Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальну право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 4. Організація поліції


Коментар до статті 4
1. У коментованій статті регламентована організація поліції. Відкриває дану статтю норма, яка визначає, що поліція є складовою частиною єдиної централізованої системи федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії. Практично про те ж йшлося у нормі ч. 2 ст. 1 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ), яка встановлює, що міліція входить до системи МВС Росії. Згідно п. 14 Положення про Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Указом Президента РФ від 1 березня 2011 р. N 248 "Питання Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації", в єдину централізовану систему МВС Росії входять: органи внутрішніх справ, що включають в себе поліцію; внутрішні війська; організації та підрозділи, створені для виконання завдань і здійснення повноважень, покладених на МВС Росії.
Відносно того, як в коментованій статті регламентована організація поліції, за доцільне згадати про наступні виражених Громадською палатою РФ зауваженнях (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980), які так і не були враховані при роботі над проектом коментованого Закону:
законопроектом взагалі не прописані структура і склад поліції, немає чіткого визначення її місця в системі державної влади загалом і в системі федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ зокрема. З тексту проекту можна лише зробити висновок, що поліція не виділяється в окрему службу і продовжує бути частиною такого органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, хоча багато положень документа стосуються компетенції саме його федеральної або територіальних структур. При цьому проходження служби в поліції і окремих її підрозділах без шкоди для виконання їх функцій може бути віднесено до державної правоохоронної або цивільній службі і тим самим істотно визначати характер самої поліцейської діяльності і її новий соціально орієнтований вигляд;
так, в ст. 4, присвяченій організації діяльності поліції, не вказано: які структурні підрозділи будуть входити до складу поліції, і, відповідно, не прописані їхні основні повноваження; хто призначає на посаду та звільняє з займаної посади керівника федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ; хто призначає на посаду та звільняє з займаної посади керівників територіальних органів федерального органу виконавчої влади;
вважаємо, що законопроектом необхідно врегулювати місце і роль поліції в системі органів державної влади, це могло б дозволити перехід її окремих складових в горизонтальну структуру, наближену до населення і муніципальним органам влади, виключивши традиційно воєнізовану "вертикаль".
2 - 4. Частина 2 коментованої статті передбачає, що до складу поліції можуть входити підрозділи, організації та служби, що створюються для виконання покладених на поліцію обов'язків (при цьому в юридико-технічних цілях введено скорочене позначення "підрозділи поліції"). При цьому в ч. 4 коментованої статті федеральний законодавець делегував Президенту РФ повноваження щодо визначення складу поліції, порядку створення, реорганізації та ліквідації підрозділів поліції.
Як говорилося вище (див. коментар до ст. 2 Закону), в коментованому Законі не відтворено передбачене в ч. 1 ст. 7 Закону 1991 про міліції підрозділ міліції в Росії на кримінальну міліцію і міліцію громадської безпеки. У частині 3 ст. 8 названого Закону передбачалося, що склад і чисельність кримінальної міліції, порядок створення, реорганізації та ліквідації її підрозділів визначаються Урядом РФ. Відповідним актом є Постанова Уряду РФ від 7 грудня 2000 р. N 925 "Про підрозділах кримінальної міліції" (1), яким затверджено структуру кримінальної міліції та Положення про створення, реорганізації та ліквідації підрозділів кримінальної міліції.
---
(1) СЗ РФ. 2000. N 50. Ст. 4904.
Частина 3 ст. 9 названого Закону передбачала, що склад міліції громадської безпеки, порядок створення, реорганізації та ліквідації її підрозділів, а також чисельність міліції громадської безпеки, що фінансується за рахунок коштів федерального бюджету, визначаються Урядом РФ; створення, реорганізація та ліквідація ізоляторів тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених здійснюються в порядку, встановленому міністром внутрішніх справ РФ. Відповідним актом є Постанова Уряду РФ від 7 грудня 2000 р. N 926 "Про підрозділах міліції громадської безпеки" (1), яким затверджено структуру міліції громадської безпеки, структура міліції громадської безпеки, що фінансується за рахунок коштів федерального бюджету, та Положення про створення, реорганізації та ліквідації підрозділів міліції громадської безпеки, що фінансуються за рахунок коштів федерального бюджету.
