Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
С.А. Авакьян. Конституція Росії - природа, еволюція, сучасність, 2000 - перейти до змісту підручника

Глава сьома Муніципальне самоврядування

Стаття 1. Загальні питання життя населення міст, селищ, сіл, станиць, сіл, інших територіальних одиниць вирішуються на засадах муніципального самоврядування, автономного від державної влади, органи якого ведуть всі місцеві справи самостійно, оскільки це відповідає Конституції, федеральним законам і законам республік.
2. Муніципальне самоврядування організується в межах територіальних одиниць. За рішенням населення або органів муніципального самоврядування можуть утворюватися крайові, обласні земства, козачі округи та інші об'єднання муніципальних спільнот, з встановленням для них єдиної системи самоврядування.
Визнається право міст на організацію самостійного і єдиного для міста муніципального самоврядування.
3. Муніципальне самоврядування діє на основі статутів і положень муніципальних спільнот, прийнятих зборами, сходами населення, на місцевих референдумах або обираються населенням органами місцевого самоврядування.
Стаття 1. Муніципальне самоврядування здійснюють обрані населенням міські голови, мери, козачі отамани, старшини, старости сіл і сіл, інші глави муніципальної влади і створювані при них виконавчі органи.
2. Глави самоврядування обираються усіма повнолітніми громадянами міста, іншого населеного пункту, проживають в ньому не менше шести місяців, на конкурсній основі загальним, прямим, рівним, вільним і таємним голосуванням.
3. Кандидатами в глави самоврядування можуть бути громадяни Російської Федерації, яким виповнився 21 рік. Проживання глави самоврядування на відповідній території обов'язково.
4. Після обрання глава муніципальної влади дає публічну клятву (присягу) населенню території.
5. Статутами і положеннями муніципальних спільнот може передбачатися обрання населенням міських, земських зборів, інших представницьких муніципальних органів, повноважних розробляти нормативні акти з питань місцевого життя, затверджувати місцевий бюджет, структуру органів місцевого самоврядування та давати рекомендації по муніципальному самоврядуванню.
Стаття 1. Основою діяльності глави муніципальної влади та інших органів муніципального самоврядування є місцеві інтереси території, її населення. Для виявлення місцевих інтересів можуть бути використані референдуми, опитування, публічні обговорення і т.д.
2. У федеральних законах, а також у законодавчих актах республік можуть відповідно до Конституції визначатися тільки основи і принципи муніципального самоврядування, а також встановлюватися загальні для Російської Федерації і республіки норми і положення. Законодавчі органи та органи державного управління не повинні видавати будь акти, що обмежують автономію муніципального самоврядування. Ці акти можуть бути опротестовані у Верховному Суді Російської Федерації як неконституційні; прийняття Судом відповідного акта до розгляду призупиняє його дію до винесення Судом рішення.
3. У законах Російської Федерації для даної території можуть бути встановлені особливі привілеї, що роблять вилучення з федеральних законів і представляють території додаткові права.
4. Органи муніципального самоврядування не вправі приймати акти, що суперечать Конституції і федеральних законів. Ці акти можуть бути опротестовані Прокуратурою при Верховному Суді Російської Федерації в республіканському або губернському суді, а також у Верховному Суді Російської Федерації.
Стаття 1. При главах муніципальної влади утворюється адміністрація (мерія, префектура, канцелярія). Адміністрація взаємодіє з федеральними органами, республіканськими і губернськими - фінансовими, податковими, з охорони навколишнього середовища, з управління майном. За спільним рішенням державних органів, органів місцевого самоврядування можуть бути утворені установи, одночасно виконують функції державної виконавчої влади і місцевої адміністрації.
2. Охорона громадського порядку на території місцевого самоврядування підпорядковується її адміністрації. При меріях міст, селищ, адміністрації інших великих населених пунктів може утворюватися муніципальна поліція (міліція).
3. На території місцевого самоврядування, поряд з федеральними судами і прокуратурою, діють світові суди. Порядок призначення, статус і повноваження світових судів визначаються законом.
Стаття 1. У районі або окрузі, інший укрупненої території в межах республіки або губернії (краю, області) за участю відповідального представника республіки або губернії періодично скликаються з'їзди або зібрання глав муніципальної влади, які можуть виробляти рекомендації і обов'язкові рішення. При районних чи окружних з'їздах (зборах) можуть утворюватися канцелярії, які не є установами державно-адміністративної влади і управління.
