Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 17. Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері охорони здоров'я

Коментар до статті 17
Відповідно до ст. 130 Конституції РФ місцеве самоврядування забезпечує самостійне вирішення населенням питань місцевого значення. Вирішення цих питань незалежно від органів державної влади гарантується наявністю муніципальної власності. Найбільш важливі питання, що входять до компетенції органів місцевого самоврядування, закріплені в ст. 132 Конституції РФ (1). До них віднесені: управління муніципальної власністю, формування місцевого бюджету, затвердження і виконання місцевого бюджету, встановлення місцевих податків і зборів, охорона громадського порядку, а також інші питання місцевого значення.
---
(1) Жданович Т.Г., Міхєєва Е.А. Коментар до Основ законодавства України про охорону здоров'я громадян (постатейний) / / УПС.
Територіально повноваження органів місцевого самоврядування у сфері охорони здоров'я обмежені межами міських округів і муніципальних районів.
Відповідно до Федерального закону від 06.10.2003 N 131-ФЗ "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" (1) муніципальний район - кілька поселень або поселень і межселенних територій, об'єднаних загальною територією , в межах якої місцеве самоврядування здійснюється з метою вирішення питань місцевого значення межпоселенческого характеру. У свою чергу, міський округ - міське поселення, яке не входить до складу муніципального району та органи місцевого самоврядування якого здійснюють повноваження за рішенням встановлених, питань місцевого значення поселення і питань місцевого значення муніципального району. Обома видами муніципальних утворень можуть здійснюватися окремі державні повноваження, що передаються органам місцевого самоврядування.
---
(1) СЗ РФ. 2003. N 40. Ст. 3822.
Особливий порядок реалізації повноважень органів місцевого самоврядування в рамках надання медичної допомоги населенню встановлений для закритих адміністративно-територіальних утворень, територій з небезпечними для здоров'я людини фізичними, хімічними і біологічними факторами, працівникам організацій, включених до переліку організацій окремих галузей промисловості з особливо небезпечними умовами праці (див. коментар до ст. 42 Закону).
Стаття, що розкриває конкретні повноваження органів місцевого самоврядування, які, як випливає з її змісту, безпосередньо пов'язуються з відповідними положеннями Федерального закону від 06.10.2003 N 131-ФЗ.
При цьому власне зміст повноважень орієнтує на максимальне наближення, адаптацію на місцях заходів, що забезпечують конституційне право громадян на медичну допомогу. Більш конкретно повноваження органів місцевого самоврядування розкриті в спеціальних федеральних законах та інших актах в галузі охорони здоров'я.
Зміст матеріально-правової структури місцевого самоврядування говорить про те, що місцеве самоврядування, його організаційно-правовий зміст в сучасному вигляді та стані є не тільки логічним продовженням державного управління справами суспільства на місцях (1).
---
(1) Анікін С.Б. Адміністративно-правове регулювання спільного ведення Росії і її суб'єктів: поняття і предмет / Под ред. В.М. Манохина / / УПС.
Тому видається цілком логічним, що ч. 2 ст. 132 Конституції РФ передбачає можливість наділення органів місцевого самоврядування окремими державними повноваженнями, що, як зазначено вище, також закріплено Законом про МСУ. При цьому реалізація державних функцій у таких випадках здійснюється передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 17. Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері охорони здоров'я "
  1. Стаття 11. Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі земельних відносин
    повноважень органів місцевого самоврядування в галузі земельних відносин належать резервування земель, вилучення, у тому числі шляхом викупу, земельних ділянок для муніципальних потреб, встановлення з урахуванням вимог законодавства Російської Федерації правил землекористування і забудови територій міських і сільських поселень, територій інших муніципальних утворень, розробка та
  2. § 5. Державний контроль за здійсненням органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень.
    Повноважень, а також за використанням наданих на ці цілі матеріальних ресурсів та фінансових коштів. Органи місцевого самоврядування та посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані надавати уповноваженим державним органам документи, пов'язані із здійсненням окремих державних повноважень. У разі виявлення порушень вимог законів з питань здійснення
  3. Стаття 86. Повноваження органів, які здійснюють державний контроль у сфері охорони здоров'я
    повноваження відповідних федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів РФ у сфері охорони здоров'я. Законом передбачені такі повноваження: 1. Видача обов'язкових для виконання приписів у разі виявлення порушень законодавства РФ у сфері охорони здоров'я, законодавства РФ про обіг лікарських засобів. 2. Притягнення до відповідальності
  4. § 1. Класифікація повноважень органів місцевого самоврядування
    повноваженнями, а при здійсненні переданих окремих державних повноважень - державно-владними повноваженнями. І адміністративно-владні, і державно-владні повноваження органів місцевого самоврядування можна класифікувати через призму управлінських функцій: керівних, регулюючих, розрахунково-аналітичних, організаційних, контрольних. Таким чином, можна говорити про
  5. § 2. Система муніципального права
    повноваження органів місцевого самоврядування щодо їх вирішення, що включають: поняття і форми реалізації повноважень органів місцевого самоврядування, а також конкретні повноваження органів місцевого самоврядування в різних сферах життєдіяльності населення. 5. Гарантії місцевого самоврядування, що включають: систему гарантій; гарантії, що забезпечують організаційну і фінансово-економічну
  6. § 1. Форми передачі органам місцевого самоврядування державних та інших повноважень.
