Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоМуніципальне право → 
« Попередня Наступна »
А.П. Рижак. Постатейний коментар до Федерального закону "Про поліцію", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 13. Права поліції

Коментар до статті 13
Перерахованими у цій статті, так само як іншими правами поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади користуються співробітники поліції.
Коментар до пункту 1 цієї статті
1.1. Вимога, про який йдеться в п. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, може бути як письмовим, так і усним.
1.2. Для звернення до громадянина та (або) посадовій особі з такою вимогою досить виявлення співробітником поліції ознак об'єктивної сторони злочину або адміністративного правопорушення, а також дій, що перешкоджають здійсненню законної діяльності зазначених в даному пункті органів і посадових осіб.
1.3. При наявності того фактичних підстав пред'явлення співробітником поліції розглянутого вимоги буде законним вже у зв'язку з наявністю закріплення тут повноваження поліції. Немає необхідності в дублюванні його в якому-небудь іншому нормативно-правовому акті.
1.4. Про поняття "референдум", "виборча комісія" і "комісія референдуму" див. коментар до п. 31 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
1.5. Про зміст понять "депутат", "член виборчої комісії", "член комісії референдуму" див. коментар до п. 36 ст. 12 цього Закону.
Коментар до пункту 2 цієї статті
2.1. Вживання законодавцем у п. 2 ст. 13 коментованого Федерального закону терміну "громадяни" у словосполученні "особистість громадян" означає, що за наявності того законних фактичних підстав поліція в особі відповідних співробітників уповноважена на перевірку документів, що засвідчують особу, у будь-якого фізичної особи, незалежно від того, є вона громадянином Російської Федерації чи ні, здійснює вона функції представника влади (виконує організаційно-розпорядчі, адміністративно-господарські функції в державних органах, органах місцевого самоврядування, державних і муніципальних установах, у Збройних Силах РФ, інших військах і військових формуваннях) чи ні.
2.2. Основними документами, що засвідчують особу громадянина Російської Федерації, є:
- паспорт громадянина Російської Федерації;
- дипломатичний паспорт;
- службовий паспорт;
- паспорт моряка (посвідчення особи моряка) (ст. 7 Федерального закону від 15 серпня 1996 р. N 114-ФЗ "Про порядок виїзду з Російської Федерації та в'їзду в Російську Федерацію" <193 >, п. 1 Указу Президента РФ від 21 грудня 1996 р. N 1752 "Про основні документи, що засвідчують особу громадянина Російської Федерації за межами Російської Федерації" <194>, п. 1 Постанови Уряду РФ від 14 березня 1997 р. N 298 " Про затвердження зразків і опису бланків основних документів, що засвідчують особу громадянина Російської Федерації за межами Російської Федерації "<195>).
---
<193> Див: Собр. законодавства РФ. 1996. N 34. Ст. 4029.
<194> Див: Собр. законодавства РФ. 1996. N 52. Ст. 5914.
<195> Див: Собр. законодавства РФ. 1997. N 12. Ст. 1435.
2.3. Документом, що засвідчує особистість, визнається також свідоцтво про народження (для осіб, які не досягли 14-річного віку) <196>.
---
<196> Див: Про затвердження Інструкції про застосування Правил реєстрації та зняття громадян Російської Федерації з реєстраційного обліку за місцем перебування та за місцем проживання в межах Російської Федерації: Наказ МВС РФ від 23 жовтня 1995 р. N 393 / / Російські вести. 1995. N 233; Про затвердження номенклатури об'єктів цивільної авіації, підлягають обов'язковій сертифікації в системі сертифікації в цивільній авіації Російської Федерації: розпорядження Мінтрансу РФ від 24 червня 2002 р. N НА-217р.
2.4. Згідно ч. 2 п. 7 ст. 4 Федерального закону від 19 лютого 1993 р. N 4528-1 "Про біженців" <197> документом, що засвідчує особистість особи, заявив клопотання про визнання його біженцем, є свідоцтво про розгляд по суті даного клопотання. Документом, що засвідчує особистість особи, визнаної біженцем, визнається посвідчення біженця (ч. 2 п. 7 ст. 7 Федерального закону від 19 лютого 1993 р. N 4528-1 "Про біженців").
---
<197> Див: Відомості Ради народних депутатів і Верховної Ради РФ. 1993. N 12. Ст. 425.
2.5. Документом, що засвідчує особистість і правове становище військовослужбовця (офіцерів, прапорщиків, мічманів) Російської Федерації, є посвідчення особи військовослужбовця Російської Федерації (п. 1 Положення про посвідчення особи військовослужбовця Російської Федерації <198>).
---
<198> Див: Про посвідчення особи військовослужбовця Російської Федерації: Постанова Уряду РФ від 12 лютого 2003 р. N 91 / / Собр. законодавства РФ. 2003. N 7. Ст. 654.
2.6. Документом, що засвідчує особистість солдатів, матросів, сержантів і старшин, які проходять військову службу за призовом або за контрактом, визнається військовий квиток.
2.7. Для осіб, що звільнилися з місць позбавлення волі, розглядаються документом слід вважати довідку про звільнення з місць позбавлення волі (п. 1.5 Інструкції про застосування Правил реєстрації та зняття громадян Російської Федерації з реєстраційного обліку за місцем перебування та за місцем проживання в межах Російської Федерації <199 >).
---
<199> Див: Про затвердження Інструкції про застосування Правил реєстрації та зняття громадян Російської Федерації з реєстраційного обліку за місцем перебування та за місцем проживання в межах Російської Федерації: Наказ МВС РФ від 23 жовтня 1995 р. N 393 / / Російські вести. 1995. N 233.
2.8. Документом, що засвідчує особу іноземного громадянина в Російській Федерації, є паспорт іноземного громадянина або інший документ, встановлений федеральним законом або визнаний відповідно до міжнародного договору Російської Федерації в якості документа, що засвідчує особу іноземного громадянина.
2.9. Документами, що засвідчують особу особи без громадянства в Російській Федерації, є:
а) документ, виданий іноземною державою і визнаний відповідно до міжнародного договору Російської Федерації в якості документа, що посвідчує особу особи без громадянства;
б) дозвіл на тимчасове проживання;
в) вид на проживання;
г) інші документи, передбачені федеральним законом або визнані відповідно з міжнародним договором Російської Федерації як документів, що засвідчують особу особи без громадянства (ст. 10 Федерального закону від 25 липня 2002 р. N 115-ФЗ "Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації" <200>).
---
<200> Див: Собр. законодавства РФ. 2002. N 30. Ст. 3032.
2.10. Наведений перелік документів, що засвідчують особу громадянина, не є вичерпним.
2.11. Достатні підстави підозрювати громадянина та (або) посадова особа у вчиненні злочину не можна обмежувати лише перерахованими в ст. 91 КПК РФ підставами затримання особи за підозрою у вчиненні злочину. Це більш широке поняття.
2.12. Верховний Суд РФ приводом до порушення відносно громадянина справи про адміністративне правопорушення вважає, зокрема, керування транспортним засобом водієм, що не мають права керування транспортним засобом (ст. 12.7 КоАП РФ). Причому наявність у водія тимчасового дозволу на право керування транспортним засобом може виключити привід до порушення відносно пред'явив його громадянина справи про адміністративне правопорушення лише в сукупності з документом, що посвідчує особу цього громадянина. Розглянуте тимчасовий дозвіл підтверджує тільки право зазначена у ньому на керування транспортним засобом, але не приналежність документа громадянину, його пред'явила <201>.
---
<201> Див: Про відмову у задоволенні заяви про визнання частково нечинним додатки N 1 (зразок тимчасового дозволу на право керування транспортним засобом) до Наказу МВС Росії від 1 серпня 2002 р. N 720: рішення Верховного Суду РФ від 8 листопада 2006 р . N ГКПИ06-1016 / / Довідкова система "КонсультантПлюс".
2.13. Про поняття "злочин" і "адміністративне правопорушення" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
2.14. Див також коментар до п. п. 8, 23 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
Коментар до пункту 3 цієї статті
3.1. Поліція має право викликати громадян і посадових осіб за будь справах і матеріалам, що знаходяться у виробництві. Даний виклик може бути як письмовим, так і усним. Проте обов'язок з'явитися в поліцію у громадянина або посадової особи виникає лише після того, як їм вручено письмове запрошення (виклик) до конкретного співробітника поліції, в конкретний час і місце (із зазначенням адреси та номери кабінету службового приміщення).
3.2. Рекомендується оформляти виклик (письмове повідомлення про виклик) у вигляді повістки. У цьому процесуальному документі рекомендується вказувати прізвище, ім'я, по батькові (як мінімум ініціали) і адреса місця проживання особи, яка викликається в поліцію, в якій якості особа викликається, посаду, організацію, прізвище та ініціали співробітника поліції, який викликає громадянина або посадова особа, а також співробітника поліції, до якого вони запрошуються, за якою адресою і в який кабінет повинні прийти громадянин або посадова особа, день і годину (хвилини) явки, а також наслідки неявки.
3.3. Якщо громадянин чи посадова особа викликаються по кримінальній справі, на порядку рекомендується зазначати право особи прийти на допит з адвокатом, якщо таке у нього є.
3.4. Виходячи з редакції п. 3 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону поліція вправі викликати громадян і посадових осіб не тільки по перебувають в її провадженні справах (кримінальних, справах про адміністративні правопорушення та ін.), але і по перебувають в її виробництві матеріалами. Тому слід визнати законним виклик в орган внутрішніх справ співробітником поліції громадянина або посадової особи на стадії порушення кримінальної справи. Кримінальної справи на цьому етапі кримінального процесу ще немає, але в розпорядженні співробітника поліції може бути зареєстроване у встановленому порядку заяву (повідомлення) про злочин, роздільна здатність якого віднесено до компетенції поліції.
3.5. І такий виклик повинен бути оформлений письмово. Його правовою основою буде п. 3 ч. 1 ст. 13 цього Закону, а не яка-небудь стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи.
3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з позицій КПК РФ, ні тим більше з точки зору КоАП РФ громадянин (посадова особа), який не з'явився по здійсненому на стадії порушення кримінальної справи викликом в поліцію (в орган внутрішніх справ), не може бути законно підданий приводу.
