або збут товарів і продукції, виконання робіт або надання послуг, що не відповідають вимогам безпеки (ст. 238).
Цивільно-правова відповідальність являє собою встановлені нормами цивільного права юридичні наслідки невиконання або неналежного виконання особою своїх обов'язків, що пов'язано з порушенням суб'єктивних цивільних прав іншої особи.
Цивільно-правова відповідальність настає у разі нанесення матеріальної чи моральної шкоди здоров'ю, що підлягає відшкодуванню винними особами або організаціями (гл. 59 ЦК РФ).
Цивільно-правова відповідальність у сфері охорони здоров'я громадян є, як правило, внедоговорной (деліктної). Така відповідальність настає у випадках, передбачених законом.
Підставою для відшкодування шкоди є неналежне виконання своїх службових обов'язків медичними працівниками установ, що надають медичну допомогу. За загальним правилом відповідальність за дії своїх співробітників несуть організації.
Згідно ст. 1068 ЦК України юридична особа або громадянин відшкодовує шкоду (збитки), заподіяну його працівником при виконанні трудових (службових, посадових) обов'язків.
Заклади охорони здоров'я незалежно від форм власності, а також приватні лікарі (фахівці, працівники), які беруть участь в системі обов'язкового медичного страхування, несуть відповідальність за шкоду (збитки), заподіяну застрахованим громадянам їх лікарями або іншими працівниками охорони здоров'я .
Існують загальні правила відшкодування шкоди, що припускають дотримання принципів (умов) покладання цивільно-правової відповідальності:
1) протиправне порушення покладених законом або договором обов'язків і прав інших осіб;
2) наявність шкоди (збитків);
3) причинний зв'язок між поведінкою правопорушника і наступними наслідками;
4) вина правопорушника .
Істотною обставиною для покладання відповідальності на винних осіб є необхідність встановлення причинно-наслідкового зв'язку між виникли шкодою і діями (бездіяльністю) конкретних осіб, відповідальних за проведення лікування громадян.
Відповідальність за шкоду (збитки) настає у разі наявності причинно-наслідкового зв'язку між діяннями (дією або бездіяльністю) працівників закладів охорони здоров'я незалежно від форм власності або приватнопрактикуючих лікарів (фахівців, працівників) і наслідками у застрахованої пацієнта.
У випадку, коли медичну допомогу неналежної якості надали кілька закладів охорони здоров'я незалежно від форм власності або приватнопрактикуючих лікарів (фахівців, працівників) або дії самого пацієнта вплинули на якість медичної допомоги, настає змішана відповідальність. При цьому її розмір визначається відповідно до ступеня вини кожної із сторін.
  Згідно ст. 1064 ЦК України шкода (збитки), заподіяну особистості (в системі обов'язкового медичного страхування - застрахованому), підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка заподіяла шкоду (збитки).
  Законом обов'язок відшкодування шкоди (збитків) може бути покладена на особу, яка не є заподіювача шкоди (збитків).
  Шкода здоров'ю підлягає визначенню в установленому законом порядку, а саме перерахованими в законі засобами доказування. Особливе значення при вирішенні питань про наявність шкоди здоров'ю, його розмірі, причинного зв'язку між діянням (дією або бездіяльністю) і несприятливими наслідками для здоров'я має експертний висновок, отриманий в установленому порядку.
  Відшкодування шкоди (збитків) полягає у виплаті потерпілому грошової суми, яку він справив чи повинен буде зробити для відновлення порушеного здоров'я у зв'язку з наданням йому неякісної медичної або лікарської допомоги, а також відшкодуванням упущеної вигоди та моральної шкоди.
  Таким чином, збитки у потерпілого можуть виникнути у зв'язку з його витратами на лікування, післяопераційне відновлення та реабілітацію, складові реальний збиток. Крім того, до переліку можливих збитків може бути включена упущена вигода, що представляє неодержані доходи в результаті вчиненого правопорушення.
  Особи, які спільно заподіяли шкоду (збитки), відповідають перед потерпілим солідарно (ст. 1080 ЦК РФ).
  У разі, коли особа відшкодувала шкоду (збитки), завдану іншою особою, воно має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи в розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлено законом (ст. 1081 ЦК РФ).
  Таким чином, медичний заклад, яка відшкодувала шкоду пацієнту за своїх співробітників, надалі отримує права по стягненню з них суми відшкодування.
  Слід врахувати, що ст. 238 ТК РФ передбачена матеріальна відповідальність за шкоду, заподіяну роботодавцю. Працівник зобов'язаний відшкодувати роботодавцю заподіяну йому пряму дійсну шкоду. Неодержані доходи (упущена вигода) стягненню з працівника не підлягають.
