Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 3. Правова основа діяльності поліції


Коментар до статті 3
1. Частини 1 і 2 коментованої статті визначають правову основу діяльності поліції, тобто визначають перелік джерел норм права, якими здійснюється регулювання діяльності поліції. Подібним чином була визначена правова основа діяльності міліції в ч. 1 ст. 4 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ): міліція у своїй діяльності керується Конституцією РФ, названим Законом, федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ, міжнародними договорами РФ, конституціями , статутами, законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ, виданими в межах їх повноважень (в ч. 2 статті говорилося ще про дію правових актів Союзу РСР, але ця норма з очевидністю втратила свою актуальність). Новим є лише зміна ролі нормативних правових актів суб'єктів РФ (див. нижче). В іншому зміни носять редакційний характер (включено вказівку на загальновизнані принципи і норми міжнародного права, деталізовано вказівку на федеральні закони та інші нормативні правові акти РФ).
Відносно перелічених у ч. 1 коментованої статті елементів правової основи діяльності поліції необхідно зазначити наступне.
Конституція РФ.
Конституція РФ, як закріплено в ч. 1 її ст. 15, має вищу юридичну силу, пряму дію і застосовується на всій території РФ. Роз'яснення про застосування даного конституційного положення дано у п. 2 Постанови Пленуму ВС Росії від 31 жовтня 1995 р. N 8 "Про деякі питання застосування судами Конституції Російської Федерації при здійсненні правосуддя" (1). У тому числі зазначено, що судам при розгляді справ слід оцінювати зміст закону чи іншого нормативного правового акту, що регулює розглядаються судом правовідносини, і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію РФ як акт прямої дії. У частині 1 ст. 15 Конституції РФ також встановлено, що закони та інші правові акти, які у Росії, не повинні суперечити Конституції РФ.
---
(1) РГ. 1995. 28 грудня. N 247.
Загальновизнані принципи і норми міжнародного права.
Загальновизнані принципи і норми міжнародного права відповідно до ч. 4 ст. 15 Конституції РФ є складовою частиною правової системи РФ.
Згідно з роз'ясненнями, даними в п. 1 Постанови Пленуму ВС Росії від 10 жовтня 2003 р. N 5 "Про застосування судами загальної юрисдикції загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та міжнародних договорів Російської Федерації" (1) , під загальновизнаними принципами міжнародного права слід розуміти основні імперативні норми міжнародного права, що приймаються і визнані міжнародним співтовариством держав у цілому, відхилення від яких неприпустимо; до загальновизнаним принципам міжнародного права, зокрема, відносяться принцип загальної поваги прав людини і принцип сумлінного виконання міжнародних зобов'язань; під загальновизнаною нормою міжнародного права слід розуміти правило поведінки, що приймається і визнається міжнародним співтовариством держав у цілому як юридично обов'язкового; зміст зазначених принципів і норм міжнародного права може розкриватися, зокрема, в документах Організації Об'єднаних Націй та її спеціалізованих установ.
---
(1) РГ. 2003. 2 грудня. N 244.
Міжнародні договори РФ.
Міжнародні договори РФ згідно з ч. 4 ст. 15 Конституції РФ також є складовою частиною правової системи РФ. При цьому передбачено, що у разі, якщо міжнародним договором РФ встановлено інші правила, ніж передбачені законом, застосовуються правила міжнародного договору.
Порядок укладання, виконання та припинення міжнародних договорів РФ визначає Федеральний закон від 15 липня 1995 р. N 101-ФЗ "Про міжнародні договори Російської Федерації" (1). Згідно з положеннями названого Закону (в ред. Федерального закону від 1 грудня 2007 р. N 318-ФЗ (2)) поняттям "міжнародний договір РФ" охоплюються: міжнародні договори РФ, які укладаються з іноземними державами, а також з міжнародними організаціями, іншими володіють правом укладати міжнародні договори утвореннями від імені Росії (міждержавні договори), від імені Уряду РФ (міжурядові договори), від імені федеральних органів виконавчої влади (договори міжвідомчого характеру) (п. 2 ст. 1 та п. 2 ст. 3); міжнародні договори , в яких Росія є стороною в якості держави - продовжувача СРСР (п. 3 ст. 1); незалежно від їх виду та найменування (договір, угода, конвенція, протокол, обмін листами або нотами, інші види і найменування міжнародних договорів) (ст . 2).
---
(1) СЗ РФ. 1995. N 29. Ст. 2757.
(2) СЗ РФ. 2007. N 49. Ст. 6079.
