Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 91. Інформаційні системи у сфері охорони здоров'я

Коментар до статті 91
1. В даний час для здійснення інформаційних процесів повсюдно використовуються інформаційні системи, в тому числі і в сфері охорони здоров'я.
Відповідно до ст. 2 Федерального закону від 27.07.2006 N 149-ФЗ "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" під інформаційною системою слід розуміти "сукупність міститься в базах даних інформації та забезпечують її обробку інформаційних технологій і технічних засобів" (1).
---
(1) СЗ РФ. 2006. N 31 (ч. I). Ст. 3448.
Згідно з цим визначенням до складу інформаційної системи входять три складові: інформація, що міститься в базах даних, інформаційні технології та технічні засоби.
Відповідно до ч. 2 ст. 1260 ч. IV Цивільного кодексу РФ базою даних є "представлена в об'єктивній формі сукупність самостійних матеріалів (статей, розрахунків, нормативних актів, судових рішень та інших подібних матеріалів), систематизованих таким чином, щоб ці матеріали могли бути знайдені і оброблені за допомогою електронної обчислювальної машини (ЕОМ) "(1).
---
(1) СЗ РФ. 2006. N 52 (ч. I). Ст. 5496.
Поняття "інформаційні технології" в ст. 2 зазначеного Закону визначено як "процеси, методи пошуку, збору, зберігання, обробки, надання, розповсюдження інформації та способи здійснення таких процесів і методів". До інформаційних технологій, зокрема, відносяться програми для ЕОМ.
До основних вимог, що пред'являються до інформаційних систем, вчені сьогодні відносять такі:
1) ефективність - співвідношення всіх витрат на створення та експлуатацію інформаційної системи і одержуваних при цьому результатів ;
2) якість функціонування інформаційної системи - ступінь пристосованості системи до виконання заданих функцій;
3) надійність інформаційної системи, яка визначається надійністю технічних засобів її оснащення і захистом від помилок виконавців;
4) безпека інформаційної системи передбачає таке її функціонування, при якому забезпечується захист:
інформації, що циркулює в системі (цілісність будь-якої інформації, конфіденційність інформації обмеженого доступу);
користувачів інформаційної системи від шкідливого впливу як інформації, що циркулює в цій системі, так і об'єктів самої системи;
інформаційної системи та її об'єктів від несанкціонованого зміни її заданих параметрів і режиму експлуатації (1).
---
(1) Чубукова С.Г., Елькін В.Д. Основи правової інформатики (юридичні та математичні питання інформатики): Учеб. посібник / За ред. д.ю.н., проф. М.М. Рассолова, проф. В.Д. Елькіна. 2-е вид. испр. і доп. М., 2008. С. 77 - 78.
В інформаційних системах у сфері охорони здоров'я здійснюються такі процеси: збір, зберігання, обробка та надання окремих видів інформації. Коментована стаття визначає вичерпний перелік таких категорій інформації. Це відомості про органи, організаціях державної, муніципальної та приватної систем охорони здоров'я та про здійснювану ними медичної діяльності на підставі поданих ними первинних даних про медичної діяльності.
Одним з основних інформаційних процесів є, безумовно, обробка інформації. Нормами чинного законодавства, на жаль, не визначено зміст загального поняття "обробка інформації". Поняття "обробка персональних даних" визначено в ст. 3 Федерального закону від 27.07.2006 N 152-ФЗ "Про персональних даних" як "будь-яка дія (операція) або сукупність дій (операцій), що здійснюються з використанням засобів автоматизації або без використання таких засобів з персональними даними, включаючи збір, запис, систематизацію , накопичення, зберігання, уточнення (оновлення, зміна), витяг, використання, передачу (поширення, надання, доступ), знеособлення, блокування, видалення, знищення персональних даних "(1). Поняття обробки персональних даних є збірним, яке включає 13 інформаційних процесів або дій з персональними даними, в тому числі збір, зберігання та надання персональних даних.
---
(1) СЗ РФ. 2006. N 31 (ч. I). Ст. 3451.
У коментованій статті інформаційні процеси збору, зберігання та надання інформації про органи, організаціях державної, муніципальної та приватної систем охорони здоров'я та про здійснювану ними медичної діяльності на підставі поданих ними первинних даних про медичної діяльності не включені в процес обробки перерахованих відомостей і визначені як самостійні інформаційні процеси. Тому слід зазначити неузгодженість зазначених правових норм, що визначають інформаційні процеси.
Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 28.04.2011 N 364 "Про затвердження концепції створення єдиної державної інформаційної системи у сфері охорони здоров'я" затверджено Концепцію створення єдиної державної інформаційної системи у сфері охорони здоров'я, в якій визначено мету, принципи, загальна архітектура, основні етапи створення інформаційної системи у сфері охорони здоров'я, механізм управління та ресурсного забезпечення її створення і супроводу, а також очікуваний соціально-економічний ефект (1).
---
(1) Бюлетень трудового та соціального законодавства РФ. 2011. N 7.
Пунктом 2 ч. 3 ст. 50 Федерального закону "Про обов'язкове медичне страхування в Російській Федерації" передбачаються фінансування регіональних програм модернізації охорони здоров'я суб'єктів РФ з метою створення єдиної державної інформаційної системи у сфері охорони здоров'я, переходу на поліси обов'язкового медичного страхування єдиного зразка, в тому числі забезпечених федеральним електронним додатком універсальної електронної карти , впровадження телемедичних систем, систем електронного документообігу та ведення медичних карт пацієнтів в електронному вигляді (1).
---
(1) СЗ РФ. 2010. N 49. Ст. 6422.
2. Коментована стаття визначає, хто може відноситися до операторів інформаційних систем у сфері охорони здоров'я. Це:
1) уповноважений федеральний орган виконавчої влади. Ним є Мінздоровсоцрозвитку Росії, яке здійснює свою діяльність відповідно до Положення про Міністерство охорони здоров'я і соціального розвитку РФ, затвердженим Постановою Уряду РФ від 30.06.2004 N 321 (1).
---
(1) СЗ РФ. 2006. N 28. Ст. 2898.
На підставі та на виконання Конституції РФ, федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів Президента РФ і Уряду РФ Мінздоровсоцрозвитку Росії уповноважене приймати ряд нормативних правових актів. В області інформаційних систем в системі охорони здоров'я такими нормативними правовими актами є:
Порядок ведення персоніфікованого обліку у сфері обов'язкового медичного страхування;
Порядок формування системи обліку та звітності, а також порядок та умови ведення баз даних та інших інформаційних ресурсів у системі обов'язкового медичного страхування.
Відповідно до п. 5.5 зазначеного Положення Мінздоровсоцрозвитку Росії здійснює:
ведення федеральних баз даних та інших інформаційних ресурсів, у тому числі ведення реєстрів та регістрів в галузі охорони здоров'я та соціального розвитку;
діяльність з формування єдиної інформаційної системи у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку;
2) уповноважені органи державної влади суб'єктів РФ. Це департаменти охорони здоров'я суб'єктів РФ, що здійснюють виконавчо-розпорядчі функції щодо органів, установ, організацій і підприємств охорони здоров'я, аптечних підприємств, підвідомчих уряду суб'єкта РФ;
3) уповноважені органи державної влади суб'єктів РФ, організації, призначені Мінздоровсоцрозвитку Росії та департаментами охорони здоров'я суб'єктів РФ. На даний момент такі уповноважені органи державної влади суб'єктів РФ і організації не визначені, тому що відповідні нормативні акти Міністерства охорони здоров'я Росії і департаментами охорони здоров'я суб'єктів РФ не видані;
4) органи управління Федерального фонду обов'язкового медичного страхування в частині , що стосується персоніфікованого обліку в системі обов'язкового медичного страхування.
Згідно ч. 2 ст. 33 Федерального закону "Про обов'язкове медичне страхування" органами управління Федерального фонду обов'язкового медичного страхування є правління Федерального фонду та його голова.
Федеральним фондом обов'язкового медичного страхування видано Наказ від 07.04.2011 N 79 "Про затвердження Загальних принципів побудови і функціонування інформаційних систем та порядку інформаційної взаємодії у сфері обов'язкового медичного страхування". Такі принципи встановлюють:
загальні вимоги до інформаційної системи територіального фонду обов'язкового медичного страхування, у тому числі вимоги до підсистеми ведення регіонального сегмента Єдиного регістра застрахованих осіб та вимоги до підсистеми ведення персоніфікованого обліку медичної допомоги, наданої застрахованим особам у сфері обов'язкового медичного страхування;
загальні вимоги до інформаційної системи страхової медичної організації, у тому числі вимоги до підсистеми ведення персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб і вимоги до підсистеми ведення персоніфікованого обліку медичної допомоги, наданої застрахованим особам у сфері обов'язкового медичного страхування;
загальні вимоги до інформаційної системи медичної організації, у тому числі вимоги до підсистеми персоніфікованого обліку медичної допомоги, наданої застрахованим особам у сфері обов'язкового медичного страхування;
порядок інформаційної взаємодії у сфері обов'язкового медичного страхування;
5) органи управління територіальних фондів обов'язкового медичного страхування в частині, що стосується персоніфікованого обліку в системі обов'язкового медичного страхування.