3.7. Привід може бути здійснений по кримінальній справі (у порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством) і по справі про адміністративне правопорушення (в порядку, передбаченому законодавством про адміністративні правопорушення).
Особа може бути піддано приводу, тільки якщо воно не є за викликом за наявним у виробництві кримінальній справі або не з'являється на розгляд справи про адміністративне правопорушення. Якщо ні справи про адміністративне правопорушення та кримінальну справу не порушено, неявка особи до посадової особи поліції (слідчому і т.п.) не може мати наслідком привід останнього.
3.8. Порядок здійснення поліцією приводу регламентований ст. 113 КПК України, ст. 27.15 КоАП РФ та Інструкцією про порядок здійснення приводу, затвердженої Наказом МВС Росії від 21 червня 2003 р. N 438 <202>.
---
<202> Див: Рос. газета. 2003. 11 липня.
3.9. У разі недотримання співробітниками поліції передбаченого кримінально-процесуальним законодавством або законодавством про адміністративні правопорушення порядку виробництва приводу, наприклад, здійснення такого на попередньому слідстві без постанови слідчого (дізнавача і ін) про привід, привід вважається незаконним. Коли ж привід законний, непокору свідка (потерпілого) законному розпорядженню або вимозі співробітника поліції про явку до слідчого (дізнавачу та ін.) може спричинити за собою притягнення громадянина, який відмовився виконати вимогу про привід, до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 19.3 КоАП РФ <203>.
---
<203> Див про це: Огляд законодавства та судової практики Верховного Суду Російської Федерації за перший квартал 2005 р.: Огляд судової практики Верховного Суду РФ від 4 квітня 2005 р., 11 травня 2005 р. 18 травня 2005 / / Бюлетень Верховного Суду РФ. 2005. N 10.
  3.10. В даний час співробітники поліції мають право отримувати, але не витребувати, у тому числі на стадії порушення кримінальної справи, пояснення, довідки та документи. Отримати - "взяти, придбати вручається, пропоноване, шукане" <204>. Таким чином, співробітники поліції позбавлені можливості, посилаючись на п. 3 ч. 1 ст. 13 цього Закону, вимагати надання свідчень і (або) подання ним довідок і документів при розгляді заяв (повідомлень) про злочин чи іншому подію. Право поліції запитувати в шуканої ситуації відомості, довідки, документи (їх копії), іншу необхідну інформацію надано наступним пунктом ч. 1 тієї ж статті цього Закону.
  ---
  <204> Див: Ожегов С.І. Указ. соч. С. 481.
  3.11. Про поняття "злочин" і "адміністративне правопорушення" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  3.12. Див також коментар до п. 4 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  Коментар до пункту 4 цієї статті
  4.1. Редакція п. 4 ст. 13 цього Закону наділяє поліцію правом запитувати і отримувати як письмові документи, так і усну інформацію. Законодавець надає дане право поліції тільки по розслідуваних нею кримінальних справах і знаходяться в її провадженні справах про адміністративні правопорушення, а також у зв'язку з перевіркою зареєстрованих у встановленому порядку заяв (повідомлень) про злочини, про адміністративні правопорушення та (або) інших пригодах, вирішення яких віднесено до компетенції поліції.
  4.2. Двома іншими обов'язковими умовами законності запиту та отримання від державних і муніципальних органів, громадських об'єднань, організацій, посадових осіб і громадян відомостей, довідок, документів (їх копій), іншої необхідної інформації, в тому числі персональних даних фізичних осіб, є вмотивованість запиту і оформлення його уповноваженою на те посадовою особою.
  4.3. Дана редакція розглянутого права позбавляє оперативних працівників поліції запитувати у юридичних осіб довідки та документи (необхідну інформацію) по не зареєстрованим в Книзі обліку повідомлень про події (КУСП) повідомленнями про подію. Вони можуть, звичайно, скористатися наданим їм п. 10 ч. 1 ст. 13 цього Закону та ч. 1 ст. 15 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність" правом вилучати документи, предмети, матеріали. Однак таке вилучення може бути проведено лише в ході проведення голосних або негласних оперативно-розшукових заходів, перелічених у ст. 6 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність". Повноваження запитувати і отримувати документи та відомості Федеральний закон "Про оперативно-розшукову діяльність" ніяким співробітникам поліції не надає. Поліція ж згідно з ч. 1 ст. 6 цього Закону може здійснювати свою діяльність тільки в точній відповідності з законом.
  4.3. Законодавець тим самим поставив перепону нема перед запрашіваніе співробітниками поліції довідок, документів та (або) інших відомостей, а перед запрашіваніе таких по невідомо яким матеріалами, по не зареєстрованим в КУСП повідомленнями. У той же час в КУСП підлягають реєстрації не тільки повідомлення про злочини, а й повідомлення та письмові заяви про події, які загрожують особистій чи громадській безпеці, в тому числі про нещасні випадки, дорожньо-транспортних пригодах (ДТП), аваріях, катастрофах, надзвичайних пригодах , масових заворушеннях, масових отруєннях людей, стихійних лих та інших подіях, які потребують перевірки для виявлення можливих ознак злочину чи адміністративного правопорушення, та інша інформація про події. Іншою інформацією може бути і та, що є відповідно до ст. 7 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність" підставою для проведення оперативно-розшукового заходу, а одно будь-яка інша інформація про подію. Див про це докладніше коментар до п. 1 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  4.4. Отримання відомостей по лінії Інтерполу в процесі попередження, розкриття і розслідування злочинів міжнародного характеру здійснюється з урахуванням положень, закріплених у Положенні про територіальному підрозділі (філії) Національного центрального бюро Інтерполу, затвердженому Наказом МВС Росії від 3 червня 1997 р. N 333.
  4.5. Персональними даними є будь-яка інформація, що відноситься до певного або визначається на підставі такої інформації фізичній особі (суб'єкту персональних даних), у тому числі його прізвище, ім'я, по батькові, рік, місяць, число і місце народження, адреса, сімейний, соціальне, майнове становище , освіта, професія, доходи, інша інформація (п. 1 ст. 3 Федерального закону від 27 липня 2006 р. N 152-ФЗ "Про персональних даних" <205>).
  ---
  <205> Див: Собр. законодавства РФ. 2006. N 31 (ч. 1). Ст. 3451.
  4.6. Про припиненні протиправних діянь див. коментар до п. 2 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  4.7. Про поняття "злочин" і "адміністративне правопорушення" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  4.8. Про поняття "тілесні ушкодження" див. коментар до ст. 43 цього Закону.
  4.9. Див також коментар до п. 3 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  Коментар до пункту 5 цієї статті
  5.1. Закріплене тут право є законним засобом перевірки заяв (повідомлень) про злочини.
  5.2. Дане право не поширюється на житлові та інші приміщення громадян. Проникнення співробітників поліції в житлові та інші приміщення, на земельні ділянки і території врегульовано ст. 15 цього Закону.
  5.3. Знайомитися з необхідними документами і матеріалами, в тому числі з персональними даними громадян, що знаходяться в службових приміщеннях юридичних осіб, співробітники поліції має право лише по розслідуваних ними кримінальних справах та перебувають в їх провадженні справах про адміністративні правопорушення, а також у зв'язку з здійснюваної ними перевіркою зареєстрованих в установленому порядку заяв (повідомлень) про злочини, про адміністративні правопорушення або інших подіях, вирішення яких віднесено до компетенції поліції.
  5.4. Відомості мають відношення до кримінальної справи, справі про адміністративне подію і т.п., коли є можливість наявності їх зв'язку з досліджуваним в процесі попереднього розслідування, розгляду справи про адміністративне правопорушення, в ході перевірки заяви (повідомлення) та ін подією.
  5.5. Про поняття "злочин" і "адміністративне правопорушення" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  5.6. Про поняття "персональні дані" див. коментар до п. 4 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  5.7. Див також коментар до ст. 15 цього Закону.
  Коментар до пункту 6 цієї статті
  6.1. Під патрулюванням мається на увазі систематичне обстеження певних (призначених) ділянок місцевості шляхом регулярного руху по них співробітників поліції з метою підтримки на них громадського правопорядку, попередження, припинення правопорушень та пошуку порушників.
  6.2. Контрольно-пропускний пункт (пост), про який йде мова в п. 6 ч. 1 ст. 13 цього Закону, - це місце, спеціально обладнане для забезпечення пропускного режиму або обмеження руху транспорту і пішоходів у визначеному районі (місцевості) при проведенні масових заходів, виникненні стихійних лих, епідемій, епізоотій та інших надзвичайних ситуацій.
  6.3. Стаціонарний пост, про який тут згадується, - то місце несення служби нарядами дорожньо-патрульної служби, обладнане спеціальними службовими приміщеннями, оснащене оперативно-технічними і спеціальними засобами, інженерними та іншими спорудами, а також закріплена за ним зона відповідальності.
  6.4. Про поняття "громадський порядок" див. коментар до ст. 1 цього Закону.
  Коментар до пункту 7 цієї статті
  7.1. Вжите в цьому пункті поняття "громадянин" підлягає розширеному тлумаченню. Це будь-яка фізична особа незалежно від наявності або відсутності у нього громадянства Російської Федерації.
  7.2. Закріплене в п. 7 ч. 1 коментованої статті право поліції не дозволяє поліції видворяти "за межі Чеченської Республіки осіб, що представляють загрозу громадській безпеці та особистої безпеки громадян і не проживають на території даної республіки". Інакше незаконно було б обмежена встановлене ч. 1 ст. 27 Конституції РФ право кожного, хто законно перебуває на території Російської Федерації, вільно пересуватися, вибирати місце перебування і проживання <206>.
  ---
  <206> Див: У справі про перевірку конституційності Указу Президента РФ від 30 листопада 1994 р. N 2137 "Про заходи з відновлення конституційної законності і правопорядку на території Чеченської Республіки", Указу Президента РФ від 9 грудня 1994 р. N 2166 "Про заходи з припинення діяльності незаконних збройних формувань на території Чеченської Республіки та в зоні осетино-інгушського конфлікту ", Постанови Уряду РФ від 9 грудня 1994 р. N 1360" Про забезпечення державної безпеки і територіальної цілісності Російської Федерації, законності, прав і свобод громадян, роззброєння незаконних збройних формувань на території Чеченської Республіки та прилеглих до неї регіонів Північного Кавказу ", Указу Президента РФ від 2 листопада 1993 р. N 1833" Про основні положення військової доктрини Російської Федерації ": Постанова Конституційного Суду РФ від 31 липня 1995 р. N 10 - П / / Собр. законодавства РФ. 1995. N 33 і 35. Ст. 3424.
