Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону від 7 серпня 2001 р. N 115-ФЗ "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном

1. Коментована стаття передбачає права і закріплює обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (вказівка на права таких організацій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, яким і введено в дану статтю перше з положень, що передбачають ці права, йдеться про новий п. 11).
Відкриває дану статтю пункт, що встановлює такі обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (пункт викладено повністю в новій редакції відповідно до Федерального закону від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ, спрямованим на вдосконалення правового механізму протидії легалізації злочинних доходів і фінансуванню тероризму та приведення федерального законодавства у відповідність з міжнародними стандартами в цій сфері).
Обов'язок ідентифікувати клієнта, представника клієнта і (або) вигодонабувача (подп. 1 п. 1).
Дана вимога не поширюється на випадки, встановлені пунктами 1.1 та 1.2 коментованої статті. Вказівка на дані вилучення включено Федеральним законом від 27 липня 2006 р. N 147-ФЗ, яким і запроваджені зазначені пункти.
До внесення Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ змін до розглянутої обов'язки говорилося про клієнта, представника клієнта і вигодонабувач, а про особу, що знаходиться на обслуговуванні в організації, що здійснює операції з грошовими коштами або іншим майном. При цьому зазначена особа було позначено юридико-технічним скороченим позначенням "клієнт". Відповідно, зазначеним Законом в ст . 3 коментованого Закону включені визначення понять "клієнт" і "вигодонабувач":
клієнт - фізична або юридична особа, що перебуває на обслуговуванні організації, що здійснює операції з грошовими коштами або іншим майном;
вигодонабувач - особа, до вигоди якого діє клієнт, в т.ч. на підставі агентського договору, договорів доручення, комісії та довірчого управління, при проведенні операцій з грошовими коштами та іншим майном.
Цим же Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ у ст. 3 коментованого Закону включено визначення поняття "ідентифікація" - сукупність заходів щодо встановлення певних коментованим Законом відомостей про клієнтів, їх представниках, вигодонабувачів, з підтвердження достовірності цих відомостей з використанням оригіналів документів та (або) належним чином завірених копій.
Безпосередньо в розглянутому вимозі передбачено, що повинні бути встановлені такі відомості:
щодо фізичних осіб - прізвище, ім'я, а також по батькові (якщо інше не випливає із закону або національного звичаю), громадянство, дату народження (вказівка на дату народження включено Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ), реквізити документа, що посвідчує особу, дані міграційної карти , документа, що підтверджує право іноземного громадянина або особи без громадянства на перебування (проживання) в Росії, адреса місця проживання (реєстрації) або місця перебування, ідентифікаційний номер платника податків (за його наявності);
щодо юридичних осіб - найменування, ідентифікаційний номер платника податків або код іноземної організації, державний реєстраційний номер, місце державної реєстрації та адресу місцезнаходження.
Обов'язок вживати обгрунтовані і доступні в сформованих обставинах заходу щодо ідентифікації вигодонабувачів (подп. 2 п. 1).
Цей обов'язок є нововведенням Федерального закону від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ.
Аналогічно сказаному щодо попереднього підпункту слід зазначити, що дана вимога не поширюється на випадки, встановлені пунктами 1.1 та 1.2 коментованої статті. Вказівка на дані вилучення включено Федеральним законом від 27 липня 2006 р. N 147-ФЗ, яким і запроваджені зазначені пункти.
До внесення Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ зміни в подп. 2 п. 1 коментованої статті говорилося про обов'язок вжити заходи не тільки з ідентифікації, але й щодо встановлення вигодонабувачів.
У розглянутому підпункті прямо вказано , що в т.ч. підлягають встановленню у відношенні вигодонабувачів відомостей, передбачених підпунктом 1 цього пункту.
Обов'язок систематично оновлювати інформацію про клієнтів, вигодонабувачів (подп. 3 п. 1).
Цей обов'язок також (як і попередня) є нововведенням Федерального закону від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ. Слід підкреслити, що в подп. 1 даного пункту безпосередньо перераховані відомості, які повинні бути встановлені щодо фізичних осіб і щодо юридичних осіб.
Обов'язок документально фіксувати і представляти в уповноважений орган відомості по підлягає обов'язковому контролю операціями з грошовими коштами або іншим майном (подп. 4 п. 1).
Поняття "фіксування відомостей (інформації)" визначено в ст. 3 коментованого Закону як отримання і закріплення відомостей (інформації) на паперових та (або) інших носіях інформації з метою реалізації коментованого Закону.
У розглянутому підпункті безпосередньо передбачено, що підлягають документальній фіксації і поданням до уповноваженого органу такі відомості:
вид операції та підстави її здійснення;
дату здійснення операції з грошовими коштами або іншим майном, а також суму, на яку вона здійснена;
відомості, необхідні для ідентифікації фізичної особи, що здійснює операцію з грошовими коштами або іншим майном (дані паспорта або іншого документа, що посвідчує особу), дані міграційної карти, документа, що підтверджує право іноземного громадянина або особи без громадянства на перебування (проживання) в Росії, ідентифікаційний номер платника податків (за його наявності), адресу його місця проживання або місця перебування;
найменування, ідентифікаційний номер платника податків, державний реєстраційний номер, місце державної реєстрації та адресу місцезнаходження юридичної особи, що здійснює операцію з грошовими коштами або іншим майном;
відомості, необхідні для ідентифікації фізичної або юридичної особи, за дорученням і від імені якої здійснюється операція з грошовими коштами або іншим майном, дані міграційної карти, документа, що підтверджує право іноземного громадянина або особи без громадянства на перебування (проживання) в Росії, ідентифікаційний номер платника податків (за його наявності), адресу місця проживання або місцезнаходження відповідно фізичної або юридичної особи;
відомості, необхідні для ідентифікації представника фізичної або юридичної особи, повіреного, агента, комісіонера, довірчого керуючого, коїть операцію з грошовими коштами або іншим майном від імені, або в інтересах, або за рахунок іншої особи в силу повноваження, заснованого на довіреності, договорі, законі або акті уповноваженого на те державного органу або органу місцевого самоврядування, дані міграційної карти, документа, що підтверджує право іноземного громадянина або особи без громадянства на перебування (проживання) в Росії, ідентифікаційний номер платника податків (за його наявності), адресу місця проживання або місцезнаходження відповідно представника фізичної або юридичної особи;
відомості, необхідні для ідентифікації одержувача за операції з грошовими коштами або іншим майном та (або) його представника, в тому числі дані міграційної карти і документа, що підтверджує право іноземного громадянина або особи без громадянства на перебування (проживання) в Росії, ідентифікаційний номер платника податків (за його наявності), адресу місця проживання або місцезнаходження одержувача та (або) його представника, якщо це передбачено правилами вчинення відповідної операції;
В силу прямої вказівки в розглянутому підпункті відповідні відомості підлягають поданням до уповноваженого органу не пізніше робочого дня, наступного за днем здійснення операції. Відносно поняття робочого дня необхідно зазначити наступне. Робочим днем вважається день, що не визнається відповідно до законодавства РФ вихідним і (або) неробочим святковим днем. Виходячи з положень ст. 111 ТРК РФ вихідними днями слід вважати суботу та неділю. Неробочими святковими днями в Росії згідно з ч. 1 ст. 112 даного Кодексу (в ред. Федерального закону від 29 грудня 2004 р. N 201-ФЗ * (112)) є: 1, 2, 3, 4 і 5 січня - Новорічні канікули; 7 січня - Різдво Христове; 23 лютого - День захисника Вітчизни, 8 березня - Міжнародний жіночий день; 1 травня - Свято Весни і Праці, 9 травня - День Перемоги, 12 червня - День Росії; 4 листопада - День народної єдності. У частині 2 зазначеної статті передбачено, що при збігу вихідного і неробочого святкового днів вихідний день переноситься на наступний після святкового робочий день. Відповідно до частини 5 зазначеної статті з метою раціонального використання працівниками вихідних і неробочих святкових днів Уряд РФ має право переносити вихідні дні на інші дні.
Обов'язок представляти в уповноважений орган з його письмовими запитами інформацію (подп . 5 п. 1).
Безпосередньо вказано, що цей обов'язок поширюється на інформацію, зазначену в подп. 4 даного пункту, як щодо операцій, які підлягають обов'язковому контролю, так і щодо операцій, зазначених в п. 3 коментованої статті. Мова йде про випадки, коли у працівників організації, що здійснює операції з грошовими коштами або іншим майном, на підставі реалізації програм здійснення внутрішнього контролю виникають підозри, що будь-які операції здійснюються з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму (див. нижче).
Також встановлено, що порядок направлення уповноваженим органом зазначених запитів визначається Урядом РФ за погодженням з Банком Росії. Відповідним актом є постанова Уряду РФ від 17 квітня 2002 р. N 245 "Про затвердження Положення про подання інформації до Комітету Російської Федерації з фінансового моніторингу організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном" * (113), видане на підставі як розглянутої норми, так і норми п. 7 коментованої статті (див. нижче).
Як встановлено в розглянутому підпункті, уповноважений орган не вправі запитувати документи та інформацію по операціях, здійснених до набрання чинності коментованим Законом, тобто до 1 лютого 2002 (див. коментар. до ст. 16 Закону). При цьому передбачено виняток - документи та інформація, які представляються на підставі відповідного міжнародного договору РФ (про такі договори див. коментар. до ст. 2 Закону).
1.1. У пункті 1.1 коментованої статті, викладеному повністю в новій редакції Федеральним законом від 3 червня 2009 р. N 121-ФЗ, передбачено, що не потрібно ідентифікація клієнта - фізичної особи, встановлення та ідентифікація вигодонабувача при здійсненні організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, операцій з приймання від клієнтів - фізичних осіб платежів, якщо їх сума не перевищує 15 000 рублів або суму в іноземній валюті, еквівалентну 15 000 рублів. Виняток становить випадок, коли у працівників організації, що здійснює операції з грошовими коштами або іншим майном, виникають підозри, що дана операція здійснюється з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.
