Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 18. Право на охорону здоров'я

Коментар до статті 18
Положення коментованої статті частково відтворюють конституційні норми, що стосуються особистих прав і свобод громадян. Одне з таких прав, як відомо, - право на охорону здоров'я (ч. 1 ст. 41 Конституції РФ). Причому у світлі конституційних постулатів дане право органічно доповнюється правом на медичну допомогу, нерозривно пов'язаних із заходами в сфері охорони здоров'я.
В Основному Законі державі відводиться провідна роль у реалізації заходів, спрямованих на забезпечення права громадян на охорону здоров'я. Як випливає з ч. 2 ст. 41 Конституції РФ, в Російській Федерації фінансуються федеральні програми охорони та зміцнення здоров'я населення, приймаються заходи щодо розвитку державної, муніципальної, приватної систем охорони здоров'я.
Цим підтверджується публічний інтерес держави і одночасно публічний характер функції охорони здоров'я, оскільки стан здоров'я нації, покращення його якісних параметрів - одні з пріоритетних і перспективних цілей розвитку країни.
Положення коментованої статті розширюють уявлення про конкретні напрямки, що забезпечують реалізацію права на охорону здоров'я. Слід розкрити зміст конкретних заходів, які взяті за основу забезпечення зазначеного права громадян.
1. Охорона навколишнього природного середовища. Правове регулювання в цій сфері суспільних відносин здійснюється у відповідності з Федеральним законом від 10.01.2002 N 7-ФЗ "Про охорону навколишнього середовища" (1), що визначає правові основи державної політики в галузі охорони навколишнього середовища.
---
(1) СЗ РФ. 2002. N 2. Ст. 133.
Основні напрямки в природоохоронній діяльності відповідно до положень Федерального закону N 7-ФЗ розкриваються в принципах охорони навколишнього середовища. Згідно ст. 3 даного Закону господарська та інша діяльність органів державної влади Російської Федерації, органів державної влади суб'єктів РФ, органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб, що надає вплив на навколишнє середовище, повинна здійснюватися на основі наступних принципів:
дотримання права людини на сприятливе навколишнє середовище;
забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини;
науково обгрунтоване поєднання екологічних, економічних і соціальних інтересів людини, суспільства і держави з метою забезпечення сталого розвитку та сприятливого навколишнього середовища;
охорона, відтворення та раціональне використання природних ресурсів як необхідні умови забезпечення сприятливого навколишнього середовища та екологічної безпеки;
відповідальність органів державної влади Російської Федерації, органів державної влади суб'єктів РФ, органів місцевого самоврядування за забезпечення сприятливого навколишнього середовища та екологічної безпеки на відповідних територіях;
платність природокористування і відшкодування шкоди навколишньому середовищу;
незалежність контролю в галузі охорони навколишнього середовища;
презумпція екологічної небезпеки запланованої господарської та іншої діяльності;
обов'язковість оцінки впливу на навколишнє середовище при прийнятті рішень про здійснення господарської та іншої діяльності;
обов'язковість проведення відповідно до законодавства РФ перевірки проектів та іншої документації, що обгрунтовують господарську та іншу діяльність, яка може зробити негативний вплив на навколишнє середовище, створити загрозу життю, здоров'ю та майну громадян, на відповідність вимогам технічних регламентів в галузі охорони навколишнього середовища;
облік природних і соціально-економічних особливостей територій при плануванні та здійсненні господарської та іншої діяльності;
пріоритет збереження природних екологічних систем, природних ландшафтів та природних комплексів;
допустимість впливу господарської та іншої діяльності на природне середовище виходячи з вимог в області охорони навколишнього середовища;
забезпечення зниження негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє середовище в відповідно до нормативів в області охорони навколишнього середовища, якого можна досягти на основі використання найкращих існуючих технологій з урахуванням економічних і соціальних факторів;
обов'язковість участі в діяльності з охорони навколишнього середовища органів державної влади Російської Федерації, органів державної влади суб'єктів РФ, органів місцевого самоврядування, громадських та інших некомерційних об'єднань, юридичних і фізичних осіб;
збереження біологічного різноманіття;
забезпечення інтегрованого та індивідуального підходів до встановлення вимог в галузі охорони навколишнього середовища до суб'єктів господарської та іншої діяльності, що здійснюють таку діяльність або планувальним здійснення такої діяльності;
заборона господарської та іншої діяльності, наслідки впливу якої непередбачувані для навколишнього середовища, а також реалізації проектів, які можуть привести до деградації природних екологічних систем, зміни та (або) знищенню генетичного фонду рослин, тварин та інших організмів, виснаження природних ресурсів і іншим негативним змінам навколишнього середовища;
дотримання права кожного на отримання достовірної інформації про стан навколишнього середовища, а також участь громадян у прийнятті рішень, що стосуються їх прав на сприятливе навколишнє середовище, відповідно до законодавства;
відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони навколишнього середовища;
організація та розвиток системи екологічної освіти, виховання і формування екологічної культури;
участь громадян, громадських та інших некомерційних об'єднань у вирішенні завдань охорони навколишнього середовища;
міжнародне співробітництво Російської Федерації в області охорони навколишнього середовища.
