Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоПідприємницьке право → 
« Попередня Наступна »
Колектив авторів. Федеральний закон «Про неспроможність (банкрутство)». Текст із змінами і доповненнями на 2011 рік, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 183.10. Функції тимчасової адміністрації у разі обмеження повноважень виконавчих органів фінансової організації

1. У разі обмеження повноважень виконавчих органів фінансової організації тимчасова адміністрація поряд зі здійсненням функцій, зазначених у статті 183.7 справжнього Федерального закону, бере участь у розробці заходів щодо відновлення платоспроможності фінансової організації та контролює їх реалізацію.
2. При здійсненні зазначених у пункті 1 цієї статті функцій тимчасова адміністрація:
1) дає згоду на вчинення органами управління фінансовою організації угод, зазначених у пункті 3 статті 183.9 цього Закону;
2) звертається до контрольний орган з клопотанням про призупинення повноважень органів управління фінансової організації в разі, якщо керівник, його заступник, інші працівники фінансової організації перешкоджають здійсненню функцій тимчасової адміністрації, або у випадку необхідності застосування заходів з попередження банкрутства фінансової організації.
3. На підставі клопотання тимчасової адміністрації про призупинення повноважень органів управління фінансової організації контрольний орган приймає рішення про призупинення повноважень органів управління фінансової організації в порядку, встановленому федеральним органом виконавчої влади, що здійснює нормативно правове регулювання у сфері діяльності фінансової організації.
4. У разі прийняття рішення про ліквідацію фінансової організації в період діяльності тимчасової адміністрації тимчасова адміністрація здійснює контроль за діяльністю ліквідаційної комісії (ліквідатора) в порядку, встановленому федеральним органом виконавчої влади, що здійснює нормативно правове регулювання у сфері діяльності фінансової організації.
5. У разі затвердження тимчасового керуючого тимчасова адміністрація здійснює покладені на неї функції, за винятком функцій, віднесених до компетенції тимчасового керуючого.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 183.10. Функції тимчасової адміністрації у разі обмеження повноважень виконавчих органів фінансової організації "
  1. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
    функції місцевого самоврядування. Стаття 34 Закону від 6 жовтня 2003 р. визначає, що структуру органів місцевого самоврядування становлять представницького органу муніципального утворення, голова муніципального освіти, місцева адміністрація (виконавчо-розпорядчий орган муніципального освіти), контрольний орган муніципального освіти, інші органи місцевого самоврядування,
  2. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  3. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення належать і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  4. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    функціонально пов'язані з органами державної влади, включені в систему державно-владних відносин і діють в єдиній правовій системі держави. Але це особливі органи влади, щільно пов'язані з населенням, яке їх утворює і якому вони служать, вирішуючи питання місцевого значення ". --- Костюков О.М., Кописова С.Г. Муниципально -правові відносини.
  5. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  6. СПИСОК
    стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  7. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ЦК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК) . В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  10. 1. Суб'єктний склад договору банківського рахунку
    функції Банку Росії з ведення рахунків бюджетів лише у разі відсутності установ Банку Росії на відповідній території або неможливості виконання ними цих функцій. У такому ж порядку виробляються відкриття та ведення рахунків суб'єктів Російської Федерації і муніципальних утворень, призначених для розрахунків по операціях, що здійснюються з державними цінними паперами зазначених
© 2014-2022  yport.inf.ua