---
(1) СЗ РФ. 2000. N 50. Ст. 4905.
У частині 4 зазначеної статті встановлювалося, що чисельність міліції громадської безпеки, що фінансується за рахунок коштів бюджетів суб'єктів Російської Федерації і місцевих бюджетів, встановлюється відповідними органами виконавчої влади суб'єктів РФ і органами місцевого самоврядування; при цьому вона не повинна бути нижче нормативів, затверджуваних міністром внутрішніх справ РФ.
Відповідним актом, виданим на підставі ч. 4 коментованої статті, є Указ Президента РФ від 1 березня 2011 р. N 250 "Питання організації поліції" (1), в п. 1 якої встановлено, що до складу поліції входять підрозділи, організації та служби, на які покладаються:
--- ---
(1) РГ. 2011. 2 березня. N 43.
А) прийом, реєстрація та перевірка заяв і повідомлень про злочини, про адміністративні правопорушення та про пригодах;
б) виявлення, попередження, припинення і розкриття злочинів, розшук осіб, які вчинили злочини, а також інших осіб відповідно до федеральними законами;
в) виявлення та усунення причин злочинів та адміністративних правопорушень і умов, що сприяють їх вчиненню, участь у профілактиці бездоглядності і правопорушень неповнолітніх;
г) забезпечення безпеки громадян і громадського порядку, у тому числі в місцях проведення публічних та масових заходів, а також при надзвичайних ситуаціях і ускладненнях оперативної обстановки;
д) забезпечення безпеки дорожнього руху;
е) виробництво дізнання, окремих процесуальних дій у кримінальних справах, а також провадження у справах про адміністративні правопорушення, віднесені законодавством РФ до підвідомчості поліції;
ж) здійснення оперативно-розшукової діяльності, оперативно-пошукових та спеціальних технічних заходів;
з) протидія корупції, тероризму та екстремістської діяльності;
і) забезпечення власної безпеки;
к) здійснення ліцензійно-дозвільної роботи;
л) здійснення експертно-криміналістичної діяльності;
м) державна охорона об'єктів, а також охорона майна громадян і організацій;
н) державний захист потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства, суддів, прокурорів, слідчих, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів, а також інших захищуваних осіб;
о) збір, аналіз і зберігання оперативно-розшукової інформації;
п) зміст, охорона і конвоювання затриманих, підданих адміністративному арешту та (або) взятих під варту осіб, які перебувають в ізоляторах тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ РФ;
р) контроль за особами, звільненими з місць позбавлення волі, а також за поведінкою засуджених, яким призначено покарання, не пов'язане з позбавленням волі;
с) підготовка, перепідготовка і підвищення кваліфікації співробітників поліції;
т) забезпечення взаємодії з правоохоронними органами іноземних держав - членів Інтерполу і з Генеральним секретаріатом Інтерполу.
Відповідно до п. 2 названого Указу перелік підрозділів і служб поліції стверджується:
а) в центральному апараті МВС Росії - Президентом РФ;
б) у територіальних органах МВС Росії - Міністром внутрішніх справ РФ.
Згідно п. 3 названого Указу підрозділи і служби поліції створюються, реорганізуються і ліквідуються:
а) в центральному апараті МВС Росії, територіальних органах Міністерства на окружному і міжрегіональному рівнях - Міністром внутрішніх справ РФ;
б) у територіальних органах МВС Росії на регіональному та районному рівнях (за винятком випадків, передбачених підпунктом "в") - керівниками відповідних територіальних органів Міністерства на регіональному рівні на основі типових структур і в межах нормативів штатної чисельності цих органів, що затверджуються Міністром внутрішніх справ РФ;
в) в лінійних відділах МВС Росії на залізничному, водному і повітряному транспорті - начальниками відповідних управлінь на транспорті Міністерства по федеральних округах на основі типових структур і в межах нормативів штатної чисельності цих відділів, що затверджуються Міністром внутрішніх справ РФ.
