Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоМуніципальне право → 
« Попередня Наступна »
А.П. Рижак. Постатейний коментар до Федерального закону "Про поліцію", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 21. Застосування спеціальних засобів

Коментар до статті 21
1. Пункт 1 ч. 1 коментованої статті підлягає розширеному тлумаченню. Не обов'язково, щоб напад було здійснено або на громадянина, або на співробітника поліції. Безсумнівно, підстави застосування спеціальних засобів є і при нападі на них обох.
2. Опір, про який йдеться в п. 3 ч. 1 коментованої статті, має на увазі активну протидію, а не виразився в словах відмову підкоритися законній вимозі співробітника поліції.
3. Необхідність припинення що чиниться співробітнику поліції опору як підстава застосування спеціальних засобів має місце лише у випадку законних дій співробітника поліції. Якщо з'ясується, що співробітник поліції здійснював щодо особи незаконні дії, то і опір цим діям могло здійснюватися громадянином у рамках необхідної оборони. У такому випадку підстави застосування до громадянина спеціальних засобів будуть відсутні.
4. У пунктах 4 і 5 ч. 1 коментованої статті вжито термін "затримання". Це більш широке поняття, ніж те затримання, про який йдеться в КПК РФ. Названа різновид затримання рівнозначна короткочасного обмеження можливості особи на свій розсуд здійснювати певного роду рухи тіла в цілях забезпечення його доставляння в поліцію. Після того як громадянин успішно обмежений у зазначеної можливості, застосовувати до громадянина спеціальні засоби по даній підставі не можна. Хоча можливе застосування зазначених коштів по деяких інших закріпленим в коментованій статті підстав.
5. Збройним опір слід визнавати, коли в особи є зброя (будь-яка з різновидів такого), яким воно має намір скористатися, а одно при намірі особи використовувати проти співробітника поліції в якості зброї інші підручні засоби (залізний прут, палицю і т.п.).
6. Під конвоюванням розуміється примусове супроводження особи до місця призначення.
7. Дії, про які йдеться в п. 6 ч. 1 коментованої статті, слід документувати так, щоб вони були письмово відображені в якомусь документі. Таким документом може бути складений співробітником рапорт. Закріплення в письмовому документі зазначених у коментованій статті підстав ("підстав вважати") є гарантією можливості здійснення контролю над законністю застосування спеціальних засобів в ситуації, що розглядається.
8. У разі застосування або використання спеціальних засобів начальник органу (підрозділу) внутрішніх справ, котрий дозволив їх передачу, призначає службову перевірку.
9. Якщо буде доведено, що спеціальні засоби застосовувалися або використовувалися неправомірно, вони підлягають здачі за вказівкою особи, яка дозволила їх видачу <248>.
---
<248> Див: Інструкція про порядок видачі табельної бойової ручної стрілецької зброї, боєприпасів та спеціальних засобів співробітникам органів внутрішніх справ Російської Федерації на постійне зберігання і носіння, затв. Наказом МВС Росії від 17 листопада 1999 р. N 938 / / Бюлетень поточного законодавства. МВС Росії. Вип. 5. Ч. 2. М., 1993.
10. У пункті 9 ч. 1 коментованої статті згадано право співробітника поліції вимагати зупинки транспортного засобу. Дане право закріплене в п. 6.11 Правил дорожнього руху Російської Федерації, затверджених Постановою Уряду РФ від 23 жовтня 1993 р. N 1090 <249>. Вимога про зупинку транспортного засобу може бути подано за допомогою гучномовного пристрою або жестом руки, спрямованої на транспортний засіб. Водій зобов'язаний зупинитися у вказаному йому місці.
---
<249> Див: Відомості Верховної Ради та Уряду РФ. 1993. N 47. Ст. 4531.
11. Під водієм в коментованому Федеральному законі розуміється особа, яка керує будь-яким транспортним засобом. До водія прирівнюється навчальний водінню. Згідно п. 1.2 Правил дорожнього руху Російської Федерації водієм є і погонич, провідний по дорозі в'ючних, верхових тварин або стадо. Між тим дане особа може бути включена в коло тих водіїв, про які йде мова в коментованому Федеральному законі, лише стосовно до змісту п. 20 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
12. Одним із спеціальних засобів названі службові тварини. Зазвичай в цій якості використовуються собаки. Основи організації діяльності кінологічних підрозділів органів внутрішніх справ Російської Федерації, що стосуються організації придбання, утримання, заощадження, годування, ветеринарного забезпечення, списання службових собак, діяльності експертно-криміналістичних підрозділів органів внутрішніх справ при організації досліджень запахових слідів людини з використанням службових собак та освітніх установ МВС Росії, що здійснюють підготовку фахівців-кінологів органів внутрішніх справ, врегульовані Напучуванням з організації діяльності кінологічних підрозділів органів внутрішніх справ Російської Федерації, затвердженим Наказом МВС Росії від 31 грудня 2005 р. N 1171.
