Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 84. Оплата медичних послуг

Коментар до статті 84
стаття визначає умови надання альтернативних безкоштовну медицину платних медичних послуг, а також особливості їх оплати.
З метою забезпечення захисту прав громадян на отримання безкоштовної медичної допомоги, розмежування порядків надання платних медичних послуг та безкоштовної медичної допомоги в Закон включена ст. 84 "Оплата медичних послуг", в якій конкретизується порядок надання платних медичних послуг громадянам.
Громадяни мають право на отримання платних медичних послуг, що надаються за їх бажанням при наданні медичної допомоги, і платних немедичних послуг (побутових, сервісних, транспортних та інших послуг), що надаються додатково при наданні медичної допомоги.
У свою чергу, платні медичні послуги надаються пацієнтам за рахунок особистих коштів громадян, коштів роботодавців та інших коштів на підставі договорів, у тому числі договорів добровільного медичного страхування.
Таким чином, законодавство надає громадянам право вибору основи (платній або безкоштовній) отримання медичної допомоги. При цьому при наданні платних медичних послуг з боку медичних організацій повинні дотримуватися порядки надання медичної допомоги.
Законом передбачено, що платні медичні послуги можуть надаватися як у повному обсязі стандарту надання медичної допомоги, так і в якості разових консультацій, процедур, діагностичних досліджень та інших послуг, у тому числі понад виконуваних стандартів медичної допомоги (ч. 4 ст. 84 Закону).
Згідно ч. 5 коментованої статті медичні організації, що беруть участь у реалізації програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги та територіальної програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги, мають право надавати пацієнтам платні медичні послуги у випадках, якщо:
1) надання послуги здійснюється на інших умовах, ніж передбачено програмою державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги, територіальними програмами державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги та (або) цільовими програмами;
2) надання медичних послуг здійснюється анонімно, за винятком випадків, передбачених законодавством РФ;
3) послуги надаються громадянам іноземних держав, особам без громадянства, за винятком осіб, застрахованих по обов'язковому медичному страхуванню, і громадянам РФ, не проживають постійно на її території і не є застрахованими з обов'язкового медичного страхування, якщо інше не передбачено міжнародними договорами РФ;
4) має місце самостійне звернення за отриманням медичних послуг, за винятком випадків і порядку, передбачених ст. 21 коментованого Закону (мається на увазі вибір лікаря та медичної організації).
Вперше чітко визначено умови надання платних медичних послуг громадянам, дотримання яких дозволить розмежувати їх надання з безкоштовною медичною допомогою, що надається в рамках територіальних програм державних гарантій. Крім того, закріплена важлива гарантія реалізації надання безкоштовної медичної допомоги. Зокрема, як встановлено ч. 6 ст. 84 Закону, відмова пацієнта від пропонованих платних медичних послуг не може бути причиною зменшення видів і обсягу наданої медичної допомоги, що надаються такому пацієнту без справляння плати у рамках програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги та територіальної програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги.
Система законодавства, що закріплює права споживачів у сфері медичних послуг, будується за двома рівнями. У систему загального законодавства, чинного у сфері будь-яких послуг, включаючи медичні, входять гл. 39 Цивільного кодексу РФ 1996 р. (1) і Закон РФ від 07.02.1992 N 2300-1 "Про захист прав споживачів" (2).
---
(1) СЗ РФ. 1996. N 5. Ст. 410.
(2) Відомості СНР і ЗС РФ. 1992. N 15. Ст. 766.
Відповідно до ч. 7 ст. 84 Закону про охорону здоров'я порядок та умови надання медичними організаціями платних медичних послуг пацієнтам встановлюються Урядом РФ. На даний момент з цього питання діє відоме Постанова Уряду РФ від 13.01.1996 N 27 (1), якою затверджені Правила надання платних медичних послуг населенню медичними установами.
---
(1) СЗ РФ. 1996. N 3. Ст. 194.
