Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 12. Обов'язки поліції


Коментар до статті 12
1. У даній статті встановлено обов'язки поліції, а в наступній статті передбачені її права. Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту коментованого Закону, до переліку обов'язків поліції включені функції, які не були враховані в Законі 1991 про міліції, але які міліція здійснювала у відповідності з іншими законодавчими та іншими нормативними правовими актами.
Відповідно до прикінцевого положення ч. 1 ст. 54 коментованого Закону поліція до передачі відповідним органам і організаціям обов'язків по здійсненню адміністративного видворення іноземних громадян та осіб без громадянства за межі Росії, з організації роботи медичних витверезників, з проведення технічного огляду автомототранспортних засобів і причепів до них, з конвоювання затриманих осіб та осіб, взятих під варту, зі слідчих ізоляторів кримінально-виконавчої системи, з розшуку боржника, його майна, щодо формування та ведення реєстру дискваліфікованих осіб продовжує виконувати зазначені обов'язки, але не пізніше 1 січня 2012
Відносно обов'язків , покладених відповідно до ч. 1 коментованої статті на поліцію, необхідно зазначити наступне.
Приймати і реєструвати (у тому числі в електронній формі) заяви і повідомлення про злочини, про адміністративні правопорушення, про пригодах; видавати заявникам на підставі особистих звернень про надходження та реєстрації їх письмових заяв про злочини, про адміністративні правопорушення, про пригодах; здійснювати відповідно до підвідомчості перевірку заяв і повідомлень про злочини, про адміністративні правопорушення, про події і приймати за такими заявами і повідомленнями заходи, передбачені законодавством РФ, інформувати заявників про хід розгляду таких заяв і повідомлень в терміни, встановлені законодавством РФ, але не рідше одного разу на місяць; передавати (надсилати) заяви і повідомлення про злочини, про адміністративні правопорушення, про події в державні та муніципальні органи, організації або посадовій особі, до компетенції яких належить вирішення відповідних питань, з повідомленням про цьому протягом 24 годин заявника; інформувати відповідні державні та муніципальні органи, організації та посадових осіб цих органів та організацій про стали відомими поліції фактах, що вимагають їх оперативного реагування (п. 1).
Подібні обов'язки міліції в п. п. 3 і 3.1 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 27 липня 2010 р. N 227-ФЗ) формулювалися в більш загальному вигляді: приймати і реєструвати заяви, повідомлення та іншу інформацію, що надходить про злочини, адміністративні правопорушення та події, які загрожують особистій або громадської безпеки, своєчасно вживати заходи, передбачені законодавством (п. 3); приймати і реєструвати повідомлення та іншу інформацію, що надходить у формі електронних документів, про злочини, про адміністративні правопорушення та про події, які загрожують особистій чи громадській безпеці, своєчасно вживати заходів, передбачені законодавством (п. 3.1).
Детальніше дані питання з урахуванням відповідних процесуальних норм врегульовані Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації заяв, повідомлень та іншої інформації про події, затв. Наказом МВС Росії від 4 травня 2010 р. N 333 (1). Встановлений названої Інструкцією порядок включає в себе:
---
(1) РГ. 2010. 25 червня. N 138.
Прийом повідомлень про події - дії посадової особи органів внутрішніх справ, наділеного відповідними повноваженнями з отримання повідомлення про подію;
реєстрацію повідомлень про події - присвоєння кожному надійшов повідомленням про подію порядкового номера і фіксацію в облікової документації коротких відомостей про нього;
дозвіл повідомлень про події - перевірку фактів, викладених у зареєстрованих повідомленнях про події, уповноваженими посадовими особами органів внутрішніх справ та прийняття в межах їх компетенції рішень у порядку, встановленому законодавчими та іншими нормативними правовими актами РФ.
Відповідно до названої Інструкції повідомлення про події в залежності від їх змісту і форми надходження (виявлення) поділяються на: 1) повідомлення про злочини (виходячи з п. 43 ст. 5 КПК РФ - заяву про злочин, явка з повинною, рапорт про виявлення ознак злочину, складений особою, яка прийняла повідомлення про вчинений злочин або злочин, отримане з інших джерел), 2) повідомлення і письмові заяви про події, які загрожують особистій чи громадській безпеці, в тому числі про нещасні випадки, дорожньо -транспортних пригодах, аваріях, катастрофах, надзвичайних пригодах, масових заворушеннях, масових отруєннях людей, стихійних лих та інших подіях, які потребують перевірки для виявлення; 3) іншу інформацію про події.
Як передбачено названої Інструкцією, що надійшло до органу внутрішніх справ повідомлення про подію має бути негайно внесено до Книги обліку повідомлень про події (КУСП) і йому має бути присвоєно відповідний реєстраційний номер.
Слід підкреслити, що в розглянутому пункті йдеться про заявників, якими можуть бути громадяни, державні органи, муніципальні органи, організації, у той час як у проекті коментованого Закону говорилося тільки про громадян. Тим самим враховано зауваження Комітету Державної Думи з питань місцевого самоврядування про те, що упущена необхідність реєструвати заяви та повідомлення, які виходять від органів місцевого самоврядування. Комітет також вказував, що це не узгоджується з нормами гл. 19 КПК України і ст. 28.1 КоАП РФ (див. рішення від 18 листопада 2010 р. N 99/1).
Необхідно також згадати про зауваження, які висловлювалися при роботі над законопроектом Правовим управлінням Апарату Державної Думи (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410) і які не були враховані, хоча були цілком обгрунтованими:
проектну редакцію пункту, відповідно до якої на поліцію покладається обов'язок інформувати громадян про хід розгляду їх заяв і повідомлень, у тому числі про злочини, не рідше одного разу на місяць, необхідно узгодити з ч. 1 ст. 144 КПК РФ, встановлює тридобовий термін для перевірки повідомлення про злочин і прийняття по ньому рішення, а також обов'язок повідомляти заявника про прийняте рішення;
положення пункту, що стосуються обов'язки поліції передавати (надсилати) заяви та повідомлення громадян про злочини, адміністративні правопорушення та події в державні та муніципальні органи, необхідно співвіднести з п. 3 ч. 1 ст. 145 "Рішення, прийняті за результатами розгляду повідомлення про злочин" УПК РФ, що встановлює, що заяви громадян про злочини можуть бути передані або за підслідністю у відповідності зі ст. 151 даного Кодексу, або - у кримінальних справах приватного обвинувачення - до суду.
Прибувати негайно на місце скоєння злочину, адміністративного правопорушення, місце події, припиняти протиправні діяння, усувати загрози безпеці громадян та громадської безпеки, документувати обставини вчинення злочину, адміністративного правопорушення, обставини події, забезпечувати збереження слідів злочину, адміністративного правопорушення, події (п. 2).
У пункті 1 ст. 10 Закону 1991 про міліції вказувалося лише на загальну обов'язок міліції запобігати і припиняти злочини та адміністративні правопорушення. Більш детальна регламентація містилася у відомчих нормативних правових актах. Наприклад, у Статуті патрульно-постової служби міліції громадської безпеки, затв. Наказом МВС Росії від 29 січня 2008 р. N 80:
у пункті 216.5 встановлено, що при отриманні відомостей від громадян про скоєних або вчинені злочини патрульні і постові наряди зобов'язані встановити і записати всі установчі дані про заявників , конкретне місце вчинення злочину, ким і проти кого воно готується або вчинено та іншу інформацію, що має значення для розкриття злочину, негайно доповісти про це оперативному черговому, начальнику горрайлиноргана внутрішніх справ, вжити заходів до припинення злочину, виявлення і затримання осіб, які готують злочин, надання допомоги постраждалим, встановленню свідків і до прибуття слідчо-оперативної групи забезпечити охорону місця події, недоторканність обстановки, збереження слідів і речових доказів;
у пункті 252 визначено, що патрульний (постовий) на місці скоєння злочину повинен в першу чергу запам'ятати і зробити по можливості необхідні записи з фіксації обставин, які можуть з часом зникнути або змінитися: запахів, стану погоди, температури, напрямку вітру, характеру освітлення. Особлива увага повинна бути звернена на забезпечення схоронності обстановки і незмінного положення знарядь злочину, слідів пальців рук, взуття, транспортних засобів, плям крові, волосся, предметів одягу, часток тканин, осколків скла, шматочків дерева, частинок землі, недопалків, сірників та інших предметів , що мають відношення до скоєння злочину.
Надавати першу допомогу особам, постраждалим від злочинів, адміністративних правопорушень і нещасних випадків, а також особам, які знаходяться в безпорадному стані або в стані, небезпечному для їхнього життя і здоров'я, якщо спеціалізована допомога не може бути отримана ними своєчасно або відсутній (п. 3).
Раніше в п. 2 ст. 10 Закону 1991 про міліції подібним чином встановлювався обов'язок міліції надавати допомогу громадянам, постраждалим від злочинів, адміністративних правопорушень і нещасних випадків, а також знаходяться в безпорадному або іншому стані, небезпечному для їхнього здоров'я і життя. При цьому в ч. 2 ст. 18 названого Закону (в ред. Федерального закону від 25 листопада 2009 р. N 267-ФЗ) була закріплена обов'язок співробітника міліції на території РФ незалежно від займаної посади, місця знаходження і часу надавати першу допомогу та інші види допомоги громадянам, постраждалим від злочинів, адміністративних правопорушень і нещасних випадків, а також знаходяться в безпорадному або іншому стані, небезпечному для їхнього життя. Відповідна обов'язок співробітника поліції передбачена в п. 1 ч. 2 ст. 27 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї).
Надання першої допомоги регламентовано ст. 19.1 Основ законодавства РФ про охорону здоров'я громадян від 22 липня 1993 р. N 5487-1 (в ред. Федерального закону від 25 листопада 2009 р. N 267-ФЗ) (1):
- ---
(1) СЗ РФ. 2009. N 48. Ст. 5717; Відомості СНР і ЗС РФ. 1993. N 33. Ст. 1318.
Перша допомога надається громадянам РФ і іншим особам, що знаходяться на її території, до надання медичної допомоги при нещасних випадках, травмах, отруєннях та інших станах і захворюваннях, що загрожують їх життю і здоров'ю, особами, зобов'язаними її надавати за законом чи за спеціальним правилом і мають відповідну підготовку (співробітниками органів внутрішніх справ РФ, співробітниками, військовослужбовцями та працівниками Державної протипожежної служби, рятувальниками аварійно-рятувальних формувань та аварійно-рятувальних служб, водіями транспортних засобів та іншими особами);
зразкові програми навчального курсу, предмета, дисципліни з надання першої допомоги, а також перелік заходів з надання першої допомоги розробляються федеральним органом виконавчої влади, що здійснює нормативно-правове регулювання у сфері охорони здоров'я. Перелік заходів з надання першої допомоги затверджено Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 17 травня 2010 р. N 353н "Про першої допомоги" (1).
---
(1) РГ. 2010. 16 липня. N 156.
Правове управління Апарату Державної Думи відзначало необхідність узгодити розглянутий пункт зі ст. ст. 19.1 і 37.1 Основ законодавства РФ про охорону здоров'я громадян, відповідно до яких перша допомога надається до надання медичної допомоги, а спеціалізована медична допомога являє собою один з видів медичної допомоги, яка виявляється за певних видах захворювань (див. Висновок від 1 грудня 2010 р . N 2.2-1/4410). Але, як видно, таке узгодження здійснено не було.
Виявляти причини злочинів і адміністративних правопорушень і умови, що сприяють їх вчиненню, вживати в межах своїх повноважень заходи щодо їх усунення; виявляти осіб, які мають намір вчинити злочин, і проводити з ними індивідуальну профілактичну роботу; брати участь у профілактики бездоглядності та правопорушень неповнолітніх; брати участь у пропаганді правових знань (п. 4).
У пункті 1 ст. 10 Закону 1991 про міліції подібним чином були закріплені обов'язки міліції запобігати і припиняти злочини та адміністративні правопорушення, виявляти обставини, що сприяють їх вчиненню, і в межах своїх прав вживати заходів до усунення даних обставин.
Перераховані в розглянутому пункті обов'язки поліції передбачені насамперед процесуальними нормами. Так, в частині 2 ст. 73 "Обставини, що підлягають доказуванню" УПК РФ передбачено, що при провадженні у кримінальній справі поряд з доведенням обставин, перерахованих у ч. 1 цієї статті, підлягають виявленню також обставини, що сприяли вчиненню злочину. Відповідно до ст. 24.1 КоАП РФ в завдання провадження у справах про адміністративні правопорушення поряд з іншим входить виявлення причин і умов, що сприяли вчиненню адміністративних правопорушень.
  Основи правового регулювання відносин, що виникають у зв'язку з діяльністю щодо профілактики бездоглядності та правопорушень неповнолітніх, встановлює Федеральний закон від 24 червня 1999 р. N 120-ФЗ "Про основи системи профілактики бездоглядності та правопорушень неповнолітніх" (1), що і закріплено в його преамбулі .
  ---
  (1) СЗ РФ. 1999. N 26. Ст. 3177.
  Наказом МВС Росії від 17 січня 2006 р. N 19 "Про діяльність органів внутрішніх справ щодо попередження злочинів" (1) з метою вдосконалення діяльності органів внутрішніх справ щодо попередження злочинів затверджені Інструкція про діяльність органів внутрішніх справ щодо попередження злочинів та Положення про Оперативному штабі МВС Росії з профілактики правопорушень.