13. У патрульно-постовій службі поліції службові собаки використовуються на маршрутах і постах в основному у вечірній і нічний час, у лісопаркових зонах, на околицях міст та інших населених пунктів, на неосвітлених вулицях та в інших подібних місцях.
14. Відомчими нормативними правовими актами забороняється патрулювання з службовими собаками без намордника у місцях з масовим перебуванням людей, у поїздах, у громадському транспорті, а також передача собак іншим особам і залишення їх без нагляду під час патрулювання.
15. Службовий собака закріплюється за поліцейським-кінологом наказом начальника органу внутрішніх справ. Співробітники поліції, які не пройшли спеціальної підготовки, на посаду поліцейського-кінолога не призначаються.
16. У всіх випадках застосування собаки для затримання правопорушника посадова особа поліції зобов'язане доповісти рапортом із зазначенням: коли, де, проти кого, за яких обставин вона застосовувалася і які результати застосування.
17. Масові заворушення - це грубе порушення громадського порядку, що супроводжується заподіянням насильства громадянам, погромами, підпалами, знищенням майна, застосуванням вогнепальної зброї, вибухових речовин або вибухових пристроїв, а також наданням збройного опору представникові влади <250>.
---
<250> Див: Інструкція щодо складання "Відомостей про діяльність закладу охорони здоров'я (медичного формування), який брав участь у ліквідації надзвичайних ситуацій" (Звітна форма N 55. Затверджена Наказом Міністерства охорони здоров'я РФ від 31 грудня 1998 р. N 393 "Про затвердження звітної документації Всеросійської служби медицини катастроф МОЗ Росії "). Затверджена Наказом Міністерства охорони здоров'я РФ від 14 вересня 1999 р. N 02-23/2-20.
18. Про поняття "злочин" і "адміністративне правопорушення" див. коментар до ст. 2 цього Закону.
19. Про припиненні протиправних діянь див. коментар до п. 2 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
20. Про поняття "зброя" див. коментар до п. 16 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
21. Про поняття "транспортний засіб" див. коментар до п. 21 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
22. Про поняття "засіб зв'язку" див. коментар до ст. 48 цього Закону.
23. Див також коментар до ст. ст. 1, 2, 6, 12 - 14, 20 цього Закону.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 21. Застосування спеціальних засобів "
  1. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  2. § 1. Підряд
    застосування до таких замовлень, предметом яких є роботи, здійснимість і реальність яких не викликає сумнівів, результат в цілому цілком може бути визначений сторонами і охарактеризований у договорі або завданні на проектування. Ці якості предмета даного договору відрізняють його від такого договору, як договір на виконання науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт. В
  3. § 4. Страхування
    застосування конструкції публічного договору у зв'язку з істотою самого страхування як такого. Тобто має місце колізія закону: з одного боку, як визначаються законом вимоги до публічного договору, а з іншого боку, яким чином визначається зміст договору добровільного особистого страхування. За договором особистого страхування страховик зобов'язується виплачувати обумовлену суму
  4. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  5. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    застосуванням найманої праці, Закон про селянське господарство використовує термін «договори про використання праці громадян». Це по суті можуть бути або трудові договори, або підрядні угоди. У першому випадку застосовується трудове законодавство, а у другому - цивільне. Іноді виникає питання про те, чи вправі індивідуальний підприємець приймати найманих працівників за трудовими
  6. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
    застосування не тільки для підприємців, але і для державних органів [1]. Структура податкового регулювання підприємницької діяльності включає в себе кілька рівнів: конституційний, державний, регіональний (рівень суб'єктів РФ) і муніципальний. Особлива роль у період становлення податкової системи Росії належить конституційним нормам. Про це свідчать випадки
  7. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    застосування штрафних санкцій. Виправлення помилки - це свого роду відмова від вчинення правопорушення. Госналогслужба РФ визнає і застосовує таке право. Про це свідчить спеціальне лист, підписаний в 1995 р. керівником Державної податкової служби РФ, «Про незастосування до платника податків фінансових санкцій за порушення податкового законодавства у разі самостійного внесення ним у звітність
  8. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  9. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    застосованого чи підлягає застосуванню в конкретній справі, в порядку, встановленому федеральним законом. Неправомірні дії органів і посадових осіб місцевого самоврядування можуть бути оскаржені в суд загальної юрисдикції. Регулювання та встановлення відповідальності органів місцевого самоврядування та посадових осіб місцевого самоврядування за порушення законів. Спеціальні глави Федерального
  10. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    застосування механізмів стримувань і противаг. Такі механізми, необхідні на федеральному рівні, тільки ускладнили б роботу органів місцевого самоврядування, утруднили оперативне прийняття рішень ". --- Шугріна Е.С. Організаційні основи місцевого самоврядування. Новосибірськ, 1997. С. 53. На думку І.В. Видріна і А.Н. Кокотова, поряд з принципом
© 2014-2022  yport.inf.ua