Відповідно до п. 3 ст. 5 Федерального закону "Про міжнародні договори Російської Федерації" положення офіційно опублікованих міжнародних договорів РФ, не потребують видання внутрішньодержавних актів для застосування, діють в Росії безпосередньо. Там же встановлено, що для здійснення інших положень міжнародних договорів РФ приймаються відповідні правові акти. Роз'яснення цих положень дано у п. 5 названого вище Постанови Пленуму ВС Росії від 31 жовтня 1995 р. N 8 та п. 3 названого вище Постанови Пленуму ВС Росії від 10 жовтня 2003 р. N 5.
Необхідно мати на увазі, що не будь-який міжурядовий акт є міжнародним договором РФ. Це міжнародні акти, які складаються, як правило, у формі декларацій, меморандумів, спільних заяв, планів і програм співробітництва і які не містять юридично зобов'язуючих положень. Порядок підготовки, прийняття рішень про підписання та підписання від імені Уряду РФ з урядами іноземних держав або з міжнародними організаціями або їх органами міжнародних міжурядових актів, які не є міжнародними договорами РФ, регламентований Положенням про підготовку та підписання міжнародних міжурядових актів, які не є міжнародними договорами Російської Федерації , затв. Постановою Уряду РФ від 7 лютого 2003 р. N 79 (1).
---
(1) СЗ РФ. 2003. N 7. Ст. 647.
Федеральні конституційні закони, коментований Закон, інші федеральні закони.
Як встановлено в ст. 76 Конституції РФ, з предметів ведення Росії приймаються федеральні конституційні закони та федеральні закони, що мають пряму дію на всій території Росії (ч. 1); з предметів спільного ведення Росії і її суб'єктів видаються федеральні закони і прийняті відповідно до них закони та інші нормативні правові акти суб'єктів РФ (ч. 2); федеральні закони не можуть суперечити федеральним конституційним законам (ч. 3).
Нормативні правові акти Президента РФ.
Видання Президентом РФ указів, як і розпоряджень, передбачено ч. 1 ст. 90 Конституції РФ. Відповідно до частини 2 зазначеної статті укази і розпорядження Президента РФ обов'язкові для виконання на всій території Росії. У частині 3 цієї ж статті встановлено, що укази і розпорядження Президента РФ не повинні суперечити Конституції РФ і федеральних законів. До цього слід додати, що нормативними правовими актами є тільки ті укази Президента РФ, які мають нормативний характер.
Нормативні правові акти Уряду РФ.
Уряд РФ, як встановлено в ч. 1 ст. 115 Конституції РФ, на підставі та на виконання Конституції РФ, федеральних законів, нормативних указів Президента РФ видає постанови і розпорядження, забезпечує їх виконання. Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що постанови і розпорядження Уряду РФ обов'язкові до виконання в Росії. Постанови і розпорядження Уряду РФ у разі їх протиріччя Конституції РФ, федеральним законам і указам Президента РФ відповідно до ч. 3 даної статті можуть бути скасовані Президентом РФ. Статтею 23 Федерального конституційного закону від 17 грудня 1997 р. N 2-ФКЗ "Про Уряді Російської Федерації" (в ред. Федерального конституційного закону від 31 грудня 1997 р. N 3-ФКЗ) (1) встановлено, що акти, що мають нормативний характер , видаються у формі постанов Уряду РФ; акти з оперативних та інших поточних питань, що не мають нормативного характеру, видаються у формі розпоряджень Уряду РФ.
---
(1) СЗ РФ. 1997. N 51. Ст. 5712; 1998. N 1. Ст. 1.
Нормативні правові акти федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення і реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері внутрішніх справ.
У частині 1 коментованої статті в юридико-технічних цілях для позначення даного органу в тексті коментованого Закону введено скорочене позначення "федеральний орган виконавчої влади у сфері внутрішніх справ". Федеральним органом виконавчої влади, про який йде мова, відповідно до п. 1 Положення про Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Указом Президента РФ від 1 березня 2011 р. N 248 "Питання Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" (1), є МВС Росії (раніше відповідна норма містилася в п. 1 однойменного Положення про Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Указом Президента РФ від 19 липня 2004 N 927 "Питання Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" (2)). Як передбачено в подп. 4 п. 12 названого Положення, МВС Росії здійснює нормативно-правове регулювання питань, що належать до сфери внутрішніх справ, якщо ці питання не є предметом регулювання Конституції РФ, федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів Президента РФ або Уряду РФ. Раніше в подп. 4 п. 8 однойменного Положення, затв. Указом Президента РФ від 19 липня 2004 р. N 927, передбачалося, що МВС Росії на підставі та на виконання Конституції РФ, федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів Президента РФ і Уряду РФ самостійно приймає нормативні правові акти з питань, що належать до встановленій сфері діяльності, за винятком питань, правове регулювання яких відповідно до Конституції РФ, федеральними конституційними законами, федеральними законами, актами Президента РФ і Уряду РФ здійснюється федеральними конституційними законами, федеральними законами, актами Президента РФ і Уряду РФ.
