Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
С.А. Авакьян. Конституція Росії - природа, еволюція, сучасність, 2000 - перейти до змісту підручника

Глава 10. Законодавча влада

Стаття 1. Парламент Російської Федерації є єдиним федеральним законодавчим органом.
2. Парламент складається з Федеральних Зборів і Народних Зборів.
3. Федеральне Збори - верхня палата - формується республіками, краями, областями, автономними областями і автономними округами самостійно. Делегація від республік, краю, області, автономної області й автономного округу не може складатися більш ніж з 2 чоловік. Кожна делегація при голосуванні володіє одним вирішальним голосом.
Повноваження делегатів Федеральних Зборів тривають 3 роки.
4. Народні Збори - нижня палата - складається з 400 депутатів, що обираються на основі загального рівного прямого виборчого права при таємному голосуванні. Порядок обрання депутатів Народних Зборів встановлюється федеральним конституційним законом.
Повноваження депутатів Народних Зборів тривають 4 роки, причому кожні 2 роки склад палати оновлюється наполовину.
Стаття 1. Федеральні збори:
а) призначає федеральний референдум;
б) затверджує зміни кордонів між республіками, краями, областями, автономними областями і автономними округами;
в) стверджує утворення нових республік, країв, областей, автономних областей і автономних округів, а також зміна їх конституційно-правового статусу;
г) вирішує питання війни і миру;
д) дає Президенту укладення про кандидатури на посаду державного секретаря і державних міністрів;
е) дає згоду Президенту на призначення вищого командування Збройних Сил;
ж) усуває від посади державного секретаря і державних міністрів у порядку, встановленому цією Конституцією;
з) здійснює інші повноваження, передбачені цією Конституцією.
2. Народні збори:
а) здійснює законодавче регулювання з питань, віднесених до федеральної компетенції;
б) встановлює федеральні податки і збори;
в) здійснює контроль за грошовою емісією;
г) засновує федеральні фонди регіонального розвитку; приймає рішення про федеральних позиках та економічної допомоги;
д) стверджує вироблені Президентом призначення Голови Банку Росії, Голови Федеральної статистичної палати;
е) затверджує за поданням Президента призначення суддів Конституційного Суду та Верховного Суду;
ж) дає згоду на призначення Президентом інших федеральних суддів;
з) здійснює інші повноваження, передбачені цією Конституцією.
3. Палати спільно:
а) приймають федеральний бюджет, вносять до нього зміни;
б) ратифікують і денонсують міжнародні договори Російської Федерації. Ратифікації підлягають міжнародні договори по територіальних, загальноекономічним, фінансовим, військових питань; договори про історичний та культурний спадок народів Росії; договори, що зачіпають права, свободи та обов'язки громадянина; договори про участь Росії в міжнародних організаціях та інших об'єднаннях, а також в системах колективної безпеки ; договори, виконання яких вимагає зміни федеральних законів; інші договори, прямо передбачають процедуру ратифікації;
в) вносять до Верховного Суду Російської Федерації подання про позбавлення мандата делегатів Федеральних Зборів і депутатів Народних Зборів, про відсторонення від посади Президента Російської Федерації та Віце-президента Російської Федерації у випадку грубого порушення ними Конституції Російської Федерації або вчинення тяжкого державного злочину. Рішення з даного питання приймається двома третинами від загального складу кожної з палат;
г) обирають Парламентського уповноваженого з прав людини;
д) здійснюють інші повноваження, передбачені цією Конституцією .
Стаття 1. Членом Парламенту - делегатом Федеральних Зборів або депутатом Народних Зборів - може стати громадянин Російської Федерації, у якого виборчим правом.
2. Член Парламенту не може бути одночасно делегатом і депутатом, а також депутатом урядового органу республіки, краю, області, автономної області, автономного округу, а також членом органу місцевого самоврядування.
3. Член Парламенту не може обіймати будь-які посади в системі виконавчої влади. Член Парламенту не може обіймати будь-які посади в системі судової влади.
4. Член Парламенту не може також займатися підприємницькою діяльністю, входити до складу керівних органів комерційних та інших підприємств, а також виконувати будь-яку оплачувану роботу.
5. Член Парламенту отримує винагороду за виконання своїх обов'язків і відшкодування пов'язаних з ними витрат.
Стаття 1. Член Парламенту не може бути затриманий, заарештований, підданий обшуку, особистому огляду, допиту, заходам адміністративного стягнення, які накладаються в судовому порядку, а також притягнутий до кримінальної відповідальності за висловлену думку або за участь в голосуванні при виконанні ним своїх обов'язків.
