Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
С.А. Авакьян. Конституція Росії - природа, еволюція, сучасність, 2000 - перейти до змісту підручника

Глава 1. Політична система

Стаття 1. Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка є соціалістична загальнонародна держава, яка виражає волю й інтереси робітників, селян та інтелігенції, трудящих усіх націй і народностей республіки.
Редакція статті 1 від 15.12.1990 р.:
Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка є суверенна держава, створена історично об'єдналися в ньому народами.
Редакція статті 1 від 21.04.1992 р.:
Російської Федерації - Росія є суверенна федеративна держава, створене історично об'єдналися в ньому народами.
Непорушними основами конституційного ладу Росії є народовладдя, федералізм, республіканська форма правління, поділ влади.
Назви держави Російська Федерація і Росія рівнозначні.
Стаття 2. Вся влада в УРСР належить народу.
Народ здійснює державну владу через Ради народних депутатів, які становлять політичну основу РРФСР.
Все інші державні органи підконтрольні і підзвітні Радам народних депутатів.
Редакція статті 2 від 15.12.1990 р.:
Вся влада в УРСР належить багатонаціональному народу РРФСР.
Народ здійснює державну владу через Ради народних депутатів, які становлять політичну основу РРФСР, і безпосередньо.
Стаття 3. Організація і діяльність Радянської держави будуються відповідно до принципу демократичного централізму: виборності всіх органів державної влади знизу доверху, підзвітності їх народові, обов'язковості рішень вищестоящих органів для нижчестоящих. Демократичний централізм поєднує єдине керівництво з ініціативою і творчою активністю на місцях, з відповідальністю кожного державного органу і службової особи за доручену справу.
Редакція статті 3 від 21.04.1992 р.:
Система державної влади в Російській Федерації заснована на принципах поділу законодавчої, виконавчої та судової влади, а також розмежування предметів ведення і повноважень між Російською Федерацією, складовими її республіками, краями, областями, містами Москвою і Санкт-Петербургом (виділені слова додані 09.12.1992 р.), автономними областями, автономними округами і місцевим самоврядуванням.
Всі державні органи, що формуються відповідно до закону шляхом демократичних виборів, і посадові особи підзвітні народу.
Стаття 4. Радянська держава, всі її органи діють на основі соціалістичної законності, забезпечують охорону правопорядку, інтересів суспільства, прав і свобод громадян.
Редакція частини 1 статті 4 від 09.12.1992 р.:
Російська Федерація, всі її державні органи діють на основі законності, забезпечують охорону правопорядку, інтересів суспільства, прав і свобод людини і громадянина.
Державні та громадські організації, посадові особи зобов'язані додержувати Конституції СРСР, Конституції РРФСР і радянські закони.
Редакція частини 2 статті 4 від 15.12.1990 р.:
Державні та громадські організації, посадові особи зобов'язані дотримуватися Конституції РРФСР, Конституцію СРСР, закони РРФСР і СРСР, конституції і закони республік, що входять до складу РРФСР, видані в межах їх повноважень.
Стаття 5. Найважливіші питання державного життя в порядку, встановленому Конституцією та законами Російської Федерації (Примітка: виділені слова додані 09.12.1992 р.), виносяться на всенародне обговорення, а також ставляться на всенародне голосування (референдум).
Стаття 6. Керівною і спрямовуючою силою радянського суспільства, ядром його політичної системи, державних і громадських організацій є Комуністична партія Радянського Союзу. КПРС існує для народу і служить народу.
Озброєна марксистсько-ленінським ученням, Комуністична партія визначає генеральну перспективу розвитку суспільства, лінію внутрішньої і зовнішньої політики СРСР, керує великою творчою діяльністю радянського народу, надає планомірного, науково обгрунтований характер його боротьбі за перемогу комунізму.
Усі партійні організації діють у рамках Конституції СРСР.
