Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
С.А. Авакьян. Конституція Росії - природа, еволюція, сучасність, 2000 - перейти до змісту підручника

4.1.1. Пряма дія Конституції

Нагадаємо ще раз те, що записано в самій Конституції. Згідно ст. 15 вона має пряму дію. Дискусія про те, в чому виражається пряму дію конституції, який механізм реалізації конституції, ведеться давно, література на цей рахунок обширна * (233).
На нашу думку, можна говорити про декількох аспектах прямої дії Конституції РФ.
По-перше, своїми нормами вона закріплює той лад суспільних відносин, що існує чи повинний існувати в нашій країні. Положення Конституції є в цьому плані базовими категоріями для суспільства, держави, статусу особистості. Не буде перебільшенням сказати, що якщо на етапі появи Конституції до неї ставиться вимога відповідати зародився або зароджуються суспільним відносинам, то надалі до цих суспільним відносинам ставиться вимога відповідати Конституції. На якомусь етапі можуть виникнути ідеї нових суспільних відносин. Але поки немає нової Конституції, завжди існує проблема відповідності складаються суспільних відносин чинної Конституції. Тобто, як бачимо, тут правило прямої дії полягає не у зверненні до кожної окремої нормі Конституції, а в оцінці її загального впливу на політичну, економічну і соціальну структури життя в суспільстві і державі.
По-друге, Конституції РФ аж ніяк не повинно бути чуже правило прямої дії окремих її конкретних положень як основи не взагалі ладу, системи, а певних видів суспільних відносин. Інакше кажучи, від глобальності прямої дії Конституції треба перекинути міст до її здатності формально-правового регулювання суспільних відносин. Таким чином, в конституційному регулюванні можуть бути закладені початку загального і особливого. У цьому відношенні сприйняття Конституції як нормативного правового акта (закону) має стати природною частиною нашого юридичного буття. Якщо Конституція говорить про те, що Федеральне Збори РФ складається з двох палат - Ради Федерації і Державної Думи, питається, що ще потрібно? Це і є пряме регулювання, причому ніким не оспорюване і вживане практикою.
У постанові Пленуму Верховного Суду РФ від 31 жовтня 1995 р. "Про деякі питання застосування судами Конституції Російської Федерації при здійсненні правосуддя" чітко говориться, що суд, вирішуючи справу, безпосередньо застосовує Конституцію, зокрема, тоді, "коли закріплені Конституцією положення, виходячи з її змісту, не вимагають додаткової регламентації і не містять вказівки на можливість її застосування за умови прийняття федерального закону, що регулює права, свободи, обов'язки людини і громадянина та інші положення" * (234).
Зрозуміло, одвічно буде стояти проблема співвідношення почав загального і особливого в конституції взагалі, нашої Конституції зокрема. Часом виникає думка про те, що Конституція не повинна "опускатися" до регулювання конкретних відносин. Однак, думається, питання треба ставити навпаки: наскільки важливо конкретне положення, щоб про нього говорити в Конституції. І цілком очевидно, що відмовлятися від таких конкретних норм Конституція РФ не повинна. Проте багато що ще може залежати від того, чи визначилися відповідні правила. Наприклад, коли Росія прийшла до висновку, що замість Комітету конституційного нагляду їй треба створити Конституційний Суд, до Конституції 12 грудня 1990 було включено відповідне правило. Однак про компетенції КС в Конституції ще не говорилося, оскільки дане питання перебував у процесі рішення. І лише коли вдалося знайти прийнятний варіант, він знайшов відображення в Законі про КС 1991; наступним етапом стало відображення в Конституції при реформі 21 квітня 1992 компетенції КС (ст. 165-1).
Проблема тут може бути пов'язана і з так званої достатністю або недостатністю конституційного регулювання. Не треба забувати про те, що воно в принципі є стислим. І при бажанні завжди можна сказати, що воно недостатньо, оскільки є коротким, а широке (але поточне) законодавче регулювання більш корисно. Однак методологічно це не зовсім вірний підхід. У тому-то і цінність конституційного регулювання, що воно в концентрованій формі може створити безпосередню базу розвитку громадського відносини навіть без подальшого законодавчого регулювання. Якщо цього не враховувати в конституційному регулюванні, тоді воно як раз і буде приречене на роль тільки декларативних правил.