Принциповим моментом є обмовка законодавця про те, що до відносин, пов'язаних з наданням платних медичних послуг, застосовуються положення Закону РФ "Про захист прав споживачів" (ч. 8 ст. 84). Це важливо, оскільки в цьому випадку громадяни, які звернулися за платною медичною допомогою, має право розраховувати на гарантії, які надає їм споживче законодавство. Одночасно наявність такої норми в Законі виключає можливість двоякого тлумачення статусу пацієнта в платній медицині і суперечок, що випливають з необхідності доведення факту наявності у громадянина прав споживача.
У зв'язку з цим слід зазначити, що Закон про охорону здоров'я надає і інформаційні права пацієнтам-споживачам. Зокрема, підтверджує це наявність в Законі ст. 93, яка закріплює перелік відомостей про осіб, які беруть участь у наданні медичної допомоги. В основному це здійснюється з метою ведення персоніфікованого обліку, за допомогою якого здійснюється обробка персональних даних про осіб, що беруть участь в наданні медичних послуг.
На наш погляд, прогалиною правового регулювання в даній сфері є відсутність у Законі понять "медичні послуги" та "платні медичні послуги". Відоме їх дефінітивного співвідношення дозволило б чітко визначити ступінь гарантованості медичної допомоги, що надається в рамках державних гарантій. Відзначимо, що згадані вище Правила також не містять визначення платних медичних послуг.
Звернення уваги на проблему відсутності належної дефинитивного апарату не випадково і цілком виправдано: у сучасній літературі пропонуються власні альтернативні визначення медичної послуги. Так, на думку Ю.В. Данилочкина, медична послуга - "це сукупність професійних відплатних доцільно необхідних дій виконавця, в окремих випадках - зустрічних з боку пацієнта (замовника, споживача), спрямованих на задоволення потреб останнього у формі певного стану здоров'я" (1).
---
(1) Данилочкина Ю.В. Правове регулювання підприємницької діяльності на ринку медичних послуг: Дис. ... канд. юрид. наук. Самара, 2003. С. 69.
У свою чергу, Н.В. Зайцева пропонує під медичною послугою розуміти підприємницьку діяльність, здійснювану на професійній основі, сенс якої полягає у виконанні в інтересах конкретного громадянина комплексу медичних заходів, спрямованих на профілактику захворювань, їх діагностику та лікування, мають самостійне значення і певну вартість (1).
---
(1) Зайцева Н.В. Договір з надання медичних послуг: Автореф. дис. ... канд. юрид. наук. Волгоград, 2004. С. 6.
Як видно із зазначених авторських визначень, поняття медичної послуги зводиться до її платному характером, зумовленого оплатним началами економічної діяльності в охороні здоров'я. Багато в чому такий погляд пояснюється чисто ринковим підходом до розгляду сутності відносин, що випливають з надання медичних послуг.
Природно, ринкові начала в медицині розвивають оборот такого роду послуг. Та й, власне, сама послуга розглядається як товар особливого роду, що не має матеріального втілення і результату (1). Як відомо, в даний час повною мірою законодавчо не врегульовані питання надання громадянам платних медичних послуг. Це призводить до нерегульованого зростанню обсягів платних медичних послуг, заміщення ними безкоштовної медичної допомоги, розвитку тіньового ринку медичних послуг і зниження доступності в отриманні медичної допомоги в державних і муніципальних установах охорони здоров'я.
---
(1) Тихомиров А.В. Законодавчі проблеми регулювання ринку медичних послуг / / Відомості Верховної Ради. 2010. N 5. С. 50 - 52.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 84. Оплата медичних послуг "
  1. Стаття 779. Договір надання послуг
    оплати послуг у залежність від рішення суду, яке буде прийнято в майбутньому (Постанова Конституційного Суду РФ від 23.01.2007 N 1-П). 1. За договором возмездного надання послуг виконавець зобов'язується за завданням замовника надати послуги (здійснити певні дії або здійснити певну діяльність), а замовник зобов'язується оплатити ці послуги. Про застосування пункту 2 статті 779 см.
