Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
Б. А. Страшун. Конституційне (державне) право зарубіжних країн Том 3 Особлива частина. Країни Європи, 1997 - перейти до змісту підручника

РОЗДІЛ V. ПРЕЗИДЕНТ РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА

Стаття 1. Президент Республіки Польща є верховним представником Республіки Польща і гарантом безперервності державної влади.
2. Президент Республіки стежить за дотриманням Конституції, стоїть на сторожі суверенітету і безпеки держави, а також недоторканності та неподільності його території.
3. Президент Республіки виконує свої завдання в обсязі та на засадах, визначених у Конституції та законах.
Стаття 1. Президент Республіки обирається Нацією шляхом загальних, рівних, безпосередніх виборів і таємним голосуванням.
2. Президент Республіки обирається на п'ятирічний термін повноважень і може бути обраний повторно тільки один раз.
3. Президентом Республіки може бути обраний польський громадянин, який не пізніше дня виборів досяг 35 років і повною мірою користується виборчими правами на виборах в Сейм. Кандидата висувають не менше 100 000 громадян, що мають право обирати в Сейм.
4. Вважається обраним Президентом Республіки кандидат, який отримав більше половини поданих дійсних голосів. Якщо жоден з кандидатів не отримує необхідного більшості, на чотирнадцятий день після першого голосування проводиться повторне голосування.
5. При повторному голосуванні вибір проводиться між двома кандидатами, які при першому голосуванні набули найбільшого в порядку черговості число голосів. Якщо хто-небудь з цих двох кандидатів відкликав згоду балотуватися, втратив виборче право або помер, на його місце при повторному голосуванні на виборах допускається кандидат, який отримав чергове найбільше число голосів при першому голосуванні. У цьому випадку дата повторного голосування відкладається ще на 14 днів.
6. Вважається обраним Президентом Республіки кандидат, який при повторному голосуванні отримав більше голосів.
7. Принципи та порядок висування кандидатів і проведення виборів, а також умови дійсності виборів Президента Республіки визначаються законом.
Стаття 1. Термін повноважень Президента Республіки починається в день вступу його на посаду.
2. Вибори Президента Республіки призначаються Маршалом Сейму на день, який припадає на період не раніше 100 днів і не пізніше 75 днів до закінчення терміну повноважень чинного Президента Республіки, а в разі звільнення посади Президента Республіки - не пізніше чотирнадцятого дня після звільнення посади з встановленням дати виборів на неробочий день, який припадає на 60-денний період з дня призначення виборів.
Стаття 1. Дійсність виборів Президента Республіки підтверджується Верховним Судом.
2. Виборцю на принципах, визначених у законі, належить право звернутися до Верховного Суду з протестом проти дійсності виборів Президента Республіки.
3. У разі підтвердження недійсності виборів Президента Республіки проводяться нові вибори на принципах, передбачених у ч. 2 ст. 128 на випадок звільнення посади Президента Республіки.
Стаття Президент Республіки вступає на посаду після принесення перед Національними Зборами наступній присяги:
«Вступаючи з волі Нації на посаду Президента Республіки Польща, урочисто присягаю в тому, що збережу вірність положенням Конституції, буду непохитно охороняти гідність Нації, незалежність і безпеку Держави, а благо Вітчизни і добробут громадян завжди будуть для мене найвищим наказом ».
Присяга може бути принесена з додаванням пропозиції «Так допоможе мені Бог».
Стаття 1. Якщо Президент Республіки за скороминущої причини не може виконувати посаду, він повідомляє про це Маршала Сейму, який тимчасово бере на себе обов'язки Президента Республіки. Якщо Президент Республіки не в змозі повідомити Маршала Сейму про неможливість виконувати посаду, то за пропозицією Маршала Сейму про констатацію перешкоди виконанню посади Президентом Республіки вирішує Конституційний Трибунал. У разі визнання скороминущої неможливості виконання посади Президентом Республіки Конституційний Трибунал доручає Маршалу Сейму тимчасово виконувати обов'язки Президента Республіки.
