Мова тут піде про жорсткі конституціях, бо у разі гнучких якої проблеми не існує. Найчастіше конституції скасовуються в результаті революцій. Однак іноді післяреволюційні акти залишають в силі деякі законоположення поваленого режиму. Наприклад, у ст. 178 Веймарської конституції Німеччини 1919 вказувалося, що «інші закони та укази Імперії залишаються в силі, оскільки не знаходяться в суперечності з Конституцією». Конституція може скасовуватися в передбаченому нею ж порядку внаслідок корінних змін у житті країни, коли складається нова розстановка політичних сил. Іноді в нових основних законах міститься згадка про юридичну скасування попереднього акту. Так, Конституція Бельгії в ст. 137 встановлює: «Основний закон від 25 серпня 1815 відміняється». Зустрічаються випадки, втім не дуже часто, коли в чинній конституції вказується, що вона має бути скасована в результаті якої-небудь події. Такі конституції відносяться до числа тимчасових; проте така відміна можлива. Наприклад, ст. 146 Основного закону для ФРН до об'єднання з НДР в 1990 році містила норму, згідно з якою цей акт «припиняє свою дію в день, коли набуде чинності Конституція, прийнята вільним рішенням німецького народу». На практиці останнього не сталося, оскільки німецький законодавець віддав перевагу змінити названу статтю і поширити дію Основного закону і на територію колишньої НДР. Фактично відміна конституцій має місце при їх повний перегляд, розглянутому вище в п. 2 цього параграфа. У нові конституції часто переходять багато положень колишніх. Зазвичай зберігається термінологія, часом структура, фразеологія, хоча останнім часом все більше спостерігаються риси схожості конституційних актів різних країн. Втім, треба сказати, що в постсоціалістичних країнах такий наступності стосовно скасованим соціалістичним конституціям не спостерігається, як свого часу в цих останніх зазвичай не зберігалася спадкоємність по відношенню до конституцій досоциалістічеських. Навпаки, постсоціалістичні конституції часто свідчать про прагнення забезпечити певну спадкоємність по відношенню до досоциалістічеських конституціям.
|
- Контрольні запитання до розділу 2
конституції. 2. Співвідношення конституції і конституціоналізму. 3. Основні риси конституцій зарубіжних країн. 4. Класифікація конституцій по різних підставах. 5. Поняття конституції юридичної й фактичної. 6. "Жива" Конституція. 7. Принципові відмінності і схожість писаної і неписаної конституцій. 8. Плюси і мінуси жорсткості конституцій. 9. Референдум як спосіб прийняття
- § 3. ПРИЙНЯТТЯ, ЗМІНА І скасування Конституції
§ 3. ПРИЙНЯТТЯ, ЗМІНА ТА СКАСУВАННЯ
- § 3. Скасування, зміна та виконання заповіту
§ 3. Скасування, зміна та виконання
- § 3. Відмова від виконання дарчої обіцянки і скасування дарування
скасування
- Глава 9. Оскарження та скасування рішень Дисциплінарного комітету
скасування рішень Дисциплінарного
- 4.1. Проблеми дії (реалізації) Конституції
Вельми актуальне значення в нашій державі має проблема забезпечення дії Конституції. На жаль, в суспільстві поширена думка про Конституцію РФ як про своєрідну декларації. Реальне дію Конституції пов'язують не з нею самою, а з втіленням положень Конституції у відповідних актах, розвивають її
- Додаток Бібліографія з питань Конституції
конституції. Принципи, функції і основні риси конституцій Способи прийняття конституцій Конституційне регулювання Конституція та інші правові акти Конституційний закон Історія Конституції Росії, РРФСР, СРСР і Російської Федерації Конституційні реформи СРСР і РРФСР - 1988-1993 рр.. Чинна Конституція Російської Федерації 1993 року: сутність, потенціал, проблеми Проблеми
- 1.4. Основні риси конституції
конституції характеризують її зв'язок як політико-юридичного документа з суспільним розвитком, її витоки, специфіку впливу суспільних відносин на характер конституції і впливу конституції на суспільні відносини, роль конституції в реальних процесах життя країни. Основними рисами Конституції РФ можна назвати основоположний характер, народність, реальність, стабільність.