  2. Стаття 21.6. Ухилення від медичного обстеження
    оплати
  3. 9.1. Відповідальність суб'єктів медичного страхування
    медичних послуг, а також за відмову в наданні медичної допомоги застрахованою стороні. У разі порушення медичним закладом умов договору страхова медична організація має право частково або повністю не відшкодовувати витрати з надання медичних послуг. Страхова медична організація здійснює контроль якості медичної допомоги, наданої застрахованим за програмами
  4. 1. Система договорів возмездного надання послуг
    медичні, ветеринарні, аудиторські, консультаційні, інформаційні послуги, послуги з навчання, туристичного обслуговування та інші. За вказаною підставі можна виділити наступні основні види таких послуг: - послуги зв'язку та інформації; - медичні послуги та послуги соціального характеру; - ветеринарні послуги; - аудиторські послуги; - правові послуги; - туристично-екскурсійні
  5. Стаття 781. Оплата послуг
    оплати послуг у залежність від рішення суду, яке буде прийнято в майбутньому (Постанова Конституційного Суду РФ від 23.01.2007 N 1-П). 1. Замовник зобов'язаний оплатити надані йому послуги у строки та в порядку, які зазначені у договорі возмездного надання послуг. 2. У разі неможливості виконання, що виникла з вини замовника, послуги підлягають оплаті в повному обсязі, якщо інше не
  6. Стаття 323. Гарантії медичного обслуговування
    стаття з 1 січня 2005 р. застосовується у зміненій редакції, згідно з якою гарантії медичного обслуговування для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, диференціюються залежно від того, за рахунок коштів якого бюджету здійснюється фінансування організації. Колективним договором організацій, що фінансуються з федерального бюджету, для працівників
  7. 7.2. Договір медичного страхування
    оплати лікування в медичному закладі, який не працює в системі ОМС, не слід розцінювати як обмеження права громадянина на вибір медичного закладу та лікаря, оскільки дане право реалізується лише у відповідності з договором обов'язкового медичного страхування. Таким чином, при укладанні договорів обов'язкового медичного страхування передбачається оплата з коштів
  8. 21.7. Договір надання послуг
    оплатити ці послуги (п. 1 ст. 779 ГК РФ). Договір є консенсуальним, оплатним, двосторонньо зобов'язуючим. До даного виду договору належать надання послуг зв'язку, медичних, ветеринарних, аудиторських, консультаційних, інформаційних послуг, послуг з навчання, туристичного обслуговування та інших, за винятком послуг перевезення, транспортної експедиції, банківського вкладу, банківського рахунку
  9. 5.6. Пільги, передбачені в сфері охорони здоров'я
    оплата з коштів обов'язкового медичного страхування медичної допомоги (в обсязі та на умовах діючої на даній території територіальної програми обов'язкового медичного страхування), а також додаткової безкоштовної медичної допомоги окремим категоріям громадян відповідно до ФЗ від 17 липня 1999 р. N 178-ФЗ "Про державну соціальну допомогу" за програмами державних
  10. Додаток 7 ПЕРЕЛІК МЕДИЧНИХ ПОСЛУГ В МЕДИЧНИХ УСТАНОВАХ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, наданих платнику податку, його дружини (чоловіка), ЙОГО БАТЬКІВ І (АБО) ЙОГО ДІТЯМ ВІКОМ ДО 18 РОКІВ, СУМИ ОПЛАТИ ЯКИХ ЗА РАХУНОК ВЛАСНИХ КОШТІВ платника податку враховуються при визначенні суми соціального податкового вирахування
    оплательщіку і придбаних ним за рахунок власних коштів, розмір вартості яких враховується при визначенні суми соціального податкового вирахування (затверджений Постановою Уряду Російської Федерації від 19 березня 2001 р. N 201). 9. Перелік дорогих видів лікування в медичних закладах Російської Федерації, розміри фактично вироблених платником податку витрат по
  11. Стаття 12.26. Невиконання вимоги про проходження медичного огляду на стан сп'яніння
      оплати праці або позбавлення права керування транспортними засобами на строк один
© 2014-2021  yport.inf.ua