Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальну право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 6. Законність


Коментар до статті 6
1. У коментованій статті розкрито зміст такого принципу діяльності поліції, як законність, що представляє собою фундаментальний общеправовой принцип. Такий же принцип раніше був названий на ч. 1 ст. 3 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) серед принципів, відповідно до яких будується діяльність міліції.
У якості першої зі складових принципу, що розглядається в ч. 1 коментованої статті встановлено, що поліція здійснює свою діяльність у точній відповідності з законом. При цьому поняттям "закон" охоплюються всі джерела права, тобто дане поняття використано в тому ж значенні, що і в Конституції РФ. У первинному ж варіанті коментованого Закону було визначено, що поліція здійснює свою діяльність на території РФ відповідно до Конституції РФ, загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права, міжнародними договорами РФ, федеральними конституційними законами, федеральними законами та іншими нормативними правовими актами.
2. Відповідно до частини 2 коментованої статті всяке обмеження прав, свобод і законних інтересів громадян, а також прав і законних інтересів громадських об'єднань, організацій і посадових осіб допустимо тільки на підставах та в порядку, які передбачені федеральним законом.
Дане правило засноване на нормі ч. 3 ст. 55 Конституції РФ, згідно з якою права і свободи людини і громадянина можуть бути обмежені федеральним законом тільки в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави .
Згідно з правовою позицією, викладеною у Постанові КС Росії від 18 лютого 2000 р. N 3-П (1), визначаючи засоби і способи захисту державних інтересів, законодавець повинен використовувати лише ті заходи, які необхідні, строго обумовлені цими цілями і виключають для конкретної правозастосовчої ситуації можливість невідповідного обмеження прав і свобод людини і громадянина; публічні інтереси, перелічені в ст. 55 (ч. 3) Конституції РФ, можуть виправдовувати правові обмеження прав і свобод, тільки якщо такі обмеження адекватні соціально необхідного результату; цілі однією раціональної організації діяльності органів влади не можуть служити підставою для обмеження прав і свобод.
---
(1) СЗ РФ. 2000. N 9. Ст. 1066.
3. У частині 3 статті встановлено заборону співробітнику поліції підбурювати, схиляти, спонукати у прямій або непрямій формі когось до вчинення протиправних дій (дана норма включена після громадського обговорення проекту коментованого Закону). Тим самим продубльований в точності такий же заборона, який закріплений у ч. 8 ст. 5 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність".
Така заборона адресований органам (посадовим особам), які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, і введений Федеральним законом від 24 липня 2007 р. N 211-ФЗ "Про внесення змін в окремі законодавчі акти Російської Федерації у зв'язку з удосконаленням державного управління в сфері протидії екстремізму "(1). До речі кажучи, у Федеральному законі "Про оперативно-розшукову діяльність" перераховані дії - підбурювати, схиляти, спонукати у прямій або непрямій формі до вчинення протиправних дій - прямо позначені в дужках поняттям "провокація".
---
(1) СЗ РФ. 2007. N 31. Ст. 4008.
4. Частина 4 коментованої статті забороняє співробітникові поліції у виправдання своїх дій (бездіяльності) при виконанні службових обов'язків посилатися на інтереси служби, економічну доцільність, незаконні вимоги, накази і розпорядження вищих посадових осіб або які-небудь інші обставини. Слід зазначити, що в первинному варіанті проекту коментованого Закону говорилося про неприпустимість таких посилань на виправдання незаконної дії або бездіяльності співробітника поліції. Після ж громадського обговорення законопроекту уточнено, що йдеться про правомірних діях (бездіяльності).
Відносно регламентації виконання співробітником поліції наказів і розпоряджень необхідно зазначити наступне. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 27 коментованого Закону співробітник поліції зобов'язаний виконувати накази і розпорядження керівників (начальників), але тільки ті з них, які віддані в установленому порядку та не суперечать федеральному закону. У частині 2 ст. 30 цього Закону встановлено, що при отриманні наказу чи розпорядження, явно суперечать закону, співробітник поліції зобов'язаний керуватися законом (див. коментар до зазначених статей).