  Відповідно до п. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 16 листопада 2006 р. N 52 "Про застосування судами законодавства, що регулює матеріальну відповідальність працівників за шкоду, заподіяну роботодавцю" (1) під збитком, який працівник зобов'язаний відшкодувати, розуміється необхідність для роботодавця провести витрати на відшкодування шкоди, заподіяної працівником третім особам.
  ---
  (1) СЗ РФ. 1994. N 32. Ст. 3301.
  Під шкодою, завданою працівником третім особам, слід розуміти всі суми, які виплачені роботодавцем третім особам у рахунок відшкодування збитку. При цьому необхідно мати на увазі, що працівник може нести відповідальність лише в межах цих сум і за умови наявності причинно-наслідкового зв'язку між винними діями (бездіяльністю) працівника і заподіянням шкоди третім особам.
  Розмір відшкодування залежить від величини понесених на лікування витрат, тривалості непрацездатності застрахованої, результату (одужання, хронизация отриманого захворювання або травми, інвалідність, смерть застрахованого), а для працюючого - також від ступеня втрати працездатності та розміру втраченого заробітку (доходу).
  Розмір відшкодування визначається на підставі рахунків відповідних організацій та інших документів або згідно з цінами, що склалися в тій місцевості, в якій потерпілий зазнав ці витрати, а також документів, що підтверджують розмір втраченого заробітку.
  Суми відшкодування шкоди (збитків) підлягають індексації у зв'язку з підвищенням вартості життя в установленому законом порядку.
  У числі способів захисту прав, встановлених ст. 12 Цивільного кодексу РФ (частина перша) (1), передбачена компенсація моральної шкоди.
  ---
  (1) СЗ РФ. 1994. N 32. Ст. 3301.
  Нематеріальні блага згідно ст. 150 ГК РФ крім інших включають також життя та здоров'я громадянина, які належать їй від народження і є невідчужуваними.
  Якщо громадянину завдано моральної шкоди (фізичні або моральні страждання), суд може покласти на порушника обов'язок грошової компенсації зазначеного шкоди (ст. 151 ЦК РФ).
  За загальним правилом моральна шкода може бути заподіяна тільки громадянину (фізичній особі), що пов'язано з фізіологічними особливостями людського організму, здатного сприймати вплив зовнішніх фізичних факторів і реагувати на цей вплив природним чином. Суду надано право самостійно визначати розмір відшкодування з урахуванням усіх обставин, як сприяють настанню шкоди, так і є проявом наслідків такого впливу. Оцінці підлягає ступінь фізичних і моральних страждань особи, якій завдано шкоду, з урахуванням її індивідуальних особливостей. При визначенні розміру компенсації шкоди повинні враховуватися вимоги розумності і справедливості.
  До компенсації моральної шкоди при порушенні особистих немайнових прав громадян відноситься компенсація моральної шкоди, заподіяної не тільки ушкодженням здоров'я, а й смертю людини. У цьому випадку потерпілими вважаються близькі родичі особи, померлого в результаті проведення імунопрофілактичними заходів.
  Згідно ст. 1094 ЦК РФ особи, відповідальні за шкоду, спричинену смертю потерпілого, зобов'язані відшкодувати необхідні витрати на поховання особі, що несла ці витрати. Допомога на поховання, отримана громадянами, які зазнали ці витрати, в рахунок відшкодування шкоди не зараховується.
  Дії державних органів і посадових осіб, що ущемляють права і свободи громадян у галузі охорони здоров'я, можуть бути оскаржені у вищі державні органи, вищестоящим посадовим особам або до суду відповідно до чинного законодавства.
  Як відомо, діяльність медичних працівників має особливу соціальну значущість, оскільки в руках лікарів опиняється життя конкретної людини. З урахуванням цього, природно, ризик від неправильного медичного втручання значно зростає як для самого пацієнта, так і для лікаря.
  У Законі, на жаль, не знайшли відображення конкретні статті, які регламентують питання професійної помилки лікарів, а вони, як відомо, не виключені в практиці будь-якого медичного працівника. Хоча в проекті і передбачалася відповідна норма, і навіть визначення професійної помилки. Дане нормативне рішення, яке не знайшло підтримки законодавця, на перспективу цілком узгоджувалося б з нормами проекту Федерального закону "Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності медичних організацій перед пацієнтом", прийняття якого більш чітко і виважено визначило б механізм страхування і забезпечення страхових виплат при настанні страхових випадків.
  Представляється, що дана проблема своїм корінням сягає в морально-етичні аспекти медичної діяльності, які апріорі не припускають формального ставлення медичних працівників до своїх посадових обов'язків.