Принципове значення у проведенні природоохоронних заходів мають конкретні об'єкти охорони навколишнього середовища. Згідно ст. 4 Федерального закону N 7-ФЗ об'єктами охорони навколишнього середовища від забруднення, виснаження, деградації, псування, знищення та іншого негативного впливу господарської та іншої діяльності є:
землі, надра, грунту;
поверхневі і підземні води;
ліси та інша рослинність, тварини та інші організми та їх генетичний фонд;
атмосферне повітря, озоновий шар атмосфери і навколоземний космічний простір.
У першочерговому порядку охороні підлягають природні екологічні системи, природні ландшафти і природні комплекси, які не піддалися антропогенному впливу.
2. Безпечні і сприятливі умови праці громадян. Згідно ст. 37 Конституції РФ працю вільний. Кожен має право вільно розпоряджатися своїми здібностями до праці, вибирати рід діяльності і професію. При цьому Конституція РФ визначає право кожного на працю в умовах, що відповідають вимогам безпеки та гігієни. Ці конституційні норми одержують розвиток в трудовому законодавстві. Питання забезпечення безпечних умов праці громадян регулюються трудовим законодавством.
Безпечні умови праці - умови праці, при яких вплив на працюючих шкідливих і (або) небезпечних виробничих факторів виключено або рівні їх впливу не перевищують встановлених нормативів (ст. 209 ТК РФ).
Відповідні обов'язки ставляться в обов'язки конкретних роботодавців відповідно до положень гл. 34 "Вимоги охорони праці" ТК РФ. Згідно ст. 212 ТК РФ в рамках виконання заходів з охорони праці роботодавець зобов'язаний забезпечити:
безпеку працівників при експлуатації будівель, споруд, обладнання, здійсненні технологічних процесів, а також застосовуваних у виробництві інструментів, сировини і матеріалів;
застосування минулих обов'язкову сертифікацію або декларування відповідності у встановленому законодавством РФ про технічне регулювання порядку засобів індивідуального та колективного захисту працівників;
відповідні вимогам охорони праці умови праці на кожному робочому місці;
режим праці та відпочинку працівників відповідно до трудового законодавства і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права;
придбання та видачу за рахунок власних коштів спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту, змиваючих та знешкоджуючих засобів, що пройшли обов'язкову сертифікацію або декларування відповідності у встановленому законодавством РФ про технічне регулювання порядку, відповідно до встановлених норм працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці, а також на роботах , виконуваних в особливих температурних умовах або пов'язаних із забрудненням;
навчання безпечним методам і прийомам виконання робіт і надання першої допомоги потерпілим на виробництві, проведення інструктажу з охорони праці, стажування на робочому місці і перевірки знання вимог охорони праці;
недопущення до роботи осіб, які не пройшли в установленому порядку навчання та інструктаж з охорони праці, стажування та перевірку знань вимог охорони праці;
організацію контролю за станом умов праці на робочих місцях, а також за правильністю застосування працівниками засобів індивідуального та колективного захисту;
проведення атестації робочих місць за умовами праці з наступною сертифікацією організації робіт з охорони праці;
у випадках, передбачених трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, організовувати проведення за рахунок власних коштів обов'язкових попередніх (при вступі на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів (обстежень), обов'язкових психіатричних оглядів працівників , позачергових медичних оглядів (обстежень), обов'язкових психіатричних оглядів працівників за їх прохання відповідно до медичних рекомендацій із збереженням за ними місця роботи (посади) і середнього заробітку на час проходження зазначених медичних оглядів (обстежень), обов'язкових психіатричних оглядів;
недопущення працівників до виконання ними трудових обов'язків без проходження обов'язкових медичних оглядів (обстежень), обов'язкових психіатричних оглядів, а також у випадку медичних протипоказань;
інформування працівників про умови та охорону праці на робочих місцях, про ризик ушкодження здоров'я та належних їм компенсації і засобах індивідуального захисту;
надання федеральним органам виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері праці, федеральному органу виконавчої влади, уповноваженому на здійснення федерального державного нагляду за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, іншим федеральним органам виконавчої влади, що здійснює державний контроль (нагляд) у встановленій сфері діяльності, органам виконавчої влади суб'єктів РФ в області охорони праці, органам профспілкового контролю за дотриманням трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового права, інформації та документів, необхідних для здійснення ними своїх повноважень;
вжиття заходів щодо запобігання аварійних ситуацій, збереження життя і здоров'я працівників при виникненні таких ситуацій , в тому числі з надання постраждалим першої допомоги;
розслідування та облік у встановленому ТК РФ, іншими федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ порядку нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
санітарно-побутове та лікувально-профілактичне обслуговування працівників відповідно до вимог охорони праці, а також доставку працівників, які захворіли на робочому місці, в медичну організацію в разі необхідності надання їм невідкладної медичної допомоги;
безперешкодний допуск посадових осіб федерального органу виконавчої влади, уповноваженого на здійснення федерального державного нагляду за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, інших федеральних органів виконавчої влади, що здійснюють державний контроль (нагляд) у встановленій сфері діяльності, органів виконавчої влади суб'єктів РФ в області охорони праці, органів Фонду соціального страхування РФ, а також представників органів громадського контролю з метою проведення перевірок умов і охорони праці та розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
виконання приписів посадових осіб федерального органу виконавчої влади, уповноваженого на здійснення федерального державного нагляду за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, інших федеральних органів виконавчої влади, що здійснюють державний контроль (нагляд) у встановленій сфері діяльності, і розгляд подань органів громадського контролю у встановлені ТК РФ, іншими федеральними законами терміни;
  обов'язкове соціальне страхування працівників від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
  ознайомлення працівників з вимогами охорони праці;
  розробку та затвердження правил та інструкцій з охорони праці для працівників з урахуванням думки виборного органу первинної профспілкової організації або іншого уповноваженого працівниками органу;
  наявність комплекту нормативних правових актів, що містять вимоги охорони праці відповідно до специфіки своєї діяльності.