Даний пункт введений Федеральним законом від 27 липня 2006 р. N 147 - ФЗ, але в початковій редакції в ньому говорилося про відсутність необхідності ідентифікації клієнта - фізичної особи, встановлення та ідентифікації вигодонабувача організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, операцій з приймання від клієнтів - фізичних осіб платежів, якщо їх сума не перевищує 30 000 рублів або суму в іноземній валюті, еквівалентну 30 000 рублів, пов'язаних:
з розрахунками з бюджетами всіх рівнів бюджетної системи РФ;
з оплатою послуг, що надаються бюджетними установами;
із здійсненням плати за житлове приміщення, комунальні послуги, з оплатою послуг з охорони квартир та встановлення охоронної сигналізації, а також із здійсненням платежів за послуги зв'язку;
із сплатою внесків членами садівничих, городницьких, дачних некомерційних об'єднань громадян, гаражно-будівельних кооперативів, оплатою послуг платних автомобільних стоянок;
із сплатою аліментів.
Як зазначалося в обгрунтування необхідності зазначеної регулювання, операції з проведення такого роду платежів, враховуючи статус одержувача грошових коштів, так само як і призначення платежу, не уявляють собою будь-якої небезпеки з точки зору легалізації злочинних доходів.
1.2. Відповідно до п . 1.2 коментованої статті не потрібна ідентифікація клієнта - фізичної особи, встановлення та ідентифікація вигодонабувача при здійсненні фізичною особою операції з купівлі або продажу готівкової іноземної валюти на суму, що не перевищує 15 000 рублів або не перевищує суму в іноземній валюті, еквівалентну 15 000 рублів. Виняток становить випадок, коли у працівників організації, що здійснює операції з грошовими коштами або іншим майном, виникають підозри, що дана операція здійснюється з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.
  Даний пункт (як і попередній) введений Федеральним законом від 27 липня 2006 р. N 147-ФЗ, авторами проекту якого в якості необхідності його прийняття зазначалося наступне: відповідно до ст. 11 Федерального закону від 10 грудня 2003 р. N 173-ФЗ "Про валютне регулювання та валютний контроль" * (114) встановлення вимоги про ідентифікацію особи при купівлі-продажу фізичними особами готівкової іноземної валюти не допускається, за винятком випадків, передбачених федеральними законами; таким чином, мається на увазі можливість обмеження проведення даного виду банківських операцій без ідентифікації особи в певних випадках, описуваних у відповідних федеральних законах, а проте коментована стаття встановлює, що ідентифікація клієнтів проводиться при вчиненні всіх операцій з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти фізичними особами, що фактично нівелює сенс ст. 11 Федерального закону "Про валютне регулювання та валютний контроль".
  1.3. У пункті 1.3 коментованої статті були закріплені обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, при прийомі на обслуговування та обслуговуванні іноземних публічних посадових осіб. Даний пункт був введений Федеральним законом від 28 листопада 2007 р. N 275-ФЗ, спрямованим на приведення федерального законодавства у відповідність з міжнародними зобов'язаннями Росії у сфері боротьби з корупцією, а також вдосконалення правового механізму протидії легалізації злочинних доходів і фінансуванню тероризму, в т. ч. в частині протидії відмиванню корупційних доходів.
  Пункт 1.3 коментованої статті втратив чинність відповідно до Федерального закону від 3 червня 2009 р. N 121-ФЗ, яким положення про зазначені обов'язки перенесені в ст. 7.3 коментованого Закону, введену тим же Федеральним законом від 3 червня 2009 р. N 121-ФЗ.
  2. Відповідно до п. 2 коментованої статті на організації, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, покладаються обов'язки з метою запобігання легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму, по-перше, розробляти правила внутрішнього контролю та програми його здійснення, по-друге, призначати спеціальних посадових осіб, відповідальних за дотримання зазначених правил та реалізацію зазначених програм, і, по-третє, вживати інші внутрішні організаційні заходи в зазначених цілях.
  Даний пункт також покладає на організації, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном відповідно до правил внутрішнього контролю, обов'язки по документальному фіксуванню інформацію, отриманої в результаті застосування зазначених правил та реалізації програм здійснення внутрішнього контролю, та збереженню її конфіденційного характеру.
  При цьому в якості підстав документального фіксування інформації названі такі обставини:
  заплутаний або незвичний характер угоди, що не має очевидного економічного сенсу або очевидної законної мети;
  невідповідність угоди цілям діяльності організації, встановленим установчими документами цієї організації;
  виявлення неодноразового здійснення операцій або угод, характер яких дає підстави вважати, що метою їх здійснення є уникнення процедур обов'язкового контролю, передбачених коментованим Законом;
  інші обставини, дають підстави вважати, що угоди здійснюються з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.
  У пункті 2 коментованої статті визначено вимоги до змісту правил внутрішнього контролю організації, що здійснює операції з грошовими коштами або іншим майном. Зокрема, встановлено, що названі правила повинні включати:
  порядок документального фіксування необхідної інформації;
  порядок забезпечення конфіденційності інформації;
  кваліфікаційні вимоги до підготовки і навчання кадрів;
  критерії виявлення і ознаки незвичайних угод з урахуванням особливостей діяльності цієї організації.
  У даному пункті передбачено, що правила внутрішнього контролю розробляються з урахуванням рекомендацій, що затверджуються Урядом РФ, а для кредитних організацій - Банком Росії за узгодженням з уповноваженим органом, і затверджуються відповідно до порядку, що встановлюються Урядом РФ (вказівка на порядок затвердження правил внутрішнього контролю включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ).
  На підставі зазначеного положення розпорядженням Уряду РФ від 10 червня 2010 р. N 967-р затверджено Рекомендації з розробки організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, правил внутрішнього контролю з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (115). Раніше діяли Рекомендації з розробки організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, правил внутрішнього контролю з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, затвердженого. розпорядженням Уряду РФ від 17 липня 2002 р. N 983-р (найменування в ред. розпорядження Уряду РФ від 8 січня 2003 р. N 9-р) * (116).
  Рекомендації, затв. розпорядженням Уряду РФ від 10 червня 2010 р. N 967-р, містять наступні загальні положення:
  дані Рекомендації визначають єдиний підхід до розробки організаціями (за винятком кредитних організацій), які здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (далі - операції), зазначеними в ст. 5 коментованого Закону (далі - організації), правил внутрішнього контролю, здійснюваного з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму (далі - правила внутрішнього контролю) (п. 1);
  правила внутрішнього контролю містять порядок документального фіксування необхідної інформації та забезпечення конфіденційності інформації, кваліфікаційні вимоги до підготовки і навчання кадрів, а також критерії виявлення і ознаки незвичайних угод з урахуванням специфіки діяльності організації. У правила внутрішнього контролю також включаються програми його здійснення з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, певні справжніми рекомендаціями (п. 2);
  в організації відповідно до коментованого Закону призначається спеціальне посадова особа, відповідальна за дотримання правил внутрішнього контролю та програм його здійснення (далі - спеціальний посадова особа) (п. 3);
  в організації (з урахуванням особливостей її організаційної структури, штатної чисельності, клієнтської бази і рівня його ризиків, пов'язаних з клієнтами і їх операціями) формується або визначається структурний підрозділ з протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму під керівництвом спеціального посадової особи, що відбивається в правилах внутрішнього контролю. При наявності в організації філій в штаті кожної філії також може бути призначено спеціальне посадова особа, що відбивається в правилах внутрішнього контролю (п. 4);
  в правилах внутрішнього контролю регламентуються функції, повноваження, а також обов'язки, що покладаються на спеціальне посадова особа (п. 5).
  В умовах дії Рекомендацій, затв. розпорядженням Уряду РФ від 17 липня 2002 р. N 983-р, виданий і діє в даний час наказ Росфінмоніторингу від 8 травня 2009 р. N 103, яким затверджено Рекомендації з розробки критеріїв виявлення і визначення ознак незвичайних угод * (117) (дані Рекомендації маються на увазі в п. 18 Рекомендацій, затв. розпорядженням Уряду РФ від 10 червня 2010 р. N 967-р). Раніше відповідну роль виконували додатки N 2 і 3 до Рекомендацій щодо окремих положень правил внутрішнього контролю, що розробляються організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, затвердженого. наказом КФМ Росії від 11 серпня 2003 р. N 104 * (118).
  Затверджені наказом Росфінмоніторингу від 8 травня 2009 р. N 103 Рекомендації містять основні критерії виявлення і ознаки незвичайних угод, які рекомендується враховувати при розробці правил внутрішнього контролю, здійснюваного з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (за винятком кредитних організацій), перерахованими в ст. 5 коментованого Закону, а також іншими особами, зазначеними в ст. 7.1 даного Закону, з урахуванням специфіки виду діяльності організацій (інших осіб). Там же зазначено, що крім основних критеріїв виявлення і ознак незвичайних угод, перерахованих в даних Рекомендаціях, при розробці правил внутрішнього контролю вищевказаними організаціями (іншими особами) використовуються додаткові критерії виявлення і ознаки незвичайних угод, розроблені з урахуванням особливостей діяльності конкретної організації (іншої особи) .
  Відповідно до п. 20 Рекомендацій, затв. розпорядженням Уряду РФ від 10 червня 2010 р. N 967-р, наказом Росфінмоніторингу від 11 серпня 2010 р. N 213 затверджено Рекомендації за відомостями, що включається в повідомлення співробітника організації про операції (угоді), що підлягає обов'язковому контролю або незвичайної операції (угоді) * (119). До цього діяли названі вище Рекомендації, затв. наказом КФМ Росії від 11 серпня 2003 р. N 104.
