Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
Б.А. Страшун. Конституційне (державне) право зарубіжних країн. Частина загальна. Тома 1-2, 2000 - перейти до змісту підручника

6. Ратифікацію та денонсацію міжнародних ДОГОВОРІВ

Ратифікація - це остаточне згоду держави на укладення договору, яке виражається у встановленій формі. Навпаки, денонсація - це за встановленою формою волевиявлення держави, спрямоване на розірвання договору. Традиційно повноваження ратифікувати і денонсувати міжнародні договори належало главі держави. Проте міжнародні договори з плином часу все частіше стали вторгатися в правопорядок держави, зобов'язуючи його вносити ті чи інші зміни в своє внутрішнє законодавство. А в останні століття у світовому співтоваристві міцно утвердився принцип пріоритету міжнародних договорів перед внутрішніми законами. Він проник і в конституції.
Раніше ми вже приводили відповідні норми німецького Основного закону (ст. 25) та австрійського Федерального конституційного закону 1920 року в редакції 1929 (ч. 1 ст. 9), згідно з якими міжнародно-правові норми розглядаються як частина федерального права. У якості більш свіжої ілюстрації можна привести положення частини другої ст. 16 Конституції Союзної Республіки Югославії 1992 року, згідно з якою «міжнародні договори, ратифіковані і опубліковані відповідно до конституції, і загальновизнані правила міжнародного права є складовою частиною внутрішнього правопорядку». Згідно ст. 55 французької Конституції «договори або угоди, належним чином схвалені або ратифіковані, з моменту їх опублікування мають силу, що перевищує силу внутрішніх законів, за умови застосування такого договору або угоди іншою стороною». Франція, таким чином, передбачила у своїй Конституції пріоритет міжнародного договору на випадок виникнення суперечності між ним і внутрішнім законом, обумовивши це, однак, вимогою взаємності. Очевидно, що правопріменітель, перш ніж віддати перевагу міжнародному договору, повинен упевнитися, що інша сторона договору цей договір застосовує.
З усього викладеного випливає необхідність участі законодавчої влади в укладенні та розірванні міжнародних договорів, принаймні тих з них, які зачіпають внутрішнє право. В іншому випадку глава держави разом з урядом міг би зводити нанівець певну частину парламентського законодавства і навіть конституцій. Для того щоб не виникало істотних протиріч між внутрішнім законодавством країни та її міжнародними договорами, конституції передбачають участь парламентів (іноді навіть безпосередньо народу шляхом референдуму) у вирішенні питання про укладення чи розірвання міжнародних договорів. Ця участь може виразитися або в дачі згоди на ратифікацію договору главою держави, без чого він цього не може зробити, або в уповноваження його на це, або в безпосередній ратифікації договору самим парламентом (палатою).
Так, вже Конституція США передбачила, що Президент матиме повноваження укладати договори за порадою і за згодою Сенату за умови підтримки хоча б 2/3 присутніх сенаторів (частина друга розд. 2 ст. II). Із сучасних конституцій можна привести з даного питання положення п. I і II ст. 49 Конституції Федеративної Республіки Бразилії 1988 року, згідно з якими до виключної компетенції Національного конгресу (парламенту) належать прийняття остаточних рішень щодо міжнародних договорів, угод чи дій, які покладають обтяжливі борги або зобов'язання на національне майно, уполномочие Президента Республіки оголошувати війну, укладати мир, дозволяти прохід іноземних військ через національну територію або їх тимчасове перебування на ній, за винятком випадків, передбачених у додатковому законі. Тут уже мова йде не про дачу згоди Президенту на ратифікацію, а про власний остаточному рішенні парламенту, хоча поширюються повноваження парламенту на порівняно обмежене коло міжнародних договорів.
Подібне регулювання міститься в ст. 80 італійської Конституції: «Палати уповноважують законом на ратифікацію міжнародних договорів, які мають політичний характер, або передбачають арбітражне або судове врегулювання, або спричиняють зміни території, фінансові зобов'язання або зміна законів»; сама ж ратифікація здійснюється згідно частини восьмої ст. 87 Президентом Республіки. А ось частина перша ст. 68 Конституції Республіки Македонії 1991 просто встановлює, що Збори (парламент) ратифікує міжнародні договори; які з них підлягають ратифікації, встановлюється звичайним законом.