  ---
  (1) СПС.
  Забезпечувати безпеку громадян і громадський порядок на вулицях, площах, стадіонах, у скверах, парках, на транспортних магістралях, вокзалах, в аеропортах, морських і річкових портах та інших громадських місцях (п. 5).
  Подібним чином раніше в п. 8 ст. 10 Закону 1991 про міліції встановлювався обов'язок міліції забезпечувати правопорядок на вулицях, площах, в парках, на транспортних магістралях, вокзалах, в аеропортах та інших громадських місцях.
  Провідна роль в охороні громадського порядку і забезпечення громадської безпеки відводилася підрозділам патрульно-постової служби міліції громадської безпеки. Наказом МВС Росії від 29 січня 2008 р. N 80 "Питання організації діяльності стройових підрозділів патрульно-постової служби міліції громадської безпеки" затверджено Статут патрульно-постової служби міліції громадської безпеки, який визначав порядок організації діяльності стройових підрозділів патрульно-постової служби міліції громадської безпеки (ППСМ) щодо забезпечення правопорядку на вулицях, об'єктах транспорту та в інших громадських місцях.
  Як основні завдання стройових підрозділів ППСМ в п. 6 названого Статуту визначено: 1) забезпечення правопорядку на вулицях, об'єктах транспорту та в інших громадських місцях; 2) забезпечення безпеки особистості, попередження і припинення злочинів та адміністративних правопорушень на постах і маршрутах патрулювання; 3) виявлення на постах, маршрутах і затримання осіб, які вчинили злочини та переховуються від слідства і суду; 4) надання сприяння підрозділам кримінальної міліції у виконанні покладених на неї обов'язків.
  Забезпечувати спільно з представниками органів виконавчої влади суб'єктів РФ, органів місцевого самоврядування та організаторами публічних заходів безпеку громадян і громадський порядок, надавати відповідно до законодавства РФ сприяння організаторам масових заходів у забезпеченні безпеки громадян і громадського порядку в місцях проведення цих заходів (п. 6) .
  Подібні обов'язки не встановлювалися в Законі 1991 про міліції, але вони передбачені Федеральним законом від 19 червня 2004 р. N 54-ФЗ "Про збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування" (1). Відповідно до частини 1 ст. 14 названого Закону за пропозицією органу виконавчої влади суб'єкта РФ або органу місцевого самоврядування начальник органу внутрішніх справ, в обслуговуванні якого знаходиться територія (приміщення), на якій (в якому) планується проведення публічного заходу, зобов'язаний призначити уповноваженого представника органу внутрішніх справ з метою надання організатору публічного заходу сприяння в забезпеченні громадського порядку і безпеки громадян; призначення зазначеного представника оформляється розпорядженням начальника органу внутрішніх справ. У частині 3 зазначеної статті встановлено, що уповноважений представник органу внутрішніх справ зобов'язаний: 1) сприяти в проведенні публічного заходу в межах своєї компетенції; 2) забезпечувати разом з організатором публічного заходу та уповноваженим представником органу виконавчої влади суб'єкта РФ або органу місцевого самоврядування громадський порядок і безпеку громадян, а також дотримання законності при його проведенні.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2004. N 25. Ст. 2485.
  Слід підкреслити, що в розглянутому пункті в юридико-технічних цілях для позначення зборів, мітингів, демонстрацій, ходів та інших публічних заходів введено скорочення "публічні заходи", а для позначення спортивних, видовищних та інших масових заходів - скорочення "масові заходи".
  Приймати при надзвичайних ситуаціях невідкладні заходи з порятунку громадян, охорони майна, що залишилося без нагляду, сприяти в цих умовах безперебійній роботі рятувальних служб; забезпечувати громадський порядок при проведенні карантинних заходів під час епідемій та епізоотій (п. 7).
  Раніше подібним чином в п. 13 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 25 листопада 2009 р. N 267-ФЗ) встановлювалося, що міліція зобов'язана приймати при аваріях, катастрофах, пожежах, стихійних лихах та інших надзвичайних подіях невідкладних заходів з порятунку людей і надання їм першої допомоги, а також з охорони майна, що залишилося без нагляду; брати участь у проведенні карантинних заходів під час епідемій та епізоотій.
  Загальні для Росії організаційно-правові норми у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру визначає Федеральний закон від 21 грудня 1994 р. N 68-ФЗ "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру" (1) , що і зазначено в його преамбулі. Застосування сил і засобів органів внутрішніх справ РФ при ліквідації надзвичайних ситуацій регламентовано ст. 17 названого Закону (в ред. Федерального закону від 30 жовтня 2007 р. N 241-ФЗ (2)): при ліквідації надзвичайних ситуацій сили і засоби органів внутрішніх справ РФ застосовуються відповідно до завдань, покладених на органи внутрішніх справ законами та іншими нормативними правовими актами РФ, законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ.
  ---
  (1) СЗ РФ. 1994. N 35. Ст. 3648.
  (2) СЗ РФ. 2007. N 45. Ст. 5418.
  Відповідно до підслідністю, встановленої кримінально-процесуальним законодавством РФ, порушувати кримінальні справи, робити дізнання по кримінальних справах, провадження попереднього слідства за якими необов'язково; виконувати невідкладні слідчі дії у кримінальних справах, провадження попереднього слідства за якими обов'язково (п. 8).
  Подібним чином раніше в п. 5 ст. 10 Закону 1991 про міліції встановлювалися обов'язки міліції порушувати кримінальні справи, робити дізнання і здійснювати невідкладні слідчі дії.
  Перераховані в розглянутому пункті обов'язки передбачені відповідними нормами КПК РФ як повноваження слідчих і органів дізнання. Відповідно до ч. 1 ст. 38 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 5 червня 2007 р. N 87-ФЗ (1)) слідчий є посадовою особою, уповноваженою в межах компетенції, передбаченої цим Кодексом, здійснювати попереднє слідство у кримінальній справі. Підслідність кримінальних справ слідчим органів внутрішніх справ РФ визначена у п. 3 ч. 2 ст. 151 даного Кодексу.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2007. N 24. Ст. 2830.
  Згідно п. 1 ч. 1 ст. 40 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ) до органів дізнання відносяться органи внутрішніх справ РФ і входять до їх складу територіальні, в тому числі лінійні, управління (відділи, відділення) поліції (до внесення змін говорилося про міліцію). Відповідно до ч. 2 зазначеної статті (в ред. Федерального закону від 28 грудня 2010 р. N 404-ФЗ) на органи дізнання покладаються: 1) дізнання у кримінальних справах, в яких провадження попереднього слідства необов'язково, - у порядку, встановленому гл . 32 КПК РФ, 2) виконання невідкладних слідчих дій у кримінальних справах, в яких провадження попереднього слідства обов'язково, - у порядку, встановленому ст. 157 КПК України; 3) здійснення інших передбачених КПК України повноважень.
  Як визначено в п. 19 ст. 5 КПК РФ, невідкладні слідчі дії - це дії, здійснювані органом дізнання після порушення кримінальної справи, по якому провадження попереднього слідства обов'язково, з метою виявлення і фіксації слідів злочину, а також доказів, які потребують негайного закріплення, вилучення і дослідження. У пункті 9 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону передбачено право поліції виробляти у випадках і порядку, які передбачені кримінально-процесуальним законодавством РФ, слідчі та інші процесуальні дії.
  Указом Президента РФ від 23 листопада 1998 р. N 1422 "Про заходи щодо вдосконалення організації попереднього слідства в системі Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" (1) з метою вдосконалення організації попереднього слідства в системі МВС Росії і надалі до прийняття відповідних федеральних законів: встановлено, що Слідчий комітет при МВС Росії є органом, що забезпечує в межах своїх повноважень виконання законодавства РФ про кримінальне судочинство і очолює органи попереднього слідства в системі МВС Росії; затверджено Положення про органи попереднього слідства в системі Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації. З метою реалізації названого Указу видано Наказ МВС Росії від 4 січня 1999 р. N 1 "Про заходи щодо реалізації Указу Президента Російської Федерації від 23 листопада 1998 р. N 1422" (2), яким поряд з іншим затверджені Положення про Слідчому комітеті при Міністерстві внутрішніх справ Російської Федерації та Положення про помічника слідчого. Наказом МВС Росії від 14 серпня 2006 р. N 636 (3) затверджено Типове положення про слідчої частини при головному управлінні МВС Росії по федеральному округу (з розслідування організованої злочинної діяльності), а Наказом МВС Росії від 26 січня 2009 р. N 52 <4 > - Типове положення і Типова структура слідчого управління при УВС по місту (міському округу), з кількох муніципальним утворенням.
  ---
  (1) СЗ РФ. 1998. N 48. Ст. 5923.
  (2) СПС.
  (3) СПС.
  (4) СПС.
  Наказом МВС Росії від 6 серпня 2007 р. N 697 "Про заходи щодо вдосконалення діяльності органів внутрішніх справ з виробництва попереднього розслідування у формі дізнання" (1) затверджено: Типове положення про управління (відділ, відділенні, групі) організації дізнання Міністерства внутрішніх справ, головного управління внутрішніх справ, управління внутрішніх справ по суб'єкту Російської Федерації, управління внутрішніх справ на залізничному, водному і повітряному транспорті, управління внутрішніх справ у закритих адміністративно-територіальних утвореннях, на особливо важливих і режимних об'єктах; Типове положення про відділ (відділенні, групі) дізнання відділу (управління) внутрішніх справ по району (муніципальному району), місту (міському округу) і іншому муніципальному освіті, в тому числі за кількома муніципальних утворень, лінійного органу внутрішніх справ на транспорті, органу внутрішніх справ у закритих адміністративно-територіальних утвореннях, на особливо важливих і режимних об'єктах.
  ---
  (1) СПС.
  Виконувати в межах своїх повноважень рішення суду (судді), письмові доручення слідчого, керівника слідчого органу, органу дізнання про провадження окремих слідчих дій, проведенні оперативно-розшукових заходів, затримання осіб, підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів, про виробництво інших процесуальних дій, надавати сприяння у їх здійсненні (п. 9).
  Подібним чином раніше в п. 14 ст. 10 Закону 1991 про міліції встановлювалися обов'язки міліції виконувати в межах своєї компетенції визначення судів, постанови суддів, письмові доручення прокурора, слідчого про привід осіб, які ухиляються від явки за викликом, про взяття під варту, виробництві розшукових, слідчих та інших передбачених законом дій , надавати їм сприяння у виробництві окремих процесуальних дій.
  Зазначені в розглянутому пункті обов'язки покладені відповідними нормами КПК РФ на органи внутрішніх справ РФ як на органи дізнання, тобто як на органи, наділені повноваженнями щодо здійснення оперативно-розшукової діяльності (див. вище). У пункті 2 ст. 14 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність" (в ред. Федерального закону від 28 грудня 2010 р. N 404-ФЗ) безпосередньо закріплено, що при вирішенні певних названим Законом завдань оперативно-розшукової діяльності органи, уповноважені її здійснювати, зобов'язані виконувати на межах своїх повноважень доручення в письмовій формі органу дізнання, слідчого, керівника слідчого органу про проведення оперативно-розшукових заходів у кримінальних справах і матеріалам перевірки повідомлень про злочин, прийнятим ними до виробництва, а також рішення суду по кримінальних справах. Наказом МВС Росії, ФСБ Росії, ФСО Росії, ФМС Росії, СЗР Росії, ФСВП Росії, ФСКН Росії і Міноборони Росії від 17 квітня 2007 р. N 368/185/164/481/32/184/97/147 затверджено Інструкцію про порядок представлення результатів оперативно-розшукової діяльності дізнавачу, органу дізнання, слідчого, прокурора або до суду (1).
  ---
  (1) РГ. 2007. 16 травня. N 101.
  Здійснювати оперативно-розшукову діяльність з метою виявлення, попередження, припинення і розкриття злочинів, забезпечення власної безпеки, а також в інших цілях, передбачених федеральним законом (п. 10).
  Раніше здійснення оперативно-розшукової діяльності передбачалося в п. 16 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ), але в якості права міліції. У коментованому ж Законі в п. 10 ч. 1 його ст. 13 зазначено право поліції проведення оперативно-розшукових заходів (див. коментар до зазначеної статті).
  Повноваження здійснення оперативно-розшукової діяльності оперативними підрозділами органів внутрішніх справ РФ закріплено в п. 1 ч. 1 ст. 13 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність". Відомості про сили, засоби, про джерела, про методи, плани і результати розвідувальної, контррозвідувальної, оперативно-розшукової діяльності, а також дані про фінансування цієї діяльності, якщо ці дані розкривають перераховані відомості, згідно з п. 4 ст. 5 Закону РФ від 21 липня 1993 р. N 5485-1 "Про державну таємницю" (в ред. Федерального закону від 6 жовтня 1997 р. N 131-ФЗ) (1) становлять державну таємницю. Відповідно, відомчі нормативні правові акти, що регламентують здійснення оперативно-розшукової діяльності (принаймні, більшість з них), мають гриф секретності.
  ---
  (1) РГ. 1993. 21 вересня. N 182; СЗ РФ. 1997. N 41. Ст. 4673.
