Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
С.А. Авакьян. Конституція Росії - природа, еволюція, сучасність, 2000 - перейти до змісту підручника

Глава 11. Виконавча влада

Стаття 1. Виконавчу владу в Російській Федерації очолює Президент Російської Федерації.
2. Президент обирається громадянами Російської Федерації загальними рівними і прямими виборами при таємному голосуванні строком на шість років.
3. Президентом може бути обраний громадянин Російської Федерації, не молодший 35 і не старше 65 років, що володіє виборчим правом, не має іноземного громадянства (підданства) і проживав на території Російської Федерації не менше п'яти років безпосередньо перед висуненням.
4. Ніхто не може бути обраний на посаду Президента більше двох разів поспіль.
5. Порядок виборів Президента визначається федеральним законом.
Стаття Президент не може бути одночасно членом будь-якого представницького органу. Президент не може одночасно займати будь-яку судову посаду. Президент не може також займатися підприємницькою діяльністю, входити до складу керівних органів комерційних та інших підприємств, а також виконувати будь-яку оплачувану роботу. Президент не може складатися в якій-небудь партії.
Стаття 1. Президент вступає на посаду з моменту складення присяги.
2. Текст присяги:
"Клянуся своєю честю і совістю вірно служити Російської Федерації, дотримуючись її Конституцію і закони, захищаючи її суверенітет, поважаючи і охороняючи права і свободи її громадян, права народів, сумлінно виконувати покладені на мене народом Росії обов'язки ".
Стаття 1. Президент недоторканний.
2. Президент не може бути затриманий, заарештований, підданий обшуку, особистому огляду, допиту, заходам адміністративного стягнення, які накладаються в судовому порядку, а також притягнутий до кримінальної відповідальності.
Стаття Президент Російської Федерації:
а) очолює систему виконавчої влади Російської Федерації і керує її діяльністю;
б) призначає з урахуванням укладення Федеральних Зборів Державного міністра з економіки; Державного міністра з фінансів; Державного міністра з оборони; Державного міністра з безпеки; Державного міністра з внутрішніх справ; Державного міністра у закордонних справах; Державного міністра з праці та зайнятості населення; Державного міністра по сільському господарству; Державного міністра з екології; Державного міністра з транспорту; Державного міністра з питань зв'язку та інформатики; Державного міністра з питань юстиції; Державного секретаря; Директора Служби зовнішньої розвідки; звільняє їх з посади;
в) призначає Генерального прокурора, засновує федеральні відомства, призначає та звільняє з посади їх керівників;
г) призначає та звільняє з посади голову Адміністрації Президента та інших посадових осіб Адміністрації;
д) призначає вибори в Народні Збори і дату початку роботи Федеральних Зборів нового скликання;
е) призначає референдум після консультацій з головами палат Парламенту Російської Федерації, на вимогу Конституційного Суду Російської Федерації, Верховного Суду Російської Федерації, а також на вимогу не менше одного мільйона громадян Російської Федерації;
ж) направляє щорічні послання Парламенту про здійснення внутрішньої і зовнішньої політики Росії;
з) представляє щорічно проект федерального бюджету і звіт про його виконання;
і) здійснює право законодавчої ініціативи;
к) підписує і публікує федеральні закони відповідно до процедури, передбаченої статтею 72 цієї Конституції;
л) керує здійсненням зовнішньої політики; веде переговори і підписує міжнародні договори Російської Федерації, у випадках, передбачених Конституцією, представляє їх на ратифікацію Парламенту; призначає і відкликає дипломатичних представників Російської Федерації; присвоює дипломатичні ранги; приймає вірчі і відкличні грамоти акредитованих при ньому дипломатичних представників;
м) керує забезпеченням безпеки Російської Федерації;
н) є Верховним Головнокомандувачем Збройними Силами Російської Федерації; присвоює вищі військові звання; керує виробленням і здійсненням оборонної політики;
о) призначає за згодою Парламенту Російської Федерації та звільняє з посади вище командування Збройних Сил Російської Федерації;
і) оголошує в необхідних випадках надзвичайний стан на всій або на частині території країни; оголошує стан війни в разі збройного нападу на Росію чи необхідності виконання міжнародних договорів про спільну оборону від агресії;
р) вирішує питання громадянства та надання притулку;
с) здійснює помилування громадян, засуджених судами;
т) нагороджує федеральними державними нагородами;
у) здійснює інші повноваження, покладені на нього Конституцією і федеральними законами.
Стаття 1. Президент Російської Федерації на підставі та на виконання Конституції Російської Федерації і федеральних законів видає укази, які мають підзаконний характер і обов'язкові до виконання на всій території Російської Федерації.
2. З питань організації роботи Адміністрації Президента Російської Федерації Президент видає розпорядження.
