Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоМуніципальне право → 
« Попередня Наступна »
А.П. Рижак. Постатейний коментар до Федерального закону "Про поліцію", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 22. Заборони та обмеження, пов'язані із застосуванням спеціальних засобів

Коментар до статті 22
1. У п. 1 ч. 1 коментованої статті згадується про осіб з явними ознаками інвалідності. У цьому зв'язку необхідно дати визначення поняттю "інвалід". Інвалід - це особа, яка має порушення здоров'я зі стійким розладом функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або дефектами, що призводить до обмеження життєдіяльності та викликає необхідність її соціального захисту (ч. 1 ст. 1 Федерального закону від 24 листопада 1995 р. N 181 -ФЗ "Про соціальний захист інвалідів у Російської Федерації" <251>).
---
<251> Див: Собр. законодавства РФ. 1995. N 48. Ст. 4563.
2. У ч. 3 коментованої статті під територіальним органом мається на увазі територіальний орган внутрішніх справ.
3. Про поняття "громадський порядок" див. коментар до ст. 1 цього Закону.
4. Про поняття "збори", "мітинг", "демонстрація", "ходу" див. коментар до п. 6 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
5. Про поняття "транспортний засіб" див. коментар до п. 21 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
6. Про поняття "засіб зв'язку" див. коментар до ст. 48 цього Закону.
7. Див також коментар до ст. ст. 1, 12 - 13, 22, 23 цього Закону.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 22. Заборони та обмеження, пов'язані із застосуванням спеціальних засобів "
  1. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  2. § 4. Страхування
    заборона покладати обов'язок страхувати своє життя і здоров'я на громадянина (п. 2 ст. 935 ЦК). Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1997. С. 379 Винятком з цього загального правила є обов'язкове медичне страхування, страхування пенсій, оскільки відповідно до ст. 970 ГК РФ правила, передбачені гол. 48 ГК,
  3. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
    заборона зворотної сили законів, що встановлюють нові податку або погіршують становище платників податків (ст. 57), який не може бути порушений ні федеральними законами [5], ні правовими актами суб'єктів РФ або муніципальних утворень. Комерційне право. Ч. II. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1998. С. 416 Не менш істотною є ст. 35
  4. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  5. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    заборони. Рівним чином слід трактувати і заборона, що міститься в п. 4 ч. 2 ст. 36, згідно з яким глава муніципального освіти не може бути одночасно і головою представницького органу муніципального утворення, і головою місцевої адміністрації (ситуація, поширена в багатьох муніципальних утвореннях на сьогоднішній день). Виняток Закон робить лише для невеликих
  6. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  7. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  8. § 5. Умовні угоди
    забороні, то відчужувач, який ще є власником речі, може виндицировать її у особи, котрий придбав умовне право власності та володіння річчю * (593). Однак придбання цією особою очікуваного права не зривається видачею їм речі отчуждателю: якщо умова настає (наприклад, сплачується купівельна ціна), то вказана особа набуває право власності на річ і може тепер вимагати
  9. § 3. Окремі способи припинення зобов'язань
    заборони, є недійсним. Відступне. За угодою сторін зобов'язання може бути припинено наданням замість виконання відступного (сплатою грошей, передачею майна тощо) (ст. 409 ЦК). Питання про правову природу відступного і його "припиняє" ефекті є досить дискусійним * (1388). Найбільш обгрунтованим є погляд на відступне як на підставу припинення
  10. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її підставі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
© 2014-2022  yport.inf.ua