Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 412. Обов'язки сторін колективного трудового спору в ході страйку

Коментар до статті 1. Виконання обов'язків, передбачених статтею, має велике значення. Якщо страйк проводилася без урахування вимог ст. 412, вона є незаконною і припиняється за рішенням суду.
2. Головним обов'язком сторін у період проведення страйку визнається продовження примирних процедур. Закон не передбачає їх видів і послідовності. Сторони вправі самостійно визначити, які процедури, в якому порядку і в які терміни проводити. Як правило, проводяться переговори між представником роботодавця і органом, який очолює страйк.
Ухилення від участі в примирних процедурах під час страйку тягне відповідальність представників роботодавця відповідно до ст. 416 ТК.
Примирливі процедури в період проведення страйку зазвичай закінчуються укладенням угоди про врегулювання колективного трудового спору. У цьому випадку страйк припиняється.
3. Частина 2 коментованої статті конкретизує положення Конституції РФ про здійснення прав і свобод людини і громадянина без порушення прав і свобод інших осіб. Реалізація працівниками права на колективний трудовий спір і на страйк не повинна спричинити несприятливих наслідків для інших осіб. Зокрема, необхідно дотримуватися громадського порядку, вжити заходів щодо збереження майна роботодавця та інших осіб (наприклад, особистого майна працівників, що знаходиться в організації), забезпечення гарантій життя і здоров'я громадян.
Зазначені обов'язки несе насамперед організатор колективних дій - орган, який очолює страйк. Однак і роботодавець, і органи виконавчої влади, і органи місцевого самоврядування повинні докладати зусилля і координувати свої дії з метою не допустити зловживань своїми правами і порушень прав і свобод інших осіб. Зокрема, в період страйку має бути забезпечена робота машин і устаткування, зупинка яких представляє безпосередню загрозу життю і здоров'ю людей.
Міжнародна організація праці (МОП) вважає правомірним встановлення такого роду вимог для страйкуючих. Це "мінімум робіт, що забезпечують безпеку". Він встановлюється для того, щоб запобігти загибелі та заподіяння шкоди здоров'ю людей, нещасні випадки на виробництві, руйнування і псування машин і устаткування.
Закон не встановлює порядку визначення та зразкового набору заходів, які повинні бути зроблені для забезпечення роботи машин і устаткування. Однак у числі відповідальних суб'єктів називаються всі учасники системи соціального партнерства. Це дає підставу припустити, що комплекс передбачених законом заходів повинен визначатися за угодою сторін за участю органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
4. Працівники організацій (філій, представництв чи інших відокремлених структурних підрозділів), індивідуальних підприємців, діяльність яких пов'язана з безпекою людей, забезпеченням їх здоров'я і життєво важливих інтересів суспільства, проводячи страйк, мають забезпечити мінімум необхідних робіт (послуг). Основним завданням встановлення такої умови є необхідність передбачити гарантії захисту прав і законних інтересів інших громадян у суворій відповідності до ст. 17 Конституції РФ і положеннями Загальної декларації прав людини.
5. Для визначення організацій і виробництв, де необхідно передбачати мінімум необхідних робіт (послуг), важливо враховувати позицію МОП, яка відносить до життєво важливих службам в строгому сенсі слова лікарні, організації, що забезпечують постачання населення електрикою, водою, підприємства зв'язку і контролю за повітряним рухом (Свобода об'єднання: дайджест рішень і принципів, сформульованих Комітетом зі свободи об'єднання МОП. Женева, 1996. § 544).
Однак ці організації не вичерпують переліку підприємств, виробництв, служб, де можливе встановлення мінімуму необхідних робіт (послуг). Комітет зі свободи об'єднання вказує, що мінімум необхідних робіт (послуг) може визначатися і у випадках, коли тривалість або масштаб страйку можуть призвести до виникнення загрози нормальних умов життя населення, а також при організації страйку працівниками громадських служб виняткової важливості (Указ. соч. § 556).
Частина 3 ст. 412 не пропонує конкретного переліку виробництв і сфер діяльності, які необхідно віднести до забезпечує життєво важливі інтереси суспільства. Пропонуються лише деякі загальні критерії, наприклад зв'язок діяльності організацій з безпекою людей та забезпеченням їхнього здоров'я.