Відповідно до ч. 4 ст. 34 Закону про ОМС управління територіальним фондом здійснюється директором. Він призначається на посаду і звільняється з посади вищим виконавчим органом державної влади суб'єкта РФ за погодженням з Федеральним фондом. Правління територіального фонду не має права здійснювати адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції. Уповноваженим федеральним органом виконавчої влади, що встановлює порядок ведення інформаційних систем, в тому числі порядок і строки подання до них первинних даних про медичної діяльності, є Мінздоровсоцрозвитку Росії.
Так, відповідно до п. 5.2.100.3 Положення про Міністерство охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації Міністерство самостійно встановлює порядок формування системи обліку та звітності, а також порядок і умови ведення баз даних та інших інформаційних ресурсів в системі обов'язкового медичного страхування.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 91. Інформаційні системи у сфері охорони здоров'я "
  1. 3.8.4. Інформаційне право як система норм, що регулюють відносини в інформаційній сфері
    Інформаційне право як система норм, що регулюють інформаційні відносини, має на меті дослідження інформаційної сфери як сфери правового регулювання суспільних відносин, виявлення об'єктів і суб'єктів інформаційних правовідносин, підготовку проектів нормативних правових актів у галузі дії інформаційного права, оцінку ефективності проектів цих актів із застосуванням
  2. 8.2. Державна політика в сфері формування і використання інформаційних ресурсів
    Найважливішим системоутворюючим актом в галузі поводження документованої інформації є Федеральний закон «Про інформацію, інформатизації і захисту інформації» [54]. Відносинам з приводу формування і використання інформаційних ресурсів на основі створення, збору, обробки, накопичення, зберігання, пошуку, розповсюдження і надання споживачеві документованої інформації присвячена гл. 2
  3. Контрольні питання
    1. Що розуміється під інформаційною безпекою? 2. Чи мається законодавче визначення інформаційної безпеки? Якщо є, то вкажіть його формулювання? 3. Що розуміється під життєво важливими інтересами особистості, суспільства і держави в інформаційній сфері? 4. Як співвідносяться поняття "інформаційна безпека", "безпека інформації" та "захист інформації"? 5.
  4. 1.4. Мета цього підручника
    Як вже зазначалося, в даний час йде процес формування інформаційного права. Уже діє інформаційне законодавство - основне джерело інформаційного права, і кількість нормативних правових актів у цій області неухильно зростає. У Росії сумарний масив актів інформаційного законодавства налічує сотні федеральних законів, актів Президента РФ і Уряду РФ, а якщо
  5. 9.3. Державна політика в галузі створення інформаційних систем, інформаційних технологій та засобів їх забезпечення
      Федеральним законом «Про інформацію, інформатизації і захисту інформації» визначена державна політика у сфері створення і застосування автоматизованих інформаційних систем, засобів зв'язку та »телекомунікацій: створення та розвиток федеральних і регіональних інформаційних систем і мереж, забезпечення їх сумісності та взаємодії в єдиному інформаційному просторі РФ ; сприяння
  6. Контрольні питання
      1. Чи має право на існування термін "інформаційно-правові норми"? 2. Сформулюйте поняття інформаційно-правової норми. 3. Які завдання стоять перед нормами інформаційного права? 4. У чому полягає зміст інформаційно-правового регулювання? 5. Які форми впливу юридичних норм на суспільні відносини характерні для правового регулювання в інформаційній
  7. М.А. Лапіна, А.Г. Ревін, В.І. Лапін. Інформаційне право, 2004
      У навчальному посібнику розкриваються поняття інформації, інформаційного права та інформаційних правовідносин у сучасному суспільстві, дається характеристика документованої інформації, пояснюється правовий режим формування і використання інформаційних ресурсів, у тому числі Інтернету. Значна увага приділяється проблемам регулювання інформаційних відносин інститутом авторського права, а
  8. Стаття 23.44. Органи, які здійснюють функції по контролю і нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій і масових комунікацій
      (В ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ) 1. Органи, які здійснюють функції по контролю і нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій і масових комунікацій, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 13.2 - 13.4, 13.6 - 13.9, 13.18, частинами 1 - 3 статті 15.27 (в межах своїх повноважень) цього Кодексу . (В ред. Федеральних законів від
  9. 4.3. Класифікація інформаційних правовідносин
