Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 21. Вибір лікаря і медичної організації

Коментар до статті 21
Перш за все слід зазначити, що поява цієї статті - це новація законодавства про охорону здоров'я та її особливістю є об'єднання в рамках її положень, що розкривають зміст і гарантії механізму реалізації громадянами права вибору.
До прийняття коментованого нормативного акта законодавство в цій частині виглядало вельми розрізненим і містило окремі фрагменти, що стосуються питань регулювання у позначеній сфері. Зокрема, Основи законодавства 1993 р., торкаючись реалізації права на вибір, закріплювали можливість призначення лікуючого лікаря за вибором пацієнта або керівника лікувально-профілактичного закладу або його підрозділу (ст. 58), вибору за домовленістю з усіма її спільно проживають повнолітніми членами сім'ї лікаря загальної практики (сімейного лікаря) (ст. 22), вибір лікаря, у тому числі лікаря загальної практики (сімейного лікаря) і лікуючого лікаря, з урахуванням його згоди, а також вибору лікувально-профілактичного закладу відповідно до договорів обов'язкового і добровільного медичного страхування (ст. 30).
Закон про охорону здоров'я закріплює право на вибір медичної організації, що надає первинну медико-санітарну допомогу. Він здійснюється не частіше одного разу на рік (за винятком випадків зміни місця проживання або місця перебування громадянина). У зазначеній медичної організації громадянин може здійснювати вибір лікаря-терапевта дільничного, лікаря-педіатра дільничного, лікаря загальної практики (сімейного лікаря) шляхом подання заяви особисто або через свого представника на ім'я керівника медичної організації не частіше одного разу на рік (за винятком випадків зміни медичної організації) у порядку, що встановлюється уповноваженим федеральним органом виконавчої влади.
Коментований Закон не містить норм, що регламентують правове становище лікаря загальної практики (сімейного лікаря). Проте варто відзначити, що норми, що закріплюють правовий статус лікаря загальної практики (сімейного лікаря), були встановлені в ст. 59 Основ законодавства 1993 Згідно названій статті лікар загальної практики (сімейний лікар) визначався як лікар, що пройшов спеціальну багатопрофільну підготовку з надання первинної медико-санітарної допомоги членам сім'ї незалежно від їх статі і віку. При цьому Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 17.01.2005 N 84 (1) був також затверджений Порядок провадження діяльності лікаря загальної практики (сімейного лікаря).
---
(1) Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 17.01.2005 N 84 "Про Порядок здійснення діяльності лікаря загальної практики (сімейного лікаря)" / / БНА ФОИВ. 2005. N 9.
Відмітною ознакою первинної медико-санітарної допомоги є наближеність до місця проживання або роботи громадянина, що дозволяє віднести цей вид медичної допомоги до першого рівня контакту громадян з системою охорони здоров'я, службовцю опорою для безперервного етапного процесу охорони здоров'я та системи надання медичної допомоги.
Деталізація первинної медико-санітарної допомоги на долікарську, лікарську та спеціалізовану характеризує її багатогранну спрямованість і є передумовою для виконання покладених на даний рівень медичної допомоги завдань.
Як зазначено вище, право на вибір лікаря, у тому числі лікаря загальної практики (сімейного лікаря) і лікуючого лікаря, з урахуванням його згоди, а також вибір лікувально-профілактичного закладу відповідно до договорів обов'язкового і добровільного медичного страхування були продекларовані ще в Основах законодавства 1993
Однак в Основах та прийнятих в цілях їх реалізації підзаконних нормативних правових актах механізми реалізації прав пацієнта не розкривалися, у зв'язку з цим до теперішнього часу не забезпечувалася можливість вибору лікаря та медичної установи.