---
(1) РГ. 2011. 2 березня. N 43.
(2) СЗ РФ. 2004. N 30. Ст. 3149.
Згідно п. 2 Правил підготовки нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади та їх державної реєстрації, затв. Постановою Уряду РФ від 13 серпня 1997 р. N 1009 (1), нормативні правові акти видаються федеральними органами виконавчої влади у вигляді постанов, наказів, розпоряджень, правил, інструкцій і положень; видання нормативних правових актів у вигляді листів і телеграм не допускається; структурні підрозділи та територіальні органи федеральних органів виконавчої влади не мають права видавати нормативні правові акти.
---
(1) СЗ РФ. 1997. N 33. Ст. 3895.
Відповідно до п. 10 названих Правил нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, встановлюють правовий статус організацій, що мають міжвідомчий характер, незалежно від терміну їх дії, в тому числі акти, що містять відомості, що становлять державну таємницю, або відомості конфіденційного характеру, підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація нормативних правових актів, згідно з п. 11 Правил, здійснюється Мін'юстом Росії, що веде Державний реєстр нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади. Роз'яснення про застосування Правил підготовки нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади та їх державної реєстрації затверджені Наказом Мін'юсту Росії від 4 травня 2007 р. N 88 (1).
---
(1) РГ. 2007. 24 травня. N 108.
Наказом МВС Росії від 27 червня 2003 р. N 484 (1) затверджено Правила підготовки нормативних правових актів у центральному апараті Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації та Зразки оформлення проектів нормативних правових актів Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації. Наказом МВС Росії від 28 серпня 2003 р. N 675 (2) затверджені Інструкція про порядок ведення систематизованого обліку правових актів у системі МВС Росії і Класифікатор систематизованої картотеки правових актів у системі МВС Росії.
---
(1) СПС.
(2) СПС.
Наказом МВС Росії від 7 травня 2008 р. N 405 (1) визначено порядок опублікування і набрання чинності актами МВС Росії, визнаних Мін'юстом Росії не потребують державної реєстрації.
---
(1) РГ. 2008. 31 травня. N 117.
2. У частині 2 коментованої статті передбачено, що поліція у своїй діяльності керується поряд з джерелами права, переліченими у ч. 1 цієї статті, також законами суб'єктів РФ з питань охорони громадського порядку і забезпечення громадської безпеки, виданими в межах їх компетенції. Як говорилося вище, раніше в ч. 1 ст. 4 Закону 1991 про міліції передбачалося, що в правову основу діяльності міліції входять будь-які нормативні правові акти суб'єктів РФ, видані в межах їх повноважень. Відповідно, у ч. 2 коментованої статті коло цих актів звужений, по-перше, до законодавчих регіональних і, по-друге, до виданих тільки з питань охорони громадського порядку і забезпечення громадської безпеки.
  Така зміна представляється виправданим виходячи з того, що відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 72 Конституції РФ у спільному віданні Росії і її суб'єктів знаходяться такі питання, як забезпечення законності, правопорядку, громадської безпеки. Відповідно до частини 2 ст. 76 Конституції РФ з предметів спільного ведення Росії і її суб'єктів видаються федеральні закони і прийняті відповідно до них закони та інші нормативні правові акти суб'єктів РФ.
  У той же час залишається неясним те, яким чином розглянута норма враховує положення п. "л" ч. 1 ст. 72 Конституції РФ, відносить до спільного ведення Росії і її суб'єктів таке питання, як кадри правоохоронних органів.
  Незрозумілим залишається і те, яким чином коментована стаття узгоджується з положенням ч. 1 ст. 132 Конституції РФ про те, що органи місцевого самоврядування в рамках вирішення питань місцевого значення в тому числі здійснюють охорону громадського порядку. У цьому зв'язку слід зазначити, що Комітет Державної Думи з питань місцевого самоврядування пропонував концептуально узгодити коментований Закон із нормами Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації", що відносить організацію охорони громадського порядку муніципальною міліцією до питань місцевого значення муніципальних районів і міських округів (див. рішення від 18 листопада 2010 р. N 99/1). Як видається, при цьому не враховано, що дані норми згідно ч. 3 ст. 83 названого Закону повинні були вступити в силу в терміни, встановлені федеральним законом, що визначає порядок організації та діяльності муніципальної міліції, але такий закон так і не прийнято (див. коментар до ст. 2 Закону). Проте неузгодженість норм коментованої статті та ч. 1 ст. 132 Конституції РФ існує.