  Листом Банку Росії від 13 липня 2005 р. N 99-Т направлені Методичні рекомендації з розробки кредитними організаціями правил внутрішнього контролю з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму * (120). Раніше діяло вказівку оперативного характеру Банку Росії від 28 листопада 2001 р. N 137-Т "Про рекомендації з розробки кредитними організаціями правил внутрішнього контролю з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму" (найменування в ред. Листи Банку Росії від 16 січня 2003 р. N 6-Т) * (121).
  Як зазначено у зазначеному листі, Банк Росії направляє названі Рекомендації відповідно до п. 2 коментованої статті, керуючись інтересами забезпечення стабільності банківської системи РФ, з метою її захисту від проникнення злочинних капіталів, враховуючи міжнародний досвід, рекомендації Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) і Базельського комітету з банківського нагляду. Там же зазначено, що кредитні організації розробляють правила внутрішнього контролю з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму з урахуванням названих Рекомендацій, а також відповідно до вимог, що встановлюються Банком Росії на підставі коментованого Закону, і затверджують їх у встановленому порядку.
  Необхідно також згадати, що Комітетом АРБ з питань ПІД / ФТ затверджено:
  Рекомендації про реалізацію вимог статті 7 Федерального закону N 115-ФЗ "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму" в частині узгодження правил внутрішнього контролю кредитних організацій * (122) (протокол засідання від 27 січня 2010 N 22);
  Типові правила внутрішнього контролю в кредитній організації * (123) (протокол засідання від 1 грудня 2010 р. N 24).
  Відповідно до п. 2 коментованої статті також видано постанову Уряду РФ від 8 січня 2003 р. N 6 "Про порядок затвердження правил внутрішнього контролю в організаціях, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном" * (124), в п. 1 якого встановлено, що правила внутрішнього контролю в організаціях, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, затверджуються керівниками організацій протягом одного місяця:
  для створюваних організацій - з дня їх державної реєстрації в установленому порядку;
  для інших організацій - з дня набрання чинності названої постанови (тобто з 23 січня 2003 р.);
  Згідно з пунктом 2 названої постанови (в ред. Постанови Уряду РФ від 24 жовтня 2005 р. N 638) правила внутрішнього контролю в організаціях, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, представляються на погодження до відповідного наглядовий орган, а в разі відсутності наглядових органів у сфері діяльності таких організацій - в Росфінмоніторинг протягом п'яти робочих днів з дати їх затвердження.
  Наказом Росфінмоніторингу від 23 травня 2008 р. N 130 затверджено Адміністративний регламент виконання Федеральною службою з фінансового моніторингу державної функції за погодженням правил внутрішнього контролю організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, у сфері діяльності яких відсутні наглядові органи * (125).
  Необхідно також згадати про існування таких документів:
  лист ФКЦБ Росії від 19 лютого 2003 р. N 03-ІК-02/2760 "Про затвердження правил внутрішнього контролю, здійснюваного з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму" * (126);
  наказ Російської державної пробірної палати при Мінфіні Росії від 7 липня 2003 р. N 47 "Про затвердження Методичних вказівок про порядок погодження правил внутрішнього контролю організацій і індивідуальних підприємців, що здійснюють скупку, купівлю-продаж дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, ювелірних виробів з них і брухту таких виробів, органами федерального пробірного нагляду "* (127);
  наказ Мінфіну Росії від 21 червня 2005 р. N 77н "Про затвердження Положення про узгодження правил внутрішнього контролю організацій, що здійснюють скупку, купівлю-продаж дорогоцінних металів, дорогоцінних каменів, ювелірних виробів з них і брухту таких виробів" * (128).
  Федеральним законом від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ у п. 2 коментованої статті включено положення про те, що кваліфікаційні вимоги до спеціальних посадовим особам, відповідальним за дотримання правил внутрішнього контролю та програм його здійснення, а також вимоги до підготовки і навчання кадрів , ідентифікації клієнтів, вигодонабувачів визначаються відповідно до порядку, що встановлюються Урядом РФ, для кредитних організацій - Банком Росії за узгодженням з уповноваженим органом. При цьому передбачено, що вимоги до ідентифікації можуть розрізнятися залежно від ступеня (рівня) ризику скоєння клієнтом операцій з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.
  На підставі зазначеного положення видано постанову Уряду РФ від 5 грудня 2005 р. N 715 "Про кваліфікаційні вимоги до спеціальних посадовим особам, відповідальним за дотримання правил внутрішнього контролю та програм його здійснення, а також вимогах до підготовки і навчання кадрів, ідентифікації клієнтів, вигодонабувачів в метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (129), відповідно до п. 1 якого до спеціальних посадовим особам організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (далі - організації), відповідальним за дотримання правил внутрішнього контролю та програм його здійснення, пред'являються наступні кваліфікаційні вимоги:
  а) наявність вищої професійної освіти за спеціальностями, що належать до групи спеціальностей "Економіка і управління", або за фахом "Юриспруденція", що відноситься до групи спеціальностей "Гуманітарні та соціальні науки", підтвердженого у встановленому порядку, а за відсутності зазначеного освіти - досвіду роботи не менше двох років на посадах, пов'язаних з виконанням обов'язків з протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму;
  б) проходження навчання з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму відповідно до вимог, що встановлюються згідно з цією постановою.
  Названою постановою також передбачено наступне (в ред. Постанови Уряду РФ від 17 березня 2008 р. N 180 * (130)):
  Росфінмоніторингу за погодженням з ФСФР Росії можуть встановлюватися додаткові кваліфікаційні вимоги до спеціальних посадовим особам професійних учасників ринку цінних паперів та організацій, які здійснюють управління інвестиційними фондами чи недержавними пенсійними фондами, відповідальним за дотримання правил внутрішнього контролю та програм його здійснення (п. 2);
  вимоги до підготовки і навчання кадрів організацій з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, в т.ч. форми, програми, періодичність та строки підготовки та навчання, встановлюються Росфінмоніторингу, а в частині зазначених вимог до професійних учасників ринку цінних паперів та організаціям, які здійснюють управління інвестиційними фондами чи недержавними пенсійними фондами, - Росфінмоніторингу за погодженням з ФСФР Росії (п. 3);
  вимоги до ідентифікації клієнтів (осіб, що знаходяться на обслуговуванні організацій) та вигодонабувачів, в тому числі з урахуванням ступеня (рівня) ризику скоєння клієнтом операцій з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму, встановлюються Росфінмоніторингу (п. 4);
  дана Постанова не поширюється на кредитні організації (п. 5).
  Відповідно до п. 3 викладеного постанови наказом Росфінмоніторингу від 3 серпня 2010 р. N 203 за погодженням з ФСФР Росії затверджено Положення про вимоги до підготовки і навчання кадрів організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму * (131). До цього діяло Положення про вимоги до підготовки і навчання кадрів організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, затвердженого. наказом Росфінмоніторингу від 1 листопада 2008 р. N 256 * (132).
  Відносно кредитних організацій діють:
  Вказівки Банку Росії від 9 серпня 2004 р. N 1485-У "Про вимоги до підготовки і навчання кадрів в кредитних організаціях" * (133) і від 9 серпня 2004 р. N 1486-У "Про кваліфікаційні вимоги до спеціальних посадовим особам, відповідальним за дотримання правил внутрішнього контролю з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму та програм його здійснення в кредитних організаціях "* (134);
  Положення Банку Росії від 19 серпня 2004 р. N 262-П "Про ідентифікацію кредитними організаціями клієнтів і вигодонабувачів з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму" * (135), яким встановлено вимоги до ідентифікації кредитними організаціями осіб, які перебувають у них на обслуговуванні (клієнтів), та вигодонабувачів з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму.
  Вказівка на те, що відповідні документи для кредитних організацій підлягають затвердженню за погодженням з уповноваженим органом, включено в положення п. 2 коментованої статті Федеральним законом від 12 квітня 2007 р. N 51-ФЗ. При цьому в зазначеному Законі передбачалося, що акти Банку Росії, що встановлюють рекомендації з розробки правил внутрішнього контролю, порядок визначення кваліфікаційних вимог до спеціальних посадовим особам, відповідальним за дотримання правил внутрішнього контролю та програм його здійснення, а також вимог до підготовки і навчання кадрів, ідентифікації клієнтів, вигодонабувачів, порядок подання інформації у федеральний орган виконавчої влади, який приймає заходи з протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму відповідно до коментованим Законом, прийняті до дня набрання чинності Федерального закону від 12 квітня 2007 N 51-ФЗ (тобто до 1 травня 2007 року) і не узгоджені з уповноваженим органом відповідно до коментарів статтею (в редакції цього Закону), застосовуються до 1 січня 2009
  У інформацією ж Банку Росії від 26 грудня 2008 р. "Про застосування з 1 січня 2009 року окремих актів Банку Росії з питань внутрішнього контролю в кредитних організаціях, виданих до набрання чинності Федерального закону від 12.04.2007 N 51-ФЗ" * (136) повідомлено, що відповідно до ст. 2 Федерального закону від 12 квітня 2007 р. N 51-ФЗ відповідні акти Банку Росії узгоджені з уповноваженим органом (Росфінмоніторинг) і застосовуються з 1 січня 2009 р. в діючих редакціях.
  3. У пункті 3 коментованої статті передбачено, що у разі, якщо у працівників організації, що здійснює операції з грошовими коштами або іншим майном, на підставі реалізації зазначених в п. 2 даної статті програм здійснення внутрішнього контролю виникають підозри, що будь-які операції здійснюються з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, ця організація зобов'язана направляти до уповноваженого органу відомості про такі операції незалежно від того, відносяться або не належать вони до операцій, передбачених статтею 6 коментованого Закону.