  Крім того, в рамках заходів щодо забезпечення безпечних умов праці працівників роботодавці зобов'язані забезпечити проведення медичних оглядів деяких категорій працівників (ст. 213 ТК РФ). До цієї ж групи заходів можна віднести обов'язок роботодавця створити службу охорони праці в організації (ст. 217 ТК РФ) з метою забезпечення дотримання вимог охорони праці, здійснення контролю за їх виконанням у кожного роботодавця, який здійснює виробничу діяльність. Дана служба створюється в обов'язковому порядку, якщо загальна чисельність працівників підприємства перевищує 50 осіб. Служба охорони праці може створюватися в якості окремого структурного підрозділу або введенням посади окремого спеціаліста з охорони праці, що має відповідну підготовку або досвід роботи в цій області.
  В організації з ініціативи роботодавця та (або) з ініціативи працівників або їх представницького органу можуть також бути створені комітети (комісії) з охорони праці (ст. 218 ТК РФ). Дана структура організовує спільні дії роботодавця та працівників щодо забезпечення вимог охорони праці, попередження виробничого травматизму та професійних захворювань, а також організує проведення перевірок умов і охорони праці на робочих місцях та інформування працівників про результати зазначених перевірок, збір пропозицій до розділу колективного договору (угоди) про охорону праці.
  У свою чергу, конкретні заходи щодо забезпечення прав працівників на охорону праці містить гл. 36 ТК РФ. До них віднесені:
  права працівника на працю в умовах, що відповідають вимогам охорони праці (ст. 219);
  гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці (ст. 220);
  забезпечення працівників засобами індивідуального захисту (ст. 221);
  видача молока і лікувально-профілактичного харчування (ст. 222);
  санітарно-побутове та лікувально-профілактичне обслуговування працівників (ст. 223);
  додаткові гарантії охорони праці окремим категоріям працівників (ст. 224);
  навчання і професійна підготовка в галузі охорони праці (ст. 225).
  3. Сприятливі умови побуту, відпочинку, виховання і навчання громадян.
  Умови побуту працівників визначаються роботодавцем на рівні локального правового регулювання, у тому числі в колективному договорі, і в рамках індивідуального регулювання трудових відносин сторін. Зокрема, у змісті трудового договору можуть передбачатися в якості додаткових умови про поліпшення соціально-побутових умов працівника і членів його сім'ї (ст. 57 ТК РФ).
  Право на відпочинок, як відомо, поряд з правом на працю є одним з конституційних прав громадян. Працює по трудовому договору гарантуються встановлені федеральним законом тривалість робочого часу, вихідні та святкові дні, оплачувану щорічну відпустку (ч. 5 ст. 37 Конституції РФ).
  Питання правового регулювання часу відпочинку для зайнятих громадян визначаються трудовим законодавством. Час відпочинку - час, протягом якого працівник вільний від виконання трудових обов'язків і який він може використовувати на свій розсуд (ст. 106 ТК РФ). Згідно ст. 107 ТК РФ видами часу відпочинку є:
  перерви протягом робочого дня (зміни);
  щоденний (Міжзмінний) відпочинок;
  вихідні дні (щотижневий безперервний відпочинок);
  неробочі святкові дні; відпустки.
  Виховання і навчання громадян є невід'ємною частиною освітнього процесу в цілому і припускають комплекс заходів, спрямованих на досягнення освітніх завдань.
  Як правило, сприятливі умови виховання і навчання пов'язуються з дотриманням установлень санітарно-епідеміологічних вимог. Як випливає зі ст. 28 Федерального закону "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення", в дошкільних та інших освітніх закладах незалежно від організаційно-правових форм повинні здійснюватися заходи щодо профілактики захворювань, збереженню і зміцненню здоров'я учнів і вихованців, у тому числі заходи щодо організації їх харчування, і виконуватися вимоги санітарного законодавства. Програми, методики і режими виховання і навчання дітей допускаються до застосування за наявності санітарно-епідеміологічних висновків.