По-третє, пряма дія Конституції пов'язано з такою категорією як дух, сенс Конституції. У певному відношенні ця категорія небезпечна, оскільки впирається в трактування Конституції. І як би не вийшло за виразом: скільки людей, стільки й думок. Але в тому-то й річ, що дух і сенс Конституції або закладені в самих її ідеях, або виводяться з цих ідей і змісту Конституції трактуванням тих органів, які або розвивають норми Конституції у відповідних актах, або безпосередньо дають тлумачення Конституції (хоча на цей випадок є проблеми, яких ми торкнемося пізніше).
Треба сказати, що пряме застосування норм Конституції РФ по їх духу або змістом вже має місце. У ряді випадків це стосується деяких принципових концепцій державного будівництва. Наприклад, шляхом трактування низки норм Конституції РФ зроблено висновок про наявність в країні особливого виду державної влади - президентської влади. Причому в співвідношенні з трьома позначеними в ст. 10 Конституції гілками - законодавчою, виконавчою і судовою владою - президентська влада розглядається як перша і стоїть над ними, оскільки забезпечує їх узгоджене функціонування і взаємодія (ст. 80 Конституції).
Пряме застосування норм Конституції, виходячи з їх духу і сенсу, є, на нашу думку, менш привабливим варіантом. Однак треба бути реалістами: це неминуче. І оскільки тут очевидна велика частка розсуду відповідних органів, треба просто постійно пам'ятати про це і не допустити додання іншого сенсу конституційним ідеям тим, хто застосовує норми Конституції. Важливе значення також має застосування не ізольовано окремих норм, а комплексний підхід.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " 4.1.1. Пряма дія Конституції "
  1. Контрольні запитання до розділу 2
    конституції. 2. Співвідношення конституції і конституціоналізму. 3. Основні риси конституцій зарубіжних країн. 4. Класифікація конституцій по різних підставах. 5. Поняття конституції юридичної й фактичної. 6. "Жива" Конституція. 7. Принципові відмінності і схожість писаної і неписаної конституцій. 8. Плюси і мінуси жорсткості конституцій. 9. Референдум як спосіб прийняття
  2. Стаття 788. Пряме змішане повідомлення
    пряме змішане повідомлення), а також порядок організації цих перевезень визначаються угодами між організаціями відповідних видів транспорту, що укладаються відповідно до закону про прямих змішаних (комбінованих)
  3. 18. Конституція Російської Федерації
    пряму дію, що виражається в тому, що суди при вирішенні справ мають право застосовувати безпосередньо норми конституції (наприклад, якщо суд дійде висновку, що федеральний закон, прийнятий після набуття чинності конституції, суперечить її
  4. 27. Конституція Російської Федерації - основний закон держави
    пряму дію і застосовується на всій території Російської Федерації. Конституція - це основний закон держави. Предметом регулювання Конституції є наступні категорії суспільних відносин: 1) права і свободи людини; 2) організація управління державою з дотриманням принципів суверенітету і поділу влади, пристрій державного механізму;
  5. Глава V. Заключні положення
    Норми глави V практично ідентичні нормам Конституції РФ і ГК РФ. Стаття 34 Закону повторює п. 3 ст. 62 Конституції України, ст. 35 Закону - п. 1 ст. 11 ГК РФ, а ст. 36 Закону - п. 4 ст. 15 Конституції РФ. Закон набув чинності в 1992 р., тобто ще до появи Конституції РФ і ГК РФ, коли відповідні загальні норми відсутні. Саме цим і пояснюється включення до Закону даної глави. В даний
  6. 5.2. Інформаційно-правові норми Конституції Російської Федерації
    дії, по суті встановлює регламент «виробництва і розповсюдження таких актів (ч. 3 ст. 90, ст. 102, 103, 104, 105, 106, ч. 2 ст. 108, ст. 114,
  7. 6. Конституції та питання міжнародного права