  7.3. Про поняття "злочин" і "адміністративне правопорушення" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  7.4. Про виробництво оперативно-розшукової діяльності поліцією див. також коментар до п. 10 ч. 1 ст. 12, п. 10 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  7.5. Про поняття "масовий захід" див. коментар до п. 6 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  7.6. Про поняття "безпека громадян" див. коментар до ст. 24 цього Закону.
  7.7. Див також коментар до п. 35 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до пункту 8 цієї статті
  8.1. Передбачене п. 8 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону право поліції складати протоколи про адміністративні правопорушення, збирати докази, застосовувати заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, застосовувати інші заходи, передбачені законодавством про адміністративні правопорушення, закріплено також у КоАП РФ.
  8.2. Складання протоколу про адміністративне правопорушення є мірою припинення правопорушення. Співробітник поліції вживає заходів до припинення правопорушень незалежно від території їх вчинення <207>.
  ---
  <207> Див: Постанова Федерального арбітражного суду Центрального округу від 20 квітня 2000 р. N А23-22/14-2000-А.
  8.3. Основні вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення законодавець сформулював у ст. 28.2 КоАП РФ. Виходячи з викладених там правил, складання протоколу про адміністративне правопорушення - не тільки право, а й обов'язок поліції. Такий обов'язок виникає у разі виявлення поліцією факту вчинення адміністративного правопорушення.
  8.4. Поліція має право застосовувати таку міру забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення, як адміністративне затримання - короткочасне обмеження свободи фізичної особи, вироблене у виняткових випадках з метою забезпечення правильного та своєчасного розгляду справи про адміністративне правопорушення, виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення.
  8.5. Співробітники поліції вправі здійснювати адміністративне затримання при виявленні адміністративних правопорушень:
  - Справи про які відповідно до ст. 23.3 КоАП РФ розглядають органи внутрішніх справ (поліції),
  - По справах яких відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 28.3 КоАП РФ органи внутрішніх справ (поліція) складають протоколи про адміністративні правопорушення,
  - У разі звернення до них посадових осіб, уповноважених складати протоколи про відповідні адміністративні правопорушення,
  - В області захисту та охорони Державного кордону Російської Федерації, а також при виявленні адміністративних правопорушень у внутрішніх морських водах, територіальному морі, на континентальному шельфі, у виключній економічній зоні Російської Федерації.
  8.6. Крім того, співробітники поліції підрозділів позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ можуть виробляти адміністративне затримання при виявленні адміністративних правопорушень, пов'язаних із заподіянням шкоди охоронюваним ними об'єкту або речам або з посяганням на такі об'єкт або речі, а рівно з проникненням в охоронювану ними зону.
  8.7. За загальним правилом строк адміністративного затримання особи обчислюється з моменту доставлення, а особи, яка перебуває в стані сп'яніння, - з часу його витвереження. Він не повинен перевищувати три години. На 48 годин може бути затримано особу:
  - Щодо якої ведеться провадження у справі про адміністративне правопорушення, що посягають на встановлений режим Державного кордону Російської Федерації і порядок перебування на території Російської Федерації, про адміністративне правопорушення, скоєному у внутрішніх морських водах, територіальному морі, на континентальному шельфі, у виключній економічній зоні Російської Федерації, або про порушення митних правил, у разі потреби для встановлення особи або для з'ясування обставин адміністративного правопорушення;
  - Щодо якої ведеться провадження у справі про адміністративне правопорушення, яке тягне в якості одного із заходів адміністративного покарання адміністративний арешт (ст. 27.5 КоАП РФ).
  8.8. Про поняття "адміністративне правопорушення" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  Коментар до пункту 9 цієї статті
  9.1. Поліція має право реалізовувати передбачене п. 9 коментованої статті право тільки як структурний підрозділ органу внутрішніх справ. Поліція не є самостійним органом дізнання (п. 1 ч. 1 ст. 40 КПК РФ).
  9.2. Органи дізнання, а значить, і поліція виробляють слідчі та інші кримінально-процесуальні дії лише на стадії порушення кримінальної справи і на стадії попереднього розслідування.
  9.3. Слідчі дії - це група кримінально-процесуальних дій органу попереднього розслідування, що є основними засобами встановлення обставин, що мають значення для справи, і що характеризуються детальної самостійною процедурою виробництва <208>.
  ---
  <208> За основу взято визначення А.А. Чувілева і Т.Н. Добровольської. Див: Чувілев А.А. Особливості викладання курсу кримінального процесу в вузах МВС СРСР. Питання методики читання проблемних лекцій з Особливої частини. Навчально-методичний матеріал. М.: МВШМ МВС СРСР, 1986. С. 33 - 35.
  9.4. Співробітники поліції по перебувають в їх провадженні кримінальних справах, а одно за дорученням органу попереднього розслідування вправі робити такі слідчі дії, як:
  1) огляд (ст. ст. 176 - 178, 180 КПК України);
  2) ексгумація (ст. ст. 178, 180 КПК України);
  3) огляд (ст. ст. 179, 180 КПК України);
  4) слідчий експеримент (ст. 181 КПК України);
  5) обшук (ст. ст. 182, 184 КПК України);
  6) виїмка (ст. 183 КПК України);
  7) накладення арешту на поштово-телеграфні відправлення, їх огляд і виїмка (ст. 185 КПК України);
  8) контроль і запис переговорів (ст. 186 КПК України);
  9) отримання інформації про з'єднання між абонентами і (або) абонентськими пристроями (ст. 186.1 КПК РФ) <209>;
  ---
  КонсультантПлюс: примітка.
  Стаття А.П. Рижакова "Отримання інформації про з'єднання між абонентами і (або) абонентськими пристроями. Коментар до нової статті закону - ст. 186.1 КПК РФ" включена в інформаційний банк.
  <209> Про даний новому слідчій дії див. докладніше: Рижаков А.П. Отримання інформації про з'єднання між абонентами і (або) абонентськими пристроями. Нове слідча дія. М.: Річ навіть і Сервіс, 2011. 80 с.
  10) допит свідка, потерпілого (ст. ст. 187 - 191 КПК РФ), підозрюваного (ч. 4 ст. 92 КПК РФ), обвинуваченого (ст. ст. 173, 174 КПК України), експерта (ст. 205 КПК РФ) і (або) фахівця (ч. 4 ст. 80 КПК України);
  11) очна ставка (ст. 192 КПК України);
  12) пред'явлення для впізнання (ст. 193 КПК України);
  13) перевірка показань на місці (ст. 194 КПК України);
  14) отримання зразків для порівняльного дослідження (ст. 202 КПК України);
  15) накладення арешту на майно (ст. 115 КПК України).
  9.5. Процесуальними іменуються всі (у тому числі і слідчі) дії, чий порядок виробництва (умови, основи тощо) врегульовано КПК РФ.
  9.6. Про те, які саме процесуальні, в тому числі слідчі, дії роблять співробітники поліції, см. також коментар до п. п. 1, 8 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  9.7. Див також коментар до п. 18 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  Коментар до пункту 10 цієї статті
  10.1. Роз'яснюючи право поліції, закріплене п. 10 коментованої статті, слід зазначити, що оперативно-розшукова діяльність поліції - це вид діяльності, здійснюваної гласно і негласно оперативними підрозділами поліції в межах їх повноважень шляхом проведення оперативно-розшукових заходів з метою захисту життя, здоров'я, прав і свобод людини і громадянина, власності, забезпечення безпеки суспільства і держави від злочинних посягань.
  10.2. Основні вимоги до порядку здійснення поліцією оперативно-розшукової діяльності та існуюча система гарантій законності при проведенні оперативно-розшукових заходів встановлені Федеральним законом "Про оперативно-розшукову діяльність" та відомчими нормативно-правовими актами.
  10.3. Вилучення документів, предметів, матеріалів та повідомлень в рамках оперативно-розшукової діяльності врегульовано ст. 15 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність" <210> та Інструкцією про порядок проведення співробітниками органів внутрішніх справ гласного оперативно-розшукового заходу обстеження приміщень, будівель, споруд, ділянок місцевості і транспортних засобів.
  ---
  <210> Див про це докладніше: Рижаков А.П. Вилучення документів в ході гласного оперативно-розшукового заходу. Коментар до ст. 15 Федерального закону від 12 серпня 1995 року N 144-ФЗ "Про оперативно-розшукову діяльність" / / Довідкова система "КонсультантПлюс".
  10.4. Про поняття "злочин" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  10.5. Про виробництво оперативно-розшукової діяльності поліцією див. також коментар до п. 10 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  10.6. Про поняття "підозрюваний" див. коментар до п. 12 ч. 1 ст. 12 цього Закону <211>.
  ---
  <211> Див також: Рижаков А.П. Підозрюваний: поняття, права та обов'язки. М.: Річ навіть і Сервіс, 2010. 176 с.
  10.7. Про поняття "транспортний засіб" див. коментар до п. 21 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  10.8. Див також коментар до ст. 2, п. п. 12, 13 ч. 1 ст. 12, п. 4 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  Коментар до пункту 11 цієї статті
  11.1. У ході виконання обов'язку, передбаченої п. 26 ч. 1 ст. 12 цього Закону, поліція має право застосовувати всі передбачені цим Законом, а одно іншими нормативно-правовими актами власні повноваження.
  11.2. Після звільнення з місць відбування позбавлення волі осіб, які вчинили тяжкі злочини або особливо тяжкі злочини, пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, за рішенням суду може бути встановлено спостереження за ходом соціальної реабілітації зазначених осіб, що передбачає заборону відвідування певних місць, обмеження перебування поза домом після певного часу доби або обмеження виїзду в інші місцевості. У цьому випадку дозволити відвідування місця, куди бути особі не можна, дозволити перебувати поза домом після встановленого судом часу доби або виїхати в іншу місцевість має право лише уповноважені на те співробітники поліції (ст. 50 Федерального закону "Про наркотичні засоби і психотропні речовини").