- Чинна Конституція Російської Федерації 1993 року: сутність, потенціал, проблеми
конституційного процесу в умовах модернізації / / Прогалини в російській Конституції і можливості її вдосконалення / Ред.-Упоряд . К.Г.Гагнідзе. - М.: 1998. Мітюков М. Проблема реалізації демократичного потенціалу Конституції Російської Федерації / / Прогалини в російській Конституції і можливості її вдосконалення / Ред.-Упоряд. К.Г.Гагнідзе. - М.: 1998. Філатов С. Основний закон і пропагандистські
- Глава V. Заключні положення
Норми глави V практично ідентичні нормам Конституції РФ і ГК РФ. Стаття 34 Закону повторює п. 3 ст. 62 Конституції України, ст. 35 Закону - п. 1 ст. 11 ГК РФ, а ст. 36 Закону - п. 4 ст. 15 Конституції РФ. Закон набув чинності в 1992 р., тобто ще до появи Конституції РФ і ГК РФ, коли відповідні загальні норми відсутні. Саме цим і пояснюється включення до Закону даної глави. В даний
- 1.2. Функції конституції
конституцій. При цьому слід враховувати, що функції конституції - різні прояви її призначення. Вони відображають роль основного закону в політиці, житті суспільства та громадян, здійсненні завдань держави. Будь конституції - незалежно від соціальної системи - властиві такі функції: установча, організаторська, зовнішньополітична, ідеологічна,
- 1.5. Юридичні властивості конституції
конституції - це ознаки її як основного закону держави. Розглянемо їх докладніше, пов'язуючи загальні положення теми з Конституцією
- 6. Конституції та питання міжнародного права
конституцій стало розширення блоку конституційних норм, які відображають розвиток інтеграційних процесів. В окремі конституції включені положення про можливість передачі частини суверенних прав держави міжнародним наднаціональним організаціям. Практично всі конституції визнають обов'язковий характер загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та необхідність приведення
- Конституція та інші правові акти
конституційного впливу на акти державно-правового законодавства: Автореф. дис. канд. юрид. наук. - Л.: 1983. Бєлкін А.А. До співвідношенню Конституції та державно-правових актів (похідне нормотворчість) / / Правознавство. - 1985. N 5. Воєводін Л.Д. Конституція СРСР і чинне законодавство / / Вісник МГУ: Серія 11. Право. - 1987. N 5. Воєводін Л.Д. Конституція Російської
- Глава восьма Конституційні поправки та перегляд Конституції
Стаття 1. Конституція оголошується незмінною. Окремі зміни в тексті Конституції можуть проводитися тільки у вигляді особливих поправок, які, поряд з передбаченою Конституцією особливою процедурою їх прийняття (п. 5 ст. 54), вимагають ратифікації з боку не менше двох третин республік і губерній - суб'єктів Російської Федерації. 2. Не можуть бути предметом перегляду положення Конституції,
- Стаття 579. Випадки, в яких відмова від виконання договору дарування та скасування дарування неможливі
Правила про відмову від виконання договору дарування (стаття 577) і про скасування дарування (стаття 578) не застосовуються до звичайних подарунків невеликої
- 4.3. Зміна діючої і прийняття нової Конституції: матеріальні та процесуальні аспекти
конституційного ладу і про права і свободи людини і громадянина (гл. 1 і 2), а також по гол. 9, присвяченій самого порядку перегляду Конституції, - передбачає поточних конституційних реформ, а неодмінно розробку нового тексту Конституції. І тому виходить, що будь-яка розмова про вдосконалення положень зазначених глав неминуче і поза побажань самого автора переростає в
- Стаття 60.14. Заходи стягнення, що застосовуються до осуж-денним до примусових робіт
скасування права проживання поза гуртожитку; в) оселення в приміщення для порушників на строк до 15
- 1.5.2. Юридичне верховенство
конституції означає її вищу юридичну силу по відношенню до всіх іншим нормативним актам, зокрема й федеральні закони, і згадані вище федеральні конституційні закони. Всі вони повинні відповідати Конституції і не можуть їй суперечити. Акти, звичайно, можуть розвивати положення конституції. Але при цьому, якщо перше слово з якогось питання вже сказано конституцією, вони не мають права
- Стаття VIII
Цей Договір набирає чинності з дня його підписання. Після його складовою частиною (самостійним розділом) Конституції Російської складовою частиною (самостійним розділом) Конституції Російської Федерації. Зміни та доповнення в цей розділ Конституції Російської Федерації вносяться за згодою республік у складі Російської Федерації, підписали цей Договір. Кожна республіка в
|