  Слід зазначити, що Громадська палата РФ в рамках роботи над законопроектом пропонувала в розглянутому пункті сформулювати закритий перелік цілей оперативно-розшукової діяльності, оскільки термін "інші цілі" дає неприпустимо широку можливість трактування даної норми, тим більше що не вказано, яким саме федеральним законом можуть бути передбачені ці цілі (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980). Правове управління Апарату Державної Думи пропонувало положення розглянутого пункту, визначальне мети оперативно-розшукової діяльності, узгодити зі ст. 1 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність", в якій в якості цілей оперативно-розшукової діяльності вказані захист життя, здоров'я, прав і свобод людини і громадянина, власності, забезпечення безпеки суспільства і держави від злочинних посягань (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410). Як видно, ці пропозиції залишені без реалізації.
  Припиняти адміністративні правопорушення і здійснювати провадження у справах про адміністративні правопорушення, віднесені законодавством про адміністративні правопорушення до підвідомчості поліції (п. 11).
  Подібним чином раніше в п. п. 1 і 7 ст. 10 Закону 1991 про міліції встановлювалися обов'язки міліції: запобігати і припиняти злочини та адміністративні правопорушення; виявляти обставини, що сприяють їх вчиненню, і в межах своїх прав вживати заходів до усунення даних обставин (п. 1); здійснювати за підвідомчістю провадження у справах про адміністративні правопорушення (п. 7).
  У пункті 8 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону зазначено на права поліції складати протоколи про адміністративні правопорушення, збирати докази, застосовувати заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, застосовувати інші заходи, передбачені законодавством про адміністративні правопорушення.
  Як говорилося вище (див. коментар до ст. 2 Закону), у ст. 23.3 КоАП РФ органи внутрішніх справ (поліція) названі як органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, а також перераховані такі справи і визначено осіб, які вправі розглядати такі справи від імені даних органів. У пункті 1 ч. 2 ст. 28.3 даного Кодексу перераховані справи про адміністративні правопорушення, протоколи за якими мають право складати посадові особи органів внутрішніх справ (поліції). Глава 27 КоАП РФ передбачає повноваження посадових осіб органів внутрішніх справ (поліції) щодо застосування заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення.
  Наказом МВС України від 2 червня 2005 р. N 444 "Про повноваження посадових осіб МВС Росії по складанню протоколів у справах про адміністративні правопорушення та адміністративному затримання" (1) затверджено Перелік посадових осіб системи Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, уповноважених складати протоколи у справах про адміністративні правопорушення, передбачені Кодексом Російської Федерації про адміністративні правопорушення.
  ---
  (1) БНА ФОИВ. 2005. N 31.
  Здійснювати розшук осіб, які вчинили злочини або підозрюваних і звинувачених у їх вчиненні; осіб, які сховалися від органів дізнання, слідства або суду; неповнолітніх, самовільно пішли із сімей або спеціалізованих установ для неповнолітніх, які потребують соціальної реабілітації; неповнолітніх, самовільно пішли з спеціальних навчально- виховних установ закритого типу органу управління освітою; осіб, які ухиляються від виконання призначених ним судом примусових заходів медичного характеру або примусових заходів виховного впливу; осіб, які ухиляються від недобровільної госпіталізації, призначеної судом у зв'язку з наявністю психічного розладу; осіб, зниклих без вісті; здійснювати розшук викраденого майна; встановлювати майно, що підлягає конфіскації (п. 12).
  Раніше в п. 6 ст. 10 Закону 1991 про міліції встановлювалися подібні обов'язки міліції розшукувати осіб, які вчинили злочини, які переховуються від органів дізнання, слідства і суду, ухиляються від виконання кримінального покарання, безвісти зниклих, та інших у випадках, передбачених законодавством, а також розшукувати викрадене майно.
  Представляється, що в розглянутому пункті обов'язки поліції сформульовані виходячи з розглянутої вище обов'язки поліції здійснювати оперативно-розшукову діяльність з урахуванням того, як у ст. 2 Федерального закону від 12 серпня 1995 р. N 144-ФЗ "Про оперативно-розшукову діяльність" (в ред. Федерального закону від 25 грудня 2008 р. N 280-ФЗ) визначено завдання оперативно-розшукової діяльності: виявлення, попередження, припинення і розкриття злочинів, а також виявлення і встановлення осіб, їх підготовляють, які роблять чи вчинили; здійснення розшуку осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства і суду, ухиляються від кримінального покарання, а також розшуку безвісти зниклих; добування інформації про події або дії (бездіяльності), що створюють загрозу державній, військовій, економічній або екологічної безпеки Росії; встановлення майна, що підлягає конфіскації.
  Сприяти установам та органам кримінально-виконавчої системи в здійсненні розшуку й затримання осіб, які вчинили втечу з-під варти, осіб, які ухиляються від відбування кримінального покарання, від одержання припису про направлення до місця відбування покарання або не прибули до місця відбування покарання в установлений у зазначеному приписі строк; в забезпеченні безпеки громадян і громадського порядку при введенні режиму особливих умов у виправному закладі відповідно до кримінально-виконавчим законодавством РФ; інформувати адміністрацію виправної установи про продовження терміну повернення засудженого до виправної установи, якщо таке продовження здійснювалося відповідно до ст. 97 ДВК РФ (п. 13).
  Подібні обов'язки не встановлювалися в Законі 1991 про міліції, але вони випливають з норм ДВК РФ. Так, відповідними нормами ДВК РФ передбачено затримання засудженого: злісно ухиляється від відбування обов'язкових робіт (ч. 2 ст. 30); злісно ухиляється від сплати штрафу (ч. 4 ст. 32); місцезнаходження якого невідоме, що зник з місця проживання при відбуванні виправних робіт (ч. 4 ст. 46); місце знаходження якої невідоме при відбуванні обмеження волі (ч. 6 ст. 58); ухиляється від одержання припису про направлення до місця відбування позбавлення волі в колонії-поселенні (ч. 6 ст. 75.1) ; ухиляється від повернення у встановлений термін до виправної установи при від'їзді позбавлення волі (ч. 11 ст. 97). Відповідно в п. 2 ч. 2 ст. 14 коментованого Закону передбачено право поліції затримувати осіб, які вчинили втечу з-під варти, осіб, які ухиляються від відбування кримінального покарання, від одержання припису про направлення до місця відбування покарання або не прибули до місця відбування покарання у встановлений у вказаному приписі термін, - до передачі їх відповідним органам, установам чи посадовим особам цих органів та установ (див. коментар до зазначеної статті).
  Як зазначено в розглянутому пункті, порядок надання поліцією сприяння установам та органам кримінально-виконавчої системи в здійсненні розшуку й затримання відповідних осіб визначається федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, і федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення і реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері виконання кримінальних покарань. Таким федеральним органом виконавчої влади відповідно до п. 1 Положення про Міністерство юстиції Російської Федерації, утв. Указом Президента РФ від 13 жовтня 2004 р. N 1313 "Питання Міністерства юстиції Російської Федерації" (в ред. Указу Президента РФ від 14 липня 2008 р. N 1079) (1), є Мін'юст Росії. Таким чином, слід очікувати видання відповідного спільного відомчого наказу.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2004. N 42. Ст. 4108; 2008. N 29. Ч. I. Ст. 3473.
  Утримувати, охороняти, конвоювати затриманих і (або) взятих під варту осіб, які перебувають в ізоляторах тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ, а також осіб, підданих адміністративному покаранню у вигляді адміністративного арешту; виконувати рішення суду (судді) про позбавлення права керування транспортним засобом, про оплатне вилучення або конфіскації зброї і боєприпасів, про направлення неповнолітніх правопорушників в спеціальні навчально-виховні заклади закритого типу органу управління освітою (п. 14).
  Подібним чином раніше в п. п. 15, 16 і 26 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) встановлювалися обов'язки міліції: виконувати ухвали (постанови) суду (судді) про адміністративний арешт (п. 15); охороняти, конвоювати та містити затриманих та осіб, взятих під варту (п. 16); забезпечувати виконання судових рішень про направлення неповнолітніх, які вчинили правопорушення, у спеціальні навчально-виховні заклади закритого типу для дітей та підлітків з девіантною поведінкою (п. 26).
  У частині змісту, охорони, конвоювання затриманих і (або) взятих під варту осіб, які перебувають в ізоляторах тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ, відповідним актом є Федеральний закон від 15 липня 1995 р. N 103-ФЗ "Про утримання під вартою підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів "(1), який згідно його ст. 1 (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 161-ФЗ) регулює порядок та визначає умови утримання під вартою, гарантії прав і законних інтересів осіб, які відповідно до КПК РФ затримано за підозрою у вчиненні злочину, а також осіб , підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів, щодо яких відповідно до цього Кодексу обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту (див. коментар до ст. 14 Закону).
  ---
  (1) СЗ РФ. 1995. N 29. Ст. 2759.
  Виконання органами внутрішніх справ окремих видів адміністративних покарань передбачено відповідними нормами КоАП РФ: постанови судді про оплатне вилучення або про конфіскацію зброї та бойових припасів - у ч. 1 ст. 32.4; постанови судді про позбавлення права керування транспортним засобом, за винятком трактора, самохідної машини та інших видів техніки, - в ч. 1 ст. 32.5; постанови судді про адміністративний арешт - у ч. 1 ст. 32.8. Постановою Уряду РФ від 2 жовтня 2002 р. N 726 затверджено Положення про порядок відбування адміністративного арешту (1).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2002. N 40. Ст. 3937.
  У пункті 2 ст. 32.9 даного Кодексу передбачено випадки виконання органами внутрішніх справ постанови про адміністративне видворення за межі Росії іноземних громадян або осіб без громадянства, однак Указом Президента РФ від 18 лютого 2010 р. N 208 "Про деякі заходи з реформування Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" в рамках реформування МВС Росії наказано підготувати та подати пропозиції про передачу ФМС Росії функцій МВС Росії по здійсненню адміністративного видворення іноземних громадян та осіб без громадянства за межі території РФ. Відповідно, в заключному положенні ч. 1 ст. 54 коментованого Закону передбачено, що поліція до передачі відповідним органам і організаціям обов'язків по здійсненню адміністративного видворення іноземних громадян та осіб без громадянства за межі РФ продовжує виконувати зазначені обов'язки, але не пізніше 1 січня 2012 Те ж саме у зазначеній нормі встановлено щодо виконання обов'язки з конвоювання затриманих осіб та осіб, взятих під варту, зі слідчих ізоляторів кримінально-виконавчої системи.
  Обов'язок виконання органами внутрішніх справ рішення суду (судді) про направлення неповнолітніх правопорушників в спеціальні навчально-виховні заклади закритого типу органу управління освітою зумовлена нормами ст. 15 Федерального закону "Про основи системи профілактики бездоглядності та правопорушень неповнолітніх".
  Вживати заходів щодо ідентифікації осіб, які за станом здоров'я, віком або інших причин не можуть повідомити відомості про себе, а також заходи з ідентифікації невпізнаних трупів (п. 15).
  Закон 1991 про міліції не встановлював подібну обов'язок, але вона слідувала з положення подп. 4 п. 2 ч. 1 ст. 7 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність", відповідно до якого підставою для проведення оперативно-розшукових заходів є стали відомими органам, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, відомості про осіб, безвісти зниклих, і про виявлення невпізнаних трупів. Організація і тактика встановлення особи громадян по непізнаних трупах, хворих і дітей, які за станом здоров'я або віком не можуть повідомити про себе відомості, регламентовані нормативними правовими актами МВС Росії, що містять службову інформацію обмеженого поширення (з позначкою "Для службового користування").
  Приймати у відповідності з федеральним законом заходи, спрямовані на попередження, виявлення і припинення екстремістської діяльності громадських об'єднань, релігійних та інших організацій, громадян (п. 16).
  Подібна обов'язок не встановлювалася в Законі 1991 про міліції, але вона випливає з норм Федерального закону від 25 липня 2002 р. N 114-ФЗ "Про протидію екстремістській діяльності" (1), яким згідно з його преамбулою з метою захисту прав і свобод людини і громадянина, основ конституційного ладу, забезпечення цілісності та безпеки Росії визначаються правові та організаційні засади протидії екстремістської діяльності, встановлюється відповідальність за її здійснення. Згідно ст. 3 названого Закону виявлення, попередження і припинення екстремістської діяльності громадських і релігійних об'єднань, інших організацій, фізичних осіб є одним з двох основних напрямків протидії екстремістської діяльності.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2002. N 30. Ст. 3031.
  Безпосередньо повноваження органів внутрішніх справ передбачені в ст. 16 названого Закону:
  в частині 1 статті передбачено, що органами внутрішніх справ РФ у письмовій формі попереджаються організатори масової акції до її проведення про відповідальність за дотримання встановлених законодавством РФ вимог, що стосуються порядку проведення масових акцій, недопущення здійснення екстремістської діяльності, а також її своєчасного припинення;
  згідно частини 3 статті при проведенні масових акцій не допускаються залучення для участі в них екстремістських організацій, використання їх символіки або атрибутики, а також поширення екстремістських матеріалів. Як встановлено в ч. 4 статті, у разі виявлення зазначених обставин організатори масової акції або інші особи, відповідальні за її проведення, зобов'язані негайно вжити заходів щодо усунення зазначених порушень. Недотримання даного обов'язку тягне за собою припинення масової акції на вимогу представників органів внутрішніх справ РФ і відповідальність її організаторів на підставах та в порядку, які передбачені законодавством РФ.