  11.3. Див також коментар до п. 26 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до пункту 12 цієї статті
  12.1. Подання про усунення причин і умов, що сприяють реалізації загроз безпеці громадян та громадської безпеки, здійснення злочинів та адміністративних правопорушень, не можуть бути внесені за не зареєстрованим в КУСП повідомленнями про події.
  12.2. Зазначені подання оформляються від імені органу внутрішніх справ і повинні бути письмовими.
  12.3. Підставою для внесення подання про усунення причин і умов, що сприяють реалізації загроз безпеці громадян та громадської безпеки, здійснення злочинів та адміністративних правопорушень, можуть служити встановлені у справі (матеріалу) факти порушення закону, обставини, що сприяли вчиненню правопорушень, неправильна поведінка окремих громадян на виробництві, в побуті або порушення ними громадського обов'язку <212>.
  ---
  <212> За аналогією. Див: Про дотримання судами РФ процесуального законодавства при судовому розгляді кримінальних справ: Постанова Пленуму Верховного Суду РФ від 17 вересня 1975 N 5 / / Коментар до постанов пленумів Верховних Судів РФ (РРФСР) у кримінальних справах. 2001. С. 424.
  12.4. Встановивши, що недоліки, помилки, упущення в діяльності підприємств, установ, організацій чи посадових осіб сприяли реалізації загроз безпеці громадян та громадської безпеки, здійснення злочинів та адміністративних правопорушень, поліція, згідно з вимогами п. 12 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, вносить відповідне подання, в якому викладає суть виявлених недоліків, помилок і упущень, вказує на зв'язок між ними і досконалим злочином чи іншим правопорушенням і пропонує вжити необхідних заходів до їх усунення <213>.
  ---
  <213> За аналогією. Див: Про підвищення ролі судів у виконанні вимог закону, спрямованих на виявлення та усунення причин і умов, що сприяли вчиненню злочинів та інших правопорушень: Постанова Пленуму Верховного Суду РФ від 1 вересня 1987 N 5 / / Коментар до постанов пленумів Верховних Судів РФ (РРФСР) у кримінальних справах. 2001. С. 371.
  12.5. Подання про усунення причин і умов, що сприяють реалізації загроз безпеці громадян та громадської безпеки, здійснення злочинів та адміністративних правопорушень, повинні грунтуватися на достовірно встановлених відомостях. Поліції слід забезпечувати дієвий контроль за їх виконанням <214>.
  ---
  <214> За аналогією. Див: Про подальше зміцнення законності при здійсненні правосуддя: Постанова Пленуму Верховного Суду СРСР від 5 грудня 1986 N 15 / / Збірник постанов Пленумів Верховних Судів СРСР і РРФСР (Російської Федерації) по кримінальних справах. М.: Спарк, 1997. С. 285.
  12.6. У поданні про усунення причин та умов, що сприяють реалізації загроз безпеці громадян та громадської безпеки, здійснення злочинів та адміністративних правопорушень, повинні бути конкретно зазначені встановлені поліцією порушення закону, державної, фінансової, виробничої, трудової, технологічної дисципліни, що зумовили вчинення злочину, особи, які допустили порушення, а також наведені докази, на яких грунтуються висновки поліції.
  12.7. Про поняття "громадська безпека" див. коментар до ст. 1 цього Закону.
  12.8. Про поняття "злочин" і "адміністративне правопорушення" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  12.9. Про поняття "безпека громадян" див. коментар до ст. 24 цього Закону.
  12.10. Див також коментар до п. 4 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до пункту 13 цієї статті
  13.1. Під доставлянням у цьому пункті розуміється здійснюване під контролем співробітників поліції або ж примусове перепровадження (піше або на транспорті) фізичної особи з місця його фактичного затримання у вказане службове приміщення або до відповідної посадової особи.
  13.2. Особа вважається доставленим, а доставлення завершеним, після того як доставляється переступив поріг будівлі територіального органу або підрозділу поліції або увійшов до кабінету до співробітника, до якого його доставляли. Причому доставленим воно вважається відразу ж після того, як їм було здійснено одне з вищезазначених дій.
  13.3. Приміщення є "внутрішність будівлі, місце, де хто-небудь поміщається" <215>. Службове - тобто що відноситься до службі (роботі), призначене для виконання обов'язків по службі <216>. По суті, всі приміщення органів внутрішніх справ є службовими. Навряд чи офіційно в органу внутрішніх справ можуть бути приміщення, не призначені для виконання обов'язків органів внутрішніх справ. Тим більше якщо мова вести не про окремі кабінетах (кімнатах в будівлі), а про "нутрощі" всього будинку органу внутрішніх справ. У той же час самих будівель у органу внутрішніх справ може бути декілька, і не у всіх з них є чергова частина (приміщення, в якому розташовується чергова частина). Іноді приміщення органу внутрішніх справ знаходиться на значній відстані від будівлі того ж органу внутрішніх справ, в якому розміщена чергова частина. Однак і в такі приміщення при наявності того підстав громадянин може бути доставлений.
  ---
  <215> Див: Ожегов С.І. Указ. соч. С. 483.
  <216> Див: Ожегов С.І. Указ. соч. С. 636.
  13.4. Про документи, що засвідчують особу громадянина, див. коментар до п. 2 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  13.5. Див також коментар до ст. 2, п. п. 12, 13 ч. 1 ст. 12, п. 3 ч. 1 ст. 13, ст. 14 цього Закону.
  Коментар до пункту 14 цієї статті
  14.1. Доставлення громадянина в медичні організації взаємопов'язане з вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 20.21 КоАП РФ, що стосується появи на вулицях, стадіонах, у скверах, парках, у транспортному засобі загального користування, в інших громадських місцях у стані сп'яніння, що ображає людську гідність і громадську мораль.
  14.2. Алкогольне сп'яніння являє собою розгорнутий синдром впливу алкоголю на організм. Його виникнення свідчить про вираженому порушенні здатності індивідуума контролювати свою поведінку в звичайних умовах, що може бути пов'язано як з кількістю прийнятого алкоголю, так і з індивідуальною чутливістю до нього. Синдром алкогольного сп'яніння включає в себе патологічні зміни в психічній сфері і поведінці, розлади в системі вегетативно-судинної регуляції, рухові порушення, запах алкоголю з рота і позитивні хімічні реакції на етиловий спирт <217>.
  ---
  <217> Див: Медичний огляд для встановлення факту вживання алкоголю і стану сп'яніння: Методичні вказівки. Затверджено МОЗ СРСР 2 вересня 1988 N 06-14/33-14.
  14.3. Житло, про який йдеться в п. 14 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, і житло, про яке йдеться в ст. 15 того ж Закону, - це індивідуальний житловий будинок з вхідними в нього житловими і нежитловими приміщеннями, житлове приміщення незалежно від форми власності, входить до житлового фонду і використовується для постійного або тимчасового проживання, а так само інше приміщення або будівля, що не входить до житлового фонду , але використовується для тимчасового проживання <218>.
  ---
  <218> За аналогією з п. 10 ст. 5 КПК РФ.
  14.4. Під поняттям "направляти на медичний огляд", яке вжито в п. 14 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, розуміється складання протоколу про направлення особи на медичний огляд. Саме на підставі такого протоколу, підписаного співробітником поліції та особою, щодо якої застосовується дана міра забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення, проводиться медичний огляд.
  14.5. Медичний огляд проводиться в організаціях охорони здоров'я, що мають ліцензію на здійснення медичної діяльності із зазначенням відповідних робіт та послуг. Його не слід плутати з оглядом, яке вправі здійснити і співробітник поліції.
  14.6. Огляд на стан алкогольного сп'яніння відповідно до встановленого законом порогом концентрації етилового спирту у видихуваному повітрі здійснюється з використанням технічних засобів вимірювання, що забезпечують запис результатів дослідження на паперовому носії, дозволених до застосування Федеральною службою з нагляду у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку, повірених у встановленому порядку Федеральним агентством з технічного регулювання і метрології, тип яких внесено до державного реєстру затверджених типів засобів вимірювань (далі - технічні засоби вимірювання) <219>.
  ---
  <219> Див: Про затвердження Правил огляду особи, яка керує транспортним засобом, на стан алкогольного сп'яніння та оформлення його результатів, напрями вказаної особи на медичний огляд на стан сп'яніння, медичного огляду цієї особи на стан сп'яніння та оформлення його результатів та правил визначення наявності наркотичних засобів або психотропних речовин в організмі людини при проведенні медичного огляду на стан сп'яніння особи, яка керує транспортним засобом: Постанова Уряду РФ від 26 червня 2008 р. N 475 / / Собр. законодавства РФ. 2008. N 27. Ст. 3280.
  14.7. Порядок огляду, передбачений у ст. 27.12 КоАП РФ, в даний час деталізується Правилами огляду особи, яка керує транспортним засобом, на стан алкогольного сп'яніння та оформлення його результатів, напрями вказаної особи на медичний огляд на стан сп'яніння, медичного огляду цієї особи на стан сп'яніння та оформлення його результатів.
  14.8. Про поняття "злочин" і "адміністративне правопорушення" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  Коментар до пункту 15 цієї статті
  15.1. Роз'яснення прав, викладених у п. 15 ч. 1 ст. 13 цього Закону, допоможе аналіз положень, закріплених у Федеральному законі "Про основи системи профілактики бездоглядності та правопорушень неповнолітніх", Наказі МВС України від 2 квітня 2004 р. N 215 "Про заходи щодо вдосконалення діяльності центрів тимчасового утримання для неповнолітніх правопорушників органів внутрішніх справ "<220> та в Інструкції з організації роботи підрозділів у справах неповнолітніх органів внутрішніх справ, затвердженої Наказом МВС Росії від 26 травня 2000 р. N 569.
  ---
  <220> Див: БНА. 2004. N 33.
  15.2. У частині 1 ст. 13 Федерального закону "Про основи системи профілактики бездоглядності та правопорушень неповнолітніх" наведено перелік спеціалізованих установ для неповнолітніх, які потребують соціальної реабілітації, органів управління соціальним захистом населення. Такими визнаються:
  - Соціально-реабілітаційні центри для неповнолітніх, здійснюють профілактику бездоглядності та соціальну реабілітацію неповнолітніх, які опинилися у важкій життєвій ситуації;
  - Соціальні притулки для дітей, що забезпечують тимчасове проживання і соціальну реабілітацію неповнолітніх, які опинилися у важкій життєвій ситуації і потребують екстреної соціальної допомоги держави;
  - Центри допомоги дітям, які залишилися без піклування батьків, призначені для тимчасового утримання неповнолітніх, які залишилися без піклування батьків або інших законних представників, і надання їм сприяння в подальшому пристрої.