Пунктом 4 названого Указу в територіальних органах МВС Росії на окружному і регіональному рівнях заснована посада заступника начальника відповідного територіального органу Міністерства - начальника поліції.
У пункті 5 названого Указу передбачено, що організації поліції створюються в порядку, встановленому законодавством РФ.
Частина 3 коментованої статті визначає осіб, які здійснюють в межах своєї компетенції керівництво діяльністю поліції. Це, по-перше, керівник федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто Міністр внутрішніх справ РФ, по-друге, керівники територіальних органів федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ (при цьому в юридико-технічних цілях введено скорочене позначення "територіальні органи") і, по-третє, керівники підрозділів поліції.
Указом Президента РФ від 1 березня 2011 р. N 248 "Питання Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" встановлено, що територіальними органами МВС Росії є (раніше дане питання регулювалося Указом Президента РФ від 28 лютого 2009 N 233 "Про територіальних органах Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" (1)):
--- ---
(1) СЗ РФ. 2009. N 9. Ст. 1088.
А) на окружному рівні - головні управління МВС Росії по федеральних округах, управління на транспорті МВС Росії по федеральних округах;
б) на міжрегіональному рівні - оперативні бюро МВС Росії, центри спеціального призначення МВС Росії, лінійні управління МВС Росії на залізничному, водному і повітряному транспорті;
в) на регіональному рівні - міністерства внутрішніх справ по республіках, головні управління, управління МВС Росії по іншим суб'єктам РФ;
г) на районному рівні - управління, відділи МВС Росії по районах, містах і іншим муніципальним утворенням, в тому числі за кількома муніципальних утворень, управління, відділи МВС Росії по закритих адміністративно-територіальних утворень , на особливо важливих і режимних об'єктах, лінійні відділи МВС Росії на залізничному, водному і повітряному транспорті, Управління МВС Росії на комплексі "Байконур".
Указом Президента РФ від 1 березня 2011 р. N 249 затверджено Типове положення про територіальному органі Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації по суб'єкту Російської Федерації (1) (раніше використовувалося Типове положення про Міністерство внутрішніх справ, головному управлінні , управлінні внутрішніх справ по суб'єкту Російської Федерації, утв. Наказом МВС Росії від 25 жовтня 2006 р. N 846 (2)).
---
(1) РГ. 2011. 2 березня. N 43.
(2) РГ. 2006. 30 листопада. N 269.
Підпорядкованість міліції була визначена в ст. 7 Закону 1991 про міліції (тут і далі в ред. Федерального закону від 25 липня 2006 р. N 126-ФЗ):
у своїй діяльності міліція підпорядковується МВС Росії, а міліція громадської безпеки - також відповідним органам виконавчої влади суб'єктів РФ (ч. 2);
Міністр внутрішніх справ РФ здійснює керівництво всією міліцією в Росії (ч. 3);
керівництво міліцією в суб'єктах РФ здійснюють міністри внутрішніх справ, начальники управлінь (головних управлінь) внутрішніх справ по суб'єктах РФ (ч. 4);
керівництво міліцією в районах, містах і інших муніципальних утвореннях, в тому числі в декількох муніципальних утвореннях, здійснюють начальники відділів (управлінь) внутрішніх справ по районах, містах і іншим муніципальним утворенням, в тому числі за кількома муніципальних утворень (ч. 6);
керівництво міліцією на залізничному, водному і повітряному транспорті , в закритих адміністративно-територіальних утвореннях, на особливо важливих і режимних об'єктах здійснюють начальники відповідних органів внутрішніх справ (ч. 7).
  У частинах 4 і 5 ст. 8 названого Закону встановлювалося, що начальники кримінальної міліції по суб'єктах РФ є за посадою заступниками відповідних міністрів внутрішніх справ або начальників управлінь (головних управлінь) внутрішніх справ по суб'єктах РФ; начальники кримінальної міліції по районах, містах і іншим муніципальним утворенням, в тому числі за кількома муніципальних утворень, є за посадою заступниками начальників відповідних органів внутрішніх справ. Відповідно, і в ч. ч. 11 і 12 ст. 9 названого Закону встановлювалося, що начальники міліції громадської безпеки по суб'єктах РФ є за посадою заступниками відповідних міністрів внутрішніх справ або начальників управлінь (головних управлінь) внутрішніх справ по суб'єктах РФ; начальники міліції громадської безпеки по районах, містах і іншим муніципальним утворенням, в тому числі по декількох муніципальних утворень, є за посадою заступниками начальників відповідних органів внутрішніх справ.