  Зазначені відомості згідно з цією нормою повинні бути спрямовані до уповноваженого органу не пізніше робочого дня, наступного за днем виявлення таких операцій. Положення про термін напрямки відомостей включено Федеральним законом від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ (про поняття робочих днів див. вище). Як роз'яснювалося в п. 4 інформаційного листа Банку Росії від 21 лютого 2005 р. N 7 "Узагальнення практики застосування Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму ", вдень виявлення підозрілої операції слід вважати день, в який в результаті застосування правил внутрішнього "протіволегалізаціонного" контролю кредитною організацією прийнято остаточне рішення про визнання операції клієнта підозрілою.
  Згідно з пунктом 2 коментованої статті правила внутрішнього контролю організації, що здійснює операції з грошовими коштами або іншим майном, повинні включати в т.ч. і критерії виявлення і ознаки незвичайних угод з урахуванням особливостей діяльності цієї організації (див. вище).
  Як роз'яснено в п. 2 інформаційного листа Банку Росії від 1 вересня 2009 р. N 16 "Узагальнення практики застосування Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "та прийнятих відповідно до нього нормативних актів Банку Росії "* (137), у разі регулярного проведення клієнтом кредитної організації однотипних операцій, щодо кожної з яких виникають підозри, що вони здійснюються з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, кредитна організація зобов'язана направити до уповноваженого орган повідомлення про кожну такої операції.
  У пункті 1 інформаційного листа Банку Росії від 31 березня 2010 р. N 17 "Узагальнення практики застосування Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "та прийнятих відповідно до нього нормативних актів Банку Росії" відзначено , що у разі, якщо кредитна організація виявила яку угоду, відповідну критеріям незвичайних угод, викладеним у правилах внутрішнього контролю, та за результатами аналізу поданих клієнтом документів прийняла рішення про віднесення даної угоди до категорії "підозрілих", то незалежно від факту здійснення розрахункової операції за вказаною угодою у неї виникає обов'язок по напрямку відомостей до уповноваженого органу у встановлений термін; при цьому рішення про віднесення тієї чи іншої угоди до категорії "підозрілих" приймається кредитною організацією самостійно в кожному конкретному випадку.
  Слід також згадати про практику напрямки Банком Росії листів, в яких описуються сумнівні операції з рекомендаціями кредитним організаціям при виявленні в діяльності клієнтів таких операцій направляти відомості до уповноваженого органу відповідно до п. 3 коментованої статті. Зокрема, вказувалося на такі операції:
  переказ грошових коштів без відкриття рахунку, а також операції з передплаченими фінансовими продуктами (лист Банку Росії від 24 грудня 2003 р. N 179-Т "Про посилення контролю за операціями з переказу грошових коштів без відкриття рахунків і за операціями з використанням передплачених фінансових продуктів" * (138));
  переказ грошових коштів в іноземній валюті та в рублях резидентами на користь нерезидентів у вигляді авансових платежів за договорами про імпорт товарів на умовах комерційного кредитування (лист Банку Росії від 13 березня 2008 р. N 24-Т "Про підвищення ефективності роботи із запобігання сумнівних операцій" * (139));
  переказ грошових коштів на користь нерезидентів у порядку виконання російськими кредитними організаціями зобов'язань по пропонованим до платежу векселями, першими векселедержателями яких були російські юридичні особи (лист Банку Росії від 4 липня 2008 р. N 80-Т "Про посилення контролю за окремими операціями фізичних та юридичних осіб з векселями "* (140));
  переказ грошових коштів, що відображаються кредитними організаціями у відомостях банківського контролю за паспортами угод, юридичними особами - резидентами на користь нерезидентів, зареєстрованих, як правило, в офшорних зонах, а також інших державах, зокрема, Сполученому Королівстві Великобританії та Північної Ірландії, Новій Зеландії та є клієнтами банків Латвійської Республіки, Естонської Республіки, Республіки Кіпр, Литовської Республіки (лист Банку Росії від 1 листопада 2008 р. N 137-Т "Про підвищення ефективності роботи із запобігання сумнівних операцій" * (141));
  переказ грошових коштів резидентами на користь контрагентів (резидентів і нерезидентів) на їх рахунки, відкриті в банках за межами території РФ, в порядку виконання зобов'язань за агентськими договорами, договорами комісії, договорами фінансування під відступлення грошової вимоги і договорами купівлі-продажу товарів з поставкою на території РФ (лист Банку Росії від 16 вересня 2010 р. N 129-Т "Про посилення контролю за окремими операціями юридичних осіб" * (142)).
  Комітетом АРБ з питань ПІД / ФТ затверджено (протокол засідання Президії від 25 лютого 2010 р. N 27) інформаційне повідомлення про можливе залучення кредитних організацій їх клієнтами в схеми протиправної реалізації заборонених до вільного обігу наркотичних речовин * (143).
  3.1. У пункті 3.1 коментованої статті були передбачені права і закріплені обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, при здійсненні безготівкових розрахунків та переказів грошових коштів. Даний пункт був введений Федеральним законом від 28 листопада 2007 р. N 275-ФЗ, спрямованим на приведення федерального законодавства у відповідність з міжнародними зобов'язаннями Росії у сфері боротьби з корупцією, а також вдосконалення правового механізму протидії легалізації злочинних доходів і фінансуванню тероризму, в т. ч. в частині протидії відмиванню корупційних доходів.
  Пункт 3.1 коментованої статті втратив чинність відповідно до Федерального закону від 3 червня 2009 р. N 121-ФЗ, яким одночасно в коментований Закон введено статтю 7.2, що передбачає права і закріплює обов'язки кредитних організацій і організацій федерального поштового зв'язку при здійсненні безготівкових розрахунків та переказів грошових засобів.
  4. Пункт 4 коментованої статті закріплює обов'язок організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, зберігати документи, що містять відомості, зазначені у цій статті, і відомості, необхідні для ідентифікації особи, не менше п'яти років. До внесення Федеральним законом від 27 липня 2006 р. N 147-ФЗ змін вказувалося на документи, що підтверджують відомості, зазначені у цій статті, а також на копії документів, необхідних для ідентифікації особи.
  У даній нормі також визначено, що вказаний термін зберігання таких документів і відомостей обчислюється з дня припинення відносин з клієнтом. Це положення введено Федеральним законом від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ.
  Як зазначалося в листі Банку Росії від 21 березня 2006 р. N 12-1-5/642 "З питання про обов'язок кредитної організації знімати копії з документів, що засвідчують особу фізичних осіб, які перебувають у неї на обслуговуванні" * (144), враховуючи, що коментований Закон не встановлює, яким чином здійснюється копіювання документів, в якості копії документа, необхідного для ідентифікації особи, може розглядатися завірена належним чином копія на будь-якому матеріальному носії, а саме: ксерокопія, сканована копія, копія у вигляді встановленої кредитною організацією форми (у електронному вигляді або на паперовому носії), що містить відомості, необхідні для ідентифікації особи, і т.д.
  З посиланням на п. 4 коментованої статті у листі Банку Росії від 5 грудня 2005 р. N 12-1-3/2975 "Про застосування Федерального закону N 115-ФЗ" * (145) зазначено, що при повторному зверненні клієнтів за обслуговуванням кредитні організації мають право не проводити повторну ідентифікацію клієнта і не робити копії документа, що посвідчує особу клієнта, в разі наявності у них електронної бази даних, передбаченої пунктом 2.5 Положення Банку Росії від 19 серпня 2004 р. N 262-П, в якій кредитною організацією можуть фіксуватися і зберігатися відомості, які вказуються в анкеті (досьє) клієнта, і до якої співробітникам кредитної організації, що здійснює ідентифікацію клієнта, може бути забезпечений оперативний доступ в постійному режимі для перевірки інформації про клієнта.
  5-5.2. У пункті 5 коментованої статті в колишній редакції встановлювалися обов'язкові та можливі підстави для відмови кредитними організаціями у відкритті рахунків (вкладів). Даний пункт викладено повністю в новій редакції Федеральним законом від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ, яким також до статті введені пункти 5.1 і 5.2.
  На можливість встановлення в законодавчому акті підстав для відмови у відкритті банківського рахунку зазначено в п. 2 ст. 846 гл. 45 "Банківський рахунок" частини другої ЦК РФ. Даний пункт регламентує укладення договору банківського рахунку таким чином:
  банк зобов'язаний укласти договір банківського рахунка з клієнтом, що звернулися з пропозицією відкрити рахунок на оголошених банком для відкриття рахунків даного виду умовах, що відповідають вимогам, передбаченим законом і встановленими згідно з ним банківськими правилами;
  банк не має права відмовити у відкритті рахунку, вчинення відповідних операцій за яким передбачено законом, установчими документами банку та виданим йому дозволом (ліцензією), за винятком випадків, коли така відмова викликана відсутністю в банку можливості прийняти на банківське обслуговування або допускається законом або іншими правовими актами ;
  при необгрунтованому ухиленні банку від укладення договору банківського рахунка клієнт має право пред'явити йому вимоги, передбачені пунктом 4 ст. 445 даного Кодексу.
  У чинній редакції п. 5 коментованої статті закріплені такі заборони, адресовані кредитним організаціям:
  відкривати рахунки (вклади) на анонімних власників, тобто без надання відкриває рахунок (вклад) фізичною або юридичною особою документів, необхідних для його ідентифікації;
  відкривати рахунки (вклади) фізичним особам без особистої присутності особи, яка відкриває рахунок (вклад), або його представника;
  встановлювати і підтримувати відносини з банками-нерезидентами, які не мають на територіях держав, в яких вони зареєстровані, постійно діючих органів управління;
  укладати договір банківського рахунку (вкладу) з клієнтом у разі ненадання клієнтом, представником клієнта документів, необхідних для ідентифікації клієнта, представника клієнта у випадках, встановлених коментованим Законом.