    Повноваження повністю або частково можуть передаватися органам місцевого самоврядування у двох формах: за допомогою наділення і делегування. Наділення органів місцевого самоврядування окремими державними повноваженнями здійснюється тільки законом. Таку вимогу встановлено ч. 2 ст. 132 Конституції РФ. Делегування деяких державних повноважень органам місцевого самоврядування
  7. Місцеве управління.
    Повноважень у проведенні незалежної від бюрократичного нагляду місцевої політики. Основним важелем впливу на діяльність місцевих органів стала їх фінансова залежність від дотацій уряду. Таке становище місцевих органів управління було закріплено актами 1929 і 1933 рр.. Акт 1929 про місцеве управлінь надав уряду повноваження обмежувати розміри дотацій, якщо воно вважало
  8. Контрольні питання до розділу 14
    повноваження муніципальних органів, фінансування їх діяльності. 5. Порядок формування та особливості структури муніципальних органів. 6. Відносини органів місцевого самоврядування з центральною
  9. § 2. Наділення органів місцевого самоврядування окремими державними повноваженнями.
    Повноваженнями з передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів, тобто даною статтею встановлено необхідні вимоги: наділення державними повноваженнями законом - форма правової регламентації; передача необхідних коштів для виконання державних повноважень як гарантія державного забезпечення виконання цих повноважень, що може бути
  10. Ігнатюк Наталія Олександрівна, Павлушкін Олексій Володимирович. МУНІЦИПАЛЬНОЇ ПРАВО. Навчальний посібник. , 2007
    повноваження органів місцевого самоврядування з питань місцевого значення та виконання цими органами окремих державних повноважень, містяться рекомендації про тлумачення норм і положень про повноваження органів місцевого самоврядування, а також рекомендована література по досліджуваним питанням. Посібник призначений для вивчення дисципліни "Муніципальне право", спецкурсів по муніципальному
  11. § 1. Правові засади організації діяльності органів і посадових осіб місцевого самоврядування
    повноваження органів місцевого самоврядування можуть лише отримувати подальшу конкретизацію і в них не повинно здійснюватися зміни компетенції органів місцевого самоврядування, встановленої статутом муніципального освіти. Питання, віднесені до компетенції органів місцевого самоврядування, вирішуються ними самостійно. Втручання органів державної влади в їх компетенцію неприпустимо.
  12. § 1. Адміністрація муніципального освіти в системі органів місцевого самоврядування
    повноваженнями щодо вирішення питань місцевого значення та повноваженнями для здійснення окремих державних повноважень, переданих органам місцевого самоврядування федеральними та регіональними законами. Місцевою адміністрацією керує голова місцевої адміністрації на засадах єдиноначальності. Главою місцевої адміністрації є глава муніципального освіти або особа, яка призначається на
  13. Стаття 72. Муніципальний і громадський земельний контроль
    Повноважним ними органами. 2. Муніципальний земельний контроль за використанням земель на території муніципального освіти здійснюється відповідно до законодавства Російської Федерації і в порядку, встановленому нормативними правовими актами органів місцевого самоврядування. 2.1. Законами суб'єктів Російської Федерації - міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга
  14. Стаття 10. Повноваження суб'єктів Російської Федерації в галузі земельних відносин
    повноважень суб'єктів Російської Федерації ставляться резервування, вилучення, у тому числі шляхом викупу, земель для потреб суб'єктів Російської Федерації, розробка та реалізація регіональних програм використання та охорони земель, що перебувають в межах суб'єктів Російської Федерації; інші повноваження, не віднесені до повноважень Російської Федерації або до повноважень органів місцевого
  15. § 6. Повноваження органів місцевого самоврядування в інших сферах і галузях управління.
    Повноважень органів місцевого самоврядування можна віднести повноваження, які не настільки об'ємні, щоб утворити окремий блок норм або положення. Наприклад, органи місцевого самоврядування мають право здійснювати окремі нотаріальні дії. Однак таке право є лише фрагментом у самостійній сфері регулювання. До повноважень органів виконавчої влади належить і право
  16. 8.2. Поняття і види органів місцевого самоврядування
    повноваженнями щодо вирішення питань місцевого значення. Структура органу місцевого самоврядування: - представницький орган місцевого самоврядування; - голова муніципального освіти; - місцева адміністрація (виконавчо-розпорядчий орган місцевого самоврядування); - контрольний орган муніципального освіти. Представницький орган місцевого самоврядування може
© 2014-2021  yport.inf.ua