2. Член Парламенту не може бути підданий переслідуванню або арешту за кримінальні злочини або адміністративні проступки, не пов'язані з виконанням ним своїх обов'язків, без згоди відповідної палати, за винятком випадків, коли він пійманий на місці злочину, а в проміжках між сесіями - без згоди президії палати .
3. Інші гарантії діяльності члена Парламенту встановлюються законом.
Стаття 1. Право голосування членом Парламенту здійснюється особисто.
2. При голосуванні член Парламенту вільний від будь-яких вказівок, наказів та інших впливів і повинен керуватися лише загальними началами конституційного устрою Російської Федерації та особистою позицією.
Стаття 1. Парламент Російської Федерації здійснює свою діяльність у формі сесій.
2. Осіння сесія Парламенту відкривається в перший вівторок жовтня і триває до третього вівторка грудня. Весняна сесія відкривається у другий вівторок лютого і триває до третього вівторка травня.
Стаття 1. Позачергова сесія Парламенту збирається на вимогу: однієї п'ятої частини членів будь-якої з палат; Президента Російської Федерації, а також за спільним рішенням президій палат.
Дата відкриття позачергової сесії встановлюється спільним рішенням президій протягом трьох днів з дня надходження вимоги. Сесія повинна бути відкрита не пізніше десяти днів після надходження вимоги.
2. Надзвичайна сесія збирається по праву в разі:
а) оголошення Президентом надзвичайного стану на всій або на частині території Російської Федерації;
б) настання подій, явно і недвозначно загрозливих засадам конституційного ладу Російської Федерації.
Надзвичайна сесія є відкритою з моменту появи кворуму в кожній з палат.
Стаття Сесія Парламенту Російської Федерації оголошується закритою за спільним рішенням обох палат. Інший порядок припинення роботи сесії виключається.
Стаття 1. Палати Парламенту Російської Федерації засідають окремо.
2. Спільні засідання палат допускаються тільки при розгляді питань про посланнях Президента, посланнях Конституційного Суду, посланнях Верховного Суду, про затвердження федерального бюджету, а також про вибори Парламентського уповноваженого з прав людини.
3. У засіданнях палат не можуть брати участь Президент, державний секретар, державні міністри і федеральні судді.
4. Для ведення засідань та організації роботи Народні Збори обирає свій Президія, його Голови, приймає регламент.
5. На засіданнях Федеральних Зборів головує Віце-президент Російської Федерації. У разі його відсутності ведення засідання доручається секретарю Федеральних Зборів. Секретар і два його заступника, які обираються Федеральними Зборами, утворюють Президія палати.
Віце-президент має у Федеральному Зборах вирішальний голос.
6. Засідання палат є відкритими. У випадках, прямо передбачених регламентом, палати вправі проводити закриті засідання.
Стаття 1. Кожна з палат Парламенту Російської Федерації створює комітети, які здійснюють підготовку проектів федеральних законів та інших актів, проводять парламентські слухання та розслідування.
2. Кожна з палат і палати спільно вправі створювати слідчі комісії.
3. Комітети та комісії вправі вимагати від будь-якого органу або посадової особи надання всіх необхідних документів і матеріалів. Невиконання вимог тягне настання передбаченої законом відповідальності.
4. Засідання комітетів і комісій є відкритими. У випадках, прямо передбачених регламентом, комітет (комісія) має право проводити закриті засідання.
Стаття 1. Парламентський уповноважений з прав людини є гарантом прав і свобод громадян Російської Федерації, закріплених у цій Конституції.
2. Парламентський уповноважений здійснює вищий контроль у галузі прав і свобод громадян у формах розгляду скарг та клопотань громадян на порушення їх конституційних прав і свобод та звернення до компетентним державним і громадським органам.
3. Парламентський уповноважений обирається на спільному засіданні палат Парламенту Російської Федерації за спільним поданням Президента та Голови Верховного Суду. Він здійснює свої повноваження протягом 15 років і не може бути знову обраний на цей пост.
4. Статус Парламентського уповноваженого з прав людини, його Служби, а також порядок їх діяльності визначаються федеральним законом.
Стаття 1. Парламент Російської Федерації приймає закони і постанови.
2. Шляхом видання законів створюються норми права. Постанови видаються з організаційних питань.