  Дана норма конкретизується в санітарно-епідеміологічних правилах. Так, зокрема, п. 1.8 Санітарних правил і нормативів "Гігієнічні вимоги до видань навчальним для загальної та початкової професійної освіти. СанПіН 2.4.7.1166-02" (1), затверджених Головним державним санітарним лікарем РФ 7 жовтня 2002, встановлено, що навчальні видання для загальної та початкової професійної освіти допускаються до використання тільки при наявності санітарно-епідеміологічного висновку про відповідність їх зазначеним санітарним правилам.
  ---
  (1) Постанова Головного державного санітарного лікаря РФ від 20.11.2002 N 38 "Про введення в дію Санітарних правил і нормативів" / / БНА ФОИВ. 2003. N 4.
  Введення в експлуатацію побудованих і реконструйованих будівель освітніх установ початкової професійної освіти також допускається тільки при наявності санітарно-епідеміологічного висновку про відповідність їх СанПіН 2.4.3.1186-3 (1). Подібні положення містяться і в інших, перелічених вище Санітарних правилах.
  ---
  (1) Постанова Головного державного санітарного лікаря РФ від 28.01.2003 N 2 "Про введення в дію санітарно-епідеміологічних правил і нормативів СанПіН 2.4.3.1186-03" (ред. від 30.09.2009) / / БНА ФОИВ. 2003. N 14.
  Необхідно, крім того, врахувати, що за порушення санітарно-епідеміологічних вимог до умов виховання і навчання, до технічних, у тому числі аудіовізуальним, і іншим засобам виховання і навчання, навчальних меблів, а також до підручників та іншої видавничої продукції передбачена адміністративна відповідальність по ст. 6.7 КоАП РФ у вигляді попередження або накладення адміністративного штрафу на посадових осіб, а також юридичних осіб.
  4. Виробництво і реалізація продуктів харчування відповідної якості.
  Обов'язок з виробництва та реалізації безпечних продуктів харчування покладено на індивідуальних підприємців відповідно до ст. 11 Закону про санітарно-епідеміологічне благополуччя. Зокрема, індивідуальні підприємці в рамках своєї діяльності зобов'язані забезпечувати безпеку для здоров'я людини виконуваних робіт і послуг, а також продукції виробничо-технічного призначення, харчових продуктів і товарів для особистих і побутових потреб при їх виробництві, транспортуванні, зберіганні, реалізації населенню.
  У свою чергу, ст. 15 названого Закону встановлені санітарно-епідеміологічні вимоги до харчових продуктів, харчових добавок, продовольчої сировини, а також контактує з ними матеріалів і виробів і технологій їх виробництва.
  Харчові продукти, харчові добавки, продовольча сировина, а також контактують з ними матеріали та вироби в процесі їх виробництва, зберігання, транспортування та реалізації населенню повинні відповідати санітарно-епідеміологічним вимогам.
  Так, відповідні вимоги визначені в Санітарно-епідеміологічних правилах і нормах: гігієнічні вимоги щодо застосування харчових добавок (СанПіН 2.3.2.1293-03) (1), з організації дитячого харчування (СанПіН 2.3.2.1940-05) (2), гігієнічні вимоги до Термін придатності та умови зберігання харчових продуктів (СанПіН 2.3.2.1324-03), гігієнічні вимоги до організації виробництва і обороту біологічних харчових добавок (БАД) (СанПіН 2.3.2.1290-03) (3), гранично допустимі кількості хімічних речовин, що виділяються з матеріалів , що контактують з харчовими продуктами (4).
  ---
  (1) Постанова Головного державного санітарного лікаря РФ від 18.04.2003 N 59 "Про введення в дію Санітарно-епідеміологічних правил і нормативів СанПіН 2.3.2.1293-03" (ред. від 23.12.2010) / / Російська газета. 2003. N 119/1.
  (2) Постанова Головного державного санітарного лікаря РФ від 19.01.2005 N 3 "Про введення в дію СанПіН 2.3.2.194005" (ред. від 27.06.2008) / / БНА ФОИВ. 2005. N 8.
  (3) Постанова Головного державного санітарного лікаря РФ від 17.04.2003 N 50 "Про введення в дію санітарно-епідеміологічних правил і нормативів СанПіН 2.3.2.1290-03" / / Російська газета. 2003. N 108.
  (4) ГН 2.3.3.972-00. 2.3.3. Гігієна харчування. Тара, посуд, упаковка, обладнання та інші види продукції, що контактують з харчовими продуктами. Гранично допустимі кількості хімічних речовин, що виділяються з матеріалів, що контактують з харчовими продуктами. Гігієнічні нормативи. М.: Федеральний центр держсанепіднагляду МОЗ Росії, 2000.
  Виробництво, застосування (використання) і реалізація населенню нових видів (вперше розроблюваних і впроваджуваних у виробництво) харчових продуктів, харчових добавок, продовольчої сировини, а також контактують з ними матеріалів і виробів, впровадження нових технологічних процесів їх виробництва та технологічного обладнання здійснюються за умови їх відповідності санітарно-епідеміологічним вимогам.