  15.3. У зазначені установи в установленому порядку приймаються неповнолітні:
  - Залишилися без піклування батьків або інших законних представників;
  - Проживають в сім'ях, що знаходяться в соціально небезпечному положенні;
  - Заблудлі або підкинуті;
  - Самовільно залишили сім'ю, самовільно пішли з освітніх установ для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, або інших дитячих закладів, за винятком осіб, самовільно пішли з спеціальних навчально-виховних установ закритого типу;
  - Не мають місця проживання, місця перебування і (або) засобів до існування;
  - Опинилися в іншій важкій життєвій ситуації і потребують соціальної допомоги та (або) реабілітації.
  15.4. Однією з підстав приміщення в спеціалізовані установи для неповнолітніх, які потребують соціальної реабілітації, визнається акт такого співробітника поліції, яким є оперативний черговий районного, міського відділу (управління) внутрішніх справ, відділу (управління) внутрішніх справ іншого муніципального освіти, відділу (управління) внутрішніх справ закритого адміністративно-територіального утворення, відділу (управління) внутрішніх справ на транспорті, про необхідність прийому неповнолітнього в спеціалізований заклад для неповнолітніх, які потребують соціальної реабілітації (ч. 2, п. 5 ч. 3 ст. 13 Федерального закону "Про основи системи профілактики бездоглядності та правопорушень неповнолітніх ").
  15.5. У підготовці матеріалів щодо неповнолітніх для розгляду можливості їх приміщення в центри тимчасового утримання для неповнолітніх правопорушників органів внутрішніх справ беруть участь такі підрозділи поліції, як підрозділи у справах неповнолітніх районних, міських відділів (управлінь) внутрішніх справ, відділів (управлінь) внутрішніх справ інших муніципальних утворень, відділів (управлінь) внутрішніх справ закритих адміністративно-територіальних утворень, відділів (управлінь) внутрішніх справ на транспорті (п. 5 ч. 1 ст. 21 Федерального закону "Про основи системи профілактики бездоглядності та правопорушень неповнолітніх").
  15.6. Див також коментар до п. п. 4, 12, 14 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до пункту 16 цієї статті
  16.1. Виходячи зі змісту ст. 1 Федерального закону від 13 грудня 1996 р. N 150-ФЗ "Про зброю" <221> зброю, про який йде мова в даній статті, - це пристрої і предмети, конструктивно призначені для ураження живої або іншої цілі, подачі сигналів.
  ---
  <221> Див: Собр. законодавства РФ. 1996. N 51. Ст. 5681.
  16.2. За наявності достатніх даних про те, що фізична особа має при собі зброю (незалежно від того, яку зброю), поліція має право проводити в порядку, встановленому федеральним законом, особистий огляд цієї особи, огляд що знаходяться при ньому речей.
  16.3. Під поняттям "боєприпаси", яке вжито в п. 16 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, розуміються предмети озброєння та метало спорядження, призначені для ураження цілі і містять розривної, метальний, піротехнічний або вишибной заряди або їх поєднання (ст. 1 Федерального закону "Про зброю").
  16.4. Вибухові речовини - це речовини, які при певних видах зовнішньої дії здатні на дуже швидке самораспространяющемуся хімічне перетворення з виділенням тепла і утворенням газів (подп. "г" п. 1 додатка N 1 "Небезпечні виробничі об'єкти" до Федерального закону від 21 липня 1997 р . N 116-ФЗ "Про промислову безпеку небезпечних виробничих об'єктів" <222>).
  ---
  <222> Див: Собр. законодавства РФ. 1997. N 30. Ст. 3588.
  16.5. Підстави та порядок виробництва особистого огляду особи та огляду знаходяться при ньому речей врегульовані ст. 27.7 КоАП РФ.
  16.6. Відповідно до ст. 27.10 КоАП РФ в процесі особистого огляду громадян, огляду знаходяться при них речей співробітник поліції має право вилучити зброю, боєприпаси, вибухові речовини, вибухові пристрої, наркотичні засоби або психотропні речовини, що були знаряддям вчинення або предметами адміністративного правопорушення.
  16.7. Даний вид вилучення проводиться в присутності двох понятих.
  16.8. Про вилучення вищевказаних речей співробітник поліції зобов'язаний скласти протокол або зробити відповідний запис у протоколі про доставлених або в протоколі про адміністративне затримання. У протоколі про вилучення речей фіксуються відомості про вид, кількість, про інших ідентифікаційних ознаках вилучених вибухових речовин, вибухових пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин, а також про тип, марку, модель, калібрі, серію, номер, про інші ідентифікаційних ознаках зброї, про вид і кількість бойових припасів.
  16.9. У разі необхідності вилучені зброя, боєприпаси, вибухові речовини, вибухові пристрої, наркотичні засоби або психотропні речовини упаковуються і опечатуються на місці вилучення.
  16.10. Протокол про вилучення речей підписується співробітником поліції, яка його склала, особою, у якого вилучено речі, і понятими.
  16.11. Про поняття "наркотичні засоби", "психотропні речовини" і "їх прекурсори" див. коментар до п. 22 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  16.12. Про поняття "транспортний засіб" див. коментар до п. 21 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  16.13. Про поняття "радіоактивні речовини" див. коментар до ст. 16 цього Закону.
  Коментар до пункту 17 цієї статті
  17.1. Даний пункт дозволяє співробітникам поліції з посиланням на нього призначати виробництво досліджень на стадії порушення кримінальної справи.
  17.2. Співробітник поліції витребує надання зразків. Інакше кажучи, прототипів, еталонів, оригіналів і т.п. - Того, що дозволить порівняти із зразками об'єкт, що підлягає експертизі або дослідженню.
  17.3. Під організаціями тут маються на увазі будь-які юридичні особи та індивідуальні підприємці.
  17.4. Зразки, про які йде мова в п. 17 ч. 1 ст. 13 цього Закону, - це об'єкти, що відображають властивості або особливості предмета, матеріалу чи речовини, а також інші зразки, необхідні поліції для призначення або проведення судової експертизи, а одно для задоволення клопотання експерта про надання йому таких у порядку п. 2 ч. 3 ст. 57 КПК РФ.
  17.5. Каталог продукції - це документ, призначений для надання довідкової та описової інформації про продукцію, що виробляється (постачається та т.п.) організацією, і що містить систематизовані відомості про номенклатуру і характеристиках даної продукції.
  17.6. Див також коментар до п. 18 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до пункту 18 цієї статті
  18.1. Особистий огляд - це не особистий обшук і не огляд. Основне призначення особистого огляду - збирання відомостей про громадянина в основному шляхом безпосереднього спостереження за відкритими частинами його тіла, одягом і знаходяться при ньому речами. За результатами особистого огляду протокол можна не складати.
  18.2. Особистий обшук - це врегульоване кримінально-процесуальним законом, забезпечене державним примусом дія, що полягає в обстеженні тіла, у тому числі природних отворів (вух, рота і т.п.) людини, що знаходиться на ньому одягу і при ньому - ручний поклажі з метою відшукання та вилучення предметів (документів тощо), які можуть мати значення для кримінальної справи, а також свідчень їхньої приналежності конкретній особі.
  18.3. Огляд <223> - це самостійна слідча дія, в процесі якого на тілі людини встановлюється наявність (відсутність) особливих прикмет, слідів злочину, тілесних ушкоджень, виявляється стан сп'яніння чи інші властивості і ознаки, що мають значення для кримінальної справи, в основному шляхом спостереження та відображення його результатів у відповідному протоколі.
  ---
  <223> Говорячи тут про огляд, ми під таким увазі лише той його вид, який здійснюється на стадії попереднього розслідування.
  18.4. У КПК РФ не передбачено такої слідчої дії, як особистий огляд. Правовою основою його проведення є справжній пункт ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону.
  18.5. Про право виробництва співробітником органу внутрішніх справ слідчих дій див. також коментар до п. 9 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  18.6. Про поняття "громадський порядок" див. коментар до ст. 1 цього Закону.
  18.7. Про поняття "масовий захід" див. коментар до п. 6 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  18.8. Про поняття "безпека громадян" див. коментар до ст. 24 цього Закону.
  18.9. Див також коментар до п. п. 16, 25 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  Коментар до пункту 19 цієї статті
  19.1. Під дактилоскопування (отриманням дактилоскопічної інформації), про який йдеться в п. 19 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, розуміється внесення персональних даних про реєстроване особі на матеріальний носій, отримання на ньому відбитків пальців рук <224>.
  ---
  <224> Див: Положення про порядок формування та ведення інформаційного масиву, створюваного в процесі проведення державної дактилоскопічної реєстрації, затв. Наказом МВС РФ N 643, МНС РФ N 531, Міноборони РФ N 549, МНС РФ N АП-3-24/364, Мін'юсту РФ N 331, ГТК РФ N 786, СЗР РФ N 82, ФСВТ РФ N 112, ФСЖВ РФ N 363, ФМС РФ N 96, ФСБ РФ N 423, ФСНП РФ N 413, ФСО РФ N 357, ФПС РФ N 620, ФАПСИ N 189 від 17 листопада 1999
  19.2. Положення п. 19 ч. 1 ст. 13 даного Закону допускають фотографування, кіно-і відеозйомку лише щодо осіб, підозрюваних у скоєнні адміністративного правопорушення, і лише з метою встановлення особи затриманого при неможливості її встановлення іншим способом і за своїм змістом не спрямовані на порушення конституційних прав і свобод громадян. Якщо ж у громадянина на момент доставлення, наприклад, в медичний витверезник мався при собі паспорт, що дозволяло встановити його особу, співробітники поліції не мають підстав для застосування щодо його відеозйомки <225>.