2. Маршал Сейму тимчасово, до часу виборів нового Президента Республіки виконує обов'язки Президента Республіки у разі:
1) смерті Президента Республіки,
2) відмови Президента Республіки від посади,
3) підтвердження недійсності виборів Президента Республіки чи інших причин не вступу до посаду після виборів,
4) визнання Національними Зборами стійкої нездатності Президента Республіки виконувати посаду з урахуванням стану здоров'я постановою, прийнятим більшістю не менш 2/3 голосів законного числа членів Національних Зборів,
5) відмови Президента Республіки від посади рішенням Державного Трибуналу.
3. Якщо Маршал Сейму не може виконувати обов'язки Президента Республіки, ці обов'язки приймає на себе Маршал Сенату.
4. Особа, яка виконує обов'язки Президента Республіки, не може ухвалювати про скорочення терміну повноважень Сейму.
Стаття Президент Республіки не може обіймати будь-яку іншу посаду або виконувати будь-яку публічну функцію, за винятком тих, які пов'язані з виконуваною посадою.
Стаття 1. Президент Республіки як представник держави в зовнішніх зносинах:
1) ратифікує і денонсує міжнародні договори, про що повідомляє Сейм і Сенат,
2) призначає і відкликає повноважних представників Республіки Польща в інших державах і при міжнародних організаціях,
3) приймає вірчі і відкличні грамоти акредитованих при ньому дипломатичних представників інших держав та міжнародних організацій.
2. Президент Республіки до ратифікації міжнародного договору може звернутися до Конституційного Трибунал з пропозицією з питання його відповідності Конституції.
3. Президент Республіки у сфері зовнішньої політики взаємодіє з Головою Ради Міністрів і компетентним міністром.
Стаття 1. Президент Республіки є верховним головнокомандувачем Збройними Силами Республіки Польща.
2. У мирний час Президент Республіки здійснює головнокомандування Збройними Силами через посередництво Міністра Національної Оборони.
3. Президент Республіки призначає Начальника (Szefa) Генерального Штабу і командуючих видами Збройних Сил на певний час. Тривалість терміну повноважень, порядок та умови відкликання до його закінчення визначаються законом.
4. На час війни Президент Республіки за пропозицією Голови Ради Міністрів призначає Вищого Командувача Збройними Силами. У такому ж порядку він може відкликати Вищого Командувача Збройними Силами. Компетенція Вищого Командувача Збройними Силами та принципи його підпорядкованості конституційним органам Республіки Польща визначаються законом.
5. Президент Республіки за поданням Міністра Національної Оборони привласнює певні в законах військові звання.
6. Компетенція Президента Республіки, пов'язана з головнокомандуванням Збройними Силами, докладно визначається законом.
Стаття Дорадчим органом Президента Республіки в галузі внутрішньої та зовнішньої безпеки держави є Рада Національної Безпеки.
Стаття У разі безпосередньої зовнішньої загрози державі Президент Республіки за пропозицією Голови Ради Міністрів віддає наказ про загальну або часткову мобілізацію та використання Збройних Сил для оборони Республіки Польща.
Стаття Президент Республіки надає польське громадянство і висловлює згоду на відмову від польського громадянства.
Стаття Президент Республіки нагороджує орденами та відзнаками.
Стаття Президент Республіки застосовує право помилування. Право помилування не застосовується до осіб, засуджених Державним Трибуналом.
Стаття Президент Республіки може звертатися з посланням до Сейму, до Сенату або до Національного Зборам. Послання не утворюють предмета обговорення.
Стаття 1. З питань особливої важливості Президент Республіки може скликати Раду Кабінету (Rade Gabinetowa). Рада Кабінету утворюється з Ради Міністрів, що засідає під головуванням Президента Республіки.
2. Раді Кабінету не належить компетенція Ради Міністрів.
Стаття 1. Президент Республіки видає розпорядження І накази на принципах, визначених у ст. 92 і ст.
