Це дуже важливий компонент економічної системи, бо саме через фінансові механізми держава в нормальних умовах вирішує свої економічні (і соціальні) завдання. Тому не випадкова тенденція до все більш повного регулювання в конституціях фінансових відносин. Воно все частіше міститься в спеціальних розділах і розділах конституцій, де регулюються насамперед бюджетні та податкові відносини, включаючи зазвичай і бюджетний процес, а також основи статусу центральних банків. У федеративних державах особливе місце в цих розділах і главах приділяється розмежуванню повноважень у сфері державних фінансів між федерацією та її суб'єктами. Наприклад, в гол. VII «Фінанси» Конституції Японії 1946 (ст. 83-91) встановлено, що право розпорядження державними фінансами здійснюється на основі рішення Парламенту. Будь-які зміни в оподаткуванні проводяться тільки на підставі закону та при дотриманні запропонованих законом умов. Тільки Парламент вирішує, які витрати може виробляти держава і які приймати на себе грошові зобов'язання. Проект бюджету на кожний фінансовий рік (фінансовий, або бюджетний, рік у багатьох державах не збігається з календарним роком) складається і представляється на обговорення та затвердження Парламенту Кабінетом. На випадок непередбаченого бюджетного дефіциту може бути утворений резервний фонд, відповідальність за витрачання якого несе Кабінет, однак вироблені ним асигнування з цього фонду потребують подальшого схвалення Парламенту. Частиною бюджету є витрати імператорського прізвища, бо все її майно знаходиться у власності держави. Конституція забороняє використовувати державні грошові кошти або інше майно в інтересах релігійних, благодійних, просвітницьких або філантропічних установ, що не підконтрольних публічним властям. Заключний звіт про державні витрати і доходи щорічно перевіряється ревізійне радою та подається Кабінетом Парламенту разом з доповіддю Ревізійного ради протягом наступного фінансового року. Не рідше, ніж щорічно, Кабінет зобов'язаний доповідати Парламенту і народу про стан державних фінансів. Подібне в основних рисах регулювання міститься і в ряді інших конституцій. Деякі з них регулюють підчас також інші питання, пов'язані з державними фінансами. Так, в конституціях нерідко регулюється ситуація, коли бюджет держави з якоїсь причини не затверджений парламентом вчасно. Наприклад, згідно з ч. 3 та 4 ст. 134 Іспанської конституції Уряд представляє Конгресу депутатів (нижній палаті парламенту) генеральний бюджет держави не менше ніж за три місяці до закінчення бюджетного року; якщо новий бюджет не прийнятий до початку нового бюджетного року, то до його прийняття автоматично продовжується бюджет попереднього року. Трохи інакше регулює дану проблему німецький Основний закон (ст. 111). Якщо новий бюджетний рік почався без затвердженого бюджету, Федеральний уряд може робити тільки витрати, необхідні для утримання встановлених законом установ та проведення передбачених законом заходів, для виконання юридично обгрунтованих зобов'язань Федерації, для продовження будівництва, закупівель та інших дій або подальшого виділення коштів на ці цілі , оскільки в бюджеті попереднього року були передбачені відповідні суми. Якщо зазначені витрати не покриваються доходами від встановлених джерел, Федеральний уряд може скористатися кредитами, що не перевищують однієї чверті підсумкової суми бюджету попереднього року. Що стосується податків, то зазвичай конституції вираженим чином (expressis verbis) відносять їх встановлення, регулювання, зміну та скасування до виключної компетенції парламентів. Наприклад, згідно зі ст. 138 Конституції Румунії 1991 податки, збори та інші платежі до державного бюджету та до бюджету державного соціального страхування встановлюються тільки законом, а місцеві податки і збори - місцевими або повітовими радами в межах і на умовах, передбачених законом. Соціалістичні конституції з приводу державних фінансів зазвичай вельми лапідарних, не бажаючи пов'язувати рук правлячої партійної олігархії. Наприклад, китайська Конституція згадує про державний бюджет лише в статтях про компетенції Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП), його Постійного комітету та Державної ради (уряду), та ще в переліку комісій ВЗНП згадується фінансово-економічна, а у складі Державної ради - Головний ревізор . Проблематика фінансових повноважень парламентів розглядається нижче в п. 5 § 1 гл. VIII, а процедура їх здійснення - в п. 6 § 5 цієї ж глави. У зв'язку з останнім варто відзначити, що в демократичних країнах інститути, ревизующие державні фінанси, - Рахункові палати тощо - Створюються зазвичай не при урядах, а при парламентах або взагалі в якості незалежних органів, про що докладніше буде сказано нижче - у п. 2 § 8 гл. VIII.
|
- Контрольні питання і завдання
фінансове право самостійною галуззю права? 2. Назвіть предмет фінансового права. 3. Які особливості методу фінансового права? 4. З якими галузями права перетинається фінансове право? 5. Розкрийте загальні принципи фінансового права. 6. Які специфічні принципи фінансового права? 7. Що включає в себе система фінансового права? 8. Назвіть джерела фінансового
- Контрольні питання і завдання
фінансів і характеристику їх видів. 2. Розкрийте основні функції фінансів. 3. Що являє собою фінансова система держави? 4. Які основні елементи фінансової системи? 5. Розкрийте поняття «фінансова діяльність». 6. Які особливості фінансової діяльності? 7. Які фактори впливають на фінансову діяльність? 8. Охарактеризуйте систему органів,
- В.А. Мальцев. Фінансове право. Підручник, 2008
фінансів, їх сутність і роль, а також елементи фінансової системи Російської Федерації. Подроб але викладаються принципи фінансової діяльності держави і місць ного самоврядування, розкриваються основні повноваження державних них органів, що здійснюють фінансову діяльність, дається характе теристика видів і методів фінансового контролю. Основна увага приділяється висвітленню
- 6. Система фінансового права. Особливості податкового права та бюджетного права в системі фінансового права.