Стаття 1. Право законодавчої ініціативи належить членам Парламенту Російської Федерації, палатам Парламенту Російської Федерації, комітетам палат, Президенту Російської Федерації, Конституційному Суду Російської Федерації, Верховному Суду Російської Федерації, Парламентському уповноваженому з прав людини, законодавчим органам республік, представницьким органам державної влади країв, областей, автономних областей, автономних округів, міст Москви і Санкт-Петербурга, а також спільно не менше ніж 100 тисячам громадян, що володіють активним виборчим правом.
2. Законопроекти вносяться до Народні Збори.
Стаття 1. Для прийняття закону або постанови Народними Зборами необхідно, щоб за нього проголосувало за наявності кворуму більше половини від загального числа голосуючих депутатів.
2. Для ухвалення конституційного закону необхідно, щоб за нього проголосувало більше двох третин від загального числа депутатів.
3. Для прийняття закону про зміну Конституції необхідно, щоб за нього проголосувало більше двох третин від загального числа депутатів.
4. Прийнятий Народними Зборами закон іде до Федерального Зібрання. Якщо після закінчення десяти днів з моменту надходження до Федерального Зібрання останнє не висловить своєї думки, закон вважається прийнятим Парламентом Російської Федерації.
Якщо Федеральні збори відкине закон шляхом прийняття відповідної постанови, палати протягом п'яти днів створюють погоджувальну комісію для подолання виниклих розбіжностей. У разі недосягнення згоди Народні Збори знову розглядає цей законопроект, але не раніше ніж через десять днів. Якщо при повторному голосуванні законопроект буде схвалений за наявності кворуму двома третинами від загальної кількості голосуючих депутатів, закон вважається прийнятим.
5. Прийнятий закон протягом п'яти днів направляється Президентові Російської Федерації для підписання та опублікування. Якщо Президент Російської Федерації протягом чотирнадцяти днів з моменту надходження до Адміністрації Президента відкине закон або окрему його частину, Народні Збори знову розглядає цей акт, але не раніше ніж через десять днів. Якщо при повторному голосуванні акт буде схвалений за наявності кворуму двома третинами голосуючих депутатів, закон вважається прийнятим, підписується Головою Народних Зборів і набуває чинності в установленому порядку. Якщо Президент Російської Федерації після закінчення чотирнадцяти днів з моменту надходження закону до Адміністрації Президента не висловить своєї думки, закон підписується Головою Народних Зборів і набуває чинності в установленому порядку.
Стаття 1. Закони Російської Федерації та постанови Парламенту та його палат публікуються протягом семи днів з дня підписання в "Зборах укладень Російської Федерації" і включаються до Зводу законів Російської Федерації.
2. Закони набирають чинності з моменту їх опублікування, якщо при прийнятті акта не передбачений інший порядок.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Глава 10. Законодавча влада "
  1. Контрольні питання до розділу 12
    законодавчої влади в рамках системи стримувань і противаг. 6. Односторонні повноваження глави виконавчої влади (в рамках системи стримувань і противаг). 7. Повноваження законодавчої влади (в рамках системи стримувань і противаг). 8. Взаємовідносини законодавчої та виконавчої влади у фінансовій сфері (в рамках системи стримувань і противаг). 9. Імпічмент. Порядок
  2.  1.5. Виконавча влада: поняття і ознаки
      законодавча; виконавча і судова. Виконавча влада - гілка державної влади, діяльність з управління справами держави і суспільства, здійснювана системою державних органів, які наділені виконавчо-розпорядчими повноваженнями та підконтрольні органам законодавчої та судової влади. Ознаки виконавчої влади: - є самостійною
  3.  Глава III. Проблеми законодавчої регламентації принципів кримінального законодавства
      законодавчої регламентації принципів кримінального
  4.  Глава I. ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ І МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ЯК РІВНІВ ПУБЛІЧНОЇ ВЛАДИ
      Глава I. ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ТА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ЯК РІВНІВ ПУБЛІЧНОЇ
  5.  Глава 2. Судова влада і конституційне правосуддя в системі поділу і взаємодії влади
      влада і конституційне правосуддя в системі поділу і взаємодії
  6.  9. Учасники бюджетного процесу. Представницькі (законодавчі) органи влади
      законодавчих) органів обумовлені правовою формою бюджетів, оскільки відповідно до ст. 11 БК РФ федеральний бюджет розробляється і затверджується у формі федерального закону, бюджети суб'єктів РФ - у формі законів суб'єктів РФ, місцеві бюджети - у формі правових актів представницьких органів місцевого самоврядування або в порядку, встановленому статутами муніципальних утворень.