На практиці до організацій, пов'язаних з безпекою людей, забезпеченням їх здоров'я і життєво важливих інтересів суспільства, відносять медичні установи, підприємства зв'язку, транспорту, підприємства з виробництва, транспортування, розподілу електроенергії, газу, води, деякі комунальні служби і т.д. Наприклад, потрібно визначення і дотримання мінімуму необхідних робіт (послуг) при проведенні страйку льотним складом Аерофлоту (БВС РФ. 1999. N 10), працівниками теплової електростанції (БВС РФ. 1997. N 2), авіадиспетчерами (Визначення судової колегії в цивільних справах Тюменського обласного суду від 9 липня 1997 р.), водіями швидкої медичної допомоги (рішення Свердловського обласного суду від 14 березня 1997 р. по справі N 3-5-1997 за позовом адміністрації МП "Медавтотранс" до вільного профспілці МП "Медавтотранс", очолює страйк трудового колективу МП "Медавтотранс", про визнання страйку незаконним).
МОП вважає допустимим встановлення мінімуму необхідних робіт (послуг) для працівників організацій, що здійснюють поромну переправу на островах, працівників портів, метро, залізниць, пошти і телеграфу, банків, нафтової промисловості, національного монетного двору і ін (Указ. соч. § 563 - 568).
6. Мінімум необхідних робіт (послуг) являє собою перелік робіт, які повинні виконуватися в період страйку з тим, щоб запобігти заподіяння шкоди життю і здоров'ю, безпеці людей і життєво важливим інтересам суспільства.
Історично ідея встановлення мінімуму необхідних робіт (послуг) з'явилася як альтернатива обмеження або заборони страйків в організаціях, пов'язаних з обслуговуванням населення (медичні, транспортні та інші.) Або є ключовими в національній економіці (енергетика). Вимога законодавства про визначення мінімуму необхідних робіт (послуг) у ряді організацій, по суті, розширює можливості працівників з реалізації права на страйк. Так, за законодавством Союзу РСР (ст. 12 Закону СРСР від 20 травня 1991 р. "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)") не допускалися страйки на підприємствах і в організаціях залізничного транспорту, міського громадського транспорту, цивільної авіації, енергетики. Тепер більшість працівників зазначених організацій можуть проводити страйк з дотриманням правила про мінімум необхідних робіт (послуг).
Для більш чіткого і швидкого визначення таких робіт (послуг) у кожному конкретному випадку і створення, з одного боку, гарантій реалізації права на страйк, а з іншого - гарантій прав і законних інтересів інших громадян ч. 3 коментованої статті передбачає розробку та затвердження переліку мінімуму необхідних робіт (послуг) у кожній галузі (підгалузі) економіки. Такий перелік затверджується федеральним органом виконавчої влади, на який покладено координація і регулювання діяльності у відповідній галузі, за погодженням з загальноросійськими профспілками, що діють на цьому рівні.
7. Порядок розробки і затвердження переліку необхідних робіт (послуг) визначено Постановою Уряду РФ від 17 грудня 2002 р. N 901 "Про порядок розробки та затвердження переліку мінімуму необхідних робіт (послуг) в галузі (підгалузі) економіки, забезпечуваних в період проведення страйків в організаціях, філіях та представництвах "(СЗ РФ. 2002. N 51. Ст. 5090).
Зазначеною Постановою затверджено Правила розробки і затвердження переліку мінімуму необхідних робіт (послуг) в галузі (підгалузі) економіки, забезпечуваних в період проведення страйків в організаціях, філіях та представництвах.
Відповідно до Правил (п. 2) перелік робіт розробляється федеральним органом виконавчої влади, на який покладено управління, координація і регулювання діяльності у відповідній галузі (підгалузі) економіки, за участю всіх діючих в цій галузі (підгалузі) економіки загальноросійських професійних спілок та об'єднань роботодавців.
Підготовлений проект переліку робіт надсилається федеральним органом виконавчої влади в профспілки на узгодження.
Керівники профспілок або уповноважені ними заступники зобов'язані в 10-денний термін погодити (завізувати) перелік робіт або погодити його із зауваженнями (мотивованими запереченнями) і направити у федеральний орган виконавчої влади.
Якщо в зазначений термін профспілки не направили до федерального орган виконавчої влади узгоджений (завізований) перелік робіт, то він вважається узгодженим (п. 4 Правил).
За наявності розбіжностей робляться спроби їх врегулювати: проводяться додаткові обговорення, можуть створюватися погоджувальні комісії за участю посередників (п. 5 Правил).
Перелік робіт, погоджений з профспілками, затверджується федеральним органом виконавчої влади (п. 6 Правил).
Зміни та доповнення вносяться до переліку робіт у порядку, встановленому для його розробки та затвердження (п. 7 Правил).
