Це насамперед повноваження парламентів стверджувати розпис доходів і витрат держави, а також встановлювати податки. Хоча вказане повноваження реалізується, як правило, у формі закону, воно являє собою особливу частину парламентської компетенції, про що свідчить і те, що відповідні закони нерідко приймаються за спеціальною процедурою (див. нижче - п. 6 § 5 цієї глави), відмінної від процедури прийняття звичайних законів. Примітно, що історично фінансова компетенція з'явилася у парламентів раніше, ніж законодавча: в Англії Парламент набув право встановлювати податки в XIII столітті, а приймати закони - в XV-м, у Франції - відповідно в XIV і XVIII століттях. Розпис державних доходів і витрат - це державний бюджет, який приймається парламентом щорічно. У ньому вказується кошторис усіх фінансових потреб держави і всіх доходів, необхідних для покриття цих потреб. Стверджуючи бюджет, парламент, з одного боку, уповноважує уряд витрачати державні кошти відповідно до затвердженого кошторису, за межі якої уряд не повинен виходити, а з іншого боку, на уряд покладається обов'язок зібрати необхідні для забезпечення доходів держави суми податків та інших надходжень. Якщо у Франції, Італії та багатьох інших країнах державний бюджет має форму закону, хоча і розрахованого на один рік, то в США, Великобританії, Японії та ряді інших країн - це фінансова програма, реалізована через систему окремих законів про асигнування і державні доходи. При цьому фінансовий рік може як збігатися з календарним, так і відрізнятися від нього (у ряді країн, наприклад, починається з жовтня). Бюджет в демократичних державах - документ досить об'ємний, бо, за винятком відносно невеликих сум, що асигнуються на секретні цілі, основна маса планованих доходів і особливо витрат відкрита для громадського, насамперед парламентського, контролю. У Конгресі США, наприклад, проект бюджету доводиться возити на візку, оскільки через свого об'єму він абсолютно непідйомний. Для порівняння зазначимо, що проект російського бюджету на 2000 рік налічує 1,5 тис. сторінок, які можна понести в одній руці. Слід, утім, зазначити, що в умовах тоталітарних режимів формальний державний бюджет досить короткий і не відображає дійсності; навпаки, його завдання в тому і полягає, щоб цю дійсність спотворити і приховати від громадської думки своєї країни та світової спільноти. Зазвичай до компетенції парламентів входить затвердження звіту уряду про виконання бюджету. Згідно, наприклад, частини першої ст. 90 японської Конституції «заключний звіт про державні витрати і доходи щорічно піддається ревізії в ревізійному раді та подається Кабінетом Парламенту разом з доповіддю про ревізії протягом фінансового року, безпосередньо наступного за звітним періодом». Ревізійний рада - це парламентський контрольно-фінансовий орган, який в інших країнах зазвичай іменується рахунковою палатою. На статусі таких органів ми зупинимося нижче - у п. 2 § 8 цієї глави. Конституція Республіки Польща 1997 встановила в ст. 226, що Рада міністрів протягом 5 місяців після закінчення бюджетного року представляє Сейму (нижньої палаті) звіт про виконання бюджетного закону разом з інформацією про стан заборгованості держави. Сейм розглядає цей звіт і, ознайомившись з висновком Верховної палати контролю, протягом 90 днів приймає постанову про затвердження або незатвердження звіту. Важливе місце серед фінансових повноважень парламентів належить податковим. Вони часто входять у виняткову парламентську компетенцію. Так, ч. 2 ст. 60 Конституції Республіки Болгарії 1991 передбачає, що податки і збори, так само як податкові пільги та обтяження, встановлюються тільки законом, а отже, входять у виняткову компетенцію Народних зборів (див. також п. 3 ст. 84 Конституції). Разом з тим нерідко закони, що встановлюють податкову систему, Управомочивающие нижчестоящі органи публічної влади встановлювати певні податки і збори в передбачених законом рамках. Іноді конституції відносять до повноважень парламентів у фінансовій сфері прийняття рішень про грошову емісію, як, наприклад, це передбачено у ст. 87 Конституції Турецької Республіки 1982 року. Хоча зовнішні та внутрішні позики, одержувані або надаються державою, утворюють доходи або витрати державного бюджету, в деяких конституціях це питання регулюється особливо. Наприклад, в числі повноважень Генерального конгресу ст. 73 Політичної конституції Мексиканських Сполучених Штатів 1917 року визначило: «... VIII. Встановлювати принципи, на основі яких виконавча влада може випускати позики під забезпечення Держави, стверджувати такі позики, підтверджувати державний борг і давати вказівки про його сплату. Позики можуть випускатися тільки для забезпечення робіт, безпосереднім результатом яких є збільшення державних доходів; винятком є позики, що випускаються для регулювання грошового обігу, для конверсійних операцій і в період надзвичайного стану, оголошеного Президентом Республіки у випадках, встановлених у статті 29 (йдеться про випадки іноземного вторгнення, серйозного порушення громадського порядку або будь-якого іншого події, що ставить суспільство перед серйозною небезпекою або перед загрозою конфлікту. - Авт.) ». У конституціях часом можна зустріти положення, управомочівающіе парламенти на створення різного роду позабюджетних фондів. Так, ст. 267 Конституції Індії передбачає, що союзний Парламент і легіслатура (законодавчі збори) штату можуть законом засновувати резервний фонд, поповнюваний від випадку до випадку і знаходиться в розпорядженні відповідно Президента або губернатора штату для виробництва непередбачених витрат, поки Парламент або легіслатура не включать їх до бюджетів.