93.
2. Президент Республіки видає постанови (postanowie-nia) у сфері реалізації решті своєї компетенції.
Стаття Допоміжним органом Президента Республіки є Канцелярія Президента Республіки. Президент Республіки видає положення (statut) про Канцелярії, а також призначає і відкликає Начальника (Szefa) Канцелярії Президента Республіки.
Стаття 1. Президент Республіки, використовуючи свою конституційну і законну компетенцію, видає офіційні акти.
2. Офіційні акти Президента Республіки вимагають для своєї дійсності підпису Голови Ради Міністрів, який внаслідок підписання акта несе відповідальність перед Сеймом.
3. Припис ч. 2 не стосується:
1) призначення виборів до Сейму та Сенату,
2) скликання першого засідання новообраних Сейму та Сенату,
3) скорочення терміну повноважень Сейму у випадках, визначених у Конституції,
4) законодавчої ініціативи,
5) призначення загальнопольського референдуму,
6) підписання закону або відмови підписати його,
7) віддання наказу про опублікування закону або міжнародного договору в «Дзєннік Устав Жечіпосполітей Польська»,
8) звернення з посланням до Сейму, до Сенату або до Національного Зборам,
9) звернення з пропозицією до Конституційного Трибунал,
10) пропозиції про проведення контролю Верховної Палатою Контролю ,
11) висунення кандидатури і призначення Голови Ради Міністрів,
12) прийняття відставки Ради Міністрів і доручення йому тимчасово виконувати обов'язки,
13) внесення до Сейму пропозиції про притягнення до відповідальності перед Державним Трибуналом члена Ради Міністрів,
14) відкликання міністра, якому Сейм висловив вотум недовіри,
15) скликання Ради Кабінету,
16) нагородження орденами та відзнаками,
17) призначення суддів,
18) застосування права помилування,
19) надання польського громадянства і вираження згоди на відмову від польського громадянства,
20) призначення Першого Голови (Pierwszego Prezesa) Верховного Суду,
21) призначення Голови (Prezesa) та Віце-голови Конституційного Трибуналу,
22) призначення Голови (Prezesa) Вищого Адміністративного Суду,
23) призначення голів Верховного Суду , а також віце-голів Вищого Адміністративного Суду,
24) внесення до Сейму пропозиції про призначення Голови (Prezesa) Польського Національного Банку,
25) призначення членів Ради Грошовою Політики,
26) призначення та відкликання членів Ради Національної Безпеки,
27) призначення членів Всепольського Ради Радіомовлення і Телебачення,
28) видання положення про Канцелярії Президента Республіки, а також призначення та відкликання Начальника Канцелярії Президента Республіки,
29) віддання наказів на принципах, визначених у ст. 93,
30) відмови від посади Президента Республіки.
Стаття 1. Президент Республіки за порушення Конституції, закону або за вчинення злочину може бути притягнутий до відповідальності перед Державним Трибуналом.
2. Звинувачення Президенту Республіки може бути пред'явлено постановою Національних Зборів, прийнятим більшістю не менш 2/3 голосів законного числа членів Національних Зборів за пропозицією не менш 140 членів Національних Зборів.