Фінансово-правових норм. Сукупність цих норм виражається у складній цілісній системі, всередині якої фінансово-правові норми в певній послідовності і взаємозв'язку групуються в різні інститути і більші підрозділи. Система російського фінансового права - це об'єктивно обумовлене системою суспільних фінансових відносин внутрішнє його будова, об'єднання і
- Контрольні питання і завдання
фінансово-правова норма ». 2. Яка структура фінансово-правової норми? 3. За яких підстав класифікуються норми фінансового права? 4. Дайте визначення фінансового правовідносини. 5. Які особливості фінансових правовідносин? 6. Назвіть види фінансових правовідносин. 7. Перерахуйте суб'єктний склад фінансових
- Контрольні питання і завдання
фінансового контролю. 2. Назвіть принципи фінансового контролю. 3. Розкрийте основні види фінансового контролю. 4. Що являє собою державний фінансовий контроль? 5. У чому сутність внутрішньогосподарського і незалежного фінансового контролю? 6. Назвіть методи фінансового контролю. 7. Яке призначення та основні завдання ревізії? 8. Які особливості аудиту як
- Основні підручники, навчальні посібники та наукові роботи
фінансовому праву. - Петроград, 1919. Кучеров І.І. Бюджетне право Росії: курс лекцій. - М., 2002. Лебедєв В. А. Фінансове право: підручник (серія «Золоті страни ци фінансового права Росії»). Т. 2. - М., 2000. Новиков А., Шлунків А. Фінансове право (конспект лек цій). - М., 2003. Паригін В.А., Тедеєв А.А. Фінансове право Російської Фе дерации. - М., 2004.
- 32. Поняття і предмет бюджетного права Російської Федерації. Бюджетне право в системі фінансового права, його взаємозв'язок з інститутами фінансового права.
Фінансового права - бюджетним правом. Бюджетне право - центральний розділ особливої частини фінансового права, пов'язаний з іншими розділами та інститутами останнього, що обумовлено положенням бюджету у фінансовій системі РФ, його координуючою роллю. БП - це розділ фінансового права, що складається з юридичних норм, що регулює суспільні відносини, які виникають у зв'язку з
- Стаття 183.3. Зміна структури активів і пасивів фінансової організації
фінансової організації може передбачати: 1) приведення структури активів фінансової організації у відповідність з термінами зобов'язань з метою забезпечення їх виконання; 2) скорочення витрат фінансової організації, в тому числі на обслуговування її боргу, і витрат на управління фінансовою організацією; 3) продаж або передачу активів фінансової організації, що не приносять доходу, а
- Розділ 2. Поняття бюджетного (фінансового) року і бюджетного періоду
фінансовий рік і плановий період). Бюджети суб'єктів РФ і муніципальних районів приймаються строком на один рік (черговий фінансовий рік) або на три роки (черговий фінансовий рік і плановий період). Якщо дані бюджети приймаються на один рік, то орган виконавчої (виконавчо-розпорядчої) влади стверджує середньостроковий фінансовий план ще на два роки. У поселеннях також можуть бути
- 39. Поняття фінансової діяльності та її правове регулювання.
Фінансової частини їх виробничо-господарських планів. Правове регулювання фінансової діяльності с / г підприємств осущ як загальними, так і спеціальними законами і подзак актами. Найважливішими явл Закони «Про підприємства в Україні», «Про госп товариства», «Про колл с / г підприємстві» і «Про сільське (фермерське) господарство». Вони складають основу спеціальної право-та дієздатності цих суб'єктів у
- 9. Нормативні правові акти суб'єктів РФ і муніципальних утворень в системі джерел фінансового права
фінансового права займають нормативні правові акти суб'єктів РФ і о'рга-нів місцевого самоврядування. Нормативні фінансово-правові акти суб'єктів РФ за формою вираження аналогічні федеральним, оскільки правова система суб'єкта РФ производна і є складовою частиною правової системи Росії в цілому. Конституційно-правовий статус суб'єктів РФ наділяє їх законодавчі (представницькі) і
- Стаття 125. Програма надання державних-них фінансових і державних експортних кредитів
фінансових і державних експортних кредитів являє собою перелік державних фінансових кредитів і державних експортних кредитів на черговий фінансовий рік і плановий період з ука-занием по кожному з них: 1) найменування іноземної держави і (або) іноземної юридичної особи - отримувача державного фінансового кредиту та (або) державного експортного
- 15. Органи, що здійснюють фінансову діяльність: загальна характеристика та класифікація.
Фінансову діяльність, яка забезпечує виконання ними своїх основних завдань і функцій. У єдину систему органів державного управління фінансами в Російській Федерації входять Міністерство фінансів РФ, міністерства фінансів республік, фінансові управління в інших суб'єктах Федерації і органи федерального казначейства. Крім того, в системі органів місцевого самоврядування
- Стаття 183.1. Заходи щодо попередження банкрутства фінансової організації
фінансової організації є: 1) надання фінансової допомоги фінансовій організації її засновниками (учасниками) та іншими особами; 2) зміна структури активів і структури пасивів фінансової організації; 3) збільшення розміру статутного капіталу фінансової організації та величини її коштів (капіталу), 4) реорганізація фінансової організації; 5) інші не заборонені законодавством
|