  Раніше в п. 5 коментованої статті встановлювався лише перший із зазначених заборон - відкривати рахунки (вклади) на анонімних власників.
  Останній із зазначених заборон - укладати договір банківського рахунку (вкладу) з клієнтом у разі ненадання клієнтом, представником клієнта документів, необхідних для ідентифікації клієнта, представника клієнта - введений Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ, яким одночасно в комментируемую статтю включений пункт 5.4, згідно з яким при проведенні ідентифікації клієнта, представника клієнта, вигодонабувача, оновленні інформації про них організації, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, вправі вимагати подання клієнтом, представником клієнта і отримувати від клієнта, представника клієнта документи, що засвідчують особу, установчі документи, документи про державну реєстрацію юридичної особи (індивідуального підприємця).
  Відносно заборони відкривати рахунки (вклади) фізичним особам без особистої присутності особи, яка відкриває рахунок (вклад), або його представника Банком Росії давалися такі роз'яснення:
  аналіз пункту 5 коментованої статті та ст. 842 частини другої ЦК РФ дозволяє зробити висновок про те, що рахунок (вклад) може бути відкритий в кредитній організації без особистої присутності фізичної особи, на користь якої відкривається рахунок (вклад), за умови, що відкриття рахунку здійснюється за особистої присутності особи, безпосередньо відкриває рахунок (вклад), або його представника (п. 5 інформаційного листа Банку Росії від 21 лютого 2005 р. N 7 "Узагальнення практики застосування Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму ");
  зміна умов раніше укладеного договору без особистої присутності вкладника або його представника не є порушенням вимог абз. 3 п. 5 коментованої статті (п. 2 інформаційного листа Банку Росії від 31 серпня 2005 р. N 8 "Узагальнення практики застосування Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "та прийнятих на виконання нього нормативних актів Банку Росії ");
  виходячи з буквального тлумачення норми коментованого Закону, при відкритті рахунку фізичній особі необхідно його особиста присутність (або присутність його представника) незалежно від того, обслуговувалося чи це фізична особа в цій же кредитної організації раніше, чи є в кредитній організації на момент відкриття рахунку достатні для ідентифікації зазначеного клієнта документи, чи відкриті вже на ім'я цієї фізичної особи інші банківські рахунки (вклади) і т.п. (П. 4 названого інформаційного листа Банку Росії від 31 серпня 2005 р. N 8).
  Пункт 5.1 коментованої статті закріплює обов'язок кредитних організацій вживати заходів, спрямовані на запобігання встановлення відносин з банками-нерезидентами, щодо яких є інформація, що їх рахунки використовуються банками, які не мають на територіях держав, в яких вони зареєстровані, постійно діючих органів управління.
  У пункті 5.2 коментованої статті передбачено випадки, в яких кредитні організації мають право відмовитися від укладення договору банківського рахунку (вкладу) з фізичною або юридичною особою. Зокрема, це:
  відсутність за своїм місцезнаходженням юридичної особи, його постійно діючого органу управління, іншого органу або особи, які мають право діяти від імені юридичної особи без довіреності;
  неподання фізичною або юридичною особою документів, що підтверджують зазначені у цій статті відомості, або подання недостовірних документів;
  наявність відносно фізичної або юридичної особи відомостей про участь у терористичній діяльності, отриманих відповідно до коментованим Законом (порядок отримання таких відомостей встановлено у п. 2 ст. 6 цього Закону; див. коментар. до зазначеної статті).
  У колишній редакції п. 5 коментованої статті передбачалися другий і третій із зазначених випадків (відповідні положення були внесені Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ). Відповідно, перший із зазначених випадків є нововведенням Федерального закону від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ.
  Згідно з правовою позицією, викладеною в постанові Президії ВАС Росії від 27 квітня 2010 р. N 1307/10 * (146), обов'язок банку щодо ідентифікації клієнта не обмежена моментом укладення договору банківського рахунку та зберігається протягом усього періоду знаходження цього клієнта на розрахунково-касовому обслуговуванні; таким чином, достовірна інформація про місцезнаходження юридичної особи є істотною умовою як при укладенні, так і при виконанні договору банківського рахунку, тому неподання клієнтом необхідних відомостей при зміні його ідентифікаційних ознак може служити підставою для розірвання банком договору банківського рахунку чинності коментованим Законом.
  На думку ФНС Росії, викладену в листі від 16 червня 2006 р. N 09-1-03/3103, є правомірним і доцільним використання банками списків адрес масової реєстрації та списків масових заявників для реалізації їх права щодо прийняття рішень про відмову у відкритті рахунку потенційному клієнту в сукупності з іншими джерелами інформації, які дозволяють кредитним організаціям ефективно здійснювати дії, передбачені пунктом 5.2 коментованої статті.
  5.3-5.5. Пункти 5.3-5.5 введені в комментируемую статтю Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ, метою прийняття якого є приведення національного законодавства і правозастосовчої практики у відповідність з Сорока Рекомендацій і дев'ятьма Спеціальними рекомендаціями ФАТФ, визнаними універсальними стандартами у сфері протидії легалізації злочинних доходів та фінансування тероризму. Як зазначалося авторами законопроекту, в резолюції Ради Безпеки ООН 1617 (2005), що має обов'язковий характер для всіх держав - членів ООН, міститься наполегливий заклик виконувати 40 + 9 Рекомендацій ФАТФ.
  Пункт 5.3 коментованої статті закріплює обов'язок організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, направляти до уповноваженого органу, а також у наглядовий орган у відповідній сфері діяльності відомості про випадки, коли держава (територія), в якому (на якій) розташовані філії та представництва, а також дочірні організації організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, перешкоджає реалізації зазначеними філіями, представництвами і дочірніми організаціями коментованого Закону або його окремих положень.
  У пункті 5.4 коментованої статті передбачено право організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, при проведенні ідентифікації клієнта, представника клієнта, вигодонабувача, оновленні інформації про них вимагати подання клієнтом, представником клієнта і отримувати від клієнта, представника клієнта документи, що засвідчують особу, установчі документи, документи про державну реєстрацію юридичної особи (індивідуального підприємця). Як говорилося вище, тим же Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ у п. 5 цієї статті введено положення, що забороняє кредитним організаціям укладати договір банківського рахунку (вкладу) з клієнтом у разі ненадання клієнтом, представником клієнта документів, необхідних для ідентифікації клієнта, представника клієнта у випадках, встановлених коментованим Законом.
  У пункті 5.5 коментованої статті встановлено обов'язок організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, приділяти підвищену увагу будь-яким операціям з грошовими коштами або іншим майном, здійснюваним, по-перше, фізичними або юридичними особами, зазначеними в подп. 2 п. 1 ст. 6 коментованого Закону, або з їх участю, або від їх імені або в їхніх інтересах, і, по-друге, з використанням банківського рахунку, зазначеного в подп. 2 п. 1 ст. 6 цього Закону (п. 5.5). Йдеться відповідно про фізичних та юридичних осіб, що мають відповідно реєстрацію, місце проживання або місце знаходження в державі (на території), яке (яка) не виконує рекомендації Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (ФАТФ), а також про рахунки в банках , зареєстрованих у зазначених державах (на зазначених територіях) (див. коментар. до зазначеної статті).
  6. Пункт 6 коментованої статті забороняє організаціям, які представляють відповідну інформацію до уповноваженого органу, а також керівникам і працівникам організацій, що представляють відповідну інформацію до уповноваженого органу, інформувати про це клієнтів цих організацій чи інших осіб, тобто встановлено заборону розголошення факту подання інформації до уповноваженого органу. Даний пункт викладено повністю в новій редакції відповідно до Федерального закону від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ. У колишній редакції пункту містився таку ж заборону, але адресований він був тільки працівникам організацій, що представляють відповідну інформацію до уповноваженого органу.
  Заборона на інформування клієнтів та інших осіб про прийняті заходи протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму зазначений у ст. 4 коментованого Закону в якості одного із заходів, спрямованих на протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму. Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ до зазначеної статті внесено доповнення, згідно з яким ця заборона не стосується інформування клієнтів про призупинення операції, про відмову у виконанні розпорядження клієнта про здійснення операцій, про відмову від укладення договору банківського рахунку (вкладу) , про необхідність надання документів з підстав, передбачених коментованим Законом.
  7. У пункті 7 коментованої статті федеральний законодавець делегував повноваження щодо встановлення порядку подання інформації до уповноваженого органу Уряду РФ, а щодо кредитних організацій - Банку Росії. При цьому Федеральним законом від 12 квітня 2007 р. N 51-ФЗ включено вказівку на необхідність узгодження такого порядку з уповноваженим органом (див. вище).