2. У районах і округах, які є автономними національними спільнотами, можуть, за бажанням населення, утворюватися органи представництва і управління, що відповідають національним традиціям і звичаям. Порядок їх утворення, статус, функції і повноваження узгоджуються з органами влади та управління республіки або губернії (краю, області) і закріплюються у відповідному нормативному акті, який повинен відповідати положенням цієї глави Конституції про муніципальному самоврядуванні.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Глава сьома Муніципальне самоврядування "
  1. Глава 10. ЕКОНОМІЧНА ОСНОВА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    муніципальної власності майно, кошти місцевих бюджетів, а також майнові права муніципальних утворень. Згідно ч. 2 ст. 8 Конституції Російської Федерації муніципальна власність визнається і захищається нарівні з приватної, державної та іншими формами власності. У частині 1 ст. 130 Конституції Російської Федерації закріплено, що місцеве самоврядування в Російській
  2. Глава сьома. ВЕРБАЛЬНІ ДОГОВОРИ
    сьома. ВЕРБАЛЬНІ
  3. Глава 16. ЕКОНОМІЧНА ОСНОВА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    муніципальної власності майно, кошти місцевих бюджетів, а також майнові права муніципальних утворень. У широкому сенсі таку основу становить місцева економіка в цілому, включаючи діяльність господарюючих суб'єктів, які не знаходяться в муніципальній власності. Місцеве самоврядування спирається також на економічну підтримку
  4. § 1. Адміністрація муніципального освіти в системі органів місцевого самоврядування
    голова місцевої адміністрації на засадах єдиноначальності. Главою місцевої адміністрації є глава муніципального освіти або особа, яка призначається на посаду голови місцевої адміністрації за контрактом, що укладається за результатами конкурсу на заміщення зазначеної посади на строк повноважень, який визначається статутом муніципального освіти. Адміністрація муніципального освіти володіє
  5. 8.2. Поняття і види органів місцевого самоврядування
    глава муніципального освіти; - місцева адміністрація (виконавчо-розпорядчий орган місцевого самоврядування); - контрольний орган муніципального освіти. Представницький орган місцевого самоврядування може здійснювати свої повноваження у разі обрання не менше двох третин від встановленої кількості депутатів. Чисельність депутатів муніципального освіти
  6. § 3. Підзвітність глави муніципального освіти
    глава муніципального освіти підконтрольний і підзвітний населенню і представницькому органу муніципального освіти. Підзвітність глави муніципального району, як правило, встановлюється у таких формах: 1) інформування населення про поточну роботу через засоби масової інформації; 2) проведення зустрічей з населенням; 3) відповіді на запити окремих депутатів і
  7. § 1. Статус глави муніципального освіти
    муніципального освіти - це вища посадова особа муніципального освіти, наділене статутом муніципального освіти і законодавством власними повноваженнями у вирішенні питань місцевого значення. Глава муніципального освіти відповідно до статуту муніципального освіти: 1) обирається на муніципальних виборах або представницьким органом муніципального
  8. § 3. Органи місцевого самоврядування як юридичні особи
    голова місцевої адміністрації, інші посадові особи місцевого самоврядування відповідно до статуту муніципального освіти. Органи місцевого самоврядування, які відповідно до Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" і статутом муніципального освіти наділяються правами юридичної особи, є муніципальними
  9. Кокоть О.М., Саломаткін А. С.. Муніципальне право Росії, 2007
    муніципального права, зокрема, з урахуванням їх практичного втілення. На основі сучасного законодавства подано авторське бачення місцевого самоврядування як однієї з основ конституційного ладу країни, предмета, методу, системи муніципального права як галузі права. Нормативні правові акти наведено станом на 1 лютого 2006 р. Для студентів, аспірантів, викладачів
  10. Контрольні питання до розділу 14
    муніципальних органів, фінансування їх діяльності. 5. Порядок формування та особливості структури муніципальних органів. 6. Відносини органів місцевого самоврядування з центральною
  11. § 2. Система муніципального права
    муніципального права включає в себе наступні розділи: 1. Введення в муніципальне право, що розкриває поняття муніципального права як галузі права та наукової дисципліни, його предмет і джерела, історико-теоретичні основи місцевого самоврядування. 2. Поняття, основні принципи місцевого самоврядування, форми безпосередньої демократії, органи місцевого самоврядування. 3. Основи місцевого