Це територіальні одиниці, які не є суб'єктами федерацій і безпосередньо підлеглі центральної влади. Такі одиниці є ні в всіх федераціях; наприклад, у Німеччині їх немає. Однак у більшості федерацій ми їх знаходимо. У числі федеральних територій ми можемо передусім відзначити існуючі в ряді федеративних держав (США, Мексика, Австралія та ін.) федеральні округи, в яких знаходяться столиці цих держав. Це зроблено в якості однієї з гарантій рівноправності суб'єктів федерацій: там вважається, що розміщення столиці на території якого суб'єкта федерації дало б йому переваги перед іншими суб'єктами. Але не скрізь поділяють такі побоювання. Скажімо, в Австрії столиця Відень сама представляє собою одну з 9 земель, яка, до речі кажучи, за чисельністю населення істотно перевершує будь-яку іншу землю. У Німеччині ж до останнього часу столицею служив порівняно невелике місто Бонн, що знаходиться на території землі Північний Рейн - Вестфалія і не є навіть її столицею; лише в 1994 році прийнято було рішення про поступове перенесення столиці назад до Берліна, має після об'єднання Німеччини в 1990 році статус федеральної землі. У Швейцарії столиця перебуває в Берні, який служить столицею і однойменному кантону, і нікого це не хвилює. З ст. 43 і 48 мексиканської Конституції слід, що федеральний округ, в якому розташована столиця Мехіко, разом із штатами вважається складовою частиною Федерації, тобто не відноситься до федеральних територіям. Останні ж - це острова, острівці і рифи, не які під юрисдикцією штатів. Примітно положення ст. 44, згідно з яким якщо федеральні влади переїдуть в інше місце, то територія округу буде перетворена в штат Валье де Мехіко, межі якого визначить Генеральний конгрес (федеральний парламент). Бразильська Конституція також відокремлює федеральний округ від територій. Згідно з її ст. 32 федеральний округ не може ділитися на муніципії. Він управляється на основі органічного закону, прийнятого його Законодавчої палатою 2/3 голосів і двома голосуваннями з проміжком не менше 10 днів. Йому належать законодавчі повноваження, які зберігаються за штатами і муниципиями, він формує свою законодавчу і виконавчу владу аналогічно штатам. І представництво в федеральному парламенті він має таке ж, як і штати, що дозволяє зробити висновок про відмінність його від штатів лише за назвою і відсутності політико-адміністративного поділу. Навпаки, федеральний округ Колумбія, в якому розташована столиця США Вашингтон, в Конгресі США не представлений. Лише 1961 року вступила в силу XXIII поправка до Конституції США, яка надала жителям федерального округу право брати участь у виборах Президента США. Що стосується інших федеральних територій, то вони можуть перебувати під управлінням адміністраторів, призначених федеральними властями, а можуть і наділятися певними правами самоврядування. Наприклад, ст. 33 бразильської Конституції встановила, що федеральні території можуть ділитися на муніципії, що мають той же статус, що і муніципії штатів. Рахунки Уряду території представляються попередньо лічильно трибуналу Союзу, і потім Національному конгресу, тобто фінансується федеральна територія Союзом. Федеральні території, що налічують більше 100 тис. жителів, обирають губернатора, мають суди двох інстанцій, членів прокуратури (Ministerio Publico), федеральних публічних захисників, виборне територіальне збори з вирішальною компетенцією.