  Як встановлено в ч. 3 коментованої статті, керівники зазначених у цій нормі органів і підрозділів несуть відповідальність за виконання покладених на поліцію обов'язків. У цьому зв'язку варто згадати про зауваження Комітету Державної Думи з конституційного законодавства і державного будівництва (див. Висновок від 25 листопада 2010 (1)), які не були враховані при розробці проекту коментованого Закону: Комітет вважав необхідним в ст. 4 законопроекту, що закріплює відповідальність керівників органів поліції за виконання покладених на поліцію обов'язків, визначити, яким чином здійснюється оцінка виконання таких обов'язків, в яких випадках оцінка може бути незадовільною, які заходи відповідальності можуть застосовуватися щодо керівників органів поліції; додаткового опрацювання потребує питання про підстави і формах відповідальності керівників органів поліції за дії (бездіяльність) своїх підлеглих.
  ---
  (1) СПС.
  Відповідно до частини 1 ст. 32 Федерального конституційного закону "Про Уряді Російської Федерації" (в ред. Федерального конституційного закону від 19 червня 2004 р. N 4-ФКЗ (1)) Президент РФ відповідно до Конституції РФ, федеральними конституційними законами, федеральними законами керує діяльністю федерального органу виконавчої влади, що відає питаннями внутрішніх справ. У пункті 18 Положення про Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Указом Президента РФ від 1 березня 2011 р. N 248, встановлено, що МВС Росії очолює Міністр внутрішніх справ РФ, який призначається на посаду і звільняється з посади Президентом РФ за поданням Голови Уряду РФ; Міністр несе персональну відповідальність за виконання завдань і здійснення повноважень, покладених на МВС Росії, і за реалізацію державної політики у сфері внутрішніх справ.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2004. N 25. Ст. 2478.
  5. У частині 5 коментованої статті передбачено, що нормативи і ліміти штатної чисельності підрозділів поліції визначаються керівником федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто Міністром внутрішніх справ РФ, в межах встановленої штатної чисельності органів внутрішніх справ.
  Указом Президента РФ від 1 березня 2011 р. N 252 "Про граничну штатної чисельності органів внутрішніх справ Російської Федерації" (1) з метою вдосконалення діяльності МВС Росії з 1 січня 2012 р. встановлена гранична штатна чисельність органів внутрішніх справ РФ (без персоналу по охороні та обслуговуванню будинків), що фінансується за рахунок бюджетних асигнувань федерального бюджету, в кількості 1106472 одиниць, у тому числі співробітників органів внутрішніх справ РФ - 907630 людина, федеральних державних цивільних службовців - 5000 осіб, працівників - 193 842 чоловік. Раніше Указом Президента РФ від 31 жовтня 2005 р. N 1246 "Про встановлення граничної штатної чисельності органів внутрішніх справ Російської Федерації" (в ред. Указу Президента РФ від 11 січня 2008 р. N 41) (2) встановлювалася гранична штатна чисельність органів внутрішніх справ РФ (без персоналу по охороні та обслуговуванню будинків), що фінансується за рахунок коштів федерального бюджету, в кількості 821 172 одиниць, у тому числі співробітників органів внутрішніх справ РФ - 661245 одиниць, федеральних державних цивільних службовців і працівників - 159 927 одиниць.
  ---
  (1) РГ. 2011. 2 березня. N 43.
  (2) СЗ РФ. 2005. N 45. Ст. 4591; 2008. N 3. Ст. 168.