Що стосується питань надання медичної допомоги в рамках обов'язкового медичного страхування, то цей механізм також зіткнувся на практиці з відомими перешкодами, що не дозволяють забезпечувати пацієнту реалізацію права на вибір. Відзначимо, що надання медичної допомоги громадянам у рамках обов'язкового медичного страхування нерідко перебувало в залежності від утилітарних інтересів страхувальників, які мають можливість здійснювати вибір страхових медичних організацій, що беруть участь в наданні медичних послуг. Тим самим громадянин фактично був усунутий від участі у виборі страхової медичної організації (1). Подібні проблеми обов'язкового медичного страхування були системним "збоєм" у сфері медичного права та перекинулися на практику всієї системи охорони здоров'я.
---
(1) Див докладніше: Кирилова О.О. Правове регулювання обов'язкового медичного страхування / / Законодавство і економіка. 2011. N 6. С. 62.
Запропоновані законодавцем положення розкривають механізм реалізації права громадян на вибір лікаря та медичної організації як у рамках програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги залежно від виду та форми надання медичної допомоги, так і в рамках надання платної медичної допомоги.
Закріплення зазначених норм повною мірою кореспондує з нормами нещодавно прийнятого Федерального закону від 29.11.2010 N 326-ФЗ "Про обов'язкове медичне страхування в Російській Федерації" (1), в якому також закріплено механізм реалізації права вибору громадянина як страховий, так і медичної організації.
---
(1) СЗ РФ. 2010. N 49. Ст. 6422.
Тим часом в середовищі вчених висловлювалися відомі зауваження з приводу дуже широкої свободи медичного працівника в розпорядженні можливістю відмови лікаря від лікування пацієнта. Зокрема, Н.В. Путіло справедливо зазначала отримання згоди лікаря в якості юридично значущого факту для здійснення лікування пацієнта як зайве відступ від адміністративно-правових почав регулювання відносин з охорони здоров'я громадян (1). На наш погляд, потрібно погодитися з таким зауваженням, яке, однак, не було почуто законодавцем повною мірою. Як приклад можна навести п. 1 ст. 70 Закону про охорону здоров'я, що передбачає, що лікуючий лікар призначається керівником медичної організації (підрозділу медичної організації) або вибирається пацієнтом з урахуванням згоди лікаря, що також кореспондує з п. 1 ст. 21 цього Закону. Видається, що таке нормативне встановлення в подальшому може призвести до необгрунтованих відмов у наданні медичної допомоги конкретним громадянам, чим, власне, знижує гарантії реалізації самого права на вибір.
---
(1) Цомартова Ф.В. Правові основи модернізації охорони здоров'я / / Журнал російського права. 2011. N 2. С. 125 - 129.
Для отримання спеціалізованої медичної допомоги в плановій формі вибір медичної організації, що реалізує територіальну програму державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги, здійснюється у відповідності з напрямком лікуючого лікаря. Якщо таких медичних організацій кілька (мається на увазі можливість вибору однієї з них), лікар в обов'язковому порядку сповіщає про це громадянина.
Медична допомога в невідкладної або екстреної формі виявляється громадянам з урахуванням дотримання встановлених вимог до строків її надання (див. коментар до ст. 32 Закону). З урахуванням цього можна припустити, що реалізація громадянином права на вибір лікаря або медичної організації ставиться в пряму залежність від забезпечення умов своєчасності та ефективності надання відповідної допомоги.
Окремі умови вибору громадянином медичної організації встановлені у випадках надання медичної допомоги в рамках програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги за межами території суб'єкта РФ. За винятком випадків надання швидкої медичної допомоги, умови вибору встановлюються уповноваженим федеральним органом виконавчої влади.
З метою реалізації права на вибір забезпечується доступність інформації про лікарів (рівні їхньої кваліфікації) та діяльності медичних організацій. Для цього також використовується інформаційно-телекомунікаційна мережа Інтернет.
