Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 56. Набуття чинності цього Закону


Коментар до статті 56
1. Згідно ч. 3 ст. 15 Конституції РФ закони підлягають офіційному опублікуванню. Там же встановлено те, що неопубліковані закони не застосовуються. Крім того, відповідно до зазначеної конституційною нормою будь-які нормативні правові акти, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, не можуть застосовуватися, якщо вони не опубліковані офіційно для загального відома.
Порядок опублікування і набрання чинності федеральних законів встановлено Федеральним законом від 14 червня 1994 р. N 5-ФЗ "Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів палат Федеральних Зборів" (1), згідно зі ст. 4 якого (в ред. Федерального закону від 22 жовтня 1999 р. N 185-ФЗ) (2) офіційним опублікуванням федерального закону вважається перша публікація його повного тексту в Парламентській газеті, Російській газеті або Зборах законодавства Російської Федерації. Повний текст коментованого Закону опублікований в Парламентській газеті, у випуску від 11 - 17 лютого 2011 р. N 7, в Російській газеті від 8 лютого 2011 р. N 25 і від 10 лютого 2011 р. N 28 і в Зборах законодавства Російської Федерації, в випуск від 14 лютого 2011 р. N 7, ст. 900. Повний текст Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ "Про внесення змін в окремі законодавчі акти Російської Федерації у зв'язку з прийняттям Федерального закону" Про поліцію "опубліковано у тих же випусках названих офіційних видань. Таким чином, днем офіційного опублікування як коментованого Закону, так і Закону 2011 р. N 4-ФЗ є 10 лютого 2011
--- ---
(1) СЗ РФ. 1994. N 8. Ст. 801.
(2) СЗ РФ. 1999 . N 43. Ст. 5124.
Як передбачено у ст. 6 Федерального закону "Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів палат Федеральних Зборів", федеральні закони вступають в чинності одночасно на всій території Росії після закінчення 10 днів після дня їх офіційного опублікування, якщо самими законами не встановлено інший порядок набуття ними чинності. Відповідно, ч. 1 коментованої статті та передбачений такий "інший" порядок набрання чинності коментованим Законом - даний Закон (без будь-яких вилучень) закон набирає чинності з 1 березня 2011 р. (до внесення законопроекту в Державну Думу вказувалася Дата 1 січня 2011 р.). З цієї ж дати - 1 березня 2011 р. - набуває чинності і Закон 2011 р. N 4-ФЗ, що встановлено в його ст. 24. При цьому передбачено одне вилучення - норма, відповідно до якої викладається в новій редакції стаття 51 Федерального закону "Про прокуратуру Російської Федерації", присвячена статистичної звітності, набуває чинності з 1 січня 2012
Слід зазначити, що обов'язковість повторного опублікування в офіційних виданнях повного тексту федерального закону, до якого внесено зміни, Федеральний закон "Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів, федеральних законів , актів палат Федеральних Зборів "не передбачає (в ч. 4 його ст. 9 йдеться лише про можливість повторного офіційного опублікування в повному обсязі федерального закону, в який були внесені зміни або доповнення). Достатньо лише офіційного опублікування федерального закону, яким внесено зміни до раніше виданий федеральний закон. У цьому зв'язку доречно згадати про Визначенні КС Росії від 20 грудня 2005 р. N 515-О (1), яким відмовлено у прийнятті до розгляду скарги на ст. 4 названого Закону, яка допускає дію закону без повторного опублікування його повного тексту в офіційних виданнях після внесення до нього змін і доповнень. Відповідно, тексти федеральних законодавчих актів у зв'язку з внесенням до них Законом 2011 р. N 4-ФЗ змін, обумовлених прийняттям коментованого Закону, повторно не опубліковувалися.
---
(1) СПС.