  Мабуть, логіка законодавця на даному етапі викликана побоюваннями неминучих негативних наслідків закріплення права лікаря на помилку. Адже в такому випадку не завжди можна буде розраховувати на сумлінне поведінка медичного працівника, який обізнаний про можливості фінансової компенсації негативного результату його діяльності. Інакше кажучи, таке нормативне положення підсвідомо може підштовхувати, а в деяких випадках взагалі стимулювати лікарів до неналежного виконання своїх посадових обов'язків.
  На цьому фоні в літературі вже висловлювалися цілком логічні пропозиції для вирішення означеної професійної проблеми. Зокрема, окремими фахівцями пропонувалося "не зводити до мінімуму або іншим чином обмежувати відповідальність медиків, а закріпити додаткові підстави звільнення від відповідальності виконавця медичних послуг" (1). Дана пропозиція з урахуванням деяких спірних аспектів, на наш погляд, потребує уваги з боку законодавця.
  ---
  (1) Сергєєв Ю.Д., Ломакіна І.Г., Канунникова Л.В. Цивільно-правова відповідальність при медичному втручанні / / Медичне право. 2005. N 4. С. 8.
  У цьому зв'язку своєчасним також представляється використання в діяльності лікаря страхових інструментів, що дозволяють частину ризиків професійної діяльності перекласти на страхові компанії.
  Відзначимо, що страхові механізми, як відомо, стають універсальними гарантами забезпечення прав і гарантій суб'єктів у різних галузях суспільного життя, і медична сфера не є винятком. Причому в сфері страхування можна спостерігати як добровільні, так і обов'язкові її початку, прикладом чого є також нещодавно прийнятий і вже згаданий Закон "Про обов'язкове медичне страхування громадян у Російській Федерації". У таких випадках, коли на інституціональному рівні використовуються імперативні елементи, завжди йдеться про публічних інтересах. Здоров'я громадян та охорону здоров'я становлять саме цю сферу, оскільки держава закріпила і надало громадянам конституційні гарантії здійснення цих прав.
  Аналіз Закону проте говорить про те, що законодавець чітко не визначився з тим, хто повинен виступати страхувальником і яка і в першу чергу чия відповідальність підлягає страхуванню?
  У літературі висловлювалися справедливі критичні зауваження з приводу необхідності чіткого визначення виду страхування, оскільки в цьому зв'язку постає практичне питання про використання страхування цивільної відповідальності медичної організації або страхування професійної відповідальності медичного працівника (1).
  ---
  (1) Див докладніше: Капранова С.Ю. Страхування цивільної відповідальності виконавця медичної послуги: Автореф. дис. ... канд. юрид. наук. СПб., 2007.
  Все ж законодавець чітко не показав пріоритетність використання того чи іншого виду відповідного страхування, допускаючи і стимулюючи, напевно, їх розумне поєднання. Підкріплюють ці доводи, на наш погляд, ч. 2 ст. 98 Закону про охорону здоров'я, що закріплює обов'язок медичних організацій, медичних та фармацевтичних працівників нести відповідальність за порушення прав у сфері охорони здоров'я, заподіяння шкоди життю та (або) здоров'ю при наданні громадянам медичної допомоги.
  Цілком логічним є закріплення в Законі про охорону здоров'я спеціальних норм, що визначають обов'язки з використання страхування. Зокрема, п. 10 ч. 1 ст. 79 Закону закріплює обов'язок медичної організації здійснювати страхування на випадок заподіяння шкоди життю та (або) здоров'ю пацієнта при наданні медичної допомоги. Дана норма є дуже своєчасною, оскільки, зокрема, при встановленні професійної помилки при наданні медичної допомоги (ст. 93) для реалізації п. 1 ст. 1068 ЦК РФ у більшості медичних працівників до цих пір не було матеріальних засобів.
  При цьому, як випливає зі ст. 1072 ЦК РФ, при недостатності страхового відшкодування для повного відшкодування заподіяної шкоди особа, яка застрахувала свою відповідальність на користь потерпілого, відшкодовує різницю між страховим відшкодуванням і фактичним розміром шкоди.
  Незважаючи на розвиток страхових механізмів, покликаних, як відомо, компенсувати несприятливий результат дій медичних працівників, власне саме відшкодування шкоди, заподіяної життю та (або) здоров'ю громадян, не звільняє медичних і фармацевтичних працівників від притягнення їх до відповідальності відповідно до законодавства РФ.
  Дане встановлення продиктовано особливою сферою професійної діяльності таких осіб, де публічні інтереси переважають над приватними. У зв'язку з цим виникає необхідність забезпечувати професійний рівень медичної допомоги, в тому числі підвищеними заходами юридичної відповідальності.