Спеціальний порядок вибору лікаря та медичної організації військовослужбовцями та особами, прирівняними з медичного забезпечення до військовослужбовців, громадянами, що проходять альтернативну цивільну службу, громадянами, підлягають призову на військову службу або направляються на альтернативну цивільну службу, та громадянами , які надходять на військову службу за контрактом або прирівняну до неї службу, а також затриманими, ув'язненими під варту, які відбувають покарання у виді обмеження волі, арешту, позбавлення волі або адміністративного арешту, здійснюється з урахуванням особливостей надання медичної допомоги (див. коментар до ст. ст. 25 і 26 Закону).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 21. Вибір лікаря і медичної організації "
  1. 7.2. Договір медичного страхування
    вибір медичного закладу та лікаря, оскільки дане право реалізується лише у відповідності з договором обов'язкового медичного страхування. Таким чином, при укладанні договорів обов'язкового медичного страхування передбачається оплата з коштів обов'язкового медичного страхування медичної допомоги в обсязі та на умовах діючої на даній території територіальної
  2. Стаття 6.9. Споживання наркотичних засобів або психотропних речовин без призначення лікаря
    лікаря, за винятком випадків, передбачених частиною 2 статті 20.20, статтею 20.22 цього Кодексу, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб. Примітка. Особа, яка добровільно звернулася в лікувально-профілактичний заклад для лікування у зв'язку з споживанням наркотичних
  3. 5.6. Пільги, передбачені в сфері охорони здоров'я
    лікаря при наданні амбулаторної допомоги. Право на отримання державної соціальної допомоги у вигляді набору соціальних послуг мають наступні громадяни: інваліди війни; учасники Великої Вітчизняної війни; ветерани бойових дій (Додаток 5) та ін (див. ст. 6.1 зазначеного Закону). До складу наданого набору соціальних послуг включається додаткова безкоштовна
  4. Коментар до статті 6.9
    статтями). За змістом коментованої статті розуміється проступок, що виразився в споживанні наркотичних засобів або психотропних речовин без призначення лікаря. Згідно ст. 58 Основ законодавства РФ про охорону здоров'я громадян від 22 липня 1993 р. N 5487-1 під лікуючим лікарем розуміється лікар, який надає медичну допомогу пацієнту в період його спостереження та лікування в
  5. Стаття 70. Лікуючий лікар
    стаття присвячена деяким аспектам правового статусу лікаря. Відзначимо, що норми аналогічного змісту передбачалися в ст. 58 Основ законодавства 1993 Однак у Законі про охорону здоров'я вони більшою мірою оновлені з урахуванням їх адаптації до сучасних вимог медичної практики. Лікуючий лікар призначається керівником медичної організації (підрозділу медичної
  6. Стаття 6.9. Споживання наркотичних засобів або психотропних речовин без призначення лікаря
    лікаря, за винятком випадків, передбачених частиною 3 статті 20.20 , статтею 20.22 цього Кодексу, - (в ред. Федерального закону від 05.12.2005 N 156-ФЗ) тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб. (в ред. Федеральних законів від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від 28.12.2010 N 417-ФЗ) 2. Те ж
  7. Стаття 323. Гарантії медичного обслуговування
    стаття з 1 січня 2005 застосовується у зміненій редакції, згідно з якою гарантії медичного обслуговування для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, диференціюються залежно від того, за рахунок коштів якого бюджету здійснюється фінансування організації. Колективним договором організацій, що фінансуються з федерального бюджету , для працівників
  8. Г.Р. Дзвонів, Н.І. Махонько. Медичне право: навчальний посібник., 2009
    медичного обслуговування. Автори розкривають поняття медичного права, розглядають правове забезпечення охорони здоров'я РФ, принципи організації та функціонування системи російської охорони здоров'я, правове регулювання відносин між громадянами та медичними установами, відповідальність в системі медичного права і т. д. Навчальний посібник містить контрольні питання для
  9. 9.1. Відповідальність суб'єктів медичного страхування
