Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 7. Пріоритет охорони здоров'я дітей

Коментар до статті 7
Принцип "пріоритет охорони здоров'я дітей" є новелою законодавства про охорону здоров'я і одночасно показує розвиток конституційних постулатів, що стосуються захисту дітей.
Насамперед у рамках розкриття сутності Росії як соціальної держави передбачається охорона праці та здоров'я людей, забезпечується державна підтримка сім'ї, материнства, батьківства і дитинства. При цьому материнство і дитинство, сім'я знаходяться під захистом держави (ст. 38 Конституції РФ). Отже, держава визнає охорону здоров'я дітей як одне з найважливіших і необхідних умов фізичного і психічного розвитку дітей.
Забезпечення інтересів дітей також знаходиться в спектрі державної політики в охороні здоров'я. При відображенні питань реалізації пріоритету права дітей на охорону здоров'я слід в першу чергу виділити міжнародно-правові акти, які є, як відомо, складовою частиною правової системи Російської Федерації (ч. 4 ст. 15 Конституції РФ).
Велике значення для охорони здоров'я дітей мають міжнародні акти у галузі прав людини. Зокрема, норми Конвенції про права дитини (1), що діє в нашій країні з 1990 р., грунтуючись на непорушності права дітей на особливу турботу і допомогу, на визнанні необхідності захисту та сприяння сім'ї, наказують, що держави-учасниці:
---
(1) Конвенція про права дитини (схвалена Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1989) / / Збірник міжнародних договорів СРСР. 1993. Вип. XLVI.
Забезпечують у максимально можливій мірі виживання і здоровий розвиток дитини (п. 2 ст. 6);
визнають право дитини на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров'я та засобами лікування хвороб і відновлення здоров'я (п. 1 ст. 24);
вживають необхідних заходів для: зниження рівня смертності немовлят і дитячої смертності; забезпечення надання необхідної медичної допомоги та охорони здоров'я всіх дітей з приділенням першочергової уваги розвитку первинної медико-санітарної допомоги; боротьби з хворобами і недоїданням, у тому числі в рамках первинної медико-санітарної допомоги, шляхом серед іншого застосування легкодоступної технології та надання достатньо поживного продовольства і чистої питної води, беручи до уваги небезпеку і ризик забруднення навколишнього середовища; надання матерям належних послуг з охорони здоров'я у допологовий і післяпологовий періоди; забезпечення інформацією всіх прошарків суспільства, зокрема батьків і дітей, щодо здоров'я і харчування дітей, переваги грудного годування, гігієни, санітарії середовища перебування дитини і запобігання нещасним випадкам, а також їх доступу до освіти та підтримки у використанні цих знань; розвитку просвітницької роботи та послуг у галузі профілактичної медичної допомоги та планування розміру сім'ї (п. 2 ст. 24);
визнають за кожною дитиною право користуватися благами соціального забезпечення , включаючи соціальне страхування, і вживають необхідних заходів щодо досягнення повного здійснення цього права згідно з їх національним законодавством (п. 1 ст. 26);
визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного , розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини, вживають необхідних заходів щодо надання допомоги батькам та іншим особам, які виховують дітей, у здійсненні цього права і у випадку необхідності надають матеріальну допомогу і підтримують програми, особливо щодо забезпечення харчуванням, одягом і житлом (ст. 27) (1).
---
(1) Дзвонів Г.Р. Захист прав пацієнтів. М.: ГроссМедиа; РОСБУХ, 2009.
Вітчизняні нормативні акти у сфері забезпечення охорони здоров'я дитини визначають взаємодія трьох сфер діяльності: охорони здоров'я, забезпечення прав дитини та політики як функції влади.
Основним документом про права дітей в Росії є Федеральний закон від 24.07.1998 N 124-ФЗ "Про основні гарантії прав дитини в Російській Федерації" (1), який визначає встановлення і дотримання мінімальних соціальних стандартів основних показників якості життя дітей, забезпечення прав дітей на охорону здоров'я, захист прав дітей на відпочинок та оздоровлення, захист дитини від інформації, пропаганди та агітації, що завдають шкоди її здоров'ю та розвитку.
---
(1) СЗ РФ. 1998. N 31. Ст. 3802.
Стаття 10 Закону наказує органам влади різних рівнів здійснювати в державних і муніципальних установах охорони здоров'я заходи щодо надання дітям безкоштовної медичної допомоги, що включає профілактику захворювань, медичну діагностику, лікувально-оздоровчу роботу, в тому числі диспансерне спостереження, медичну реабілітацію дітей-інвалідів та дітей, які страждають хронічними захворюваннями, санаторно-курортне лікування дітей.