|
- Стаття 23.25. Органи, що здійснюють функції з контролю в області організації і функціонування особливо охоронюваних природних територій федерального значення
федерального значення, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 7.2 (в частині знищення або пошкодження на територіях особливо охоронюваних природних територій федерального значення знаків, встановлюваних користувачами тваринним світом, уповноваженими державними органами з охорони, контролю і регулювання використання об'єктів тваринного світу та
- Стаття 23.26. Органи, що здійснюють функції з охорони, контролю і регулювання використання об'єктів тваринного світу та середовища їх проживання
федерального значення), статтею 7.11 (за винятком адміністративних правопорушень, скоєних на територіях особливо охоронюваних природних територій федерального значення), статтею 8.33 (за винятком адміністративних правопорушень, скоєних на територіях особливо охоронюваних природних територій федерального значення), статтею 8.34 (в частині адміністративних правопорушень, вчинених з
- Коментар до статті 7.16
федерального значення, а також об'єктів нерухомості на територіях об'єктів містобудівної діяльності особливого регулювання федерального значення, затвердженими Постановою Уряду РФ від 10 березня 2000 р. N 221, території об'єктів історико-культурної спадщини мають статус "територій об'єктів містобудівної діяльності особливого регулювання федерального значення". Підготовка
- Стаття 1409. Дія виключного права на селекційні досягнення на території Російської Федерації
федеральним органом виконавчої влади з селекційним досягненням, або патентом, що має силу на території Російської Федерації відповідно до міжнародних договорів Російської
- Стаття 1346. Чинність виключних прав на винаходи, корисні моделі та промислові зразки на території Російської Федерації
федеральним органом виконавчої влади з інтелектуальної власності, або патентами, мають силу на території Російської Федерації відповідно до міжнародних договорів Російської
- Стаття 94. Поняття і склад земель особливо охоронюваних територій
федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів Російської Федерації чи рішеннями органів місцевого самоврядування повністю або частково з господарського використання і обігу і для яких встановлено особливий правовий режим. 2. До земель особливо охоронюваних територій належать землі: 1) особливо охоронюваних природних територій, в тому числі
- Стаття 43. Проекти межування територій
федерального, регіональних ного або місцевого значення; 6) межі територій об'єктів культурної спадщини; 7) межі зон з особливими умовами використання територій; 8) межі зон дії публічних сервітутів. 6. У складі проектів межування територій здійснюється підготовка містобудівних планів земельних ділянок, біля-жащих забудові, і може здійснюватися підготовка
- Стаття 11.26. Незаконне використання зареєстрованих в інших державах автотранспортних засобів для перевезень вантажів і (або) пасажирів
території Російської Федерації, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на водія в розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот рублів; на посадових осіб вантажовідправників, вантажоодержувачів, посередників - від двох тисяч до трьох тисяч рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ) 2. Здійснення без відповідного дозволу міжнародного автомобільного перевезення
- Стаття 86. Приміські зони
федерального значення Москви й Санкт-Петербурга, затверджуються і змінюються законами суб'єктів Російської Федерації. 4. Межі та правовий режим приміських зон міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга затверджуються і змінюються федеральними законами. 5 - 6. Втратили чинність. - Федеральний закон від 14.03.2009 N
- Стаття 1479. Дія виключного права на товарний знак на території Російської Федерації
федеральним органом виконавчої влади з інтелектуальної власності, а також в інших випадках, передбачених міжнародним договором Російської
- Стаття III
федеральних органів державної влади Російської Федерації відповідно з цим Договором. Територія і статус республіки у складі Російської Федерації не можуть бути змінені без її згоди. 2. Республіки в складі Російської Федерації є самостійними учасниками міжнародних та зовнішньоекономічних відносин, угод з іншими суб'єктами Російської Федерації, якщо це не
- Стаття 42. Проект планування території
федерального значення, об'єктів регіонального значення, об'єктів місцевого значення. (В ред. Федерального закону від 20.03.2011 N 41-ФЗ) 2. Проект планування території складається з основної частини, яка підлягає затвердженню, і матеріалів по її обоснова-нию. 3. Основна частина проекту планування території включає в себе: 1) креслення або креслення планування території, на яких відображаються: а)
- Стаття 462.1. Транзитне перевезення виданих осіб
території Російської Федерації особи, виданого третьою державою для кримінального переслідування або виконання вироку. 2. Рішення за запитом про транзитне перевезення особи по території Російської Федерації приймає Генеральний прокурор Рос-сийской Федерації або його заступник. 3. Підставою для утримання під вартою особи при транзитне перевезення територією Російської Федерації є
- Стаття III
федеральних органів державної влади Російської Федерації відповідно з цим Договором. Територія і статус республіки у складі Російської Федерації не можуть бути змінені без її згоди. 2. Республіки в складі Російської Федерації є самостійними учасниками міжнародних та зовнішньоекономічних відносин, угод з іншими республіками, краями, областями, що не
|