  Не відповідають санітарно-епідеміологічним вимогам і що представляють небезпеку для людини харчові продукти, харчові добавки, продовольча сировина, а також контактують з ними матеріали та вироби негайно знімаються з виробництва або реалізації.
  Зняті з виробництва або реалізації харчові продукти, харчові добавки, продовольча сировина, а також контактують з ними матеріали та вироби повинні бути використані їх власниками в цілях, що виключають заподіяння шкоди людині, або знищені.
  5. Виробництво і реалізація якісних, безпечних і доступних лікарських препаратів.
  У рамках заходів з розвитку охорони здоров'я та фармацевтики передбачається на рівні федеральних органів виконавчої влади реалізація окремих довгострокових програм. Зокрема, до них можна віднести федеральну цільову програму "Розвиток фармацевтичної і медичної промисловості Російської Федерації на період до 2020 року і подальшу перспективу" (затверджена Постановою Уряду РФ від 17.02.2011 N 91) (1), концепція якої спочатку була визначена Урядом у 2010 (2).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2011. N 12. Ст. 1628.
  (1) Розпорядження Уряду РФ від 01.10.2010 N 1660-р "Про затвердження Концепції федеральної цільової програми" Розвиток фармацевтичної і медичної промисловості Російської Федерації на період до 2020 року і подальшу перспективу "/ / Відомості Верховної. 2010. N 41 (ч. II). Ст. 5266.
  З метою врегулювання питань виробництва і контролю за реалізацією лікарських препаратів прийнятий Федеральний закон "Про обіг лікарських засобів". Згідно з його положеннями під зверненням розуміється цілий комплекс заходів, включаючи розробку, доклінічні дослідження, клінічні дослідження, експертизу, державну реєстрацію, стандартизацію та контроль якості, виробництво, виготовлення, зберігання, перевезення, ввезення на територію РФ, вивезення з території РФ, рекламу, відпустку , реалізацію, передачу, застосування, знищення лікарських засобів.
  При цьому встановлюється пріоритет державного контролю безпеки, якості та ефективності лікарських засобів при їх зверненні (ст. 1 названого Закону).
  Згідно ст. 4 Федерального закону "Про обіг лікарських засобів" лікарські препарати - лікарські засоби у вигляді лікарських форм, що застосовуються для профілактики, діагностики, лікування захворювання, реабілітації, для збереження, запобігання або переривання вагітності.
  Загальні вимоги до виробництва лікарських препаратів містить ст. 45 цього Закону. Виробництво лікарських засобів повинно відповідати правилам організації виробництва і контролю якості лікарських засобів, затвердженого Урядом РФ.
  Виробництво лікарських засобів на території РФ здійснюється виробниками лікарських засобів, що мають ліцензію на виробництво лікарських засобів.
  Забороняється виробництво:
  1) лікарських засобів, не включених до державного реєстру лікарських засобів, за винятком лікарських засобів, вироблених для проведення клінічних досліджень і для експорту;
  2) фальсифікованих лікарських засобів;
  3) лікарських засобів без ліцензії на виробництво лікарських засобів;
  4) лікарських засобів з порушенням правил організації виробництва і контролю якості лікарських засобів.
  При введенні лікарських засобів в цивільний оборот уповноважена особа виробника лікарських засобів здійснює підтвердження відповідності лікарських засобів вимогам, встановленим при їх державній реєстрації, і гарантує, що лікарські засоби вироблені відповідно до правил виробництва і контролю якості лікарських засобів.
  У свою чергу, окремі правила встановлені щодо продажу лікарських засобів.
  Організації оптової торгівлі лікарськими засобами можуть здійснювати продаж лікарських засобів або передавати їх в установленому законодавством РФ порядку:
  1) іншим організаціям оптової торгівлі лікарськими засобами;
  2) виробникам лікарських засобів для цілей виробництва лікарських засобів;
  3) аптечним організаціям та ветеринарним аптечним організаціям;
  4) науково-дослідним організаціям для науково-дослідної роботи;
  5) індивідуальним підприємцям, які мають ліцензію на фармацевтичну діяльність або ліцензію на медичну діяльність;
  6) медичним організаціям, ветеринарним організаціям;
  7) організаціям, що здійснюють розведення, вирощування та утримання тварин (ст. 53 Закону "Про обіг лікарських засобів").
  Оптова торгівля лікарськими засобами здійснюється виробниками лікарських засобів та організаціями оптової торгівлі лікарськими засобами відповідно до Правил оптової торгівлі лікарськими засобами для медичного застосування (затверджені Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 28.12.2010 N 1222н (1)).
  ---
  (1) Російська газета. 2011. N 29.