  Указом Президента РФ від 1 березня 2011 р. N 248 "Питання Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" встановлена штатна чисельність центрального апарату МВС Росії в кількості 9264 одиниць (без персоналу по охороні та обслуговуванню будинків), у тому числі співробітників органів внутрішніх справ РФ - 8000 людина, військовослужбовців внутрішніх військ МВС Росії - 545 чоловік і федеральних державних цивільних службовців - 719 осіб. Раніше точно така ж штатна чисельність центрального апарату МВС Росії встановлювалася Указом Президента РФ від 19 липня 2004 р. N 927 "Питання Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" (в ред. Указу Президента РФ від 18 лютого 2010 р. N 208).
  Згідно подп. 7 п. 21 Положення про Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Указом Президента РФ від 1 березня 2011 р. N 248, Міністр внутрішніх справ РФ затверджує штатний розпис центрального апарату МВС Росії, територіальних органів МВС Росії окружного, міжрегіонального рівнів, організацій системи МВС Росії в межах встановлених Президентом РФ граничної штатної чисельності органів внутрішніх справ, штатної чисельності військовослужбовців внутрішніх військ, граничної чисельності та фонду оплати праці федеральних державних цивільних службовців і працівників системи МВС Росії, а також типові структури і типові штатні розклади інших територіальних органів МВС Росії, органів, організацій і підрозділів системи МВС Росії, нормативи їх штатної чисельності. Раніше дане повноваження Міністра внутрішніх справ РФ передбачалося в подп. 11 п. 12 однойменного Положення про Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Указом Президента РФ від 19 липня 2004 р. N 927.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 4. Організація поліції"
  1. Стаття 4. Організація поліції
      організації та ліквідації підрозділів поліції див. відповідний Указ Президента РФ. 4. Див також коментар до ст. ст. 1, 12, 13 цього
  2. § 3. Політико-правові засади організації місцевої влади в УРСР
      організації місцевої влади ставку на Ради робітничих, селянських і солдатських депутатів. Ті спочатку виникли як організаційні осередки страйкового руху (революція 1905 р.), ставши в 1917 р. поряд з військово-революційними комітетами органами збройного повстання. У зверненні II Всеросійського з'їзду Рад 8 листопада (26 жовтня) 1917 р. проголошувалося, що вся влада відтепер належить
  3. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
      організацій; про податок на додану вартість; про прибутковий податок з фізичних осіб та інші, з численними змінами [9]. Наступну групу складають закони, що регулюють окремі питання оподаткування: інвестиційний податковий кредит, спрощений порядок оподаткування та ведення бухгалтерського обліку суб'єктами малого підприємництва [10]. Комерційне право. Ч. II. Под ред. В.Ф.
  4. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
      організаційно-правової форми підприємництва, використання передбачених законом пільг, використання прогалин і суперечностей законодавства [1]. На практиці використовуються й інші прийоми податкового планування, хоча законність деяких з них викликає сумніви. Так, можливість заміни одних цивільно-правовьк договорів (НЕ-сприятливих) на інші (сприятливі для оподаткування)
  5. СПИСОК
      стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  6. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  7. 1. Договір в системі речових і зобов'язальних правовідносин
      стаття ГК (ст. 216) зробила цей перелік незамкнутим, відкритим. Зобов'язальне право в новому ЦК складає зміст уже двох розділів ГК, один з яких присвячений загальним положенням зобов'язального права, а інший - окремими видами зобов'язань. Разом з тим поділ на "речове" і "зобов'язальне" доводиться проводити стосовно і до інших інститутів ГК. Зокрема, воно повинно
  8. 4. Учасники страхових відносин
      стаття Кодексу складається з норм, що відтворюють положення Закону, після чого включає пряму відсилання з певних питань до законів про страхування. Стаття 938 ЦК, так само як і Закон про організацію страхової справи, передбачає, що страховиками можуть виступати тільки юридичні особи. Притому Закон визнав за необхідне підкреслити - юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми,
  9. 12. Обов'язкове страхування
      стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і в якості виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
  10. 3. Договір перевезення вантажів
      стаття має на меті встановити виняток із загального правила про відповідальність перевізника за незбереження вантажу в тому сенсі, що за наявності певних обставин, які викликають припущення власної провини відправника, перевізник не зобов'язаний доводити, що незбереження вантажу мала місце дійсно в силу зазначених обставин. Таке виключення із загального правила, на думку
© 2014-2022  yport.inf.ua