Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
С.А. Авакьян. Конституція Росії - природа, еволюція, сучасність, 2000 - перейти до змісту підручника

Глава 11. Виборча система

Стаття 91. Вибори народних депутатів проводяться по одномандатних або багатомандатних виборчих округах на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні.
Стаття 92. Вибори народних депутатів є загальними: право обирати і бути обраними мають громадяни РСР, які досягли 18 років.
Громадянин РРФСР не може бути одночасно депутатом більш як у двох Радах народних депутатів.
Особи, які входять до складу Ради Міністрів РРФСР, Рад Міністрів автономних республік (Примітка: замінено на "республік у складі РРФСР" 24.05.1991 р.), виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів, за винятком голів цих органів, керівники відомств, відділів та управлінь виконавчих комітетів місцевих Рад, судді і державні арбітри не можуть бути депутатами в Раді, якою вони призначаються або обираються.
Примітка: 24.05.1991 р. в частині третій статті 92 приймаються наступні рішення:
з частини третьої виключити слова "виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів" та слова " керівники відомств, відділів та управлінь виконавчих комітетів місцевих Рад ";
доповнити частину третю таким реченням:" Не можуть бути депутатами особи, які очолюють місцеву адміністрацію, її відділи та інші структурні підрозділи ".
Примітка: 21.04.1992 р. частина третя статті 92 отримує таку редакцію:
Особи, які входять до складу Ради Міністрів (Уряду) Російської Федерації, Рад Міністрів (Кабінетові міністрів) республік у складі Російської Федерації, за винятком голів цих органів, керівники відомств Російської Федерації і республік у складі Російської Федерації, а також особи, які очолюють крайову, обласну адміністрацію, адміністрацію автономної області, автономних округів, місцеву адміністрацію, відділи, управління та інші структурні підрозділи адміністрації, не можуть бути депутатами відповідного представницького органу державної влади або місцевого самоврядування. Судді не можуть бути депутатами Ради, яким вони обираються.
Примітка: 09.12.1992 р. в частині третій статті 92 приймається таке рішення:
у частині третій перше речення замінити двома реченнями такого змісту:
Голова Ради Міністрів Російської Федерації, його перші заступники, заступники, міністри, голови державних комітетів Російської Федерації, інші члени Уряду Російської Федерації, а також їх заступники не можуть бути одночасно народними депутатами Російської Федерації. Особи, які входять до складу Рад Міністрів (Кабінетові Міністрів) республік у складі Російської Федерації, за винятком голів цих органів, керівники відомств республік у складі Російської Федерації, а також особи, які очолюють крайову, обласну адміністрацію, адміністрацію автономної області, автономних округів, міст Москви і Санкт-Петербурга, місцеву адміністрацію, відділи, управління, інші структурні підрозділи адміністрації, та їх заступники не можуть бути депутатами відповідного представницького органу державної влади або місцевого самоврядування.
Примітка: 09.12.1992 р. також вирішено доповнити статтю 92 новою частиною четвертою такого змісту:
Повноваження народних депутатів Російської Федерації, призначених або обраних на зазначені в частині третій цієї статті посади, припиняються з моменту їх призначення або обрання на ці посади.
У виборах не беруть участі психічно хворі громадяни, визнані судом недієздатними, особи, які тримаються за рішенням суду або з санкції прокурора в місцях позбавлення волі, а також які знаходяться за рішенням суду в місцях примусового лікування.
Примітка: 01.11.1991 р. ця частина статті 92 отримала таку редакцію:
У виборах не беруть участь душевнохворі громадяни, визнані судом недієздатними, та особи, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі за вироком суду.
Стаття 93. Вибори народних депутатів є рівними: виборець по кожному виборчому округу має один голос; виборці беруть участь у виборах на рівних підставах.
Стаття 94. Вибори народних депутатів є прямими: народні депутати обираються громадянами безпосередньо.
Стаття 95. Голосування на виборах народних депутатів є таємним: контроль за волевиявленням голосуючих не допускається.
Стаття 96. Право висування кандидатів у народні депутати належить трудовим колективам, громадським організаціям, колективам середніх спеціальних і вищих навчальних закладів, зборам виборців за місцем проживання і військовослужбовців по військових частинах.
Кількість кандидатів у народні депутати не обмежується. Кожен учасник передвиборних зборів може пропонувати для обговорення будь-які кандидатури, в тому числі і свою.
Кандидати в народні депутати з моменту їх висунення беруть участь у передвиборній кампанії на рівних підставах.
У виборчі бюлетені може бути включено будь-яке число кандидатів.
Витрати, пов'язані з підготовкою і проведенням виборів народних депутатів, проводяться тільки за рахунок коштів держави, виділених на проведення виборів.
Стаття 97. Підготовка до виборів народних депутатів здійснюється (відкрито і гласно.
Проведення виборів забезпечують виборчі комісії, які утворюються з представників трудових колективів, громадських організацій, колективів середніх спеціальних і вищих навчальних закладів, зборів виборців за місцем проживання і військовослужбовців по військових частинах.
Громадянам РРФСР, трудовим колективам, громадським організаціям, колективам середніх спеціальних і вищих навчальних закладів гарантуються можливість вільного і всебічного обговорення політичних, ділових і особистих якостей кандидатів у народні депутати, а також право агітації за чи проти кандидата на зборах, у пресі, по телебаченню, радіо.
Порядок проведення виборів народних депутатів визначається законами СРСР (Примітка: слово "СРСР" виключено 21.04.1992 р.), РРФСР і автономних республік (Примітка: замінено на "республік у складі РРФСР" 24.05.1991 р.).