|
- Контрольні питання і завдання
фінансово-правова норма». 2. Яка структура фінансово-правової норми? 3. За яких підстав класифікуються норми фінансового права? 4. Дайте визначення фінансового правовідносини. 5. Які особливості фінансових правовідносин? 6. Назвіть види фінансових правовідносин. 7. Перерахуйте суб'єктний склад фінансових
- 9. Нормативні правові акти суб'єктів РФ і муніципальних утворень в системі джерел фінансового права
фінансового права займають нормативні правові акти суб'єктів РФ і о'рга-нів місцевого самоврядування. Нормативні фінансово-правові акти суб'єктів РФ за формою вираження аналогічні федеральним, оскільки правова система суб'єкта РФ производна і є складовою частиною правової системи Росії в цілому. Конституційно-правовий статус суб'єктів РФ наділяє їх законодавчі (представницькі) і
- Контрольні питання і завдання
фінансового контролю. 2. Назвіть принципи фінансового контролю. 3. Розкрийте основні види фінансового контролю. 4. Що являє собою державний фінансовий контроль? 5. У чому сутність внутрішньогосподарського і незалежного фінансового контролю? 6. Назвіть методи фінансового контролю. 7. Яке призначення та основні завдання ревізії? 8. Які особливості аудиту як
- Контрольні питання і завдання
фінансове право самостійною галуззю права? 2. Назвіть предмет фінансового права. 3. Які особливості методу фінансового права? 4. З якими галузями права перетинається фінансове право? 5. Розкрийте загальні принципи фінансового права. 6. Які специфічні принципи фінансового права? 7. Що включає в себе система фінансового права? 8. Назвіть джерела фінансового
- 3.Фінансовий діяльність суб'єктів публічного права: поняття, роль і методи.
Фінансової діяльності держави: фінансово-правові акти - прийняті в передбаченій формі і мають юр. наслідки рішення держ. органів та органів місцевого самоупр. з питань фін. деят-ти, що входять в їх компетенцію. За юр. властивостям фінансово-правові акти поділяються на нормативні та індивідуальні. За юр. природі фінансово-правові акти поділяються на: а) законодавчі; б)
- Стаття 183.10. Функції тимчасової адміністрації у разі обмеження повноважень виконавчих органів фінансової організації
фінансової організації тимчасова адміністрація поряд зі здійсненням функцій, зазначених у статті 183.7 справжнього Федерального закону, бере участь у розробці заходів щодо відновлення платоспроможності фінансової організації та контролює їх реалізацію . 2. При здійсненні зазначених у пункті 1 цієї статті функцій тимчасова адміністрація: 1) дає згоду на вчинення органами
- Стаття 183.3. Зміна структури активів і пасивів фінансової організації
фінансової організації може передбачати: 1) приведення структури активів фінансової організації у відповідність з термінами зобов'язань з метою забезпечення їх виконання; 2) скорочення витрат фінансової організації, в тому числі на обслуговування її боргу, і витрат на управління фінансовою організацією; 3) продаж або передачу активів фінансової організації, що не приносять доходу, а
- 32. Поняття і предмет бюджетного права Російської Федерації. Бюджетне право в системі фінансового права, його взаємозв'язок з інститутами фінансового права.