В даний час прийняті і діють такі федеральні переліки:
Перелік мінімуму необхідних робіт (послуг), що забезпечуються в організаціях, підвідомчих МПР Росії, в період проведення страйків, затв . Наказом МПР Росії від 18 квітня 2003 р. N 330 (БНА РФ. 2003. N 28);
Перелік мінімуму необхідних робіт (послуг) у хімічній та нафтохімічній промисловості, забезпечуваних в період проведення страйків в організаціях , філіях та представництвах, затв. Наказом Мінпромнауки Росії від 24 квітня 2003 р. N 106;
Перелік мінімуму необхідних робіт (послуг) в металургійній галузі, забезпечуваних в період проведення страйків, затв. Наказом Мінпромнауки Росії від 15 травня 2003 р. N 118;
Перелік мінімуму необхідних робіт (послуг) у вугільній галузі, забезпечуваних в період проведення страйків в організаціях, філіях та представництвах, діяльність яких пов'язана з безпекою людей , забезпеченням їх здоров'я і життєво важливих інтересів суспільства, затв. Наказом Міненерго Росії від 20 травня 2003 р. N 193 (БНА РФ. 2003. N 37);
Перелік мінімуму необхідних робіт (послуг) у лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості, забезпечуваних в період проведення страйків в організаціях, філіях та представництвах, затв. Наказом Мінпроменерго Росії від 27 березня 2006 р. N 57 (БНА РФ. 2006. N 20), та ін
8. На основі федерального переліку орган виконавчої влади суб'єкта РФ за погодженням з відповідними територіальними об'єднаннями профспілок розробляє і затверджує регіональні переліки мінімуму необхідних робіт (послуг), що діють на території відповідного суб'єкта РФ. Регіональні переліки також будуються за галузевим принципом. Наприклад, Постанова Уряду Республіки Комі від 21 січня 2004 р. N 9 "Про розроблення та затвердження переліків мінімуму необхідних робіт (послуг), що забезпечуються в період проведення страйків в організаціях, філіях та представництвах відповідних галузей (підгалузей) економіки Республіки Комі, діяльність яких пов'язана з безпекою людей, забезпеченням їх здоров'я і життєво важливих інтересів суспільства "(Відомості нормативних актів органів державної влади Республіки Комі. 2004. N 8. Ст. 3395) надає право розробляти і затверджувати відповідні переліки республіканським міністерствам і відомствам, що координує роботу конкретних галузей економіки.
9. Мінімум необхідних робіт (послуг) у конкретного роботодавця або у відокремленому структурному підрозділі організації визначається за згодою сторін до початку страйку - в 5-денний термін з моменту прийняття рішення про оголошення страйку. Термін обчислюється в календарних днях, оскільки в законі не обумовлено інше.
10. На відміну від раніше діючого законодавства встановлено два критерії визначення кола необхідних робіт (послуг): по-перше, під час страйку виконуються тільки ті роботи (надаються послуги), припинення яких може спричинити створення загрози життю або заподіяння шкоди здоров'ю людей, по-друге, коло робіт (послуг) визначається зазначеними переліками, які не підлягають розширювальному тлумаченню, тобто працівників не можна зобов'язати виконувати роботи, які не передбачені федеральними або регіональними списками.
11. У розробці угоди обов'язково бере участь орган місцевого самоврядування. Він виступає як представник незацікавлених громадян, права яких не повинні бути ущемлені в ході проведення страйку. Саме тому йому надано повноваження у вирішенні питання про визначення мінімуму необхідних робіт (послуг).
Якщо сторони не можуть дійти згоди, до вирішення даного питання підключається орган виконавчої влади суб'єкта РФ. Він встановлює мінімум необхідних робіт (послуг) і оформляє своїм рішенням (постановою, розпорядженням). З цього моменту зазначені в такому документі обсяги робіт (послуг) і порядок (режим) їх виконання стають обов'язковими для працівників, які оголосили страйк.
  12. Рішення органу виконавчої влади суб'єкта РФ може бути оскаржено до суду. Такого роду справи розглядаються в особливому порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством для справ, що виникають з публічних правовідносин (ст. 245 ЦПК).
  Відповідно до ст. 246 ЦПК справи, що виникають з публічних правовідносин, розглядаються і вирішуються суддею одноособово за загальними правилами позовного провадження з особливостями, встановленими гл. 24 - 26 ЦПК. До таких особливостей необхідно віднести, зокрема, покладання обов'язки по доведенню законності оспорюваних рішень, дій (бездіяльності) органів державної влади, органів місцевого самоврядування на органи, які взяли оспорювані рішення або вчинили оскаржувані дії (бездіяльність) (ст. 249 ЦПК).
  13. Працівники, які вирішили взяти участь у страйку, але спрямовані на виконання мінімуму необхідних робіт (послуг), користуються гарантіями, передбаченими ст. 414 ТК. Їх праця оплачується відповідно до законодавства про працю, колективним договором, угодою (див. коментар. До ст. 414).
  14. Невиконання вимоги закону про забезпечення мінімуму робіт (послуг) у встановленому для конкретного випадку розмірі тягне вкрай несприятливі наслідки для працівників. У цьому випадку страйк може бути визнана незаконною (див., наприклад, Визначення Судової колегії в цивільних справах Верховного Суду РФ від 10 лютого 2006 р. N 74-Г06-4 за заявами прокурора Республіки Саха (Якутія) та відкритого акціонерного товариства "Авіакомпанія" Якутія "про визнання страйку, оголошеного рішенням конференції працівників авіаційно-технічної бази - членів первинної профспілкової організації ВАТ" Авіакомпанія "Якутія" Профспілки працівників інженерно-авіаційних служб цивільної авіації Росії від 11 серпня 2005 р., незаконної за касаційною скаргою голови профспілкового комітету ППО " Авіакомпанія "Якутія" ПРІАС ГА Росії на рішення Верховного суду Республіки Саха (Якутія) від 15 вересня 2005 р., яким заявлені вимоги задоволені (Див.: СПС КонсультантПлюс)).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 412. Обов'язки сторін колективного трудового спору в ході страйку"
  1. Коментар до статті 5.40
      колективного трудового спору. Згідно ст. 13 Федерального закону від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ "Про порядок вирішення колективних трудових спорів", якщо примирні процедури не привели до розв'язання колективного трудового спору або роботодавець ухиляється від примирних процедур, не виконує угоду, досягнуту в ході вирішення колективного трудового спору , працівники вправі
  2. Коментар до статті 5.34
      412 Трудового кодексу РФ, статус незаконного страйку встановлений ст. 413 Трудового кодексу РФ. Відповідно до ст. 415 Трудового кодексу РФ в процесі врегулювання колективного трудового спору, включаючи проведення страйку, забороняється локаут - звільнення працівників з ініціативи роботодавця у зв'язку з їх участю в колективному трудовому спорі або у страйку. 4. Страйк
  3. Стаття 411. Орган, який очолює страйк
      412 ТК. 2. Орган, який очолює страйк, має широким колом повноважень для продовження пошуку взаємоприйнятного вирішення колективного трудового спору. Він може скликати збори (конференції) працівників для прийняття принципових рішень, наприклад про дострокове припинення страйку, про організацію виконання мінімуму необхідних робіт (послуг). 3. Орган, який очолює страйк,
  4. Стаття 408. Угоду в ході вирішення колективного трудового спору
      сторонами на будь-якому етапі вирішення колективного трудового спору. Можна виділити наступні його види: а) угода за результатами роботи примирної комісії (рішення примирної комісії), б) угоду за результатами посередництва (узгоджене рішення), в) угода про виконання рішення трудового арбітражу. 2. Закон передбачає обов'язкову письмову форму для оформлення
  5. Стаття 5.34. Звільнення працівників у зв'язку з колективним трудовим спором і оголошенням страйку
      колективним трудовим спором і оголошенням страйку - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  6. Стаття 5.34. Звільнення працівників у зв'язку з колективним трудовим спором і оголошенням страйку
      колективним трудовим спором і оголошенням страйку - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати
  7. Коментар до статті 20.26
      412 Трудового кодексу РФ роботодавець, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та орган, який очолює страйк, зобов'язані вжити залежних від них заходів щодо забезпечення в період страйку громадського порядку, збереження майна організації (філії, представництва, іншого відокремленого структурного підрозділу) і працівників, а також роботи машин і устаткування,
  8. Стаття 406. Ухилення від участі в примирних процедурах
      сторін спору від участі у створенні або роботі примирної комісії не має призвести до тупикової ситуації та наростання соціальної напруженості. Водночас надання права приступити в цьому випадку до проведення страйку означало б фактично визнання можливості ігнорувати примирні процедури, які, як показує світовий досвід, є ефективним засобом вирішення
  9. Коментар до статті 5.32
      зобов'язані розглянути вимоги працівників, в тому числі і зумовлені колективним договором, угодою. 2. Згідно п. 2 ст. 5, ст. 6 Федерального закону "Про порядок вирішення колективних трудових спорів" розгляд колективного трудового спору примирною комісією є обов'язковим етапом. При недосягненні згоди в примирної комісії сторони колективного трудового спору
  10. Стаття 38. Врегулювання розбіжностей
      колективних переговорів розбіжності фіксуються в протоколі, який є підставою для пред'явлення працівниками відповідних вимог (див. коментар. до ст. 399). Колективні трудові спори розглядаються в порядку, передбаченому ст. ст. 398 - 418 ТК. 2. Розбіжності, що виникли при укладенні колективного договору, можуть бути врегульовані в ході переговорів після його укладення на
  11. Контрольні питання до § 7.9
      колективним трудовим
  12. Стаття 400. Розгляд вимог працівників, професійних спілок та їх об'єднань
      зобов'язаний розглянути спрямовані йому вимоги працівників. Про своє рішення він повинен повідомити представника працівників, уповноваженому на участь у вирішенні колективного трудового спору, в 3-денний термін з дня отримання вимог. 2. Відповідь складається в письмовій формі, яку закон визнає обов'язковою. 3. Якщо роботодавець приймає рішення задовольнити вимоги працівників,
  13. Стаття 379. Форми самозахисту
      обов'язків. 4. Самозахист трудових прав необхідно відрізняти від страйку. Самозахист - це відмова від виконання роботи з метою захисту індивідуальних трудових прав працівника (права на визначеність трудової функції, закріпленої трудовим договором, права на своєчасне та в повному обсязі отримання заробітної плати, права на охорону життя і здоров'я в процесі трудової діяльності).
  14. Стаття 42. Порядок розробки проекту колективного договору та укладення колективного договору
      сторони можуть встановити додаткові процедури погодження, затвердження колективного договору. З обговорення цього питання доцільно розпочати роботу комісії з ведення колективних переговорів. Вона встановлює, в якому порядку, як часто будуть проводитися засідання комісії, чи буде вестися протокол. На першому засіданні комісії може бути визначений і регламент її роботи:
  15. Стаття 409. Право на страйк
      412 ТК) з дотриманням певних умов, найважливішим з яких треба визнати попереднє проведення примирних процедур. Позиція російського законодавця, розпорядчого до оголошення страйку створити органи добровільного примирення, прийняти колегіальне рішення про оголошення страйку, дотримуватися громадського порядку і забезпечити збереження майна роботодавця, повною
  16. Стаття 407. Участь державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів у вирішенні колективних трудових спорів
      обов'язки відповідно до законодавства. Після початку колективного трудового спору і працівники, і роботодавці можуть звернутися в Службу або управління Служби для повідомної реєстрації спору (ст. 401 ТК). Роструд виробляє повідомну реєстрацію колективних трудових спорів з приводу укладання, зміни та виконання угод, що укладаються на федеральному рівні, колективних
  17. Стаття 26. Рівні соціального партнерства
      стаття визначає мету колективного договору як встановлення зобов'язань працівників і роботодавців, треба мати на увазі, що економічне і правове становище соціальних партнерів різна. У зв'язку з цим ніяких додаткових (порівняно з трудовими договорами, правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими інструкціями) зобов'язань на працівників покласти не можна. Вони можуть лише
  18. Стаття 20.26. Самовільне припинення роботи як засіб вирішення колективного або індивідуального трудового спору
      колективного або індивідуального трудового спору особою, що забезпечує безпеку відповідного виду діяльності для населення, якщо такі дії (бездіяльність) заборонені федеральним законом, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Організація дій (бездіяльності), передбачених частиною 1 цієї статті,
  19. Стаття 410. Оголошення страйку
      стаття встановлює спеціальний режим попереджувального страйку, треба думати, що для її оголошення не треба скликати загальні збори (конференцію); достатньо рішення представницького органу працівників. 10. Частина 8 коментованої статті передбачає письмове попередження роботодавця про майбутній страйк. Це необхідно для того, щоб зменшити несприятливі (економічні,
  20. Стаття 20.26. Самовільне припинення роботи як засіб вирішення колективного або індивідуального трудового спору
      колективного або індивідуального трудового спору особою, що забезпечує безпеку відповідного виду діяльності для населення, якщо такі дії (бездіяльність) заборонені федеральним законом, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ) 2. Організація дій (бездіяльності),
© 2014-2022  yport.inf.ua