    конституцій стало розширення блоку конституційних норм, які відображають розвиток інтеграційних процесів. В окремі конституції включені положення про можливість передачі частини суверенних прав держави міжнародним наднаціональним організаціям. Практично всі конституції визнають обов'язковий характер загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та необхідність приведення
  8. Стаття 1. Кримінальне законодавство Російської Федерації Коментар до статті 1
    пряму дію. Тому, по-перше, зміст норм кримінального права має повністю відповідати положенням Конституції, по-друге, дозволяючи кримінальну справу, суд має право безпосередньо застосувати норми Конституції, якщо він прийде до переконання, що кримінально- правові норми суперечать її положенням (див. п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 31 жовтня 1995 р. N 8 "Про деякі
  9. С.А. Авакьян. Конституція Росії - природа, еволюція, сучасність , 2000

  10. 1. Загальна характеристика
    дію колишньої Конституції (від 1922 р.), що свідчить не тільки про спадкоємність, а й про безперервність конституційного розвитку країни. В Здебільшого постсоціалістичних конституцій створений особливий конституційний механізм, що перешкоджає відродженню тоталітарного суспільства і держави. Цій меті служать конституційні норми, які забороняють захоплення державної влади,
  11. Стаття VIII
    Цей Договір набирає чинності з дня його підписання. Після його складовою частиною (самостійним розділом) Конституції Російської складовою частиною (самостійним розділом) Конституції Російської Федерації. Зміни та доповнення в цей розділ Конституції Російської Федерації вносяться за згодою республік у складі Російської Федерації, підписали цей Договір. Кожна республіка в
  12. 1.4.3. Реальність
    дію всю сукупність компетентних органів і осіб, що реалізують конституційні приписи, що порівнюють з ними свою діяльність. Реальність будь конституції, в тому числі і Конституції РФ, повинна забезпечуватися постійним поглибленням її соціально-економічних, політичних, організаційних гарантій. Мало користі від основного закону, що складається з прекрасних гасел і положень, що не мають
  13. § 67. Конституції - leges
    конституції, звані leges. При прийнятті конституцій імператор не був зобов'язаний дотримуватися ніяких формальностей (quod principi placuit, legis habet vigorem) - те, що було завгодно принцепсу, мало силу закону, однак при прийнятті едиктів імператори співпрацювали з квесторами, consistorium sacrum або з сенатом. Крім конституцій, існували і в попередній період, з'явилися так звані
  14. Стаття 278. Насильницьке захоплення влади або насильницьке утримання влади Коментар до статті 278
    дії, спрямовані: а) на насильницьке захоплення влади або б) насильницьке утримання влади в порушення Конституції РФ або в) насильницьку зміну конституційного ладу Російської Федерації. 2. Відповідно до Конституції РФ державну владу в Російській Федерації (вона поділяється на законодавчу , виконавчу і судову) здійснюють Президент РФ, Федеральне Збори
  15. Глава 9. Правова система
    пряму дію і підлягають застосуванню на всій території Російської Федерації. Закони та інші правові акти , суперечать Конституції Російської Федерації, недійсні. 3. Всі закони повинні бути опубліковані. Неопубліковані закони застосуванню не підлягають. Інші правові акти не можуть застосовуватися, якщо вони зачіпають права, свободи та обов'язки громадян і не опубліковані офіційно для
  16. Стаття VI
    конституції або законах будь-якого штату. Сенатори, члени Палати представників, члени законодавчих зборів окремих штатів, так само як виконавчі та судові посадові особи як Сполучених Штатів, так і окремих штатів, зобов'язуються, даючи присягу або урочисту обіцянку, підтримувати цю Конституцію; ніяка перевірка релігійності не повинна бути умовою заняття якою-небудь
© 2014-2022  yport.inf.ua