  Брати участь у заходах з протидії тероризму і в забезпеченні правового режиму контртерористичної операції, а також у забезпеченні захисту потенційних об'єктів терористичних зазіхань і місць масового перебування громадян, у проведенні експертної оцінки стану антитерористичної захищеності і безпеки об'єктів (п. 17).
  Подібним чином раніше в п. 32 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 27 липня 2006 р. N 153-ФЗ) встановлювався обов'язок міліції брати участь у протидії тероризму та забезпеченні правового режиму контртерористичної операції.
  Відповідне регулювання міститься у Федеральному законі від 6 березня 2006 р. N 35-ФЗ "Про протидію тероризму" (1), який згідно з його преамбулою встановлює основні принципи протидії тероризму, правові та організаційні основи профілактики тероризму і боротьби з ним, мінімізації та (або) ліквідації наслідків проявів тероризму, а також правові та організаційні засади застосування Збройних Сил РФ в боротьбі з тероризмом. Можливість включення до складу угруповання сил і засобів, що залучаються для проведення контртерористичної операції, підрозділів федерального органу виконавчої влади, що відає питаннями внутрішніх справ (тобто МВС Росії), передбачена в ст. 15 названого Закону. У пункті 31 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону зазначено право поліції застосовувати в період проведення контртерористичної операції заходи та часові обмеження, встановлені федеральними конституційними законами і федеральними законами (див. коментар до зазначеної статті).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2006. N 11. Ст. 1146.
  Проводити відповідно до законодавства РФ експертизи у кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення, а також дослідження за матеріалами оперативно-розшукової діяльності (п. 18).
  Такі ж обов'язки міліції встановлювалися в п. 12 ст. 10 Закону 1991 про міліції, але замість досліджень вказувалося на науково-технічні дослідження. Як говорилося вище (див. коментар до ст. 2 Закону), правову основу, принципи організації та основні напрями державної судово-експертної діяльності в Росії визначає Федеральний закон "Про державну судово-експертної діяльності в Російській Федерації", що і зазначено в його преамбулі . У названому Законі (ст. ст. 13 і 37) безпосередньо згадуються експертні підрозділи федерального органу виконавчої влади в галузі внутрішніх справ, тобто МВС Росії. Згідно ст. 3 названого Закону (в ред. Федерального закону від 5 лютого 2007 р. N 10-ФЗ) правовою основою державної судово-експертної діяльності є Конституція РФ, названий Закон, ЦПК РФ, АПК РФ, КПК РФ, КоАП РФ, ТМК РФ, НК РФ, законодавство РФ про охорону здоров'я, інші федеральні закони, а також нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади, що регулюють організацію і виробництво судової експертизи.
  Наказом МВС Росії від 29 червня 2005 р. N 511 "Питання організації виробництва судових експертиз в експертно-криміналістичних підрозділах органів внутрішніх справ Російської Федерації" (1) затверджено: Інструкція з організації виробництва судових експертиз в експертно-криміналістичних підрозділах органів внутрішніх справ Російської Федерації; Перелік пологів (видів) судових експертиз, вироблених в експертно-криміналістичних підрозділах органів внутрішніх справ Російської Федерації. Наказом МВС Росії від 11 січня 2009 р. N 7 (2) затверджено Настанову з організації експертно-криміналістичної діяльності в системі МВС Росії.
  ---
  (1) РГ. 2005. 30 серпня. N 191.
  (2) СПС.
  Права, що надаються поліції при виконанні обов'язків, встановлених розглядаються пунктом, передбачені в п. 17 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї).
  Здійснювати державний контроль (нагляд) за дотриманням правил, стандартів, технічних норм та інших вимог нормативних документів у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху, а також за діяльністю організацій, що проводять обов'язковий технічний огляд автомототранспортних засобів і причепів до них; регулювати дорожній рух; оформляти документи про дорожньо-транспортній пригоді; здійснювати державний облік основних показників стану безпеки дорожнього руху; приймати іспити на право керування автомототранспортними засобами, трамваями, тролейбусами і видавати водійські посвідчення; реєструвати в порядку, встановленому законодавством РФ, автомототранспортних засобів та причепи до них і видавати в установлених випадках свідоцтва про допуск їх до перевезення небезпечних вантажів; здійснювати на підставах та в порядку, які передбачені Урядом РФ, супровід транспортних засобів; погоджувати маршрути транспортних засобів, що здійснюють перевезення великогабаритних вантажів, а у встановлених законодавством РФ випадках - великовагових вантажів (п. 19).
  Раніше подібним чином в п. 9 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 18 грудня 2006 р. N 232-ФЗ) встановлювалося, що міліція зобов'язана здійснювати державний контроль і нагляд за дотриманням правил, стандартів, технічних норм та інших нормативних документів у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху, за винятком державного нагляду при будівництві, реконструкції, капітальному ремонті автомобільних доріг; приймати іспити і видавати посвідчення на право керування автомототранспортними засобами; організовувати і проводити державний технічний огляд автомототранспортних засобів і причепів до них; проводити реєстрацію автомототранспортних засобів та причепів до них, призначених для руху по автомобільних дорогах загального користування; регулювати дорожній рух; здійснювати в порядку, визначеному Урядом РФ, державний облік показників стану безпеки дорожнього руху; контролювати виконання власниками транспортних засобів встановленої федеральним законом обов'язку зі страхування цивільної відповідальності; в передбачених федеральним законом випадках надавати зазначеним в ньому особам інформацію, що відноситься до здійснення зазначеного обов'язкового страхування.
  Вище йшлося (див. коментар до ст. 2 Закону), що правові основи забезпечення безпеки дорожнього руху на території РФ визначає Федеральний закон "Про безпеку дорожнього руху", що і закріплено в ч. 1 його ст. 1. Згідно п. 1 ст. 30 названого Закону державний нагляд та контроль у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху організуються і здійснюються відповідно до законодавства РФ і законодавством суб'єктів РФ. Указом Президента РФ від 15 червня 1998 р. N 711 "Про додаткові заходи щодо забезпечення безпеки дорожнього руху" затверджено Положення про Державну інспекцію безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, в п. 1 якого (в ред. Указу Президента РФ від 2 липня 2002 р. N 679) визначено, що ГИБДД МВС Росії здійснює спеціальні контрольні, наглядові та дозвільні функції у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Постановою Ради Міністрів - Уряду РФ від 23 жовтня 1993 р. N 1090 "Про Правила дорожнього руху" (1) затверджено Правила дорожнього руху Російської Федерації. Наказом МВС України від 2 березня 2009 р. N 185 затверджено Адміністративний регламент Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації виконання державної функції з контролю і нагляду за дотриманням учасниками дорожнього руху вимог у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху (2).
  ---
  (1) Саппа РФ. 1993. N 47. Ст. 4531.
  (2) РГ. 2009. 7 липня. N 122.
  З метою підвищення ефективності контролю з боку ДАІ МВС Росії за дотриманням правил, нормативів і стандартів при проектуванні, будівництві, реконструкції, ремонті та утриманні доріг, дорожніх споруд, залізничних переїздів у частині забезпечення безпеки дорожнього руху Наказом МВС Росії від 8 червня 1999 р. N 410 "Про вдосконалення нормативно-правового регулювання діяльності служби дорожньої інспекції та організації руху Державної інспекції безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" (1) затверджено Настанову по службі дорожньої інспекції та організації руху Державної інспекції безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації.
  ---
  (1) РГ. 1999. 12 - 13 жовтня. N 201.
  Постановою Уряду РФ від 31 липня 1998 р. N 880 "Про порядок проведення державного технічного огляду транспортних засобів, зареєстрованих в Державній інспекції безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" (1) затверджені Положення про проведення державного технічного огляду автомототранспортних засобів та причепів до них Державною інспекцією безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації та Положення про проведення конкурсу серед юридичних осіб і індивідуальних підприємців на участь у перевірці технічного стану транспортних засобів з використанням засобів технічного діагностування при державному технічному огляді. Наказом МВС Росії від 15 березня 1999 р. N 190 "Про організацію та проведення державного технічного огляду транспортних засобів" (2) серед іншого затверджено: Правила проведення державного технічного огляду транспортних засобів Державною інспекцією безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації; опис талона про проходження державного технічного огляду. Наказом МВС Росії від 7 грудня 2000 р. N 1240 "Про затвердження нормативних правових актів, що регламентують діяльність Державної інспекції безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації з технічного нагляду" (3) затверджено: Повчання з технічного нагляду Державної інспекції безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації; Порядок контролю за внесенням змін в конструкцію транспортних засобів, зареєстрованих в Державній інспекції безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації.
  ---
  (1) СЗ РФ. 1998. N 32. Ст. 3916.
  (2) РГ. 1999. 19 травня. N 95.
  (3) РГ. 2001. 10 лютого. N 29.
  Слід підкреслити, що в розглянутому пункті говориться про здійснення контролю за діяльністю організацій, що проводять обов'язковий технічний огляд автомототранспортних засобів і причепів до них, у той час як у Законі 1991 про міліції йшлося про організацію та проведення такого огляду. Справа в тому, що Указом Президента РФ від 18 лютого 2010 р. N 208 "Про деякі заходи з реформування Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" в рамках реформування МВС Росії наказано підготувати та подати пропозиції про передачу повноважень з проведення технічного огляду автомототранспортних засобів та причепів до ним, зберігши за ГИБДД МВС Росії повноваження щодо здійснення державного контролю за проведенням такого технічного огляду. Відповідно, в заключному положенні ч. 1 ст. 54 коментованого Закону передбачено, що поліція до передачі відповідним органам і організаціям обов'язків з проведення технічного огляду автомототранспортних засобів та причепів до них продовжує виконувати зазначені обов'язки, але не пізніше 1 січня 2012
  Здійснення державного обліку основних показників стану безпеки дорожнього руху регламентовано Постановами Уряду РФ від 29 червня 1995 р. N 647 "Про затвердження Правил обліку дорожньо-транспортних пригод" (1), від 30 квітня 1997 р. N 508 "Про порядок державного обліку показників стану безпеки дорожнього руху "(2), від 6 серпня 1998 р. N 894" Про затвердження Правил державного обліку показників стану безпеки дорожнього руху органами внутрішніх справ Російської Федерації "(3) та від 4 грудня 1998 р. N 1441" Про затвердження Правил державного обліку показників стану безпеки дорожнього руху за протяжністю, технічному стану автомобільних доріг Російської Федерації і наявності на них об'єктів сервісу, за кількістю трамваїв і тролейбусів "(4).
  ---
  (1) СЗ РФ. 1995. N 28. Ст. 2681.
  (2) СЗ РФ. 1997. N 20. Ст. 2279.
  (3) СЗ РФ. 1998. N 33. Ст. 4010.
  (4) СЗ РФ. 1998. N 50. Ст. 6159.
  Правила складання кваліфікаційних іспитів і видачі водійських посвідчень затверджені Постановою Уряду РФ від 15 грудня 1999 р. N 1396 (1). З метою реалізації названого Постанови та вдосконалення екзаменаційної діяльності підрозділів ДАІ МВС Росії видано Наказ МВС Росії від 20 липня 2000 р. N 782 "Про заходи щодо реалізації Постанови Уряду Російської Федерації від 15 грудня 1999 р. N 1396", яким затверджено Інструкцію про порядок організації роботи з прийому кваліфікаційних іспитів і видачу водійських посвідчень в підрозділах Державної інспекції безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації (2).
  ---
  (1) СЗ РФ. 1999. N 52. Ст. 6396.
  (2) РГ. 2000. 22 серпня. N 162.
  Реєстрація автомототранспортних засобів та інших видів самохідної техніки регламентована Постановою Уряду РФ від 12 серпня 1994 р. N 938 "Про державну реєстрацію автомототранспортних засобів та інших видів самохідної техніки на території Російської Федерації" (1). Наказом МВС Росії від 24 листопада 2008 р. N 1001 "Про порядок реєстрації транспортних засобів" (2) затверджено: Правила реєстрації автомототранспортних засобів і причепів до них в Державній інспекції безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації; Адміністративний регламент Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації виконання державної функції з реєстрації автомототранспортних засобів і причепів до них; зразок бланка свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; зразок бланка свідоцтва на вивільнилися номерний агрегат.
  ---
  (1) СЗ РФ. 1994. N 17. Ст. 1999.
  (2) РГ. 2009. 16 січня. N 5.
  Постановою Уряду РФ від 17 січня 2007 р. N 20 затверджено Положення про супровід транспортних засобів автомобілями Державної інспекції безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації та військової автомобільної інспекції (1). Слід також згадати про Постанову Уряду РФ від 16 грудня 2010 р. N 1027 "Про супроводі транспортних засобів деяких іноземних представників автомобілями Державної інспекції безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" (2).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2007. N 4. Ст. 525.
  (2) СЗ РФ. 2010. N 52. Ч. I. Ст. 7090.
