Головна |
« Попередня | Наступна » | |
11.2. Дія правових норм у часі |
||
? точного моменту початку дії правової норми; ? наявності або відсутності її «зворотного» або «яка переживає» сили; ? конкретного моменту припинення нею своєї сили, свого дії. У кожній країні існує той чи інший порядок введення правових норм в дію і втрати ними своєї юридичної сили. Майже скрізь приймаються закони та інші нормативно-правові акти підлягають офіційному оприлюдненню, після чого негайно або через певний відрізок часу починають діяти, і така дія продовжується до їх скасування чи заміни іншим нормативно - правовим актом. Нині в Росії ці питання регулюються Конституцією РФ 1993 року (п. 3 ст. 15), Федеральним законом «Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів палат Федеральних Зборів» і Указами Президента РФ «Про порядок опублікування і набрання чинності актами Президента Російської Федерації, Уряду Російської Федерації і нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади», «Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних законів» і «Про порядок опублікування міжнародних договорів Російської Федерації ». Аналогічні акти прийняті і в ряді суб'єктів Російської Федерації. По зазначеній вище статті Конституції Росії «закони підлягають офіційному опублікуванню. Неопубліковані закони не застосовуються ». Це - дуже цінний і демократичний конституційний принцип, покликаний покласти кінець колишньої практики, за якої багато нормативні документи органів влади не оприлюднювалися. Але він супроводжується двозначним доповненням, що «будь-які нормативні правові акти, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, не можуть застосовуватися, якщо вони не опубліковані офіційно для загального відома». По-перше, залишається неясним, чи поширюється таке доповнення на закони, які були і залишаються нормативними правовими актами. По-друге, якщо навіть маються на увазі тільки підзаконні нормативно-правові акти, то логічно напрошується висновок, що їх опублікування поставлено в залежність від якихось обставин, відсутність яких дозволяє взагалі не оприлюднювати ті чи інші укази, постанови, інструкції, накази тощо По-третє, ці обставини позначені досить розпливчасто. Здавалося б, що будь-який нормативний акт регулює суспільні відносини, кожне з яких неодмінно зачіпає права, свободи чи обов'язки своїх учасників (людей), і з цієї точки зору розглядається конституційне доповнення втрачає сенс. У той же час не можна не бачити, що воно створює лазівку для «секретних» правових актів, що не зачіпають нібито прав і свобод громадян навіть у випадках, коли мова йде про військові дії з величезними людськими жертвами, стражданнями і руйнуваннями на території своєї країни. Саме такий підхід проявив себе, зокрема, у кривавих чеченських подіях останніх років. Ця подвійність не усунуто і в наступних нормативно-правових актах. 24 листопада 1995 Президент РФ видав Указ «Про заходи щодо забезпечення відкритості і загальнодоступності нормативних актів», проте в ст. ст. 1-2 цього документа йдеться більше про непублікуемие актах, а права і свободи особи залишилися без уваги. В Указі Президента РФ від 23 травня 1996 року «Про порядок опублікування і набрання чинності актами Президента Російської Федерації, Уряду Російської Федерації і нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади» до розряду непублікуемие віднесені акти та окремі їх положення, що містять відомості, що становлять державну таємницю , або «конфіденційного характеру» (ст. 1). У підсумку невизначеність не зникає. По-перше, неясно, чи то цими указами вводяться нові підстави для відмови від опублікування нормативних правових актів, що доповнюють п. 3 ст. 15 Конституції РФ, чи то існуюче конституційне положення трактується через призму державної таємниці та конфіденційності. По-друге, залишається тільки гадати, яким чином в нормативних актах, в яких викладаються загальні правила поведінки, можуть міститися таємні або конфіденційні відомості. По-третє, як і раніше незрозуміло, чому довірливість (лат. соnfidentia - довіра) ставиться над правами, свободами і обов'язками громадян. Видається, що мають оприлюднюватися всі закони і інші нормативно-правові акти без винятку. Це, по суті, конституційна вимога, якщо врахувати, що правова норма, що регулює ті чи інші відносини, завжди зачіпає права, свободи та обов'язки людей, оскільки ці відносини, в кінцевому рахунку, є форми їх спілкувань, залежностей і відмежування. Інша справа, що одні нормативно-правові акти потребують спеціальної державної реєстрації, інші - ні. З цієї точки зору закони, укази Президента і постанови Уряду не вимагають попередньої реєстрації. Нормативні ж акти міністерств і відомств набувають юридичну силу і вводяться в дію тільки після їх реєстрації. Але це правило, встановлене з 1 березня 1993 року, адресоване теж лише до відомчих нормативно-правовим актам, що зачіпають права і свободи громадян або носять міжвідомчий характер. Саме вони проходять реєстрацію в органах Міністерства юстиції РФ, а ті з них, які не пройшли такої реєстрації та не опубліковані в офіційному порядку, не вступають в дію, не тягнуть правових наслідків і не підлягають застосуванню. Офіційно федеральні закони, укази та урядові постанови публікуються в «Зборах законодавства Російської Федерації» і в «Російській газеті», а відомчі нормативно-правові акти - в газеті «Российские вести» і в Бюлетені нормативних актів федеральних органів виконавчої влади видавництва «Юридична література» Адміністрації Президента РФ. Нині до цих офіційними джерелами прирівняне поширення актів Президента та Уряду РФ в машиночитаемом вигляді науково-технічним центром правової інформації «Система». Всі інші друковані