Конституції США та Македонії не говорять про денонсацію міжнародних договорів. Можна лише укласти, слідуючи правовій логіці, що денонсація проводиться в тому ж порядку, який встановлений для ратифікації. Інші ж конституції підчас прямо говорять про це. Наприклад, згідно з ч. 2 ст. 96 Іспанської конституції «для денонсації міжнародних договорів і угод застосовується та ж процедура, яка передбачена для їх схвалення у статті 94» (у цій статті перераховані види міжнародних договорів, для ратифікації яких Королем вимагається уполномочие Генеральних кортесів).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " 6. ратифікацію та денонсацію міжнародних договорів "
  1. Стаття 30
    денонсацією чинності, то денонсація набирає чинності після закінчення цього більш тривалого періоду після одержання такого повідомлення
  2. Стаття 29
    денонсацію підлягає здачі на зберігання Генеральному секретарю Організації Американських Держав. Після закінчення одного року з дати здачі на зберігання документа про денонсацію Конвенція втрачає чинність щодо денонсувати її
  3. 15.4.2. Інкорпорація міжнародних податкових угод
    ратифікації, затвердження, прийняття і приєднання. Із Закону, однак, випливає, що Російська Федерація може висловити свою згоду на обов'язковість для неї міжнародного податкового угоди тільки шляхом його ратифікації. Ратифікації відповідно до закону підлягають міжнародні договори, що встановлюють інші правила, ніж передбачені законами РФ, а міжнародні податкові угоди завжди
  4. Стаття 30
    денонсацію вона підлягає поновленню щоразу на п'ятирічні періоди . 3. Договірна держава, яка бажає денонсувати Конвенцію, не пізніше шести місяців до закінчення відповідного десяти-або п'ятирічного періоду спрямовує повідомлення Генеральному секретарю Ради Європейських Співтовариств. Денонсація може бути обмежена будь територією, на яку поширюється дія
  5. Стаття 27
    денонсацію має бути представлено принаймні за шість місяців до закінчення п'ятирічного терміну її дії Міністерству закордонних справ Королівства Нідерландів, яке сповіщає про це всі інші Договірні держави. Денонсація може бути обмежена деякими територіями або територіальними одиницями, до яких застосовна ця Конвенція. Денонсація дійсна
  6. Стаття 28
    ратифікації, прийняття і схвалення, згаданих у статті 23; 2) приєднання, згаданих у статті 24; 3) дату набуття Конвенцією чинності Відповідно до статті 26; 4) територіальних застереженнях, згаданих у статті 25; 5) заяви, згаданих у статті 21; 6) застереження та зняття застережень, згаданих у статті 18; 7) денонсації, згадані в статті 27. Вчинено в Гаазі 14 березня
  7. Стаття 12
    денонсацію має бути представлено принаймні за шість місяців до закінчення терміну її дії Міністерству закордонних справ Нідерландів, яке сповіщає про це всі решта Договірні держави. Денонсація може бути обмежена територіями або деякими з територій, зазначених у повідомленні, зробленому відповідно до другого абзацу статті 10. Денонсація дійсна
  8. Стаття 15
    денонсацію має бути представлено принаймні за шість місяців до закінчення терміну її дії Міністерству закордонних справ Нідерландів, яке сповіщає про це всі інші Договірні держави . Денонсація може бути обмежена територіями або деякими з територій, зазначених у повідомленні, зробленому відповідно до другого абзацу статті 13. Денонсація дійсна
  9. Стаття 31
    ратифікацію, прийняття, схвалення і приєднання, зазначених у статті 25, б) дату набуття Конвенцією чинності відповідно до статті 27, в) заявах, згаданих у статті 26, р) застереження та зняття застережень, згаданих у статті 21, буд) денонсації, згадані в статті 30. На посвідчення чого належним чином уповноважені представники, підписали цю
  10. Стаття 35
    денонсацією чинності, то денонсація набирає чинності після закінчення цього більш тривалого періоду після одержання депозитарієм такого повідомлення. На посвідчення чого нижчепідписані повноважні представники, належним чином уповноважені своїми урядами, підписали цю Конвенцію. Вчинено в Женеві сімнадцятого лютого тисяча дев'ятсот вісімдесят третього року в єдиному
  11. Стаття 30
    ратифікації, приєднання або денонсації, а також про всі можливі застереження та їх скасування. На посвідчення чого нижчепідписані повноважні представники, належним чином уповноважені своїми урядами, підписали цю Конвенцію. На 7 січня 2002 Конвенція ратифікована Венесуелою і Мексикою, підписана Болівією, Бразилією і Уругваєм. Опубліковано: 33 International Legal