  Згідно ч. 1 ст. 55 Закону "Про обіг лікарських засобів" роздрібна торгівля лікарськими препаратами в кількостях, необхідних для виконання лікарських (фельдшерських) призначень або призначень фахівців у галузі ветеринарії, здійснюється:
  1) аптечними організаціями;
  2) ветеринарними аптечними організаціями;
  3) індивідуальними підприємцями, що мають ліцензію на фармацевтичну діяльність;
  4) медичними організаціями, що мають ліцензію на фармацевтичну діяльність, та їх відокремленими підрозділами (амбулаторіями, фельдшерськими та фельдшерсько-акушерськими пунктами);
  5) центрами (відділеннями) загальної лікарської (сімейної) практики), розташованими в сільських поселеннях, в яких відсутні аптечні організації, та ветеринарними організаціями, що мають ліцензію на фармацевтичну діяльність.
  Продаж фальсифікованих лікарських засобів, недоброякісних лікарських засобів, контрафактних лікарських засобів забороняється (ст. 57 Закону "Про обіг лікарських засобів").
  Для забезпечення безпеки для здоров'я людини і в цілях лікарські препарати, що знаходяться в обігу на території РФ, підлягають моніторингу безпеки. Слід зазначити, що безпека лікарського засобу - це характеристика лікарського засобу, заснована на порівняльному аналізі його ефективності та ризику заподіяння шкоди здоров'ю.
  Моніторинг безпеки лікарських препаратів здійснюється уповноваженим федеральним органом виконавчої влади на всіх етапах їх обігу на території РФ (п. п. 1 і 2 ст. 64 Закону "Про обіг лікарських засобів"). Моніторинг проводиться Федеральною службою з нагляду у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку.
  Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 26.08.2010 N 757н (1) затверджено Порядок здійснення моніторингу безпеки лікарських препаратів для медичного застосування, реєстрації побічних дій, серйозних небажаних реакцій, непередбачених небажаних реакцій при застосуванні лікарських препаратів для медичного застосування.
  ---
  (1) Російська газета. 2010. N 206.
  При отриманні інформації про побічні дії, не зазначених в інструкції по застосуванню лікарського препарату, серйозних небажаних реакціях, непередбачених небажаних реакціях при застосуванні лікарського препарату, про особливості його взаємодії з іншими лікарськими препаратами, які можуть становити загрозу життю або здоров'ю пацієнтів, а також відомостей, не відповідають відомостям про лікарський препарат, що містяться в інструкції по його застосуванню, уповноважений федеральний орган виконавчої влади розглядає питання про можливість призупинення застосування такого лікарського препарату. Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 26.08.2010 N 758н (1) затверджено Порядок зупинення застосування лікарського препарату для медичного застосування.
  ---
  (1) Російська газета. 2010. N 206.
  При цьому інформація за результатами поведеного моніторингу безпеки лікарських препаратів розміщується Росздравнадзором на своєму офіційному сайті в мережі Інтернет (ст. 66 Закону "Про обіг лікарських засобів"). На сайті може, зокрема, розміщуватися інформація про вжиті заходи, в тому числі рішеннях про внесення зміни в інструкцію із застосування лікарського препарату, про зупинення застосування, про вилучення з обігу або про відновлення застосування лікарського препарату.
  Слід врахувати, що за наявності висновку про ризик або про загрозу здоров'ю, життю людини або тварини при застосуванні лікарського препарату, що перевищують його ефективність, уповноваженим органом може бути прийнято рішення про скасування державної реєстрації лікарського препарату і виключення його з державного реєстру лікарських засобів (ст. 32 Закону "Про обіг лікарських засобів").
  Виробляються і реалізуються препарати повинні бути не тільки безпечними, але і якісними. Якість лікарського засобу - відповідність лікарського засобу вимогам фармакопейної статті або в разі її відсутності нормативної документації або нормативного документа. Якість препарату визначається за результатами контрольних заходів.
  Державний контроль при обіг лікарських засобів включає контроль за доклінічними дослідженнями лікарських засобів, клінічними дослідженнями лікарських препаратів, якістю, виробництвом лікарських засобів, виготовленням лікарських препаратів, зберіганням, перевезенням, ввезенням на територію РФ, рекламою, відпусткою, реалізацією, знищенням лікарських засобів, застосуванням лікарських препаратів (ст. 9 Закону "Про обіг лікарських засобів").
  При цьому важливе значення в контрольній діяльності має експертиза. Експертиза лікарських засобів для медичного застосування припускає крім інших процедур в тому числі експертизу запропонованих методів контролю якості лікарського засобу та якості представлених зразків лікарського засобу з використанням цих методів і експертизу відносини очікуваної користі до можливого ризику застосування лікарського препарату, що здійснюються після проведення його клінічного дослідження (ст . 14 Закону N 61-ФЗ).
  Крім того, окремо проводиться експертиза якості лікарського засобу та експертиза відносини очікуваної користі до можливого ризику застосування лікарського препарату для медичного застосування (ст. 23 Закону "Про обіг лікарських засобів").
  За результатами проведення контрольних заходів виробнику видається реєстраційне посвідчення лікарського препарату із зазначенням лікарських форм і дозувань, причому видається безстроково. Виняток становить реєстраційне посвідчення лікарського препарату, яка реєструється вперше. Таке посвідчення видається на строк 5 років. Реєстраційне посвідчення підтверджує одночасно якість та безпечність лікарського препарату.