Фінансового права - бюджетним правом. Бюджетне право - центральний розділ особливої частини фінансового права, пов'язаний з іншими розділами та інститутами останнього, що обумовлено положенням бюджету у фінансовій системі РФ, його координуючою роллю. БП - це розділ фінансового права, що складається з юридичних норм, що регулює суспільні відносини, які виникають у зв'язку з
- Розділ 2. Поняття бюджетного (фінансового) року і бюджетного періоду
фінансовий рік і плановий період). Бюджети суб'єктів РФ і муніципальних районів приймаються строком на один рік (черговий фінансовий рік) або на три роки (черговий фінансовий рік і плановий період). Якщо дані бюджети приймаються на один рік, то орган виконавчої (виконавчо-розпорядчої) влади стверджує середньостроковий фінансовий план ще на два роки. У поселеннях також можуть бути
- 39. Поняття фінансової діяльності та її правове регулювання.
Фінансової частини їх виробничо-господарських планів. Правове регулювання фінансової діяльності с / г підприємств осущ як загальними, так і спеціальними законами і подзак актами. Найважливішими явл Закони «Про підприємства в Україні», «Про госп товариства», «Про колл с / г підприємстві» і «Про сільське (фермерське) господарство». Вони складають основу спеціальної право-та дієздатності цих суб'єктів у
- Стаття 125. Програма надання державних-них фінансових і державних експортних кредитів
фінансових і державних експортних кредитів являє собою перелік державних фінансових кредитів і державних експортних кредитів на черговий фінансовий рік і плановий період з ука-занием по кожному з них: 1) найменування іноземної держави і (або) іноземної юридичної особи - отримувача державного фінансового кредиту та (або) державного експортного
- Основні підручники, навчальні посібники та наукові роботи
фінансовому праву. - Петроград, 1919. Кучеров І.І. Бюджетне право Росії: курс лекцій. - М., 2002. Лебедєв В. А. Фінансове право: підручник (серія «Золоті страни ци фінансового права Росії»). Т. 2. - М., 2000. Новиков А., Шлунків А. Фінансове право (конспект лек цій). - М., 2003. Паригін В.А., Тедеєв А.А. Фінансове право Російської Фе дерации. - М., 2004.
- Стаття 183.1. Заходи щодо попередження банкрутства фінансової організації
фінансової організації є: 1) надання фінансової допомоги фінансовій організації її засновниками (учасниками) та іншими особами; 2) зміна структури активів і структури пасивів фінансової організації; 3) збільшення розміру статутного капіталу фінансової організації та величини її коштів (капіталу), 4) реорганізація фінансової організації; 5) інші не заборонені законодавством
- Контрольні питання і завдання
фінансів і характеристику їх видів. 2. Розкрийте основні функції фінансів. 3. Що являє собою фінансова система держави? 4. Які основні елементи фінансової системи? 5. Розкрийте поняття «фінансова діяльність». 6. Які особливості фінансової діяльності? 7. Які фактори впливають на фінансову діяльність? 8. Охарактеризуйте систему органів,
- Стаття 126. Укладення угод і договорів про надання державних фінансових та (або) державних експортних кредитів та внесення змін до про-граму надання державних фінансових і дер-жавних експортних кредитів
фінансових і державних експортних кредитів можуть бути за виключені за умови: якщо зазначені державні фінансові та (або) державні експортні кредити включені в програму надання державних фінансових і державних експортних кредитів відповідно до статті 125 цього Кодексу; якщо виконання зобов'язань Російської Федерації з надання зазначених
- В.А. Мальцев. Фінансове право. Підручник, 2008
фінансів, їх сутність і роль, а також елементи фінансової системи Російської Федерації. Подроб але викладаються принципи фінансової діяльності держави і місць ного самоврядування, розкриваються основні повноваження державних них органів, що здійснюють фінансову діяльність, дається характе теристика видів і методів фінансового контролю. Основна увага приділяється висвітленню
- Стаття 183.4. Зміна організаційної структури фінансової організації
фінансової організації може здійснюватися: 1) шляхом зміни складу та чисельності працівників фінансової організації; 2) шляхом зміни структури (в тому числі шляхом припинення діяльності структурних підрозділів, а також філії, представництва або іншого відокремленого структурного підрозділу фінансової організації) або іншими способами, що забезпечують усунення причин,
- Стаття 183.11. Функції тимчасової адміністрації у разі призупинення повноважень виконавчих органів фінансової організації
фінансової організації тимчасова адміністрація здійснює такі функції: 1) виконує повноваження виконавчих органів фінансової організації; 2) розробляє заходи з відновлення платоспроможності фінансової організації, організовує і контролює їх реалізацію; 3) виявляє кредиторів фінансової організації і розмір їх вимог за грошовими зобов'язаннями; 4) приймає заходи по
|