3. З дня прийняття постанови про пред'явлення Президенту Республіки звинувачення перед Державним Трибуналом виконання посади Президентом Республіки підлягає зупиненню. Припис ст. 131 застосовується відповідно.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Розділ V. ПРЕЗИДЕНТ РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА "
  1. Розділ IV. Сейму і Сенату
    Стаття 1. Законодавчу владу в Республіці Польща здійснюють Сейм і Сенат. 2. Сейм здійснює контроль за діяльністю Ради Міністрів в обсязі, визначеному приписами Конституції і
  2. Література
    Бардах Ю., Леснодорскій Б., ПіетрчакМ. Історія держави і права Польщі. М.: ЮЛ, 1980. Вятр Е. Дж. Конституційна відповідальність в Польщі після 1989 р. / / Конституційне право: східноєвропейське огляд, 1996, № 3 - 4 (16 - 17). Законодавчі акти про громадянство. У 4-х т. Том 1. Країни Європи. М.: Терра, 1993. Конституції держав Східної Європи. Навчальний і довідковий посібник. М.:
  3. Глава 15.1. Глава виконавчої влади (Президент) республіки у складі РРФСР
    Примітка: глава 15.1 включена до Конституції 01.11.1991 р. Стаття 132.1. Глава виконавчої влади (Президент) республіки у складі РРФСР є вищою посадовою особою республіки і главою виконавчої влади в республіці у складі РРФСР. Глава виконавчої влади (Президент) республіки у складі РРФСР входить в єдину систему виконавчої влади РРФСР, очолювану Президентом РРФСР,
  4. 2. Польське громадянство і режим іноземців
      Польські конституційні документи про громадянство нічого не говорили. Питання громадянства в сучасній Польщі раніше регулюються тільки Законом про польському громадянстві 1962 Республіка не визнає подвійного громадянства. Шлюб і розлучення на громадянство не впливають, а зміна громадянства одним з подружжя не тягне зміни громадянства другого з подружжя. Закон визначає такі підстави
  5. Розділ I. РЕСПУБЛІКА
      Стаття Республіка Польща є загальне благо всіх громадян. Стаття Республіка Польща є демократична правова держава, яка здійснює принципи соціальної справедливості. Стаття Республіка Польща є єдину державу. Стаття 1. Верховна влада в Республіці Польща належить Нації. 2. Нація здійснює владу через своїх представників або безпосередньо. Стаття Республіка Польща стоїть
  6. 4. Система виборів Президента республіки
      Вибори Президента призначаються розпорядженням маршала (голови) Сейму на дату в період між чотирма і трьома місяцями до закінчення повноважень чинного Президента, а якщо вакансія утворилася достроково, то вибори призначаються протягом 14 днів на дату не пізніше двох місяців після призначення виборів (ч. 7 ст. 29 Малій конституції). Щоб отримати право балотуватися, кандидату потрібно
  7. Розділ XII. ЗМІНА КОНСТИТУЦІЇ
      Стаття 1. Проект закону про зміну Конституції можуть внести не менше 1/5 законного числа депутатів, Сенат або Президент Республіки. 2. Зміна Конституції проводиться за допомогою закону, постановленого в однаковій редакції Сеймом і потім в термін не більше 60 днів Сенатом. 3. Перше читання проекту закону про зміну Конституції може відбутися не раніше, ніж на тридцятий день з дня внесення
  8. Розділ III. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
      Стаття 1. Джерелами загальнообов'язкового права Республіки Польща є: Конституція, закони, ратифіковані міжнародні договори, а також розпорядження (rozporzadzenia). 2. Джерелами загальнообов'язкового права Республіки Польща на території діяльності органів, що їх видали, є акти місцевого права. Стаття 1. Умовою вступу в силу (w zycie) законів, розпоряджень, а також
  9. Глава 16. Рада Міністрів автономної республіки
      Примітка: 24.05.1991 р. в назві глави 16 і в її статтях виділені слова "автономної республіки" замінені на "республіки у складі РРФСР". Стаття 133. Рада Міністрів автономної республіки - Уряд автономної республіки - найвищий виконавчий і розпорядчий орган державної влади автономної республіки утворюється Верховної Ради автономної республіки. Рада Міністрів
  10. Конституція (Основний закон) Російської Федерації Проект, представлений Президентом Російської Федерації
      (Друкується за текстом: Московська правда. 5 травня 1993) Багатонаціональний народ Російської Федерації, з'єднаний спільною долею на своїй землі, вшановуючи пам'ять предків, передали йому любов до Батьківщини, світлу віру в добро і справедливість, стверджуючи свободу, права людини і гідну життя, громадянський мир і злагода, зберігаючи історично склалося державне єдність, відроджуючи Росію і
© 2014-2022  yport.inf.ua