      Класифікація інформаційних правовідносин може проводитися на основі аналізу поведінки суб'єктів в інформаційних процесах в інформаційній сфері. При цьому разом з моделлю інформаційної сфери зручно використовувати матрицю інформаційних правовідносин. Рядки матриці позначають інформаційні процеси, здійснювані у відповідних областях моделі інформаційної сфери, які об'єднані
  10. Г.Р. Дзвонів, Н.І. Махонько. Медичне право: навчальний посібник., 2009
      Навчальний посібник написаний відповідно до Державного освітнього стандарту з дисципліни "Медичне право". У ньому висвітлюються положення російського законодавства у сфері медичного обслуговування. Автори розкривають поняття медичного права, розглядають правове забезпечення охорони здоров'я РФ, принципи організації та функціонування системи російської охорони здоров'я, правове
  11. 3.6. Суб'єкти інформаційного права
      Орган державної влади або місцевого самоврядування, юридична або фізична особа, які відповідно до законодавства РФ можуть бути учасниками (сторонами) регульованих нормами інформаційного права суспільних відносин, є суб'єктами інформаційного права. Крут таких суб'єктів дуже різноманітний. Однак можна виділити певне юридичне якість, яким треба
  12. 10.1. Правова основа захисту об'єктів інформаційних правовідносин від загроз в інформаційній сфері
      Законом РФ «Про безпеку» [62] безпека визначається як стан захищеності життєво важливих інтересів особистості, суспільства і держави. Життєво важливі інтереси визначаються законодавцем як сукупність потреб, задоволення яких забезпечує існування і можливості прогресивного розвитку особистості, суспільства, держави, а загроза безпеці - як сукупність умов
  13. 3.3. Суспільні відносини, регульовані інформаційним правом
      Інформаційне право як окрема галузь права ставить своїм завданням регулювання особливої однорідної групи суспільних відносин, які називаються інформаційними відносинами. Для того щоб встановити особливості цих відносин, треба відповісти на питання про те, що ж є загальним для інформаційного права, об'єднуючим суспільні відносини, що регулюються нормами цього права в єдиний
  14. 9.1. Правовий режим інформаційних систем, інформаційних технологій та засобів їх забезпечення
      Основними джерелами правового регулювання відносин у галузі створення і застосування автоматизованих інформаційних систем, інформаційних технологій засобів зв'язку і телекомунікацій є Федеральний закон «Про інформацію, інформатизації і захисту інформації» (гл. 4 «Інформатизація. Інформаційні системи, технології та засоби їх забезпечення»), Цивільний кодекс РФ, а також Закон РФ «Про
  15. Контрольні питання
      1. Назвіть основні ознаки інформації. 2. Які ознаки інформації є суттєвими для правового регулювання відносин, що складаються з приводу інформації? 3. Перерахуйте підстави класифікації інформації у правовій сфері. 4. Дайте визначення нормативної правової інформації. Яким чином вона класифікується в юридичних науках? 5. Що можна віднести до ненормативної
  16. 4. Судово-медична і судово-психіатрична експертизи (ст. 52 Основ).
      Судово-медична експертиза проводиться в медичних установах державної або муніципальної системи охорони здоров'я, експертом бюро судово-медичної експертизи, залученими для виробництва експертизи, на підставі постанови особи, яка провадить розслідування, або ухвали суду. Судово-психіатрична експертиза проводиться в призначених для цієї мети установах
  17. ГЛАВА 2 ІНФОРМАЦІЙНА СФЕРА ЯК СФЕРА ОБІГУ ІНФОРМАЦІЇ ТА СФЕРА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ
      Інформаційне право складає правовий фундамент інформаційного суспільства, а отже, без якнайшвидшого формування такого права неможливо і нормальний розвиток інформаційного суспільства XXI в. В основі діяльності членів інформаційного суспільства лежать інформація, інформаційні ресурси та інформаційні продукти, а саме існування інформаційного суспільства засноване на зверненні
  18. 3.3. Загальносвітові концепції розвитку охорони здоров'я
      При виборі форм і методів проводяться в охороні здоров'я перетворень враховується потреба населення в медичній допомозі, а також економічні можливості суспільства щодо задоволення цих потреб. Довгий час вважалося, що рівень медичної допомоги в країні тим вище, чим значніше витрати на розвиток охорони здоров'я (екстенсивний шлях розвитку). Дане положення в значній
  19. 5.4. Окремі норми у складі нормативних правових актів інших галузей
      У додатку № 3 наведені переліки окремих норм права в актах інших галузей законодавства, в першу чергу в складі Цивільного кодексу РФ, а також норми про відповідальність за правопорушення в інформаційній сфері. В останні роки суб'єкти Російської Федерації приймають свої закони в галузі інформаційного законодавства, багато з яких недостатньо узгоджені між собою і з
© 2014-2021  yport.inf.ua