Держава визнає дитинство важливим етапом життя людини і виходить з принципів пріоритетності підготовки дітей до повноцінного життя в суспільстві, розвитку в них суспільно значущою і творчої активності, виховання в них високих моральних якостей, патріотизму і громадянськості. Права дитини також закріплені в ГК РФ і Сімейному кодексі РФ (СК РФ).
В області охорони здоров'я для неповнолітніх передбачено ряд особливих прав:
диспансерне спостереження і лікування у дитячому та підлітковому службах в порядку, що встановлюється Мінздоровсоцрозвитку Росії, міністерствами охорони здоров'я республік у складі РФ, медико-соціальна допомога та харчування на пільгових умовах, що встановлюються Урядом РФ, за рахунок коштів бюджетів усіх рівнів;
санітарно-гігієнічне освіту, право на навчання та працю в умовах, що відповідають їх фізіологічним особливостям і станом здоров'я і виключають вплив на них несприятливих факторів;
безкоштовна медична консультація за рахунок коштів бюджетів усіх рівнів при визначенні професійної придатності;
отримання необхідної інформації про стан здоров'я в доступній формі (1).
---
(1) Дзвонів Г.Р. Указ. соч.
Ці, а також деякі інші права дітей знайшли закріплення в положеннях коментованого Закону (ст. 54).
У ряді програмних документів особливу увагу законодавець приділяє питанням охорони дитинства, невід'ємною частиною якої стає турбота про здоров'я підростаючого покоління. Пріоритетні напрями державної політики щодо поліпшення становища дітей в Російській Федерації, в тому числі в частині охорони та зміцнення стану здоров'я дітей, відображені у Федеральній цільовій програмі "Діти України" на 2007 - 2010 роки (1).
---
(1) Постанова Уряду РФ від 21.03.2007 N 172 "Про Федеральну цільову програму" Діти України "на 2007 - 2010 роки" / / Відомості Верховної. 2007. N 14. Ст. 1688.
Дана Федеральна цільова програма включає підпрограму "Здорове покоління" (розпорядження Уряду РФ від 26.01.2007 N 79-р) (1), цілями якої є збереження, відновлення і зміцнення здоров'я дітей та підлітків, а також прищеплення навичок здорового способу життя.
---
(1) СЗ РФ. 2007. N 6. Ст. 787.
Для досягнення зазначених цілей необхідно вирішити наступні завдання:
забезпечення безпечного материнства, створення умов для народження здорових дітей;
впровадження високотехнологічних методів діагностики та профілактики спадкових захворювань і вроджених вад розвитку у дітей;
охорона здоров'я дітей та підлітків, у тому числі репродуктивного;
пропаганда здорового способу життя;
профілактика захворюваності, інвалідності та смертності в дитячому та підлітковому віці;
поліпшення здоров'я дітей та підлітків, що проживають в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, забезпечення дітей, які проживають у віддалених поселеннях , кваліфікованої діагностичної та лікувальної допомогою.
Реалізація заходів підпрограми припускала до 2011 р. продовжити вдосконалення державної підтримки служби материнства і дитинства, підвищити доступність і якість медичної допомоги жінкам та дітям, домогтися поліпшення таких показників:
зниження рівня малюкової смертності до 9,3 проміле на 1000 народжених живими;
зниження рівня материнської смертності до 21 на 100 тис. народжених живими;
зниження рівня смертності дітей у віці від 0 до 4 років (включно) до 10,9 на 1000 новонароджених відповідного року народження;
збільшення частки дітей I групи здоров'я до 37,5% загальної кількості дітей;
зниження показника первинного виходу на інвалідність дітей у віці від 0 до 17 років (включно) до 21,4 на 10 тис. дітей.
Зменшення витрат федерального бюджету передбачалося досягти за рахунок зниження інвалідності дітей в результаті скринінгу новонароджених, поліпшення стану здоров'я дітей, зокрема:
запобігання здобуття дітьми інвалідності;
зниження захворюваності дітей інфекційними хворобами та хворобами ендокринної системи;
зменшення числа дітей шкільного віку, які переходять в III групу здоров'я з II групи;
збільшення числа дітей шкільного віку, які переходять у I групу здоров'я з II групи.
Діти незалежно від їх сімейного і соціального благополуччя підлягають особливій охороні, включаючи турботу про їх здоров'я і належний правовий захист у сфері охорони здоров'я, і мають пріоритетні права при наданні медичної допомоги.
Медичні організації, громадські об'єднання та інші організації зобов'язані визнавати і дотримуватися прав дітей у сфері охорони здоров'я.