  Відносини, що виникають у зв'язку з використанням автомобільних доріг, у тому числі на платній основі, та здійсненням дорожньої діяльності в Росії, регулює Федеральний закон від 8 листопада 2007 р. N 257-ФЗ "Про автомобільні дороги та про дорожню діяльності в Російській Федерації та про внесення змін в окремі законодавчі акти Російської Федерації "(1), на що і зазначено в ч. 1 його ст. 1. Стаття 31 названого Закону регламентує рух автомобільними дорогами транспортних засобів, що здійснюють перевезення небезпечних, великовагових та (або) великогабаритних вантажів. До речі кажучи, Правове управління Апарату Державної Думи пропонувало положення розглянутого пункту, відносить до обов'язків поліції видачу в встановлених випадках свідоцтва про допуск транспортних засобів до перевезення небезпечних вантажів, узгодити з положеннями зазначеної статті, в яких, наприклад, говориться не про свідоцтво про допуск до перевезення небезпечних вантажів, а про відповідне спеціальному дозволі, при цьому такий дозвіл видається у відповідних випадках "уповноваженим федеральним органом виконавчої влади" (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410). Але, як видно, таке погодження не здійснено.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2007. N 46. Ст. 5553.
  Права, що надаються поліції при виконанні обов'язків, встановлених розглядаються пунктом, передбачені в п. п. 20 і 21 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї).
  Видавати громадянам і організаціям за наявності підстав, передбачених федеральним законом, ліцензії на придбання цивільної і службової зброї; ліцензії на здійснення діяльності з торгівлі зброєю і основними частинами вогнепальної зброї та патронами до нього; ліцензії на здійснення діяльності з експонування і (або) колекціонування зброї, основних частин вогнепальної зброї і патронів до нього; дозволу на зберігання або зберігання і носіння цивільної й службової зброї, на зберігання і носіння нагородної зброї, на транспортування, ввезення на територію РФ і вивезення з території РФ зазначеної зброї і патронів до нього; дозволу на зберігання і використання чи зберігання і носіння окремих типів і моделей бойової ручної стрілецької й службової зброї, отриманого в тимчасове користування в поліції; вести у відповідності з федеральним законом облік зброї і патронів до нього (п. 20).
  Контролювати оборот цивільного, службового та нагородної зброї, боєприпасів, патронів до зброї, збереження і технічний стан бойової ручної стрілецької й службової зброї, що знаходиться в тимчасовому користуванні у громадян і організацій, а також додержання громадянами та організаціями законодавства РФ у сфері обігу зброї; виробляти контрольний відстріл зброї з нарізним стволом (п. 21).
  Здійснювати в установленому порядку приймання, зберігання і знищення вилученої, добровільно зданої та знайденої вогнепальної, газової, холодної й іншої зброї, боєприпасів, патронів до зброї, вибухових пристроїв, вибухових речовин, а також прийом, зберігання та знищення вилучених, добровільно зданих і знайдених наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів (п. 22).
  Подібні обов'язки міліції раніше встановлювалися в п. п. 10 і 30 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 10 січня 2003 р. N 15-ФЗ): видавати дозволи на зберігання або зберігання і носіння цивільної й службової зброї, транспортування, ввезення на територію Росії і вивіз з Росії зазначеної зброї і патронів до нього, а також дозволи на зберігання і використання окремих типів і моделей бойової ручної стрілецької зброї, отриманого в тимчасове користування в органах внутрішніх справ, дозволу на зберігання і перевезення автомобільним транспортом вибухових матеріалів промислового застосування; контролювати дотримання встановлених федеральним законом правил обігу службового та цивільної зброї (п. 10); здійснювати ліцензування окремих видів діяльності, а також придбання зброї і патронів до нього відповідно до законодавства РФ (п. 30).
  Як говорилося вище (див. коментар до ст. 2 Закону), правовідносини, що виникають при обороті цивільного, службового, а також бойового ручного стрілецької і холодної зброї на території РФ, регулює Федеральний закон "Про зброю", що і зазначено в його преамбулі. У частині 1 ст. 28 названого Закону встановлено, що контроль за оборотом цивільної й службової зброї на території РФ здійснюють органи внутрішніх справ і органи, уповноважені Урядом РФ видавати ліцензії на виробництво цивільної й службової зброї, а також органи державного нагляду за дотриманням державних стандартів РФ. Відповідні обов'язки поліції передбачені в регламентуючих повноваження органів внутрішніх справ нормах Федерального закону "Про зброю", а також у нормах виданих на його основі постанов Уряду РФ, в тому числі Постанов Уряду РФ від 22 квітня 1997 р. N 460 "Про заходи щодо забезпечення юридичних осіб з особливими статутними завданнями бойовим ручним стрілецькою зброєю "(заголовок в ред. Постанови Уряду РФ від 29 лютого 2000 р. N 173) (1), від 15 жовтня 1997 р. N 1314" Про затвердження Правил обороту бойової ручної стрілецької й іншої зброї , боєприпасів та патронів до нього, а також холодної зброї в державних воєнізованих організаціях "(2), від 21 липня 1998 р. N 814" Про заходи щодо регулювання обороту цивільного та службового зброї і патронів до нього на території Російської Федерації "(3) (цією Постановою затверджено Правила обороту цивільного та службового зброї і патронів до нього на території Російської Федерації).
  ---
  (1) СЗ РФ. 1997. N 17. Ст. 2010; 2000. N 10. Ст. 1138.
  (2) СЗ РФ. 1997. N 42. Ст. 4790.
  (3) СЗ РФ. 1998. N 32. Ст. 3878.
  Серед відомчих нормативних правових актів необхідно згадати про наступні:
  Наказ МВС Росії від 7 жовтня 1997 р. N 650 "Про заходи щодо реалізації Постанови Уряду Російської Федерації від 22 квітня 1997 р. N 460" (1), яким затверджено Інструкцію про роботу органів внутрішніх справ щодо забезпечення окремими типами і моделями бойової ручної стрілецької зброї та патронами до нього юридичних осіб з особливими статутними завданнями, перевірці умов його зберігання та проведення інвентаризації та Типова програма підготовки працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням бойової зброї (назви документів в ред. Наказу МВС Росії від 15 липня 2005 N 569);
  ---
  (1) СПС.
  Наказ МВС Росії від 12 квітня 1999 р. N 288 "Про заходи щодо реалізації Постанови Уряду Російської Федерації від 21 липня 1998 р. N 814" (1), яким затверджено Інструкцію з організації роботи органів внутрішніх справ з контролю за оборотом цивільної й службової зброї і патронів до нього на території Російської Федерації (2);
  ---
  (1) РГ. 1999. 7 вересня. N 175.
  (2) БНА ФОИВ. 1999. N 32.
  Наказ ФСВТ Росії і МВС Росії від 30 листопада 1999 р. N 120/971 "Про затвердження Інструкції про порядок перевезення повітряними суднами цивільної авіації зброї, боєприпасів та патронів до нього, спеціальних засобів, переданих пасажирами для тимчасового зберігання на період польоту" (1) ;
  ---
  (1) РГ. 2000. 5 травня. N 87.
  Наказ МВС Росії від 15 липня 2005 р. N 568 "Про порядок проведення органами внутрішніх справ Російської Федерації періодичних перевірок приватних охоронців, приватних детективів (сищиків) та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням вогнепальної зброї і спеціальних засобів "(5);
  ---
  (1) БНА ФОИВ. 2005. N 34.
  Наказ МВС Росії від 15 липня 2005 р. N 569 "Про заходи щодо забезпечення періодичних перевірок приватних охоронців, приватних детективів (сищиків) та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням вогнепальної зброї та спеціальних засобів" (1);
  ---
  (1) СПС.
  Наказ МВС Росії від 14 жовтня 2009 р. N 775 "Про затвердження Інструкції про порядок обліку та зберігання ліцензій та дозволів, що видаються органами внутрішніх справ при здійсненні державного контролю за оборотом цивільної й службової зброї і патронів до нього на території Російської Федерації" (1) .
  ---
  (1) БНА ФОИВ. 2009. N 51.
  Відповідні обов'язки поліції, встановлені у п. 22 ч. 1 коментованої статті щодо вилучених, добровільно зданих і знайдених наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, випливають з норм Федерального закону від 8 січня 1998 р. N 3-ФЗ "Про наркотичні засоби і психотропні речовини "(1), що регламентують участь органів внутрішніх справ у протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів.
  ---
  (1) СЗ РФ. 1998. N 2. Ст. 219.
  Права, що надаються поліції при виконанні обов'язків, встановлених розглянутими пунктами, передбачені в п. п. 22 і 23 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї).
  Видавати за наявності підстав, передбачених федеральним законом, ліцензії на здійснення приватної детективної (розшукової) діяльності та на здійснення охоронної діяльності; видавати для підтвердження правового статусу приватного детектива і правового статусу приватного охоронця посвідчення встановленого зразка; приймати кваліфікаційні іспити у приватних охоронців і осіб, які претендують на отримання посвідчення приватного охоронця; проводити періодичні перевірки приватних охоронців та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням вогнепальної зброї та спеціальних засобів (п. 23).
  Здійснювати контроль за діяльністю приватних детективів і приватних охоронних організацій, а також брати участь у контролі за діяльністю освітніх установ, що здійснюють професійну підготовку та підвищення кваліфікації приватних детективів та працівників приватних охоронних організацій, щодо дотримання ними вимог і умов, встановлених законодавством РФ (п. 24) .
  Раніше в п. 19 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 22 грудня 2008 р. N 272-ФЗ) встановлювалися лише обов'язки міліції видавати посвідчення приватного охоронця і особисту картку охоронця: контролювати дотримання встановлених федеральним законом правил приватної детективної й охоронної діяльності. Інше, що зазначено в розглянутому пункті, передбачено Законом РФ "Про приватну детективну і охоронну діяльність в Російській Федерації", а також Постановами Уряду РФ від 14 серпня 1992 р. N 587 "Питання недержавної (приватної) охоронної та недержавної (приватної) розшукової діяльності "(1) і від 14 серпня 2002 р. N 600" Про затвердження Положення про ліцензування недержавної (приватної) охоронної діяльності та Положення про ліцензування недержавної (приватної) розшукової діяльності "(2).
  ---
  (1) Саппа РФ. 1992. N 8. Ст. 506.
  (2) СЗ РФ. 2002. N 34. Ст. 3295.
  Наказом МВС Росії від 19 червня 2006 р. N 447 "Про заходи щодо вдосконалення діяльності органів внутрішніх справ з ліцензування та здійснення контролю за приватної детективної й охоронної діяльністю на території Російської Федерації" (в ред. Наказу МВС Росії від 21 вересня 2009 р. N 716) (1) затверджено:
  ---
  (1) БНА ФОИВ. 2006. N 29; 2010. N 2.
  Інструкція про організацію роботи з ліцензування та здійснення органами внутрішніх справ контролю за приватної детективної й охоронної діяльністю на території Російської Федерації;
  Інструкція з організації та прийому кваліфікаційного іспиту у громадян, необхідного для придбання правового статусу приватного охоронця;
  Інструкція з організації роботи з видачі посвідчення (дубліката посвідчення) приватного охоронця, переоформленню у зв'язку з продовженням терміну його дії, продовження терміну дії, внесенню до нього змін, анулювання і вилучення посвідчення (дубліката посвідчення) приватного охоронця.
  Крім того, вище згадувалися Накази МВС Росії від 15 липня 2005 р. N 568 "Про порядок проведення органами внутрішніх справ Російської Федерації періодичних перевірок приватних охоронців, приватних детективів (сищиків) та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням вогнепальної зброї та спеціальних засобів "та від 15 липня 2005 р. N 569" Про заходи щодо забезпечення періодичних перевірок приватних охоронців, приватних детективів (сищиків) та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних з застосуванням вогнепальної зброї та спеціальних засобів ".
  Права, що надаються поліції при виконанні обов'язків, встановлених розглянутими пунктами, передбачені в п. п. 23 і 24 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї).
  Охороняти на договірній основі майно громадян і організацій, а також об'єкти, що підлягають обов'язковій охороні поліцією відповідно до переліку, затвердженого Урядом РФ; забезпечувати оперативне реагування на повідомлення про спрацювання охоронно-пожежної та тривожної сигналізації на підключених до пультів централізованого спостереження об'єктах, охорона яких здійснюється за допомогою технічних засобів охорони; здійснювати в порядку, встановленому Урядом РФ, інспектування підрозділів охорони юридичних осіб з особливими статутними завданнями і підрозділів відомчої охорони, якщо інший порядок не встановлено федеральним законом; забезпечувати у взаємодії з органами Федеральної служби безпеки в порядку, що встановлюється Урядом РФ , охорону дипломатичних представництв, консульських установ, інших офіційних представництв іноземних держав, представництв міжнародних організацій, якщо така охорона передбачена міжнародними договорами РФ (п. 25).
  Раніше в п. 11 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 25 листопада 2009 р. N 265-ФЗ) встановлювалися обов'язки міліції охороняти на основі договорів з фізичними чи юридичними особами належне їм майно; інспектувати в порядку, визначеному Урядом РФ, підрозділи охорони юридичних осіб з особливими статутними завданнями та підрозділу охорони відомчої охорони; давати обов'язкові до виконання приписи щодо усунення недоліків, виявлених у технічній укріпленості об'єктів, і забезпечення збереження державної і муніципальної власності.
  Як говорилося вище (див. коментар до ст. 2 Закону), Постановою Уряду РФ від 14 серпня 1992 р. N 589 затверджено Положення про позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ Російської Федерації. У пункті 1 названого Положення визначено, що позавідомча охорона при органах внутрішніх справ РФ створюється на договірній основі для захисту майна власників і організовується в містах, районних центрах і селищах міського типу. Наказом МВС Росії від 31 серпня 2007 р. N 772 затверджено Порядок забезпечення Міністерством внутрішніх справ Російської Федерації охорони майна фізичних та юридичних осіб за договорами (1).
