« Попередня
|
|
Наступна » |
|
|
13.3.1. Поняття правозастосування
|
Правозастосування здійснюється в рамках особливого, правозастосовчого правовідносини і є різновидом індивідуально-правового регулювання, про що вже говорилося в попередніх підрозділах даної праці. Нагадаємо, що в ряді випадків індивідуальне регулювання проводиться на підставі та відповідно тільки з тими нормами права, які визначають компетенцію (юрисдикцію, повноваження) даного органу або посадової особи. Наприклад, Президент згідно ст.83 Конституції РФ призначає Голову Уряду, формує персональний склад Ради Безпеки, призначає і звільняє повноважних своїх представників в регіонах, вище командування Збройних сил РФ. У подібній ситуації індивідуально-правове регулювання «на основі закону і відповідно до нього» означає, що при цьому реалізується виключно компетенційних норма: індивідуально-правовий припис приймається компетентним органом або посадовою особою у здійснення своїх повноважень, однак воно не є специфічним засобом застосування якої -чи інший норми права, для реалізації якої треба було б владно підтвердити певний юридичний факт, конкретизувати юридичні права або прийняти інші подібні заходи, що організують як би з боку правореалізації учасниками регульованого саме цією нормою відносини. Картина змінюється істотно, коли компетентні органи і посадові особи, здійснюючи знову ж свої повноваження, встановлюють юридичні факти, конкретизують права та обов'язки, індивідуалізують міру відповідальності і т.д. стосовно певної нормі. Скажімо, арбітражний суд визнає угоду недійсною або відновлює пропущений з поважної причини термін позовної давності, реалізуючи тим самим не тільки норми АПК РФ, що визначають повноваження і порядок діяльності суду, а й відповідні норми цивільного права, що регулюють угоди і відновлення терміну позовної давності (ст. ст. 166-181, 205 ЦК РФ). У подібних випадках самі повноваження компетентного органу здійснюються для того, щоб організувати реалізацію будь-якої іншої правової норми стосовно до конкретних життєвих обставин. Відповідно, формула «індивідуально-правове регулювання на основі і згідно закону» набуває більш ємний зміст, оскільки мається на увазі як закон, що визначає компетенцію даного органу (посадової особи), так і закон, який окреслює загальні контури вирішення виниклого юридичної «справи». Причому з першим із них орган індивідуально-правового регулювання погодить свої власні дії, а за допомогою другого - в казуальної формі, але владно доводить до логічного завершення організацію відповідних відносин. Якраз такий різновид індивідуально-правового регулювання є правозастосуванням. Тут є правопріменітель, специфічне правоприменительное ставлення, в рамках якого здійснюється доведення правопорушення і вини правопорушника, приймається правозастосовний акт. Правозастосування найбільш характерно для судових і правоохоронних установ. Воно, однак, нерідко є органічною частиною діяльності багатьох інших органів виконавчої влади, таких, як міністерства та відомства, федеральні комісії і т.д. У ролі правоприменителя порою виступають банківські та фінансові структури. Наприклад, згідно з Положенням про державну податкову службу, затвердженим указом Президента РФ від 31 грудня 1991 року, податкова інспекція в необхідних випадках призупиняє операції по банківських рахунках платника податків, вилучає пов'язані з приховуванням або незаконним заниженням податків документи, застосовує штрафні фінансові санкції. На виконання Положення про порядок проведення атестації на право здійснення аудиторської діяльності, затвердженого постановою Уряду РФ 6 травня 1994, Міністерство фінансів Росії видає атестати і ліцензії за загальним і деяким іншим видам аудиту. Ліцензії на фінансові послуги, на залучення на комерційній основі фінансових коштів в страхову діяльність видає Росстрахнадзор, діючий відповідно до Положення про федеральну службу з нагляду за страховою діяльністю, яке затверджено Урядом РФ 19 квітня 1993.
|
« Попередня |
|
Наступна » |
= Перейти до змісту підручника = |
|
Інформація, релевантна " 13.3.1. Поняття правозастосування " |
- Тема 16. Індивідуально-правове регулювання. Правозастосування. Правозастосовні акти
поняття, складові. Засоби процесуального доказування: докази, їх джерела та способи отримання, перевірки та оцінки доказів та їх джерел. Мета, предмет і межі процесуального доказування. Правозастосовні акти: поняття, види, структура та їх юридична сила. Правозастосовні акти органів внутрішніх справ. Правозастосовна практика. Правозастосовна помилка.