Стаття 1. Повноваження Президента припиняються у разі:
а) закінчення строку повноважень;
б) відставки Президента;
в) стійкої непрацездатності, що робить неможливим здійснення ним своїх повноважень;
г) відсторонення від посади;
д) смерті.
2. Повноваження Президента у разі закінчення терміну припиняються в момент складення присяги новообраним Президентом.
3. Президент має право в будь-який час подати у відставку. Повноваження Президента припиняються з моменту оголошення ним про свою відставку Парламенту Російської Федерації.
4. Стійка непрацездатність Президента визначається затвердженим на засіданні Народних Зборів висновком спеціальної медичної комісії, створюваної на паритетних засадах Федеральними Зборами і Верховним Судом.
5. Президент може бути усунений з посади у відповідності з порядком, передбаченим цією Конституцією.
6. У випадках, передбачених пунктами "б" - "д" частини першої цієї статті, Президентом стає Віце-президент.
Стаття 1. Віце-президент обирається одночасно з Президентом.
2. Віце-президент обирається громадянами Російської Федерації загальними рівними і прямими виборами при таємному голосуванні строком на шість років.
3. Віце-президент Російської Федерації вступає на посаду одночасно з Президентом Російської Федерації.
На Віце-президента Російської Федерації поширюються обмеження і гарантії, передбачені частинами 2-5 ст. 74, а також ст. 75 і 77 цієї Конституції.
4. Віце-президент здійснює окремі повноваження Президента за його дорученням.
5. Віце-президент заміщає Президента в разі його тимчасової відсутності або тимчасової неможливості виконання Президентом своїх повноважень.
6. Віце-президент заміщає посаду Президента за посадою у випадках, передбачених частиною шостою ст. 80 цієї Конституції.
7. Повноваження Віце-президента припиняються у випадках і в порядку, передбачених для припинення повноважень Президента.
У разі дострокового припинення повноважень Віце-президента з підстав, передбачених пунктами "б" - "д" частини першої ст. 80 цієї Конституції, новий Віце-президент призначається Президентом і затверджується Федеральними Зборами.
Крім того, повноваження Віце-президента у разі систематичного невиконання ним своїх обов'язків можуть бути достроково припинені Верховним Судом Російської Федерації за клопотанням Президента.
8. При одночасної неможливості виконання Президентом та Віце-президентом своїх повноважень у випадках, передбачених пунктами "б" - "д" частини першої ст. 80 цієї Конституції, тимчасове виконання цих повноважень переходить до Голови Народних Зборів.
Стаття 1. Державні міністри забезпечують здійснення функцій державного управління у ввірених їм сферах і галузях.
2. Державний міністр керує роботою відповідного міністерства.
3. Кандидатури державного секретаря і державних міністрів представляються Президентом Російської Федерації Федеральних Зборів. Федеральне Збори розглядає подані кандидатури в десятиденний термін.
У разі негативного висновку Федеральних Зборів Президент представляє нову кандидатуру або виробляє призначення зазначених посадових осіб на термін до одного року.
4. Федеральне Збори має право відсторонити від посади державного секретаря або державного міністра. Рішення про відсторонення від посади зазначених посадових осіб приймається двома третинами від загальної кількості голосуючих делегацій при наявності кворуму. У разі відсторонення Федеральними Зборами державного секретаря або державного міністра з посади Президент виробляє нове призначення в установленому Конституцією порядку.
Стаття 1. З метою забезпечення діяльності Президента засновується Адміністрація Президента.
2. Адміністрація здійснює організаційно-технічні та консультативні функції. Адміністрація Президента не має права приймати рішення загальнообов'язкового характеру.
3. Положення про Адміністрацію та її структура визначаються Президентом.
Стаття 1. Повноваження федеральної виконавчої влади на місцях здійснюють посадові особи та федеральні територіальні органи.
2. Федеральні посадові особи та федеральні територіальні органи не вправі втручатися в повноваження республік, країв, областей, автономних областей, автономних округів, а також органів місцевого самоврядування.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Глава 11. Виконавча влада "
  1. 7.7. Територіальні федеральні органи виконавчої влади
    виконавчої влади входять до системи органів виконавчої влади РФ і здійснюють виконавчо-розпорядчу діяльність в межах певного територіального утворення (федерального округу, суб'єкта РФ). Загальні права територіальних органів: 1) представляти відповідні міністерства і відомства РФ в їх відносинах з органами виконавчої влади суб'єктів РФ, 2)
  2. 2.2. Предмет адміністративного права
    виконавчої влади, що не перебувають у стані супідрядності (горизонтальні відносини); - між суб'єктами виконавчої влади і виконавчими органами місцевого самоврядування; - між суб'єктами виконавчої влади і громадськими об'єднаннями; - між суб'єктами виконавчої влади та державними службовцями; - між суб'єктами виконавчої влади і
  3. 1.5. Виконавча влада: поняття і ознаки
    виконавча і судова. Виконавча влада - гілка державної влади, діяльність з управління справами держави і суспільства, здійснювана системою державних органів, які наділені виконавчо-розпорядчими повноваженнями та підконтрольні органам законодавчої та судової влади. Ознаки виконавчої влади: - є самостійною гілкою єдиної
  4. Контрольні питання до розділу 12
    виконавчої та законодавчої влади в рамках системи стримувань і противаг. 6. Односторонні повноваження глави виконавчої влади (в рамках системи стримувань і противаг). 7. Повноваження законодавчої влади (в рамках системи стримувань і противаг). 8. Взаємовідносини законодавчої та виконавчої влади у фінансовій сфері (в рамках системи стримувань і противаг). 9.