  ---
  (1) БНА ФОИВ. 2007. N 44.
  Здійснення контролю за діяльністю відомчої охорони органами внутрішніх справ передбачено Федеральним законом від 14 квітня 1999 р. N 77-ФЗ "Про відомчу охорону" (1), згідно зі ст. 22 якого (в ред. Федерального закону від 1 грудня 2007 р. N 318-ФЗ) контроль за діяльністю відомчої охорони здійснюють мають право на створення відомчої охорони федеральні органи виконавчої влади та організації, а також органи внутрішніх справ у межах своєї компетенції відповідно до законодавством РФ. Наказом МВС Росії від 5 серпня 1993 р. N 371 затверджено Інструкцію про порядок інспектування відомчої охорони підприємств, установ і організацій підрозділами позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ (2). Крім того, вище згадувалися Накази МВС Росії від 15 липня 2005 р. N 568 "Про порядок проведення органами внутрішніх справ Російської Федерації періодичних перевірок приватних охоронців, приватних детективів (сищиків) та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням вогнепальної зброї та спеціальних засобів "та від 15 липня 2005 р. N 569" Про заходи щодо забезпечення періодичних перевірок приватних охоронців, приватних детективів (сищиків) та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних з застосуванням вогнепальної зброї та спеціальних засобів ".
  ---
  (1) СЗ РФ. 1999. N 16. Ст. 1935.
  (2) СПС.
  У частині 8 ст. 9 Закону 1991 про міліції передбачалося, що Урядом РФ визначається перелік об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами міліції позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ. На підставі даної норми розпорядженням Уряду РФ від 2 листопада 2009 р. N 1629-р затверджено Перелік об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами міліції позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ Російської Федерації (1).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2009. N 45. Ст. 5397.
  Відносно забезпечення охорони дипломатичних представництв, консульських установ, інших офіційних представництв іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Законі 1991 про міліції не говорилося. Відповідне регулювання міститься у Федеральному законі від 3 квітня 1995 р. N 40-ФЗ "Про Федеральній службі безпеки" (1), згідно п. "н" ст. 12 якого органи Федеральної служби безпеки зобов'язані забезпечувати у взаємодії з органами внутрішніх справ безпеку представництв іноземних держав на території РФ.
  ---
  (1) СЗ РФ. 1995. N 15. Ст. 1269.
  Права, що надаються поліції при виконанні обов'язків, встановлених розглядаються пунктом, передбачені в п. 26 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї).
  Здійснювати контроль (нагляд) за дотриманням особами, звільненими з місць позбавлення волі, встановлених для них судом у відповідності з федеральним законом заборон та обмежень; брати участь у здійсненні контролю за поведінкою засуджених, яким призначено покарання, не пов'язане з позбавленням волі, або покарання у вигляді позбавлення волі умовно (п. 26).
  Подібним чином раніше в п. 18 ст. 10 Закону 1991 про міліції (тут і далі в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) встановлювалося, що міліція зобов'язана контролювати в межах своєї компетенції дотримання особами, звільненими з місць позбавлення волі, встановлених для них в Відповідно до закону обмежень; брати участь у передбачених законом випадках у контролі за поведінкою засуджених, яким призначені види покарання, не пов'язані з позбавленням волі, або покарання призначено умовно.
  Відповідне регулювання міститься в ДВК РФ, яким згідно п. 2 його ст. 2 встановлюються загальні положення та принципи виконання покарань, застосування інших заходів кримінально-правового характеру, передбачених КК РФ; порядок і умови виконання та відбування покарань, застосування засобів виправлення засуджених; порядок діяльності установ і органів, що виконують покарання; порядок участі органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших організацій, громадських об'єднань, а також громадян у виправленні засуджених; порядок звільнення від покарання; порядок надання допомоги звільняються особам.
  Так, відповідно до частини 2 ст. 187 ДВК РФ (тут і далі в ред. Федерального закону від 9 січня 2006 р. N 12-ФЗ (1)) у порядку, передбаченому законодавством РФ і нормативними правовими актами, до здійснення контролю за поведінкою умовно засуджених залучаються працівники відповідних служб органів внутрішніх справ. У частині 1 ст. 188 даного Кодексу встановлено, що кримінально-виконавчі інспекції здійснюють персональний облік умовно засуджених протягом іспитового строку, контролюють за участю працівників відповідних служб органів внутрішніх справ дотримання умовно засудженими громадського порядку і виконання ними покладених судом обов'язків.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2006. N 3. Ст. 276.
  У процесі контролю (нагляду), що здійснюється у відповідності з даним пунктом, поліція згідно п. 11 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону має право застосовувати передбачені федеральним законом заходи спостереження за ходом соціальної реабілітації осіб, звільнених з місць позбавлення волі.
  Проводити згідно з федеральним законом державну дактилоскопічну реєстрацію й державну геномну реєстрацію (п. 27).
  Раніше подібна обов'язок міліції встановлювалася в п. 29 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 7 листопада 2000 р. N 135-ФЗ), але тільки щодо державної дактилоскопічної реєстрації.
  Цілі, принципи і види державної дактилоскопічної реєстрації в Росії визначає Федеральний закон від 25 липня 1998 р. N 128-ФЗ "Про державну дактилоскопічної реєстрації в Російській Федерації" (1), що і зазначено в його преамбулі. Там же передбачено, що названий Закон встановлює основні вимоги до проведення державної дактилоскопічної реєстрації, зберігання і використання дактилоскопічної інформації. Випадки проведення органами внутрішніх справ добровільній і обов'язковій державній дактилоскопічної реєстрації визначені у ст. ст. 10 і 11 названого Закону відповідно. Наказом МВС РФ від 31 серпня 2007 р. N 769 затверджено Адміністративний регламент Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації з виконання державної функції забезпечення відповідно до законодавства Російської Федерації проведення державної дактилоскопічної реєстрації (2).
  ---
  (1) СЗ РФ. 1998. N 31. Ст. 3806.
  (2) БНА ФОИВ. 2008. N 21.
  Державна геномна реєстрація регламентована Федеральним законом від 3 грудня 2008 р. N 242-ФЗ "Про державну реєстрацію генома в Російській Федерації" (1), в ст. ст. 8 і 9 якого визначено випадки участі підрозділів органів внутрішніх справ РФ у проведенні добровільної та обов'язкової державної геномної реєстрації відповідно.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2008. N 49. Ст. 5740.
  Здійснювати у відповідності з федеральним законом державний захист потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства, суддів, прокурорів, слідчих, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів, а також інших захищуваних осіб (п. 28).
  Подібним чином раніше відповідно до п. 24 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) на міліцію покладалися обов'язки застосовувати заходи безпеки, передбачені федеральним законом, щодо суддів, народних засідателів, присяжних засідателів, прокурорів, слідчих, судових виконавців, посадових осіб контролюючих органів та органів внутрішніх справ, а також їх близьких; застосовувати передбачені федеральним законом заходи з охорони потерпілих, свідків та інших осіб, які сприяють кримінальному судочинству, їх близьких, життя, здоров'я або майно яких знаходяться в небезпеці.
  Як говорилося вище (див. коментар до ст. 2), систему заходів державного захисту потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства, що включає заходи безпеки і заходи соціальної підтримки зазначених осіб, встановлює Федеральний закон "Про державний захист потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства ", що і закріплено в його преамбулі (в ред. Федерального закону від 29 грудня 2004 р. N 199-ФЗ (1)). Там же зазначено, що названий Закон визначає підстави та порядок застосування таких заходів. Покладання на органи внутрішніх справ РФ здійснення заходів безпеки передбачено у ч. 3 ст. 3 названого Закону.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2005. N 1. Ч. I. Ст. 25.
  Вище також говорилося, що систему заходів державного захисту життя, здоров'я та майна суддів, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів, співробітників федеральних органів державної охорони, які здійснюють функції, виконання яких може бути пов'язане з посяганнями на їх безпеку, а також їх близьких встановлює Федеральний закон "Про державний захист суддів, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів", що і передбачено в його преамбулі. Відповідно до ч. 1 ст. 12 названого Закону (в ред. Федерального закону від 28 грудня 2010 р. N 404-ФЗ) на органи внутрішніх справ покладаються застосування і здійснення заходів безпеки: щодо суддів, арбітражних засідателів, присяжних засідателів, прокурорів, слідчих, співробітників Слідчого комітету РФ, судових виконавців та посадових осіб контролюючих органів, зазначених у ч. 1 ст. 2 названого Закону, а також їх близьких; відносно посадових осіб органів внутрішніх справ, а також їх близьких.
  Відповідно розглянутого пункту в п. 30 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону передбачено право поліції застосовувати на умовах і в порядку, які передбачені федеральним законом, заходи державного захисту потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства, суддів, прокурорів, слідчих, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів, а також інших захищуваних осіб (см . коментар до зазначеної статті).
  Брати участь у забезпеченні режиму воєнного стану та режиму надзвичайного стану в разі їх введення на території РФ або в окремих її місцевостях (п. 29).
  Точно така ж обов'язок міліції встановлювалася в одному з положень п. 13 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ). Участь поліції в забезпеченні режиму воєнного стану регламентується Федеральним конституційним законом від 30 січня 2002 р. N 1-ФКЗ "Про військовому становищі" (1). Участь поліції в забезпеченні надзвичайного стану регламентується Федеральним конституційним законом від 30 травня 2001 р. N 3-ФКЗ "Про надзвичайний стан" (2), в ст. 16 якого передбачена можливість використання для забезпечення такого режиму сил і засобів органів внутрішніх справ. У пункті 31 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону зазначено право поліції застосовувати в період дії воєнного стану або надзвичайного стану заходи та часові обмеження, встановлені федеральними конституційними законами і федеральними законами (див. коментар до зазначеної статті).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2002. N 5. Ст. 375.
  (2) СЗ РФ. 2001. N 23. Ст. 2277.
  Сприяти прикордонним органам Федеральної служби безпеки в проведенні заходів щодо захисту Державного кордону РФ, брати участь у здійсненні контролю за дотриманням прикордонного режиму, забезпечувати за поданнями прикордонних органів Федеральної служби безпеки тимчасове обмеження або заборона доступу громадян на окремі ділянки місцевості чи об'єкти поблизу Державного кордону РФ у час проведення прикордонних пошуків і операцій, при відображенні збройних вторгнень на територію РФ або при перешкоджанні незаконним масовим перетину Державного кордону РФ (п. 30).
  Закон 1991 про міліції подібні обов'язки міліції не встановлював. Відповідне регулювання міститься в Законі РФ від 1 квітня 1993 р. N 4730-1 "Про Державну кордоні Російської Федерації" (1). Так, в п. 5 ст. 28 названого Закону (в ред. Федерального закону від 7 березня 2005 р. N 15-ФЗ (2)) серед іншого зазначено, що МВС Росії:
  ---
  (1) Відомості СНР і ЗС РФ. 1993. N 17. Ст. 594.
  (2) СЗ РФ. 2005. N 10. Ст. 763.
  сприяє прикордонним органам у проведенні заходів щодо захисту Державного кордону РФ, боротьбі з нелегальною діяльністю через неї, розшуку осіб, які порушили режим Державного кордону РФ, у з'ясуванні та перевірці обставин правопорушень громадян, затриманих в адміністративному або кримінально-процесуальному порядку;
  інформує прикордонні органи про стан правопорядку в прикордонних районах Росії, виявлених протиправних діях, злочинних групах і осіб, що мають протиправні устремління відносно Державного кордону та прикордонних органів;
  забезпечує участь органів внутрішніх справ в контролі за дотриманням прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через Державний кордон РФ;
  забезпечує за поданнями прикордонних органів тимчасове обмеження або заборона доступу громадян на окремі ділянки місцевості чи об'єкти поблизу Державного кордону РФ під час проведення прикордонних пошуків і операцій, при відображенні збройних вторгнень на територію РФ або перешкоджання незаконним масовим перетину Державного кордону РФ;
  забезпечує громадський порядок при проведенні на Державному кордоні РФ і в прикордонних районах Росії масових заходів федерального або міжнародного характеру;
  забезпечує правопорядок в прикордонних районах при виникненні надзвичайних ситуацій, введення режиму надзвичайного стану;
  бере участь у правовому вихованні населення прикордонних районів Росії, профілактиці спільно з прикордонними органами правопорушень на Державному кордоні РФ і в пунктах пропуску через неї.
  Приймати у відповідності з федеральним законом заходів щодо припинення в ході виборчих кампаній, при підготовці та проведенні референдумів суперечить закону передвиборної агітації, агітації з питань референдуму, інформувати виборчі комісії, комісії референдуму про факти виявлених порушень та вжиті у зв'язку з цим заходи; надавати за запитами виборчих комісій, комісій референдуму відомості про наявність незнятої або непогашеної судимості у осіб, які є кандидатами на посаду Президента РФ, кандидатами в депутати законодавчих (представницьких) органів державної влади, кандидатами на виборні посади місцевого самоврядування; здійснювати охорону приміщень, де зберігаються бюлетені для голосування на виборах, референдумах; брати участь у забезпеченні безпеки громадян і громадського порядку в приміщеннях для голосування та на територіях навколо них; надавати за запитами виборчих комісій, комісій референдуму інше сприяння з метою забезпечення безперешкодного здійснення цими комісіями повноважень, покладених на них федеральним законом (п. 31).