  ---
  <225> Див: Про відмову в прийнятті до розгляду скарги громадянина подаруємо Павла Олександровича на порушення його конституційних прав статтею 20.21 Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення, пунктами 11 і 15 статті 11 Закону Російської Федерації "Про міліцію", Положенням про медичне витверезнику при міськрайорганів внутрішніх справ та Інструкцією з надання медичної допомоги особам, які доставляють у медичні витверезники: Визначення Конституційного Суду РФ від 20 листопада 2003 р. N 416-О / / Вісник Конституційного Суду РФ. 2004. N 2.
  19.3. Про поняття "злочин" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  19.4 Про поняття "обвинувачений" див. коментар до п. 12 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  19.5. Див також коментар до п. 15 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до пункту 20 цієї статті
  20.1. Пунктом 20 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону поліції надано право зупиняти транспортні засоби, якщо це необхідно для виконання покладених на поліцію обов'язків щодо забезпечення безпеки дорожнього руху. Згідно ч. 2 ст. 12.25 КоАП РФ невиконання законної вимоги співробітника поліції про зупинку транспортного засобу спричиняє накладення адміністративного штрафу в розмірі від двохсот до п'ятисот рублів.
  20.2. У пункті 20 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону поліції надано право огляду транспортних засобів і вантажів. Це самостійне повноваження, що відрізняється від огляду - слідчої дії - і від огляду транспортних засобів, передбаченого ст. 27.9 КоАП РФ.
  20.3. Порядок проведення даного виду огляду законодавець не врегулював. Виходячи з його назви, можна стверджувати, що ця дія не повинно супроводжуватися здійсненням примусу.
  20.4. Про поняття "безпека дорожнього руху" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  20.5. Про поняття "масовий захід" див. коментар до п. 6 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  20.6. Про поняття "транспортний засіб" і "власник транспортного засобу" див. коментар до п. 21 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  20.7. Про поняття "водій" див. коментар до ст. 21 цього Закону.
  20.8. Див також коментар до п. 19 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до частини 21 цієї статті
  21.1. Поліція має право затримувати транспортні засоби та відстороняти водіїв від керування транспортними засобами у випадках і порядку, які передбачені законодавством РФ. Конституційний Суд РФ в Постанові від 11 березня 1998 року по справі про перевірку конституційності ряду положень Митного кодексу РФ та Кодексу України про адміністративні правопорушення сформулював правову позицію, згідно з якою посадові особи, що реалізують встановлені законом повноваження щодо застосування превентивних заходів, вправі затримувати транспортні засоби (відстороняти від керування транспортними засобами особа, щодо якої є достатні підстави вважати, що воно знаходиться в стані сп'яніння) саме тому, що всі подібні заходи, не будучи санкцією за вчинене правопорушення, не пов'язані з позбавленням майна. Дана Постанова Конституційного Суду РФ зберігає свою силу <226>.
  ---
  <226> За аналогією. Див: За скаргою громадянина Шума Михайла Федоровича на порушення його конституційних прав частиною першою статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення: Визначення Конституційного Суду РФ від 21 грудня 1998 р. N 191-О.
  21.2. На території Російської Федерації заборонено використання транспортних засобів, власники яких не виконали встановлену зазначеним Федеральним законом обов'язок зі страхування своєї цивільної відповідальності. Такі транспортні засоби не можуть бути навіть зареєстровані (ч. 3 ст. 32 Федерального закону від 25 квітня 2002 року N 40-ФЗ "Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів" <227>).
  ---
  <227> Див: Собр. законодавства РФ. 2002. N 18. Ст. 1720.
  21.3. Слід звернути увагу на те, що виконання обов'язку зі страхування цивільної відповідальності покладено на власників, а не на власників транспортного засобу.
  21.4. Під власником транспортного засобу, про який йде мова в п. 21 ст. 13 цього Закону, розуміється власник транспортного засобу, а також особа, що володіє транспортним засобом на праві господарського відання чи праві оперативного управління або на іншій законній підставі (право оренди, доручення на право керування транспортним засобом, розпорядження відповідного органу про передачу йому транспортного засобу та ін.) Чи не є власником транспортного засобу особа, яка керує транспортним засобом при виконанні своїх службових або трудових обов'язків, у тому числі на підставі трудового або цивільно-правового договору з власником або іншим власником транспортного засобу.
  21.5. Транспортний засіб - це пристрій, призначений для перевезення по дорогах людей, вантажів чи устаткування, встановленого на ньому (ст. 2 Федерального закону "Про безпеку дорожнього руху"). Транспортним засобом також є причіп (напівпричіп та причіп-розпуск), не обладнаний двигуном і призначений для руху в складі з механічним транспортним засобом. Транспортний засіб допускається до участі в дорожньому русі відповідно до законодавства Російської Федерації.
  21.6. Обов'язок по страхуванню цивільної відповідальності не виникає лише у власників транспортних засобів:
  - Максимальна конструктивна швидкість яких становить не більше 20 км / год;
  - На які за їх технічними характеристиками не поширюються положення законодавства Російської Федерації про допуск транспортних засобів до участі у дорожньому русі на території Російської Федерації;
  - Які знаходяться в розпорядженні Збройних Сил РФ, за винятком автобусів, легкових автомобілів і причепів до них, інших транспортних засобів, що використовуються для забезпечення господарської діяльності Збройних Сил РФ;
  - Які зареєстровані в іноземних державах, якщо цивільна відповідальність власників таких транспортних засобів застрахована в рамках міжнародних систем обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, учасником яких є професійне об'єднання страховиків, чинне відповідно до Федерального закону "Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів" ;
  - У частині належних їм причепів до легкових автомобілів (п. 3 Правил обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, затверджених Постановою Уряду РФ від 7 травня 2003 року N 263) <228>.
  ---
  <228> Див: Рос. газета. 2003. 13 травня.
  21.7. Про поняття "безпека дорожнього руху" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  21.8. Див також коментар до п. 20 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  Коментар до пункту 22 цієї статті
  22.1. При реалізації даних повноважень поліція керується Федеральним законом "Про зброю", Постановою Уряду РФ від 21 липня 1998 року N 814 "Про заходи щодо регулювання обороту цивільного та службового зброї і патронів до нього на території Російської Федерації", Інструкцією з організації роботи органів внутрішніх справ з контролю за оборотом цивільної й службової зброї і патронів до нього на території Російської Федерації <229> та іншими нормативними правовими актами.
  ---
  <229> Див: Про заходи щодо реалізації Постанови Уряду Російської Федерації від 21 липня 1998 року N 814: Наказ МВС РФ від 12 квітня 1999 р. N 288 / / БНА. 1999. N 32; Довідкова система "КонсультантПлюс".
  22.2. Конституція РФ, визнаючи право громадянина на недоторканність житла, в ст. 25 допускає, що дане право у випадках, встановлених федеральним законом, може бути обмежене. Виходячи з редакції даного правового становища, Верховний Суд РФ вважав, що аналогічне раніше надане міліції право дозволяло їй проникати в житло з метою перевірки умов зберігання зброї. Таке проникнення було законним <230>. Здається, що це судове рішення може бути враховано при оцінці дій поліції з реалізації повноважень, передбачених п. 22 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  ---
  <230> Див: рішення Верховного Суду РФ від 20 березня 2002 р. N ГКПІ2002-135 / / Довідкова система "КонсультантПлюс".
  22.3. Про поняття "зброя" та "боєприпаси" див. коментар до п. 16 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  Коментар до пункту 23 цієї статті
  23.1. При реалізації наданих п. 23 ч. 1 ст. 13 цього Закону повноважень поліція керується Законом РФ "Про приватну детективну і охоронну діяльність в Російській Федерації", Інструкцією з організації роботи органів внутрішніх справ з контролю за оборотом цивільної й службової зброї і патронів до нього на території Російської Федерації, Інструкцією про організацію роботи з ліцензуванню та здійсненню органами внутрішніх справ контролю за приватної детективної й охоронної діяльністю на території Російської Федерації, Інструкцією з організації роботи з видачі посвідчення (дубліката посвідчення) приватного охоронця, переоформленню у зв'язку з продовженням терміну його дії, внесення до нього змін, анулювання і вилучення посвідчення (дубліката посвідчення) приватного охоронця (додатками N 1 і 3 до Наказу МВС Росії від 19 червня 2006 року N 447) та іншими нормативними правовими актами.
  23.2. За ліцензією мається на увазі спеціальний дозвіл на здійснення конкретного виду діяльності при обов'язковому дотриманні ліцензійних вимог і умов, видане органом, що ліцензує юридичній особі або індивідуальному підприємцю на паперовому носії. У разі якщо в заяві про надання ліцензії вказувалося на необхідність подання документа, що підтверджує наявність ліцензії, у формі електронного документа, такий документ видається органом, що ліцензує у формі електронного документа (ст. 2 Федерального закону від 8 серпня 2001 р. N 128-ФЗ "Про ліцензування окремих видів діяльності "<231>).
  ---
  <231> Див: Собр. законодавства РФ. 2001. N 33 (ч. 1) Ст. 3430.
  23.3. Посвідчення приватного охоронця анулюється у разі:
  1) неодноразового притягнення протягом року приватного охоронця до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, що посягають на інститути державної влади, адміністративних правопорушень проти порядку управління та адміністративних правопорушень, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку;
  2) виникнення обставин, при яких громадянин не може претендувати на придбання правового статусу приватного охоронця;
  3) закінчення терміну дії посвідчення приватного охоронця, добровільної відмови від такого посвідчення або смерті громадянина, якому було видано таке посвідчення (ст. 11.1 Закону РФ "Про приватну детективну і охоронну діяльність в Російській Федерації").
  23.4. Див також коментар до п. п. 23, 24 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до пункту 24 цієї статті
  24.1. При здійсненні передбачених п. 24 ч. 1 ст. 13 цього Закону прав поліція керується Інструкцією про організацію роботи з ліцензування та здійснення органами внутрішніх справ контролю за приватної детективної й охоронної діяльністю на території Російської Федерації (додаток N 1 до Наказу МВС Росії від 19 червня 2006 року N 447 <232>) та іншими нормативними правовими актами.
  ---
  <232> Див: БНА. 2006. N 29.
  24.2. Так, якщо співробітник поліції прибув у приміщення, займане приватним детективом і (або) приватної охоронної організацією, в приміщення освітнього закладу, що здійснює професійну підготовку та підвищення кваліфікації приватних детективів та працівників приватних охоронних організацій, з метою здійснення планової чи позапланової перевірки, разом із службовим посвідченням він зобов'язаний пред'явити копію розпорядження (наказу) органу внутрішніх справ про проведення даної перевірки (п. 47 Інструкції про організацію роботи з ліцензування та здійснення органами внутрішніх справ контролю за приватної детективної й охоронної діяльністю на території Російської Федерації).