  3. Частина 3 коментованої статті покладає на федеральний орган виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, повноваження з розробки та поданням в установленому порядку Президентові РФ і в Уряд РФ проектів федеральних конституційних законів, федеральних законів, нормативних правових актів Президента РФ і нормативних правових актів Уряду РФ, а також пропозицій щодо вдосконалення законодавчих та інших нормативних правових актів з питань , віднесеним до діяльності поліції.
  Дане повноваження МВС Росії продубльовано в подп. 3 п. 12 названого вище Положення про Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Указом Президента РФ від 1 березня 2011 р. N 248, щодо розробки та подання таких документів і пропозицій з питань, що належать до сфери внутрішніх справ. Раніше аналогічне повноваження було закріплено в подп. 3 п. 8 названого вище однойменного Положення, затв. Указом Президента РФ від 19 липня 2004 р. N 927, щодо розробки та подання таких документів і пропозицій з питань, що належать до встановленій сфері діяльності МВС Росії.
  Представлення проектів федеральних конституційних законів і федеральних законів Президенту РФ і в Уряд РФ зумовлено те, що вони мають право законодавчої ініціативи. У частині 1 ст. 104 Конституції РФ названі і інші суб'єкти права законодавчої ініціативи, але саме Президент РФ і Уряд РФ здійснюють керівництво діяльністю МВС Росії (див. ст. 4 Закону та коментар до неї).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 3. Правова основа діяльності поліції"
  1. Стаття 3. Правова основа діяльності поліції
      правовими актами, що стосуються її діяльності. До внесення відповідних змін до законодавства поліція в межах свого призначення і компетенції має право виконувати обов'язки, які нормативними правовими актами покладено на міліцію. 2. Дане положення поширюється також на співробітників поліції, які перебувають за межами нашої держави. 3. До числа законів, в
  2. § 3. Політико-правові засади організації місцевої влади в УРСР
      правові форми діяльності, термін
  3. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
      правових актів федерального, регіонального та муніципального рівнів законодавства, далеко не вільну від недоліків. Такі явища, як прогалини і суперечливість притаманні не тільки всій системі податкового регулювання, а й окремим податковим законам. Часткові зміни, що вносяться протягом шести років (з 1992 р.) у податкову систему Росії, перетворили її у вкрай залякану, непросту
  4. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
      правової форми підприємництва, використання передбачених законом пільг, використання прогалин і суперечностей законодавства [1]. На практиці використовуються й інші прийоми податкового планування, хоча законність деяких з них викликає сумніви. Так, можливість заміни одних цивільно-правовьк договорів (НЕ-сприятливих) на інші (сприятливі для оподаткування) обмежена
  5. СПИСОК
      стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  6. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  7. 1. Договір в системі речових і зобов'язальних правовідносин
      стаття ГК (ст. 216) зробила цей перелік незамкнутим, відкритим. Зобов'язальне право в новому ЦК складає зміст уже двох розділів ГК, один з яких присвячений загальним положенням зобов'язального права, а інший - окремими видами зобов'язань. Разом з тим поділ на "речове" і "зобов'язальне" доводиться проводити стосовно і до інших інститутів ГК. Зокрема, воно повинно
  8. 4. Учасники страхових відносин
      стаття Кодексу складається з норм, що відтворюють положення Закону, після чого включає пряму відсилання з певних питань до законів про страхування. Стаття 938 ЦК, так само як і Закон про організацію страхової справи, передбачає, що страховиками можуть виступати тільки юридичні особи. Притому Закон визнав за необхідне підкреслити - юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми,
  9. 12. Обов'язкове страхування
      стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і в якості виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
  10. 3. Договір перевезення вантажів
      стаття має на меті встановити виняток із загального правила про відповідальність перевізника за незбереження вантажу в тому сенсі, що за наявності певних обставин, які викликають припущення власної провини відправника, перевізник не зобов'язаний доводити, що незбереження вантажу мала місце дійсно в силу зазначених обставин. Таке виключення із загального правила, на думку
© 2014-2022  yport.inf.ua