  Подібним чином раніше в п. п. 27 і 28 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 6 грудня 1999 р. N 209-ФЗ) встановлювалися обов'язки міліції: сприяти виборчим комісіям, комісіям референдуму в реалізації їх повноважень, у тому числі надавати виборчим комісіям за їх запитами відомості про наявність незнятої або непогашеної судимості у кандидатів, зареєстрованих кандидатів у депутати або на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування (п. 27); вживати заходів щодо припинення в ході виборчої кампанії, при підготовці та проведенні референдуму суперечить закону передвиборної агітації, агітації з питань референдуму (включаючи заходи по припиненню спроб підкупу виборців, учасників референдуму), інформувати відповідну виборчу комісію або комісію референдуму про факти виявлених порушень та вжиті у зв'язку з цим заходи (п. 28).
  Як видно, в розглянутому пункті новим є вказівка на здійснення охорони приміщень, де зберігаються бюлетені для голосування на виборах, референдумах; на участь у забезпеченні безпеки громадян і громадського порядку в приміщеннях для голосування та на територіях навколо них; на надання за запитами виборчих комісій, комісій референдуму іншого сприяння з метою забезпечення безперешкодного здійснення цими комісіями повноважень, покладених на них федеральним законом.
  Розглянуті обов'язки поліції зумовлені нормами законодавства про вибори і референдуми, тобто Федерального конституційного закону від 28 червня 2004 р. N 5-ФКЗ "Про референдум Російської Федерації" (1), Федеральних законів від 12 червня 2002 р. N 67-ФЗ "Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації "(2), від 10 січня 2003 р. N 19-ФЗ" Про вибори Президента Російської Федерації "(3), від 18 травня 2005 р. N 51-ФЗ" Про вибори депутатів Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації "(4) і від 26 листопада 1996 р. N 138-ФЗ "Про забезпечення конституційних прав громадян України обирати і бути обраними до органів місцевого самоврядування" (5).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2004. N 27. Ст. 2710.
  (2) СЗ РФ. 2002. N 24. Ст. 2253.
  (3) СЗ РФ. 2003. N 2. Ст. 171.
  (4) СЗ РФ. 2005. N 21. Ст. 1919.
  (5) СЗ РФ. 1996. N 49. Ст. 5497.
  Про низку обов'язків з перерахованих в розглянутому пункті говорилося як про приписах, адресованих для виконання МВС Росії разом з іншими правоохоронними органами, в п. 7 Постанови Уряду РФ від 17 вересня 2007 р. N 589 "Про заходи з надання сприяння виборчим комісіям у реалізації їх повноважень при підготовці та проведенні виборів депутатів Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації та Президента Російської Федерації "(1).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2007. N 39. Ст. 4667.
  Для виконання обов'язків, встановлених в розглянутому пункті, в п. 1 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону передбачено право поліції вимагати від громадян і посадових осіб припинення протиправних дій, а одно дій, що перешкоджають законній діяльності державних і муніципальних органів, депутатів законодавчих (представницьких) органів державної влади, депутатів представницьких органів муніципальних утворень, членів виборчих комісій, комісій референдуму, а також діяльності громадських об'єднань (див. коментар до зазначеної статті).
  Брати участь відповідно до законодавства РФ у забезпеченні авіаційної безпеки у галузі цивільної авіації; охороняти в порядку, встановленому Урядом РФ, аеропорти і об'єкти їх інфраструктури; виносити висновки про можливість допуску до роботи в службі авіаційної безпеки у випадках, якщо ця робота пов'язана з об'єктами, що становлять підвищену небезпеку для життя і здоров'я громадян, а також для навколишнього середовища (п. 32).
  Раніше в п. 31 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 21 березня 2005 р. N 20-ФЗ) вказувалося тільки на обов'язок міліції брати участь у межах своєї компетенції у забезпеченні авіаційної безпеки в цивільній авіації. Участь органів внутрішніх справ у забезпеченні авіаційної безпеки передбачено в п. 2 ст. 83 ВЗК РФ (в ред. Федерального закону від 21 березня 2005 р. N 20-ФЗ).
  Інші положення розглянутого пункту не є нововведеннями, оскільки відповідне регулювання міститься в нормах ВЗК РФ:
  згідно п. 6 ст. 84 даного Кодексу (в ред. Федерального закону від 21 березня 2005 р. N 20-ФЗ) охорона аеропортів та об'єктів їх інфраструктури здійснюється підрозділами відомчої охорони федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі транспорту, та органами внутрішніх справ у порядку, встановленому Урядом РФ . Відповідним актом є Постанова Уряду РФ від 30 липня 1994 р. N 897 "Про Федеральної системі забезпечення захисту діяльності цивільної авіації від актів незаконного втручання" (1), якою затверджено Положення про Федеральної системі забезпечення захисту діяльності цивільної авіації від актів незаконного втручання;
  ---
  (1) СЗ РФ. 1994. N 15. Ст. 1795.
  у підпункті 4 п. 4 ст. 52 даного Кодексу (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ) передбачено, що на роботу в служби авіаційної безпеки не приймаються особи, щодо яких за результатами перевірки, проведеної відповідно до коментованим Законом, є висновок органів внутрішніх справ про неможливість допуску цих осіб до здійснення діяльності, пов'язаної з об'єктами, що становлять підвищену небезпеку для життя чи здоров'я людини, а також для навколишнього середовища. Раніше, тобто до внесення Федеральним законом від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ змін, у зазначеній нормі говорилося про Закон 1991 про міліції.
  Права, що надаються поліції при здійсненні контролю за забезпеченням авіаційної безпеки у галузі цивільної авіації, передбачені в п. 27 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї).
  Брати участь у здійсненні контролю за дотриманням громадянами РФ та посадовими особами порядку реєстрації та зняття громадян РФ з реєстраційного обліку за місцем перебування та за місцем проживання в межах Росії, а також за дотриманням іноземними громадянами та особами без громадянства порядку тимчасового або постійного проживання, тимчасового перебування в Росії, в'їзду в Росію, виїзду з Росії і транзитного проїзду через територію Росії (п. 33).
  Подібним чином раніше в п. 17 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 18 липня 2006 р. N 121-ФЗ) встановлювався обов'язок міліції здійснювати контроль за дотриманням громадянами і посадовими особами встановлених правил реєстраційного обліку громадян РФ, а також за дотриманням іноземними громадянами та особами без громадянства встановлених для них правил в'їзду до Росії, виїзду з Росії, перебування в Росії і транзитного проїзду через територію Росії у взаємодії з федеральним органом виконавчої влади, уповноваженим на здійснення функцій з контролю та нагляду у сфері міграції, та його територіальними органами.
  Як видно, в розглянутому пункті говориться про виконання відповідних обов'язків у порядку, визначеному федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, і федеральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері міграції та здійснює правозастосовні функції, функції з контролю, нагляду та надання державних послуг у сфері міграції. Таким федеральним органом виконавчої влади відповідно до п. 1 Положення про Федеральній міграційній службі, затв. Указом Президента РФ від 19 липня 2004 р. N 928 "Питання Федеральної міграційної служби" (в ред. Указу Президента РФ від 21 березня 2007 р. N 403) (1), є ФМС Росії.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2004. N 30. Ст. 3150; 2007. N 13. Ст. 1540.
  Відповідними актами є:
  Адміністративний регламент виконання Федеральною міграційною службою, її територіальними органами та органами внутрішніх справ Російської Федерації державної функції з контролю і нагляду за дотриманням громадянами Російської Федерації і посадовими особами правил реєстрації та зняття громадян Російської Федерації з реєстраційного обліку за місцем перебування та за місцем проживання в межах Російської Федерації (1), затв. Наказом МВС Росії і ФМС Росії від 19 травня 2009 р. N 385/117;
  ---
  (1) БНА ФОИВ. 2009. N 33.
  Адміністративний регламент по виконанню державною функції контролю та нагляду за дотриманням положень міграційного законодавства Російської Федерації іноземними громадянами та особами без громадянства та за дотриманням правил залучення роботодавцями, замовниками робіт (послуг) іноземних працівників у Російську Федерацію і використання їх праці (1), затв. Наказом МВС Росії і ФМС Росії від 30 квітня 2009 р. N 338/97.
  ---
  (1) РГ. 2009. 17 червня. N 108.
  Слід підкреслити, що в розглянутому пункті йдеться про участь поліції у здійсненні відповідного контролю, в той час як у проекті коментованого Закону говорилося безпосередньо про здійснення поліцією відповідного контролю. Як зазначалося Громадською палатою РФ при роботі над проектом коментованого Закону, в ньому як і раніше на поліцію покладається обов'язок з контролю за дотриманням громадянами і посадовими особами встановлених правил реєстраційного обліку громадян, що має бути покладено на співробітників ФМС Росії, а поліція вправі тільки сприяти забезпеченню правопорядку при їх роботі (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980).
  Направляти матеріали до податкового органу для прийняття по них рішення при виявленні обставин, що вимагають вчинення дій, віднесених НК РФ до повноважень податкових органів РФ, в десятиденний строк з дня виявлення зазначених обставин (п. 34).
  Точно така ж обов'язок міліції встановлювалася в п. 34 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 29 грудня 2009 р. N 383-ФЗ). Відповідне регулювання міститься у п. 2 ст. 36 частини першої НК РФ (у ред. Федерального закону від 28 грудня 2010 р. N 404-ФЗ), що встановлює, що при виявленні обставин, що потребують здійснення дій, віднесених цим Кодексом до повноважень податкових органів, органи внутрішніх справ, слідчі органи зобов'язані в десятиденний строк з дня виявлення зазначених обставин направити матеріали до відповідного податкового органу для прийняття по них рішення. Наказом МВС Росії і ФНС Росії від 30 червня 2009 р. N 495/ММ-7-2-347 "Про затвердження порядку взаємодії органів внутрішніх справ і податкових органів щодо запобігання, виявлення і припинення податкових правопорушень і злочинів" (1) затверджено Інструкцію про порядок направлення органами внутрішніх справ матеріалів до податкових органів при виявленні обставин, що вимагають вчинення дій, віднесених до повноважень податкових органів, для прийняття по них рішення.
  ---
  (1) РГ. 2009. 16 вересня. N 173.
  Сприяти органам охорони здоров'я в доставлянні в медичні організації за рішенням суду осіб, які ухиляються від явки за викликом в ці організації; брати участь спільно з органами охорони здоров'я у випадках і порядку, які передбачені законодавством РФ, у спостереженні за особами, які страждають психічними розладами, хворими на алкоголізм або наркоманією та представляють небезпеку для оточуючих, з метою попередження вчинення ними злочинів та адміністративних правопорушень; сприяти медичним працівникам у здійсненні призначеної судом недобровільної госпіталізації осіб у медичні організації, а також забезпечувати медичним працівникам безпечні умови для доступу до цих осіб і їх огляду (п. 35).
  Раніше в п. 22 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) встановлювалося, що міліція зобов'язана здійснювати для надання медичної допомоги привід в заклади охорони здоров'я за їх уявленнями, санкціонованим судом (суддею), ухиляються від явки за викликом осіб, які страждають захворюваннями та представляють безпосередню небезпеку для себе або оточуючих, а також зазначених осіб, які вчинили суспільно небезпечні діяння; забезпечувати спільно з органами охорони здоров'я у випадках і порядку, що встановлені законодавством РФ, спостереження за особами, які страждають психічними розладами, хворими алкоголізмом або наркоманією, представляють небезпеку для оточуючих, з метою профілактики правопорушень.
  Відповідне регулювання міститься в Законі РФ від 2 липня 1992 р. N 3185-1 "Про психіатричну допомогу й гарантії прав громадян при її наданні" (1). Відповідно до частини 3 ст. 30 названого Закону (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ) співробітники поліції зобов'язані сприяти медичним працівникам при здійсненні недобровільної госпіталізації та забезпечувати безпечні умови для доступу до госпіталізіруемих обличчю і його огляду; у випадках необхідності запобігання дій, загрожують життю та здоров'ю оточуючих з боку госпіталізується особи або інших осіб, а також при необхідності розшуку та затримання особи, яка підлягає госпіталізації, співробітники поліції діють у порядку, встановленому коментованим Законом. Раніше, тобто до внесення Федеральним законом від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ змін, у зазначеній нормі говорилося відповідно про співробітників міліції і про Закон 1991 про міліції.
  ---
  (1) Відомості СНР і ЗС РФ. 1992. N 33. Ст. 1913.
  Наказом МОЗ Росії і МВС Росії від 30 квітня 1997 р. N 133/269 "Про заходи щодо попередження суспільно небезпечних дій осіб, які страждають психічними розладами" (1) затверджено Інструкцію про організацію взаємодії органів охорони здоров'я та органів внутрішніх справ Російської Федерації щодо попередження суспільно небезпечних дій осіб, які страждають психічними розладами.
  ---
  (1) Охорона. 1997. N 8.
  У пунктах 11 і 12 ч. 2 ст. 14 коментованого Закону передбачено, що поліція має право затримувати: осіб, що зробили спробу самогубства або що мають ознаки вираженого психічного розладу і створюють своїми діями небезпеку для себе і оточуючих, - до передачі їх у лікувальні установи або за місцем проживання (п. 11); осіб , які вчинили втечу з психіатричного лікувального закладу або переховуються від призначеної судом недобровільної госпіталізації в такий заклад, - до передачі їх до психіатричного лікувального закладу (п. 12).