    медичних послуг, а також за відмову в наданні медичної допомоги застрахованою стороні. У разі порушення медичним закладом умов договору страхова медична організація має право частково або повністю не відшкодовувати витрати з надання медичних послуг. Страхова медична організація здійснює контроль якості медичної допомоги, наданої застрахованим за програмами
  10. Коментар до подп. "А" п. 1
      лікаря і лікуючого лікаря медичного закладу та відбитком печатки медичного закладу; - лист медичного огляду з укладенням лікаря-спеціаліста про придатність призовника до військової служби і показнику призначення. 8. Офіцер запасу являє військовому комісару карту медичного огляду громадянина, який перебуває в запасі. Офіцери запасу, покликані
  11. Стаття 69. Медичний огляд (обстеження) при укладенні трудового договору
      стаття передбачає обов'язкове проведення попереднього медичного огляду (обстеження) працівника при укладенні трудового договору тільки в тих випадках, коли це прямо передбачено ТК і іншими федеральними законами. Медичний огляд (обстеження) при укладенні трудового договору проводиться в цілях визначення придатності громадянина за станом здоров'я до виконання тієї чи
  12. 2.1. Поняття медичного права
      лікаря. В даний час медичне (лікарське, з охорони здоров'я) право або право про охорону здоров'я громадян являє собою самостійну комплексну галузь права, систему нормативних актів або норм, що регулюють організаційні, майнові, особисті відносини, що виникають у зв'язку з проведенням санітарно-епідеміологічних заходів і наданням лікувально- профілактичної допомоги
  13. Стаття 99. Види примусових заходів медичного характеру Коментар до статті 99
      вибір повинен грунтуватися на об'єктивних даних, що свідчать про характер і ступінь суспільної небезпеки особи, а також на оцінці психічного розладу хворого та прогноз його розвитку. 2. Психічний стан осіб, до яких застосовуються примусові заходи медичного характеру, визначається на підставі судово-психіатричних
  14. Стаття 124. Ненадання допомоги хворому Коментар до статті 124
      лікаря, відсутність ліків, медичних інструментів, транспорту для доставляння хворого в стаціонар і т.п. 3. Обов'язковим елементом складу злочину є також настання наслідків: для основного складу злочину (ч. 1) - заподіяння шкоди здоров'ю середньої тяжкості, для кваліфікованого (ч. 2) - смерть хворого або заподіяння тяжкої шкоди його здоров'ю. 4. Суб'єктивна
  15. 7.3. Страховий медичний поліс
      медичних послуг, включених в територіальну програму обов'язкового медичного страхування, є страховий поліс єдиної форми для всієї території регіону (Додатки 14, 15). Існують типові форми страхового медичного полісу обов'язкового і добровільного страхування громадян. Страховий медичний поліс обов'язкового медичного страхування є документом, що засвідчує
  16. 15.1. Правове регулювання питань проведення експертизи якості медичної допомоги
      медичної допомоги. Основи законодавства РФ про охорону здоров'я громадян містять спеціальний розділ, присвячений медичній експертизі (розділ IX). Згідно з цим розділом, виділені п'ять видів медичних
  17. Стаття 938. Страховик
      медичним організаціям - Законом РФ "Про медичне страхування громадян у Російській Федерації". Діють Умови ліцензування, Загальне положення про страхових медичних організаціях, затверджене Постановою Уряду РФ від 23 січня 1992 р. N 41, Положення про страхових медичних організаціях, що здійснюють обов'язкове медичне страхування, затверджене Постановою
  18. Стаття 21.6. Ухилення від медичного обстеження
      медичного огляду або обстеження за направленням комісії з постановки громадян на військовий облік або від медичного обстеження за направленням призовної комісії - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від ста до п'ятисот рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  19. Стаття 21.6. Ухилення від медичного обстеження
      медичного огляду або обстеження за направленням комісії з постановки громадян на військовий облік або від медичного обстеження за направленням призовної комісії - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї другої до п'яти мінімальних розмірів оплати
© 2014-2021  yport.inf.ua