  7.  Стаття 278. Насильницьке захоплення влади або насильницьке утримання влади Коментар до статті 278
      законодавчу, виконавчу і судову) здійснюють Президент РФ, Федеральне Збори (Рада Федерації і Державна Дума), Уряд РФ, суди Російської Федерації (ст. ст. 10, 11 Конституції РФ). Разом з тим про насильницьке захоплення мова може йти лише щодо законодавчої та виконавчої влади (виходячи із специфіки їх функціонування). 3. Насильницьке захоплення влади
  8.  20. Система органів державної влади Росії
      законодавчої, виконавчої та судової влади. До державних органів віднесений також Президент РФ, який займає особливе місце в системі розподілу влади. Будучи главою держави, гарантом Конституції РФ, прав і свобод людини і громадянина, Президент РФ тісно взаємодіє з ними, забезпечуючи узгоджене функціонування і взаємодію органів державної влади.
  9.  Глава друга. ДЖЕРЕЛА ПРАВА У класичному РИМЕ
      законодавчої, виконавчої та судової
  10.  10. Учасники бюджетного процесу. Виконавчі органи влади
      законодавчих (представницьких) органів. Складання проекту бюджету знаходиться в компетенції вищих органів виконавчої влади відповідного рівня; 2) здійснюють виконання бюджету, в тому числі збір доходів бюджетів, управління державним (муніципальним) боргом. Виконання бюджету здійснюється різними органами виконавчої влади, в тому числі фінансовими органами,
  11.  Стаття 36. Принцип прозорості (відкритості)
      законодавчих (представницьких) органів державної влади, представницьких органів муніципальних утворень; обов'язкову відкритість для суспільства та засобів масової інформації проектів бюджетів, внесених до законодавчих (перед-ставітельние) органи державної влади (представницькі органи муніципальних утворень), процедур розгляду та прийняття-ку рішень з проектам
  12.  29. Система органів державної влади РФ
      законодавчу, виконавчу і судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади самостійні. Це тягне за собою створення державних органів, що представляють кожну з гілок влади (п. 2 ст. 11 Конституції РФ). Стаття 11 Конституції РФ, п. 1 говорить, що державну владу в Російській Федерації здійснюють Президент Російської Федерації, Федеральне Збори
  13.  Контрольні питання
      законодавчої влади в державному апараті. 5. Судова влада в системі державних органів. 6. Система виконавчих органів в Російській Федерації. 7. Назвіть функції контрольно-наглядових органів. 8. Назвіть принципи взаємодії органів державної влади та органів місцевого
  14.  Стаття 152. Учасники бюджетного процесу
      голова муніципального освіти; законодавчі (представницькі) органи державної влади та представницькі органи місцевого самоврядування (далі - законодавчі (представницькі) органи); виконавчі органи державної влади (виконавчо-розпорядчі органи муніципальних утворень); Центральний банк Російської Федерації; органи державного (муніципального)
  15.  22. Фінансовий контроль законодавчих (представницьких) органів влади і місцевого самоврядування.
      законодавчих (представницьких) органів у ході парламентських слухань та в зв'язку з депутатськими запитами; наступний контроль - в ході розгляду і затвердження звітів про виконання бюджетів. 2. Контроль законодавчих (представницьких) органів передбачає право відповідних законодавчих (представницьких) органів на: отримання від органів виконавчої влади, місцевих
  16.  Стаття 25
      законодавчі влади розділені між центральними органами та іншими органами цієї держави, підписання, ратифікація, прийняття або схвалення Конвенції або приєднання до неї, заява, зроблена відповідно до статті 24, не матиме жодних наслідків у тому, що стосується поділу влади в даному
  17.  6. Механізм держави. Органи державної влади РФ
      законодавчої влади - вони обираються населенням, мають право прийняття законодавчих актів; б) органи виконавчої влади - займаються безпосереднє виконання законів; в) органи судової влади - здійснюють правосуддя в країні і мають право застосовувати наслідки за порушення законодавства; г) органи контрольної влади - здійснюють перевірку державних органів і
  18.  50. Повноваження учасників бюджетного процесу.
      голова муніципального освіти; - законодавчі (представницькі) органи державної влади та представницькі органи місцевого самоврядування (далі - законодавчі (представницькі) органи); - виконавчі органи державної влади (виконавчо-розпорядчі органи муніципальних утворень); - Центральний банк Російської Федерації; - органи державного
  19.  Стаття 55. Про визнання такими, що втратили чинність окремих законодавчих актів РРФСР і окремих законодавчих актів (положень законодавчих актів) Російської Федерації
      Коментар до статті 55 1. Втратили чинність визнані закони, якими свого часу були внесені зміни до Закону РФ "Про