  Доступність лікарських препаратів забезпечується органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації шляхом встановлення граничних розмірів оптових надбавок та граничних розмірів роздрібних надбавок до фактичних відпускними цінами, встановленими виробниками лікарських препаратів, на лікарські препарати для медичного застосування (ст. 63 Закону "Про обіг лікарських засобів").
  Відповідне державне регулювання цін здійснюється на лікарські препарати, включені до переліку життєво необхідних і найважливіших лікарських препаратів. Даний перелік підлягає щорічному твердженням Урядом РФ.
  Зокрема, розпорядженням Уряду РФ від 11.11.2010 N 1938-р (ред. від 03.11.2011) затверджено Перелік життєво необхідних і найважливіших лікарських препаратів на 2011 р. Аналогічні документи повинні бути прийняті на 2012 р. і наступні роки.
  Постановою Уряду РФ від 29.10.2010 N 865 (1) затверджено Правила державної реєстрації граничних відпускних цін виробників лікарських препаратів. У свою чергу, Наказом Федеральної служби по тарифах (ФСТ Росії) від 11.12.2009 N 442-а (2) затверджена Методика встановлення цін на відповідні препарати.
  ---
  (1) Постанова Уряду РФ від 29.10.2010 N 865 "Про державне регулювання цін на лікарські препарати, включені до переліку життєво необхідних і найважливіших лікарських препаратів" (ред. від 05.12.2011) / / СЗ РФ. 2010. N 45. Ст. 5851.
  (2) Російська газета. 2009. N 245.
  6. Надання доступної і якісної медичної допомоги. Конкретний зміст заходів, спрямованих на забезпечення надання доступної та якісної медичної допомоги, визначено в ст. 10 Закону, що розглядається (див. коментар до ст. 10).
  При цьому на рівні підзаконних нормативних актів Урядом РФ в рамках державних гарантій надання громадянам РФ безкоштовної медичної допомоги визначено критерії доступності та якості медичної допомоги.
  Зокрема, згідно з Постановою Уряду РФ від 21.10.2011 N 856 (1), який затвердив Програму державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги на 2012 рік критерії доступності та якості медичної допомоги визначаються відповідно до територіальної програмою державних гарантій. Територіальної програмою встановлюються цільові значення критеріїв доступності та якості медичної допомоги, на основі яких проводиться комплексна оцінка рівня і динаміки наступних показників:
  ---
  (1) СЗ РФ. 2011. N 44. Ст. 6270.
  задоволеність населення медичною допомогою;
  число осіб, які страждають соціально значимими хворобами, з встановленим вперше в житті діагнозом;
  кількість осіб віком 18 років і старше, вперше визнаних інвалідами;
  смертність населення;
  смертність населення у працездатному віці;
  смертність населення від серцево-судинних захворювань;
  смертність населення від онкологічних захворювань;
  смертність населення від зовнішніх причин;
  смертність населення внаслідок дорожньо-транспортних пригод;
  смертність населення від туберкульозу;
  материнська смертність;
  малюкова смертність;
  охоплення населення профілактичними оглядами, проведеними з метою виявлення туберкульозу;
  охоплення населення профілактичними оглядами, проведеними з метою виявлення онкологічних захворювань;
  доступність медичної допомоги на основі оцінки реалізації нормативів обсягу медичної допомоги за видами відповідно до Програми, а також встановлених територіальної програмою термінів очікування громадянами медичної допомоги, що надається в плановому порядку;
  ефективність використання ресурсів охорони здоров'я (кадрових, матеріально-технічних, фінансових та інших), в тому числі забезпеченість населення лікарями, середнім медичним персоналом, а також лікарняними ліжками.
  При реалізації територіальної програми з урахуванням рекомендацій Міністерства охорони здоров'я Росії застосовуються ефективні способи оплати медичної допомоги, орієнтовані на результат діяльності медичних організацій (по закінченому нагоди, на основі подушного фінансового забезпечення надання амбулаторної медичної допомоги в поєднанні з оплатою за одиницю об'єму наданої медичної допомоги, за середньою вартістю стаціонарного лікування пацієнта з урахуванням профілю відділення, за клініко-статистичної групи хвороб).