  Слід згадати, що Громадською палатою РФ при роботі над проектом коментованого Закону пропонувалося конкретизувати обов'язок поліції сприяти органам охорони здоров'я в доставлянні в психіатричні лікувальні установи за рішенням суду осіб, які ухиляються від явки за викликом в ці установи, які страждають психічними захворюваннями та представляють безпосередню небезпеку для себе і оточуючих, включивши до Закону вказівка на те, що доставлення зазначених осіб проводиться співробітниками поліції лише за участі медичних працівників; це викликано тим, що відсутність відповідних навичок здатне призвести до заподіяння тілесних ушкоджень співробітникам і загибелі хворого. Також зазначалося, що оскільки проектом закріплюється за поліцією право на затримання вказаних осіб, то необхідно в обов'язковому порядку проводити навчальні заняття для співробітників поліції, щоб уникнути принесення шкоди їм і затримуваних громадянам (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1 / 1980). Як видно, ці пропозиції так і не були реалізовані.
  Сприяти державним і муніципальним органам, депутатам законодавчих (представницьких) органів державної влади, депутатам представницьких органів муніципальних утворень, зареєстрованим кандидатам на посаду Президента РФ, зареєстрованим кандидатам у депутати законодавчих (представницьких) органів державної влади, кандидатам на виборні посади місцевого самоврядування, посадовим особам , членам виборчих комісій, комісій референдуму, представникам громадських об'єднань та організацій у здійсненні їх законної діяльності, якщо їм протидія або загрожує небезпека; інформувати вищих посадових осіб суб'єктів РФ (керівників вищих виконавчих органів державної влади суб'єктів РФ) і виборних посадових осіб місцевого самоврядування (голів муніципальних утворень) про стан правопорядку на відповідній території (п. 36).
  Подібним чином раніше в п. 23 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 6 грудня 1999 р. N 209-ФЗ) встановлювався обов'язок міліції надавати сприяння у межах своїх повноважень депутатам представницьких органів державної влади, органів місцевого самоврядування, кандидатам, зареєстрованим кандидатам у депутати або на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, посадовим особам органів державної влади та органів місцевого самоврядування, членам виборчих комісій, комісій референдуму, представникам громадських об'єднань у здійсненні їх законної діяльності, якщо їм протидія або загрожує небезпека.
  Як видно, перелік органів та осіб, яким поліція зобов'язана сприяти, по-перше, викладений з використанням дещо інших термінів і, по-друге, розширений за рахунок включення до нього державних і муніципальних органів, представників організацій (а не тільки суспільних об'єднань) . Крім того, включено вказівку на необхідність інформування відповідних посадових осіб про стан правопорядку на відповідній території. Слід підкреслити, що, як і раніше, умовою надання сприяння перерахованим органам та особам є обставини надання їм протидії або наявності небезпеки.
  Розглянута обов'язок поліції зумовлена нормами Федеральних законів "Про загальні принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації" і "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації", а також нормами законодавства про вибори і референдуми, т.е . Федерального конституційного закону "Про референдум Російської Федерації", Федеральних законів "Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації", "Про вибори Президента Російської Федерації", "Про вибори депутатів Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації" і " Про забезпечення конституційних прав громадян України обирати і бути обраними до органів місцевого самоврядування ").
  Для виконання обов'язків, встановлених в розглянутому пункті, в п. 1 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону передбачено право поліції вимагати від громадян і посадових осіб припинення протиправних дій, а одно дій, що перешкоджають законній діяльності державних і муніципальних органів, депутатів законодавчих (представницьких) органів державної влади, депутатів представницьких органів муніципальних утворень, членів виборчих комісій, комісій референдуму, а також діяльності громадських об'єднань (див. коментар до зазначеної статті).
  Вилучати у громадян і посадових осіб документи, що мають ознаки підробки, а також речі, вилучені з цивільного обороту або обмежено оборотоздатні, що знаходяться у них без спеціального дозволу, з складанням протоколу і врученням його копії зазначеним громадянам та посадовим особам (п. 37).
  Раніше подібне положення передбачалося в п. 27 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції, але в якості права міліції. На відміну від зазначеного положення в розглянутому пункті: використано загальне поняття "речі" замість понять "речі", "предмети" і "речовини"; включено вказівку на обмежено оборотоздатні речі; прямо зазначена необхідність складання протоколу та вручення його копії, не відтворено вказівку на зберігання безхазяйного майна та вирішення питання про його подальшу приналежності.
  Оборотоздатність об'єктів цивільних прав визначена в ст. 129 частини першої ДК РФ. Зазначеною статтею поряд з іншим передбачено наступне: об'єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку універсального правонаступництва (успадкування, реорганізація юридичної особи) або іншим способом, якщо вони не вилучені з обігу або не обмежені в обороті (п. 1); види об'єктів цивільних прав, перебування яких в обороті не допускається (об'єкти, вилучені з обороту), мають бути прямо вказані в законі; види об'єктів цивільних прав, які можуть належати лише певним учасникам обороту або перебування яких в обороті допускається за спеціальним дозволом (об'єкти, обмежено оборотоздатні), визначаються у порядку, встановленому законом (п. 2).
  Слід також зазначити, що в рамках відповідного виду виробництв вилучення речей і документів регламентовано відповідними нормами КПК РФ, КоАП РФ і Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність".
  Забезпечувати збереження знайдених і зданих в поліцію документів, речей, скарбів, цінностей та іншого майна, їх повернення законним власникам або передачу у відповідні державні або муніципальні органи (п. 38).
  У даному пункті відтворені з певними змінами положення п. п. 20 і 21 ст. 10 Закону 1991 про міліції, що покладали на міліцію обов'язки вживати невідкладних заходів щодо забезпечення збереження безхазяйного майна та скарбів до передачі їх у відання відповідних державних органів і посадових осіб (п. 20); забезпечувати збереження знайдених і зданих у міліцію документів, речей, цінностей та іншого майна, вживати заходів щодо їх повернення законним власникам або за реалізації в установленому порядку (п. 21).
  Відповідне регулювання міститься в ст. 227 "Знахідка" частини першої ДК РФ (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ): якщо особа, яка має право вимагати повернення знайденої речі, або місце її перебування невідомі, знайшов річ зобов'язаний заявити про знахідку в поліцію або в орган місцевого самоврядування (п. 2); знайшов річ право зберігати її у себе або здати на зберігання в поліцію, орган місцевого самоврядування або вказаною ними особі; швидкопсувна річ або річ, витрати з зберігання якої незрівнянно великі в порівнянні з її вартістю, може бути реалізована знайшли річ з одержанням письмових доказів, що засвідчують суму виручки; гроші, виручені від продажу знайденої речі, підлягають поверненню особі, уповноваженій на її отримання (п. 3).
  Поняття скарбу визначено в п. 1 ст. 233 даного Кодексу як зариті в землі або приховані іншим способом гроші або цінні предмети, власник яких не може бути встановлений або в силу закону втратив на них право. У пункті 2 зазначеної статті передбачено, що у разі виявлення скарбу, що містить речі, які відносяться до пам'ятників історії або культури, вони підлягають передачі у державну власність.
  2. У частині 2 коментованої статті встановлено, що інші обов'язки, ніж перелічені в ч. 1 даної статті, можуть бути покладені на поліцію тільки шляхом внесення змін до коментований Закон. Ця норма є нововведенням, обумовленим іншим нововведенням, про який згадувалося вище, - в перелік обов'язків поліції включені функції, які не були враховані в Законі 1991 про міліції, але які міліція здійснювала у відповідності з іншими законодавчими та іншими нормативними правовими актами.
  Доречно згадати, що Комітетом Державної Думи з конституційного законодавства і державного будівництва при роботі над проектом коментованого Закону викладалися наступні зауваження, які не знайшли своєї реалізації (див. Висновок від 25 листопада 2010 р.):
  авторами законопроекту пропонується встановити вичерпний перелік обов'язків і прав поліції, які мають чітко встановлені рамки, закріпивши окремим положенням, що інші обов'язки можуть бути покладені на поліцію тільки шляхом внесення змін до коментований Закон;
  в той же час наявність у поліції двоїстих функцій, таких як здійснення контролю за діяльністю приватних детективних і охоронних організацій, з одного боку, і безпосередня охорона самою поліцією на договірній основі майна громадян та організацій, з іншого боку, веде до конфлікту інтересів органів поліції. Необхідно виключити можливість поліції займатися комерційною діяльністю в будь-яких її проявах з метою посилення антикорупційної складової;
  проектованими положеннями передбачається встановити не властиві поліції функції у сфері ліцензування, реєстрації автотранспорту та його технічного огляду, приймання іспитів на право керування автотранспортом, оформлення водійських посвідчень, здійснення експертно-криміналістичної діяльності, участі в авіаційної безпеки, участі в податкових перевірках за запитами податкових органів РФ . Комітетові представляється доцільним виключити такі функції поліції;
  у цьому зв'язку Комітетом пропонується виключити з функціонала поліції повноваження, дублюючі компетенцію ФМС Росії з контролю за дотриманням громадянами РФ порядку реєстрації, шляхом закріплення за поліцією права брати участь у здійсненні контролю за дотриманням громадянами РФ та посадовими особами порядку реєстрації. Внесення змін обумовлено тим, що законодавством РФ здійснення всіх контрольних функцій у сфері міграції покладено на ФМС Росії.
  3. Частина 3 коментованої статті передбачає, що в тому випадку, якщо порядок виконання покладених на поліцію обов'язків не є предметом регулювання федеральних законів, нормативних правових актів Президента РФ чи нормативних правових актів Уряду РФ, порядок виконання таких обов'язків визначається федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ . Інакше кажучи, федеральний законодавець наділяє МВС Росії повноваженням щодо визначення порядку виконання покладених на поліцію обов'язків в частині, не врегульованою федеральними законами, указами Президента РФ і постановами Уряду РФ. Точно таке ж регулювання передбачене в ч. 3 ст. 13 коментованого Закону щодо визначення порядку реалізації прав, наданих поліції.
  Закон 1991 про міліції не містив подібних норм, але відповідні нормотворчі повноваження МВС Росії в ньому з очевидністю малися на увазі і були закріплені в раніше діяв Положенні про Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Указом Президента РФ від 19 липня 2004 р. N 927 (див. коментар до ст. 3 Закону).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 12. Обов'язки поліції"
  1. Стаття 12. Обов'язки поліції
      стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  2. § 3. Політико-правові засади організації місцевої влади в УРСР
      обов'язок проводити в життя декрети і постанови центральної влади. Вони наділялися правом видавати обов'язкові постанови, виробляти реквізиції та конфіскації, накладати штрафи, закривати контрреволюційні органи друку, проводити арешти, розпускати громадські організації, що закликають до активної протидії або повалення радянської влади. У цьому ж документі Радам
  3. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
      обов'язок сплачувати законно встановлені податки. Загальність податкового обов'язку виражена в ст. 57 словом «кожен». Таким чином, підприємець, який здійснює свою діяльність в будь-якому дозволяється за законом якості - юридичної особи або індивідуального підприємця, визнається платником податків. Разом з тим його обов'язок не безмежна, вона огра-нічена «законно встановленими»
  4. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
      обов'язки платників податків. Права платників податків передбачені в ст. 12 Закону «Про основи податкової системи в РФ». Серед них присутні права як процесуального (право знайомитися з актами податкових перевірок, робити пояснення щодо обчислення та сплати податків і за актами проведених перевірок), так і матеріального характеру (право на судову і адміністративну захист платника податків,
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  6. 1. Договір в системі речових і зобов'язальних правовідносин
      стаття ГК (ст. 216) зробила цей перелік незамкнутим, відкритим. Зобов'язальне право в новому ЦК складає зміст уже двох розділів ГК, один з яких присвячений загальним положенням зобов'язального права, а інший - окремими видами зобов'язань. Разом з тим поділ на "речове" і "зобов'язальне" доводиться проводити стосовно і до інших інститутів ГК. Зокрема, воно повинно
  7. 4. Учасники страхових відносин
      стаття Кодексу складається з норм, що відтворюють положення Закону, після чого включає пряму відсилання з певних питань до законів про страхування. Стаття 938 ЦК, так само як і Закон про організацію страхової справи, передбачає, що страховиками можуть виступати тільки юридичні особи. Притому Закон визнав за необхідне підкреслити - юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми,
  8. 12. Обов'язкове страхування
      стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і в якості виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
  9. 2. Договір перевезення пасажирів і багажу
      стаття передбачає порушення договору перевезення пасажиром, що дають перевізнику право відступитися від договору, тобто скасувати або припинити дію договору за своєю односторонньою волі крім згоди пасажира і без звернення до суду. З точки зору цивільного права сутність правомочності, що надається громадському візникові у випадках невнесення пасажиром провізної плати або непокори
  10. 3. Договір перевезення вантажів
      стаття має на меті встановити виняток із загального правила про відповідальність перевізника за незбереження вантажу в тому сенсі, що за наявності певних обставин, які викликають припущення власної провини відправника, перевізник не зобов'язаний доводити, що незбереження вантажу мала місце дійсно в силу зазначених обставин. Таке виключення із загального правила, на думку
© 2014-2022  yport.inf.ua