- Тема 21. Індивідуально-правове регулювання
поняття і види. 3. Правозастосування як різновид індивідуально-правового регулювання. 4. Особливості правозастосування при прогалині або колізії в праві. 5. Правозастосовна діяльність органів внутрішніх справ. 6. Висновок. 7. Список використаної
- 13.3. Правозастосування. Правозастосовні акти
13.3. Правозастосування. Правозастосовні
- Список літератури
поняттю законності / / Правознавство. 1993. N 5. 10. Матузов Н.І. Право як нормативна основа правопорядку / / Становлення правового порядку в російській державі: реальність і перспективи (соціально-правові проблеми). Саратов, 1995. 11. Лукашева Е.А. Соціалістичне правосвідомість і законність. М., 1973. 12. Правовий режим законності: питання теорії та історії. СПб., 2001. 13. Правове
- § 3. Ефективність механізму правового регулювання
правозастосування "доповнює" дієвість нормативного регулювання, а значить, і в цілому механізм правового регулювання. З'єднання нормативного регулювання та правозастосування необхідно, бо, взяті окремо, вони відразу починають демонструвати свої "слабкі сторони": нормативне регулювання без індивідуального (без розсуду) перетворюється найчастіше в формалізм, а правозастосування без
- Стаття 26 . Наслідки задоволення заяви про відвід
правозастосуванні ст. 18 АПК РФ, що стосуються заміни судді та наслідків такої заміни, використовуються при застосуванні ст. 26 АПК
- Список літератури
поняття, структура, цінність. Саратов, 1989. 13. Карташов В.Н. Професійна юридична діяльність: питання теорії і практики. Ярославль, 1992. 14. Княгинин К.Н. Правозастосовні охоронні акти. Свердловськ, 1991. 15. Лазарєв В.В. Ефективність правозастосовних актів. Казань, 1975. 16. Лазарєв В.В. Соціально-психологічні аспекти застосування права. Казань, 1982. 17.
- 12.2. Правотворчість та правозастосування
правозастосування може бути оскаржений зацікавленими сторонами або опротестовано прокурором); - виконання прийнятого рішення (втілення рішення, що міститься в правозастосовчому акті, в поведінку учасників управлінських
- Стаття 23. Відведення помічника судді, секретаря судового засідання, експерта, спеціаліста, перекладача
правозастосуванні ст. 21 АПК РФ застосовні і в даному
- Стаття 1278. Вільне відтворення твору для цілей правозастосування
Допускається без згоди автора чи іншого правовласника та без виплати винагороди відтворення твору для здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення, для провадження дізнання, попереднього слідства чи здійснення судочинства в обсязі, виправданому цією
- Тема 22. Юридичний процес
поняття і призначення. 3. Доведення в правозастосуванні: мета, предмет, засоби і межі. 4. правозастосовні акти: поняття, види, структура. 5 . правозастосовні акти органів внутрішніх справ. 6 Висновок. 7. Список використаної літератури. - Література до тем 21, Алексєєв С.С. Загальна теорія права / С.С. Алексєєв. - М., 2008. - Боннер А.Т. Законність і справедливість у правозастосовчій
- 13.3.2. Правозастосування при прогалинах або колізії в праві
правозастосування, більш глибоко вторгаючись в регулювання життєвих відносин, розширює свободу розсуду правоприменителя і має деякі особливості. Пробіл означає «пролом» у нормативній системі, відсутність у ній нормативних установлень щодо тих чи інших життєвих обставин, які, по суті, перебувають у сфері правового регулювання. Причини пробілу можуть бути різними:
- ПИТАННЯ ДО ІСПИТУ
поняття і види. 2. Зовнішня форма права, її складові: загальна характеристика. 3. Внутрішня форма права, її елементи. 4. Гіпотези правових норм, їх види та значення. 5. Державна влада: властивості і форми здійснення. 6. Державний механізм: поняття, детермінанти, принципи побудови і функціонування. 7. Державний орган: поняття, ознаки, види. 8. Держава і
|