5. У частині 5 статті встановлено, що застосування співробітником поліції заходів державного примусу для виконання обов'язків та реалізації прав поліції допустимо лише у випадках, передбачених федеральним законом. Дана норма закріплена подібно до того, як в ч. 2 ст. 1.6 КоАП РФ в рамках забезпечення законності при застосуванні заходів адміністративного примусу в зв'язку з адміністративним правопорушенням встановлено, що застосування уповноваженими на те органом або посадовою особою адміністративного покарання і заходів забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з адміністративним правопорушенням здійснюється в межах компетенції зазначених органу або посадової особи відповідно до закону.
6. Частина 6 коментованої статті покладає на федеральний орган виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, обов'язок щодо забезпечення контролю за законністю рішень і дій посадових осіб поліції. При цьому мається на увазі перш за все реалізація процедур оскарження дій (бездіяльності) співробітника поліції, які порушують права і законні інтереси громадянина, державного і муніципального органу, громадського об'єднання, релігійної та іншої організації, у вищестоящий орган або вищестоящому посадовій особі (див. ст. 53 Закону та коментар до неї).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 6. Законність "
  1. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
    законом і лише в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави . Структура органів місцевого самоврядування підлягає викладу в статуті муніципального освіти. Разом з тим дане положення не може розглядатися як вказівка на неможливість
  2. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    законодавчим актом - Законом РФ «Про селянське (фермерське) господарство» від 20 листопада 1990 р. (в ред. Від 1993 р.). В економічній структурі аграрного сектора селянські (фермерські) господарства займають скромне місце: на їхню частку припадає не більше 1% виробництва товарної сільськогосподарської продукції. Разом з тим не можна не бачити перспективність цієї форми господарювання, широко
  3. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
    законодавства, далеко не вільну від недоліків. Такі явища, як прогалини і суперечливість притаманні не тільки всій системі податкового регулювання, а й окремим податковим законам. Часткові зміни, що вносяться протягом шести років (з 1992 р.) у податкову систему Росії, перетворили її у вкрай залякану, непросту для застосування не тільки для підприємців, а й для
  4. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    законодавства (право на податкове планування). На законодавчому рівні, а може бути, і на конституційному необхідно закріпити право юридичних і фізичних осіб вести справи таким чином, щоб максимально зменшити розмір своїх податкових виплат. Визнання права платника податків на податкове планування поставить проблему розмежування законних і незаконних способів зменшення
  5. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  6. § 2. Захист нематеріальних благ
    законів у випадках і в порядку, ними передбачених, а також у тих випадках і тих межах, в яких використання способів захисту цивільних прав (ст. 12 ЦК) випливає із суті порушеного нематеріального права (блага) і характеру наслідків цього порушення (п. 2 ст . 150 ЦК). Інакше кажучи, нематеріальні блага захищаються в загальному порядку (причому не забороняється використання одночасно
  7. § 2. Договір роздрібної купівлі-продажу
    статтях (див. ст. 5, 6, 7, 14, 19) передбачає поряд з гарантійним терміном і терміном придатності (див. ст. 470-473, 477 ЦК) невідомий гл. 30 ГК термін служби товару, особливість якого в наступному. Термін служби встановлюється тільки виробником (на відміну від гарантійного терміну, який може бути встановлений також і продавцем). Термін служби (на відміну від гарантійного терміну) встановлюється
  8. 3. Рухомі і нерухомі речі
    законом до нерухомості. Рухомі речі зазвичай не підлягають державній реєстрації, що має значення для цивільного обороту. Технічна реєстрація деяких рухомих речей, наприклад автомототранспортних засобів або стрілецької зброї в органах внутрішніх справ, може впливати лише на здійснення цивільних прав (наприклад, заборона експлуатації не зареєстрованого власником автомобіля), але
  9. 6. Типізація договірних форм
    стаття ГК (ст. 427). Зазначена стаття відноситься в рівній мірі до випадків розробки формуляра договору та включення в який-небудь документ окремих зразкових умов договору. Використання примірних форм тягне за собою певні правові наслідки. У цьому зв'язку відповідна стаття вказує на два обов'язкові ознаки примірних форм: по-перше, вони повинні бути розроблені для договорів
  10. 8. Дія норм про договори в часі
    статтями ГК (4 і 422) за його межами на рівні федерального закону врегульовано питання про наслідки вступу в дію самого Кодексу. Оскільки новий Кодекс приймається не відразу, було визнано доцільним, як уже зазначалося, видати два федеральних Ввідних закону: один - від 30 листопада 1994 р. "Про введення в дію частини першої Цивільного кодексу Російської Федерації", а інший - від
© 2014-2022  yport.inf.ua