  Як говорилося вище, на підставі даної норми і норми подп. 5 п. 1 коментованої статті видано постанову Уряду РФ від 17 квітня 2002 р. N 245, якою затверджено Положення про подання інформації у Федеральну службу з фінансового моніторингу організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном. Названим Положенням (в ред. Постанови Уряду РФ від 4 березня 2010 р. N 123 * (147)) передбачено наступне:
  дане Положення регулює порядок подання в Росфінмоніторинг, передбаченої коментованим Законом (п. 1);
  інформація представляється організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (далі - організації). До них відносяться: кредитні організації; професійні учасники ринку цінних паперів; страхові організації та лізингові компанії; організації федеральної поштового зв'язку; ломбарди; організації, що здійснюють скупку, купівлю-продаж дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, ювелірних виробів з них і брухту таких виробів; організації , що містять тоталізатори і букмекерські контори, а також організують і проводять лотереї, тоталізатори (взаємне парі) і інші засновані на ризик гри, в т.ч. в електронній формі; організації, які здійснюють управління інвестиційними фондами чи недержавними пенсійними фондами; організації, які надають посередницькі послуги під час здійснення операцій купівлі-продажу нерухомого майна; оператори з прийому платежів; комерційні організації, які укладають договори фінансування під відступлення грошової вимоги в якості фінансових агентів; кредитні споживчі кооперативи. Кредитні організації представляють в Росфінмоніторинг відповідну інформацію в порядку, встановленому Банком Росії (п. 2);
  інформація за операціями (угодам) з грошовими коштами або іншим майном, що підлягають обов'язковому контролю, представляється організаціями не пізніше робочого дня, наступного за днем здійснення відповідної операції (угоди) (п. 3);
  інформація за операціями (угодам) з грошовими коштами або іншим майном, щодо яких при реалізації програм внутрішнього контролю виникають підозри про їх здійснення з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, представляється організаціями не пізніше робочого дня, наступного за днем виявлення відповідної операції (угоди) (п. 4);
  інформація, зазначена в п. 3 і 4 даного Положення, представляється в Росфінмоніторинг в електронному вигляді по каналах зв'язку або на магнітному носії. За погодженням із Службою зазначена інформація може представлятися на паперовому носії. Захист інформації при її передачі в Службу забезпечує власник інформаційних ресурсів відповідно до законодавства РФ (п. 5);
  єдиний формат подання інформації, зазначеної в п. 3 і 4 даного даного Положення, форма кодування і переліки (довідники) кодів, що підлягають використанню при її поданні, а також канали зв'язку для передачі інформації визначаються Росфінмоніторингу (п. 6);
  контроль справжності одержуваної інформації, включаючи ідентифікацію відправника інформації та перевірку ідентичності (незмінності) змісту інформаційного повідомлення, здійснюється в порядку, що встановлюється Росфінмоніторингу (п. 7);
  в цілях перевірки достовірності одержуваної інформації та виявлення операцій (угод) з коштами або іншим майном, що мають ознаки зв'язку з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, Росфінмоніторинг має право направляти в організації письмові запити про подання інформації за операціями (угодам), зазначеним у п. 3 і 4 даного Положення, і документів (або засвідчених в установленому порядку копій документів), що підтверджують цю інформацію (п. 8);
  з метою забезпечення взаємодії та інформаційного обміну з компетентними органами іноземних держав у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму Росфінмоніторинг має право направляти у встановленому порядку в організації письмові запити про подання інформації та документів, необхідних для виконання зобов'язань за відповідним міжнародним договорам РФ (п. 9);
  підставою для направлення Росфінмоніторингу письмового запиту за операціями (угодам) з коштами або іншим майном, досконалим до 1 лютого 2002 р., є наявність міжнародного доручення або письмового запиту про перевірку законності проведених операцій (угод), що надійшов до Служби на підставі відповідного міжнародного договору РФ (п. 10);
  форма письмового запиту та перелік посадових осіб, які мають право направляти запит до організації (крім кредитних організацій), визначаються Росфінмоніторингу, а в кредитні організації - Службою за погодженням з Банком Росії (п. 11);
  організації надають інформацію та документи відповідно до п. 8, 9 і 10 цього Положення в Росфінмоніторинг протягом п'яти робочих днів з дати отримання відповідного запиту. З урахуванням обсягу, характеру та змісту запитуваних інформації та документів Служба може визначити інший термін їх подання (п. 12);
  організації можуть представляти в Росфінмоніторинг документи та довідкові матеріали, не зазначені в письмовому запиті, але необхідні, на думку організації, для ефективної реалізації коментованого Закону (п. 13);
  порушення організаціями, що діють на підставі ліцензій, вимог даного Положення може спричинити відгук (анулювання) ліцензії в порядку, передбаченому законодавством РФ (п. 14);
  особи, які порушили порядок подання інформації, встановлений даним Положенням, несуть відповідальність відповідно до законодавства РФ (п. 15);
  працівники Росфінмоніторингу забезпечують збереження стали їм відомими відомостей, пов'язаних з діяльністю Служби, що становлять службову, банківську, податкову, комерційну таємницю, таємницю зв'язку, і несуть встановлену законодавством РФ відповідальність за розголошення цих відомостей (п. 16).
  Відповідно в т.ч. з п. 6 названого Положення наказом Росфінмоніторингу від 5 жовтня 2009 р. N 245 затверджено Інструкцію про подання у Федеральну службу з фінансового моніторингу інформації, передбаченої Федеральним законом від 7 серпня 2001 року N 115-ФЗ "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (148). До цього діяв наказ Росфінмоніторингу від 7 червня 2005 р. N 86 "Про затвердження Інструкції про подання у Федеральну службу з фінансового моніторингу інформації, передбаченої Федеральним законом від 7 серпня 2001 року N 115-ФЗ" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (149), а ще раніше - наказ КФМ Росії від 3 вересня 2002 р. N 62" Про затвердження Інструкції про подання до Комітету Російської Федерації з фінансового моніторингу інформації, передбаченої Федеральним законом від 7 серпня 2001 року N 115-ФЗ "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму" * (150).
  У названої Інструкції згідно її вступній частині Росфінмоніторинг встановлює єдиний формат подання в Росфінмоніторинг організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, інформації за операціями з грошовими коштами або іншим майном, що підлягають обов'язковому контролю, а також по операціях з грошовими коштами або іншим майном, за якими на підставі реалізації програм здійснення внутрішнього контролю виникли підозри, що вони здійснюються з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму; форму кодування; переліки (довідники) кодів, що підлягають використанню при її поданні; канали зв'язку для передачі інформації; форми письмових запитів Росфінмоніторингу в організації про подання інформації та документів (або засвідчених в установленому порядку копій документів), що підтверджують цю інформацію, і перелік посадових осіб, які мають право направляти письмові запити в організації.
  Відповідно до п. 11 названого вище Положення, затв. постановою Уряду РФ від 17 квітня 2002 р. N 245, наказом Росфінмоніторингу від 26 жовтня 2005 р. N 149 затверджено Положення про форму письмових запитів та перелік посадових осіб, які мають право направляти запити в кредитні організації * (151) (до цього діяв наказ КФМ Росії від 24 грудня 2002 р. N 102 "Про затвердження Положення про форму письмових запитів та перелік посадових осіб, які мають право направляти запити в кредитні організації" * (152)). Назване Положення згідно з його п. 1 визначає форму направляються Росфінмоніторингу і її міжрегіональними управліннями в кредитні організації письмових запитів про подання інформації, в т.ч. документів або засвідчених в установленому порядку копій документів, а також перелік посадових осіб, які мають право направляти такі запити.
  На підставі норми п. 7 коментованої статті також видано Положення Банку Росії і від 29 серпня 2008 р. N 321-П "Про порядок подання кредитними організаціями в уповноважений орган відомостей, передбачених Федеральним законом" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом , і фінансуванню тероризму "* (153), яке встановлює порядок подання кредитною організацією (філією кредитної організації) до уповноваженого органу відомостей про операції з грошовими коштами або іншим майном, що підлягають обов'язковому контролю, а також про інші операції з грошовими коштами або іншим майном, щодо яких у кредитної організації виникають підозри, що вони здійснюються з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму.
  Назване Положення набрало чинності з 1 січня 2009 р. При цьому встановлено, що з цього дня Положення Банку Росії від 20 грудня 2002 р. N 207-П "Про порядок подання кредитними організаціями в уповноважений орган відомостей, передбачених Федеральним законом" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (154) і Вказівка Банку Росії від 17 серпня 2004 р. N 1490-У" Про внесення змін до Положення Банку Росії від 20 грудня 2002 року N 207-П "Про порядок подання кредитними організаціями в уповноважений орган відомостей, передбачених Федеральним законом "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму" * (155) діють протягом п'яти років для випадків формування виправленого звіту у вигляді електронного повідомлення (ОЕС) по ОЕС, спрямованому до 1 січня 2009 р. і не прийнятого уповноваженим органом, або ОЕС, формованого на заміну, видалення, по ОЕС, спрямованому до 1 січня 2009 р. і прийнятим уповноваженим органом.
  8. Відповідно до п. 8 коментованої статті подання до уповноваженого органу організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, їх керівниками та працівниками (до внесення Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ змін говорилося тільки про працівників таких організацій) відомостей і документів щодо операцій (вказівка на відомості та документи саме щодо операцій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ) і в цілях і порядку, які передбачені коментованим Законом не є порушенням службової, банківської, податкової, комерційної таємниці і таємниці зв'язку (в частині інформації про поштових перекладах грошових коштів) (вказівка на таємницю зв'язку включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ).
  Відносно правових режимів зазначених видів таємниці необхідно зазначити наступне.
  Службової таємниці (як і комерційної таємниці) була присвячена стаття 139 частини першої ДК РФ, у п. 1 якої було передбачено, що інформація складає службову або комерційну таємницю у випадку, коли інформація має дійсну або потенційну комерційну цінність в силу невідомості її третім особам, до неї немає вільного доступу на законній підставі та власник інформації вживає заходів до охорони її конфіденційності; відомості, які не можуть становити службову або комерційну таємницю, визначаються законом і іншими правовими актами.
  Однак, зазначена стаття втратила чинність у відповідності з Федеральним законом від 18 грудня 2006 р. N 231-ФЗ, яким введена в дію частина четверта ЦК РФ. В результаті, в даний час в законодавстві РФ відсутні норми, що регламентують службову таємницю.
  Правовий режим банківської таємниці визначено нормами ст. 857 гл. 45 "Банківський рахунок" частини другої ЦК РФ і ст. 26 Федерального закону "Про банки і банківську діяльність". У пункті 1 ст. 857 даного Кодексу встановлено, що банк гарантує таємницю банківського рахунку та банківського вкладу, операцій за рахунком і відомостей про клієнта. Відповідно до ч. 1 ст. 26 названого Закону (в ред. Федерального закону від 23 грудня 2003 р. N 181-ФЗ * (156)) кредитна організація, Банк Росії, організація, що здійснює функції з обов'язкового страхування вкладів, гарантують таємницю про операції, про рахунки і вклади своїх клієнтів і кореспондентів. Всі службовці кредитної організації зобов'язані зберігати таємницю про операції, рахунки і вклади її клієнтів і кореспондентів, а також про інші відомості, що встановлюються кредитною організацією, якщо це не суперечить федеральному закону.