Редакція статті 6 від 16.06.1990 р.:
Політичні партії, профспілкові, молодіжні інші громадські організації і масові рухи через своїх представників, обраних до Рад народних депутатів, і в інших формах беруть участь у виробленні політики держави, в управлінні державними і громадськими справами.
Стаття 7. Професійні спілки. Всесоюзний Ленінський Комуністичний Союз Молоді, кооперативні та інші громадські організації відповідно до своїх статутних завдань беруть участь в управлінні державними і громадськими справами, у вирішенні політичних, господарських і соціально-культурних питань.
Редакція статті 7 від 16.06.1990 р.:
Усі політичні партії, громадські організації і масові рухи, виконуючи функції, передбачені їхніми програмами та статутами, діють у рамках Конституції СРСР, Конституції РРФСР і конституцій республік у складі РРФСР (Примітка: виділеними словами замінені слова автономних республік "24.05.1991 р.) і законів СРСР, РРФСР і республік у складі РРФСР (Примітка: виділеними словами замінені слова" автономних республік "24.05. 1991 р.).
Не допускаються створення і діяльність партій, організацій та рухів, що мають на меті насильницьку зміну радянського конституційного ладу і цілісності соціалістичної держави, підрив її безпеки, розпалювання соціальної, національної та релігійної ворожнечі.
Редакція статті 7 від 09.12.1992 р.:
Усі політичні партії, інші громадські організації і масові рухи, здійснюючи передбачені їх програмами та статутами мети, діють в рамках Конституції і законів Російської Федерації, Конституцій і законів республік у складі Російської Федерації і згідно з правовими актами Рад народних депутатів автономної області, автономних округів, країв, областей, міст Москви і Санкт-Петербурга.
Не допускаються створення і діяльність партій, громадських організацій і рухів, які на меті насильницьку зміну конституційного ладу і порушення цілісності Російської Федерації, підрив безпеки держави, створення не передбачених Конституцією і законами Російської Федерації структур влади, незаконних збройних формувань, розпалювання соціальної, національної та релігійної ворожнечі, включаючи пропаганду винятковості і будь-яких форм дискримінації за ознаками етнічної, національної, расової, релігійної приналежності.
Стаття 8. Трудові колективи беруть участь в обговоренні та вирішенні державних та громадських справ, у плануванні виробництва і соціального розвитку, в підготовці і розстановці кадрів, в обговоренні і вирішенні питань управління підприємствами й установами, поліпшення умов праці та побуту, використання коштів, призначених для розвитку виробництва, а також на соціально-культурні заходи і матеріальне заохочення.
Трудові колективи розвивають соціалістичне змагання, сприяють поширенню передових методів роботи, зміцненню трудової дисципліни, виховують своїх членів у дусі комуністичної моралі, дбають про підвищення їх політичної свідомості, культури і професійної кваліфікації.
Примітка: частина друга статті 8 виключено 01.11.1991 р.