На рівні глави держави виділені основні пріоритети державної політики в галузі охорони дитинства. У своєму Посланні (1) Федеральним Зборам РФ Президент Росії назвав здоров'я однією з основних цінностей нашої держави. Проголошення 2008 р. Роком сім'ї стало початком комплексної роботи держави з формування нової сімейної політики. Велика увага стала приділятися заходам щодо формування мотивації для ведення здорового способу життя, збереженню, зміцненню та відновленню здоров'я дітей.
---
(1) Послання Президента РФ Федеральним Зборам від 05.11.2008 / / Російська газета. 2008. N 230.
Довгострокові перспективи розвитку держави передбачають реалізацію конкретних пріоритетних напрямів у сфері охорони здоров'я дітей.
У Концепції демографічної політики Росії на період до 2025 року, затвердженої Указом Президента РФ від 09.10.2007 N 1351 (1), зазначається, що одним з головних завдань є збереження та зміцнення здоров'я населення, збільшення тривалості активного життя, а також створення умов і формування мотивації для ведення здорового способу життя.
---
(1) СЗ РФ. 2007. N 42. Ст. 5009.
В якості основних напрямків надання дітям безкоштовної медичної допомоги названі:
профілактика захворювань;
медична діагностика захворювань;
лікувально-оздоровча робота, в тому числі диспансерне спостереження;
медична реабілітація дітей-інвалідів та дітей, які страждають хронічними захворюваннями;
санаторно-курортне лікування дітей .
Останнім часом в основу державної політики покладена система раннього виявлення порушень здоров'я та розвитку дітей.
Початковим, основним, етапом у рамках забезпечення права дітей на медичну допомогу в рамках реалізації пріоритетної охорони здоров'я дітей є амбулаторно-поліклінічна допомога, важливе значення якої було визнане з боку органів управління охороною здоров'я ще наприкінці 1990 - х років.
У цьому зв'язку слід виділити Наказ МОЗ Росії від 05.05.1999 N 154 (1), який в рамках вдосконалення системи надання медичної допомоги дітям затвердив Інструкцію про організацію амбулаторно-поліклінічної допомоги дітям підліткового віку.
---
(1) Наказ МОЗ Росії від 05.05.1999 N 154 "Про вдосконалення медичної допомоги дітям підліткового віку" / / Охорона здоров'я. 1999. N 7.
Амбулаторно-поліклінічні та лікарняні установи державної, муніципальної та приватної систем охорони здоров'я надають дітям різні види необхідної медичної допомоги:
первинну медико-санітарну допомогу (тобто лікування найбільш поширених хвороб, проведення профілактичних щеплень, оглядів, диспансерного спостереження здорових дітей та осіб з хронічними захворюваннями);
невідкладну медичну допомогу (при гострих захворюваннях і загостреннях хронічних захворювань, що не вимагають термінового медичного втручання);
швидку медичну допомогу (в тому числі невідкладну допомогу при нещасних випадках, травмах, отруєннях, а також при інших станах і захворюваннях, що вимагають термінового медичного втручання) (1).
  ---
  (1) Кузнєцова О.В. Коментар до Федерального закону від 24.07.1998 N 124-ФЗ "Про основні гарантії прав дитини в Російській Федерації" (постатейний) / / УПС.
  Крім того, Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 03.03.2011 N 162н (1) визначено порядок проведення медичними організаціями, які беруть участь у реалізації територіальних програм державних гарантій надання громадянам РФ безкоштовної медичної допомоги, диспансеризації перебувають у стаціонарних установах дітей-сиріт та дітей, які перебувають у важкій життєвій ситуації.
  ---
  (1) Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 03.03.2011 N 162н "Про проведення диспансеризації перебувають у стаціонарних установах дітей-сиріт та дітей, які перебувають у важкій життєвій ситуації" / / Російська газета. 2011. N 84.
  Профілактичний напрямок медицини включає прийняття заходів за такими основними напрямками, як:
  1) зміцнення матеріально-технічної бази пологових установ;
  2) регулярне проведення вакцинації дітей;
  3) раннє виявлення у підлітків затримки статевого дозрівання;
  4) правильно організоване і раціональне харчування грудних дітей, а також дітей у дитячих дошкільних установах і в школах.
  У сфері забезпечення прав дітей на охорону здоров'я в рамках профілактичних заходів можна виділити також імунопрофілактику. Закон про імунопрофілактику є продовженням заходів з охорони дитинства, закріплених у положеннях Конституції РФ, і розвиває норми Закону про основні гарантії прав дитини, в якому охорона здоров'я дітей зафіксована в якості одного з основних компонентів державної політики в інтересах дітей.