  24.3. Про поняття "зброя" див. коментар до п. 16 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  Коментар до частини 25 цієї статті
  25.1. Передбачене п. п. 25 і 26 ст. 13 коментованого Федерального закону право поліції реалізується співробітниками підрозділів позавідомчої охорони.
  25.2. Про поняття "злочин" і "адміністративне правопорушення" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  25.3. Про припиненні протиправних діянь див. коментар до п. 2 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  25.4. Про поняття "підозрюваний" див. коментар до п. 12 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  25.5. Про поняття "транспортний засіб" див. коментар до п. 21 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  25.6. Про поняття "безпека громадян" див. коментар до ст. 24 цього Закону.
  25.7. Див також коментар до п. 25 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до пункту 26 цієї статті
  26.1. Подання та приписи про усунення виявлених недоліків та обставин, що сприяють вчиненню правопорушень, співробітники поліції виносять за результатами здійснених ними інспектувань охорони організацій, обстежень інженерно-технічної укріпленості та антитерористичної захищеності як охоронюваних, так і неохоронюваних об'єктів, у тому числі на договірній основі (п. 12.4 Інструкції про діяльність органів внутрішніх справ щодо попередження злочинів <233>).
  ---
  <233> Див: Про діяльність органів внутрішніх справ щодо попередження злочинів: Наказ МВС РФ від 17 січня 2006 р. N 19 / / Довідкова система "КонсультантПлюс".
  26.2. У ході здійснення контролю за обігом зброї та патронів співробітники поліції мають право при виявленні порушень встановлених правил давати обов'язкові для виконання громадянами РФ, посадовими особами і працівниками юридичних осіб письмові приписи про усунення порушень із зазначенням конкретного строку, правових норм і правил, які порушені або виконані.
  26.3. Дані приписи викладаються в актах перевірок юридичних осіб або рапортах про перевірку умов зберігання зброї, наявного у громадян (п. 92.4 Інструкції з організації роботи органів внутрішніх справ з контролю за оборотом цивільної й службової зброї і патронів до нього на території Російської Федерації).
  26.4. Про поняття "зброя" див. коментар до п. 16 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  26.5. Про поняття "безпека громадян" див. коментар до ст. 24 цього Закону.
  26.6. Див також коментар до п. 25 ч. 1 ст. 12, п. 25 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  Коментар до пункту 27 цієї статті
  27.1. Реалізацією права поліції, передбаченого п. 27 ч. 1 ст. 13 цього Закону, займаються підрозділи лінійних управлінь, відділів (відділень) внутрішніх справ на повітряному транспорті.
  27.2. Передпольотний огляд на повітряному транспорті проводиться з метою забезпечення авіаційної безпеки, охорони життя і здоров'я пасажирів, членів екіпажів та авіаперсоналу, припинення можливих спроб захоплення (викрадення) цивільних повітряних суден та інших актів незаконного втручання в діяльність цивільної авіації з боку злочинних елементів, а також запобігання незаконного провезення зброї <234>, боєприпасів, вибухових, отруйних, легкозаймистих та інших небезпечних речовин і предметів, заборонених до перевезення на повітряному транспорті за умовами авіаційної безпеки.
  ---
  <234> Під зброєю тут розуміється вогнепальну, газову, пневматичну, холодну, механічне (арбалети, рушниці для підводного полювання).
  27.3. Огляд ручної поклажі і багажу, що знаходиться при пасажирі, проводиться тільки в його присутності. При підозрі, що в багажі знаходяться небезпечні речовини та предмети, заборонені до перевезення на цивільних повітряних судах, огляд багажу може бути проведений за відсутності пасажира.
  27.4. Див також коментар до п. 32 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до пункту 28 цієї статті
  28.1. Співробітники поліції мають право брати участь у проведенні не тільки основних, але і додаткових заходів податкового контролю за запитом податкового органу. Статтею 5 Закону РФ від 21 березня 1991 р. N 943-1 "Про податкові органи Російської Федерації" передбачено, що органи внутрішніх справ Російської Федерації зобов'язані надавати практичну допомогу працівникам податкових органів при виконанні ними службових обов'язків, забезпечуючи прийняття передбачених законом заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, насильницьким чином перешкоджають виконанню працівниками податкових органів своїх посадових функцій <235>.
  ---
  <235> Див: Про участь міліції в податкових перевірках: лист Міністерства фінансів РФ від 7 червня 2006 р. N 03-02-07/1-141 / / Нормативні акти для бухгалтера. 2006. N 14.
  28.2. Порядок реалізації передбаченого п. 28 ч. 1 ст. 13 цього Закону повноваження, а одно порядок організації та проведення податковими органами за участю співробітників поліції виїзних податкових перевірок платників податків, платників зборів, податкових агентів, оформлення та реалізації результатів цих перевірок врегульовані Інструкцією про порядок взаємодії органів внутрішніх справ і податкових органів при організації та проведенні виїзних податкових перевірок. Разом з тим даний вид діяльності повинен здійснюватися у суворій відповідності до вимог КПК України і НК РФ.
  28.3. Співробітники органів внутрішніх справ беруть участь у виїзних податкових перевірках на підставі мотивованого запиту податкового органу, підписаного керівником (заступником керівника) податкового органу.
  28.4. Співробітники поліції беруть участь у виїзних податкових перевірках на підставі мотивованого запиту податкового органу, підписаного керівником (заступником керівника) податкового органу, в порядку, передбаченому п. 8 Інструкції про порядок взаємодії органів внутрішніх справ і податкових органів при організації та проведенні виїзних податкових перевірок.
  28.5. Під податковими органами Російської Федерації, про яких згадується в цьому пункті, згідно з ч. 1 ст. 30 НК РФ розуміються федеральні органи виконавчої влади, уповноважені з контролю і нагляду у сфері податків і зборів (Федеральна податкова служба Росії), та їх територіальні органи (інспекції Федеральної податкової служби по району, району в місті, місту без районного поділу, інспекції Федеральної податкової служби міжрайонного рівня).
  28.6. Запити в поліцію повинні бути письмовими. З їх змісту повинно випливати, що їх склало уповноважена на те особа. У запиті повинні бути визначені роль співробітників поліції в податковій перевірці, час і місце проведення такої.
  28.7. Оформлення та реалізація результатів виїзної податкової перевірки здійснюються в порядку, встановленому ст. ст. 100 і 101 НК РФ і Наказом ФНС Росії від 31 травня 2007 р. N ММ-3-06/338 @ "Про затвердження форм документів, що використовуються податковими органами при реалізації своїх повноважень у відносинах, регульованих законодавством про податки і збори" <236> , з урахуванням особливостей, передбачених Інструкцією про порядок взаємодії органів внутрішніх справ і податкових органів при організації та проведенні виїзних податкових перевірок та іншими нормативними правовими актами (п. 15 Інструкції про порядок взаємодії органів внутрішніх справ і податкових органів при організації та проведенні виїзних податкових перевірок) .
  ---
  <236> Див: БНА. 2007. N 34.
  28.8. Див також коментар до п. 34 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до пункту 29 цієї статті
  29.1. Згідно п. 29 коментованої статті у поліції є право отримувати відомості, що становлять податкову таємницю. Відповідно до правил ст. 102 НК РФ податкову таємницю становлять будь-які отримані податковим органом, органами внутрішніх справ, слідчими органами, органом державного позабюджетного фонду і митним органом відомості про платника податків, за винятком відомостей:
  - Розголошених платником податку самостійно або за його згодою;
  - Про ідентифікаційний номер платника податків;
  - Про порушення законодавства про податки і збори і заходи відповідальності за ці порушення;
  - Надаються податковим (митним) або правоохоронним органам інших держав відповідно до міжнародних договорів (угод), однією зі сторін яких є Російська Федерація, про взаємне співробітництво між податковими (митними) або правоохоронними органами (у частині відомостей, наданих цим органам);
  - Надаються виборчим комісіям відповідно до законодавства про вибори за наслідками перевірок податковим органом відомостей про розмір і про джерела доходів кандидата та його дружини, а також про майно, що належить кандидату і його дружині на праві власності.
  29.2. До розголошенню податкової таємниці відносяться, зокрема, використання або передача іншій особі виробничої або комерційної таємниці платника податків, що стала відомою посадовій особі податкового органу, органу внутрішніх справ, слідчого органу, органу державного позабюджетного фонду або митного органу, залученому фахівця або експерту при виконанні ними своїх обов'язків.
  29.3. Про поняття "злочин" та попередженні злочинів див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  Коментар до пункту 30 цієї статті
  30.1. Див коментар до п. 28 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до пункту 31 цієї статті
  31.1. Заходи, що застосовуються на території, на якій введено військовий стан, перераховані в ст. 7 Федерального конституційного закону "Про військовому становищі".
  31.2. Тимчасовим обмеженням, застосовуваним при введенні надзвичайного стану, присвячена ст. 8 Федерального конституційного закону "Про надзвичайний стан".
  31.3. Заходи та часові обмеження, які можуть бути застосовані на період проведення контртерористичної операції, вказані в ч. 3 ст. 11 Федерального закону "Про протидію тероризму".
  31.4. Про поняття "референдум" див. коментар до п. 31 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  31.5. Див також коментар до ст. 1, п. п. 17, 29 ч. 1 ст. 12, ст. 18 цього Закону.
  Коментар до пункту 32 цієї статті
  32.1. При користуванні наданими цим пунктом правами поліція повинна керуватися положеннями Федерального закону "Про державну дактилоскопічної реєстрації в Російській Федерації", Федерального закону "Про державну реєстрацію генома в Російській Федерації" і іншими нормативними правовими актами.
  32.2. Див також коментар до п. 27 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  Коментар до пункту 33 цієї статті
  33.1. Згідно закріпленому у ст. 2 Федерального закону від 27 липня 2006 року N 149-ФЗ "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" <237> визначенням, інформаційна система - це сукупність міститься в базах даних інформації та забезпечують її обробку інформаційних технологій і технічних засобів.