  Крім того, ряд діянь лікаря в рамках виконання професійних (посадових) обов'язків можуть бути кваліфіковані як переслідуваних за законом адміністративних і кримінальних правопорушень, що мають іноді достатньо тяжкі суспільні наслідки. Таким чином, в даному випадку відповідальність медичного працівника не може мати альтернативний характер і бути замінена, наприклад, на цивільно-правові способи захисту порушених прав, а може бути супутньою заходів адміністративної або кримінальної відповідальності залежно від тяжкості заподіяної шкоди.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 98. Відповідальність у сфері охорони здоров'я"
  1. Стаття 86. Повноваження органів, які здійснюють державний контроль у сфері охорони здоров'я
      відповідальності за порушення законодавства РФ у сфері охорони здоров'я, законодавства РФ про обіг лікарських засобів медичних організацій і фармацевтичних організацій та їх посадових осіб, посадових осіб федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів РФ, органів місцевого самоврядування, державних позабюджетних фондів у випадках і в
  2. Стаття 4. Основні принципи охорони здоров'я
      відповідальність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, посадових осіб організацій за забезпечення прав громадян у сфері охорони здоров'я; доступність і якість медичної допомоги; неприпустимість відмови в наданні медичної допомоги; пріоритет профілактики у сфері охорони здоров'я; дотримання лікарської таємниці. До абсолютно новим із зазначеного переліку принципам охорони
  3. Стаття 220. Гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці
      відповідальність осіб, винних у порушенні вимог охорони праці. 2. Коментарів статтею встановлено гарантії збереження місця роботи і заробітної плати. Так, ч. 3 передбачає, що на час призупинення робіт у зв'язку з приписами внаслідок порушення державних нормативних вимог охорони праці не з вини працівника, за ним зберігається місце роботи (посада) і середній
  4.  Глава 13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
      Глава 13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ОХОРОНИ
  5. А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012

  6. КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
      відповідальність сторін. 17. Страховий медичний поліс - форма, умови видачі, зміни, припинення дії полісу. 18. Договір на надання лікувально-профілактичної допомоги - поняття, сторони, зобов'язання, відповідальність сторін. 19. Приватна медична практика: поняття, суб'єкти, правові умови. 20. Договір на надання платних медичних послуг: поняття, особливості,
  7.  Глава 11. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
      Глава 11. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ У СФЕРІ ОХОРОНИ
  8.  Глава 12. ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ В СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
      Глава 12. ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ В СФЕРІ ОХОРОНИ
  9.  Глава 5. ПРАВА ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
      Глава 5. ПРАВА ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ
  10.  Глава 4. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
      Глава 4. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ
  11. І. А. Близнюк, К. Б. Леонтьєв. Авторське право і суміжні права, 2010
      відповідальність за їх порушення. Особливу увагу приділено актам міжнародного права, чинним у сфері авторського права і суміжних прав. Для студентів і всіх осіб, робота яких пов'язана з виникненням, придбанням, передачею авторських і суміжних прав, використанням творів літератури, науки чи мистецтва, фонограм, телевізійних або радіопередач, баз даних і комп'ютерних
  12. 37. Кримінальна відповідальність за порушення вимог ефективного природокористування в сільському господарстві.
      відповідальність передбачена за вчинення екологічних злочинів, кіт визнаються встановлені крим законом суспільно і екологічно небезпечні діяння, кіт зазіхають на встановлений режим використання, відтворення та охорони земель, др природних ресурсів, екологічний правопорядок і нормативи екологічної безпеки. Ці злочини можна згрупувати в три групи:
  13. Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці
      стаття має своє основне значення в питаннях правового забезпечення та державної політики в галузі охорони праці. 2. Напрями державної політики в галузі охорони праці носять комплексний характер і припускають: - забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників - даний напрямок реалізується за допомогою проголошення в різних нормативно-правових актах в
  14. Стаття 311. Умови, при яких допускається надомна праця
      відповідальності. Робота, доручається інвалідам, повинна відповідати рекомендаціям про протипоказаних і доступних умовах і видах праці відповідно до індивідуальної програми реабілітації інваліда. 2. Виконання роботи відповідно до вимог охорони праці означає, що роботодавець повинен забезпечити безпечні умови праці (застосування засобів індивідуального захисту, змиваючих і
  15. Стаття 800. Відповідальність перевізника за заподіяння шкоди життю або здоров'ю пасажира
      відповідальності перевізника за шкоду, заподіяну життю чи здоров'ю пасажира при перевезенні пасажира в закордонному сполученні, якщо перевізник і пасажир не є організаціями або громадянами Російської Федерації див. статті 186 і 197 КТМ РФ від 30.04.1999 N 81-ФЗ. Відповідальність перевізника за шкоду, заподіяну життю чи здоров'ю пасажира, визначається за правилами глави 59 цього
© 2014-2021  yport.inf.ua