  В цілому практика реалізації програм різного рівня сприятиме вирішенню стратегічних державних завдань по зниженню зростання захворюваності та смертності, поліпшення демографічної ситуації в найближчій перспективі.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 7. Пріоритет охорони здоров'я дітей"
  1. Стаття 63. Права та обов'язки батьків по вихованню та освіті дітей
      здоров'я, фізичний, психічний, духовний і моральний розвиток своїх дітей. Батьки мають переважне право на виховання своїх дітей перед усіма іншими особами. 2. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дітьми основної загальної освіти і створити умови для отримання ними середньої (повної) загальної освіти. Батьки з урахуванням думки дітей мають право вибору освітнього
  2. Стаття 17
      пріоритету у виборі виду освіти для своїх малолітніх
  3. Стаття 47. Підстава для виникнення прав та обов'язків батьків і дітей
      дітей грунтуються на походженні дітей, засвідченому у встановленому законом
  4. Стаття 64. Права та обов'язки батьків по захисту прав та інтересів дітей
      дітей покладається на їх батьків. Батьки є законними представниками своїх дітей і виступають на захист їх прав та інтересів у відносинах з будь-якими фізичними та юридичними особами, в тому числі в судах, без спеціальних повноважень. 2. Батьки не має права представляти інтереси своїх дітей, якщо органом опіки та піклування встановлено, що між інтересами батьків і дітей є
  5. Стаття 155.3. Права дітей, які залишилися без піклування батьків і перебувають в організаціях для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків
      статтями 55 - 57 цього
  6. Стаття 259. Гарантії вагітним жінкам і особам із сімейними обов'язками при направленні у службові відрядження, притягнення до понаднормової роботи, роботи в нічний час, вихідні, святкові та неробочі дні
      стаття закріплює гарантії, що поширюються відповідно на: вагітних жінок; жінок, які мають дітей віком до 3 років; працівників, що мають дітей-інвалідів до досягнення ними віку 18 років, а також працівників, які здійснюють догляд за хворими членами своєї сім'ї відповідно до медичного висновку . 2. Заборона направляти вагітних жінок у службові відрядження, залучати до
  7. Стаття 81. Розмір аліментів, що стягуються на неповнолітніх дітей у судовому порядку
      дітей стягуються судом з їх батьків щомісячно в розмірі: на одну дитину - чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку і (або) іншого доходу батьків. 2. Розмір цих часток може бути зменшено або збільшено судом з урахуванням матеріального або сімейного стану сторін та інших заслуговують уваги
  8. Стаття 1494. Пріоритет товарного знака
      пріоритет за первісною заявці - за датою цього пріоритету, якщо на дату подання виділеної заявки первісна заявка не відкликана і не визнана відкликаною і виділена заявка подана до прийняття рішення за первісною
  9. Контрольні питання до § 7.7
      охорони праці молоді та осіб із зниженою працездатністю? 5. У чому полягають особливості охорони праці жінок, вагітних жінок, матерів, які мають малолітніх дітей? 6. Яка система органів нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та охорону
  10. Стаття 163. Права та обов'язки батьків і дітей
      дітей, у тому числі обов'язок батьків щодо утримання дітей, визначаються законодавством держави, на території якої вони мають спільне місце проживання. При відсутності спільного місця проживання батьків та дітей права та обов'язки батьків і дітей визначаються законодавством держави, громадянином якої є дитина. На вимогу позивача до аліментних зобов'язань
  11. Стаття 259. Гарантії вагітним жінкам і особам із сімейними обов'язками при направленні у службові відрядження, притягнення до понаднормової роботи, роботи в нічний час, вихідні, святкові та неробочі дні
      стаття закріплює гарантії, що поширюються на вагітних жінок; жінок, які мають дітей віком до трьох років; матерів і батьків, які виховують без чоловіка (дружини) дітей у віці до п'яти років; працівників, що мають дітей-інвалідів та працівників, які здійснюють догляд за хворими членами їх сімей відповідно до медичного висновку. Безумовний заборону на залучення до надурочних робіт, до
  12. Стаття 85. Право на аліменти непрацездатних повнолітніх дітей
      дітей, які потребують допомоги. 2. За відсутності угоди про сплату аліментів розмір аліментів на непрацездатних повнолітніх дітей визначається судом у твердій грошовій сумі, що підлягає сплаті щомісячно, виходячи з матеріального і сімейного стану та інших заслуговують уваги інтересів
© 2014-2022  yport.inf.ua