органи та засоби масової інформації можуть оприлюднювати тексти нормативно-правових актів, однак це не вважається офіційним опублікуванням. Відповідно до Федерального закону від 14 червня 1994 року «Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів палат Федеральних Зборів», ці нормативні акти підлягають офіційному опублікуванню протягом 7 днів після підписання. Акти Президента та Уряду РФ підлягають офіційному опублікуванню протягом 10 днів з моменту їх підписання. Такий же термін встановлений для опублікування відомчих нормативних актів, проте він тут обчислюється з дня їх реєстрації. Щодо моменту вступу в дію нормативно - правових актів існують правила про те, що федеральні закони та відомчі нормативно-правові акти федеральних органів виконавчої влади набирають чинності після закінчення 10 днів, а нормативні укази Президента і постанови Уряду РФ - після закінчення 7 днів після їх офіційного опублікування. Однак щодо нормативних документів Уряду, міністерств і відомств знову зроблено застереження про те, що цей порядок поширюється на них лише за умови, якщо зачіпаються права, свободи та обов'язки особистості, встановлюється статус федеральних органів виконавчої влади або організацій. Решта нормативні акти Уряду РФ набувають чинності з дня підписання. Ці загальні правила вступу законів та підзаконних нормативних актів у силу діють у випадках, коли ні в текстах самих цих актів, ні в інших документах не передбачено інше. Але нерідко початковий момент дії того чи іншого нормативно-правового акта позначається безпосередньо в його тексті. Так, у ст. 94 федерального закону від 26 грудня 1995 року «Про акціонерні товариства» вказується, що він вступає в дію з 1 січня 1995 року. У федеральному законі від 21 жовтня 1994 року про введення в дію Цивільного кодексу РФ (загальна частина) початок його дії визначено з 1 січня 1995 року, хоча текст Кодексу був офіційно опублікований в перших числах грудня попереднього року . Крім того, можливі «відстрочення» дії окремих правил нормативного акту, як це, приміром, зроблено у федеральному законі від 22 грудня 1995 року про введення в дію частини другої ЦК РФ, де «до встановлення умов ліцензування діяльності фінансових агентів» (стаття 825 ГК РФ) зберігався колишній порядок здійснення їх діяльності. У всіх аналогічних випадках початок юридичної сили тих чи інших нормативно-правових актів визначається по їх тексту або документу про введення їх у дію. Порядок набуття чинності законів та інших нормативних актів регіонального, місцевого або локального характеру поки належним чином не врегульовано. У Республіці Татарстан він суттєво не відрізняється від загальноросійського порядку. Закони та підзаконні нормативно-правові акти зворотної сили не мають, тобто їх дія поширюється тільки на регульовані відносини, що мають місце після введення їх в силу. У статті 4 ГК РФ, наприклад, підкреслюється, що «акти цивільного законодавства не мають зворотної сили і застосовуються до відносин, які виникли після введення їх у дію», а «дія закону поширюється на відносини, що виникли до введення його в дію, коли це прямо передбачено законом »(ст. 4). Проте в кримінальному праві здавна існує принцип, що норма, що скасовує караність діяння або пом'якшувальна за нього відповідальність, має зворотну силу, тобто поширюється на діяння, вчинені до введення її в дію. В окремих випадках зворотна сила може бути додана і нормам інших галузей права, якщо це особливо обмовляється самим законодавцем. При цьому повинні суворо дотримуватися положення Конституції РФ 1993 року: «Закон, що встановлює або обтяжуючий відповідальність, зворотної сили не має», «Закони, що встановлюють нові податки або погіршують становище платників податків, зворотної сили не мають», «Ніхто не може нести відповідальність за діяння , яка на час її вчинення не визнавалося правопорушенням »,« Якщо після вчинення правопорушення відповідальність за нього усунена або пом'якшена, застосовується новий закон »(ст. ст. 54, 57). Законом РФ «Про введення в дію першої частини Цивільного кодексу Російської Федерації» від 30 листопада 1994 роки така сила додана так званої набувальної давності, яка поширена і на випадки, коли володіння майном розпочато до введення кодексу в дію (ст. 11). «Переживання» правової норми означає, що вона продовжує застосовуватися після втрати своєї сили. За загальним правилом, правова норма, що припинила свою дію, не застосовується до відносин, які виникли після моменту припинення такої дії. Виняток звідси може бути лише за спеціальною вказівкою правотворчого органу, який вирішив у зв'язку з якими-небудь складними ситуаціями дозволити застосування тієї чи іншої норми до відносин, які виникли після її дії. Закони та інші нормативно-правові акти припиняють свою дію через або їх офіційного скасування, або фактичної заміни іншим законом (підзаконним нормативним актом), або після закінчення терміну, на який вони були прийняті (наприклад, закон про бюджет), або скасування надзвичайного стану, на час дії якого вони були розраховані. Надзвичайний стан може вводитися лише у встановленому федеральним законом порядку; якщо воно пов'язане з окремими обмеженнями прав і свобод особистості, то з обов'язковим зазначенням терміну дій таких обмежень (ст. 56 Конституції РФ). Нормативно-правові акти тимчасового характеру припиняють свою дію після закінчення терміну, на який вони були прийняті, або по настанні зазначеної в них життєвій ситуації. Багато підзаконні акти нині діють до прийняття натомість їм законів, і вони припинять свою дію, як тільки такі закони будуть прийняті і увійдуть в свою юридичну силу. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " 11.2. Дія правових норм у часі " |
||
|