  ---
  <237> Див: Собр. законодавства РФ. 2006. N 31 (ч. 1). Ст. 3448.
  33.2. Поліція відповідно до наданих їй п. 33 ст. 13 коментованого Федерального закону правами веде оперативно-довідкові, централізовані криміналістичні та розшукові обліки.
  33.3. Оперативно-довідкові обліки призначені для попередження, розкриття і розслідування злочинів; попередження та виявлення адміністративних правопорушень; підтвердження наявності (або відсутності) відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності, судимості, реабілітації, час і місце відбування покарання, встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб; встановлення особи людини по непізнаних трупах та осіб, що приховують анкетні дані; встановлення особи громадян, нездатних за станом здоров'я або віком повідомити дані про свою особу.
  33.4. Відомості про судимість можуть бути надані громадянам. Порядок видачі відповідних довідок врегульовано Інструкцією про порядок надання громадянам довідок про наявність (відсутність) у них судимості, затвердженої Наказом МВС Росії від 1 листопада 2001 р. N 965 <238>.
  ---
  <238> Див: БНА. 2002. N 3.
  33.5. Централізовані криміналістичні та розшукові обліки призначені для оперативного інформаційного обслуговування розкриття і розслідування, а також попередження особливо небезпечних, в тому числі серійних міжрегіональних та регіональних, злочинів.
  33.6. Централізовані криміналістичні та розшукові обліки ведуться в ДІАЦ МВС Росії і в ІЦ МВС, ГУВС, УВС суб'єктів Російської Федерації.
  33.7. В окремий вид обліку виділений централізований облік правопорушень і злочинів, скоєних на території Російської Федерації іноземними громадянами та особами без громадянства, а також щодо їх.
  33.8. У ІЦ МВС, ГУВС, УВС суб'єктів Російської Федерації в обов'язковому порядку поміщаються відомості:
  - Про осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності за вчинення невеликий, середньої тяжкості, тяжких та особливо тяжких злочинів з характерними способами вчинення;
  - Про події, пов'язані з нерозкритими злочинами, та прикмети осіб, підозрюваних або звинувачених у їх вчиненні;
  - Про викрадені речі і документи (в т.ч. паспортах громадян Російської Федерації), що мають індивідуальні номери або характерні особливості, а також вилучених у затриманих і утримуються під вартою осіб (якщо приналежність їх не встановлена);
  - Про вогнепальну зброю (втраченому і виявленому);
  - Про автомототранспорті (розшукуваного або приналежність якого не встановлена);
  - Про викрадених і вилучених предметах, які мають особливу історичну, наукову, художню або культурну цінність;
  - Про вогнепальну зброю, що знаходиться у громадян і організацій з дозволу органів внутрішніх справ;
  - Про розшукуваних осіб;
  - Про зниклих без вісті осіб, невпізнаних трупах, особах, нездатних за станом здоров'я або віком повідомити дані про свою особистість, в тому числі які втратили зв'язок з близькими родичами.
  33.9. Інші види криміналістичних обліків в МВС, ГУВС, УВС суб'єктів Російської Федерації, УВСТ можуть вестися в ініціативному порядку.
  33.10. Крім того, вищевказані та інші види криміналістичних обліків можуть вестися в горрайлинорганах внутрішніх справ в ініціативному порядку на підставі правових актів МВС, ГУВС, УВС суб'єктів Російської Федерації, не порушуючи при цьому права і свободи людини і громадянина.
  33.11. Реалізація наданого п. 33 ст. 13 коментованого Федерального закону права поліції повинна здійснюватися у суворій відповідності до вимог відомчих нормативних актів.
  33.12. Про поняття "персональні дані" див. коментар до п. 4 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  33.13. Див також коментар до п. 3 ч. 1 ст. 12, ст. 17 цього Закону.
  Коментар до пункту 34 цієї статті
  34.1. Порядок реалізації першої частини передбаченого п. 34 ч. 1 цієї статті права поліції врегульовано ст. 18 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність", а також нормативно-правовими актами, зміст яких становить державну таємницю. Тому в цьому коментарі він не може бути розглянутий докладно.
  34.2. Хотілося б відзначити лише наступне. Негласно отримані особами, що співпрацюють з органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, або надати їм допомогу в розкритті злочинів або встановленні осіб, які їх вчинили, суми винагород та інші виплати не оподатковуються і в деклараціях про доходи не вказуються.
  34.3. Період співробітництва громадян за контрактом з органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, в якості основного роду занять включається до трудового стажу громадян. Зазначені особи мають право на пенсійне забезпечення відповідно до законодавства Російської Федерації.
  34.4. У разі загибелі особи, що співпрацює за контрактом з органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, у зв'язку з його участю у проведенні оперативно-розшукових заходів сім'ї потерпілого та особам, які перебувають на його утриманні, виплачується одноразова допомога в розмірі десятирічного грошового утримання загиблого і в установленому законодавством РФ порядку призначається пенсія в разі втрати годувальника.
  34.5. При отриманні особою, що співробітничають за контрактом з органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, травми, поранення, контузії, каліцтва, що наступили у зв'язку з його участю у проведенні оперативно-розшукових заходів та виключатимуть йому можливість подальшого співробітництва з органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, зазначеній особі виплачується одноразова допомога в розмірі п'ятирічного грошового утримання та в установленому законодавством Росії порядку призначається пенсія по інвалідності.
  34.6. При одночасному виникненні відповідно до законодавства РФ декількох підстав для вищевказаних одноразових виплат виплати здійснюються по одному підставі за вибором одержувача.
  34.7. Про поняття "злочин" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  Коментар до пункту 35 цієї статті
  35.1. Про поняття "злочин" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  35.2. Про поняття "засіб масової інформації" див. коментар до ст. 8 цього Закону.
  Коментар до пункту 36 цієї статті
  36.1. У пункті 36 ст. 13 коментованого Федерального закону під поняттям "громадянин" розуміється будь-яка фізична особа незалежно від наявності у нього російського громадянства.
  36.2. Виняток становлять лише засоби зв'язку, що належать посадовим особам дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав, міжнародних організацій тощо
  36.3. Про поняття "засіб зв'язку" див. коментар до ст. 48 цього Закону.
  Коментар до пункту 37 цієї статті
  37.1. Пояснюючи зміст п. 37 ч. 1 коментованої статті, визначимося з самим поняттям "використання транспортного засобу". Назване правове явище є експлуатація транспортного засобу, пов'язана з його рухом у межах доріг (дорожнім рухом), а також на прилеглих до них і призначених для руху транспортних засобів територіях (у дворах, в житлових масивах, на стоянках транспортних засобів, заправних станціях та інших територіях). Експлуатація обладнання, встановленого на транспортному засобі і безпосередньо не пов'язаного з участю транспортного засобу у дорожньому русі, не є використанням транспортного засобу (ст. 1 Федерального закону від 25 квітня 2002 р. N 40-ФЗ "Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів").
  37.2. Згідно ч. 1 ст. 12.25 КоАП РФ невиконання вимоги про надання транспортного засобу співробітникам поліції тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від ста до двохсот рублів.
  37.3. Про поняття "злочин" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
  37.4. Про припиненні протиправних діянь див. коментар до п. 2 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  37.5. Про поняття "підозрюваний" див. коментар до п. 12 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  37.6. Про поняття "транспортний засіб" і "власник транспортного засобу" див. коментар до п. 21 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
  37.7. Див також коментар до ст. ст. 2, 54 цього Закону. 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 13. Права поліції"
  1. § 3. Політико-правові засади організації місцевої влади в УРСР
      права особи, які вдаються до найманої праці з метою отримання прибутку, живуть на нетрудовий дохід, приватні торговці, торговельні та комерційні посередники, ченці, духовні служителі церков, релігійних культів, службовці та агенти колишньої поліції, особливого корпусу жандармів і охоронних відділень, а також члени царствовавшего в Росії дому. Не мали виборчого права душевнохворі та божевільні,
  2. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
      права - фізичні та юридичні особи, незалежно від факту здійснення підприємницької діяльності, а також інші утворення, які не визнані самостійними суб'єктами цивільно-правових відносин (філії та представництва юридичних осіб), але що наділяються самостійним податковим статусом. З легального визначення платника податків випливає тільки те, що
  3. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
      права як процесуального (право знайомитися з актами податкових перевірок, робити пояснення щодо обчислення та сплати податків і за актами проведених перевірок), так і матеріального характеру (право на судову і адміністративну захист платника податків, право на податкові пільги, право на відстрочення та розстрочення податкових платежів). Серед прав платників податків відсутня найважливіше, на наш погляд,
  4. СПИСОК
      стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  6. 1. Договір в системі речових і зобов'язальних правовідносин
      стаття ГК (ст. 216) зробила цей перелік незамкнутим, відкритим. Зобов'язальне право в новому ЦК складає зміст уже двох розділів ГК, один з яких присвячений загальним положенням зобов'язального права, а інший - окремими видами зобов'язань. Разом з тим поділ на "речове" і "зобов'язальне" доводиться проводити стосовно і до інших інститутів ГК. Зокрема, воно повинно
  7. 4. Учасники страхових відносин
      стаття Кодексу складається з норм, що відтворюють положення Закону, після чого включає пряму відсилання з певних питань до законів про страхування. Стаття 938 ЦК, так само як і Закон про організацію страхової справи, передбачає, що страховиками можуть виступати тільки юридичні особи. Притому Закон визнав за необхідне підкреслити - юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми,
  8. 12. Обов'язкове страхування
      стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і в якості виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
  9. 2. Договір перевезення пасажирів і багажу
      стаття передбачає порушення договору перевезення пасажиром, що дають перевізнику право відступитися від договору, тобто скасувати або припинити дію договору за своєю односторонньою волі крім згоди пасажира і без звернення до суду. З точки зору цивільного права сутність правомочності, що надається громадському візникові у випадках невнесення пасажиром провізної плати або непокори
  10. 3. Договір перевезення вантажів
      стаття має на меті встановити виняток із загального правила про відповідальність перевізника за незбереження вантажу в тому сенсі, що за наявності певних обставин, які викликають припущення власної провини відправника, перевізник не зобов'язаний доводити, що незбереження вантажу мала місце дійсно в силу зазначених обставин. Таке виключення із загального правила, на думку
© 2014-2022  yport.inf.ua