Стаття 9. Основним напрямом розвитку політичної системи радянського суспільства є дальше розгортання демократії: дедалі ширша участь громадян в управлінні справами держави і суспільства, вдосконалення державного апарату, підвищення активності громадських організацій , посилення народного контролю, зміцнення правової основи державного і громадського життя, розширення гласності, постійне врахування громадської думки.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Глава 1. Політична система "
  1. Контрольні запитання до розділу 6
    політичної партії. 2. Функції політичних партій. 3. Класифікація політичних партій. 4. Поняття" групи тиску ". 5 . Організаційна структура політичних партій. 6. Основні види партійних систем. 7. Сутність однопартійної системи. 8. Методи інституціоналізації політичних
  2. Глава 6. ПАРТІЙНІ СИСТЕМИ ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН
    політичних системах зарубіжних країн політичні партії займають одне з найважливіших місць. Сам термін "партія" походить від латинського pars - частина, що стосовно до політичної системи означає групу однодумців, що мають одну спільну мету. З посиленням ролі партій у політичному процесі, із зростанням їх організованості партії стали розглядатися як свого роду соціальний механізм, де
  3. Глава 5. МЕХАНІЗМ ДЕРЖАВИ І ПОЛІТИЧНА СИСТЕМА СУСПІЛЬСТВА
    Глава 5. МЕХАНІЗМ ДЕРЖАВИ І ПОЛІТИЧНА СИСТЕМА
  4. § 3. Злочини, що посягають на основи політичної системи Російської Федерації
    політичної системи розуміються як легітимність державної влади, тобто конституційна основа її функціонування, а також безперешкодне здійснення своїх политиче-ських функцій державними і громадськими діячами. До цієї групи злочинів відносяться діяння, передбачені ст. 277-279
  5. Глава 1. Політичні інститути та конституційне право США
    Глава 1. Політичні інститути та конституційне право
  6. Глава 13. Політичні інститути та конституційне право Польщі
    Глава 13. Політичні інститути та конституційне право
  7. Глава 9. Політичні інститути та конституційне право Індії
    Глава 9. Політичні інститути та конституційне право
  8. Глава 8. Політичні інститути та конституційне право Японії
    Глава 8. Політичні інститути та конституційне право
  9. Глава 2. Політичні інститути та конституційне право Великобританії
    Глава 2. Політичні інститути та конституційне право
  10. Глава 8. Захист політичних прав і свобод Конституційним Судом
    політичних прав і свобод Конституційним
  11. Глава 12. Політичні інститути та конституційне право Китайської Народної Республіки
    Глава 12. Політичні інститути та конституційне право Китайської Народної
  12. Контрольні запитання до розділу 5
    політичний режим ". 2. Співвідношення понять "політичний режим" і "форма держави". 3. Вплив змін у політичному режимі на форму держави. 4. Ознаки демократичного режиму. "Закриті" демократії. 5. Як має поводитися меншість в умовах демократичного політичного режиму? Як виявити і об'єктивувати волю більшості при демократичному режимі? 6. Поняття
  13. § 4. Політична система суспільства: поняття, структура, функції
    політичні рухи, громадські об'єднання тощо Всі вони, надаючи активний вплив на політичне життя суспільства і здійснюючи політичну владу, об'єднуються в політичну систему. Політична система суспільства - це упорядкована на основі права і інших соціальних норм сукупність інститутів (державних органів, політичних партій, рухів, громадських організацій тощо),
  14. Стаття 1193. Застереження про публічний порядок
    політичної або економічної системи відповідної іноземної держави від правової, політичної або економічної системи Російської
  15. Глава 13. СИСТЕМА ПРАВА І СИСТЕМА ЗАКОНОДАВСТВА
    Глава 13. СИСТЕМА ПРАВА І СИСТЕМА
  16. Принцип суверенної рівності держав
    політичного або іншого характеру. Зокрема, поняття суверенної рівності включає такі елементи: a) держави юридично рівні; b) кожна держава користується правами, властивими повному суверенітету; c) кожна держава зобов'язана поважати правосуб'єктність інших держав; d) територіальна цілісність і політична незалежність держави недоторканні; e) кожна
  17. 35. Який статус політичних інститутів Європейського Союзу?
    Політичним інститутам Союзу прийнято відносити ті з них, які розробляють і здійснюють політику Союзу: Європейський парламент, Раду та Комісію. У цій якості їх протиставляють "неполітичним" інститутах (Суд, Рахункова палата), які в ході прийняття рішень повинні керуватися нормами права, стояти "поза політикою". Саме від злагодженої, скоординованої роботи трьох
  18. Глава 7. ПРАВО І ПРАВОВА СИСТЕМА
    Глава 7. ПРАВО І ПРАВОВА
  19. Глава 1. Предмет, методи і система криміналістики
    система
  20. Глава 2 Європейські системи приватного права
    системи приватного