Стаття 98. Виборці дають накази своїм депутатам.
Відповідні Ради народних депутатів розглядають накази, враховують їх при розробленні планів економічного і соціального розвитку та складанні бюджету, а також при підготовці рішень з інших питань, організують виконання наказів та інформують громадян про їх реалізацію.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Глава 11. Виборча система "
  1. Контрольні запитання до розділу 7
    виборче право ". 2. Основні виборчі цензи. 3. Особливості різних видів виборів. 4. Організація і порядок проведення виборів. 5. Висування кандидатів у депутати та на інші виборні посади. 6. Поняття "виборча система", види виборчих систем. 7. Відмінність мажоритарної виборчої системи абсолютної більшості від мажоритарної виборчої системи
  2. Глава 8. МУНІЦИПАЛЬНОЇ ВИБОРЧЕ ПРАВО
    Глава 8. МУНІЦИПАЛЬНОЇ ВИБОРЧЕ
  3. Глава 15. КОНТРОЛЬНИЙ ОРГАН, ВИБОРЧА КОМІСІЯ МУНІЦИПАЛЬНОГО ОСВІТИ
    Глава 15. КОНТРОЛЬНИЙ ОРГАН, ВИБОРЧА КОМІСІЯ МУНІЦИПАЛЬНОГО
  4. Стаття 5.52. Невиконання посадовою особою вимог законодавства про вибори про забезпечення рівних умов передвиборчої діяльності зареєстрованих кандидатів, виборчих об'єднань, виборчих блоків
    виборчому округу кандидатів про захід, який фінансується, організовується або проводиться для населення органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними і муніципальними підприємствами і установами і на який допускається для виступу один із зареєстрованих кандидатів, або ненадання можливості виступу всім зареєстрованим по
  5. Партійна і виборча системи.
    виборчих реформ. Закон 1919 передбачив заміну мажоритарної системи системою пропорційного представництва. Однак нова система була значно спотворена тим, що в законі було передбачено отримання партіями додаткових місць у вигляді "премій" за перемогу у виборчому окрузі. У 1927 р. мажоритарна система була відновлена. За законом 1927 Франція і ряд її заморських
  6. Стаття 5.21. Несвоєчасне перерахування коштів виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, виборчим блокам, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму
    виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, виборчим блокам, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від тридцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати
  7. Стаття 5.19. Використання незаконної матеріальної підтримки кандидатом, зареєстрованим кандидатом, виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою з проведення референдуму
    виборчої кампанії, підготовки і проведення референдуму кандидатом, зареєстрованим кандидатом, виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою з проведення референдуму крім коштів виборчого фонду, фонду для участі у референдумі матеріальної підтримки, наданої громадянами, юридичними особами, їх філіями, представництвами та іншими підрозділами
  8. Стаття 5.18. Незаконне використання грошових коштів кандидатом, виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою з проведення референдуму, іншою групою учасників референдуму
    виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою з проведення референдуму, іншої групою учасників референдуму при фінансуванні своєї виборчої кампанії або кампанії референдуму грошових засобів крім коштів власного виборчого фонду, фонду референдуму, якщо ці дії не містять кримінально караного діяння, або перевищення встановлених законом
  9. Глава 26. Провадження у справах про захист виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації
    виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської
  10. Стаття 5.20. Фінансування виборчої кампанії, кампанії референдуму крім виборчих фондів, фондів референдуму і надання іншої забороненої законом матеріальної підтримки
    виборчої кампанії кандидата, зареєстрованого кандидата, виборчого об'єднання, виборчого блоку, діяльності ініціативної групи з проведення референдуму крім їх виборчих фондів, фондів референдуму, або пов'язані з проведенням виборів, референдуму безкоштовне або за необгрунтовано заниженими розцінками виконання юридичними особами робіт, надання послуг, реалізація
  11. Стаття 5.22. Незаконна видача громадянину виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі
    виборчої комісії, комісії референдуму громадянину виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі з метою надання можливості громадянину проголосувати за інших осіб чи проголосувати більше одного разу в ході одного і того ж голосування або видача громадянину заповнених виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі - тягне за собою накладення
  12. Стаття 5.18. Незаконне використання грошових коштів при фінансуванні виборчої кампанії кандидата, виборчого об'єднання, діяльності ініціативної групи з проведення референдуму, іншої групи учасників референдуму (в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ)
    виборчим об'єднанням, ініціативною групою з проведення референдуму, іншою групою учасників референдуму при фінансуванні своєї виборчої кампанії або кампанії референдуму грошових коштів, що не перераховані до виборчого фонду, фонд референдуму, або грошових коштів, надійшли до виборчого фонду, фонд референдуму з порушенням законодавства про вибори і референдуми, а рівно
  13. Стаття 5.50. Порушення правил перерахування коштів, внесених до виборчого фонду, фонд референдуму
    виборчий фонд, фонд референдуму з порушенням вимог законодавства про вибори і референдуми, неперерахування в зазначений термін в дохід відповідного бюджету пожертвувань, внесених анонімними жертводавцями, а одно неповернення невикористаних коштів, призначених для внесення виборчої застави, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на кандидата, на обличчя , що було
  14. Стаття 5.15. Порушення встановленого законодавством про вибори і референдуми права на користування приміщеннями під час виборчої кампанії, підготовки і проведення референдуму
    виборчих об'єднань, виборчих блоків, ініціативних груп з проведення референдуму на користування на рівних умовах користування приміщеннями, що знаходяться в державній або муніципальній власності, для зустрічей з виборцями, учасниками референдуму - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати