Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 46. Гарантії співробітнику поліції у зв'язку з проходженням служби в поліції


Коментар до статті 46
1. У коментованій статті закріплені гарантії співробітнику поліції у зв'язку з проходженням служби в поліції. Випереджаючи розгляд цих гарантій слід зазначити, що в коментованому Законі не відтворена норма ч. 1 ст. 31 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ), яка передбачала, що співробітникам міліції, перелік посад яких визначається Міністром внутрішніх справ РФ (відповідний Перелік затверджений Наказом МВС Росії від 3 серпня 2000 р. N 828 "Про встановлення телефонів у квартирах співробітників міліції" (1)), установка телефонів у квартирах здійснюється за діючими тарифами протягом одного року з дня подання ними заяви, а також що органи виконавчої влади суб'єктів РФ і органи місцевого самоврядування мають право розширювати вказаний перелік посад.
---
(1) СПС.
У частині 1 коментованої статті закріплено, що співробітник поліції в службових цілях забезпечується проїзними документами на всі види транспорту загального користування (крім таксі) міського, приміського та місцевого сполучення. При цьому повноваження щодо встановлення порядку забезпечення зазначеними проїзними документами федеральний законодавець делегував Уряду РФ. Розглянута норма є нововведенням - подібна їй не містилася в Законі 1991 про міліції і не міститься в Положенні 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Таким чином, слід очікувати видання відповідної постанови Уряду РФ. Слід також зазначити, що Наказом МВС Росії від 3 лютого 2005 р. N 67 затверджено Тимчасовий порядок забезпечення працівників органів внутрішніх справ Російської Федерації та військовослужбовців внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації проїзними документами на всі види громадського транспорту міського, приміського і місцевого сполучення (крім таксі) (1).
---
(1) Щит і меч. 2005. N 7.
Відповідно до частини 4 ст. 54 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (у ред. Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ) співробітникам органів внутрішніх справ, використовують у службових цілях особистий транспорт, виплачується грошова компенсація у порядку і розмірах, що визначаються Урядом РФ. Відповідними актами є Постанова Ради Міністрів - Уряду РФ від 24 травня 1993 р. N 487 "Про граничні норми компенсації за використання особистих легкових автомобілів і мотоциклів для службових поїздок" (1) та Наказ Мінфіну Росії від 4 лютого 2000 р. N 16Н "Про зміну граничних норм компенсації за використання особистих легкових автомобілів і мотоциклів для службових поїздок "(2).
---
(1) РВ. 1993. 28 травня. N 101.
(2) РГ. 2000. 31 березня. N 63.
2. Частиною 2 коментованої статті передбачені права співробітника поліції, наступного до нового місця служби або спрямованого у службове відрядження, на бронювання та позачергове одержання місць у готелях, придбання проїзних документів на всі види транспорту. Як встановлено при цьому, зазначені права реалізуються за пред'явленням службового посвідчення і документів, що підтверджують факт проходження до нового місця служби або перебування у службовому відрядженні.
Аналогічна норма містилася в ст. 33 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ). Але є одна суттєва відмінність - раніше зазначені права надавалися співробітникам міліції не тільки при знаходженні у відрядженні, прямування до нового місця служби, а й під час прямування до місця проведення відпустки і назад (до речі кажучи, також вирішувалося питання в первинному варіанті коментованого Закону, але пропоноване регулювання змінено після громадського обговорення законопроекту). У нормі ж ч. 2 коментованої статті про прямування до місця проведення відпустки і назад не говориться.
Сказане відноситься і до норми ч. 3 ст. 54 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (у ред. Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ), що передбачає, що співробітники органів внутрішніх справ користуються правом на придбання позачергово квитків на всі види транспорту при прямуванні до нового місця служби, а також до місця проведення відпустки і назад. Остільки, оскільки назване Положення надалі застосовується тільки в частині, що не суперечить коментованого Закону (див. ст. 54 Закону), про позачергове право отримання співробітником поліції проїзних документів при слідуванні до місця проведення відпустки і назад говорити не доводиться.
3. Відповідно до ч. 3 коментованої статті співробітник поліції при виконанні службових обов'язків щодо забезпечення безпеки громадян і охорони громадського порядку на залізничному, водному або повітряному транспорті має право проїзду в поїздах, на річкових, морських і повітряних судах в межах обслуговується ним об'єкта (ділянки) без придбання проїзних документів, але тільки при виконанні зазначених обов'язків. Подібна норма міститься в ч. 1 ст. 54 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (у ред. Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ), але із зазначенням на виконання службових обов'язків, пов'язаних із забезпеченням охорони правопорядку і безпеки обслуговуваних об'єктів (ділянок).
4. У частині 4 коментованої статті передбачено право співробітника поліції при виконанні службових обов'язків по припиненню злочину, адміністративного правопорушення, затримання і доставлених особи (осіб), підозрюваного (підозрюваних) у вчиненні злочину, адміністративного правопорушення, на проїзд і провезення затриманого або доставляється ним особи (осіб) на всіх видах транспорту загального користування (крім таксі) міського, приміського і місцевого сполучення без придбання проїзних документів, а в сільській місцевості на попутному транспорті за пред'явленням службового посвідчення. Таке ж право співробітників органів внутрішніх справ передбачено в ч. 2 ст. 54 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (у ред. Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ), але із зазначенням у загальному на повноваження щодо припинення правопорушення, тобто без деталізації про те, що мова йде про припинення злочинів та адміністративних правопорушень.
У даних нормах мається на увазі здійснення співробітником поліції такий заходи процесуального примусу, як затримання підозрюваного (гл. 12 КПК РФ), а також таких заходів забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення, як доставлення (ст. 27.2 КоАП РФ) і адміністративне затримання (ст. 27.3 КоАП РФ).
5. Частина 5 коментованої статті передбачає виплату співробітнику поліції допомога на утримання його дітей і дітей, що знаходяться на його утриманні, відвідують державні та муніципальні дошкільні освітні установи. При цьому повноваження з визначення розміру та порядку виплати зазначеної допомоги федеральний законодавець делегував федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії.
У точності аналогічне регулювання раніше містилося у ч. 3 ст. 31 Закону 1991 про міліції (частина введена Федеральним законом від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ; при цьому встановлювалося, що витрати на виплату зазначеної допомоги здійснюються з коштів бюджетів, за рахунок яких фінансуються відповідні підрозділи міліції). На підставі зазначеної норми видано Наказ МВС Росії від 6 листопада 2007 р. N 974 "Про допомогу співробітникам міліції на утримання дітей, які відвідують державні та муніципальні дитячі дошкільні установи" (1), яким:
- ---
(1) РГ. 2007. 19 грудня. N 284.
Встановлено, що співробітникам міліції на утримання дітей (осіб, що знаходяться на утриманні), які відвідують державні та муніципальні дитячі дошкільні установи, проводиться виплата допомоги у розмірі різниці між платою, що стягується з батьків за утримання дітей у державних і муніципальних дитячих дошкільних установах, і встановленої п. 1 ст. 52.2 Закону РФ "Про освіту" компенсацією частини батьківської плати;
затверджено Інструкцію про порядок виплати співробітникам міліції допомоги на утримання дітей (осіб, що знаходяться на утриманні), які відвідують державні та муніципальні дитячі дошкільні установи (додаток) .
6. У частині 6 коментованої статті передбачено обов'язковість надання в першочерговому порядку місць у загальноосвітніх та дошкільних освітніх установах за місцем проживання та в літніх оздоровчих таборах незалежно від форми власності наступним категоріям дітей:
1) дітям співробітника поліції;
2) дітям співробітника поліції, загиблого (померлого) внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, отриманих у зв'язку з виконанням службових обов'язків;
3) дітям співробітника поліції, який помер внаслідок захворювання, отриманого в період проходження служби в поліції;
4) дітям громадянина РФ, звільненого зі служби в поліції внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, отриманих у зв'язку з виконанням службових обов'язків та виключити можливість подальшого проходження служби в поліції;
5) дітям громадянина РФ, померлого протягом одного року після звільнення зі служби в поліції внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, отриманих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, або внаслідок захворювання, отриманого в період проходження служби в поліції, виключили можливість подальшого проходження служби в поліції;
6) дітям, які перебувають (перебували) на утриманні співробітника поліції, громадянина РФ, зазначених у п. п. 1 - 5.
Раніше відповідне регулювання містилося в нормі ч. 2 ст. 31 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 8 червня 2006 р. N 80-ФЗ), що передбачала, що дітям співробітників міліції, дітям співробітників міліції, які загинули (померли) у зв'язку із здійсненням службової діяльності або померлих до закінчення одного року після звільнення зі служби внаслідок поранення (контузії), захворювання, одержаних у період проходження служби, а також дітям співробітників міліції, які отримали у зв'язку із здійсненням службової діяльності тілесні ушкодження, що виключають для них можливість подальшого проходження служби, за місцем проживання їх сімей у першочерговому порядку надаються місця у загальноосвітніх та дошкільних освітніх установах та літніх оздоровчих таборах незалежно від форм власності в порядку, що визначається суб'єктом РФ.
Як видно, нововведенням норми ч. 6 коментованої статті є відсутність необхідності визначення органами державної влади суб'єктів РФ порядку надання в першочерговому порядку місць у загальноосвітніх та дошкільних освітніх установах, літніх оздоровчих таборах. Новим також є вказівка в п. 6 ч. 6 коментованої статті такої категорії дітей, як діти, що перебувають (перебували) на утриманні співробітника поліції, громадянина РФ, зазначених у п. п. 1 - 5 цієї частини. В іншому зміни носять редакційний характер.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 46. Гарантії співробітнику поліції у зв'язку з проходженням служби в поліції "
  1. Стаття 46. Гарантії співробітнику поліції у зв'язку з проходженням служби в поліції
    співробітника поліції (п. 6 зазначених Правил). 3. Бронювання пасажирського місця і провізної ємності для пасажира передбачає перевезення пасажира та його багажу в дату, рейсом і за маршрутом, на які було вироблено бронювання (п. 11 Федеральних авіаційних правил "Загальні правила повітряних перевезень пасажирів, багажу, вантажів і вимоги до обслуговування пасажирів, вантажовідправників,
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і іменується "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. Стаття 40. Звільнення зі служби в поліції
    гарантії і компенсації, питання працевлаштування, матеріально-побутового забезпечення та інші питання . 25. Перелік підстав звільнення співробітників поліції, наведений у коментованій статті, є вичерпним. Звільнення співробітника поліції з формулюванням, що відрізняється від тієї, яка вказана в коментованій статті, визнається незаконним. Якщо є підстави для застосування двох
  4. Стаття 42. Оплата праці співробітника поліції
    гарантій громадянам, допущеним до державної таємниці на постійній основі, і співробітникам структурних підрозділів із захисту державної таємниці ". --- --- Див: Про визнання частково недійсним пункту 56 Положення про грошовому забезпеченні працівників органів внутрішніх справ, затвердженого Наказом МВС Росії від 30 вересня 1999 р. N 750 : рішення
  5. Стаття 43. Страхові гарантії співробітнику поліції і виплати з метою відшкодування шкоди, заподіяної у зв'язку з виконанням службових обов'язків
    стаття тощо), входить в гарантований державою обсяг відшкодування шкоди, покликаного компенсувати наслідки зміни їхнього матеріального і (або) соціального статусу внаслідок настання страхових випадків, включаючи заподіяну матеріальну та моральну шкоду. 2. Таким чином, за допомогою обов'язкового державного страхування життя і здоров'я, що припускає виплату при
  6. 3. Правовий режим електрошокової зброї
      стаття 218 чинного на той час Кримінального кодексу, яка передбачала кримінальну відповідальність за незаконне володіння зброєю, не включала електрошокові пристрої в число предметів даного злочину. Тому власнику забороненого засобу самооборони в гіршому випадку загрожувала його конфіскація. Через три роки законодавство змінилося: 13 листопад 1996 Державна Дума
  7. Стаття 30. Гарантії правового захисту співробітника поліції
      статтях даного Кодексу визнається в тому числі посадова особа правоохоронного органу); застосування насильства, небезпечного для життя чи здоров'я, у відношенні зазначених осіб (ч. 2 ст. 318); публічну образу представника влади при виконанні ним своїх посадових обов'язків або у зв'язку з їх виконанням (ст. 319). Слід також зазначити, що у п. "ж" ч. 1 ст. 63 КК РФ як
  8. Стаття 29. Обмеження, обов'язки та заборони, пов'язані зі службою в поліції
      стаття встановлює обмеження, обов'язки і заборони, пов'язані зі службою в поліції. У цьому відношенні насамперед необхідно відзначити, що, відтворюючи та деталізуючи правові позиції, висловлені в Постанові КС Росії від 6 червня 1995 р. N 7-П і Визначенні КС Росії від 21 грудня 2004 р. N 460-О (див. коментар до ст. 35 Закону), КС Росії в Визначенні від 16 квітня 2009 р. N 566-О-О
  9. Стаття 25. Співробітник поліції
      стаття визначає основи правового становища співробітника поліції. Відкриває дану статтю норма, що встановлює, що співробітником поліції є громадянин РФ при одночасному виконанні двох умов: громадянин здійснює службову діяльність на посаді федеральної державної служби в органах внутрішніх справ (з даної умови в ч. 2 коментованої статті передбачено два вилучення;
  10. Стаття 26. Спеціальні звання співробітників поліції
      гарантій для пенсіонерів органів внутрішніх справ, що мають раніше діяли спеціальні звання рядового і начальницького складу міліції у відставці. 2 - 3. У частині 2 коментованої статті встановлено, що спеціальні звання начальницького складу поліції (а мова йде про всіх спеціальних званнях, окрім звання "рядовий поліції") є довічними, тобто зберігаються і після звільнення зі
© 2014-2021  yport.inf.ua