Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 11. Використання досягнень науки і техніки, сучасних технологій та інформаційних систем


Коментар до статті 11
1. Стаття, що розкриває зміст такого принципу діяльності поліції, як використання досягнень науки і техніки, сучасних технологій та інформаційних систем. Частина 1 даної статті покладає на поліцію обов'язок використовувати у своїй діяльності досягнення науки і техніки, інформаційні системи, мережі зв'язку, а також сучасну інформаційно-телекомунікаційну інфраструктуру. Закон 1991 про міліції подібної регламентації не містив, лише в п. 14 ч. 1 його ст. 11 (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) згадувалося про право міліції використовувати для документування своєї діяльності інформаційні системи. Це положення відтворено в п. 33 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї).
Слід зазначити, що Наказом МВС Росії від 28 грудня 2005 р. N 1055 "Про організацію наукового забезпечення та розповсюдження передового досвіду в органах внутрішніх справ Російської Федерації і внутрішніх військах МВС Росії" (в ред. Наказу МВС Росії від 11 липня 2006 р. N 543) (1) з метою вдосконалення системи наукового забезпечення та розповсюдження передового досвіду діяльності органів внутрішніх справ РФ і внутрішніх військ МВС Росії затверджено:
--- ---
(1) СПС.
Положення про організацію наукової і науково-технічної діяльності в системі Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації;
Типове положення про науково-практичної секції Ради Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації з науки і передового досвіду;
Інструкція про порядок впровадження наукової продукції в діяльність органів внутрішніх справ Російської Федерації і внутрішніх військ МВС Росії і її авторське супроводі;
Інструкція про порядок реєстрації та обліку науково-дослідних, дослідно-конструкторських робіт та дисертаційних досліджень в МВС Росії;
Перелік головних науково-дослідних та освітніх установ вищої професійної освіти МВС Росії по напрямках наукової та науково-технічної діяльності;
Пріоритетні напрями наукових досліджень в освітніх установах вищої професійної освіти МВС Росії;
Пріоритетні напрями наукового забезпечення діяльності МВС Росії;
Типове положення про координаційну раду за науковою спеціальністю дисертаційних досліджень;
Перелік науково-дослідних та освітніх установ вищої професійної освіти МВС Росії, в яких утворюються координаційні ради з наукових спеціальностей дисертаційних досліджень;
Положення про виявленні, впровадженні та поширенні передового та позитивного досвіду оперативно-службової діяльності органів внутрішніх справ Російської Федерації та службово-бойової діяльності внутрішніх військ МВС Росії.
2. Частина 2 коментованої статті вказує на застосування поліцією електронних форм прийому та реєстрації документів, повідомлення про хід надання державних послуг, взаємодії з іншими правоохоронними органами, державними і муніципальними органами, громадськими об'єднаннями та організаціями.
Відносно порядку застосування таких електронних форм дана норма відсилає до законодавства РФ. Основними відповідними актами є Федеральні закони від 10 січня 2002 р. N 1-ФЗ "Про електронний цифровий підпис" (1), від 7 липня 2003 р. N 126-ФЗ "Про зв'язок" (2), від 27 липня 2006 N 149-ФЗ "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" та від 27 липня 2010 р. N 210-ФЗ "Про організацію надання державних та муніципальних послуг" (3). До речі кажучи, саме у зв'язку прийняттям останнього з названих Законів Федеральним законом від 27 липня 2010 р. N 227-ФЗ у ст. 10 Закону 1991 про міліції був включений п. 3.1, що зобов'язує міліцію приймати і реєструвати повідомлення та іншу інформацію, що надходить у формі електронних документів, про злочини, про адміністративні правопорушення та про події, які загрожують особистій чи громадській безпеці, своєчасно вживати заходи, передбачені законодавством. Відповідне регулювання міститься у п. 1 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї).
---
(1) СЗ РФ. 2002. N 2. Ст. 127.
(2) СЗ РФ. 2003. N 28. Ст. 2895.
(3) СЗ РФ. 2010. N 31. Ст. 4179.
3. Згідно частини 3 коментованої статті поліція використовує технічні засоби, включаючи засоби аудіо-, фото-та відеофіксації, при документуванні обставин вчинення злочинів, адміністративних правопорушень, обставин пригод, у тому числі в громадських місцях, а також для фіксування дій співробітників поліції, які виконують покладені на них обов'язки.
Дане положення представляється спадкоємних по відношенню до положень п. п. 14 і 15 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 161-ФЗ), що надавали (поряд з іншим) права міліції:
використовувати для документування своєї діяльності відео- та аудіотехніку, кіно-і фотоапаратуру, а також інші технічні та спеціальні засоби, що не заподіюють шкоди життю, здоров'ю людини і навколишньому середовищу (п. 14);
проводити реєстрацію, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку, дактилоскопію осіб, підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів, підданих адміністративному арешту, а також осіб, щодо яких є привід до порушення справи про адміністративне правопорушення, при неможливості встановлення їх особи та інших осіб, щодо яких згідно з федеральним законом передбачена обов'язкова дактилоскопічна реєстрація (п. 15).