  Податкової таємниці присвячена стаття 102 частини першої НК РФ, згідно з п. 1 якої (в ред. Федерального закону від 26 квітня 2007 р. N 64-ФЗ * (157)) податкову таємницю становлять будь-які отримані податковим органом, органами внутрішніх справ, органом державного позабюджетного фонду та митним органом відомості про платника податків, за винятком відомостей:
  1) розголошених платником податку самостійно або за його згодою;
  2) про ідентифікаційний номер платника податків;
  3) про порушення законодавства про податки і збори і заходи відповідальності за ці порушення;
  4) надаваних податковим (митним) або правоохоронним органам інших держав відповідно до міжнародних договорів (угод), однією зі сторін яких є Росія, про взаємне співробітництво між податковими (митними) або правоохоронними органами (у частині відомостей, наданих цим органам);
  5) надаваних виборчим комісіям відповідно до законодавства про вибори за наслідками перевірок податковим органом відомостей про розмір і про джерела доходів кандидата і його дружина, а також про майно, що належить кандидату і його дружину на праві власності.
  Відносини, пов'язані із встановленням, зміною та припиненням режиму комерційної таємниці щодо інформації, що становить секрет виробництва (ноу-хау), регулює Федеральний закон від 29 липня 2004 р. N 98-ФЗ "Про комерційну таємницю" * (158), що і закріплено в ч. 1 його ст. 1 (тут і далі в ред. Федерального закону від 18 грудня 2006 р. N 231-ФЗ). Як визначено в п. 1 ст. 3 названого Закону, комерційна таємниця - це режим конфіденційності інформації, що дозволяє її власникові при існуючих або можливих обставин збільшити доходи, уникнути невиправданих витрат, зберегти положення на ринку товарів, робіт, послуг або отримати іншу комерційну вигоду.
  Правовий режим таємниці зв'язку заснований на нормі ч. 2 ст. 23 Конституції РФ та визначено в ст. 15 Федерального закону "Про поштовий зв'язок" та ст. 63 Федерального закону від 7 липня 2003 р. N 126-ФЗ "Про зв'язок" * (159). Як встановлено в ч. 1 ст. 15 Федерального закону "Про поштовий зв'язок", таємниця листування, поштових, телеграфних та інших повідомлень, що входять в сферу діяльності операторів поштового зв'язку, гарантується державою. Відповідно до п. 1 ст. 63 Федерального закону "Про зв'язок" на території РФ гарантується таємниця листування, телефонних переговорів, поштових відправлень, телеграфних та інших повідомлень, переданих по мережах електрозв'язку та мереж поштового зв'язку; обмеження права на таємницю листування, телефонних переговорів, поштових відправлень, телеграфних та інших повідомлень , переданих по мережах електрозв'язку та мереж поштового зв'язку, допускається лише у випадках, передбачених федеральними законами.
  9. Як передбачено у п. 9 коментованої статті, контроль за виконанням фізичними та юридичними особами коментованого Закону в частині фіксування, зберігання та подання інформації про операції, що підлягають обов'язковому контролю, а також за організацією та здійсненням внутрішнього контролю здійснюється (вказівка на контроль здійснення внутрішнього контролю включено Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ):
  відповідними наглядовими органами відповідно до їх компетенції;
  уповноваженим органом - у разі відсутності наглядових органів у сфері діяльності окремих організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном.
  У пункті 9 коментованої статті також передбачено, що у разі відсутності наглядових органів у сфері діяльності окремих організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, такі організації підлягають постановці на облік в уповноваженому органі. Дане положення введено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ з урахуванням виниклих проблем, пов'язаних з визначенням переліків організацій, за родом своєї діяльності зобов'язаних представляти інформацію в уповноважений орган, але не підлягають реєстрації.
  Повноваження щодо встановлення порядку постановки на облік в уповноваженому органі таких організацій федеральний законодавець делегував Уряду РФ. На підставі даної норми видано постанову Уряду РФ від 18 січня 2003 р. N 28, якою затверджено Положення про постановку на облік у Федеральній службі з фінансового моніторингу організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, у сфері діяльності яких відсутні наглядові органи (найменування в ред. постанови Уряду РФ від 24 жовтня 2005 р. N 638) * (160).
  Назване Положення (в ред. Постанови Уряду РФ від 4 березня 2010 р. N 123) передбачає наступне:
  постановці на облік підлягають такі організації: а) лізингові компанії; б) ломбарди; в) організації, що містять тоталізатори і букмекерські контори, а також організують і (або) провідні лотереї, тоталізатори (взаємне парі) і інші засновані на ризик гри, в т . ч. в електронній формі; г) оператори з прийому платежів; д) організації, які надають посередницькі послуги під час здійснення операцій купівлі-продажу нерухомого майна; е) комерційні організації, які укладають договори фінансування під відступлення грошової вимоги в якості фінансових агентів (п. 2);
  постановка на облік організації здійснюється протягом 30 днів з дати опублікування даного Положення, новоствореної організації - протягом 30 днів з дати її державної реєстрації (п. 3);
  для постановки на облік організація представляє в Росфінмоніторинг наступні документи: а) заяву про взяття на облік (у довільній формі), підписану керівником і завірене печаткою організації, б) карта постановки на облік за формою, затвердженою Росфінмоніторингу (п. 4). Форма Карти постановки на облік у Федеральній службі з фінансового моніторингу організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, у сфері діяльності яких відсутні наглядові органи, затверджена наказом Росфінмоніторингу від 30 листопада 2005 р. N 164 * (161);
  документи, зазначені в п. 4 даного Положення, можуть бути представлені в Росфінмоніторинг представником організації або надіслані рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення. На прохання представника організації на копії заяви ставиться відмітка про прийняття документів і дата їх подання (п. 5);
  Росфінмоніторинг може відмовити в постановці організації на облік у разі подання документів, оформлених неналежним чином (п. 6);
  Росфінмоніторинг приймає рішення про постановку або відмову у постановці організації на облік у строк, що не перевищує 10 днів з дати подання документів, зазначених у п. 4 даного Положення. Повідомлення про прийняття відповідного рішення вручається представнику організації під розписку або надсилається рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення (п. 7);
  організація після усунення причин, за якими їй було відмовлено в постановці на облік, протягом п'яти днів після отримання повідомлення про відмову знову представляє документи в Росфінмоніторинг (п. 8);
  у разі ліквідації організації або зміни профілю її діяльності організація направляє в Росфінмоніторинг заяву (у довільній формі) про зняття її з обліку, підписану керівником і завірене печаткою організації (п. 9);
  у разі зміни відомостей, що містяться в карті постановки на облік, організація протягом п'яти днів повідомляє про них в Росфінмоніторинг (п. 10);
  керівник організації несе відповідальність згідно з законодавством РФ за невиконання даного Положення (п. 11);
  працівники Росфінмоніторингу забезпечують збереження становлять службову, банківську, податкову або комерційну таємницю відомостей, що стали їм відомі при постановці організації на облік, і несуть встановлену законодавством РФ відповідальність за розголошення цих відомостей (п. 12).
  Наказом Росфінмоніторингу від 14 грудня 2007 р. N 318 затверджено Адміністративний регламент виконання Федеральною службою з фінансового моніторингу державної функції з ведення обліку організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, у сфері діяльності яких відсутні наглядові органи * (162).
  Відносно порядку здійснення контролю за виконанням фізичними та юридичними особами коментованого Закону в частині фіксування, зберігання та подання інформації про операції, що підлягають обов'язковому контролю, а також за організацією та здійсненням внутрішнього контролю необхідно зазначити наступне.
  В даний час діє Федеральний закон від 26 грудня 2008 р. N 294-ФЗ "Про захист прав юридичних осіб і індивідуальних підприємців при здійсненні державного контролю (нагляду) і муніципального контролю" * (163), який згідно ч. 1 його ст. 1 (в ред. Федерального закону від 27 грудня 2009 р. N 365-ФЗ * (164)) регулює відносини у сфері організації і здійснення державного контролю (нагляду), муніципального контролю та захисту прав юридичних осіб і індивідуальних підприємців при здійсненні державного контролю (нагляду), муніципального контролю. Однак, положення названого Закону, що встановлюють порядок організації та проведення перевірок, відповідно до ч. 3 зазначеної статті (в ред. Федерального закону від 28 квітня 2009 р. N 60-ФЗ * (165)) до дій державних органів при проведенні контролю за дотриманням вимог законодавства РФ про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму не застосовуються. Разом з тим говорити про необхідність повного ігнорування названого Закону не доводиться (див. коментар. До ст. 8 Закону).
  Наказом Росфінмоніторингу від 24 травня 2010 р. N 129 затверджено Адміністративний регламент виконання Федеральною службою з фінансового моніторингу та її територіальними органами державної функції щодо здійснення контролю та нагляду за виконанням юридичними та фізичними особами вимог законодавства Російської Федерації про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму та притягнення до відповідальності осіб, які допустили порушення цього законодавства * (166). Названий Адміністративний регламент), визначає порядок, терміни і послідовність дій (адміністративних процедур) Росфінмоніторингу та його територіальних органів при проведенні перевірок організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, у сфері діяльності яких відсутні наглядові органи, щодо яких Росфінмоніторинг і його територіальні органи здійснюють контроль за виконанням законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, і при залученні осіб, винних у порушенні даного законодавства, до адміністративної відповідальності.