  5. 1.6. Цілі, функції та рівні виконавчої влади
    виконавчої влади: 1) забезпечення безпеки особистості, суспільства, держави; 2) створення умов, що сприяють благополуччю особистості, суспільства, держави; 3) створення умов для реалізації суб'єктами соціальних відносин їх прав, свобод, законних інтересів; 4) захист людини від протиправних посягань. Функції виконавчої влади: 1) виконавча
  6. 7.1. Поняття та ознаки органів виконавчої влади
    виконавчої влади - державна установа, що володіє відносною самостійністю, структурною організацією, наділене державно-владними повноваженнями виконавчо-розпорядчого характеру і чинне в межах певної території. Ознаки органу виконавчої влади: - є державною установою; - разом з органами законодавчої та
  7. Стаття 168.1. Поняття тимчасової фінансової адмініст-рації
    виконавчої влади (виконавчий орган державної вла-сті суб'єкта Російської Федерації), уповноважений Урядом Російської Федерації (вищим виконавчим органом державної влади суб'єкта Російської Федерації) підготовляти й здійснювати заходи щодо відновленню платоспроможності суб'єктів незалежно єкта Російської Федерації (муніципального утворення), сприяти
  8. Глава I. ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ТА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ЯК РІВНІВ ПУБЛІЧНОЇ ВЛАДИ
    Глава I. ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ТА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ЯК РІВНІВ ПУБЛІЧНОЇ
  9.  Глава 2. Судова влада і конституційне правосуддя в системі поділу і взаємодії влади
      влада і конституційне правосуддя в системі поділу і взаємодії
  10.  Стаття 23.56. Органи виконавчої влади, уповноважені на здійснення державного будівельного нагляду
      виконавчої влади, уповноважені на здійснення державного будівельного нагляду, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 9.4, 9.5, частиною 3 статті 9.16 цього Кодексу. (В ред. Федерального закону від 23.11.2009 N 261-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті,
  11.  Стаття 1509. Надання правової охорони загальновідомого товарного знаку
      виконавчої влади з інтелектуальної власності, прийнятого відповідно до пункту 1 статті 1508 цього Кодексу. 2. Товарний знак, визнаний загальновідомим, вноситься федеральним органом виконавчої влади з інтелектуальної власності до Переліку загальновідомих в Російській Федерації товарних знаків (Перелік загальновідомих товарних знаків). 3. Свідоцтво на загальновідомий
  12.  Стаття 23.68. Федеральний орган виконавчої влади, уповноважений на здійснення функцій з примусового виконання виконавчих документів та забезпечення встановленого порядку діяльності судів
      виконавчої влади, уповноважений на здійснення функцій з примусового виконання виконавчих документів та забезпечення встановленого порядку діяльності судів, розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 13.26, 17.8.1, частинами 1 і 3 статті 17.14, статтею 17.15 цього Кодексу. (В ред. Федерального закону від 06.12.2011 N 410-ФЗ) 2.
  13.  Стаття 1437. Експертиза селекційного досягнення на новизну
      виконавчої влади з селекційним досягненням клопотання про проведення експертизи заявленого селекційного досягнення на новизну. Про надходження такого клопотання федеральний орган виконавчої влади з селекційним досягненням повідомляє заявника з викладенням істоти клопотання. Заявник має право протягом трьох місяців з дня отримання повідомлення направити у федеральний орган
  14.  10. Учасники бюджетного процесу. Виконавчі органи влади
      виконавчої влади, закріплені в ст. 154 БК РФ, реалізуються в ході складання проекту бюджету, виконання бюджету, а також у ході контролю за його виконанням. Органи виконавчої влади беруть участь у бюджетному процесі за наступними напрямками: 1) становлять проект бюджету і вносять його з необхідними документами на затвердження відповідних законодавчих (представницьких) органів.
  15.  Поняття методу виконавчого провадження
      виконавчого виробництва - відносини, які повинні регулюватися як відносини влади і підпорядкування, з причини участі суду в якості обов'язкового суб'єкта всіх цивільних процесуальних відносин. Суд виступає як орган влади і підпорядкування, який покликаний здійснювати правосуддя. Метод правового регулювання відносин виконавчого провадження - це поєднання імперативності і