Ці положення відтворені відповідно в п. п. 33 і 19 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї).
4. Частина 4 коментованої статті покладає на федеральний орган виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, обов'язок щодо забезпечення поліції можливості використання інформаційно-телекомунікаційної мережі Інтернет, автоматизованих інформаційних систем, інтегрованих банків даних.
У цьому відношенні необхідно відзначити, що в системі МВС Росії впроваджені такі автоматизовані системи організації правової роботи:
автоматизована інформаційна правова система з судового захисту інтересів органів внутрішніх справ і внутрішніх військ МВС Росії - АІПС "Судова практика" (Наказ МВС Росії від 31 грудня 2005 р. N 1174 "Про введення в експлуатацію автоматизованої інформаційної правової системи з судового захисту інтересів органів внутрішніх справ і внутрішніх військ МВС Росії - АІПС" Судова практика "<1 >);
---
(1) СПС.
спеціалізована територіально розподілена автоматизована система "Юрист" - страс "Юрист" (Наказ МВС Росії від 27 червня 2007 р. N 593 "Про порядок експлуатації автоматизованих інформаційно-пошукових систем правового призначення "(1));
---
(1) СПС.
автоматизована інформаційна пошукова система ведення контрольно-наглядових справ з супроводу проектів нормативних правових актів та планів правоподготовітельних робіт - АІПС "Супровід проектів НПА" (Наказ МВС Росії від 26 липня 2008 р. N 660 "Про впровадження автоматизованої інформаційно-пошукової системи з супроводу проектів нормативних правових актів та планів правоподготовітельних робіт" (1));
--- ---
(1) СПС.
автоматизована аналітична інформаційна система моніторингу нормативного правового забезпечення діяльності органів внутрішніх справ РФ і внутрішніх військ МВС Росії - АІС "Моніторинг" (Наказ МВС Росії від 26 липня 2008 р. N 661 "Про правовому моніторингу в системі МВС Росії" (1)).
---
<1 > СПС.
Слід також згадати, що Наказом МВС Росії від 20 травня 2008 р. N 435 (1) затверджено нову редакцію Програми МВС Росії "Створення єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи органів внутрішніх справ".
---
< 1> СПС.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 11. Використання досягнень науки і техніки, сучасних технологій та інформаційних систем "
  1. Стаття 11. Використання досягнень науки і техніки, сучасних технологій та інформаційних систем
    використання всіма фізичними та юридичними особами і в послугах якої цим особам не може бути відмовлено (ст. 3 Федерального закону від 10 січня 2002 року N 1-ФЗ "Про електронний цифровий підпис"). --- --- Див: Собр. законодавства РФ. 2006. N 31 (1 ч.). Ст. 3448. Див: Собр. законодавства РФ. 2002. N 2. Ст. 127. 6. Якщо виходити з
  2. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3 ; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  3. § 1. Інтелектуальна власність як сукупність прав і структурне утворення в системі права
    статтях закону, принципи авторського права виводяться з аналізу всієї сукупності авторсько-правових норм. Знання принципів дозволяє орієнтуватися в авторському законодавстві, правильно тлумачити і застосовувати на практиці окремі його норми, а також вирішувати питання, на які немає прямої відповіді в чинному законодавстві. До числа основних принципів російського авторського права, відображених
  4. § 2. Міжнародно-правова охорона промислової власності
    використання нововведення. Однак держави вправі встановлювати даний інститут згідно своєму національному законодавству. Другим важелем полегшення закордонного патентування винаходів, товарних знаків, фірмових найменувань і вказівок місць походження товарів, зафіксованим у Конвенції, було сформульоване в ній право конвенційного пріоритету. Його суть розкривається в таких
  5. Стаття 5. Дотримання і повагу прав і свобод людини і громадянина
    стаття визначає зміст такого принципу діяльності поліції, як дотримання і повага прав і свобод людини і громадянина. Відкриває дану статтю положення про те, що поліція здійснює свою діяльність на основі дотримання і поваги прав і свобод людини і громадянина. Це положення грунтується на відповідних конституційних нормах: норми ст. 2 Конституції РФ, в якій в якості
  6. § 1. Поняття та ознаки інноваційної діяльності
    використання в практичних цілях наукових або науково-технічних результатів у всіх сферах людської діяльності. У вузькому сенсі інноваційною діяльністю вважають використання в практичних цілях наукових або науково-технічних результатів в одній зі сфер людської діяльності. У даний главі використовується переважно вузьке трактування поняття інноваційної діяльності, областю
  7. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  10. 3. Застава
    використання раніше вельми популярних способів забезпечення виконання зобов'язань, наприклад, таких, як неустойка, втрачає практичний сенс. Справді, звідки контрагенту за договором, який не має коштів у кількості, достатній для сплати боргу, взяти гроші для сплати штрафу або пені? У цьому сенсі заставу володіє безперечними перевагами. По-перше, договір застави
© 2014-2022  yport.inf.ua