  Серед актів (в т.ч. рекомендаційного характеру), що регламентують здійснення контролю організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, у сфері діяльності яких є наглядові органи, необхідно згадати такі:
  лист Банку Росії від 19 серпня 2004 р. N 103-Т "Про здійснення Банком Росії контролю за виконанням кредитними організаціями (їх філіями) Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (167) ;
  розпорядження ФКЦБ Росії від 3 червня 2002 р. N 613 / р "Про методичні рекомендації з реалізації професійними учасниками ринку цінних паперів вимог Федерального закону від 07.08.2001 N 115-ФЗ" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом "* (168);
  наказ Мінфіну Росії від 21 червня 2005 р. N 76н "Про затвердження Положення про порядок здійснення органами федерального пробірного нагляду контролю за виконанням організаціями, що здійснюють скупку, купівлю-продаж дорогоцінних металів, дорогоцінних каменів, ювелірних виробів з них і брухту таких виробів, вимог законодавства Російської Федерації про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (169).
  10. У пункті 10 коментованої статті, введеному Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, встановлена процедура зупинення операцій з грошовими коштами або іншим майном у разі виникнення підозри про зв'язок таких операцій з фінансуванням тероризму.
  Так, передбачено, що організації, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, призупиняють такі операції (за винятком операцій щодо зарахування коштів, що надійшли на рахунок фізичної або юридичної особи) на два робочих дні з дати, коли розпорядження клієнтів про їх здійснення повинні бути виконані, у разі, якщо хоча б однією із сторін є:
  або організація чи фізична особа, щодо яких є отримані у встановленому відповідно до п. 2 ст. 6 коментованого Закону порядку відомості про їх участь у терористичній діяльності;
  або юридична особа, прямо або побічно перебуває у власності або під контролем таких організації або особи;
  чи фізична або юридична особа, що діє від імені або за вказівкою таких організації або особи.
  При цьому організації, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, відповідно до п. 10 коментованої статті зобов'язані не пізніше робочого дня, наступного за днем призупинення операції, представити інформацію про них до уповноваженого органу.
  Уповноважений орган у разі, якщо інформація, отримана ним згідно з п. 10 коментованої статті, за результатами попередньої перевірки визнано ним обгрунтованої, згідно з ч. 3 ст. 8 коментованого Закону видає постанову про зупинення операцій з грошовими коштами або іншим майном, зазначених у п. 2 ст. 6 цього Закону, на строк до п'яти робочих днів.
  При неотриманні ж протягом зазначеного в п. 10 коментованої статті строку - два робочих дні з дати, коли розпорядження клієнтів про їх здійснення повинні бути виконані, - постанови уповноваженого органу про зупинення відповідної операції на додатковий термін на підставі ч. 3 ст. 8 коментованого Закону організації згідно п. 10 коментованої статті здійснюють операцію з грошовими коштами або іншим майном за розпорядженням клієнта, якщо відповідно до законодавства РФ не прийнято інше рішення, що обмежує її здійснення.
  Для цілей реалізації п. 10 коментованої статті листом Банку Росії від 13 липня 2005 р. N 97-Т направлені Методичні рекомендації щодо організації в кредитній організації роботи по призупиненню окремих видів операцій з грошовими коштами * (170). У названому документі щодо обчислення строків призупинення кредитними організаціями окремих видів операцій з грошовими коштами вказано наступне:
  початок терміну призупинення операції зі списання коштів з банківських рахунків, рахунків за вкладами (депозитами) або з переказу грошових коштів за дорученням фізичних осіб без відкриття банківських рахунків (далі - Операція) обчислюється з дати, коли розпорядження клієнта має бути виконане (ст. 849 частини другої ЦК РФ);
  у разі, коли початок перебігу строку призупинення Операції припадає на вихідний або святковий день, термін призупинення Операції обчислюється з першого робочого дня, наступного за відповідним вихідним або святковим днем. У разі, коли початок перебігу строку призупинення Операції припадає на вихідний або святковий день і цей день є робочим днем для кредитної організації, термін призупинення Операції обчислюється з зазначеного вихідного або святкового дня.
  Про поняття робочих днів див. вище.
  11. Пункт 11 коментованої статті, введений, як і попередній пункт, Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, надає організаціям, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, право відмовити у виконанні розпорядження клієнта про здійснення операції, по якій не представлені документи, необхідні для фіксування інформації відповідно до положень коментованого Закону. Право такої відмови в силу прямої вказівки в даній нормі не стосується операцій із зарахування коштів, що надійшли на рахунок фізичної або юридичної особи.
  12. Як передбачено у п. 12 коментованої статті, призупинення операцій відповідно до п. 10 даної статті і відмова від виконання операцій відповідно до п. 11 даної статті не є підставою для виникнення цивільно-правової відповідальності організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, за порушення умов відповідних договорів.
  Дана норма представляється охоплюваній загальною нормою п. 3 ст. 1064 гол. 59 "Зобов'язання внаслідок заподіяння шкоди" частини другої ЦК РФ, встановлює, що шкода, заподіяна правомірними діями, підлягає відшкодуванню у випадках, передбачених законом. З позиції даної загальної норми досить того, щоб було відсутнє вказівка на цивільно-правову відповідальність організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, за дії, передбачені пунктами 10 і 11 коментарів статті.
  Слід також згадати про загальну норму п. 1 ст. 401 гл. 25 "Відповідальність за порушення зобов'язань" частини першої ДК РФ, згідно з якою особа, яка не виконала зобов'язання або виконала його неналежним чином, несе відповідальність за наявності вини (умислу або необережності), крім випадків, коли законом або договором передбачено інші підстави відповідальності. З позиції цієї норми можна говорити, що в рамках допустимого вилучення з даної норми в п. 12 коментованої статті вказано на відсутність підстав цивільно-правової відповідальності організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, за дії, передбачені пунктами 10 і 11 коментованої статті .
  13. У пункті 13 коментованої статті закріплено обов'язок кредитних організацій документально фіксувати і представляти в уповноважений орган відомості у випадках відмови з підстав, зазначених у цій статті, від укладення договору банківського рахунку (вкладу) з фізичною або юридичною особою і (або) від проведення операцій. Даний пункт введений Федеральним законом від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ, спрямованим на вдосконалення правового механізму протидії легалізації злочинних доходів і фінансуванню тероризму та приведення федерального законодавства у відповідність з міжнародними стандартами в цій сфері.
  Згідно розглянутій нормі зазначені відомості підлягають поданням до уповноваженого органу не пізніше робочого дня, наступного за днем вчинення зазначених дій, в порядку, встановленому Банком Росії за узгодженням з Урядом РФ (про поняття робочих днів див. вище).
  Відповідним актом є Вказівка Банку Росії від 26 листопада 2004 р. N 1519-У "Про порядок подання кредитними організаціями в уповноважений орган відомостей про випадки відмови від укладення договору банківського рахунку (вкладу) з фізичною або юридичною особою і від проведення операції з грошовими коштами або іншим майном "* (171), згідно з яким відомості про випадки відмови від укладення договору банківського рахунку (вкладу) з фізичною або юридичною особою і від проведення операції з грошовими коштами або іншим майном з підстав, зазначених у коментованій статті, представляються кредитними організаціями в уповноважений орган у строк не пізніше робочого дня, наступного за днем вчинення зазначених дій, в порядку, встановленому Положенням Банку Росії від 20 грудня 2002 р. N 207-П (див. вище) з урахуванням таких особливостей, встановлених названим Вказівкою. 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном"
  1. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
      права - фізичні та юридичні особи, незалежно від факту здійснення підприємницької діяльності, а також інші утворення, які не визнані самостійними суб'єктами цивільно-правових відносин (філії та представництва юридичних осіб), але що наділяються самостійним податковим статусом. З легального визначення платника податків випливає тільки те, що
  2. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
      статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  3. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
      стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  4. § 3. Застава
      права. Стаття 336 ЦК забороняє встановлення застави щодо речей, вилучених з обороту, а також прав, нерозривно пов'язаних з їх власниками (зокрема, вимог про сплату аліментів та про відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю). Крім того, не можна закласти майно, на яке не допускається звернення стягнення кредиторів (див., наприклад, ст. 446 ЦПК). Питання про правомірність застави
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  6. § 7. Розрахункові зобов'язання
      права можуть на свій розсуд обирати спосіб розрахунків, але при цьому слід враховувати встановлені в законі обмеження. Готівкові розрахунки відрізняються від безготівкових насамперед відсутністю проміжної ланки між господарюючими суб'єктами - кредитної організації - і прямою передачею коштів від одного суб'єкта до іншого (з рук в руки). Крім того, на відміну від безготівкових
  7. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  8. 2. Договірні умови
      статтях Цивільних кодексів 1922, 1964 і 1994 рр.. Ознака, яка об'єднує істотні умови в одну групу, не викликає особливих суперечок. Йдеться про умови, які формують договори в цілому та їх окремі типи (види) зокрема. Виходячи з цього істотними, за загальним визнанням, є умови, необхідні і достатні для того, щоб договір вважався укладеним і тим самим здатним
  9. 5. Договір і треті особи
      статтях першої та другої частин ГК, присвячених як договірним, так і іншим правовідносин. Зв'язки з участю третіх осіб є не тільки широкими, але й різноманітними. Це викликає необхідність певним чином класифікувати статус третіх осіб стосовно характеру правовідносин, в яких вони беруть участь, і перш за все до договорів, виступ в яких третіх осіб особливо важливо.
  10. 7. Пойменовані і непойменовані договори
      стаття не дає можливості визнати "угоду недійсною як не передбачену законом" (Вісник Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. 1996. N 11. С. 76). Перший з авторів вважав, що до непойменовані договорами "застосовуються загальні положення зобов'язального права і, крім того, у відповідних випадках і у відповідних частинах можуть бути застосовані норми, встановлені
© 2014-2022  yport.inf.ua