  Разом з зазначеними вище заходами право на охорону здоров'я громадян також забезпечується юридичною відповідальністю з боку посадових осіб за приховування ними фактів і обставин, що створюють загрозу для життя і здоров'я людей (ч. 3 ст. 41 Конституції РФ). Одночасно з дотриманням цього обов'язку кореспондує право кожного на інформацію про стан навколишнього природного середовища і на відшкодування шкоди, заподіяної його здоров'ю або майну екологічним правопорушенням.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 18. Право на охорону здоров'я"
  1. Список рекомендованої літератури
      право. - 2002. - № 1. - З 50-53. 3. Космін Ю.П. Договір про охорону об'єктів підрозділами позавідомчої "Охорони" МВС СРСР: Учеб. посібник. - К.: КВШ МВС СРСР ім. Ф.Е. Дзержинського, 1982. - 52
  2. Список рекомендованої літератури
      право України. Особлива частина. ДОГОВІРНІ зобов'язання: Навч. посіб. / За заг. ред. С.С. Бічкової. - К.: НАВСУ, 2005. - С. 234-240. 2. Розанцева Д.Н., Чантурія Е.Х. Договір про охорону квартир та інших приміщень з особистим майном громадян підрозділами "Охорони" органів внутрішніх справ: Лекція. - М.: МВШМ МВС СРСР, 1990. - 49 с. 3. Чуб Г.П. Договір про охорону квартир позавідомчої охороною:
  3. Стаття 3. Відносини, регульовані земельним законодавством
      охорони земель в Російській Федерації як основи життя і діяльності народів, що проживають на відповідній території (земельні відносини). 2. До відносин щодо використання та охорони надр, водних об'єктів, лісів, тваринного світу та інших природних ресурсів, охорони навколишнього середовища, охорони особливо охоронюваних природних територій та об'єктів, охорону атмосферного повітря та охорони об'єктів культурної
  4. Стаття 5.27. Порушення законодавства про працю та про охорону праці
      правопорушення, - тягне дискваліфікацію на строк від одного року до трьох
  5. Контрольні запитання до розділу 11
      правових засобів з охорони природи. 3. Назвіть правові акти, що регулюють охорону природи. 4. Охарактеризуйте суб'єкти та об'єкти екологічних правопорушень. 5. Назвіть види юридичної відповідальності за порушення правил з охорони
  6. 5.2. Соціальні права та гарантії
      право на охорону здоров'я та медичну допомогу. Медична допомога в державних і муніципальних установах охорони здоров'я надається громадянам безкоштовно за рахунок коштів відповідного бюджету, страхових внесків та інших надходжень. Громадяни РФ мають невід'ємним правом на охорону здоров'я (ст. 17 Основ). Держава забезпечує охорону здоров'я незалежно від статі, раси,
  7. Стаття 23.21. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель
      статтями 8.6 - 8.8 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор Російської Федерації з використання та охорони земель, його заступники; 2) головні державні інспектори суб'єктів Російської Федерації з використання та охорони земель, їх заступники ; 3)
  8. § 3. Злочини проти здоров'я
      здоров'я зв'язувалися з заподіянням тілесних по-пошкоджень (ранами, покаліченням). З поширенням у суспільстві християнства погляд на здоров'я людини змінюється. Під увагу вже береться не тільки фізична, але і психічна сфера людини, її душа. Охороні стало підлягати соматичне і психічне здоров'я. Тому цілком обгрунтовано в КК РФ законодавець поняття «тілесні ушкодження»
  9. Стаття 751. Обов'язки підрядника з охорони навколишнього середовища і забезпечення безпеки будівельних робіт
      правових актів про охорону навколишнього середовища і про безпеку будівельних робіт. Підрядник несе відповідальність за порушення зазначених вимог. 2. Підрядник не має права використовувати в ході здійснення робіт матеріали та обладнання, надані замовником, або виконувати його вказівки, якщо це може призвести до порушення обов'язкових для сторін вимог до охорони навколишнього середовища та
  10. 8. Право на тілесну недоторканність, охорону життя і здоров'я
      право людини, спрямоване на забезпечення особистої недоторканності. У цивільному законі та юридичній літературі глибоко розроблено питання про цивільно-правовий захист цього права за допомогою зобов'язань, що виникають із заподіяння шкоди. Захист зазначеного права в певних випадках може забезпечувати також і інститут договірної відповідальності. ---
  11. Контрольні питання до § 7.7
      охороною праці по Російському трудовому праву? 2. Як організовується робота з охорони праці та техніки безпеки на підприємствах? 3. Розкажіть про порядок розслідування нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом. 4. Які особливі правила встановлені для охорони праці молоді та осіб із зниженою працездатністю? 5. У чому полягають особливості охорони праці жінок, вагітних жінок, матерів,
  12. Стаття 311. Умови, при яких допускається надомна праця
      стаття відтворює загальні вимоги, що стосуються будь трудової діяльності. Працівники не повинні залучатися до робіт, протипоказаним їм за станом здоров'я (див. ст. 212 ТК і коммент. До неї). Як і інші працівники, у встановлених законом випадках надомники повинні проходити медичні огляди. 2. На надомників поширюються всі вимоги охорони праці відповідно до гл. 34 ТК.
  13. Стаття 23.21. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель
      статтями 7.34 і 8.5 ". 1. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 7.1, частиною 1 статті 7.2, статтею 7.10 (в частині самовільної поступки права користування землею і самовільної міни земельної ділянки) , статтею 8.8 цього Кодексу. (частина перша в ред. Федерального закону
  14. Стаття 212. Обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці
      стаття передбачає, що роботодавець зобов'язаний забезпечити здорові і безпечні умови праці, охорону праці для всіх працівників. Вона містить докладний перелік обов'язків роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці (див. також ст. 213, 215, 221-223, 225, 227-230 ТК). Відповідно до державних вимог з охорони праці конкретні обов'язки роботодавця можуть бути
© 2014-2022  yport.inf.ua