2. Норма ч. 2 коментованої статті поширює дію положень ст. ст. 29, 43 - 46 коментованого Закону на тих співробітників органів внутрішніх справ, які не є співробітниками поліції. Це положення, що передбачають: обмеження, обов'язки і заборони, пов'язані зі службою в поліції (ст. 29); страхові гарантії співробітнику поліції і виплати з метою відшкодування шкоди, заподіяної у зв'язку з виконанням службових обов'язків (ст. 43); право співробітника поліції на житлове забезпечення (ст. 44); право співробітника поліції та членів його сім'ї на медичне обслуговування (ст. 45); гарантії співробітнику поліції у зв'язку з проходженням служби в поліції (ст. 46). Відповідно, йдеться про положення, що стосуються особливостей проходження державної служби в поліції та соціального захисту.
Розглянута норма видається не зовсім узгоджується з нормою ст. 32 коментованого Закону, з якої випливає, що на співробітників органів внутрішніх справ, які не є співробітниками поліції, поширюються встановлені цим Законом обов'язки, права, відповідальність, гарантії правового і соціального захисту співробітників поліції лише в разі залучення таких співробітників до виконання обов'язків, покладених на поліцію (див. коментар до зазначеної статті).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 56. Набуття чинності цього Закону "
  1. Стаття 65. Про набрання чинності цього Закону
    1. Відповідно до цієї статті коментований Федеральний закон набув чинності з дня його офіційного опублікування. Згідно ст. 4 Федерального закону "Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів палат Федеральних Зборів" від 14 червня 1994 р. N 5-ФЗ офіційним опублікуванням федерального закону вважається перша публікація
  2. Стаття 16. Набуття чинності цього Закону
    Відповідно до ч. 3 ст. 15 Конституції РФ закони підлягають офіційному опублікуванню; неопубліковані закони не застосовуються. Там же встановлено, що будь-які нормативні правові акти, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, не можуть застосовуватися, якщо вони не опубліковані офіційно для загального відома. Порядок опублікування і набрання чинності федеральних законів
  3. Стаття 33. Про вступ чинності цього закону
    Коментар до статті 33 До цієї нормі Закону судова практика у авторів
  4. Стаття 56. Набуття чинності цього Закону
    Коментар до статті 56 1. Див коментар до ст. 32 цього Федерального
  5. § 2. Місцеве самоврядування як основа конституційного ладу
    Основи конституційного ладу являють собою систему вихідних конституційних принципів, закріплених в гол. 1 Конституції РФ, які задають юридичну модель всього суспільства, держави, національного права в сукупності всіх його галузей. Основи конституційного ладу - це і дійсне здійснення даних принципів, і той стан суспільства, держави, національного права, яке
  6. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    Система і функції арбітражних судів. У судову систему Російської Федерації входять згідно Закону «Про судову систему Російської Федерації» спеціалізовані судові установи - Федеральні арбітражні суди. [1] У п. 2 ст. 118 Конституції Російської Федерації не виділено як самостійного виду судового процесу арбітражне судочинство. Отже, з точки зору
  7. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    Оскільки місцеве самоврядування самостійно, адміністративний контроль, що означає перевірку не тільки законності, а й доцільності дій (рішень) підконтрольних суб'єктів, за його діяльністю неможливий, так як він означав би пряме адміністративне підпорядкування органів місцевого самоврядування органам державної влади. Існує єдиний виняток з цього правила -
  8. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    За справедливим зауваженням Президента Російської Федерації, "великою проблемою місцевого самоврядування залишається недостатність його власної доходної бази. Але саме з місцевих органів влади населення запитує і за виконання федеральних законів, таких як Закон про ветеранів, і за роботу житлово-комунального господарства, і за дуже багато чого, багато чого іншого ". Сукупність місцевих фінансових
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  10. § 2. Елементи договору оренди
    Сторони договору оренди. Сторонами договору оренди є орендодавець і орендар. Стаття 608 ЦК присвячена однією зі сторін договору оренди - орендодавцю. У ній зазначено, що право здачі майна в оренду належить його власнику. Орендодавцями можуть бути також особи, уповноважені законом або власником здавати майно в оренду. Отже, за загальним правилом орендодавцем може бути
© 2014-2022  yport.inf.ua